PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 320 diesel - υψηλή κατανάλωση


harristheo
06-12-11, 21:24
Καλησπέρα σε όλους,
έχω ένα Ε46 320 diesel 2003 150 ps και έχω παρατηρήσει ότι τις τελευταίες μέρες έχω πάρα πολύ υψηλή κατανάλωση. 10λ/100 χιλιόμετρα
που σε σύγκριση μετά 7 που είχα είναι πολύ πιο μεγάλη
το αυτοκίνητο ΄'έχει 207.000 χιλιομετρα
έχει καινούργιο turbo στα 170.000, καινούργιο intercooler, καινούργια τροχαλία στροφάλου , νέα αντλία νερού , 2 θερμοστάτες καινούργιους και καινουργιο φίλτρο αναθυμιάσεων.
για κάποιο λόγω αυξήθηκε η κατανάλωση κατα πολύ
τι μπορεί να φταίει?


χάρης

harristheo
06-12-11, 21:28
καλησπέρα ψάχνω να βρω μηχανικό που να έχει γνώση από το συγκεκριμένο κινητήρα.
ευχαριστώ

χάρης

rapid_fast
07-12-11, 19:41
καλησπέρα ψάχνω να βρω μηχανικό που να έχει γνώση από το συγκεκριμένο κινητήρα.
ευχαριστώ

χάρης

Λίγο αόριστος είσαι..
Που τον ψάχνεις?? σε ποιό μέρος της Ελλάδος??
Και αν είναι ο καλύτερος αλλά ακριβός, θα πάς??
(κανείς δεν έχει γνώση απο τον κινητήρα, στο λέω προκαταβολικά)

ThaNOS E46coupe
07-12-11, 23:10
πρώτα απ όλα η ποιότητα του πετρελαίου...αλλα γι αυτό ποτέ δέ μπορείς να ξέρεις!!!!!! άλλαξε βενζινάδικο . μηδένισε τις μετρήσεις και ξανα προσπάθησε...!!!!!

harristheo
07-12-11, 23:11
έχεις δίκιο συγνώμη

Αθήνα είμαι

έχω τεράστιο πρόβλημα με την κατανάλωση του αυτοκινήτου είναι κοντά στα 10.5 λίτρα / 100 χιλιόμετρα...(παλιότερα μου έκαιγε κοντά 7)

δεδομένου ότι έχει συντηρηθεί σωστά (τώρα έχει 207.000 χιλιόμετρα)
έχει καινούργιο τούρμπο και ιντερκουλερ
αλλαγμένο φίλτρο αναθυμιάσεων λαδιού
καθαρισμένη EGR
2 καινούργιους θερμοστάτες

δεν μπορώ να βρω τι φαταιει
και μέχρι τώρα έχω πάει συστημένος σε 5 καλούς όπως μου είπαν...και τίποτα..

τα θέμα των χρημάτων δεν με απασχολεί
και υπό προϋποθέσεις και η απόσταση...

ευχαριστώ

χάρης

harristheo
08-12-11, 05:05
το έχω δοκιμάσει αυτό που λες

δεν βρήκα λύση

rapid_fast
08-12-11, 05:07
Η κατανάλωση του ντίζελ επηρεάζεται απο την τουρμπίνα..
Κάπου έχεις διαρροή υποπίεσης..
Δεν ξέρω αν έχεις ιντερκούλερ, αν έχεις μπορεί να έχεις απώλεια σε κάποια σωλήνωση του..

harristheo
08-12-11, 05:56
rapid_fast

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,
σε κάποιο άλλο ποστ αναζητώ μηχανικό που να μπορεί να βρει αυτή την δυσλειτουργία

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=29181

αν έχετε κάποιον υπόψιν σας με ενημερώνετε

είναι κρίμα να έχω έναν κινητήρα που δεν μπορεί αν ρυθμιστεί σωστά.

ευχαριστώ πολύ

k.kakos
08-12-11, 09:24
Δε μας ειπες εαν ο κινητηρας παρα την αυξημενη καταναλωση δουλευει φαινομενικα σωστα. Η καταναλωση μετρηθηκε απο σενα η ειναι τιμες του OBC;
Βλεπω οτι στο αλλο θρεντ αναφερεις οτι η EGR ειναι καθαρισμενη οποτε την αποκλειουμε.
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να το ανεβασεις σε διαγνωστικο. Πιθανες αιτιες:
- MAF αισθητηρας οπου και πονταρω αφου δεν αναφερεις να σου κανει κατι αλλο εντυπωση στο δουλεμα του αυτοκινητου
- Μετα την αλλαγη τουρμπο και κουλερ, τουρμπιζει σωστα; Δες τις ενωσεις τουρμπο και κουλερ. Εχεις παρατηρησει να καπνιζει; Περα της μαυριλας σε κατεβασματα και σπασιματα
- Μετα την αλλαγη θερμοστατων ζεσταινει σε ικανοποιητικους χρονους για τη περιοδο και θερμοκρασιες;
- Μπεκ
- Πιεση ρειλ
- Το αμαξι εχει σομπα Βεμπαστο; Η αντλια της σομπας δημιουργει θεματα σε αρκετες περιπτωσεις.

Υ.Γ. Καλο θα ηταν το αλλο σου θρεντ να ενωθει μ΄αυτο, εκει επισης ρωτας για τη καταναλωση και πρεπει ετσι να παρακολουθουνται και τα δυο για την εξελιξη του θεματος.

Χαιρετισμους!

montoya
08-12-11, 10:23
Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση.
Στο corsaκι μου (ντιζελ), βλέπω διαφορά 2-3 λίτρων στην κατανάλωση το πρωί (σε σχέση με το μεσημέρι που έχει ζέστη). Είναι λογική η διαφορά (ίδια ακριβώς διαδρομή και ταχύτητα)?

harristheo
08-12-11, 15:16
Δε μας είπες εάν ο κινητήρας πάρα την αυξημένη κατανάλωση δουλεύει φαινομενικά σωστά. Η κατανάλωση μετρήθηκε από σένα η είναι τιμές του OBC;
και τα 2.και μέτρημα από γέμισμα σε γέμισμα δια των χιλιομτερων αλλα και OBC

Βλέπω ότι στο άλλο θρεντ αναφέρεις ότι η EGR είναι καθαρισμένη όποτε την αποκλείουμε.
ναι ισχύει

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το ανεβάσεις σε διαγνωστικό. Πιθανες αίτιες:
- MAF αισθητήριας όπου και ποντάρω αφού δεν αναφέρεις να σου κάνει κάτι άλλο εντύπωση στο δούλεμα του αυτοκίνητου
πολλές φορές το MAF δεν λειτουργεί σωστά και το διαγνωστικό δεν το δείχνει.το είχα πάθει και στο 996 turbo 420 ps που έχω. άλλαξα MAF και το αυτοκίνητο μεταμορφώθηκε. το διαγνωστικό δεν έβγαζε καμία βλάβη, αλλά στο δρόμο δυσκολευόμουν και με τα ατμοσφαιρικά carrera 300ps.τέλος και εγώ ποντάρω και εκεί πέραν κα κάποιον άλλων πιθανών αιτιών αλλα΄το κόστοσ του ανταλλακτικού ειναι 450 εθροσ στην αντιπροσωπεία και απαγορευτικό και να το αγοράσω μήπως και είναι αυτό. αν ήξερα ότι είναι αυτό θα το αγόραζα.

- Μετά την αλλαγή τούρμπο και κουλερ, τουρμπιζει σωστά; Δες τις ενώσεις τούρμπο και κουλερ. Έχεις παρατηρήσει να καπνίζει; Πέρα της μαυρίλας σε κατεβάσματα και σπασίματα
καπνίζει σε ανεβάσματα και κατεβάσματα, και με σταθερό γκάζι σχεδόν καθόλου. αν στουμπίζει ή όχι σωστά δεν το ξέρω. πως μπορώ να το ελενξω?επίσης υπάρχει τρόπος να ελεγθει το κύκλωμα για διαροεσ?


- Μετα την αλλαγη θερμοστατων ζεσταινει σε ικανοποιητικους χρονους για τη περιοδο και θερμοκρασιες;
σε 5 λεπτά έχει φτάσει το επιθυμητό 88-92 C...παλιότερα δεν έφτανε ποτέ τους 88, και σε 25 λεπτα και βάλε έφτανε τους 80...

- Μπεκ
- Πιεση ρειλ
σημερα επισκεύτηκα εξουσδιοδοτημένο διαγνωστικο κέντο τησ BOSCH όπου μου έιπαν ότι υπάρχει πτώση πίεσησ στο συστημα, την επόμενη τρίτη θα πάω για εξαγωγή μπεκ, τσεκάρισμα αντλίας και να κοιταχτούν κάποιεσ βαλβίδεσ πο δεν θυμάμαι την λειτοθργεία τους

- Το αμαξι εχει σομπα Βεμπαστο; Η αντλια της σομπας δημιουργει θεματα σε αρκετες περιπτωσεις.
δεν γνωρίζω τι μου λες. εξηγησε μου σε παρακαλώ


Υ.Γ. Καλο θα ηταν το αλλο σου θρεντ να ενωθει μ΄αυτο, εκει επισης ρωτας για τη καταναλωση και πρεπει ετσι να παρακολουθουνται και τα δυο για την εξελιξη του θεματος.
αν μπορεί να το κάνει καποιος ADMINISTRATOR δεν ε΄χω προβλημα


Χαιρετισμους!
επίσης!!!!

k.kakos
08-12-11, 15:58
Θα σου προτεινα καποιος να σου δωσει το δικο του MAF και να δεις τι συμβαινει αλλα ποσσοι ειναι με 320d;Υποψιν, λεγεται οτι και μετα αλλαγη MAF μπορει να εχει αυξημενη καταναλωση για συγκεκριμενη περιοδο μεχρι να προσαρμοστει.
Το τουρμπο δε σου το ελεγξαν στη BOSCΗ; Εφοσον σου ειπαν για πτωση πιεσης ειναι πολυ πιθανον απο εκει να σου ανεβαζει καταναλωση, ευχομαι να μην ειναι μπεκ, δεν ειναι ποιο φτηνα απο MAF, εκτος και αν εχεις που να το δωσεις να το φτιαξουν.

Η σομπα ειναι επιπλεον θερμαντηρας για να ζεσταινεις μηχανη και κουπε πριν βαλεις μπροστα το αυτοκινητο σε προκαθορισμενη απο σενα ωρα. Τα 5αρια κομον ρειλ εχουν τετοια στο στανταρ εξοπλισμο απλα τις περισσοτερες φορες δεν ειναι ξεκλειδωμενη. Δεν γνωριζω αν κατι τετοιο αντιστοιχει και για τα 3αρια και γι΄αυτο ρωταω αν εσυ εχεις. Πολλες φορες κανει θεμα η αντλια τους και επισης υπαρχει απωλεια πιεσης αλλα συνηθως τοτε εχεις θεμα και στο αναμα του κινητηρα καθως και το διαγνωστικο το πιανει ..τουλαχιστον στα 5ρια.


Χαιρετισμους!

harristheo
08-12-11, 16:22
δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει 320d
και δεν ξέρω εάν το MAF από το Χ3 μου 2.0d 6ος 2007 (150ps) κάνει ή όχι.
μου είπαν ότι η τουρμπίνα δουλεύει σωστά.
μπορούν να τα επισκευάσουν εκείνοι.
όπως και την τρόμπα
υπομονή.

βασικά χαίρομαι που πιθανών να έχω βρει την αιτία.

σόμπα δεν έχω


σε ευχαριστώ


χάρης

k.kakos
08-12-11, 17:05
Δε γνωριζω αν ο MAF του Χ3 κανει, πρεπει να δεις τους κωδικους στο OEM.

harristheo
08-12-11, 19:47
k.kakos

με αριθμούς πλαισίου μπορείς εσύ να τσεκάρεις?

ευχαριστώ

k.kakos
08-12-11, 21:06
http://realoem.com/bmw/ βαλε τους αριθμους πλαισιου εδω και θα μπορεσεις να το τσεκαρεις.

k.kakos
09-12-11, 08:57
Φιλε μου ξαναδιαβαζω το ποστ σου..στη BOSH δε μπορεσαν να δουν στο διαγνωστικο αν οι τιμες των μπεκ εχουν αποκλεισεις η οχι και πρεπει να τα βγαλουν;;; Επισης δεν ειχε γραμμενο λαθος απο ποιο συστημα προερχεται η απωλεια πιεσης;;

Δε βαζω το χερι μου στη φωτια αφου δεν εχω εμπειρια με ε46, ας δωσει και καποιος γνωστης διαγνωστικων τα φωτα του αλλα τουλαχιστον για τα μπεκ νομιζω οτι απο live data μπορουν να δουν αν εχουν αποκλεισεις.

Ολα αυτα επιφυλασομενος, αλλα κακο δεν ειναι να τους κανουμε και ερωτησεις..τα λεφτα μας δινουμε.

Χαιρετισμους!

harristheo
09-12-11, 14:24
Φιλε μου ξαναδιαβαζω το ποστ σου..στη BOSH δε μπορεσαν να δουν στο διαγνωστικο αν οι τιμες των μπεκ εχουν αποκλεισεις η οχι και πρεπει να τα βγαλουν;;;
ναι και θα βγούν την επόμενη τρίτη για ελεγχο και θα δουν τι είδους επισκευή χρειάζονται


Επισης δεν ειχε γραμμενο λαθος απο ποιο συστημα προερχεται η απωλεια πιεσης;;
αντλία και μία βλβίδα αλλά δεν 'ηταν ξεκάθαρο από που συγκεκριμένα

Δε βαζω το χερι μου στη φωτια αφου δεν εχω εμπειρια με ε46, ας δωσει και καποιος γνωστης διαγνωστικων τα φωτα του αλλα τουλαχιστον για τα μπεκ νομιζω οτι απο live data μπορουν να δουν αν εχουν αποκλεισεις.


Ολα αυτα επιφυλασομενος, αλλα κακο δεν ειναι να τους κανουμε και ερωτησεις..τα λεφτα μας δινουμε.
συμφωνώ. όλα αυτά τα απαντώ και τα ξέρω με βάση τις ερωτήσεις που τους κάνουμε. αλλα άν θέλει να στην "κάνει " ο μάστορας μπορεί.
αν γυρίσει και μου πει ότι φταίει η αντλία που κάνει 1000 ευρώ και παραπάνω τι μπορώ να του πω? ( και ας φταίει ένα σωληνάκι π.χ.???)



αυτά προς το παρων

χάρης

E46 POWER
14-12-11, 15:38
κατα 80% ειναι μαφ. και εγω το ιδιο θεμα εχω..αλλα εμενα εγινε επειδη ηταν το μαφ πολυ καιρο εξω απο την μηχανη οταν το ειχα για ανακατασκευη... κανε μετρηση ειδικα το μαφ με gt1

harristheo
16-12-11, 19:33
τι είναι το gt1?

giannis 116
16-12-11, 19:37
τι είναι το gt1?

Διαγνωστικο μηχανημα...

harristheo
17-12-11, 00:59
δεν βγάζει κανένα σφάλμα.
αλλά από παλιότερη εμπειρία με άλλο γερμανικό αυτοκίνητο που έχω πολλές φορές το MAF ακόμα και αν δεν βγάζει σφάλμα το διαγνωστικό υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί σωστά

χάρης

harristheo
17-12-11, 01:03
σήμερα πήρα το αυτοκίνητο μου από το συνεργείο
καινούργια μπεκ ( τα παλιά δεν δεχόντουσαν επισκευή) και επισκευή στην αντλία και καινούργιο φίλτρο πετρελαίου όπως και 4 προθερμαντήρες.

το αυτοκίνητο τώρα καίει 9 λίτρα μικτή.
την οποία και πάλι σε σχέση με παλιότερες καταναλώσεις που είχα (ίδιο αυτοκίνητο ίδιος οδηγός ίδιο δρομολόγιο καθημερινό) είναι υψηλό

δεν ξέρω τι άλλο να ψάξω

χάρης

individual
17-12-11, 07:38
εγω εβλεπα αποκλησεις στην καταναλωση οταν εβαζα πιο χοντρο λαδι στον κινητηρα και ειδικοτερα τα χειμωνιατικα πρωινα.
ειχα κατασταλαξει στο 0-40....που σε ολα του ηταν οκ.
εσυ τι λαδια βαζεις???

harristheo
17-12-11, 16:29
10-40 βάζω
0-40 νομίζω ρίναι πολύ λεπτό.(μπορεί να κάνω και λάθος)

το μεγαλύτερο μου θέμα είναι οτι με παλια τουρμπίνα ιντερκουλερ παλιούς θερμοστάτες (2) και παλιά μπεκ (4) και αντλία, που τώρα όλα είναι καινούργια είχα καλύτερη κατανάλωση 7,3 μικτή από τι τώρα...9,5 μικτή

ίδιος οδηγός ίδια διαδρομή

δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω.....:banghead:

χάρης

individual
17-12-11, 22:00
10-40 βάζω
0-40 νομίζω ρίναι πολύ λεπτό.(μπορεί να κάνω και λάθος)

το μεγαλύτερο μου θέμα είναι οτι με παλια τουρμπίνα ιντερκουλερ παλιούς θερμοστάτες (2) και παλιά μπεκ (4) και αντλία, που τώρα όλα είναι καινούργια είχα καλύτερη κατανάλωση 7,3 μικτή από τι τώρα...9,5 μικτή

ίδιος οδηγός ίδια διαδρομή

δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω.....:banghead:

χάρης


τιποτα να μην κανεις....αρκετα χρηματα εδωσες.
κατι που ξεχασα να σου πω ειναι οτι αν σε περιπτωση εχεις αλλαξει τα λαδια του αυτοματου σασμαν και εχεις βαλει πιο χοντρα......το προβλημα σου ειναι απο εκει....
και σιγουρα τον χειμωνα,στα πρωτα 5-10 λεπτα πηγαινει και πιο ''βαρια'' το αμαξι....
σαν να τραβας τροχοσπιτο......με αποτελεσμα να χανεις το οικονομομετρο!!!
μου εχει τυχει!!!!

harristheo
18-12-11, 01:49
τα λάδια του σαζμαν αλλάχθηκαν πριν από 70.000 χιλιόμετρα σε αντιπροσωπεία της BMW.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΌΤΙ ΜΟΥ ΈΒΑΛΑΝ ΤΑ ΣΩΣΤΑ.

όντως έχω δώσει πολλά διότι είναι και εργαλεία τησ δουλειάς μου. κάνω 200 χιλιομτερα καθημερινά. περίπου 60-70.000 το χρόνο.

είναι κρίμα να ην μπορώ να έχω την σωστή κατανάλωση...

χάρης

υ.γ εκεί που αλλάχθηκαν τα μπεκ και η αντλία (εξειδικευμένο συνεργείο bosch diesel μόνο ) ελεγθηκαν και MAF & MAP και είπαν ότι λειτουργούν σωστά..

τα νεύρα μου!!!!!!!!!!!!!!

giannis_compact
18-12-11, 15:56
Φιλε Χαρη!
Τα λαδια που βαζεις στον κινητηρα σου ειναι εντελως λαθος!
Το 10-40 ειναι για τους παλιους κινητηρες!
Εσενα λογικα,μιας και ειναι 2003 φοραει τον Μ47!
Η εταιρεια προτεινει γιαυτον τον κινητηρα το 0-30,5-30,και 0-40!
Εχει ο πατερας μου το Χ3 πετρελαιο και βαζουμε 5-30!
Κανε μια δοκινη!

harristheo
18-12-11, 18:41
καλησπέρα
ο κινητήρας μου είναι ο M47TUD20

110.000 χλμ στα χέρια μου ( τώρα 208.000) το αυτοκίνητο χρησιμοποιεί 10-40w
δεν νομίζω να είναι η αιτία του προβλήματος .
δεν λέω ότι αυτό που γράφεις δεν είναι σωστό.
η κατανάλωση αυξήθηκε τα τελευταία 5.000 χλμ και κυρίως μετά από ΄τότε που άλλαξα τροχαλία στροφάλου και κατάργησα τα swirl flaps.
από όσους έχουν καταργήσει τα swirl flaps κανένας δεν παραπονέθηκε για αυξηση της κατανάλωσης παρά μόνο για ελαφριά πτώση της δύναμης στα χαμηλά, σε σημείο που πολλοί ( όπως και εγώ) δεν το καταλαβαίνουν.

δεν ξέρω τι δεν πάει καλά
προφανώς τα αυτοκίνητο "διαβάζει" κάπου κάτι λάθος

χάρης

stergios02
27-12-11, 18:12
Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση.
Στο corsaκι μου (ντιζελ), βλέπω διαφορά 2-3 λίτρων στην κατανάλωση το πρωί (σε σχέση με το μεσημέρι που έχει ζέστη). Είναι λογική η διαφορά (ίδια ακριβώς διαδρομή και ταχύτητα)?

Και το δικο μου ε90d το ιδιο κανει

harristheo
05-01-12, 15:02
κανένασ μηχανικός δεν μπορεί να βρεί για ποιόν λόγο έχει υψηλή κατανάλωση το αυτοκίνητο.

δυστυχώς

δεν ξέρω τί άλλο να κάνω


χάρης

rapid_fast
06-01-12, 21:17
κανένασ μηχανικός δεν μπορεί να βρεί για ποιόν λόγο έχει υψηλή κατανάλωση το αυτοκίνητο.

δυστυχώς

δεν ξέρω τί άλλο να κάνω


χάρης

Απο καυσαέρια πώς είσαι??

harristheo
06-01-12, 21:38
αυτο δεν το γνωρίζω
τι πρέπει να κοιτάξω?

λογικά δεν πρέπει να ειναι σωστα....

dimitris3333
06-01-12, 21:59
ακους κανενα εξωτερικο θορυβο..? κανενα σφυριγμα..? μηπως ειναι κολημενο κανενα ρουλεμαν σε καποιο τροχο και φρεναρει το αυτοκινητο με αποτελεσμα την αυξηση της καταναλωσης..!!

rapid_fast
06-01-12, 22:06
αυτο δεν το γνωρίζω
τι πρέπει να κοιτάξω?

λογικά δεν πρέπει να ειναι σωστα....

Λογικά τουρμπίνα / φλάτζα τουρμπίνας..

harristheo
06-01-12, 23:50
ακους κανενα εξωτερικο θορυβο..? κανενα σφυριγμα..? μηπως ειναι κολημενο κανενα ρουλεμαν σε καποιο τροχο και φρεναρει το αυτοκινητο με αποτελεσμα την αυξηση της καταναλωσης..!!

οχι κατι τετοιο δεν συμβαινει
οπως επίσης το αυτοκίνητο "πηγαίνει" στο δρόμο σωστό

harristheo
06-01-12, 23:54
Λογικά τουρμπίνα / φλάτζα τουρμπίνας..

η τουρμπίνα έχει μόλις 25.000 χιλιόμετρα στην πλάτη της...
και από εκεί που την αγόρασα που την έλεγξαν
και στην εταιρία που μου άλλαξαν τα μπεκ και την αντλία
αλλά και ο τελευταίος μηχανικός που την είδε μου είπαν ότι η τουρμπίνα λειτουργεί σωστά

άλλωστε τα τούρμπο ή δουλεύουν είτε όχι...

αυτά προς το παρών...

αύριο το παίρνω από το συνεργείο ...
και την τρίτη το πάω στο Άργος..στον Κο καρρά που έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτόν.

θα δείξει...

120ihatch
07-01-12, 09:11
^Είναι απλό: ξαναβάλε τα swirl flaps και γράψε μας τι έγινε. Αν το αυτοκίνητο χωρίς swirl flaps χάνει ΡΟΠΗ χαμηλά και λίγο από μεσαίες θα σου φανεί πιο αργό (όχι στις "κόντρες" αλλά στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ χρήση)

(ακόμα καλύτερα κάνε δυναμομέτρηση στο ίδιο δυναμόμετρο πριν και μετά την προσθήκη και ανέβασέ τα εδώ για να έχουμε τα αποτελέσματα και γραπτά)

harristheo
07-01-12, 11:43
Τα swirl flaps καταργήθηκαν (κάτι που κατα κόρον γίνεται στο εξωτερικό) διότι στα περισοτερα αν όχι όλα οι πεταλούδες σπάνε με €€€€€€ αποτελέσματα δεδομένου ότι αυτα εισέρχονται στον κυλινδρο όσο ο κινητήρας λειτουργεί.

Swirl flap kit αντικατάστασης δεν υπάρχει. Σε υποχρεώνουν να αγοράζεις όλη την εισαγωγή η οποία κοστίζει περίπου €500.

Μπροστά σε ένα τέτοιο κόστος και δεδομένου ότι κανένας , μα κανένας δεν έχει παραπονεθεί για αύξηση της κατανάλωσης μετα την κατάργηση τους (αφορά περιπτώσεις που έχουν γίνει στο εξωτερικό, εδω δεν γνωρίζω κάποιον να το το έχει κάνει) το πιο εύκολο είναι να καταργηθούν με πολυ μικρο κόστος. Κυρίως εργασίας.

Link μπορω να σας δώσω για να διαβάσετε και να επιβεβαιωσετε τα όσα λέω περί κατανάλωσης


^Είναι απλό: ξαναβάλε τα swirl flaps και γράψε μας τι έγινε. Αν το αυτοκίνητο χωρίς swirl flaps χάνει ΡΟΠΗ χαμηλά και λίγο από μεσαίες θα σου φανεί πιο αργό (όχι στις "κόντρες" αλλά στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ χρήση)

Είναι απόλυτα σωστο αυτο που αναφέρεις για το θέμα της ροπης όσο αφορά την ροπή στα χαμηλά.αλλα δεν δικαιολογει κατανάλωση αυξημένη στα 12 λ/100 απο 8 μέση που είχα με όλα παλιά πάνω στο αυτοκίνητο.

Τα swirl flaps δεν ξαναμπαινουν έχουν κοπεί και καταστραφεί.
Να αγοράσω εισαγωγή καινούργια χωρίς να γνωρίζω ότι κατα αποκλειστικότητα φταίει αυτ΄ο δεν νομίζω να το κάνω.

Συστήσω πολυ για την απαντηση σου.

Χάρης

120ihatch
07-01-12, 12:20
^ Να είσαι καλά φίλε!

Η ροπή χαμηλά μας βοηθά να κρατάμε τις στροφές χαμηλά, να πατάμε όσο γίνεται λιγότερο γκάζι και να έχουμε κατά το δυνατό υψηλότερη ταχύτητα (στο κιβώτιο).
Τα παραπάνω συνεισφέρουν στη χαμηλή κατανάλωση, επομένως η αφαίρεση των swirl flaps επιφέρει αυξημένη κατανάλωση.
Τη συνεισφορά των swirl flaps στη ροπή μπορούμε να τη δούμε με δυναμομέτρηση στο ίδιο δυναμόμετρο -και με ίδιες εξωτερικές συνθήκες- με flaps και χωρίς. Το να λέμε ότι μειώνεται λίγο η ροπή δεν είναι δόκιμο επιστημονικά (πόσο "λίγο" είναι το λίγο όταν δεν είναι μετρημένο? -και επίσης σε ποιο φάσμα στροφών?)

Καλά χιλιόμετρα φίλε!

harristheo
07-01-12, 18:44
^ Να είσαι καλά φίλε!

Η ροπή χαμηλά μας βοηθά να κρατάμε τις στροφές χαμηλά, να πατάμε όσο γίνεται λιγότερο γκάζι και να έχουμε κατά το δυνατό υψηλότερη ταχύτητα (στο κιβώτιο).
Τα παραπάνω συνεισφέρουν στη χαμηλή κατανάλωση, επομένως η αφαίρεση των swirl flaps επιφέρει αυξημένη κατανάλωση.
Τη συνεισφορά των swirl flaps στη ροπή μπορούμε να τη δούμε με δυναμομέτρηση στο ίδιο δυναμόμετρο -και με ίδιες εξωτερικές συνθήκες- με flaps και χωρίς. Το να λέμε ότι μειώνεται λίγο η ροπή δεν είναι δόκιμο επιστημονικά (πόσο "λίγο" είναι το λίγο όταν δεν είναι μετρημένο? -και επίσης σε ποιο φάσμα στροφών?)

Καλά χιλιόμετρα φίλε!

316e36compact

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου
συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες.απόλυτα όμως.
αλλά εξήγησε μου σε παρακαλώ

1. κανένας άλλος εκτός από εμένα δεν έχει αυξημένη κατανάλωση μετά την κατάργηση και μάλιστα +50% από 8 στα 12 λίτρα μέση

2. η κατανάλωση αυξήθηκε σταδιακά από 8 στα 12 μέσα σε 7.000 χιλιόμετρα και όχι αμέσως μετά την κατάργηση

3. αν τα swirl flaps δημιουργούν πρόβλημα στις χαμηλές γιατί δεν μπορώ στην εθνική με σταθερό γκάζι στα 100-120 να πέσω κάτω από τα 6 λίτρα? και είμαι στα 7-8??? (ενημερώνω ότι μηδενίστηκε ο μετρητής )

τέλος η δική μοθ χρήση του αυτοκινήτου αφορά 60% ανοιχτό δρόμο και 40 % πόλη και σε αποστάσεις αλλά και σε χρόνο. αυτό το αναφέρω διότι έχει σημασία και σε πόσο χρόνο τα κάνεις .

1 ΄ώρα 60 χιλιόμετρα και 5 ώρες 40 χιλιόμετρα
δεν είναι το ίδιο με
1 ΄ώρα 60 χιλιόμετρα και 1 ώρα 40 χιλιόμετρα

όλα αυτά έχουν χαρακτήρα συζήτησης και μόνο .
επιβεβαιώνω ότι ο σωστός τρόπος είναι αυτός που αναφέρεις εσύ.

ευχαριστώ πολύ

χάρης

harristheo
05-05-12, 08:05
καλημέρα φίλοι,

αγόρασα καινούργια εισαγωγή και καινούργιο MAF, τα οποία και τοποθέτησα στο αυτοκίνητο.
το αυτοκίνητο καταφέρνει μόλις 600 χιλιόμετρα μικτής οδήγησης ( και πόλη και ανοιχτός δρόμος όπως η αττική οδός με αναλογία περίπου 50%-50% ) με ένα ρεζερβουάρ ( 63 λίτρα)

αυτό σημαίνει πως έχω κατανάλωση 10.5 λιτρα / 100 χιλιόμετρα..

δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

ευχαριστώ πολύ

χάρης


υ.γ επισημαίνω ότι με παλιό τούρμπο, παλιό ιντερκουλερ, παλιούς θερμοστάτες, παλιά μπεκ και μη επισκευασμένη αντλία πετρελαίου, παλιά εισαγωγή τίγκα στην μούργα και παλιό MAF , το ίδιο αυτοκίνητο με τον ίδιο οδηγό ( εμένα) και στην ίδια διαδρομή το αυτοκίνητο είχε κατανάλωση κοντά 7λίτρα / 100 χιλιόμετρα. αυτό΄'ο στην πράξη μπορεί να μην είναι πολλα για 2.0λιτρο 46αρι...αλλά για πετρέλαιο είναι τεράστια διαφορά...+50%...

δεδομένου επίσης ότι κάνω 200 χιλιόμετρα την ημέρα κατά μέσο όρο 7 ημέρες την εβδομάδα αυτό μεταφράζεται σε 200 λίτρα μηνιαίος παραπάνω..δηλαδή €300....είναι κρίμα.

Dim77
05-05-12, 11:42
Είναι τραγική κατανάλωση για μεσαίο diesel 2 λιτρων.

Το μοτέρ έχει πρόβλημα. Που και πως δεν έχει σημασία μετά από όλα αυτά που έκανες. Προφανώς εφόσον δεν ξέρουν να το επισκευάσουν, πρέπει να αλλαχτεί.

Για σύγκριση (όχι απόλυτη φυσικά):
Το δικό μου (βενζίνη 2λιτρο) σε αντίστοιχο κύκλο διαδρομών που αναφέρεις, είναι κάτω από το 9... (άντε 9.5-10.5 με πολύ άνετη οδήγηση, δηλαδή αντιοικονομική... και 10.5-11 μόνο με ένα ρεζερβουάρ μια φορά έχω πετύχει σε 80.000χλμ)

harristheo
05-05-12, 16:52
Σεβαστή η άποψη σου αλλα δυστυχώς όχι αποδεκτη.
Νομίζω ότι όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει μια διαδοχή πράξεων ... Ξεκινάς απο κάπου και καταλήψεις κάπου.
Δεν είμαι της άποψης ότι όταν κάτι δεν ξέρεις πως να το φτιάξεις το πετάς...
Πρέπει να βρεις αυτόν που ξέρει να το φτιάξει.όχι να πεταξεις τον κινητήρα.

Βέβαια θα μου πεις Γιατί τα εκανα όλα αυτα....στο αυτοκίνητο. Πολυ Απλ΄α διότι ο καθένας που πήγαινα πίστευε ότι αυτ΄ο που προτεινε έφταιγε....
Κανένας βέβαια δεν δέχτηκε να πληρώσει το ανταλακτικο απο την τσέπη του.την εργασια πολλοί ( σχεδόν όλοι) δεν την χρεωσαν δεδομένου ότι δεν έλυσαν το πρόβλημα για το οποίο πήγε το αυτοκίνητο στο συνεργείο τους.

Χάρης

teo21
05-05-12, 18:36
Το μόνο που μένει είναι η αντλία πετρελαίου... Είπες την επισκεύασες αν διάβασα καλά.

harristheo
05-05-12, 19:04
ναι την επισκεύασα και μετρήθηκε
τα δεδομένα της ήταν σωστά.

χάρης

Dimzan
05-05-12, 22:31
απο καυσαερια πως εισαι? με τοσο υψηλη καταναλωση δε μπορει, θα εχεις ντουμανι πισω.

απο συμπιεση εισαι οκ? δε δικαιολογειται βεβαια πτωση ετσι αποτομα, αλλα κανε μια μετρηση.


Στη θεση σου θα εψαχνα να κουμπωσω αλλο εγκεφαλο πανω απο αλλο Ε46 με ομοιο κινητηρα με το δικο σου για να δω αν θα συνεχισει το ιδιο πραγμα...


ο dim77 εδωσε μια πολυ καλη λυση. Μην το βλεπεις ως μη αποδεκτο...

Αυτο ειναι το κακο με τα πετρελαια στην ελλαδα. κανεις δεν ξερει να τα επισκευασει σωστα αν τυχει στραβη. στη βενζινη η ακρη βρισκεται πιο ευκολα.


Να πω και το τραβηγμενο σεναριο: μηπως εχεις απωλεια πετρελαιου αμ κανα σωληνακι, η κατι τετοιο? θα μυριζε βεβαια αλλα και παλι...

Dim77
05-05-12, 23:06
Έχεις αυξημένη κατανάλωση συνέχεια κατά 40-50%.
Έχεις αλλάξει ότι περιφερειακό του μοτέρ και το πρόβλημα παραμένει ίδιο.
Έχεις ξοδέψει άπειρο χρόνο (φαντάζομαι).

Από ότι καταλαβαίνω, πλήρωσες τις αποτυχημένες επισκευές. Άρα μιλάμε ήδη για (σχεδόν) κόστος ενός μεταχειρισμένου μοτέρ.

Νομίζω ότι έχεις πρόβλημα σε εσωτερικά του κινητήρα. Ειδικός δεν είμαι, αλλά όλα τα άλλα τα έχεις αλλάξει. Συμπίεση έχεις μετρήσει? Αν ναι είναι φυσιολογική?
Δεν καταλαβαίνω γιατί αποκλείεται να υπάρχει πρόβλημα στο ίδιο το μοτέρ.

Πετρέλαιο στην Ελλάδα, μόνο ότι μάρκα κυκλοφορεί ταξί (μη γελάτε) έχει τεχνογνωσία όταν υπάρχει πρόβλημα.

Υ.Γ. Δεν σε ειρωνεύομαι. Αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα σου και συμπάσχω.
Η αλλαγή μοτέρ για ένα που ''τέλειωσε'' είναι μέρος της επισκευής ενός αυτοκινήτου.

harristheo
06-05-12, 04:38
Γεια σας και πάλι,
Μάλλον δεν εγινα κατανοητος, και αυτ΄ο ωφειλεται κυρίως στην δικη μου διατύπωση προφανώς.
Φυσικά και η αντικατάσταση ενός μοτέρ είναι μέσα στα πλαισια της επισκευής ενός προβλήματος.
Π.χ. Φίλε μου το μοτέρ σου χάνει συμπίεση, θα χρειαστείς π.χ € 2500 για να το φτιάξεις. Άρα δεν αξίζει. Παίρνεις ένα μεταχειρο το κουμπωνεις είσαι σούπερ. Σωστο.
Όπως σου είπα για να φτάσεις εκει πρέπει απο κάπου να ξεκινήσεις.
Αν ανατρέξουμε σε ξένα φορουμς ( στην δικη μου περίπτωση αγγλικά, λόγω σπουδών σε αυτήν την χώρα) θα δείτε ότι στο 90% των περιπτώσεων της αυξημένης κατανάλωσης, είναι είτε θερμοστατης, είτε βαλβίδα EGR, και αρκετές φορές το σύστημα υποπιεσης δεν λειτουργεί καλα στο αυτοκίνητο.
Αδύναμο σημείο του συγκεκριμνου κινητήρα είναι η αξιοπιστία του Τούρμπο ( το οποιομμπορει να αντικατασταθεί με κόστος σχετικά χαμηλό, όπως και και τα ευθραυστα κλαπετα της εισαγωγής, που στην Αγγλία οι περισοτεροι είτε είχαν είτε έχουν είτε για να ΜΗΝ έχουν πρόβλημα με τα κλαπετα τα καταργούν.ναι τα καταργούν. Υπάρχει και εταιρία μάλιστα που προσφέρει ειδικες ταπες αλουμινιου σε πολυ καλη τιμη για την μετατροπή αυτήν. Κανείς δεν έχει παραπονεθεί για γαμημενη κατανάλωση μετα την μετατροπή. Κανείς.)

Μακάρι φίλε μου να είχα ένα μερσεντες πετρέλαιο η ένα Toyota.δυστυχώς 320d ταξί δεν έχω δει και δεν νομίζω να υπάρχει.και δεδομένου της απαγορυσης του πετρελαίου μέχρι πρόσφατα σε Αθήνα και θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν ούτε ΙΧ.
Επομένως ρωτάμε τους πάντες μέσα απο φορουμς, βάζουμε την λογική να δουλέψει κάνουμε τον Σταύρο μας και ξεκινάμε.

Το αυτοκιντομαπομτην επόμενη εβδομάδα θα ξαναπαειμστον Καρρά στο Άργος. Τουλαχιστων μου είπε θα ασχοληθεί,μισό ότι χρειάζεται τοναυτοκινητο να πάω να του το αφήσω 3-4 μέρες για να ασχοληθεί με την ησυχία του.

Το της υπόθεσης είναι ότι παλιότερα που το αυτοκίνητο μου έκαιγε μικτή 7 η οδήγηση μου ήταν πολυ πιομσκληρη απέναντι στο αυτοκίνητο. Θυμάμαι ότι για μια συγκεκριμένη περίοδο το οδηγούσαν τόσο σκληρά για να δω εάν μπορω να ξεπεράσω τα 10 μικτή. Δεν τα κατάφερα με τίποτα και ποτε....μάλιστα δεν κατάφερα να ξεπεράσω τα 9.....
Όσο για το ντουμανι πίσω μου τότε, θυμάμαι ότι βραδινές ώρες που μπορούσα να δω στον καθρέπτη μου τι έβγαζε πίσω η εξατμιση απο το φως τον πίσω αυτοκινήτων, ήταν όχι μόνο πολυ αλλα και εκνευριστικο.
Τελοσο άλλος εγκέφαλος έχει ήδη ΄΄τοποθετηθεί΄΄, με την ενοια της αναβάθμισης του λογισμικού με ότι νεότερο υπάρχει απο BMW.
Δυστυχώς φως δεν είδα.
Τέλος διαρροή δεν έχω Γιατί εκτός απο οτι θα μύριζε, θα έβλεπα και κηλίδες πετρελαίου στο γκάραζ μου.

Αυτα προς το παρόν.

Τέλος μέσα απο το φόρουμ ίσως να μην βρω την λύση απευθείας.
Ίσως βέβαια να βρω τον ανθρωπο πουθα ασχοληθεί για να βρει την λύση πρόβλημα μου.

Χάρης

rapid_fast
06-05-12, 05:25
Γεια σας και πάλι,
Μάλλον δεν εγινα κατανοητος, και αυτ΄ο ωφειλεται κυρίως στην δικη μου διατύπωση προφανώς.
Φυσικά και η αντικατάσταση ενός μοτέρ είναι μέσα στα πλαισια της επισκευής ενός προβλήματος.
Π.χ. Φίλε μου το μοτέρ σου χάνει συμπίεση, θα χρειαστείς π.χ € 2500 για να το φτιάξεις. Άρα δεν αξίζει. Παίρνεις ένα μεταχειρο το κουμπωνεις είσαι σούπερ. Σωστο.
Όπως σου είπα για να φτάσεις εκει πρέπει απο κάπου να ξεκινήσεις.
Αν ανατρέξουμε σε ξένα φορουμς ( στην δικη μου περίπτωση αγγλικά, λόγω σπουδών σε αυτήν την χώρα) θα δείτε ότι στο 90% των περιπτώσεων της αυξημένης κατανάλωσης, είναι είτε θερμοστατης, είτε βαλβίδα EGR, και αρκετές φορές το σύστημα υποπιεσης δεν λειτουργεί καλα στο αυτοκίνητο.
Αδύναμο σημείο του συγκεκριμνου κινητήρα είναι η αξιοπιστία του Τούρμπο ( το οποιομμπορει να αντικατασταθεί με κόστος σχετικά χαμηλό, όπως και και τα ευθραυστα κλαπετα της εισαγωγής, που στην Αγγλία οι περισοτεροι είτε είχαν είτε έχουν είτε για να ΜΗΝ έχουν πρόβλημα με τα κλαπετα τα καταργούν.ναι τα καταργούν. Υπάρχει και εταιρία μάλιστα που προσφέρει ειδικες ταπες αλουμινιου σε πολυ καλη τιμη για την μετατροπή αυτήν. Κανείς δεν έχει παραπονεθεί για γαμημενη κατανάλωση μετα την μετατροπή. Κανείς.)

Μακάρι φίλε μου να είχα ένα μερσεντες πετρέλαιο η ένα Toyota.δυστυχώς 320d ταξί δεν έχω δει και δεν νομίζω να υπάρχει.και δεδομένου της απαγορυσης του πετρελαίου μέχρι πρόσφατα σε Αθήνα και θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν ούτε ΙΧ.
Επομένως ρωτάμε τους πάντες μέσα απο φορουμς, βάζουμε την λογική να δουλέψει κάνουμε τον Σταύρο μας και ξεκινάμε.

Το αυτοκιντομαπομτην επόμενη εβδομάδα θα ξαναπαειμστον Καρρά στο Άργος. Τουλαχιστων μου είπε θα ασχοληθεί,μισό ότι χρειάζεται τοναυτοκινητο να πάω να του το αφήσω 3-4 μέρες για να ασχοληθεί με την ησυχία του.

Το της υπόθεσης είναι ότι παλιότερα που το αυτοκίνητο μου έκαιγε μικτή 7 η οδήγηση μου ήταν πολυ πιομσκληρη απέναντι στο αυτοκίνητο. Θυμάμαι ότι για μια συγκεκριμένη περίοδο το οδηγούσαν τόσο σκληρά για να δω εάν μπορω να ξεπεράσω τα 10 μικτή. Δεν τα κατάφερα με τίποτα και ποτε....μάλιστα δεν κατάφερα να ξεπεράσω τα 9.....
Όσο για το ντουμανι πίσω μου τότε, θυμάμαι ότι βραδινές ώρες που μπορούσα να δω στον καθρέπτη μου τι έβγαζε πίσω η εξατμιση απο το φως τον πίσω αυτοκινήτων, ήταν όχι μόνο πολυ αλλα και εκνευριστικο.
Τελοσο άλλος εγκέφαλος έχει ήδη ΄΄τοποθετηθεί΄΄, με την ενοια της αναβάθμισης του λογισμικού με ότι νεότερο υπάρχει απο BMW.
Δυστυχώς φως δεν είδα.
Τέλος διαρροή δεν έχω Γιατί εκτός απο οτι θα μύριζε, θα έβλεπα και κηλίδες πετρελαίου στο γκάραζ μου.

Αυτα προς το παρόν.

Τέλος μέσα απο το φόρουμ ίσως να μην βρω την λύση απευθείας.
Ίσως βέβαια να βρω τον ανθρωπο πουθα ασχοληθεί για να βρει την λύση πρόβλημα μου.

Χάρης
Οτι και να λές (σωστά ή λάθος) όπως και να το λές, ότι και να σου μετρήσαν,
ότι και να σου λένε οτι μετρήσαν, το δεδομένο είναι ΕΝΑ...
Υψηλή κατανάλωση πετρελαίου=τουρμπίνα, ή φλατζα τουρμπίνας.
(αν η βαλβίδα αναθυμιάσεων είναι σωστη..)
Καυσαέρια=χαλασμένη τουρμπίνα, ή φλάτζα τουρμπίνας..
Δεν έχει κάτι άλλο. 1+1=2..
Εχεις αλλάξει όλο το αυτοκίνητο απο αυτά που γράφεις, και έχεις πληρώσει χρήματα χωρίς αποτέλεσμα..
Υ.Γ. απορώ
1) με ποιό τρόπο μέτρησαν το τούρμπο και το βρήκαν σωστό..
2) γιατί έγινε επισκευή στην αντλία καυσίμου.. και με ποιό τρόπο την μέτρησαν??
3) τα ακροφύσια απο τα μπέκ έχουν αλλαχτεί ποτε??
4) πόσα χιλιόμετρα έχει το μοτέρ?? είναι όλα δικά σου, ή το πήρες 2ο χέρι...??

harristheo
06-05-12, 07:28
Οτι και να λές (σωστά ή λάθος) όπως και να το λές, ότι και να σου μετρήσαν,
ότι και να σου λένε οτι μετρήσαν, το δεδομένο είναι ΕΝΑ...
Υψηλή κατανάλωση πετρελαίου=τουρμπίνα, ή φλατζα τουρμπίνας.
(αν η βαλβίδα αναθυμιάσεων είναι σωστη..)
Καυσαέρια=χαλασμένη τουρμπίνα, ή φλάτζα τουρμπίνας..
Δεν έχει κάτι άλλο. 1+1=2..
Εχεις αλλάξει όλο το αυτοκίνητο απο αυτά που γράφεις, και έχεις πληρώσει χρήματα χωρίς αποτέλεσμα..
Υ.Γ. απορώ
1) με ποιό τρόπο μέτρησαν το τούρμπο και το βρήκαν σωστό..
δεν το γνωριζω. 3 διαφορετικοί μηχανικοί το ίδιο μου είπαν.

2) γιατί έγινε επισκευή στην αντλία καυσίμου.. και με ποιόν τρόπο την μέτρησαν??
επισκευή έγινε (παράλληλα με την αλλαγή των μπεκ με καινούργια) νομίζω ο τρόπος που μετριέται είναι συγκεκριμένος, πίεση και ποσότητα.


3) τα ακροφύσια απο τα μπέκ έχουν αλλαχτεί ποτε??
όταν έφτασα στον άνθρωπο ( μπεκ και αντλίες) και πίστευα ότι θα έλυνα το πρόβλημα μου πορσπαθησε να τα επισκευάσει. δεν κατάφερε να αλλάξει ακροφυσια. ήταν χάλια. μου πρότεινε να τα επισκευάσω μόνος μου αν ήθελα και να του τα πήγαινα. προσπάθησα αλλού. μου είπαν το ίδιο. μετά τα έστειλα Αγγλία για επισκευή. δεν κατάφεραν κάτι, και αγόρασα καινουργια.

4) πόσα χιλιόμετρα έχει το μοτέρ?? είναι όλα δικά σου, ή το πήρες 2ο χέρι...??
το αυτοκίνητο το αγόρασα από τον κουμπάρο μου με 110.000 χλμ πριν 2 χρόνια ο οποίος το είχε στην κατοχή του από το 2003 μέχρι και το 2010 και τώρα έχει 225.000 χλμ.όταν το πήρα το αυτοκίνητο είχε κατανάλωση 7 μέση περίπου.
τα προβλήματα κατανάλωσης ξεκίνησαν στις 200.000 περίπου όπου άλλαξα τροχαλία στροφάλου και κατάργησα τα φλαπσ, τα οποία πρόσφατα επανατοποθέτησα ( χωρίς αποτέλεσμα) με καινούργια εισαγωγή.

χάρης

harristheo
06-05-12, 07:39
Dim77
Ενοειται πως το κόστος των ισκευων εώς τώρα είναι υπερδιπλασιομτης αλλαγής του μοτέρ.
Έχεις δίκιο σε αυτ΄ο. Αλλα δυστυχώς κάθε φορα ( εκτός των Μπέκ και της αντλίες που το κόστος ήταν στα €1600) όλα τα υπόλοιπα ήταν μέχρι 500, με αποτέλεσμα κάθε φορα να λέω....ε Εντάξει..αλλα 400-500 και σώθηκα....

Δυστυχώς όμως όχι

Αυτα προς το παρών


Χάρης

Dim77
06-05-12, 10:39
Dim77
Ενοειται πως το κόστος των ισκευων εώς τώρα είναι υπερδιπλασιομτης αλλαγής του μοτέρ.
Έχεις δίκιο σε αυτ΄ο. Αλλα δυστυχώς κάθε φορα ( εκτός των Μπέκ και της αντλίες που το κόστος ήταν στα €1600) όλα τα υπόλοιπα ήταν μέχρι 500, με αποτέλεσμα κάθε φορα να λέω....ε Εντάξει..αλλα 400-500 και σώθηκα....

Δυστυχώς όμως όχι

Αυτα προς το παρών


Χάρης

Είναι αλήθεια αυτό. Ψάξε αυτό που σου λέει και ο rapid fast.
Μήπως το πρόβλημα είναι το τούρμπο (παρότι το έβρισκαν ''εντάξει'').

Άλλωστε είναι το μόνο που δεν έχεις αλλάξει από ότι κατάλαβα.

Για αυτό είναι τα fora για να τα συζητάμε, αλλά όταν δεν υπάρχει τεχνογνωσία (ελάχιστα diesel να κυκλοφορούν από συγκεκριμένη μάρκα) κάθε πρόβλημα είναι καινούριο για όλους.

Εγώ λυπάμαι να βλέπω ότι σε σέρνουν τα συνεργεία, σου παίρνουν και από 500 ευρώ...και το πρόβλημα παραμένει.

harristheo
06-05-12, 11:20
dim77
αυτο που θα σου πω θα ακουστεί μαζοχιστικό, αλλά ειναι αλήθεια.
άσχετος δεν είμαι ( τουλάχιστον το ψάχνω) πριν μου πάρουν το 500αρικο οπως λεσ.
ρωτάω τους πάντες όπως και εσάς όπως και το το αγγλικό αντίστοιχο forum
( για όσους δεν βαριούνται παρακαλώ τσεκάρετε
http://www.bimmerforums.co.uk/forum/f18/2003-e46-320d-poor-mpg-t98422/#post857102)

αλλά πρέπει να σημειωθεί ότι το αυτοκίνητο το συγκεκριμένο για μένα είναι εργαλείο δουλειάς, άρα πρέπει να είναι σε άριστη κατάσταση.με 200 χιλιόμετρα ημερησίως κατά μέσο όρο νομίζω αυτό είναι το μόνο σίγουρο...
πράγμα που σημαίνει ότι όταν ξοδεύεις ένα πόσο για το εργαλείο της δουλειάς σου νομίζω το βλέπεις σαν επένδυση...


για την ιστορία το τούρμπο όπως και το ιντερκουλερ είναι αλλαγμένο στις 170.000 χλμ

το ιστορικό σέρβις του αυτοκινήτου μου στα δικά μου χέρια έχει ως εξής :

χιλιόμετρα ημερομηνία εργασίες

132.000 30/4/2011 boardcomputer
αντικατάσταση λαδιών κινητηρα-φιλτρο λαδιου-καυσιμου & αερος
προγραμμα HRT Αλονιστιοτης
αντικατάσταση τακάκια €60
καλωδια φρένων

151,967 αντικατάσταση δισκων εμπρός
αντικατάσταση λαδιών κινητηρα
καθαριστήρες παρ-μπρίζ
αντικατάσταση τακάκια

164,987 αντικατάσταση τακάκια

170.456 1/2/2011 αντικατάσταση turbo hellas Κος Φακίνος 210-5311719
αντικατάσταση βαλβίδα αναθυμιάσεων
αντικατάσταση intercooler Αγγλία
silent blocks εμπρός ψαλίδια
εργασια και υλικά

178.533 2/5/2011 αντικατάσταση λαδιών
αντικατάσταση λαδια κιβωτιου
αντικατάσταση σασμάν
αντικατάσταση λάδι κινητήρα
αντικατάσταση φιλτρο κινητηρα-λαδιου-καυσιμου

179.188 9/5/2011 αντικατάση σπιράλ εξάτμισης
καθαρισμός MAF

188.735 6/7/2011 αντικατάσταση λαδιών + φίλτρου

194.366 30/8/2011 καθαρισμός EGR (βαλβίδα επανακυκλοφορίας καυσαερίων)
κολλάρο samco
Προγραμματισμός κιβωτίου

194,645 1/9/2011 Αντικατάσταση Καταλύτη

197,101 13/9/2011 αντικατάσταση intercooler από Γιάννη-Νίκο 210-5697440

201,456 10/10/2011 Λάστιχα Bridgestone RE 300 € 380

201,861 26/102011 Τροχαλία στροφάλου
καθαρισμός εισαγωγής
delete swirl flap
2 σωληνάκια κιβωτίου ταχυτήτων
ιμάντες poly - V
δεξιά φούσκα
πίσω βάση διαφορικού
φίλτρο αέρος
αντικατάσταση τακάκια

202,981 30/10/2011 4 αμορτισέρ
2 droplinks
2 silent block original

203,898 20/11/2011 αντικατάσταση μονάδας ελεγχου προθερμανσης αντίστασης
MAF calibration - ρυθμιση

205,981 αντικατάσταση Θερμοστάτη
αντικατάσταση Θερμοστάτη EGR

206,784 1/12/2011 αντικατάσταση λαδιών κινητηρα
στεγάνωση τσιμούχας MAF

208,282 16/12/2011 4 καινουργια Μπεκ πετρελαιου
επισκευή αντλίας πετρελαίου
4 καινούργια glow plugs
αντικατάσταση φίλτρο πετρελαίου

221,851 23/3/2012 εισαγωγη με πεταλουδες
MAF
2 λευκα φλασακια
αντικατάσταση λάδι κινητήρα
2 βασεις μηχανης

τα προβλήματα ξεκινάνε από 201,861 χλμ .....
όλοι κατηγόρησαν τα swirl flaps...και πολλοί το MAF..

τα άλλαξα και αυτά για να είμαι σίγουρος....

σημειωση : για μένα ενα αυτοκίνητο
άνετο ( η ποιότητα κύλισης της απλής 3αρας είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα)
πολύ δυνατό στα χαμηλά με τεράστια ροπή ( = μεγάλο πλεονέκτημα στην πόλη μέσα)
αυτόματο= όχι κουραστικό στις αλλαγές- ρωτήστε τούς ταξιτζήδες πόσο πονάει η μέση τους λιγότερο σε σύγκριση με το χειροκίνητο κιβώτιο. πολλοί πιστεύουν ότι φταίει η πολύωρη οδήγηση, αλλά κυρίως φταίει ο συμπλέκτης.
με σωστή στήριξη σώματος ( σπορ μαμά καθίσματα)
οικονομικό ( = diesel)
αλλά και ένα αυτοκίνητο που μπορεί να κινηθεί γρήγορα( σβελτα) και ταχύτατα με υψηλές ταχύτητες +200 χιλιόμετρα/ώρα ( με μόλις 4000 rpm!!!)

νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο μπορεί να αγοράσει κανείς ( και δεδομένου ότι τότε που το αγόρασα εγώ μου κόστισε μόλις €9,500 ...
και σας προλαβαίνω...το αυτοκίνητο δεν είχε κάτι..το χρησιμοποίησα και μου έκαιγε 7 μέση για 100.000 χλμ...( συνολικά 200.000 χλμ)
το τούρμπο αλλάχθηκε στις 170.000 και νομίζω για τα ελληνικά δεδομένα ( αλλά κυρίως ότι ποτέ δεν ζέστανα η κρύωσα το το τούρμπο) είναι νούμερο φυσιολογικής φθοράς...



πιστεύω να την βρω την άκρη..ακόμα και αν αυτή είναι να αλλάξω το μοτέρ.
αλλά θέλω να έρθει ένας και να μου πει, φίλε μου το μοτέρ σου έχει αυτό και αυτό και αυτό...χρειάζεσαι τόσα. άρα δεν σε συμφέρει.
αλλά και πάλι ενδεχομένως να με συμφέρει δεδομένου ότι θα ξέρω τι έχω κάνει μέχρι τώρα στον κινητήρα μου αλλά και τι θα κάνω...
με την αλλαγή γνωρίζεις τι θα πάρεις στα χέρια σου??? όχι.

αυτά και πάλι προς το παρών...

χάρης

πολύ πρακτικά για μένα κάτι δεν μπορεί να δώσει σωστή τελική εντολή το αυτοκίνητο.
άρα ή έχει λάθος δεδομένα αλλά διαβάζει σωστά το αυτοκίνητο (= δεν δίνει σωστή τελική εντολή)
η δεν υπάρχουν λάθος δεδομένα αλλά οι αισθητήρες διαβάζουν λάθος (= δεν δίνει σωστή τελική εντολή)

όλα αυτά βέβαια για να ελεγχθούν απαιτεί τεχνογνωσία...η οποία δυστυχώς δεν υπάρχει...

tasos.kamv
06-05-12, 11:32
Χάρη συμπάσχω απόλυτα.... έχω και γω ανάλογη εμπειρία και δυστυχώς οι περισσότεροι μάστορες ακόμα και οι αντιπροσωπείες σε επίπεδο διάγνωσης βλαβών καθώς και σε θεωρητικό επίπεδο είναι "ημιμαθείς" ακόμα και σε βενζινοκινητήρες... δεν θέλω να το παίξω εξυπνάκιας, ούτε παντογνώστης... τέλος πάντων... όσο για την περίπτωσή σου έχω άτομο που ΣΙΓΟΥΡΑ θα σου φτιάξει τη bimmer σου!!!!! Είναι λίγο έξω από την Αθήνα και είναι εξειδικευμένος σε πετρελαιοκινητήρες ΒΜW & MB.... αν δεν σου βρει το πρόβλημα, τότε πραγματικά στο λέω αναλαμβάνω εγώ το κόστος... έχει βρει άπειρες βλάβες σε Χ5 diesel και το κατέχει το άθλημα!! Αν θες πες μου να σου στείλω pm και να πάμε και παρέα!

harristheo
06-05-12, 11:49
tasos.kamv
σε ευχαριστώ πολύ.
έχεις private post :clap:

χάρης

rapid_fast
06-05-12, 12:07
Διάβασα με προσοχή 11 σελίδες ερωτοαπαντήσεων...
Κατάλαβα, οτι άλλαξες κουτουρού χωρίς καμμία απολύτως βάση τη μισή μηχανή..
Εφτασες σε σημείο να αλλάξεις τα glowplugs για να μειώσεις κατανάλωση..
Εχω πέσει ξερός στην κυριολεξία..
Ερωτήσεις κάποιου προβληματισμένου κατόχου, και απαντήσεις ΟΤΙΝΑΝΑΙ απο κατόχους
οχημάτων (?)
Φτάσατε σε σημείο να λέτε οτι 2-3 βαθμοί χαμηλότερη θερμοκρασία νερών ανεβάζει την
κατανάλωση 50%?? Δεν είναι αληθή πράγματα αυτά..
Πραγματικά είναι τραγικό. Δε νομίζω οτι δεν υπάρχει τεχνογνωσία στην Ελλάδα..
Εισαι απελπισμένος και κάνεις ότι σου πούνε χωρίς αντίκρυσμα..
Χάρη,
απο όσα διάβασα και κατάλαβα μέχρι τώρα.
1) Τα μπέκ σου είναι σωστά, μόνο με την ιδέα οτι είναι αλλαγμένα.
2) Η τουρμπίνα σου και το ιντερκούλερ είναι σωστά, μόνο με την ιδέα οτι είναι αλλαγμένα.
3) Η βαλβίδα αναθυμιάσεων είναι σωστή, μόνο με την ιδέα οτι σε 5 λεπτά την καθάρισες..
4) Η εξάτμιση σου δεν έχει φραγή, μόνο με την ιδέα οτι έχεις αλλάξει καταλύτη.
Η καπνίλα όμως που βγάζει το αυτοκίνητο οταν είναι ζεστό, και η τραγικά πρόωρη φθορά του καταλύτη
δείχνει:
1) Καποιο-α μπέκ κατουράει
2) Η βαλβίδα αναθυμιάσεων είναι χαλασμένη
3) Δεν έχεις σωστή λειτουργία τουρμπίνας-χάνεις υποπίεση
4) Έχεις απώλεια πίεσης στο κύκλωμα του ιντερκούλερ..
Δεν βλέπω να χρειάζεσαι ανταλλακτικό, σωστό έλεγχο νομίζω χρειάζεσαι...

harristheo
06-05-12, 12:56
Διάβασα με προσοχή 11 σελίδες ερωτοαπαντήσεων...
χαιρομαι γι αυτό

Κατάλαβα, οτι άλλαξες κουτουρού χωρίς καμμία απολύτως βάση τη μισή μηχανή..
αυτό ειναι σχετικο. καποια πραγματα αλλαξαν διοτι χάλασαν λογω φυσιολογική φθοράς άλλα παλι διοτι πιστευαμε ότι θα έλυνε το πρόβλημα


Εφτασες σε σημείο να αλλάξεις τα glowplugs για να μειώσεις κατανάλωση..
εδω εχεισ λάθος, διότι αλλάχθηκαν όταν πήγε το αυτο κινητο να αλλαξει μπεκ ( η τελοσ παντων να επισκευασει) και επισκευαστικε και η αντλια, και ηταν "μονο" 65 ευρω να αλλαχθούν με μηδεν εργασια δεδομενοθ οτι ολα ηταν εκτοσ του αυτοκινητου.
δεν αλλαχθηκαν τα τα glowplugs για να μειώσεω την κατανάλωση

Εχω πέσει ξερός στην κυριολεξία..
Ερωτήσεις κάποιου προβληματισμένου κατόχου, και απαντήσεις ΟΤΙΝΑΝΑΙ απο κατόχους
οχημάτων (?)
Φτάσατε σε σημείο να λέτε οτι 2-3 βαθμοί χαμηλότερη θερμοκρασία νερών ανεβάζει την
κατανάλωση 50%?? Δεν είναι αληθή πράγματα αυτά..
δεν ειπαμε κατι τέτοιο, διάβασε το αγγλικό κείμενο και και υα καταλάβεις. είπαμε θα βελτιωθεί. υπάρχει μία λογική σε αυτό. όταν ο κινητηρασ δουλευει σε χαμηλοτερη θερμοκρασία συνεχεια, τοτε συνεχεια το εγκεφαλοσ διαβαζει οτι ειναι εκτοσ ορίων σωστήσ λειτουργία και συνεχεια δίνει πλουσιο μειγμα για να τον ζεστανει, μα ποτε δεν τα καταφερνει...απλό ειναι.


Πραγματικά είναι τραγικό. Δε νομίζω οτι δεν υπάρχει τεχνογνωσία στην Ελλάδα..
Εισαι απελπισμένος και κάνεις ότι σου πούνε χωρίς αντίκρυσμα..
ισχύει κατι τετοιο οντως

Χάρη,
απο όσα διάβασα και κατάλαβα μέχρι τώρα.
1) Τα μπέκ σου είναι σωστά, μόνο με την ιδέα οτι είναι αλλαγμένα.
( τι ενοεισ μονο με την ιδεα?) τα μετρησε ο ανθρωποσ και μοθ ειπε ειναι εναξει


2) Η τουρμπίνα σου και το ιντερκούλερ είναι σωστά, μόνο με την ιδέα οτι είναι αλλαγμένα.
ισχυει κατι τετοιο. αλλα δεν ξερω πωου να παω για να μετρηθει σωστά.

3) Η βαλβίδα αναθυμιάσεων είναι σωστή, μόνο με την ιδέα οτι σε 5 λεπτά την καθάρισες..
η βαλβίδα αναθυμιασεων ειναι αλλαγμενη , η επανακυκλοφορίασ καθαρίστηκε. δεν ειναι 5 λεπτα, την αφησαμε μεσα σε πετελαια και αλλα χημικα 24 ωρες και την καθαρίσαμε.

4) Η εξάτμιση σου δεν έχει φραγή, μόνο με την ιδέα οτι έχεις αλλάξει καταλύτη.
δεν καταλαβαινω. εξήγησε μου. τι ειναι η φραγή?

Η καπνίλα όμως που βγάζει το αυτοκίνητο οταν είναι ζεστό, και η τραγικά πρόωρη φθορά του καταλύτη το αυτοκινητο δεν καπνίζει. δεν εχω παρατηρήσει καμια καπνίλα οταν οδηγω βραδυ απο τα φωτα τω πισω...

δείχνει:
1) Καποιο-α μπέκ κατουράει ( ισως)
2) Η βαλβίδα αναθυμιάσεων είναι χαλασμένη ( ισως)
3) Δεν έχεις σωστή λειτουργία τουρμπίνας-χάνεις υποπίεση ( ισως)
4) Έχεις απώλεια πίεσης στο κύκλωμα του ιντερκούλερ..( ισως)
Δεν βλέπω να χρειάζεσαι ανταλλακτικό, σωστό έλεγχο νομίζω χρειάζεσαι...

ποιοσ θα μου τον κανει λοιπον???
εδω ειναι το θέμα...


χαρης

race535
06-05-12, 23:29
Χαρη να σε ρωτησω κατι μπαινωντας και στην συζητηση, αν η καταναλωση του κινητηρα ειναι μεγαλη πως ειναι οι επιδοσεις του αυτοκινητου; Εχει χασει σε αποδοση ο κινητηρας η οχι;
Οδηγας γενικως γρηγορα με το αυτοκινητο(αραια και που)το πας στο κοκκινο η δεν το εχεις κανει ποτε;
Ο κινητηρας δουλευει ησυχα ακομα και με αυξημενη καταναλωση η κανει σαν γκαργκανα(πολυ θορυβο με τρεμουλο);
Οταν αλλαξες την εισαγωγη αλλαξες και τα παρεμφερει που μπαινουν στην εισαγωγη;

υγ. δεν σε ρωταω τυχαια,οδηγω ενα 530d και ενα Χ5d 2003 και 2001 αντοιστιχα.

giannis 116
07-05-12, 00:52
Να γραψω κι εγω την ΟΤΙΝΑΝΑΙ γνωμη μου?..

Γιατι δε το πουλας να παρεις αλλο?.. Σοβαρα τωρα! Σημερα μπορεις να ψαξεις να βρεις σε πολυ καλες τιμες ντηζελ ακομα και 2λιτρα μη σου πω ακομα και νεοτερο μοντελο πχ Ε90...

Ισως αυτο να στο γραφω εγω για να το ακουω...εγω, γιατι καπως ετσι παρομοια την εχω πατησει κι εγω με το δικο μου, εχω σκορπισει ενα σωρο χρημα σε επιτηδειους, ανιδεους ή και τα δυο, εχω αλλαξει ενα σωρο πραματα στο μοτερ και λυση σ ενα χρονιο προβλημα που εχω δεν εχω βρει ακομα...
Και δεν εχω σκεφτει τουλαχιστον σοβαρα ακομα να το πουλησω το ρημαδι να παρω κατι αλλο...οτιδηποτε!
Ειδικα εσυ που λες οτι ειναι και εργαλειο για τη δουλεια σου, ενας λογος παραπανω!

Χαρη αν δε βρεις λυση ουτε με αυτον που θα σου πει ο Τασος τοτε ισως μια καλη σκεψη ειναι να το αλλαξεις...

harristheo
07-05-12, 06:58
race535

Χαρη να σε ρωτησω κατι μπαινωντας και στην συζητηση, αν η καταναλωση του κινητηρα ειναι μεγαλη πως ειναι οι επιδοσεις του αυτοκινητου;
οι επιδόσεισ μου φαινονται οι ιδιες...αλλα το γκάζι και κατεπεκταση η ταχυτητα ειναι κατι που συνηθιζεται.

Εχει χασει σε αποδοση ο κινητηρας η οχι;
ομοιως με παραπανω σχόλιο

Οδηγας γενικως γρηγορα με το αυτοκινητο(αραια και που)το πας στο κοκκινο η δεν το εχεις κανει ποτε;
οδηγώ πάντα γρηγορα αλλα ποτε τσεκοθρεμενα, παδα προοδευτικα το γκάζι, αλλά ετσι οδηγούσα και όταν το πρωτοπήρα με κατανάλωση 7 μεση


Ο κινητηρας δουλευει ησυχα ακομα και με αυξημενη καταναλωση η κανει σαν γκαργκανα(πολυ θορυβο με τρεμουλο);
κάνει θόρυβο, αλλα δεν ξέρω άν ειναι πολύσ η λίγος, δεν έχω μέτρο συγκρισης...

Οταν αλλαξες την εισαγωγη αλλαξες και τα παρεμφερει που μπαινουν στην εισαγωγη;
εισαγωγη τσιμούχες και ΜΑF


υγ. δεν σε ρωταω τυχαια,οδηγω ενα 530d και ενα Χ5d 2003 και 2001 αντοιστιχα.

rapid_fast
07-05-12, 07:25
Φτάσατε σε σημείο να λέτε οτι 2-3 βαθμοί χαμηλότερη θερμοκρασία νερών ανεβάζει την
κατανάλωση 50%?? Δεν είναι αληθή πράγματα αυτά..
δεν ειπαμε κατι τέτοιο, διάβασε το αγγλικό κείμενο και και υα καταλάβεις. είπαμε θα βελτιωθεί. υπάρχει μία λογική σε αυτό. όταν ο κινητηρασ δουλευει σε χαμηλοτερη θερμοκρασία συνεχεια, τοτε συνεχεια το εγκεφαλοσ διαβαζει οτι ειναι εκτοσ ορίων σωστήσ λειτουργία και συνεχεια δίνει πλουσιο μειγμα για να τον ζεστανει, μα ποτε δεν τα καταφερνει...απλό ειναι.


Δεν είναι απλό, είναι τραγικά λάθος..

harristheo
07-05-12, 07:37
Δεν είναι απλό, είναι τραγικά λάθος..

rapid-fast
σεβαστή η άποψη σου αλλά ειλικρινά πολλοί στο εξωτερικό αντιμετώπισαν αντίστοιχο πρόβλημα με αυτήν την επισκευή με επιτυχία. μην είσαι απόλυτος. και εγώ κορόιδευα αυτά που διάβαζα...
μίλησα όμως με ανθρώπους που πραγματικά βρήκαν λύση.

επίσης δεν λέω πως αυτά που γράφεις ΔΕΝ είναι σωστά...
αλλά δεν μπορώ να τα ελέγξω κιόλας. χρειάζομαι ειδικό μάστορα που δεν βρίσκω...

χάρης

harristheo
07-05-12, 07:37
@ giannis 116

να το αλλάξω γιαννη μου είναι μια κουβέντα
το δικό μου σημερινές τιμές δεν νομίζω ότι μπορώ να πιάσω πάνω από €7.000....( προσφατα πούλησα 2 από τα αυτοκίνητα μου και ξέρω ότι αυτό που ζητάς με αυτό που παίρνεις στο τέλος δεν έχει καμιά σχέση)

όπως επίσης για να πάρεις ένα σωστό Ε90 ( σωστό = κατς από 80.000 χιλιόμετρα και περιποιημένο) χρειάζομαι πάνω από 18-19...
μιλάμε δηλαδή για μια διαφορά της τάξης των 10.000 τουλάχιστον
δεδομένου ότι πρεπε να είναι και αυτόματο, οι επιλογές περιορίζονται....

τι δικό μου Ε46 είναι πάρα πολύ καλό με όλα καινούργια!!
μοναδικό πρόβλημα η κατανάλωση ( πολύ σημαντικό βέβαια πρόβλημα)
αυτό μεταφράζεται σε 3 λίτρα ημερησίως δηλαδή €5 κατεπεκταση €1800 το χρόνο...
θα χρειαστώ 5 χρόνια για να συμπληρώσω τα 10.000 που χρειάζομαι και επίσης δεν θα τα χρειαστώ όλα μαζί ( = κεφάλαιο) για αγορά αυτοκίνητου, που στις μέρες μας είναι πολύ σημαντικό.

βέβαια στο βάθος του μυαλού πάντα υπάρχει το κεφάλαιο πώληση Ε46---αγορά Ε90 αλλά και πάντα υπάρχει ο φόβος του τι θα μου βγει το Ε90...( μην ξεχνάτε ότι το Ε46 το ξέρω από τότε πού το πήρε ο κουμπάρος μου και νοικάρης μου στο πατρικό μου σπίτι, παρκάραμε καθημερινά μαζί δίπλα δίπλα, πηγαίναμε μαζί για σέρβις, πρόκειται δηλαδή για ένα αυτοκίνητο που το γνώριζα καλά)

αυτά σχετικά με την αλλαγή....

χάρης

giannis 116
07-05-12, 09:45
Σεβαστο...

oldcarskickass
07-05-12, 10:14
@harris,

νομίζω ο rapid όταν έλεγε ότι ο καταλύτης έχει φραγή (ίσως έπρεπε να γράψει φραγεί) εννοεί αν έχει φράξει / στομώσει χαλάσει και λειτουργεί σαν κλειστό κλαπέτο.

rapid_fast
07-05-12, 13:34
Λοιπόν, μετά απο μεγάλη μελέτη του θέματος..
Ο Χάρης αλλάζει λάδια κάθε 30.000 χλμ περίπου..
Η κατανάλωση του, ήταν συγκεκριμένη απο την ημέρα που αγόρασε το αυτοκίνητο
απο τον κουμπάρο του..
Κατόπιν, μπήκε στο ίντερνετ, σε φόρουμ της Αγγλίας, όπου και είδε πώς σε κίνηση
εκτός πόλης, η κατανάλωση των Άγγλων ήταν πολύ μικρότερη απο την δική του.
Θέλησε λοιπόν με κάποιον τρόπο, να φτάσει στην κατανάλωση των Αγγλων, κινούμενος
όμως όχι αποκλειστικά σε αυτοκινητόδρομο, αλλά μισό έξω, μισό μέσα σε πόλη..
(car is at moment ΧΧΧΧΧΧ
which compare to what I read in the forum is not that good...
what should I be looking at?)
Η σύγκριση λοιπόν δεν γίνεται αρχικά με την κατανάλωση που είχε ήδη ο Χάρης, ή
ο κουμπάρος, αλλά με τους Άγγλους.
Κάπου εκεί ξεκινάει και ο Αθλος του Χάρη με το θερμοστάτη του EGV και τους θερμοστάτες
γενικότερα.
Υπάρχει και αλλαγή αντλίας νερού, (όχι επειδή είχε πρόβλημα)
Σε κάποια στιγμή, μπλέκεται στο παιγνίδι το κρυφό μενού της μπεεμβέ, και ένας νέος
Αθλος του Χάρη, να μπορέσει απο τα νούμερα αυτά, να βγάλει συμπέρασμα..
Σε εκείνη την περίοδο (που ήταν χειμώνας με -10 στην Ελλάδα αν θυμάμαι καλά)
ο Χάρης ανακαλύπτει οτι το παραφλού του οχήματος του δεν είναι στους 88-95 κελσίου,
αλλά στους 88, με αποτέλεσμα να μπεί στην διαδικασία αλλαγής θερμοστάτη.
Μάλιστα, το όχημα έκανε περίπου 15 λεπτά να πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας, πράγμα
που ο Χάρης είχε παρατηρήσει πρώτη φορά στο αυτοκίνητο.
(Το ίδιο διάστημα αν θυμάστε, σας είχα γράψει οτι η Ε46 αρνείται πεισματικά να ανεβάσει
θερμοκρασία στο παραφλού στο ρελαντί, και ότι ανέβαζε ΜΟΝΟ με παρατεταμένη
κίνηση του οχήματος)
Ο Χάρης ρωτάει μέσα στο φόρουμ αν μπορεί κάποιος, έστω και ένας, να επιβεβαιώσει
πώς η αλλαγή του θερμοστάτη επιδρά θετικά στην οικονομία καυσίμου..
Σαράντα λεπτά μετά, έρχεται μία και μόνη απάντηση επιβεβαίωσης.
Παρά το γεγονός οτι 4 χρήστες θεώρησαν πώς ο θερμοστάτης δεν έχει κανένα πρόβλημα,
παρά το γεγονός οτι ακολούθησε επίσκεψη σε επίσημη μπεμβε, και παρά το γεγονός
οτι έγινε έλεγχος και ενημέρωση οτι οι θερμοκρασίες του θερμοστάτη είναι ολόσωστες,
η μία και μόνη απάντηση ήταν ικανή να πείσει τον απελπισμένο Χάρη οτι χρειάζεται να αλλάξει θερμοστάτη για να λύσει το πρόβλημα του.
Σε εκείνη την επίσκεψη, έγινε και επαναπρογραμματισμός ΜΑΦ, και υπήρξε βελτίωση
λειτουργίας αλλά αύξηση της κατανάλωσης σύμφωνα με την μέτρηση εκείνης της μέρας.
Ο Χάρης επανέρχεται στο φόρουμ μια μέρα μετά, και συνεχίζει πεισματικά να ζητάει τρόπους για να μετρήσει τη θερμοκρασία των θερμοστατών, διότι μέσα σε μία μέρα, έχει δεί αύξηση της κατανάλωσης κατά 1 λίτρο/100 χλμ..
Αγανακτισμένος, 9 μέρες μετά, αλλάζει 2 θερμοστάτες, και μειώνει την κατανάλωση του
κατά 30%.. Θυμηθείτε την κατανάλωση αυτή σαν Α
Και ξαναρωτάει, υπάρχει άλλη ιδέα για να μειώσω την κατανάλωση κι'άλλο??
Εκεί έρχεται και η επική δήλωση.. Η κατανάλωση μου είναι 9,5 λίτρα/100 όταν οδηγάω
σαν τρελός, αλλά δεν μπορώ να την κατεβάσω με τίποτε κάτω απο 8,3..
Πόσο μάλλον στα 5,8 που έχουν οι Αγγλοι αποκλειστικά στον αυτοκινητόδρομο..
Ερχεται ερώτηση ξεκάθαρη απο Αγγλία..
Αν πάς με 130 σταθερά σε εθνικό δρόμο, πόσο καις?
Και η απάντηση.. Κάνω 50 χλμ εκτός πόλης, μπαίνω για 30 χλμ μέσα στην πόλη,
κάνω άλλα 50 για να επιστρέψω, και καίω στην μικτή διαδρομή ΧΧΧΧ λίτρα/100 χλμ..
Σε σύγκριση όμως με το χειροκίνητο Χ3 μου που έχει το ίδιο μοτέρ (αλλά όχι αυτόματο)
και έχει τον ίδιο κινητήρα (!!!!!!!!!!!) καίω πολλά, εκείνο καίει λίγα...
Εδώ έχουμε ακόμα ένα καμπανάκι.. Είμαι καχύποπτος εγώ, γνωστό αυτό..
Αλλά πλέον ξέρουμε απο που είναι οι καταναλώσεις.. Οχι πρίν και μετά στο ίδιο αυτοκίνητο,
αλλά σε 2 διαφορετικά αυτοκίνητα!!!
Ακολουθεί μια έξυπνη αναφορά του Ίβιτσα.. Χάρη, το πετρέλαιο εδώ, είναι διαφορετικό
απο τις ΤΑΔΕ χώρες, με το ίδιο αυτοκίνητο έχω δεί αυτές τις διαφοροποιήσεις σε
διαφορετικές χώρες.. (και γίνεται σχετική αναφορά)
3 ώρες μετά, ο απτόητος Χάρης λέει πως η κατανάλωση του έχει αυξηθεί 50% και
η αυτονομία έχει μειωθεί κατά 30%..
ΝΕΟ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ... 50% μεγαλύτερη κατανάλωση=50% μικρότερη αυτονομία..
Ενα μηνα μετά, κάποιος χρήστης αναφέρει σωστά, πώς η οικονομία του πετρελαιοκίνητου
είναι καθαρή συνάρτηση με την λειτουργία υποπίεσης της τουρμπίνας..
Είμαστε πλέον μέσα στον Ιανουάριο, και ο απελπισμένος Χάρης έχει πλέον κατανάλωση
Α+60% χωρίς να έχει γίνει καμμία απολύτως παρέμβαση στο όχημα του απο τη στιγμή
που κατάφερε το νόυμερο Α
Ξαφνικά όμως αλλάζουν και τα δεδομένα της κίνησης..
Απο 80% αυτοκινητόδρομο και 20% πόλη, έχουμε πλέον 50% πόλη, και 50% αυτοκινητόδρομο..
Υπάρχει όμως και μία άλλη λεπτομέρεια, που δεν την γνωρίζαμε μέχρι τώρα..
Κάποια στιγμή, το όχημα επαναπρογραμματίστηκε, και τρέχει με τσιπάκι για περισσότερα
γκάζια...
Στην παρότρυνση αφαίρεσης του τσίπ, και επαναπρογραμματισμού σε εργοστασιακές ρυθμίσεις ο Χάρης δηλώνει θα ξαναπρογραμματίσει την ίδια υπορουτίνα!! χωρίς
να αφαιρέσει το τσίπ, μιας και του είχε δώσει αρχικά περισσότερη οικονομία..
Περισσότερα αυριο, που θα μπορώ να διαβάσω τις επόμενες σελίδες στο Αγγλικό φόρουμ..

kplc16
07-05-12, 14:32
παναγιωτη εχω εντυπωσιαστει απο την προσπαθεια σου!!!

harristheo
07-05-12, 17:17
η απαντηση μου στα σχόλια του Παναγιώτη,
( τα οποία ορισμένα από αυτά είναι ολοσωστα άλλα πάλι δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα) - κατά την δική μου άποψη βέβαια ) όπως και κατά την δική σχολιάζει αυτά που διαβάζει tτα οποία και δέχομαι.

εγώ μέσα από συζητήσεις των forums ( αφο΄θ άκρη από αντιπροσωπείες δεν βρίσκω) προσπαθώ να κάνω το εξής:

παλιότερα ( με παλιά τουρμπίνα intercooler MAF κτλπ) με ενα ρεζερβουάρ 63 λίτρα είχα αυτονομία 920 περίπου χιλιομτερα δηλαδή 6.8 λιτρα μεση κατανάλωση.
ίδιος οδηγός ίδια διαδρομή ιδιο αυτοκινητο
τώρα έχω ( με καινούργια τουρμπίνα intercooler MAF μπεκ κτλπ) 650 περίπου δηλαδή 9,6 λίτρα μέση κατανάλωση.

αν σου φαίνεται λοιπόν περίεργο που αναρωτιέμαι γιατί??? τότε δεν μπορώ να σου απαντήσω κάτι άλλο.

παρόλα αυτά ο τρόπος που αναλύεις τα δεδομένα μου από το αγγλικό φόρουμ ειναι οπως σου είπα σε πολλά σημεία σωστός.

σημειώνω τα εξής :

1. συγκρίνω το δικό ΙΔΙΟ αυτοκίνητο τότε και τώρα...( η αναφορά στο Χ3 ήταν ενδεικτική)

2. αναφέρεις 50% μεγαλύτερη κατανάλωση=50% μικρότερη αυτονομία.....κάτι που δεν ισχύει. 50% αυξημένη κατανάλωση = 30 % μειωμένη αυτονομία ... διότι 9,6 / 6,8= +41% ενώ 650 / 920 = 0,70 δηλαδή - 30%

3. τέλος η αναφορά του ιβιτσα ( και ο σχολιασμός ο δικός σου ) στα πετρέλαια του εξωτερικού σε σύγκριση με τα δικά μας είναι άτοπη διότι είχα 6.8 με δικά μας και 9,6 πάλι με δικά μας .

αυτά

τέλος Παναγιώτη πολύ καλά κάνεις και επιμένεις στις απόψεις σου...
δικαίωμα σου..
αλλά όταν προτείνεις λύση προβλήματος την τεκμηριώνεις επίσης.
( αυτό είναι σπόντα σε σε σένα που κρίνεις αυτούς που πρότειναν να αλλάξω θερμοστάτη. τον λόγο τον ανέφερα σε προηγούμενο ποστ βλέπε μόνιμο overfueling λόγω μόνιμης παραμονής σε εύρος θερμοκρασίας κάτω από αυτό που επιτρέπει το εργοστάσιο )

χάρης

υ.γ. δεν έχω οτιδήποτε προσωπικό με τον Παναγιώτη. συζήτηση κάνουμε.

rapid_fast
07-05-12, 18:53
2. αναφέρεις 50% μεγαλύτερη κατανάλωση=50% μικρότερη αυτονομία.....κάτι που δεν ισχύει. 50% αυξημένη κατανάλωση = 30 % μειωμένη αυτονομία ... διότι 9,6 / 6,8= +41% ενώ 650 / 920 = 0,70 δηλαδή - 30%

τέλος Παναγιώτη πολύ καλά κάνεις και επιμένεις στις απόψεις σου...
δικαίωμα σου..
αλλά όταν προτείνεις λύση προβλήματος την τεκμηριώνεις επίσης.
( αυτό είναι σπόντα σε σε σένα που κρίνεις αυτούς που πρότειναν να αλλάξω θερμοστάτη. τον λόγο τον ανέφερα σε προηγούμενο ποστ βλέπε μόνιμο overfueling λόγω μόνιμης παραμονής σε εύρος θερμοκρασίας κάτω από αυτό που επιτρέπει το εργοστάσιο )

χάρης

υ.γ. δεν έχω οτιδήποτε προσωπικό με τον Παναγιώτη. συζήτηση κάνουμε.
Εννοείται οτι κάνουμε κουβέντα..
Θα το πώ απλά για να το καταλάβουν όλοι που μας διαβάζουν..
Καιω 5 λίτρα στα 100.. με 100 λίτρα κάνω 2.000 χιλιόμετρα..
Καίω 50% περισσότερο.. δηλαδή 7,5 λίτρα στα 100..
με 100 λίτρα κάνω 1333,33 χιλιόμετρα..
(αρχικά χιλιόμετρα-τελικά χιλιόμετρα)/αρχικά χιλιόμετρα Χ100=50%
Δεν μπορώ να το πώ πιο απλά.. 50% αυξηση κατανάλωσης=50% μείωση αυτονομίας..
Overfueling έχει το όχημα μέχρι το νερό να πιάσει 13 κελσίου..
Μετά δεν παίζει τίποτα απολύτως..
Η ελαφριά αύξηση στην κατανάλωση με κρύο μοτέρ, έχει καθαρά να κάνει με τη διαφορά δυναμικού (εσωτερική θερμοκρασία-εξωτερική θερμοκρασία) που είναι η αρχή παραγωγής
έργου στην μηχανή εσωτερικής καύσης..
Να ξερεις οτι το Overfueling στο πετρέλαιο σημαίνει θερμοκρασία καυσαερίων τόσο
υψηλή, που παίρνεις την κυλινδροκεφαλή στο χέρι σε χρόνο άψε σβήσε..

rapid_fast
07-05-12, 19:13
Και ένα Pdf, για να δείς οτι δεν υπάρχει περίπτωση
απο θερμοστάτη να έχεις overfueling...
:greenboun
Οχι τίποτε άλλο, επειδή ότι λένε τα Εγγλεζάκια το θεωρείς δεδομένο, ενώ εμείς
πρέπει να αποδείξουμε το αυτονόητο σε κάθε μας κουβέντα...

race535
07-05-12, 21:43
Χωρις να ασχοληθω με τα προηγουμενα ποστ γιατι δεν με ενδιαφερουν (μερικα πραγματα ειναι λαθος,μερικα σωστα)θα μπω στο θεμα της καταναλωσης.

Εφοσον τα εχεις αλλαξει ολα πραγμα που δεν ηταν αναγκαιο αλλα η καταναλωση επιμενει το προβλημα ειναι σε εναν αισθητηρα πιεσης που με αυτα που διαβαζω υποθετω να μην τον ακουμπησε ποτε κανενας,σιγουρα λογω αγνοιας.

Ο αισθητηρας βρισκεται στο πισω μερος της εισαγωγης και ακριβως απεναντι απο την βαλβιδα επιστροφης καυσαεριων. Αν βουλωσει-λογω των υπολοιματων ανθρακα-λογικα καθαριζεται,αν χαλασει ομως δυστηχως ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να λειτουργει γιατι περνει κανονικα ρευμα απο την φυσα με αποτελεσμα να μην βγαζει προβλημα στο διαγνωστικο.
Ο αισθητηρας μετραει την πιεση αερα που υπαρχει μεσα στην εισαγωγη,αν διαβαζει λαθος ομως αυξανει σημαντικα την καταναλωση.
Λογω αγνοιας πολλοι πανε κατευθειαν στην τουρμπινα μην γνωριζοντας οτι η καταναλωση δεν ειναι απλη συναρτηση με την πιεση της τουρμπινας, αλλαζουν την τουρμπινα με μεγαλο κοστος αλλα η καταναλωση παραμενει.
Αν χαλασει η τουρμπινα αυξανεται σαφως και η καταναλωση ξεχνιεται ομως οτι ο κινητηρας χανει αυτοματως και το 60% της αποδοσης του !
Αν δεν χασει σε αποδοση δεν εχει χαλασει η τουρμπινα !

Το κοστος του αισθητηρα ειναι γυρω στα 60€ και ειναι ευκολο να αλλαχτει.
Η φωτογραφια παρακατω δειχνει ποιος αισθητηρας ειναι,οπως τον εχω τοποθετησει επανω στην εισαγωγη αν ακολουθησεις νοητα με το χερι σου το ιδιο σημειο αλλα πισω απο την εισαγωγη θα τον πιασεις, αν δεν τον βλεπεις στο δικο σου αυτοκινητο βαλε εναν καθρεπτη.

Αν θελεις να καθαριζεις την βαλβιδα επιστροφης καυσαεριων δεν χρειαζεσαι 24 ωρες με χημικα αλλα το πολυ μια ωρα. Και απορω εφοσον την καθαρισες γιατι την αλλαξες μετα.

kplc16
07-05-12, 22:12
μιλαμε για πολυ επιμορφωτικο νημα!

rapid_fast
08-05-12, 08:14
Χωρις να ασχοληθω με τα προηγουμενα ποστ γιατι δεν με ενδιαφερουν (μερικα πραγματα ειναι λαθος,μερικα σωστα)θα μπω στο θεμα της καταναλωσης.

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ Ω
13622246977?????
Δίνεις ρεσιτάλ...
+1 απο εμένα...

6ylinder
08-05-12, 08:48
Καιω 5 λίτρα στα 100.. με 100 λίτρα κάνω 2.000 χιλιόμετρα..
Καίω 50% περισσότερο.. δηλαδή 7,5 λίτρα στα 100..
με 100 λίτρα κάνω 1333,33 χιλιόμετρα..
(αρχικά χιλιόμετρα-τελικά χιλιόμετρα)/αρχικά χιλιόμετρα Χ100=50%


Βρε συ rapid είσαι λάθος εδώ...το λες και μόνος σου...για να έχεις μεώση της αυτονομίας 50% θα έπρεπε να κάνεις 1000χλμ κ όχι 1333χλμ.

Έχεις χάσει 667 χλμ αυτονομίας από τα 2000χλμ που είχες. Δηλ. 667/2000=33,3% μείωση αυτονομίας....ή αλλιώς έχεις αυτονομία 66,7% της αρχικής.

Φιλικά.

rapid_fast
08-05-12, 09:11
Βρε συ rapid είσαι λάθος εδώ...το λες και μόνος σου...για να έχεις μεώση της αυτονομίας 50% θα έπρεπε να κάνεις 1000χλμ κ όχι 1333χλμ.

Έχεις χάσει 667 χλμ αυτονομίας από τα 2000χλμ που είχες. Δηλ. 667/2000=33,3% μείωση αυτονομίας....ή αλλιώς έχεις αυτονομία 66,7% της αρχικής.

Φιλικά.

Υπάρχει μαθηματικό κενό...
1333,33+50%=2000
Αλλά 2000-50%=1000
Ομοίως, αν καίς 5 και μετά 50% περισσότερο, πάς 7,5
Ενώ αν καίς 7,5 και πάς 50% λιγότερο πάς 3,75
Αλλά έχεις δίκιο για το σφάλμα μου στον τύπο...

6ylinder
08-05-12, 09:42
Αλλά έχεις δίκιο για το σφάλμα μου στον τύπο...

O τύπος σου σωστός είναι:

(Αρχικά χλμ - Τελικά χλμ)/Αρχικά χλμ= (2000-1333)/2000=33,3%

Απλώς αντί για διαίρεση με 2000 διαίρεσες με 1333...

harristheo
08-05-12, 10:22
race535
δεν αλλαξα βαλβίδα επανακυκλοφορίας των καυσαεριων αλλα την παγίδα του λαδιου.
σωστό αυτό που λες για τον αισθητηρα. και ο ΜΑΡ.

χάρης

harristheo
08-05-12, 10:27
Και ένα Pdf, για να δείς οτι δεν υπάρχει περίπτωση
απο θερμοστάτη να έχεις overfueling...
:greenboun
Οχι τίποτε άλλο, επειδή ότι λένε τα Εγγλεζάκια το θεωρείς δεδομένο, ενώ εμείς
πρέπει να αποδείξουμε το αυτονόητο σε κάθε μας κουβέντα...

δεν ειπα ποτε οτι οτι λενε εκεινοι ειναι σωστο.
υπαρχουν και ανιδεοι...
το διαβασα καπου σχετικα με τον θερμοστατη, μου φανηκε λογικο. το εκανα...

αν δεν εχεισ "επίσημη¨" λυση κανεισ οτι κρινεισ εσυ σωστο...

τωρα ανα αποδειχθει λαθος, απλα εφαγες τα μουτρα σου...
και εγω ακομα λυση δεν εχω βρει...

χάρης

rapid_fast
08-05-12, 10:54
το ιστορικό σέρβις του αυτοκινήτου μου στα δικά μου χέρια έχει ως εξής :

χιλιόμετρα ημερομηνία εργασίες


201,861 26/102011 Τροχαλία στροφάλου
καθαρισμός εισαγωγής
delete swirl flap
2 σωληνάκια κιβωτίου ταχυτήτων
ιμάντες poly - V
δεξιά φούσκα
πίσω βάση διαφορικού
φίλτρο αέρος
αντικατάσταση τακάκια


τα προβλήματα ξεκινάνε από 201,861 χλμ .....
όλοι κατηγόρησαν τα swirl flaps...και πολλοί το MAF..

τα άλλαξα και αυτά για να είμαι σίγουρος....


Πάμε απο την αρχή.. Γιατί έχουμε χάσει την μπάλα..
Πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο?? γιατί 207000 όπως λές δεν έχει, στα 223000 ήσουν
πριν 2 μήνες, και γράφεις περίπου 4.000 το μήνα..



208,282 16/12/2011 4 καινουργια Μπεκ πετρελαιου
επισκευή αντλίας πετρελαίου
4 καινούργια glow plugs
αντικατάσταση φίλτρο πετρελαίου

221,851 23/3/2012 εισαγωγη με πεταλουδες
MAF
2 λευκα φλασακια
αντικατάσταση λάδι κινητήρα
2 βασεις μηχανης

Μετά,
στα 201000 όταν σου ξεκίνησε το πρόβλημα, καθάρισες την πολλαπλή εισαγωγής.
Αν θυμάμαι καλά, κάπου έγραψες οτι την άλλαξες κιόλας.. (αν θυμάμαι καλά)
Για να καθαρίσεις, βγήκε και ξαναμπήκε, άρα η πράσινη τσιμούχα μπορεί είτε να κόπηκε,
είτε να πατήθηκε στραβά. (όπως σωστά έχει γραφτεί ήδη)
Αν χάνεις υποπίεση λοιπόν, υπάρχει θέμα.
Ξεκίνα απο εκεί λοιπόν, όπου αποδεδειγμένα προσδιορίζεις οτι ξεκίνησε το πρόβλημα σου
μας ενημερώνεις και επανερχόμαστε...

harristheo
08-05-12, 12:11
το αυτοκινητο σημερα εχει 228.000 χλμ



Μετά,
στα 201000 όταν σου ξεκίνησε το πρόβλημα, καθάρισες την πολλαπλή εισαγωγής.
Αν θυμάμαι καλά, κάπου έγραψες οτι την άλλαξες κιόλας.. (αν θυμάμαι καλά)
ναι την άλλαξα αργότερα 'όμως με καινούργια και τοποθέτησα και καινούργιο MAF

221,851 23/3/2012 εισαγωγη με πεταλουδες
MAF
2 λευκα φλασακια
αντικατάσταση λάδι κινητήρα
2 βασεις μηχανης



Για να καθαρίσεις, βγήκε και ξαναμπήκε, άρα η πράσινη τσιμούχα μπορεί είτε να κόπηκε,
είτε να πατήθηκε στραβά. (όπως σωστά έχει γραφτεί ήδη)

σωστά και κόπηκε και αλλαχθηκε την 1η φορά που έβγαλα την εισαγωγή για καθαρισμό τότε που έβγαλα και τα κλαπέτα.

201,861 26/102011 Τροχαλία στροφάλου
καθαρισμός εισαγωγής
delete swirl flap
2 σωληνάκια κιβωτίου ταχυτήτων
ιμάντες poly - V
δεξιά φούσκα
πίσω βάση διαφορικού
φίλτρο αέρος
αντικατάσταση τακάκια


Αν χάνεις υποπίεση λοιπόν, υπάρχει θέμα.
Ξεκίνα απο εκεί λοιπόν, όπου αποδεδειγμένα προσδιορίζεις οτι ξεκίνησε το πρόβλημα σου
μας ενημερώνεις και επανερχόμαστε...

τι ακριβώς πρέπει να κοιτάξω,
αυτός που μου έβαλε την εισαγωγή ( εξειδικευμενο ΒΜW νοτιων προαστιων) μου λέει ότι όλα είναι οκ..

κατάλαβες rapid_fast γιατί βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο??

χάρης

georgiou
08-05-12, 14:31
Τώρα αν πεταχτώ εγώ,που έχω Ε46 320d m47n
Το αμάξι είναι 1700kg + -
Έχει 18" ζάντες , προγραμμα HRT , καταργημενη egr
Καταργημένο προκαταλυτη φίλτρο k&n
Κινούμενο στη πόλη απολύτως βλέπω 6.7Λ/100χλμ ΟΧΙ ΜΕ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ!!!
Και σε εθνική με σταθερά 120km/h βλέπω απο 4.8 - 5.2 L/100km πάντα με cruise control στο 80% της συνολικής διαδρομής(220km περίπου)

Τι έχετε να πείτε?φταίνε τα ελληνικά πετρέλαια?
Γιατί εδώ μιλάμε για ίδιο αυτοκίνητο με ίδιο προγραμμα βελτιωσης

kplc16
08-05-12, 14:36
λοιπον υπαρχει καποιο μελος στο φορουμ που λεγεται σκατζοχοιρος. Ο ανθρωπος δουλευει ταξι 320 πετρελαιο στη Κορινθο.Δε τον ρωταμε μηπως εχει καμια ακρη;
Καποιος που να εχει το κινητο του;

harristheo
08-05-12, 15:07
Τώρα αν πεταχτώ εγώ,που έχω Ε46 320d m47n
Το αμάξι είναι 1700kg + -
Έχει 18" ζάντες , προγραμμα HRT , καταργημενη egr
Καταργημένο προκαταλυτη φίλτρο k&n
Κινούμενο στη πόλη απολύτως βλέπω 6.7Λ/100χλμ ΟΧΙ ΜΕ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ!!!
Και σε εθνική με σταθερά 120km/h βλέπω απο 4.8 - 5.2 L/100km πάντα με cruise control στο 80% της συνολικής διαδρομής(220km περίπου)

Τι έχετε να πείτε?φταίνε τα ελληνικά πετρέλαια?
Γιατί εδώ μιλάμε για ίδιο αυτοκίνητο με ίδιο προγραμμα βελτιωσης

Εγω έχω να πω !!!
Είναι χάλια ελληνικά πετρέλαια....
Αν βάζαμε αγγλικά πετρέλαια...θα είχες κατανάλωση κάτω απο 4 τα 100...
Αχαχαχαχαχαχαχα....

Χαίρομαι λοιπόν που υπάρχει έστω και ένας ( στην ελλάδα) που επιβεβαιώνει ότι τσιπ μένα ντίζελ με κατηργημενα τα προκαταλυτη και EGR έχει όντως τόσο χαμηλή καταναλωση...και μάλιστα μέσα στην πόλη....

Χάρης

race535
08-05-12, 18:58
Δεν εισαι ο μονος στο Φορουμ με αυτην την αποψη. Τα πετραιλεα για αυτον το λογο τσιπαρονται για να ριξουν την καταναλωση τους !
Πηγαινε να αλλαξεις τον μετρητη πιεσης και μετα βλεπεις.

harristheo
08-05-12, 19:39
Σε λίγο μόνο το τιμόνι θα παραμείνει μαμά...
Αν κ να σας πω την αλήθεια..ένα Μ3 τιμονακι με αυτακια....+/- και την αναλογη μετατροπή για να συνεργάζεται με το δικο μου αυτόματο κιβώτιο...πολυ το λειγουρευομαι....

Χάρης

rapid_fast
09-05-12, 07:51
κατάλαβες rapid_fast γιατί βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο??

χάρης

Κατάλαβα,
επειδή εκεί που δημιουργήθηκε το πρόβλημα, εκεί πας για να ελέγξεις την
ποιότητα της εργασίας..
Τέλος πάντων, πήγαινε σε ένα μαγαζί, ζήτα να σου μετρήσουν αυτά που ειπώθηκαν,
κοίτα και το μετρητή πίεσης τι κάνει, αλλιώς άκρη δε θα βγεί..
Το πώς γίνονται οι μετρήσεις, το ξέρουν οι μηχανικοί..

120ihatch
09-05-12, 09:29
Παίδες, διαβάζω το νήμα με το πρόβλημα του haris και βλέπω τις απαντήσεις των μελών και την προσπάθεια που γίνεται για να βρεθεί λύση και μένω άναυδος.

Τα μέλη φυσικά δεν έχουν κάποιο χρηματικό όφελος ενώ επίσης αφιερώνουν και πολύ χρόνο για να βοηθήσουν.
:dblthumb2 -σε όλους που μετέχουν και βοηθούν άλλα μέλη- από μένα!

harristheo
09-05-12, 14:47
Παίδες, διαβάζω το νήμα με το πρόβλημα του haris και βλέπω τις απαντήσεις των μελών και την προσπάθεια που γίνεται για να βρεθεί λύση και μένω άναυδος.

Τα μέλη φυσικά δεν έχουν κάποιο χρηματικό όφελος ενώ επίσης αφιερώνουν και πολύ χρόνο για να βοηθήσουν.
:dblthumb2 -σε όλους που μετέχουν και βοηθούν άλλα μέλη- από μένα!

συγχαρητήρια σε όλους
και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε καθέναν ξεχωριστά

χάρης

harristheo
09-05-12, 15:33
Κατάλαβα,
επειδή εκεί που δημιουργήθηκε το πρόβλημα, εκεί πας για να ελέγξεις την
ποιότητα της εργασίας..
Τέλος πάντων, πήγαινε σε ένα μαγαζί, ζήτα να σου μετρήσουν αυτά που ειπώθηκαν,
κοίτα και το μετρητή πίεσης τι κάνει, αλλιώς άκρη δε θα βγεί..
Το πώς γίνονται οι μετρήσεις, το ξέρουν οι μηχανικοί..

Το πώς γίνονται οι μετρήσεις, το ξέρουν οι μηχανικοί.....
θα σου έλεγα τώρα τι ξέρουν αλλά έχει χάρη...

χάρης

tasos.kamv
09-05-12, 15:41
Το πώς γίνονται οι μετρήσεις, το ξέρουν οι μηχανικοί.....
θα σου έλεγα τώρα τι ξέρουν αλλά έχει χάρη...

χάρης

Μηχανικοί που να ξέρουν στοιχειώδη θεωρεία και συνεπώς πράξη δυστυχώς δεν υπάρχουν ακόμα και στις αντιπροσωπείες....
Για λάδια, φίλτρα, μπουζί κτλ όλοι καλοί είναι....... :shakehead

harristheo
09-05-12, 15:51
εντάξει μην είμαστε υπερβολικοί...
εγώ στο σχόλιο μου αναφερόμουν στον δικό μου κινητήρα...

tasos.kamv
09-05-12, 15:57
και γω στον δικό μου κινητήρα (valvetronic), αλλά και γενικότερα....
Τέλος πάντων....
Αναμένω αύριο τηλέφωνο...

harristheo
27-05-12, 10:07
Καλημέρα σε όλους
Τα νεότερα έχουν ως εξής

Επικοινώνησα με την εταιρία που μου προμηθεύσει το Τούρμπο
Ήρθε τεχνικός και ελέγξει το Τούρμπο και την λειτουργία του
Την βρήκε σωστη, και ως προς την κατάσταση της ( καθόλου λάδι και μποσικα)

Έπειτα πήγα στον εξατμισα
Λύθηκε όλη η εξατμιση
Απο το Τούρμπο και μετα.
Παρατηρήθηκε ότι ο προ-καταλύτης παρουσίασε σημάδια κακής κατάστασης ( άσπρες κηλίδες στο 1/3 της επιφάνειας του δηαλδη βουλωμενος, έτσι μου είπαν τουλαχιστων) καθώς και μερικές αλλα λίγες σπασμενες κυψέλες.)
Ο συγκεκριμένος καταλύτης καταργήθηκε και αντικαταστάθηκε με αντίστοιχη σωλήνα

Το αυτοκίνητο αναπνέει καλύτερα
Χαμηλά είναι πιο ζωντανό
Και η κατανάλωση βελτιώθηκε κατα μισο λίτρο τα 100, βάση του OBC και με τον παραδοσιακό τροπο. Αυτη όμως η ένδειξη μπορει να είναι πλασματική διότι αφορά ένα μόνο ντεποζιτο.

Ως προς την εξαγωγή δεν έχω να κοιτάξω κάτι άλλο
Η τουλάχιστον δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κοιτάξω.

Χάρης

rapid_fast
02-06-12, 03:38
Καλημέρα σε όλους
Τα νεότερα έχουν ως εξής

Επικοινώνησα με την εταιρία που μου προμηθεύσει το Τούρμπο
Ήρθε τεχνικός και ελέγξει το Τούρμπο και την λειτουργία του
Την βρήκε σωστη, και ως προς την κατάσταση της ( καθόλου λάδι και μποσικα)

Έπειτα πήγα στον εξατμισα
Λύθηκε όλη η εξατμιση
Απο το Τούρμπο και μετα.
Παρατηρήθηκε ότι ο προ-καταλύτης παρουσίασε σημάδια κακής κατάστασης ( άσπρες κηλίδες στο 1/3 της επιφάνειας του δηαλδη βουλωμενος, έτσι μου είπαν τουλαχιστων) καθώς και μερικές αλλα λίγες σπασμενες κυψέλες.)
Ο συγκεκριμένος καταλύτης καταργήθηκε και αντικαταστάθηκε με αντίστοιχη σωλήνα

Το αυτοκίνητο αναπνέει καλύτερα
Χαμηλά είναι πιο ζωντανό
Και η κατανάλωση βελτιώθηκε κατα μισο λίτρο τα 100, βάση του OBC και με τον παραδοσιακό τροπο. Αυτη όμως η ένδειξη μπορει να είναι πλασματική διότι αφορά ένα μόνο ντεποζιτο.

Ως προς την εξαγωγή δεν έχω να κοιτάξω κάτι άλλο
Η τουλάχιστον δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κοιτάξω.

Χάρης
Χάρη,
ανάποδα πάς.. Μπροστά έχεις καμμένα φώτα, τις πίσω λάμπες ψάχνεις..
Η αφαίρεση τεμαχίου εξάτμισης, και αντικατάστασης με σωλήνα, ανεβάζει την κατανάλωση
κατακόρυφα.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνεις στο αυτοκίνητο..

georgiou
02-06-12, 13:29
Χάρη,
ανάποδα πάς.. Μπροστά έχεις καμμένα φώτα, τις πίσω λάμπες ψάχνεις..
Η αφαίρεση τεμαχίου εξάτμισης, και αντικατάστασης με σωλήνα, ανεβάζει την κατανάλωση
κατακόρυφα.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνεις στο αυτοκίνητο..

Θα ήθελες να το αναλύσεις λιγάκι ,
γιατί θα ανέβει κατακόρυφα η κατανάλωση?
λιγότερο backpressure?

rapid_fast
02-06-12, 13:44
Θα ήθελες να το αναλύσεις λιγάκι ,
γιατί θα ανέβει κατακόρυφα η κατανάλωση?
λιγότερο backpressure?

Στο πετρέλαιο, η θερμοκρασία είναι κρίσιμη..
Αφαίρεση αντίστασης πίσω απο την πολλαπλή εξαγωγής, σημαίνει λιγότερη αντίσταση,
ταχύτερη ροή καυσαερίων, άρα και χαμηλότερη θερμοκρασία τους..
Σαν αποτέλεσμα, πέφτει και η θερμοκρασία του θαλάμου καυσης, και έχουμε
μικρότερη ενεργειακή απόδοση του πετρελαίου, και έναυση καυσης με υστέρηση..
Οταν έχουμε βέβαια πλήρες φορτίο (κοντά στον κόφτη, ή με το γκάζι στο πάτωμα
για παρατεταμένα χρονικά διαστήματα) θα δούμε οτι εκεί το φαινόμενο μειώνεται..

harristheo
02-06-12, 13:56
rapid_fast
Σωστα μου ακούγονται όλα αυτα που λες.
Δυστυχώς όμως και εγω δεδομένου ότι μέχρι τώρα τουλαχιστων δεν έχω καταφέρει να βρω έναν ανθρωπο που γνωρίζει τι ακριβώς κάνει πάνω στο αυτοκίνητο, τότε κάνω ότι κατα περιόδους ακούω και κατα την κρίση μου, ειναι σωστο.
Δυστυχώς όμως όπως καταλαβαίνεις δεν κάνω το σωστο ποτε.
Έχω ταλαιπωρηθεί παρα πολυ
Και ζημιώθει ακόμα περίσοτερο όσον αφορά στις επισκευές,
Αλλα το σημαντικότερο ζημιωνομαι καθημερινά δεδομένου ότι κάνω πριπου 150 χιλιόμετρα την ημέρα.

Χάρης

harristheo
02-06-12, 13:59
Γιατί όμως στην Αγγλία ( κολλημενος εγω όπως πάντα) κατα συρροή αφαιρούν καταλυτες, swirl flaps και αρκετοιμκαι EGR.

......

Δεν βγάζω συμπέρασμα κανένα.

Χάρης

georgiou
02-06-12, 14:20
Στο πετρέλαιο, η θερμοκρασία είναι κρίσιμη..
Αφαίρεση αντίστασης πίσω απο την πολλαπλή εξαγωγής, σημαίνει λιγότερη αντίσταση,
ταχύτερη ροή καυσαερίων, άρα και χαμηλότερη θερμοκρασία τους..
Σαν αποτέλεσμα, πέφτει και η θερμοκρασία του θαλάμου καυσης, και έχουμε
μικρότερη ενεργειακή απόδοση του πετρελαίου, και έναυση καυσης με υστέρηση..
Οταν έχουμε βέβαια πλήρες φορτίο (κοντά στον κόφτη, ή με το γκάζι στο πάτωμα
για παρατεταμένα χρονικά διαστήματα) θα δούμε οτι εκεί το φαινόμενο μειώνεται..

Να σου μιλήσω για το δικό μου που το έχω έτσι σχεδόν 2 χρόνια περίπου 40kkm χωρίς προκαταλύτη και μπορώ να έχω τη σύγκριση του πρίν και του μετά..

Να τα πάρω απ την αρχή,
Το αμάξι φοράει σε όλες τις περιπτώσεις 18'' ζάντες


Χωρίς πρόγραμμα όλα stock
Κατανάλωση μεικτή γύρω στο 7 Λ/100χλμ
ντουμάνι στην εξαγωγή
απόδοση χάλια


Μόνο πρόγραμμα
είδα διαφορά στην απόδοσης προς το καλύτερο λιγότερη κατανάλωση
περισσότερη δύναμη



Πρόγραμμα,αφαίρεση προκαταλύτη,κατάργηση egr,φίλτρο αέρα k&n,τελικό απο 330,
Άλλο αυτοκίνητο!!!Σε όλα του!!!Κατανάλωση χαμηλά όπως πριν περίπου!
το μόνο αρνητικό ακούγεται λίγο περισσότερο μέσα ο κινητήρας
Μέτρηση καυσαερίων 0.03 με όριο το 2 ή 3


Οπότε σε ποια άπόδοση αναφέρεσαι rapid?
Απόδοση κινητήρα ? καλύτερα νούμερα σε ροπές και ιπποδύναμη
Απόδοση με την έννοια Οφέλιμη/Δαπανόμενη ενέργεια?? μεγαλύτερη | ίδια κατανάλωση μεγαλύτερη οφέλιμη!

harristheo
02-06-12, 14:31
Αυτα που παραθέτει ο georgiou
( ο οποίος εντελώς τυχαία φοράει το ίδιο προγράμμα μένα...)
Ειναι κάτι που κατα κόρον διαβάζω σε ξένα φορουμς και ο μοναδικός στην ελλάδα που το επιβεβαιώνει.

Χωρίς βέβαια να θιγω η να προσβαλλω της απόψεις και θεωρίες όλων των άλλων

Χάρης

rapid_fast
02-06-12, 15:01
Να σου μιλήσω για το δικό μου που το έχω έτσι σχεδόν 2 χρόνια περίπου 40kkm χωρίς προκαταλύτη και μπορώ να έχω τη σύγκριση του πρίν και του μετά..

Να τα πάρω απ την αρχή,
Το αμάξι φοράει σε όλες τις περιπτώσεις 18'' ζάντες


Χωρίς πρόγραμμα όλα stock
Κατανάλωση μεικτή γύρω στο 7 Λ/100χλμ
ντουμάνι στην εξαγωγή
απόδοση χάλια


Μόνο πρόγραμμα
είδα διαφορά στην απόδοσης προς το καλύτερο λιγότερη κατανάλωση
περισσότερη δύναμη



Πρόγραμμα,αφαίρεση προκαταλύτη,κατάργηση egr,φίλτρο αέρα k&n,τελικό απο 330,
Άλλο αυτοκίνητο!!!Σε όλα του!!!Κατανάλωση χαμηλά όπως πριν περίπου!
το μόνο αρνητικό ακούγεται λίγο περισσότερο μέσα ο κινητήρας
Μέτρηση καυσαερίων 0.03 με όριο το 2 ή 3


Οπότε σε ποια άπόδοση αναφέρεσαι rapid?
Απόδοση κινητήρα ? καλύτερα νούμερα σε ροπές και ιπποδύναμη
Απόδοση με την έννοια Οφέλιμη/Δαπανόμενη ενέργεια?? μεγαλύτερη | ίδια κατανάλωση μεγαλύτερη οφέλιμη!
Δεν αμφισβητώ αυτά που λές, όπως τα λές..
Αλλά δεν άλλαξες ένα πράγμα, για να ξέρεις που βαδίζεις.. Άλλαξες πολλά μαζί, δεν ξέρεις
ποιό σε ωφέλησε που και πόσο..
Και όλα αυτά, με αλλαγμένη χαρτογράφηση..
Που απο μόνη της, σε ένα οδηγό σαν π.χ. εμένα ανεβάζει την κατανάλωση, ενω π.χ. σε εσένα την ρίχνει (έτσι δεν είναι? σε άλλο φάσμα δεν πάμε όλοι μας?)

rapid_fast
02-06-12, 15:02
Αυτα που παραθέτει ο georgiou
( ο οποίος εντελώς τυχαία φοράει το ίδιο προγράμμα μένα...)
Ειναι κάτι που κατα κόρον διαβάζω σε ξένα φορουμς και ο μοναδικός στην ελλάδα που το επιβεβαιώνει.

Χωρίς βέβαια να θιγω η να προσβαλλω της απόψεις και θεωρίες όλων των άλλων

Χάρης

Δεν έχει άδικο ο Γεωργιου, σε αυτό που λέει όπως το θέτει..

race535
02-06-12, 20:09
[LIST]
Χωρίς πρόγραμμα όλα stock
Κατανάλωση μεικτή γύρω στο 7 Λ/100χλμ
ντουμάνι στην εξαγωγή
απόδοση χάλια

Σε αυτο δεν φταιει το αυτοκινητο αλλα εσυ.

Και τα δυο αυτοκινητα μου ειναι εντελως Stock και μαυρη καπνιλα εχει μονο της γυναικας μου.
Εγω ταξιδευω καθημερινα κανοντας επισης 150 χλμ με ταχυτητες πανω απο 220 χλμ/ωρα για αρκετα λεπτα, δηλαδη το μοτερ ειναι στο κοκκινο οσο χρειαστει για να παραμεινει καθαρο το συστημα εξαγωγης.

Αποδοση τελεια και καταναλωση γυρω στα 7.5 λιτρα.
Ουτε ξυλωματα ουτε τσιπακια χρειαζονται.

harristheo
03-06-12, 07:13
μια απάντηση σε σχέση με αυτά που γράφει ο georgiou αλλα και ο race535

3 αυτοκίνητα διαφορετικά ( με τσιπ, χωρίς τσιπ χωρίς ξηλώματα)
3 διαφορετικοί οδηγοί ( georgiou, race535, και η γυναίκα του race535 )
3 διαφορετικοί τρόποι οδήγησης

μια κατανάλωση κοντά στα 7 λίτρα...

καμία σχέση με την δική μου κατανάλωση...

χάρης

race535
03-06-12, 11:03
μια απάντηση σε σχέση με αυτά που γράφει ο georgiou αλλα και ο race535

3 αυτοκίνητα διαφορετικά ( με τσιπ, χωρίς τσιπ χωρίς ξηλώματα)
3 διαφορετικοί οδηγοί ( georgiou, race535, και η γυναίκα του race535 )
3 διαφορετικοί τρόποι οδήγησης

μια κατανάλωση κοντά στα 7 λίτρα...

καμία σχέση με την δική μου κατανάλωση...

χάρης

Με την διαφορα οτι τα δικα μου αυτοκινητα ειναι τριλιτρα και οτι το Χ5 καιει 1 λιτρο παραπανω.

harristheo
03-06-12, 11:43
τότε καληνύχτα μου.
αυτά διαβάζω και σκέφτομαι να το βάψω μπλε το 320 μου...
στον βυθό δεν θα φαίνεται....

χάρης

harristheo
05-09-12, 20:37
Το πρόβλημα λύθηκε
Ελέγχθηκε το σύστημα υποπιεσης και επιδιορθωθηκε
Το αυτοκίνητο και πάλι καταναλώνει οτι και όταν το πρωτοπηρα στα χέρια μου.
Δεδομένου οτι η υποπιεση ειναιμσε άμεση συνάρτηση με την τουρμπινα ο ραπιντ φάστ είχε δίκιο εν μέρη. ( το εν μέρη αφορά στο οτι δεν ήταν η ίδια η τουρμπινα, αλλα η υποπιεση που επηρεάζει την τουρμπινα)

Ευχαριστω όλους για την βοήθεια

Κυρίως τον σκατζοχειρο ο οποίος μου συνέστησε και την κύριο Φαρμάκη κωστα στο Κιάτο Κορινθίας ο οποίος εκτός απο γνωστης και επαγγέλματιας αποδείχθηκε και ΤΊΜΙΟΣ. (πρωτον ΤΊΜΙΟΣ γιατι η δουλεια σε σχέση με την αμοιβή του ηταν κατα πολυερισοτερη απο αυτα που θεωεητικα επρεπε να χρεωσει, 3 μερεσ ηταν πανω απο το αυτοκινητο, και κατα δεύτερον ΤΊΜΙΟΣ διότι θα μπορούσε εφόσον είχε βρει το πρόβλημα να παρουσιάσει οτιδήποτε άλλο και να πληρωθεί αδρά)

Χάρης

k.kakos
05-09-12, 21:08
Το πρόβλημα λύθηκε
Ελέγχθηκε το σύστημα υποπιεσης και επιδιορθωθηκε
Το αυτοκίνητο και πάλι καταναλώνει οτι και όταν το πρωτοπηρα στα χέρια μου.


Χάρης

Tί ακριβώς ήταν το πρόβλημα και πώς λύθηκε, έχει γραφτεί 11 σελίδες φιρμάνι..καλό θα είναι όσοι διαβάζουν το θρέντ μελλοντικά έχωντας ίδιο/παρόμοιο πρόβλημα να ξέρουν τί ακριβώς να κοιτάξουν στο συγκεκριμένο σύστημα..

rapid_fast
06-09-12, 06:53
Το πρόβλημα λύθηκε
Ελέγχθηκε το σύστημα υποπιεσης και επιδιορθωθηκε
Το αυτοκίνητο και πάλι καταναλώνει οτι και όταν το πρωτοπηρα στα χέρια μου.
Δεδομένου οτι η υποπιεση ειναιμσε άμεση συνάρτηση με την τουρμπινα ο ραπιντ φάστ είχε δίκιο εν μέρη. ( το εν μέρη αφορά στο οτι δεν ήταν η ίδια η τουρμπινα, αλλα η υποπιεση που επηρεάζει την τουρμπινα)

Ευχαριστω όλους για την βοήθεια

Κυρίως τον σκατζοχειρο ο οποίος μου συνέστησε και την κύριο Φαρμάκη κωστα στο Κιάτο Κορινθίας ο οποίος εκτός απο γνωστης και επαγγέλματιας αποδείχθηκε και ΤΊΜΙΟΣ. (πρωτον ΤΊΜΙΟΣ γιατι η δουλεια σε σχέση με την αμοιβή του ηταν κατα πολυερισοτερη απο αυτα που θεωεητικα επρεπε να χρεωσει, 3 μερεσ ηταν πανω απο το αυτοκινητο, και κατα δεύτερον ΤΊΜΙΟΣ διότι θα μπορούσε εφόσον είχε βρει το πρόβλημα να παρουσιάσει οτιδήποτε άλλο και να πληρωθεί αδρά)

Χάρης

Αφού έφτιαξε το αυτοκίνητο, είμαστε όλοι λίγο πιο χαρούμενοι...

harristheo
06-09-12, 09:17
εγώ ακόμα περισσότερο...

υπολόγισα ότι με 60.000 χιλιόμετρα το χρόνο...
και διαφορά από 10 λ/100 ( που είχε φτάσει ) στα 7 λ/100 χρειάζομαι 1800 λίτρα λιγότερο πετρέλαιο.
δηλαδή 1800 Χ €1.50 = €2700...

αυτά λοιπόν...

ευχαριστώ όλου και πάλι

χάρης

rapid_fast
06-09-12, 15:42
Το πρόβλημα λύθηκε
Ελέγχθηκε το σύστημα υποπιεσης και επιδιορθωθηκε
Το αυτοκίνητο και πάλι καταναλώνει οτι και όταν το πρωτοπηρα στα χέρια μου.
Δεδομένου οτι η υποπιεση ειναιμσε άμεση συνάρτηση με την τουρμπινα ο ραπιντ φάστ είχε δίκιο εν μέρη. ( το εν μέρη αφορά στο οτι δεν ήταν η ίδια η τουρμπινα, αλλα η υποπιεση που επηρεάζει την τουρμπινα)


Η κατανάλωση του ντίζελ επηρεάζεται απο την τουρμπίνα..
Κάπου έχεις διαρροή υποπίεσης..
Δεν ξέρω αν έχεις ιντερκούλερ, αν έχεις μπορεί να έχεις απώλεια σε κάποια σωλήνωση του..
Για την τιμή των όπλων και μόνο (Μονο για την τιμή των όπλων)
παραθέτω την αρχική διάγνωση στο πόστ 7.

6ylinder
06-09-12, 15:52
rapid fast=διαγνωστικό BMW εξ' αποστάσεως!!! (και τσάμπα!!!!!!)

skatzoxoiros
06-09-12, 21:48
Το πρόβλημα λύθηκε
Ελέγχθηκε το σύστημα υποπιεσης και επιδιορθωθηκε
Το αυτοκίνητο και πάλι καταναλώνει οτι και όταν το πρωτοπηρα στα χέρια μου.
Δεδομένου οτι η υποπιεση ειναιμσε άμεση συνάρτηση με την τουρμπινα ο ραπιντ φάστ είχε δίκιο εν μέρη. ( το εν μέρη αφορά στο οτι δεν ήταν η ίδια η τουρμπινα, αλλα η υποπιεση που επηρεάζει την τουρμπινα)

Ευχαριστω όλους για την βοήθεια

Κυρίως τον σκατζοχειρο ο οποίος μου συνέστησε και την κύριο Φαρμάκη κωστα στο Κιάτο Κορινθίας ο οποίος εκτός απο γνωστης και επαγγέλματιας αποδείχθηκε και ΤΊΜΙΟΣ. (πρωτον ΤΊΜΙΟΣ γιατι η δουλεια σε σχέση με την αμοιβή του ηταν κατα πολυερισοτερη απο αυτα που θεωεητικα επρεπε να χρεωσει, 3 μερεσ ηταν πανω απο το αυτοκινητο, και κατα δεύτερον ΤΊΜΙΟΣ διότι θα μπορούσε εφόσον είχε βρει το πρόβλημα να παρουσιάσει οτιδήποτε άλλο και να πληρωθεί αδρά)

Χάρης

Κατα αρχάς φίλε μου χαίρομαι που κατάφερες και βρήκες λύση στο πρόβλημα που σε ταλαιπώρησε αρκετά απο οτι κατάλαβα... Ο Κώστας που σου πρότεινα είναι πράγματι τίμιος και πάνω απο όλα καλός μάστορας με @@. Τον έχω ζήσει και προσωπικά σε προβλήματα που αντιμετώπησα με το δικό μου αφου τελέιωσε η εγγύηση αλλα και απο άλλα άτομα που είχαν προβλήματα και τους σύστησα να πάνε σε αυτόν. Ελπίζω να χαρείς την μπέμπα σου απο εδώ και πέρα και όποτε ξανακατέβεις Κόρινθο θα χαρώ να τα πούμε και απο κοντά!:yippee:

harristheo
06-09-12, 23:50
Για την τιμή των όπλων και μόνο (Μονο για την τιμή των όπλων)
παραθέτω την αρχική διάγνωση στο πόστ 7.

απλά θεός...

harristheo
07-09-12, 07:34
και ρωτάω εγώ τώρα...
εάν ένας μηχανικός δεν ξέρει να ελέγξει καν αν κάτι δεν λειτουργεί σωστά, πως θα είναι σε θέση να στο επιδιορθώσει ΓΙΑ ΝΑ λειτουργήσει σωστά?

χάρης

υ.γ το αυτοκίνητο επίσης είχε
160 rpm περισσότερες στο ρελαντί,
μόνιμα (προγραμματισμένο - δεν ξέρω πως) να λειτουργεί το βεντιλατερ..τα οποία και διορθώθηκαν,
αλλά έγινε και προγραμματισμός αυτόματου κιβωτίου ( που αν και με είχαν χρεώσει παλιότερα 2 φορές σε άλλους μηχανικούς, αυτό ΔΕΝ είχε γίνει ποτέ)

rapid_fast
07-09-12, 08:37
και ρωτάω εγώ τώρα...
εάν ένας μηχανικός δεν ξέρει να ελέγξει καν αν κάτι δεν λειτουργεί σωστά, πως θα είναι σε θέση να στο επιδιορθώσει ΓΙΑ ΝΑ λειτουργήσει σωστά?

χάρης

υ.γ το αυτοκίνητο επίσης είχε
160 rpm περισσότερες στο ρελαντί,
μόνιμα (προγραμματισμένο - δεν ξέρω πως) να λειτουργεί το βεντιλατερ..τα οποία και διορθώθηκαν,
αλλά έγινε και προγραμματισμός αυτόματου κιβωτίου ( που αν και με είχαν χρεώσει παλιότερα 2 φορές σε άλλους μηχανικούς, αυτό ΔΕΝ είχε γίνει ποτέ)
Δεν είναι ρε Χάρη,
αυτό φωνάζουμε τόσο καιρό.. Δε θέλει όποιον ναναι πάνω στο όχημα, θέλει κάποιον
καλό που να έχει και όρεξη..
Αυτά στο υστερόγραφο μπορεί να είναι απο το τσιπάρισμα που έκανες..
Ψάξτο να μην κάνεις ζημιά

harristheo
07-09-12, 08:45
εγώ πιστεύω ότι βρήκα έναν άνθρωπο σωστό σε όλα του,

θα το κοιτάξω αυτό που λες για το τσιπάρισμα

χάρης

harristheo
07-09-12, 08:55
και τώρα που
έχω αλλαγμένη τουρμπίνα ( με καινουργια) και intercooler
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μπεκ και επισκευασμένη αντλία
καινούργιους θερμοστάτες
καινούργιο MAF και MAP
καινούργια εισαγωγή
καινούργια τροχαλία στροφάλου

τι άλλο να κάνω στο αυτοκίνητο?
(μιας και βρήκα σωστό άνθρωπο?)

χάρης

6ylinder
07-09-12, 10:04
τι άλλο να κάνω στο αυτοκίνητο?

Πούλα το Χάρη εδώ στο φόρουμ!!!! Θα τα πιάσει τα λεφτά του...ένα σωρό καινούργια πράγματα του 'μπαξες!!!!:bananasmi

harristheo
07-09-12, 10:11
Ακούω προσφορές λοιπόν....

Αχαχαχαχααχαχ

harristheo
07-09-12, 16:33
Ερωτηση εκ των υστέρων πια:
Το σωλημακι στην υπο πίεση ήταν προβληματικό.
Αυτο συνεπάγεται οτι η τουρμπινα δεν δουλευε σωστά.
Εγω διαφορά στην απόδοση δεν βλέπω. Η τουλαχιστων δεν καταλαβαίνω.
Ως εξηγείτε (εσείς) ή πως εξειγειται (γενικότερα) η διαφορα στην κατανάλωση?

Χάρης

tasos.kamv
07-09-12, 17:28
Ερωτηση εκ των υστέρων πια:
Το σωλημακι στην υπο πίεση ήταν προβληματικό.
Αυτο συνεπάγεται οτι η τουρμπινα δεν δουλευε σωστά.
Εγω διαφορά στην απόδοση δεν βλέπω. Η τουλαχιστων δεν καταλαβαίνω.
Ως εξηγείτε (εσείς) ή πως εξειγειται (γενικότερα) η διαφορα στην κατανάλωση?

Χάρης

Για να μην έχει διαφορά στην απόδοση αλλά μόνο στην κατανάλωση, προφανώς ρούφαγες λίγο αέρα, τόσο που μπορούσε η DME να διορθώσει από τους λ ρίχνοντας λίγο παραπάνω πετρέλαιο πετυχαίνοντας πάλι στοιχειωμετρική καύση...
Λογικά κάπως έτσι πρέπει να είναι....

harristheo
08-09-12, 07:06
Για να μην έχει διαφορά στην απόδοση αλλά μόνο στην κατανάλωση, προφανώς ρούφαγες λίγο αέρα, τόσο που μπορούσε η DME να διορθώσει από τους λ ρίχνοντας λίγο παραπάνω πετρέλαιο πετυχαίνοντας πάλι στοιχειωμετρική καύση...
Λογικά κάπως έτσι πρέπει να είναι....

λίγο παραπάνω πετρέλαιο σημαίνει περισσότερος καπνός πίσω και μαυρίλα, σωστά?

έχω την εντύπωση πως είναι το ίδιο με πριν..

harristheo
15-01-13, 21:14
Καλησπέρα
Και πάλι

Το αυτοκίνητο εχει αρχίσει και καίει και πάλι κοντά στα 10λ/100χιλιομετρα
Παρουσιάζει όμως και το εξής πρόβλημα
Δεν μπορεί να ανεβάσει πάνω από 200 χ.α.ω.....

Καμία βοήθεια?

Ευχαριστω

Χαρης

giannis 116
15-01-13, 23:51
Καλησπέρα
Και πάλι

Το αυτοκίνητο εχει αρχίσει και καίει και πάλι κοντά στα 10λ/100χιλιομετρα
Παρουσιάζει όμως και το εξής πρόβλημα
Δεν μπορεί να ανεβάσει πάνω από 200 χ.α.ω.....

Καμία βοήθεια?

Ευχαριστω

Χαρης

Χωρις να εχω ψαξει προς τα πισω το θεμα σου, απανταω βιαστικα, ισως και να χει ξαναγραφτει. Ο εγκεφαλος του μοτερ ειναι ενταξει?.. Στροφαρει μεχρι τον κοφτη το μοτερ το χεις δοκιμασει ή καπου κοβει πιο χαμηλα απ τον κοφτη?..

harristheo
16-01-13, 06:05
ο εγκέφαλος αντικαταστάθηκε και με άλλον ίδιο
κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα

:(

χάρης

rapid_fast
16-01-13, 08:02
Καλησπέρα
Και πάλι

Το αυτοκίνητο εχει αρχίσει και καίει και πάλι κοντά στα 10λ/100χιλιομετρα
Παρουσιάζει όμως και το εξής πρόβλημα
Δεν μπορεί να ανεβάσει πάνω από 200 χ.α.ω.....

Καμία βοήθεια?

Ευχαριστω

Χαρης

Κάπου έχει μια βαλβίδα αναθυμιάσεων που θέλει αντικατάσταση..

harristheo
16-01-13, 14:41
να το κοιτάξω..
αλλά πως ακριβώς μπορεί να λειτουργήσει τόσο ανασταλτικά η βαλβίδα αναθυμιάσεων?
εγώ πίστευα ότι πρόκειται για μια βαλβίδα συλλογής λαδιού
κάνω λάθος??

ευχαριστώ

harristheo
16-01-13, 14:54
Και για να διευκρινίσω κάτι..
Η βαλβίδα αναθυμιασεων ειναι αυτή που αλλιώς ονομάζεται παγίδα λαδιων ή πρόκειται για την βαλβίδα επανακυκλοφοριας καυσαεριων την ονομάζουμε ή EGR ?

rapid_fast
16-01-13, 17:30
Και για να διευκρινίσω κάτι..
Η βαλβίδα αναθυμιασεων ειναι αυτή που αλλιώς ονομάζεται παγίδα λαδιων ή πρόκειται για την βαλβίδα επανακυκλοφοριας καυσαεριων την ονομάζουμε ή EGR ?

Ναι αυτή είναι..

harristheo
16-01-13, 18:23
Δεν κατάλαβα τελικά ποια ειναι.. ( μιλάμε για ηλιθιοτητα....αχαχαχαχαχαχα )
Η παγίδα λαδιού ή η EGR?

Χάρης

rapid_fast
16-01-13, 18:32
Δεν κατάλαβα τελικά ποια ειναι.. ( μιλάμε για ηλιθιοτητα....αχαχαχαχαχαχα )
Η παγίδα λαδιού ή η EGR?

Χάρης

Η EGR...
η παγίδα λαδιού δεν είναι βαλβίδα άλλωστε...

harristheo
16-01-13, 18:47
Και πως ακριβώς αυτό δημιουργεί πρόβλημα στο να ανεβάσει χιλιόμετρα το αυτοκίνητο?

Χάρης

harristheo
23-01-13, 20:47
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει...
πως ακριβώς αυτό δημιουργεί πρόβλημα στο να ανεβάσει χιλιόμετρα το αυτοκίνητο?

Χάρης

rapid_fast
25-01-13, 08:13
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει...
πως ακριβώς αυτό δημιουργεί πρόβλημα στο να ανεβάσει χιλιόμετρα το αυτοκίνητο?

Χάρης

Υπάρχει περίπτωση να έχεις καυσαέρια, και να μη σε κόψει σε απόδοση ο εγκέφαλος;;;
(δεν υπάρχει)..

harristheo
01-02-13, 05:54
καλήμερα σε όλους
στην προσπάθεια μου να βρω (πια) την αίτια του προβλήματος, έβγαλα την τουρμπίνα και είδα τα εξής:
παρακαλώ αξιολογήστε

(το να καθαρίσω την τουρμπίνα είναι εύκολο)
το θέμα μου είναι γιατί να είναι έτσι μια τουρμπίνα 50.000 χλμ μόνο...) - οι αλλαγεσ των λαδιών του κινητήρα είναι κάθε 15.000 χλμ

rapid_fast
03-02-13, 11:27
Με κάθε σεβασμό σε αυτά που προσπαθείς να κάνεις...
Τέτοια εικόνα μαστορατζίδικου, πρέπει να σε κάνει να τρέχεις μακρυά..
Και όχι να ανοίγεις εκεί την τουρμπίνα σου..
Ειναι αδιανόητο να αποσυναρμολογεί μέσα σε λεκάνη.
Αυτές είναι τροτοκοσμικές εικόνες.
Η τουρμπίνα είναι μαυρη, αφού είχες καυσαέρια / άκαυτη ποσότητα καυσίμου..
Η ανακύκλωση στα φέρνει πίσω αυτα..
Λάδια κάθε 15.000 χιλιόμετρα, είναι λογικά πολλά..

harristheo
03-02-13, 15:55
Με κάθε σεβασμό σε αυτά που προσπαθείς να κάνεις...
Τέτοια εικόνα μαστορατζίδικου, πρέπει να σε κάνει να τρέχεις μακρυά..
Και όχι να ανοίγεις εκεί την τουρμπίνα σου..
Ειναι αδιανόητο να αποσυναρμολογεί μέσα σε λεκάνη.
Αυτές είναι τροτοκοσμικές εικόνες.
Η τουρμπίνα είναι μαυρη, αφού είχες καυσαέρια / άκαυτη ποσότητα καυσίμου..
Η ανακύκλωση στα φέρνει πίσω αυτα..
Λάδια κάθε 15.000 χιλιόμετρα, είναι λογικά πολλά..

όπως έχω ξαναπεί στο παρελθόν προσπαθώ να κάνω ρωτώντας...
για τον συγκεκριμένο μάστορα, εκτός από τον μηχανικό μου, μου τον σύστησαν και άλλοι 2 του χώρου. ήταν ο μοναδικός που πήρε παραπάνω από 2 ( στην συγκεκριμένη περίπτωση 3) ψήφους επιλογής.δεν μπορώ ( αλλά και δεν ξέρω με τι κριτήρια) έδωσαν τετοιου είδουσ ψήφο

rapid_fast αναφέρεις: Η ανακύκλωση στα φέρνει πίσω αυτα..
ενοείς ότι δεν λειτουργεί καθόλου, ανοίγει περισσότερο από όσο θα έπρεπε? λιγότερο?

ευχαριστώ

χάρης

rapid_fast
03-02-13, 17:49
rapid_fast αναφέρεις: Η ανακύκλωση στα φέρνει πίσω αυτα..
ενοείς ότι δεν λειτουργεί καθόλου, ανοίγει περισσότερο από όσο θα έπρεπε? λιγότερο?

ευχαριστώ

χάρης
Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε αν δεν έχουμε το αυτοκινητο εδώ..
Η ανακύκλωση φέρνει άκαυτο, όλο το άκαυτο.. Δεν έχει σχέση πόσο ανοίγει η βαλβίδα
αλλά πόσο άκαυτο έχεις αρχικά.
Φυσικά το άκαυτο είναι 100% απο κακή υποπίεση...

harristheo
03-02-13, 18:12
Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε αν δεν έχουμε το αυτοκινητο εδώ..
Η ανακύκλωση φέρνει άκαυτο, όλο το άκαυτο.. Δεν έχει σχέση πόσο ανοίγει η βαλβίδα
αλλά πόσο άκαυτο έχεις αρχικά.
Φυσικά το άκαυτο είναι 100% απο κακή υποπίεση...

άρα αυτό που καταλαβαίνω είναι
1ον η EGR λειτουργεί...διότι
2ον φέρνει όλο το άκαυτο...το οποίο ειναι
3ον Περισσότερο του επιτρεπτού....διότι έχω...
4ον κακή υποπίεση.


σωστά?


χάρης

υ.γ όσο για το αυτοκίνητο έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα. δεν είναι πρόβλημα να έρθει και από τα μέρη σας.

rapid_fast
04-02-13, 17:22
άρα αυτό που καταλαβαίνω είναι
1ον η EGR λειτουργεί...διότι
2ον φέρνει όλο το άκαυτο...το οποίο ειναι
3ον Περισσότερο του επιτρεπτού....διότι έχω...
4ον κακή υποπίεση.


σωστά?


χάρης

υ.γ όσο για το αυτοκίνητο έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα. δεν είναι πρόβλημα να έρθει και από τα μέρη σας.

Οχι, απλά προσπαθείς να απλοποιήσεις και να κάνεις ονειρικές τις καταστάσεις..
Θα μπορούσε η βαλβίδα να ειναι ανοικτή στο φούλ. Και να ανακυκλώνεις καυσαέριο που
δεν μπορεί να κάει, (χωρίς ποσότητα άκαυτου) άρα έχεις 1) πτωτική απόδοση, 2) χαμηλότερη θερμοκρασία καυσαερίων, 3) μικρότερο όγκο καυσαερίων, 4) λιγότερες στροφές τουρμπίνας, 5) μικρότερη υποπίεση, 6) μεγαλύτερη κατανάλωση, 7) άκαυτο και την ιστορία την ξέρεις...
Πρόβλημα δεν είναι να έρθει το αυτοκίνητο..
Απλά εγώ δεν είμαι μηχανικός αυτοκινήτων, και δεν μπορώ να το φτιάξω...
(και φυσικά δεν έχω προτείνει ποτέ, ούτε πρόκειται να το κάνω, κάποιο συνεργείο...)
Απλά έχω πει παλιά, οτι ο καλύτερος μηχανικός πετρελαίου είναι ο Αποστόλης ο Κανάκης..

harristheo
04-02-13, 17:31
Μακάρι να ζούσα ενα όνειρο.....
Μάλλον όνειρο εφιάλτη ζω.

Ο κύριος αποστολής Κανακης που βρίσκεται ?
Τηλέφωνα επικοινωνίας έχουμε?

Οσο για τον αν είσαι μηχανικός ή οχι τα έχουμε ξαναπεί...
Δυστυχώς όμως δεν εχει σημασία να είσαι μηχανικός για παράδειγμα και να μην γνωρίζεις τι κανείς.
Η τεχνογνωσία μας λείπει rapid_fast. Πολυ σημαντικό.

Χαρης

rapid_fast
04-02-13, 18:25
Μακάρι να ζούσα ενα όνειρο.....
Μάλλον όνειρο εφιάλτη ζω.

Ο κύριος αποστολής Κανακης που βρίσκεται ?
Τηλέφωνα επικοινωνίας έχουμε?


Ο Απόστολος είναι στη σύνταξη..
Αλλά δε νομίζω οτι ένα ντίζελ είναι δύσκολο για έναν μηχανικό που γνωρίζει...

harristheo
04-02-13, 18:33
Σου έχω δώσει την εντύπωση οτι ήμουν τυχερός μέχρι τώρα στην εύρεση μηχανικού?

:thumbsdow:thumbsdow

Το,οτι ειναι σε σύνταξη για μένα ειναι ακόμα καλύτερο δεδομένου οτι οι υποχρεώσεις του θα ειναι περιορισμένες απέναντι σε πελατολόγιο συνεργείου...και ενδεχομένως να μπορεί να βοηθήσει...

(Εύχομαι....)


Χαρης

harristheo
26-05-13, 11:25
καλημέρα και πάλι
μπορεί κάποιος να μου τεκμηριώσει τεχνικά πως μια κακή συμπίεση μπορεί να έχει πολύ άσχημα αποτελέσματα στην κατανάλωση?

χάρης

Dim77
26-05-13, 12:14
Χωρίς να είμαι μηχανολόγος, σκεπτόμενος απλά:

Ο κινητήρας με τη χαμηλή συμπίεση, χρησιμοποιεί το ίδιο καύσιμο (με τον κανονικό κινητήρα), αλλά δεν αποδίδει παρά μόνο μέρος της ισχύος του σωστού κινητήρα.

Αποτέλεσμα, καίς καύσιμο χωρίς αντίστοιχη επιτάχυνση. Στην ανωφέρεια που θα πάταγες 25% το πεντάλ του γκαζιού, πατάς 35%, στην ευθεία για να διατηρήσεις τα 130, αντί να πατάς 10%, πατάς 20%.

Για να πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα στην ίδια διαδρομή που θα μετακινηθείς, θέλεις περισσότερο καύσιμο.

harristheo
26-05-13, 14:05
Χωρίς να είμαι μηχανολόγος, σκεπτόμενος απλά:

Ο κινητήρας με τη χαμηλή συμπίεση, χρησιμοποιεί το ίδιο καύσιμο (με τον κανονικό κινητήρα), αλλά δεν αποδίδει παρά μόνο μέρος της ισχύος του σωστού κινητήρα.

Αποτέλεσμα, καίς καύσιμο χωρίς αντίστοιχη επιτάχυνση. Στην ανωφέρεια που θα πάταγες 25% το πεντάλ του γκαζιού, πατάς 35%, στην ευθεία για να διατηρήσεις τα 130, αντί να πατάς 10%, πατάς 20%.

Για να πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα στην ίδια διαδρομή που θα μετακινηθείς, θέλεις περισσότερο καύσιμο.


Μήπως δεν ειναι τόσο απλο dim77?
Μήπως πέρα απο την περισσότερη κατανάλωση καυσίμου, για κάποιο λόγο ο κινητήρας δεν δίνει και την σωστη εντολή στην τουρμπινα για να στροφαρει?
Η δική μου η τουρμπινα ειναι ελεγχόμενη απο την υποπιεση. Δεν ειναι ηλεκτρονική.

Προσπαθώ να καταλάβω γενικότερα.

Σε ευχαριστω

Χαρης

PetrosD
28-05-13, 15:24
Αν με το "Κακή συμπίεση" εννοείς το διαρροή πεπιεσμένου αέρα μετά την τουρμπίνα και πριν την εισαγωγή, τότε:
Ο αέρας πριν την τουρμπίνα, έχει μετρηθεί από το AFM (ή MAF). Συνεπώς, ο εγκέφαλος υπολογίζει πόσο καύσιμο χρειάζεται για τη συγκεκριμένη ποσότητα αέρα και το ψεκάζει. Αν μέρος του αέρα αυτού χαθεί κάπου στη διαδρομή από μια διαρροή, τότε το καύσιμο θα δημιουργήσει πλούσιο μείγμα.

harristheo
28-05-13, 21:11
Αν με το "Κακή συμπίεση" εννοείς το διαρροή πεπιεσμένου αέρα μετά την τουρμπίνα και πριν την εισαγωγή, τότε:
Ο αέρας πριν την τουρμπίνα, έχει μετρηθεί από το AFM (ή MAF). Συνεπώς, ο εγκέφαλος υπολογίζει πόσο καύσιμο χρειάζεται για τη συγκεκριμένη ποσότητα αέρα και το ψεκάζει. Αν μέρος του αέρα αυτού χαθεί κάπου στη διαδρομή από μια διαρροή, τότε το καύσιμο θα δημιουργήσει πλούσιο μείγμα.


Οχι. Συμπίεση στους κυλινδρους εννοώ.

harristheo
29-05-13, 05:19
το αυτοκίνητο μου κάνει το εξής περίεργο.
εκτός του ότι τουρμπίζει στισ 2100-2200 rpm (αργοπορημένα) ενώ θα έπρεπε να είναι ζωντανό από τις 1500 και να ανοίγει σωστά στις 1800-1900rpm...
ανεβάζει πίεση για κλάσματα δευτερόλεπτου 1.5 bar και αμέσως πέφτει στο 1.0 bar με 1.1bar..
(σημείωση ότι έτυχε χθες στο συνεργείο που βρισκόμουν να υπάρχουν άλλα 3 ίδια αυτοκίνητα) εκείνα είχαν overboost 1,7 barκαι σταθερή πίεση 1,5 bar συνέχεια....
(κανενα από τα 3 δεν εχει πρόγραμμα αύξησης ιπποδύναμης)

η τιμή της υποπίεσης σε ρελαντί το δικό μου αρνητικό 0.8 και στα άλλα 3 αρνητικό 0.9

η τουρμπίνα μου είναι ολοκαίνουργια.;όπως και τα MAF & MAP

καμιά βοήθεια?

harristheo
29-05-13, 05:27
και σας στέλνω 2 φωτογραφίες από Ε46 320d με ρουμάνικα νούμερα που βρισκόταν στο συνεργείο και ιδιοκτήτης ναι μεν οδηγεί σε λογικές ταχύτητες 100-140 από ότι μου είπε και κάνει καθημερινά το δρομολόγιο Κιάτο κορινθίας - Ναύπλιο

harristheo
19-03-14, 06:40
Για σας και πάλι,
Επανέρχομαι με κάτι που παρατήρησα χθες.
Ξεκουμπωνω τον MAF (ο αισθητήρες παραμένει στην θέση σου απλα βγάζω το καλώδιο απο πίσω)
Το αυτοκίνητο δείχνει να πηγαίνει αισθητά καλύτερα και η κατανάλωση σου να διορθώνεται σχετικα (με αλλα λογια το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται σαφώς καλύτερα απο οτι με τον MAF συνδεδεμένο)

Αλλάζω MAF (με καινουργιο) κάνω την απαραίτητη διαδικασία calibration
Τα ίδια. Το αυτοκίνητο με τον MAF συνδεδεμένο δεν τραβάει σωστα, ξεκουμπωνω την φισα και,παει καλύτερα.

Ενώ λοιπόν φαινομενικά φταίει ο MAF στη διαδικασία αντικατάστασης του δεν υπαρχει βελτίωση.

Πως μπορει να εξηγηθεί αυτο?

rapid_fast
19-03-14, 06:47
Αφου το μαφ μιλάει με τα λ..
εχεις θέμα με το μείγμα..

harristheo
19-03-14, 06:50
Εγω δεν έχω λ στο αυτοκίνητο μου όμως. (Απο το εργοστάσιο δεν έχω)

Εκτός και αν ενοεις την σχέση αέρα/βενζίνης γενικότερα σαν συντελεστή λ και οχι τον αισθητήρα λ

rapid_fast
19-03-14, 09:03
Εγω δεν έχω λ στο αυτοκίνητο μου όμως. (Απο το εργοστάσιο δεν έχω)

Εκτός και αν ενοεις την σχέση αέρα/βενζίνης γενικότερα σαν συντελεστή λ και οχι τον αισθητήρα λ

Ακόμα καλύτερα..
Δεν έχεις σωστές υποπιέσεις / υπερπέσεις, ή μέτρηση τους..

harristheo
19-03-14, 11:43
δεν καταλαβα την απαντηση σου Παναγιωτη.
μου το εξηγεις σε παρακαλω

rapid_fast
19-03-14, 11:54
Υπάρχει μια βαλβίδα που μετράει την υποπίεση.
Υπάρχει μια τουρμπίνα που δημιουργεί υποπίεση..
Υπάρχει μια εξάτμιση που είναι σε υπερπίεση.
Υπάρχει ίσως και ένα σύστημα ανακύκλωσης καυσαερίων που δεν ανέφερα..
Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την υποπίεση, ή την εξάτμηση, αλλάζει η κατανάλωση σου.
Οταν βγάζεις το μαφ ο κινητήρας πηγαίνει σε ασφαλή λειτουργία, και αποδίδει τα στάνταρ.
Αγνοεί κάποιες παραμέτρους..
Γενικώς επειδή η προτεραιότητες είναι τα καυσαέρια, λογικά μειώνει το καύσιμο..

harristheo
19-03-14, 12:45
μαλιστα...

liakatas
27-03-14, 07:40
Φιλε μου αν και δεν ειμαι φοβερα γνωστης του αντικειμενου εγω οταν αλλαξα λαστιχα απο run flat σε συμβατικα ειδα μειωση καταναλωσης καυσιμου στα μισα εγω εχω 320ι βενζινη δεω ξερω αν εχει σχεση.