PDA

Επιστροφή στο Forum : προιόντα w5....


ditris
08-12-11, 17:24
Σήμερα πήγα για αγορές σε ένα απο τα καταστήματα lidl.Καθώς προχωρούσα το μάτι μου έπεσε σε σειρά προιόντων αυτοκινήτου....συγκεκριμένα w5...οπότε πήρα μια κρέμα περιποίησης χρώματος αυτοκινήτου.....και έναν αφρό συντήρησης ελαστικών.Εχει δοκιμάσει κανεις αυτά τα προιόντα?Ειδικά για την κρέμα ενδιαφέρομαι....λέω επειδή ήταν πολύ φτηνά(κρέμα περιποίησης αυτοκινήτου 2,99Ε.....και αφρός ελαστικών 2,5 Ε)...πάθει τπτ το χρώμα......

stef
08-12-11, 17:35
Όπως τα πήρες, πέταξέ τα στο καλάθι των αχρήστων
Μόνο κακό θα σου κάνουν αυτά τα προιόντα αγαπητέ

e60///M
08-12-11, 18:09
χωρις να θελω να σε αποθαρυνω συμφωνω...

Παντος για την τιμη του το tyre dressing μια χαρα θα ου κανει για τα πλαστικα των θολων....!

stef
08-12-11, 18:14
χωρις να θελω να σε αποθαρυνω συμφωνω...

Παντος για την τιμη του το tyre dressing μια χαρα θα ου κανει για τα πλαστικα των θολων....!

:jester::jester:

ThaNOS E46coupe
08-12-11, 19:53
εγώ μήτσο περασα μια φορά τη μηχανή με την κρέμα αυτή. κακό δέν έπαθε. αλλα και καλό δέν είδα....οπότε...

Nick_compact
08-12-11, 20:00
Kάποια από αυτά είναι μια χαρά προϊόντα, κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους. Έχω χρησιμοποιήσει κάποια με καλά αποτελέσματα, αλλά για το χρώμα δεν θα τα χρησιμοποιούσα.

Driver M
08-12-11, 20:20
Τον αφρό για τα ελαστικά τον έχω.
Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά όχι και για πέταμα. Απλά πρέπει να είναι εντελώς στεγνά τα ελαστικά αλλιώς κάνουν πολλές στάμπες.

Την αλοιφή δύσκολα θα τη χρησιμοποιούσα, εκτός κι αν είχα κανα παλιό αυτοκίνητο σε κακή κατάσταση.

E36-Hartge
08-12-11, 20:50
Είναι απο τις περιπτώσεις του ότι πληρώνεις παίρνεις.
Αυτό για τα λάστιχα ο.κ αλλα όσο αναφορά το χρώμα δεν θα το δοκίμαζα να πω την αλήθεια.

ditris
09-12-11, 08:16
Ευχαριστώ παιδιά για τις γνώμες-συμβουλές σας....οπότε θα δοκιμάσω μόνο τον αφρό να δώ αποτελέσματα.Την κρέμα πιθανώς να την χρησιμοποιήσω στη στρογγυλομάτα corollia του μπαμπά μου..να δω ..αν τελικά δώ κάποιο αποτέλεσμα...

Υ.Γ 1)Εδώ και καιρό για γυάλισμα στο ταμπλό(όχι συχνά κάνα 2 φορές το χρόνο μιας και δεν θέλω να πολυγυαλίζει) και στα ελαστικά χρησιμοποιώ την turtle wax "χελωνίτσα" με άρωμα φράουλα η οποία κάνει εξαιρετική δουλειά κ έχει και απίστευτη διάρκεια...για το ταμπλό λοιπόν την ψεκάζω σε ένα πανακι με μικροινες...και για τα λάστιχα με μικρή πίεση....ώστε να μην παέι στις ζάντες(γιαυτό δεν πολυγουστάρω αφρό...γιατί όταν "λιώσει" τρέχει πάνω στις ζάντες!).Αλήθεια μήπως δεν είναι καλό κ αυτό το προιόν...κ θέλει μόνο γαλάκτωμα π.χ της wurth?
2)Όταν πλένω το αυτοκίνητο δεν βάζω ειδικό σαμπουάν για αυτοκίνητο αλλα....υγρό πιάτων σε μικρη δόση με άρωμα κεράσι!Δεν έχω παρατηρησει τπτ που λένε πως χαλάει ή θαμπώνει το χρώμα παρόλο που όλα μας τα αυτοκίνητα τα πλένω έτσι εδώ και πολλά χρόνια!Μάλιστα καθαρίζουν οι βρωμιές με υγρό πιατων πολύ καλά σε σχεση με τα σαμπουάν αυτοκινητου(κανα 2 φορες χρησιμοποιησα απο ενος φιλου σαμπουαν αυτοκινητου!)...φαινεται επειδη το πρωτο ειναι ειδικο για τα λίπη....αλλα μήπως πολύ μακροπρόθεσμα παθαίνει τπτ το χρώμα?Ο φίλος μου ο μπογιατζής αυτοκινητων...μου λεει δεν υπαρχει θέμα...κ προς το παρων το πιστεύω μιας κ εχει βάψει πολλά αυτοκινητα κ εχει 15ετη εμπειρία....

Dim77
09-12-11, 09:02
Πήγαινε σε κανένα praktiker να πάρεις τέτοια φτηνά προϊόντα (έχει και γνωστές μάρκες π.χ. Wurth-Sonax).

Από τα lidl ακόμα και τα καθαριστικά για το σπίτι (w5 ή τέτοια) είναι χάλια.

Υπάρχει και λάδι για μοτέρ...λυπάμαι πραγματικά όποιον (το κακόμοιρο μοτέρ) το πάρει για οικονομία...

Για το σαμπουάν...Υπάρχει Sonax στο Praktiker με 5 ευρώ το λίτρο νομίζω...Εμένα ένα μπουκάλι μου κρατάει 3-4 χρόνια :D :D
Αλλά και τα απορρυπαντικά πιάτων δεν είναι σκληρά απορρυπαντικά (να χαλάσουν χρώμα), ίσα ίσα υποτίθεται ότι είναι ιδιαίτερα λιπόφιλα (για τη βρώμα), έχουν απαλυντικά (για το δέρμα)...αλλά όταν μπορείς να πάρεις ένα Sonax (που και η BMW τέτοιο χρησιμοποιεί) είναι καλύτερα και δεν είναι φρικτό έξοδο.