PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισχύει μείωση στα τέλη κυκλοφορίας;


Harisp
09-12-11, 12:59
Σήμερα όταν πήγα για τον πρώτο έλεγχο, στην εταιρία που έκανε την εγκατάσταση, με πληροφόρησαν ότι αν πάω τη νέα άδεια στην οικονομική εφορία όπου ανήκω και δείξω την αλλαγή σε υγραέριο, θα πρέπει να κάνουν μείωση του τέλους κυκλοφορίας (στο σήμα). Αν μου φέρουν αντίρρηση, μπορώ να προβώ στον Συνήγορο Του Πολίτη. Εγώ το έχω ήδη αγοράσει, αλλά ρωτάω τους γνώστες, αν αυτό όντως ισχύει. Ισχύει; Υπάρχει μείωση; Ευχαριστώ.

stauros772000
09-12-11, 14:09
δεν νομιζω να ισχυει για 3 λογους.
1)δεν τους συμφερει
2)και ποιος θα εγγυηθει οτι θα καις στο 99% των χιλιομετρων σου υγραεριο ωστε ο μεσος ορος των καυσαεριων σου να ειναι ικανα χαμηλος?
3)δεν γουσταρουν.
περισοτερο λογικο μου φαινεται να ισχυει ο 3ος λογος

Dim77
09-12-11, 16:35
Τέλη κυκλοφορίας με βάση την εκπομπή CO2, έχουν μόνο τα οχήματα με πρώτη άδεια 11/2010.

Τα νέα μοντέλα που πωλούνται κατευθείαν με LPG, αναγράφουν 2 εκπομπές CO2, με βενζίνη και υγραέριο, αλλά ποιά μετράει για τα τέλη? Μάλλον η μεγαλύτερη για τους κύριους λόγους που αναφέρει ο stauros77200.

topmar
09-12-11, 20:10
Τέλη κυκλοφορίας με βάση την εκπομπή CO2, έχουν μόνο τα οχήματα με πρώτη άδεια 11/2010.

Τα νέα μοντέλα που πωλούνται κατευθείαν με LPG, αναγράφουν 2 εκπομπές CO2, με βενζίνη και υγραέριο, αλλά ποιά μετράει για τα τέλη? Μάλλον η μεγαλύτερη για τους κύριους λόγους που αναφέρει ο stauros77200.

Εφόσον δεν είναι από το εργοστάσιο κατασκευασμένα να κινούνται ΜΟΝΟ με υγραέριο, ισχύουν οι ρύπο του βενζινοκινητήρα...

rapid_fast
10-12-11, 07:38
Σήμερα όταν πήγα για τον πρώτο έλεγχο, στην εταιρία που έκανε την εγκατάσταση, με πληροφόρησαν ότι αν πάω τη νέα άδεια στην οικονομική εφορία όπου ανήκω και δείξω την αλλαγή σε υγραέριο, θα πρέπει να κάνουν μείωση του τέλους κυκλοφορίας (στο σήμα). Αν μου φέρουν αντίρρηση, μπορώ να προβώ στον Συνήγορο Του Πολίτη. Εγώ το έχω ήδη αγοράσει, αλλά ρωτάω τους γνώστες, αν αυτό όντως ισχύει. Ισχύει; Υπάρχει μείωση; Ευχαριστώ.

Σήμερα όταν πήγα για τον πρώτο έλεγχο, στην εταιρία που έκανε την εγκατάσταση, με ΠΑΡΑπληροφόρησαν ................
είναι το δόκιμο...

God
10-12-11, 08:47
Δεν υπάρχει ουδεμία ρύθμιση οποιουδήποτε είδους που να ορίζει μείωση τέλους στα οχήματα που μετατράπηκαν σε υγραεριοκίνητα. Ούτε καν σαν "ΘΑ" δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο.

Για να μην επαναλαμβάνουμε όλοι τα ίδια, απλά +1 στον rapid...

με ΠΑΡΑπληροφόρησαν ................

120ihatch
12-12-11, 15:04
Σήμερα όταν πήγα για τον πρώτο έλεγχο, στην εταιρία που έκανε την εγκατάσταση, με ΠΑΡΑπληροφόρησαν ................
είναι το δόκιμο...



+1 και από μένα.....


και ακόμα χειρότερα...:tapedshut ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ :twak: (από τη στιγμή που τοποθετούν εκείνοι συστήματα υγραερίου)

danos
03-01-12, 08:52
Αυτο συμβαίνει στην Ευρώπη κατα κόρον όταν μετατρεπεις ένα αμάξι σε υγραεριο και περνάς ΚΤΕΟ αλλάζεις euro βάση των καυσαεριοων σου πχ εν Χ5 απο ευρω 4 μπορει να γίνει 5 βάση των ρύπων που έχει στην Ελλάδα δεν ξέρει το ΚΤΕΟ τι είναι οι ρύποι όταν τους πας αμάξι με LPG

rapid_fast
03-01-12, 09:14
Αυτο συμβαίνει στην Ευρώπη κατα κόρον όταν μετατρεπεις ένα αμάξι σε υγραεριο και περνάς ΚΤΕΟ αλλάζεις euro βάση των καυσαεριοων σου πχ εν Χ5 απο ευρω 4 μπορει να γίνει 5 βάση των ρύπων που έχει στην Ελλάδα δεν ξέρει το ΚΤΕΟ τι είναι οι ρύποι όταν τους πας αμάξι με LPG

Δε γίνεται πουθενά στην ΕΕ αυτό που λες..
Η αρχική έγκριση τύπου και οποιαδήποτε αλλαγή της, γίνεται αποκλειστικά και μόνο
απο το εργοστάσιο κατασκευής.
Η έγκριση τύπου στα καυσαέρια, απαιτεί πολλά περισσότερα πράγματα απο έναν
απλό έλεγχο καυσαερίων χωρίς κανένα φορτίο στις 900 και 2500 στροφές..
Και στην τελική, ακόμα και αν γινόταν, ψέμματα θα ήταν, αφού με το απλό πάτημα ενός
κουμπιού θα γυρνούσες πάλι σε βενζίνη με τα αυξημένα επίπεδα καυσαερίων

mike21
03-01-12, 09:35
Αυτό με τη μείωση στα τέλη το έχω ξαναακούσει απο άνθρωπο που έβαλε υγραέριο,παρόμοια περίπτωση με το φίλο,είχε πληρώσει τα τέλη και ήθελε να μάθει εάν μπορεί να πάρει πίσω τα μισά,μήν το αποκλείεται,μπορεί όντως να συμβαίνει.

x318big
03-01-12, 10:05
διαβαζω ,τωρα στο no-news οτι http://nonews-news.blogspot.com/2012/01/blog-post_483.html
μπουρδες ,μαλλον

God
03-01-12, 11:55
διαβαζω ,τωρα στο no-news οτι-http://nonews-news.blogspot.com/2012/01/blog-post_483.html
μπουρδες ,μαλλον

Ναι εντάξει, το έφερε στην βουλή, ρώτησε...αν και πότε θα δωθεί απάντηση, από ποιόν θα δωθεί και το ποιά θα είναι αυτή (ξέρουμε ποιά θα είναι, ρητορική ερώτηση ήταν) είναι ένα εντελώς άλλο θέμα.

Δεν θα υπάρξουν μειωμένα τέλη κυκλοφορίας λόγω του υγραερίου, ειδικά τώρα που το κράτος κοιτάει πως θα τα αρπάξει και όχι πως θα βοηθήσει.

danos
04-01-12, 08:50
Δε γίνεται πουθενά στην ΕΕ αυτό που λες..
Η αρχική έγκριση τύπου και οποιαδήποτε αλλαγή της, γίνεται αποκλειστικά και μόνο
απο το εργοστάσιο κατασκευής.
Η έγκριση τύπου στα καυσαέρια, απαιτεί πολλά περισσότερα πράγματα απο έναν
απλό έλεγχο καυσαερίων χωρίς κανένα φορτίο στις 900 και 2500 στροφές..
Και στην τελική, ακόμα και αν γινόταν, ψέμματα θα ήταν, αφού με το απλό πάτημα ενός
κουμπιού θα γυρνούσες πάλι σε βενζίνη με τα αυξημένα επίπεδα καυσαερίων

Γίνετε στην Ολλανδία - βελγιο όπου επιτρέπεται και το mono fuel δηλαδή κατάργηση ενός καυσίμου επίσης ποσοστιαία όταν κάποιος έχει υγραεριο πόση βενζινα να κάψει σημερινή τιμη υγραςριου στην δρεσδη 0,68 λεπτά με βενζίνη στο 1,42