PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Μ3 Ε36


andreas_R
20-12-11, 12:25
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1961559/

γνωριζει καποιος κατι για αυτο το αμαξι?

Ευχαριστωωωω

InsaneDriver
20-12-11, 14:22
Ψάχνει να πάρει Μ3 ο Ανδρέας...

E36 M3 USA
20-12-11, 14:32
Δεν ειναι του 98 ειναι 93-94

andreas_R
20-12-11, 14:34
Και πως τα ξεχωριζω?

E36 RULES!!
20-12-11, 15:18
Εχουν πολλα διαφορετικα τα πρωτα Ε36, με τα ενδιαμεσα, και με τα τελευταία..

Τα χοντρά (και οσα ξερω με σιγουριά βασικα :D) Ημερομηνίες τις μπερδεύω..
Aπ'εξω:
Καρδιές μπροστά, αρχικά ειχαν τις πιο λεπτές, μετα (94? 95?) μπηκαν αυτές που εχει αυτο στη link που ειναι πιο φουσκωτές.. (Ειναι ευκολη αλλαγή ομως, επομενως αν δεις ενα με φουσκωτες μην το κρινεις μονο απο αυτο οτι ειναι καινουριο. Θελει αλλαγη και το ''μουστακι'' γυρω απο τις καρδιες, αλλα κ αυτο ευκολο ειναι)
Φλας πλαϊνά, τα πρωτα-πρωτα (91-93? 94? Καπου εκει) δεν ειχαν καθολου στο φτερό. Μετα (94?-96) ειχαν αυτα με το πλαισιάκι σαν αυτα της αγγελίας. Τα τελευταία (97-99) ειχαν πιο λεπτά φλασάκια, τα οποια δεν ειχαν πλαισιο!
Φανάρια μπροστά, τα πρώτα ειχαν projector (πολλοι φωναζουν οτι τελικα projector ειχαν τα μετεπειτα, αλλα το δικο μας ειναι 1991 και εχει projector zkw, επομενως FACT!)
Εχω την εντυπωση οτι και τα φλας απο πορτοκαλι εγιναν λευκα στα Μ3, αλλα παιζει και να κανω λαθος, αλλα και παλι 30ευρω εχουν τα replica, και αλλαζουν πανευκολα, μην τα εμπιστεύεσαι.

Πλαινά sideskirts λιγο διαφορετικά επισης..

Στα μη-Μ αλλαξαν οι προφυλακτηρες μπροστα αλλα δεν μας ενδιαφερει εδω..

Eσωτερικό:
Καθολου αεροσακος, υστερα αεροσακος οδηγου, ύστερα αεροσακος συνοδηγού. Καπου ειχε αναφερθεί σχετικά προσφατα οτι του συνοδηγου δεν ηταν απαραιτητος αρα δεν ειναι σταθερο κριτηριο? Δεν θυμαμαι γμτ, μη σε παρω στο λαιμο μου!
Παλι, περιστροφικά χειριστίρια καλοριφέρ, μετά εγιναν ψηφιακά, αλλά δεν ξερω αν ηταν στανταρ μετα το ψηφιακο ή αν μπορουσες να εχεις περιστροφικο..
Επισης αλλαξαν τα τιμονια..

Προσπάθησα να αποφυγω παραπληροφόρηση, οποιος ξερει παραπανω ας συνδράμει :D

ThaNOS E46coupe
20-12-11, 15:27
νομίζω οτι στα "99 άρια είχαν αερόσακους και στις πόρτες. πάντως αυτό δέν είναι 99 με τίποτα.
με το τιμόνι που βλέπω είναι γύρω στο 91-93. αλλα και πάλια αυτό δέ λέει τίποτα.

Επίσης αυτό που βλεπω είναι οτι έχει το μικρό OBC. δέν ξέρω άν τον πειράζει τον αντρέα...

TSAF
20-12-11, 15:34
Ετσι για την ιστορια παντως πωλειται Ε36 Μ3 (S50 B30) Γ Ν Η Σ Ι Ο / ΕΛΛΗΝΙΚΟ – Ιntercar και οχι μετατροπη. Το αυτοκινητο ειναι Α Ρ Ι Σ Τ Ο, ατρακαριστο, αβαφο με ηλεκτρικη οροφη, full extra και προσφατα απο γενικη επισκευη στο μοτερ απο τον Κο Βουδουρη. Το αυτοκινητο ανηκει σε κολλητο μου φιλο ο οποιος προσφατα αγορασε το δικο μου Ε30. Για περισσοτερες πληροφοριες καλεστε τον Κο. Κωσταντινο Βεκρη η kotsos is σε pm εδω μεσα - τηλ: 6944 683467.

andreas_R
20-12-11, 15:50
νομίζω οτι στα "99 άρια είχαν αερόσακους και στις πόρτες. πάντως αυτό δέν είναι 99 με τίποτα.
με το τιμόνι που βλέπω είναι γύρω στο 91-93. αλλα και πάλια αυτό δέ λέει τίποτα.

Επίσης αυτό που βλεπω είναι οτι έχει το μικρό OBC. δέν ξέρω άν τον πειράζει τον αντρέα...

μικρο obc???

on board computer?

andreas_R
20-12-11, 15:51
Ετσι για την ιστορια παντως πωλειται Ε36 Μ3 (S50 B30) Γ Ν Η Σ Ι Ο / ΕΛΛΗΝΙΚΟ – Ιntercar και οχι μετατροπη. Το αυτοκινητο ειναι Α Ρ Ι Σ Τ Ο, ατρακαριστο, αβαφο με ηλεκτρικη οροφη, full extra και προσφατα απο γενικη επισκευη στο μοτερ απο τον Κο Βουδουρη. Το αυτοκινητο ανηκει σε κολλητο μου φιλο ο οποιος προσφατα αγορασε το δικο μου Ε30. Για περισσοτερες πληροφοριες καλεστε τον Κο. Κωσταντινο Βεκρη η kotsos is σε pm εδω μεσα - τηλ: 6944 683467.

Γενικη επισκευη στα ποσα χλμ θελουν περιπου με μια μεικτη χρηση ας πουμε.

Δε μπορω αλλες γενικες επισκευες!!!:yipee:

ThaNOS E46coupe
20-12-11, 15:57
μικρο obc???

on board computer?

ναι!!! :wub:

TSAF
20-12-11, 15:59
οχι το αυτοκινητο ειναι Κ Α Ι Ν Ο Υ Ρ Γ Ι Ο ΠΛΕΟΝ. Προχτες αλλαξε και την εξατμιση με γνησια φυσικα. Αμα δεις τα αλλα αυτοκινητα που εχει τοτε θα καταλαβεις. Το πιο βασικο εδωπερα ειναι οτι το αυτοκινητο ειναι γνησιο Ελληνικο Μ3 και με καινουργιο μοτερ.

stef
20-12-11, 20:25
Αντρέα, μην κάνεις καμια βλακεία και πάρεις Μ3 μετατροπή απο κυρ Μήτσο
Πάρε original αυτό που σου λέει ο Tsaf!!
Για να στο προτείνει αυτός (που το ξέρω το παιδί) το χει ψάξει σίγουρα!!!

Stunt Mike
20-12-11, 21:30
το original ομως θα'χει και αναλογα τελη-ασφαλειες!......Καταρχην ο τυπας στην αγγελια,δεν ξερει τι πουλαει.Το μοτερ φαινεται να'ναι 2βανο 3.2 με 320hp(ειναι και θαμπή παναθεμα την) αλλα αυτος γραφει 3λιτρο,ενω και το ψευδοκαπακο ειναι απο 3λιτρο!Το ταμπλο του ειναι απο Ε36 μεχρι το 1995 που εβγαιναν χωρις αεροσακο συνοδηγου+αναλογικο κλιματισμο και μικρο OBC.Το τιμονι εχει αεροσακο μεν αλλα ειναι γενιας 93-95....Εξωτερικα τ'αμαξι εχει look 1997+,πραγμα που δειχνει αλλαγες φανοποιειας.Και η φωτο ειναι επισης τραβηγμενη σε φανοποιειο??Εμενα προσωπικα δεν μ'αρεσουν αυτες οι μετατροπες που ειναι ελλειπεις.....Θα το'ψαχνα πολυ καλα.....

stelmaniac
20-12-11, 22:14
Η καροτσα ειναι μεχρι και 7/96(το τιμονι μπορει να εχει αλλαχτει) και εχει πανω απο μισο εκατομμυριο χλμ....

rapid_fast
20-12-11, 22:49
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1961559/

γνωριζει καποιος κατι για αυτο το αμαξι?

Ευχαριστωωωω

Δε γνωρίζω το παραμικρό,
απλά θα σου πώ τι βλέπω..
Βλέπω ένα αυτοκίνητο που είναι ατρακάριστο, φωτογραφημένο σε μάντρα
που δεν υπάρχει ούτε ένα αυτοκίνητο να μην είναι τενεκεδιασμένο..
Επίσης, βλέπω οτι η εμπρός πινακίδα ήταν τοποθετημένη προγενέστερα
σε αυτοκίνητο που έγινε σούπα..
(φυσικά οχι σε αυτό το Μ3, διότι αυτό είναι ατρακάριστο..)
Αυτά...

gearboxer
20-12-11, 23:27
Αδερφέ, φάε αν θέλεις τα λεφτά στις γυναίκες, παίξτα στο πόκερ all-in στο καζίνο και ας έχεις εφτά μπαστούνι και δύο καρό, κάνε ένα ταξίδι στην Ευρώπη να το ευχαριστηθείς και να χαλαρώσεις από την δύσκολη χρονιά ή ακόμα καλύτερα κάνε μία δωρεά σε κάποιο φιλανθρωπικό ίδρυμα για να βοηθήσεις ανθρώπους και να απαλύνεις την ψυχή σου αλλά....ΜΗΝ ασχοληθείς με αυτήν την κακή μοντίφα που γράφει Μ3.....Καλά Χριστούγεννα

Straight six
20-12-11, 23:31
η δικια μου γνωμη ειναι πως αν υπαρχουν οριτζιναλ μ3 εδω μεσα πηγαινε δεστα και τσιμπησε τα αμεσως,,,,,αν ομως για καποιο λογο δν σου κανουν και πας για μετατροπες τοτε ειναι γνωστη η φαση και θα τα περιμενα και εγω αν πηγαινα να τα αγορασω ο,τι και αν μ ελεγαν οι πωλητες ιδιοκτητες....οτι ειναι λιωμενα ειναι σιγουρο...οτι εχουν κανει τα χιλιομετρα της ζωης τους ειναι σιγουρο....παρε παραδειγμα απο το δικο σου ταπερ....οτι τα αξεσουαρ που εχουν και ο εξοπλισμος
ειναι απο διαφορετιες χρονολογιες και προ η μετα φεισλιφτ μπορει να παιζει και αυτο......οτι ολο και καποια στουκα θα εχουν ειναι σιγουρο....μπορει ομως οι ιδιοκτητες να ειχαν μερακι και να ηταν προσεκτικοι με τη συντηρηση μοτερ και μεταδοσης....χεσε την καροτσα, αυτη εχει αλλαξει πολλα χερια και χωρες σιγουρα....εγω τι θα εκανα.....θα πηγαινα σε γνωστους μηχανικους θα ηλεγχα μοτερ μεταδοση, θα προσπαθουσα να βρω αν εχει παρει καποια μεγαλη στουκα οσο μπορω βεβαια και θα προχωραγα....το αν τα ξερουμε η οχι παιζει καποιον ρολο αλλα τα χιλιομετρα τους ειναι πολλα οποτε, μια η αλλη...δες μοτερ μεταδοση και προχωρα.....εξοπλισμους και λοιπα μην τα κοιτας.....τα βαζεις και μονος.....ακομα και η μεταδοση ειναι σκυλι..το μοτερ κοιτα και την καροτσα μην εχει φαει τον αγυριστο.... αυτο φαινεται καλο παντως...ο,τι και να παρεις να το χαρεις μαν:clap:

saikoE39
21-12-11, 00:13
Ετσι για την ιστορια παντως πωλειται Ε36 Μ3 (S50 B30) Γ Ν Η Σ Ι Ο / ΕΛΛΗΝΙΚΟ – Ιntercar και οχι μετατροπη. Το αυτοκινητο ειναι Α Ρ Ι Σ Τ Ο, ατρακαριστο, αβαφο με ηλεκτρικη οροφη, full extra και προσφατα απο γενικη επισκευη στο μοτερ απο τον Κο Βουδουρη. Το αυτοκινητο ανηκει σε κολλητο μου φιλο ο οποιος προσφατα αγορασε το δικο μου Ε30. Για περισσοτερες πληροφοριες καλεστε τον Κο. Κωσταντινο Βεκρη η kotsos is σε pm εδω μεσα - τηλ: 6944 683467.
Ασημένιο ειναι..????γιατι δεν τα παω καλα με τα ονόματα..!!!!!




Αντρέα ξανα παρε ενα ταπερ να σωθείς...:nod:(δεν κανω πλακα)
Δύσκολα θα βρεις σοβαρό οχημα....οι τιμες πλεον ειναι χαμηλες....μπορεις ευκολα να βρεις ενα καθαρο 316...και να το χτίσεις οπως θες...τα 10.000 δυσκολα θα τα περασεις..και θα ξερεις τι εχεις..!

Dim77
21-12-11, 07:45
Δε γνωρίζω το παραμικρό,
απλά θα σου πώ τι βλέπω..
Βλέπω ένα αυτοκίνητο που είναι ατρακάριστο, φωτογραφημένο σε μάντρα
που δεν υπάρχει ούτε ένα αυτοκίνητο να μην είναι τενεκεδιασμένο..
Επίσης, βλέπω οτι η εμπρός πινακίδα ήταν τοποθετημένη προγενέστερα
σε αυτοκίνητο που έγινε σούπα..
(φυσικά οχι σε αυτό το Μ3, διότι αυτό είναι ατρακάριστο..)
Αυτά...

Πραγματικά μιλάμε για μάντρα από αυτοκίνητα ολικής καταστροφής και ανάμεσα τους το...μαγικό Μ3...

Κάνε αυτά που σου λέει ο gearboxer καλύτερα.

Με 8000 ευρώ παίρνεις καινούριο Fiat Panda και είναι καλύτερο αμάξι από αυτό το ...Μ3 αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

m_power_lunatic
21-12-11, 08:11
Οτι και να λεμε απο τον υπολογιστη δεν εχει απολυτως κανενα νοημα,κανενα.Το οτι ειναι φωτογραφημενο σε φανοποιιο δεν σημαινει οτι εχει γινει και ''σουπα'' αυτοματα.....εχει μια υποψια ομως για αυτο παμε απο κοντα.Η πινακιδα μπορει να ειναι απο κοτσαδορο,απο χτυπημα προφυλακτηρα-φαναρια-μετωπη μεχρι εκει,δεν ειναι και κανενα τρελο χτυπημα.Αν κουνησεις και 6.5+χιλιαρικα ζεστα δεν θα σε χαλασει να εχει αλλαξει και 2 φαναρια και εναν προφυλαχτηρα.

Το εχουμε ξαναπει......δεν ειναι 100χλμ το Χαλανδρι,οπου και αν εισαι πεταγεσαι και το βλεπεις.

Μπορω να μαθω καποια πραγματα για το αμαξι για τα μηχανικα του αν θες.

Να εχει φαει καλη και να μην το δεις καθολου ειναι αδυνατον,μπορει να γινει ''κρυφη επισκευη'' οπως λενε οι φανοποιοι αλλα μια υποψια θα την παρεις....μπορει να μην μπορει καποιος που θα το δει να σου πει τι εχει γινει ακριβως αλλα μπορει να σου πει οτι ''εδω κατι εχουνε κανει'' και να απομακρυνθεις με βηματα νεραιδας.

Μην ξεχνας οτι ενα φτερο δεν ειναι και η καταστροφη του κοσμου αλλα ιχνη απο δαγκανες καλυμπρας κτλ δεν σβηνονται ευκολα κτλ-κτλ.

Το καλυτερο στην περιπτωση του Ε36 ειναι να το χτισεις απο την αρχη (στο Ε30 δεν εχεις ευκολα αυτη την επιλογη).Παιρνεις ενα M-Pack ή ενα απλο Ε36 και με 5χιλιαρικα εχεις ολοκληρο 286 στην πορτα σου παραγγελια απο Αγγλια κτλ.Ταβανι τα 10χιλ και θα ξερεις τι εχεις κανει.Bεβαια αυτο σε περιπτωση που θες να το εχεις αδηλωτο με ολα τα ρισκα που συνεπαγεται αλλιως πας στην παρακατω επιλογη...

Τοπ επιλογη βεβαια το 286 του Κωστα οπως λεει ο Τσαφ,γνησιο-ελληνικο-ατρακαριστο εγγυημενα το εχω δει γιατι ητανε να το παρω καποια στιγμη και ξερω και την ιστορια του απο τον πρωτο ιδιοκτητη.Με το ζορι το αμαξι αυτο εβαψε καπο+φτερο απο υγρα μπαταριας πριν το παρει ο Κωστας...ο πρωτος ιδιοκτητης μεχρι το 2010 που το πουλησανε ητανε αβαφτο με ξεβαμμενο το χρωμα απο υγρο μπαταριας που του ειχανε ριξει.Εχει 10+χρονια αδεια,χωρις εισφορα,μειωση τεκμηριου κτλ.....μονο το σημα εχει ΑΛΛΑ εχεις γνησιο ελληνικο αμαξι με τα χαρτια του κτλ.

Χθες βαλανε γνησιο κιτρινο 286 στη Ροδο-απο ΟΔΔΥ φαινεται στον δεξιο θολο και ο αριθμος του Οδδυ αλλα πολυ πιο ακριβο απο του Κωστα.

TSAF
21-12-11, 10:13
Του Κωστα ειναι φοβερο το αυτοκινητο. Πλεον ομως ΠΡΕΠΕΙ να το πουλησει γιατι το καινουργιο project που ετοιμαζει V10 E30 M3 needs money $$$$$$

zaharias
21-12-11, 10:24
Του Κωστα ειναι φοβερο το αυτοκινητο. Πλεον ομως ΠΡΕΠΕΙ να το πουλησει γιατι το καινουργιο project που ετοιμαζει V10 E30 M3 needs money $$$$$$

:ylsuper: :bowdown: :boink: :bigthumb: Γουσταρω!!!!

andreas_R
21-12-11, 10:32
Παιδια σας ευχαριστω ολους.
Επειδη τα βγαζουμε με κοπο δεν προκειται να παω να παρω γουρουνι στο σακι που λενε και στο χωριο μου
και πιθανοτατα και στα δικα σας χωρια! χαχαχα!!!

Οντως απο τον υπολογιστη απο το καλυτερο μεχρι και το χειροτερο ειναι ολα σε αριστη κατασταση και ατρακαριστα.

Φανοποιο εχω παρα πολυ καλο ο οποιος εχει φτιαξει σοβαρα αυτοκινητα με σοβαρες ζημιες και τελοσπαντων τον εμπιστευομαι.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1540140/
χθες εριξα μια ματια στο παραπανω αμαξι αλλα ηταν βραδυ και οτι εβλεπα με το φως ενος συνεργειου γκαραζ που το φυλαγαν. Εκ πρωτης οψης δειχνει οτι εχει φτιαχτει απο ανθρωπο μερακλη.
Ουτε μπρος το βαλαμε εριξα μια ματια ενα 10λεπτο. Τα 9900 τα θεωρω αρκετα ομως, εαν ειναι κομπλε το αμαξι στα παντα μπορει και να τα εδινα ομως... Ειναι και δηλωμενο κανονικα.

Αυτο που περιγραφεται το γνησιο που ειναι απο ανακατασκευη κτλ ειναι η καλυτερη περιπτωση
αλλα προς το παρον μπορω μονο να το εχω στο μυαλο μου καθοτι εχω και το audi το οποιο πρεπει να πουληθει.

Εαν καποιος δει καποιο σε καποιο μαγαζι κτλ το οποιο ειτε το ξερει αμεσα ή εμεσα ειτε εκ πρωτης οψης αξιζει να το δεις και δεν του κανει κοπος ας στειλει κανα μυνηματακι.



Αλλιως ταπερ ξανα δε βαριεσαι και μετα ας ειμαστε καλα να παρουμε κανα 46αρι

kplc16
21-12-11, 10:39
@ andreas R:αυτο μου φαινεται ολιγον καλυτερο και ποιο ολοκληρωμενο.
Αν δε το παρεις πες το μαντρα οτι μου αρεσουν οι ζαντες κι ας ειναι μαιμου.

andreas_R
21-12-11, 10:40
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/200920/

Και αυτο φαινεται προσεγμενο αλλα φιγουραρει περιπου 3 χρονια στις αγγελιες

kplc16
21-12-11, 10:42
Του Κωστα ειναι φοβερο το αυτοκινητο. Πλεον ομως ΠΡΕΠΕΙ να το πουλησει γιατι το καινουργιο project που ετοιμαζει V10 E30 M3 needs money $$$$$$

αν η μετατροπη ειναι αστερι πες το Κωστα να τη βαλει σε ε46 1600αρι.

Ζητω τα αδηλωτα

zaharias
21-12-11, 10:52
Παιδια σας ευχαριστω ολους.
Επειδη τα βγαζουμε με κοπο δεν προκειται να παω να παρω γουρουνι στο σακι που λενε και στο χωριο μου
και πιθανοτατα και στα δικα σας χωρια! χαχαχα!!!

Οντως απο τον υπολογιστη απο το καλυτερο μεχρι και το χειροτερο ειναι ολα σε αριστη κατασταση και ατρακαριστα.

Φανοποιο εχω παρα πολυ καλο ο οποιος εχει φτιαξει σοβαρα αυτοκινητα με σοβαρες ζημιες και τελοσπαντων τον εμπιστευομαι.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1540140/
χθες εριξα μια ματια στο παραπανω αμαξι αλλα ηταν βραδυ και οτι εβλεπα με το φως ενος συνεργειου γκαραζ που το φυλαγαν. Εκ πρωτης οψης δειχνει οτι εχει φτιαχτει απο ανθρωπο μερακλη.
Ουτε μπρος το βαλαμε εριξα μια ματια ενα 10λεπτο. Τα 9900 τα θεωρω αρκετα ομως, εαν ειναι κομπλε το αμαξι στα παντα μπορει και να τα εδινα ομως... Ειναι και δηλωμενο κανονικα.

Αυτο που περιγραφεται το γνησιο που ειναι απο ανακατασκευη κτλ ειναι η καλυτερη περιπτωση
αλλα προς το παρον μπορω μονο να το εχω στο μυαλο μου καθοτι εχω και το audi το οποιο πρεπει να πουληθει.

Εαν καποιος δει καποιο σε καποιο μαγαζι κτλ το οποιο ειτε το ξερει αμεσα ή εμεσα ειτε εκ πρωτης οψης αξιζει να το δεις και δεν του κανει κοπος ας στειλει κανα μυνηματακι.



Αλλιως ταπερ ξανα δε βαριεσαι και μετα ας ειμαστε καλα να παρουμε κανα 46αρι

Αυτο φαινεται πολυ ωραιο.. Απο τις φωτο τουλαχιστον..
Το εχω δει οταν χαζευω στο car..
Οσον αφορα το θεμα των χλμ.. Πιστευω, οτι ποτε δεν προκειται να βρει κανεις τα πραγματικα χλμ του αυτοκινητου (γενικα μιλαω) ετσι οπως εχει γινει η αγορα.. Μονο αμα ειναι απο δικο σου ατομο ή γνωστος-γνωστου και παει λεγοντας..

Κι εγω πιστευω στη περιπτωση σου η καλυτερη λυση ειναι του γνωστου του TSAF.. (δεν γνωριζω κανενα απο τα παιδια, μη νομιζεις οτι παω να σε πεισω για να παρεις αυτο, απλα ακουγεται η καλυτερη περιπτωση, που αξιζει να δεις).

Σκεφτομαι ωρες ωρες οτι αν εκανα κινηση για Μ, θα προτιμουσα να παρω ενα μεσα απο το φορουμ με οσα χλμ και να ειχε (γιατι ειναι λιγο ψυχολογικο το θεμα των χλμ τελικα) γιατι θα μπορουσα να μαθω περισσοτερα για το ιστορικο του αυτοκινητου, παρα απο μαντρα ή καποιον αλλο ιδιωτη..

andreas_R
21-12-11, 10:59
Μια επισκεψη σε καποιον που γνωριζει απο M ποσο κατατοπιστικη
μπορει να ειναι σχετικα με την κατασταση κινητηρα-σασμαν-διαφορικου ?

TSAF
21-12-11, 11:14
Θα σου πουν τα παντα, απλα να πας σε ανθρωπους που κατεχουν και οχι σε δηθεν γνωστες.

InsaneDriver
21-12-11, 12:17
Για e36 M3 θα σου πρότεινα να ρωτήσεις εδώ ότι αφορά τεχνικά θέματα-επισκευές...

http://www.mitsisbmw.gr/index.php?sid=23

BMW Power
21-12-11, 15:57
Όσων αφορά στην χρονολογία της καρότσας κοιτώντας τα πλαϊνά φλάς στο φτερό καταλαβαίνεις πότε έχει παραχθεί.

Μέχρι τον Σεπτέμβριο του 96 με πλαστικό πλαίσιο

http://i1.photos.scar.gr/200/200920_m_b.jpg

Μετά τον Σεπτέμβριο του 96 χωρίς πλαστικό πλαίσιο

http://i1.photos.scar.gr/1540/1540140_7_b.jpg

andreas_R
21-12-11, 16:00
το μπλε παντως χθες μου ειπε αυτος οτι ειναι κατασκευη 95.

Ισως δεν ηξερε τι να πω.

Απο πλαισιο βγαινει ακρη?

manosm3
21-12-11, 16:08
Το μπλε παντως, με τις ζαντες αυτες μοιαζει με ενα που ειχε ενα μελος... γενους θηλυκου

andreas_R
21-12-11, 16:13
Μιας Κωνσταντινας νομιζω..

manosm3
21-12-11, 16:26
Μιας Κωνσταντινας νομιζω..

Αν οντως ειναι αυτο, και σε ενδιαφερει μπορεις ν' αρχισεις να ψαχνεις το ιστορικο του στο φορουμ :)

andreas_R
21-12-11, 16:28
Απο οτι θυμαμαι δεν δουλευε σωστα αυτο καποια στιγμη.

Ειδωμεν

Straight six
21-12-11, 16:54
αντρεα εχεις πμ φιλε

stelmaniac
21-12-11, 17:25
της κωνσταντινας ειναι ψιλοσαβουρα....

zaharias
21-12-11, 17:49
Οχι ρε σεις, η Κωνσταντινα πρεπει να το εχει ακομα.. δεν πρεπει να το εχει δωσει..

nik200
21-12-11, 18:08
το μπλε αμαξι που κοιτατε..το ειχα παρει και εγω τηλ πριν παρω το 30αρι μου..το χει πολυ καιρο...και κανει και τον σκληρο ο μαντρας..κουνα του 8 χηνες και παρτο γιατι φαινεται αρκετα καλο..

υγ..λιγα 36αρια μετατροπες ειναι καλα..πολυ λιγα..και συνηθως αν παρεις μετατροπη την διατριβη στο αμαξι την κανεις πληρωνοντας....τα οσα δεν εχει φτιαξει ο προηγουμενος!!!οποτε αν πραγματι καιγεσαι για 36αρι μ3..το safe ειναι το αυθεντικο..δηλαδη να δωσεις 2-3 χιλιαρικα παραπανω..και τα παγια εξοδα (τελη ασφαλειες)....αλλιως τα μαθαινεις μεσα απο δω και γυρνωντας γυρω γυρω για αρκετο καιρο μαθαινοντας οσα περισσοτερα μπορεις και ευχεσαι να σου βγει καλο...γιατι αν δεν βγει καλο...θα τραβας τα μαλλια σου!

Stunt Mike
21-12-11, 21:05
Οχι ρε σεις, η Κωνσταντινα πρεπει να το εχει ακομα.. δεν πρεπει να το εχει δωσει..

Της Κωνσταντινας εχει M-Pack μαρσπιε και οχι Μ3,εχει πισω φρενα απο 328(275mm) και αλλα φαναρια και σημα στο καπο απ'αυτο το μπλε που κοιτατε....Ασε που νομιζω οτι το'χει ακομη....

rapid_fast
22-12-11, 08:00
Όσων αφορά στην χρονολογία της καρότσας κοιτώντας τα πλαϊνά φλάς στο φτερό καταλαβαίνεις πότε έχει παραχθεί.

Μέχρι τον Σεπτέμβριο του 96 με πλαστικό πλαίσιο

Μετά τον Σεπτέμβριο του 96 χωρίς πλαστικό πλαίσιο



+100000...
Αλλά ώς γνωστόν αγαπημένε μας αντμίν, το σύστημα δεν σας αγαπάει...

BMW Power
22-12-11, 09:09
+100000...
Αλλά ώς γνωστόν αγαπημένε μας αντμίν, το σύστημα δεν σας αγαπάει...

Εννοείτε φίλε :gaysex: είμαι και εγώ αντιεξουσιαστής στην εξουσία που λέει και ο Jeffrey :takecover

E36 M POWER
23-12-11, 13:29
φιλε μου εισαι σιγουρος πως θες ενα γνησιο Μ3 Ε36;
καταρχας σαν ιδιοκτητης ενος θα σου πω πως αν εισαι ενας απλος μεροκαματιαρης θα καταληξεις σαν και εμενα που του κατεθεσα τις πινακιδες προσωρινα λογω της υψηλης φορολογιας που μας εκατσε αυτο το κ@λοκρατος, γιατι τατελη κυκλοφοριας για ενα 3λιτρο ξερουμε ολοι ποσο ειναι αλλα πλεον εχουμε και την εκτακτη εισφορα που ειναι αλλα 650 ευρουλακια για τα 3.000 κ.ε.... + το τεκμηριο που ειναι γυρω στα 18,000!!! και μη σου πει κανεις για ΟΔΔΥ και διαφορα τετοια γιατι πλεον το ΟΔΔΥ δε μειωνει τιποτα απο αυτα!!!
οσον αφορα το σκαφος, και το Μ3 του φιλου μας του lunatic ειναι μετατροπη αλλα ολοι το χαζευουμε και περιμενουμε να κανει ενα post για να δουμε τι επιπλεον καλο του εχει κανει... φαντασου να ειχε παρει ενα Μ3 Ε36 κανενα πλουσιοπαιδο καινουργιο και επειδη δε το ειχε σεβαστει να του ειχε παιξει μερικες καλες, και δωστου επειδη λεφτα ΥΠΗΡΧΑΝ να το πηγαινε στο φανοποιο της γειτονια του και να το εφτιαζε οπως το εφτιαζε...
κακα τα ψεμματα τα Ε36 ειναι απο 10ετιας εως και 20ετιας μη περιμενεις να ειναι τελεια οπως βγηκανε απο το εργοστασιο εκεινη τη μερα.... τετοια αυτοκινητα σπανιζουν και ΑΝ και ξαναλεω ΑΝ βρεις κανενα θα το πληρωσεις κιολας καλα....
αν αυτο το ασημι που σου προξενευουν τα παιδια ειναι τοσο καλοδιατηριμενο που να πλησιαζει πολυ την εργοστασιακη του κατασταση και μπορεις οικονομικα να το κρατησεις τοτε φιλε μου ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ειναι να το παρεις αμεσα γιατι τα καλα αυτοκινητα σπανιζουν οι κυνηγοι τους ομως οχι!!!

-Μιχαλης-

m_power_lunatic
23-12-11, 16:23
Ο Μιχαλης τα ειπε ολα πραγματικα.

Το θεμα του γνησιου εχει τα θεματα του σηματος και τεκμηριου (οσο εχει με την απαλλαγη του).Οντως καλα Μ3 Ε36 σπανιζουνε,το πρωτο που εβαλες εμαθα καποια πραγματακια και ΑΝ ασχοληθεις μεχρι τα 6 χιλιαρικα βαρια μου ειπε καποιος που εχει δουλεψει πανω του.

Δεν ξερω αν εισαι ανετος με το αδηλωτο ή το θες δηλωμενο οπωσδηποτε γιατι αν το θες δηλωμενο τοτε πας σε γνησιο ξεκαθαρα.Πριν λιγους μηνες πουλαγανε (αποσυρθηκε γιατι δεν βρεθηκε σοβαρος αγοραστης) το ασημι το γνησιο+ελληνικο 321 απο το Κιατο.Αυτο το αμαξι ειναι απο τα ελαχιστα αριστα που εχουνε μεινει,ο ιδιοκτητης εχει φτιαξει τα παντα,το εχει στα πουπουλα και πραγματικα αξιζει τα λεφτα του.Αν θες μπορω να ρωτησω αν θελει να το δωσει ακομα.Προσωπικα θα εψαχνα καλυτερα και το μπλε που εβαλες,φαινεται αμαξι με μερακι και λεπτομερεια.

Απο εκει και περα υπαρχουνε αριστες μετατροπες πληρωμενες αδρα και φτιαγμενες τα τελευταια χρονια οποτε αγοραζεις και λιγοτερο ταλαιπωρημενο σασι.

Θελω να πω οτι αλλο να εχει γινει μετατροπη ενα αμαξι το 1992-1995 και να ειναι ηδη 17 χρονια Μ3 Ε36 και αλλο να πηρε καποιος ενα 316i πριν 1-2 χρονια και να το εφτιαξε τα τελευταια 1-2χρονια.

Θελει να ασχοληθεις,να ψαξεις και να εχεις απειρη υπομονη.....το θεμα με τα παλια+γρηγορα αυτοκινητα ειναι να βρεις αυτο που θα πληρωσεις τα δυνατον λιγοτερα σε μαζεματα και επιδιορθωσεις.

kacey
23-12-11, 16:48
Για μαθε για αυτο απο το Κιατο (αν θυμαμαι καλα, Βελο Κορινθιας για την ακριβεια). 1 χρονο το χαζευα στην αγγελια κ τελικα προσγειωθηκε αλλο αυτοκινητο στα χερια μου κ το αφησα.

///M_Spartan
23-12-11, 17:11
της κωνσταντινας ειναι ψιλοσαβουρα....

Kαι του χει σκισει και λιγο τα ραμματα απ οτι δειχνουν πολλα
βιντεακια στο tube...

:tapedshut

Straight six
23-12-11, 18:50
Kαι του χει σκισει και λιγο τα ραμματα απ οτι δειχνουν πολλα
βιντεακια στο tube...

:tapedshut



εχει παει το donuts και το ribas συννεφο....:tapedshut

parouskas
23-12-11, 19:00
φιλε μ και η δικη μου αποψη ειναι να κοιταξεις μονο για γνησιο και οχι μετατροπη!!!
και αυτο γιατι εκτος το οτι δεν εχω καμια εμπιστοσυνη σε ελληνες μαστορες(υπαρχουν βεβαια και πολυ μικρες εξαιρεσεις).απο την στιγμη που θες να αγορασεις ενα τετοιο αυτοκινητο ειναι καραγκιοζιλικη για εμενα χωρις βεβαια να θελω να σε προσβαλω να ψαχνεις μετατροπη Μ3.
2ον ετσι οπως εχουν γινει οι τιμες των (μεγαλων) αυτοκινητων τι να παρεις μετατροπη τη γνησιο το ιδιο και το αυτο.
επισης πιστεψε με αν ψαξεις με επιμονη και κατοπιν αρκετου τρεξιματος μπορει να βρεις και κανα γερο γιατρο η αρχιτεκτονα που το εχει κουκουλομενο στο γκαραζ τ και μιας και δεν το κουναει ποια να θελει να το πουλησει....γιατι αυτοι οι τυποι μονο σε αγγελια εφημεριδας θα τα βρεις αυτα και οχι στο internet.
μην σ πω να ψαξεις να βρεις παλιες αγγελιες και να περνεις τηλ μπας και κανενας αγανακτησε με αυτα π ακουσε και δεν το εχει πουλησει.

ΠΑΝΤΟΣ ΓΝΗΣΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΝΗΣΙΟ

mike21
23-12-11, 21:36
Για μένα είναι πολύ απλά τα πράγματα,εάν μπορείς να πληρώνεις τα πάγια έξοδα ενός δηλωμένου Μ3 παίρνεις ότι θές,εάν όχι αναγκαστικά μετατροπή,και στις ΔΥΟ περιπτώσεις αφού δείς κάποιο που σου αρέσει(το σαλόνι του,το χρώμα του,οι ζάντες του κτλ)το πάς σε έναν καλό φαναρτζή και σε ένα καλό μηχανικό,εάν σου δώσουν το οκ και οι δύο,το παίρνεις,τι σημασία έχει εάν είναι του 94 ή του 96,εάν είναι μετατροπή ή γνήσιο,το θέμα είναι να είναι καλό.

stef
24-12-11, 01:38
Δεν ξερω αν εισαι ανετος με το αδηλωτο ή το θες δηλωμενο οπωσδηποτε γιατι αν το θες δηλωμενο τοτε πας σε γνησιο ξεκαθαρα.Π λιγους μηνες πουλαγανε (αποσυρθηκε γιατι δεν βρεθηκε σοβαρος αγοραστης) το ασημι το γνησιο+ελληνικο 321 απο το Κιατο.Αυτο το αμαξι ειναι απο τα ελαχιστα αριστα που εχουνε μεινει,ο ιδιοκτητης εχει φτιαξει τα παντα,το εχει στα πουπουλα και πραγματικα αξιζει τα λεφτα του.

Συμφωνώ και επαυξάνω για το ασημί το θυμάμαι και εγώ!!
Φαινόταν πολύ καλό!!!
Ότι πληρώνεις παίρνεις Γιάννη ισχύει..

kacey
24-12-11, 02:14
Το οτι αν κανετε καποια ζημια σε καποιον (μιλαμε για ατυχημα με τραυματισμο ή θανατο, οχι αστεια συμβαντα με λαμαρινες), η ασφαλιστικη σας θα πει "κυριε, μας εχετε δηλωσει 2 λιτρα κ ειστε 3, αδειαστε τωρα τις τσεπες σας (μαζι με των παιδιων σας κ των εγγονιων σας) στον παθοντα", δεν θα το αναφερει κανεις?

Γιατι βλεπω να μιλατε για τεκμηρια κ τελη κ μου φαινεται αστειο, μπροστα στα τρελλα χιλιαρικα που θα δωσετε αν γινει κατι τετοιο...

konc
24-12-11, 03:28
Να αγιάσει το στόμα σου.. Δεν με αφήνει και για θετική, ούτε για μία και ήθελα να σου δώσω 5-6 :D Αισθάνομαι λες και διαβάζω τον εαυτό μου εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=442186&postcount=63 που τα άκουσα για τα καλά και εγκατέλειψα..

m_power_lunatic
24-12-11, 07:21
Παιδια το θεμα του αδηλωτου το εχουμε αναλυσει.....εγω ειμαι εναντιον ξεκαθαρα το ξερετε οι περισσοτεροι εξαλλου (Μ3 Ε36 2990 δηλωμενο-Μ3 Ε46 γνησιο-Μ3 Ε30 2.302 δηλωμενο) αυτα ειχα με κοπο και βασανα τα τελευταια χρονια και εκοβα απο αλλου για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.Τωρα απο εκει και περα ο καθενας επιλεγει......αν προσεξατε παραπανω του ειπα να ασχοληθει με 2 γνησια (το ασημι και το βιολετι) και ενα δηλωμενο (το μπλε).

Συμφωνω μαζι σας παιδια και καλα κανετε και επιμενετε.

BMW Power
24-12-11, 07:55
Είναι μεγάλο λάθος η αδήλωτη μετατροπή.

Κανένα Ε36 δεν έχει έκτακτη εισφορά γιατί είναι πάνω από 10 ετών.

Επίσης το τεκμήριο είναι 10.100 και τα τέλη 880.

Δεν θα το ρίσκαρα με τίποτε για να μπλέξω με τις ασφαλιστικές που ειδικά τώρα το ψάχνουν πάρα πολύ για να μην σε αποζημιώσουν.

Ειδικά μιας και εγώ είμαι παθών με κατάσχεση αυτοκινήτου μέχρι να το δηλώσω, σε τυπικό μπλόκο ενώ είχα και τιμολόγιο τοποθέτησης.

E36 M POWER
24-12-11, 08:28
Είναι μεγάλο λάθος η αδήλωτη μετατροπή.

Κανένα Ε36 δεν έχει έκτακτη εισφορά γιατί είναι πάνω από 10 ετών.

Επίσης το τεκμήριο είναι 10.100 και τα τέλη 880.

Δεν θα το ρίσκαρα με τίποτε για να μπλέξω με τις ασφαλιστικές που ειδικά τώρα το ψάχνουν πάρα πολύ για να μην σε αποζημιώσουν.

Ειδικά μιας και εγώ είμαι παθών με κατάσχεση αυτοκινήτου μέχρι να το δηλώσω, σε τυπικό μπλόκο ενώ είχα και τιμολόγιο τοποθέτησης.

εχεις δικιο με την εκτακτη εισφορα, και ειναι λαθος μου που το ανεφερα μιας και το δικο μου ειναι δηλωμενο 2007 μοντελο χρονολογια παραλαβης απο το ΟΔΔΥ και μου την θεσανε κανονικα....
αλλα οσον αφορα το τεκμηριο ειμαι σιγουρος οτι ειναι καπου στα 18000, ή μηπως και αυτα εχουν να κανουν με τη χρονολογια και γι'αυτο ειναι τοσο αυξημενο το δικο μου;

nik200
24-12-11, 08:29
θα συμφωνησω με τα παιδια παραπανω...οχι αδηλωτο το καθημερινο αμαξι..ειναι τελειως λαθος..οπως και μετατροπη ενα πολυ δυνατο αμαξι..η μετατροπη παντα εχει "χουγια"..χιλιες φορες να ακριβοπληρωσεις και να ακριβοπληρωνεις ενα αμαξι μαμα...παρα να τρεμεις καθε φορα που θα σε σταματησουν..και τα bmw..ιδιως 30αρια-36αρια τα εχουν αδυναμια..γιατι ειναι πολλα τα αδηλωτα..

BMW Power
24-12-11, 08:47
εχεις δικιο με την εκτακτη εισφορα, και ειναι λαθος μου που το ανεφερα μιας και το δικο μου ειναι δηλωμενο 2007 μοντελο χρονολογια παραλαβης απο το ΟΔΔΥ και μου την θεσανε κανονικα....
αλλα οσον αφορα το τεκμηριο ειμαι σιγουρος οτι ειναι καπου στα 18000, ή μηπως και αυτα εχουν να κανουν με τη χρονολογια και γι'αυτο ειναι τοσο αυξημενο το δικο μου;

Έχει να κάνει με την πρώτη άδεια στην Ελλάδα.

Δες στο pdf αρχείο τα τεκμήρια και τις εισφορές.

stelmaniac
24-12-11, 16:44
Είναι μεγάλο λάθος η αδήλωτη μετατροπή.

Κανένα Ε36 δεν έχει έκτακτη εισφορά γιατί είναι πάνω από 10 ετών.

Επίσης το τεκμήριο είναι 10.100 και τα τέλη 880.

Δεν θα το ρίσκαρα με τίποτε για να μπλέξω με τις ασφαλιστικές που ειδικά τώρα το ψάχνουν πάρα πολύ για να μην σε αποζημιώσουν.

Ειδικά μιας και εγώ είμαι παθών με κατάσχεση αυτοκινήτου μέχρι να το δηλώσω, σε τυπικό μπλόκο ενώ είχα και τιμολόγιο τοποθέτησης.

εσενα αγορι μου σε καρφωσανε...τον κοβω φετες..!!!!:smokin:

stef
24-12-11, 17:02
Τωρα απο εκει και περα ο καθενας επιλεγει......αν προσεξατε παραπανω του ειπα να ασχοληθει με 2 γνησια (το ασημι και το βιολετι) και ενα δηλωμενο (το μπλε).

Συμφωνω μαζι σας παιδια και καλα κανετε και επιμενετε.

Το βιολετί τι είναι?
Αν θες στείλε PM...

kacey
24-12-11, 17:42
Είναι μεγάλο λάθος η αδήλωτη μετατροπή.

Κανένα Ε36 δεν έχει έκτακτη εισφορά γιατί είναι πάνω από 10 ετών.

Επίσης το τεκμήριο είναι 10.100 και τα τέλη 880.

Δεν θα το ρίσκαρα με τίποτε για να μπλέξω με τις ασφαλιστικές που ειδικά τώρα το ψάχνουν πάρα πολύ για να μην σε αποζημιώσουν.

Ειδικά μιας και εγώ είμαι παθών με κατάσχεση αυτοκινήτου μέχρι να το δηλώσω, σε τυπικό μπλόκο ενώ είχα και τιμολόγιο τοποθέτησης.

Αυτο ειναι μεγαλη παπαρια κ επρεπε να τους γ@μησεις. Ο νομος σου δινει ξεκαθαρα Χ μερες (15 νομιζω) περιθωριο να το δηλωσεις, συνεπως αν εισαι εντος της προθεσμιας κ εχεις το τιμολογιο τοποθετησης που το δειχνει αυτο, δεν εχεις παραβιασει κανενα νομο.

bmwz3m44
24-12-11, 21:04
και εγω ετσι νομιζω πως ειναι.
μπορει να ειναι και πανω απο 15 μερες η προθεσμια..
μερικοι επαιρναν κατι δηθεν τιμολογια καθε φορα με διαφορετικη ημερομηνια προκειμενου να μην το δηλωσουν ποτε...
ελλας το μεγαλειο σου

BMW Power
25-12-11, 08:05
Εν έτη 1996 λοιπόν, εποχή Χριστουγέννων καλή ώρα, σε τυπικό μπλόκο δύο ζητάδων στον πύργο Αθηνών κατά τις 00:00 ο ειδικός ζητάς μου ζητά τα χαρτιά του αυτοκινήτου. Βλέπει ότι το Golf III μου δεν είναι 1,4 αλλά GTI και μου λέει επιτόπου κατάσχεση.

Του δίνω το τιμολόγιο τοποθέτησης της μετατροπής και βλέπει τον αριθμό κινητήρα, ψάχνει να τον βρει και καταλήγει στο συμπέρασμα ότι ο αριθμός είναι διαφορετικός από αυτόν που αναγράφεται στο τιμολόγιο γιατί πολύ απλά κοιτούσε τον αριθμό του σαζμάν!!!!

Του δείχνω τον αριθμό του μοτέρ το οποίο ήταν σε ταμπελάκι κάτω από την εισαγωγή και μου λέει ότι αυτό το έβαλες εσύ, η μετατροπή είναι από κλεμμένο, πάμε μέσα τώρα!!!

Μου έκαναν χάρη που δεν με πήγαν μέσα με χειροπέδες μου είπαν.

Το αυτοκίνητο το πήρα μετά από 1 εβδομάδα από το πάρκινγκ απέναντι από το τμήμα στην Αγίου Κωνσταντίνου και αφού με έβαλαν να το πληρώσω.

Τις πινακίδες τις πήρα μετά από κανένα μήνα αφού είχε δηλωθεί το αυτοκίνητο.

Βέβαια έγινε και δικαστήριο στο οποίο αθωώθηκα.

Stunt Mike
25-12-11, 10:32
Το οτι αν κανετε καποια ζημια σε καποιον (μιλαμε για ατυχημα με τραυματισμο ή θανατο, οχι αστεια συμβαντα με λαμαρινες), η ασφαλιστικη σας θα πει "κυριε, μας εχετε δηλωσει 2 λιτρα κ ειστε 3, αδειαστε τωρα τις τσεπες σας (μαζι με των παιδιων σας κ των εγγονιων σας) στον παθοντα", δεν θα το αναφερει κανεις?

Γιατι βλεπω να μιλατε για τεκμηρια κ τελη κ μου φαινεται αστειο, μπροστα στα τρελλα χιλιαρικα που θα δωσετε αν γινει κατι τετοιο...

Τις ζημιες τριτων θα τις πληρωσει η ασφαλιστικη θελει δεν θελει...Ειναι βλακωδης αστικος μυθος αυτο...δεν ισχυει...

Εν έτη 1996 λοιπόν, εποχή Χριστουγέννων καλή ώρα, σε τυπικό μπλόκο δύο ζητάδων στον πύργο Αθηνών κατά τις 00:00 ο ειδικός ζητάς μου ζητά τα χαρτιά του αυτοκινήτου. Βλέπει ότι το Golf III μου δεν είναι 1,4 αλλά GTI και μου λέει επιτόπου κατάσχεση.

Του δίνω το τιμολόγιο τοποθέτησης της μετατροπής και βλέπει τον αριθμό κινητήρα, ψάχνει να τον βρει και καταλήγει στο συμπέρασμα ότι ο αριθμός είναι διαφορετικός από αυτόν που αναγράφεται στο τιμολόγιο γιατί πολύ απλά κοιτούσε τον αριθμό του σαζμάν!!!!

Του δείχνω τον αριθμό του μοτέρ το οποίο ήταν σε ταμπελάκι κάτω από την εισαγωγή και μου λέει ότι αυτό το έβαλες εσύ, η μετατροπή είναι από κλεμμένο, πάμε μέσα τώρα!!!

Μου έκαναν χάρη που δεν με πήγαν μέσα με χειροπέδες μου είπαν.

Το αυτοκίνητο το πήρα μετά από 1 εβδομάδα από το πάρκινγκ απέναντι από το τμήμα στην Αγίου Κωνσταντίνου και αφού με έβαλαν να το πληρώσω.

Τις πινακίδες τις πήρα μετά από κανένα μήνα αφού είχε δηλωθεί το αυτοκίνητο.

Βέβαια έγινε και δικαστήριο στο οποίο αθωώθηκα.

Αλλο 1996 κι αλλο 2011....εχουν αλλαξει πολυυυυυυ τα πραγματα απο τοτε.....Μην αναπαραγετε καταστασεις παρελθοντων ετων και θεωρειτε δεδομενο οτι ακομη ετσι ισχυει....Φιλικα παντα ε?Και θα συμφωνησω βεβαια με τον Νικ200 οτι αμαξι δρομου καλυτερα να'ναι δηλωμενο,εστω και 2λιτρο(αντι για 3λιτρο) για να μη σου ζαλιζει τα π@π@ρια καθε τυχαιο οργανο.Τιποτα αλλο δεν μπορει να σου κανει αν εχεις τιμολογια μαζι σου....

BMW Power
25-12-11, 11:55
Το θέμα είναι κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να ρισκάρεις.

Πιστεύεις ότι η νοοτροπία των οργάνων της τάξης έχει αλλάξει προς το καλύτερο?

kacey
25-12-11, 20:54
Τις ζημιες τριτων θα τις πληρωσει η ασφαλιστικη θελει δεν θελει...Ειναι βλακωδης αστικος μυθος αυτο...δεν ισχυει....

Για εξηγησε το μου αυτο σε παρακαλω, να δω γιατι δεν ισχυει. Η ασφαλιστικη σου προσφερει μια ασφαλιστικη συμβαση, οπου εσυ πληρωνεις τα ασφαλιστρα ωστε εκεινη να σε καλυψει για ζημιες εναντι τριτων. Αυτη ειναι η συμφωνια σας.

Τα ασφαλιστρα καθοριζονται απο εναν αριθμο παραγοντων, μεσα στους οποιος ειναι κ οι φορολογησιμοι ιπποι (δηλαδη τα κυβικα). Εσυ δηλωνεις οτι εχεις πχ 10 φορολογησιμους ιππους, ενω στην πραγματικοτητα εχεις 20 με αποτελεσμα να πληρωνεις λιγοτερα ασφαλιστρα. Η συμβαση ειναι ακυρη κ η ασφαλιστικη θα ισχυριστει ακριβως αυτο οταν θα πει "δεν πληρωνω τιποτα γιατι ο ιδιοκτητης μου ειχε δηλωσει ψευδη κυβικα ωστε να πληρωνει λιγοτερα ασφαλιστρα".

Για εξηγησε το μου σε παρακαλω.

Stunt Mike
26-12-11, 00:30
Για εξηγησε το μου αυτο σε παρακαλω, να δω γιατι δεν ισχυει. Η ασφαλιστικη σου προσφερει μια ασφαλιστικη συμβαση, οπου εσυ πληρωνεις τα ασφαλιστρα ωστε εκεινη να σε καλυψει για ζημιες εναντι τριτων. Αυτη ειναι η συμφωνια σας.

Τα ασφαλιστρα καθοριζονται απο εναν αριθμο παραγοντων, μεσα στους οποιος ειναι κ οι φορολογησιμοι ιπποι (δηλαδη τα κυβικα). Εσυ δηλωνεις οτι εχεις πχ 10 φορολογησιμους ιππους, ενω στην πραγματικοτητα εχεις 20 με αποτελεσμα να πληρωνεις λιγοτερα ασφαλιστρα. Η συμβαση ειναι ακυρη κ η ασφαλιστικη θα ισχυριστει ακριβως αυτο οταν θα πει "δεν πληρωνω τιποτα γιατι ο ιδιοκτητης μου ειχε δηλωσει ψευδη κυβικα ωστε να πληρωνει λιγοτερα ασφαλιστρα".

Για εξηγησε το μου σε παρακαλω.

Θα σου απαντησω μονο σ'αυτο και δεν θα επεκταθω παραπανω...Αν διαβασεις οποιοδηποτε συμβολαιο της εταιρειας που εισαι συνδρομητης,θα δεις οτι αναλογα με τα ασφαλιστρα που πληρωνεις λογω αξιας αυτοκινητου,φορολογησιμων ιππων κτλ καποιες αξιες αποζημιωσης αλλαζουν ειτε προς τα πανω,ειτε προς τα κατω.....καποιες αλλες παραμενουν σταθερες ομως ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απ'το αν το ασφαλιζομενο οχημα ειναι Fiat Punto ή BMW X5......Μπορεις να μαντεψεις ποιες παραμενουν σταθερες??:ices_ange
Μαλλον ηδη καταλαβες γιατι δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση το αδηλωτο οχημα με τις ζημιες προς τριτους......Και τελευταιο,προς γνωση σας:ακομη κι αν η ασφαλιστικη προσβαλλει το συμβολαιο λογω ψευδους δηλωσης,οι ζημιωθεντες προστατευονται απ'τη νομοθεσια και παλι αποζημιωνονται ακομη κι αν η ασφαλιστικη κλεισει μεχρι να ληξει η δικαστικη διαμαχη...Η ασφαλιστικη σου συμβαση ειναι 2 ξεχωριστα συμβολαια,Ενα που καλυπτει εσενα(κλοπης,πυρος κτλ) κι ενα που υποχρεωτικα απ'το νομο καλυπτει τους τριτους....

Εχω απαντησει σε παρομοιο θεμα τουλαχιστον 3 φορες σε διαφορα φορουμ,ελπιζω να μην ξαναχρειαστει κι ελπιζω να μην λαβω παλι 10αδες πμ γι'αυτο......:banghead:

Stunt Mike
26-12-11, 00:34
Το θέμα είναι κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να ρισκάρεις.

Πιστεύεις ότι η νοοτροπία των οργάνων της τάξης έχει αλλάξει προς το καλύτερο?

Οχι,αλλα μην νομιζεις οτι δεν ενημερωνονται για τετοια θεματα.....ή μηπως νομιζετε οτι δεν ξερουν οτι αν σταματησουν τα μισα bmw που βλεπουν μπροστα τους,θα βγαλουν καμποσα αδηλωτα?

kacey
26-12-11, 02:28
Θα σου απαντησω μονο σ'αυτο και δεν θα επεκταθω παραπανω...Αν διαβασεις οποιοδηποτε συμβολαιο της εταιρειας που εισαι συνδρομητης,θα δεις οτι αναλογα με τα ασφαλιστρα που πληρωνεις λογω αξιας αυτοκινητου,φορολογησιμων ιππων κτλ καποιες αξιες αποζημιωσης αλλαζουν ειτε προς τα πανω,ειτε προς τα κατω.....καποιες αλλες παραμενουν σταθερες ομως ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απ'το αν το ασφαλιζομενο οχημα ειναι Fiat Punto ή BMW X5......Μπορεις να μαντεψεις ποιες παραμενουν σταθερες??:ices_ange

Μαλλον ηδη καταλαβες γιατι δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση το αδηλωτο οχημα με τις ζημιες προς τριτους......Και τελευταιο,προς γνωση σας:ακομη κι αν η ασφαλιστικη προσβαλλει το συμβολαιο λογω ψευδους δηλωσης,οι ζημιωθεντες προστατευονται απ'τη νομοθεσια και παλι αποζημιωνονται ακομη κι αν η ασφαλιστικη κλεισει μεχρι να ληξει η δικαστικη διαμαχη...Η ασφαλιστικη σου συμβαση ειναι 2 ξεχωριστα συμβολαια,Ενα που καλυπτει εσενα(κλοπης,πυρος κτλ) κι ενα που υποχρεωτικα απ'το νομο καλυπτει τους τριτους....

Εχω απαντησει σε παρομοιο θεμα τουλαχιστον 3 φορες σε διαφορα φορουμ,ελπιζω να μην ξαναχρειαστει κι ελπιζω να μην λαβω παλι 10αδες πμ γι'αυτο......:banghead:

Δεν καταλαβα τιποτα γιατι δεν στεκουν αυτα που λες.

Το οτι οι ασφαλισιμες αξιες (ποσα αποζημιωσης/περιστατικο, τα 750 χιλιαρικα για τραυματισμους πχ) δεν αλλαζουν αναλογα με το τι εσυ οδηγεις, δεν σημαινει οτι η συμβαση που εχεις συναψει εσυ με την ταδε εταιρια ΔΕΝ ειναι ακυρη οταν ουσιωδη κριτηρια για την ασφαλιση σου εχουν δηλωθει ψευδως. Η εταιρια σε ρωτησε "τι κυβικα εισαι", εσυ ειπες "τοσα", κ αυτα αναγραφονται στο συμβολαιο. Οταν αυτο ειναι ψευδες, πολυ απλα η συμβαση ειναι ακυρη.

Τα ποσα αποζημιωσης που αναφερεις ειναι σταθερα επειδη αυτα τα ποσα οριζει ο νομος ως ελαχιστα, κ για αυτο το λογο ολες οι εταιριες εχουν τα ιδια. Εκτος αν αναφερεσαι στα ασφαλιστρα για τις αποζημιωσεις αυτες, τα οποια σαφως κ δεν ειναι ιδια για ενα Panda κ ενα Χ5.

Επισης, απο που προκυπτει οτι "ειναι δυο ξεχωριστα συμβολαια"? Πανω στο ασφαλιστηριο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ (ενικος) γραφει "αριθμος συμβολαιου ΤΑΔΕ", κ αυτος ο αριθμος ειναι ΕΝΑΣ. Πως ειναι ΔΥΟ τα συμβολαια?

Τελος το οτι η νομοθεσια προστατευει τους παθοντες, μπορει να σημαινει οτι θα αναγκασει την ασφαλιστικη να πληρωσει τους παθοντες, αλλα δεν σημαινει ΚΑΘΟΛΟΥ οτι θα την εμποδισει να πει υστερα "η συμβαση με τον κυριο ειναι ακυρη γιατι εχει κανει την ταδε αλλαγη στο αυτοκινητο/εχει δηλωσει ψευτικα κυβικα, που ειναι ουσιωδες κριτηριο για την ασφαλιση του, κ για αυτο του κανω αγωγη κ ζηταω τα λεφτα μου πισω". Κ το οτι η καλυψη αστικης ευθυνης εναντι τριτων ειναι υποχρεωτικη απο το νομο, δεν σημαινει οτι υποχρεουται η ασφαλεια να πληρωσει οταν εσυ εχεις κανει τα παραπανω, η ασφαλιστικη θα πει πολυ απλα "η συμβαση μας ειναι ακυρη" το οποιο - αν το δεχτει το δικαστηριο, που θα το δεχτει - ισουται με το οτι εσυ ησουν ανασφαλιστος.

MZ3
26-12-11, 07:18
και αν καπιος εχει τουρμπιση το αμαξη του δεν θα ειναι το ιδιο με το παραπανο?

ομως το τουρμπο δεν εισαι υποχρεομενος να το δηλωσης η κανω λαθος?

Stunt Mike
26-12-11, 12:18
Δεν καταλαβα τιποτα γιατι δεν στεκουν αυτα που λες.

Το οτι οι ασφαλισιμες αξιες (ποσα αποζημιωσης/περιστατικο, τα 750 χιλιαρικα για τραυματισμους πχ) δεν αλλαζουν αναλογα με το τι εσυ οδηγεις, δεν σημαινει οτι η συμβαση που εχεις συναψει εσυ με την ταδε εταιρια ΔΕΝ ειναι ακυρη οταν ουσιωδη κριτηρια για την ασφαλιση σου εχουν δηλωθει ψευδως. Η εταιρια σε ρωτησε "τι κυβικα εισαι", εσυ ειπες "τοσα", κ αυτα αναγραφονται στο συμβολαιο. Οταν αυτο ειναι ψευδες, πολυ απλα η συμβαση ειναι ακυρη.

Τα ποσα αποζημιωσης που αναφερεις ειναι σταθερα επειδη αυτα τα ποσα οριζει ο νομος ως ελαχιστα, κ για αυτο το λογο ολες οι εταιριες εχουν τα ιδια. Εκτος αν αναφερεσαι στα ασφαλιστρα για τις αποζημιωσεις αυτες, τα οποια σαφως κ δεν ειναι ιδια για ενα Panda κ ενα Χ5.

Επισης, απο που προκυπτει οτι "ειναι δυο ξεχωριστα συμβολαια"? Πανω στο ασφαλιστηριο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ (ενικος) γραφει "αριθμος συμβολαιου ΤΑΔΕ", κ αυτος ο αριθμος ειναι ΕΝΑΣ. Πως ειναι ΔΥΟ τα συμβολαια?

Τελος το οτι η νομοθεσια προστατευει τους παθοντες, μπορει να σημαινει οτι θα αναγκασει την ασφαλιστικη να πληρωσει τους παθοντες, αλλα δεν σημαινει ΚΑΘΟΛΟΥ οτι θα την εμποδισει να πει υστερα "η συμβαση με τον κυριο ειναι ακυρη γιατι εχει κανει την ταδε αλλαγη στο αυτοκινητο/εχει δηλωσει ψευτικα κυβικα, που ειναι ουσιωδες κριτηριο για την ασφαλιση του, κ για αυτο του κανω αγωγη κ ζηταω τα λεφτα μου πισω". Κ το οτι η καλυψη αστικης ευθυνης εναντι τριτων ειναι υποχρεωτικη απο το νομο, δεν σημαινει οτι υποχρεουται η ασφαλεια να πληρωσει οταν εσυ εχεις κανει τα παραπανω, η ασφαλιστικη θα πει πολυ απλα "η συμβαση μας ειναι ακυρη" το οποιο - αν το δεχτει το δικαστηριο, που θα το δεχτει - ισουται με το οτι εσυ ησουν ανασφαλιστος.

Δεν σε ρωτησε η ασφαλιστικη ''ποσα κυβικα εισαι?''..την αδεια κυκλοφοριας σου ζηταει και με βαση αυτην θ'ασφαλιστεις αναγκαστικα.Το αν εσυ εισαι παρανομος στο κρατος που ζεις,εχεις υπερκυβισει,εχεις τουρμπισει,εχεις αλλαξει ζαντες κτλ δεν την αφορα,προς το παρον τουλαχιστον γιατι στην Αγγλια πχ,τα δηλωνεις ΟΛΑ!Για παρε τον ασφαλιστη σου τηλεφωνο και πες του:''εχω ενα 316 που το'κανα Μ3 και θελω να το δηλωσω σ'εσας αλλα οχι στο κρατος''Για δες τι θα σου απαντησει?Κι εδω χωλαινει το θεμα με τα αδηλωτα μοτερ στην Ελλαδα γι'αυτο και παραμενει,προς το παρον,ομιχλωδες και ασταθες.Συντομα θ'αλλαξει ομως και πλεον τερμα τ'αδηλωτα...

Το συμβολαιο εχει 2 νομικες πλευρες φιλε μου....και σ'ενα τροχαιο ατυχημα με τραυματισμους-θανατους,υπαρχει το ποινικο αλλα υπαρχει και το αστικο δικαιο..το τροχαιο ομως ειναι μονο ενα....

Η συμβαση σου με την ασφαλιστικη,ΔΕΝ ειναι ακυρη.Η ασφαλιστικη δεν εχει το ρολο του Δικαστη,το κρατος πρεπει να σε τιμωρησει για το αδηλωτο μοτερ και οχι αυτη.Τωρα το αν το δεχτει ή οχι το δικαστηριο,δεν νομιζω οτι εισαι(ουτε εγω βεβαια) ο αρμοδιος να το κρινει.Σιγουρα ΔΕΝ θεωρεισαι ανασφαλιστος.

Φυσικα και μπορει η ασφαλιστικη να σου κανει αγωγη επειδη οδηγουσες με αδηλωτο μοτερ,οπως σου κανει αγωγη επειδη οδηγουσες μεθυσμενος,πρεζωμενος ειτε γιατι εκανες αυτοσχεδιους αγωνες(ολα αυτα τα γραφει μεσα στο συμβολαιο)....Αλλα ΑΦΟΥ θα'χει πληρωσει τους ζημιωθεντες.Πρεπει ομως ν'αποδειξει οτι το αδηλωτο μοτερ εφταιγε για το ατυχημα....
Παρομοια περιπτωση ειναι οταν παρεις φωτια απο κακη εγκατασταση ηχοσυστηματος,xenon κτλ και καειτε ζωντανοι μεσα στ'αμαξι σου,η ασφαλεια θα σου κανει καταγγελια,που δεν το δηλωσες(στην Ελλαδα δεν γινεται ετσι κι αλλιως) ή που δεν το ελεγξε ο κρατικος μηχανισμος?
Εν κατακλειδι συναδελφε,οπως καταλαβαινεις μιλαμε για εναν απιστευτο δικαστικο κυκεωνα που δεν σημαινει οτι θα τον κερδισει η ασφαλιστικη σου.Κι οταν δεν ειναι 100% σιγουρη οτι θα κερδισει,δεν το συνεχιζει απο εγωισμο,οπως πιθανον να'κανε ο μεσος πολιτης.Και για να μην παρεξηγηθω παλι,δεν ειμαι υπερμαχος των αδηλωτων μοτερ(ακομη και το ντριφταδικο μου ειναι δηλωμενο και πινακιδατο).Απλως δεν μπορω τις επιπολαιες καταστροφολογιες,τους αστικους μυθους που τρομοκρατουν τον μεσο πολιτη και στηριζονται σε ιστοριες ανακριβειας.Το αδηλωτο μοτερ ΕΙΝΑΙ παρανομια αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα και ως τετοια πρεπει ν'αντιμετωπιζεται.Το Ελληνικο Συνταγμα και ποινικο δικαιο δυστυχως,δεν καλυπτει πληρως αυτες τις περιπτωσεις καθως η αυτοκινητιστικη μας παιδεια παντα ηταν λειψη...
Κι οπως λενε και οι Αμερικλανοι: Don't do the crime,if you can't do the time:bigthumb:
Ελπιζω να σε καλυψα....

Stunt Mike
26-12-11, 12:23
και αν καπιος εχει τουρμπιση το αμαξη του δεν θα ειναι το ιδιο με το παραπανο?

ομως το τουρμπο δεν εισαι υποχρεομενος να το δηλωσης η κανω λαθος?

Στην Ελλαδα,ειτε στην ασφαλιστικη ειτε στο κρατος,δεν υποχρεουσαι να το δηλωσεις.Οπουδηποτε αλλου,το δηλωνεις στην ασφαλιστικη σου....Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις για τι κενο νομοθεσιας μιλαμε.....

kacey
26-12-11, 14:20
και αν καπιος εχει τουρμπιση το αμαξη του δεν θα ειναι το ιδιο με το παραπανο?

ομως το τουρμπο δεν εισαι υποχρεομενος να το δηλωσης η κανω λαθος?

Οσον αφορα την ασφαλιστικη οχι. Οχι, ακριβως επειδη οσον αφορα τη συμβαση δεν μιλαμε για δυναμη αλλα για κυβικα. Σε ρωταει η ασφαλιστικη (η κοιταει την αδεια σου), ποσα κυβικα εισαι κ βασει ΚΑΙ αυτων σε κοστολογει. Αν αυτο που τους εχεις πει/δειξει ειναι λαθος, τοτε η συμβαση ειναι ακυρη. Το τουρμπο ή γενικοτερα η αυξηση της ιπποδυναμης δεν παιζουν κανενα ρολο στην ελληνικη ασφαλιστικη συμβαση γιατι πολυ απλα δεν αναφερεται πουθενα μεσα σε αυτη.

Αν ρωτας αν εισαι υποχρεωμενος να το δηλωσεις στο κρατος, οι αποψεις διιστανται. Απαγορευεται να μεταβαλεις οποιοδηποτε στοιχειο αναφερεται στην αδεια αλλα ΚΑΙ στην εγκριση τυπου του οχηματος. Αυτο ισχυει. Στην εγκριση τυπου φυσικα αναφερονται ιπποδυναμη, ροπη κλπ κλπ. Τυπικα σε οποιαδηποτε αλλαγη ιπποδυναμης εισαι παρανομος. ΑΛΛΑ, δεν υπαρχει ουτε η νομοθετημενη διαδικασια αλλα ουτε κ ο χωρος/εξοπλισμος που να μπορει να ελεγξει αυτα, με αποτελεσμα αφου δεν μπορουν να σε ελεγξουν με βαση μια συγκεκριμενη νομοθετημενη διαδικασια, να μην μπορουν να σε θεωρησουν παρανομο.

stuntmike

η ασφαλιστικη δεν εχει να αποδειξει οτι το μοτερ εφταιγε για το ατυχημα (ασχετα αν θα χρησιμοποιησει ΣΙΓΟΥΡΑ το επιχειρημα "εκανε το αυτοκινητο πιο γρηγορο παρανομα"). Ουτε να σε "τιμωρησει" για το αδηλωτο, πραγμα που φυσικα δεν ειναι η δουλεια της. ΑΛΛΑ δεν ειναι αυτη η αντιδικια που θα εχεις με την ασφαλιστικη.

Η αντιδικια που θα εχεις με την ασφαλιστικη ειναι:

Ασφαλιστκη: "ενα απο τα κριτηρια για την κοστολογηση της ασφαλιστικης συμβασης που προσφερουμε στον κυριο ταδε, ειναι οι φορολογησιμοι ιπποι του οχηματος. Ο κυριος ταδε μας εχει δηλωσει 10, ενω στην πραγματικοτητα το αυτοκινητο του ειναι 20. Για αυτο το λογο κ αφου μας εχει ψευδως δηλωσει ενα απο τα κριτηρια για την συμβαση, η συμβαση μεταξυ μας ειναι ακυρη* κ δεν τον καλυπτουμε".

*Πραγμα που εσυ γνωριζεις κ εχεις υπογραψει. Αν δεις το συμβολαιο σου, σιγουρα αναφερει στους ορους οτι ψευδως δηλωμενα στοιχεια που αναφερονται στο συμβολαιο οδηγουν σε ακυρωση της συμβασης. Ουτε σαν τιμωρια, ουτε σαν ελεγχο του κρατους, απλα σαν ακυρωση της αστικης συμφωνιας που εχει η εταιρια με τον ιδιωτη.

Σε τρεις ασφαλιες (Εθνικη, Ιντεραμερικαν, Νεος Ποσειδων), ειναι απο τα πρωτα πραγματα που γραφουν.

Επειδη αναφερεις για xenon ηχοσυστημα κ ρωτας αν θα σε ελεγξουν κλπ. Αν ενα αμαξι παρει φωτια στα καλα καθουμενα κ υπαρξουν αιτησεις για αποζημιωση (δεν σου αναφερω καν για τραυματισμο ή θανατο απο τη φωτια, απλα "καηκε το αμαξι μου, πληρωστε), ΦΥΣΙΚΑ κ η εταιρια θα ψαξει με πραγματογνωμονες το ΓΙΑΤΙ πηρε φωτια το αμαξι. Οταν λοιπον ανακαλυψει οτι εσυ εχεις βαλει χερι στην ηλεκτρικη εγκατασταση κ απο εκει ξεκινησε το προβλημα, θεωρεις οτι θα σε πληρωσει? Μπαααααα...

kacey
26-12-11, 14:40
Απο τωρινο συμβολαιο της Εθνικης:


"Σε περιπτωση παραβασης απο δολο της υποχρεωσης που προβλεπεται στην παραγραφο 1 του παροντος (η υποχρεωση να γνωστοποιει ο ιδιοκτητης ολα τα ΣΩΣΤΑ στοιχεια οχηματος, οδηγου, κ ολων των στοιχειων που εχουν επιδραση στην εκτιμηση του κινδυνου, στην αποδοχη ή μη της ασφαλισης - απο την εταιρια - κ στον υπολογισμο των ασφαλιστρων), ο Ασφαλιστης εχει δικαιωμα να καταγγειλει την ασφαλιστικη συμβαση μεσα σε ενα μηνα απο οταν ελαβε γνωση. Αν η ασφαλιστικη περιπτωση επελθει εντος τους διαστηματος αυτου, ο Ασφαλιστης απαλασσεται απο την καταβολη του ασφαλισματος. Ο ληπτης της ασφαλισης ή/και ο ασφαλισμενος υποχρεουνται στην αποκατασταση καθε ζημιας του Ασφαλιστη".

Ειναι απλο:

Εθνικη: Σου προσφερω ασφαλιστκη καλυψη για αστικη ευθυνη εναντι τριτων, γιατι ειναι υποχρεωτικη καλυψη απο το νομο κ δεν μπορω να πουλαω ασφαλειες χωρις αυτη την καλυψη. Για να κοστολογησω την καλυψη, θελω να ξερω ποσους φορολογησιμους ιππους εχει το αμαξι σου.

Kacey: 10

Εθνικη: Ωραια, παρε την καλυψη με Χ ευρω.

Kacey: (τρακαρει κ σκοτωνει 2-3 ατομα) Πληρωστε τους παρακαλω.

Εθνικη: Μας ειπες οτι εισαι 10 φορ.ιπ. ενω εισαι 20. Οπως γραφει κ ο ορος του συμβολαιου σου που εχεις λαβει γνωση κ υπογραψει, η συμβαση μεταξυ μας ειναι ακυρη. (δεν εχει γιατι, μα μου σου του. Δεν σου εξηγω τιποτα. Υπαρχει αυτος ο ορος που παραβιασες = ακυρο συμβολαιο. Τελος.).

Stunt Mike
26-12-11, 21:16
Κι εδω χωλαινει το θεμα με τα αδηλωτα μοτερ στην Ελλαδα γι'αυτο και παραμενει,προς το παρον,ομιχλωδες και ασταθες.Συντομα θ'αλλαξει ομως και πλεον τερμα τ'αδηλωτα...


Οπως ανεφερα νωριτερα,αυτο ηταν λογικο να γινει καποια στιγμη.Προφανως η Εθνικη,η Interamerican και ισως 2-3 ακομη ειναι πρωτοπορες στο θεμα(η δικη μου πχ ακομη εχει μεσανυχτα!)
Ευχαριστουμε πολυ monsieur Kacey για τον κοπο σου να το ψαξεις.Αν δεις σε παλιοτερα thread σε παρομοια συζητηση που'χα ανοιξει,ειχα γραψει τοτε οτι επειδη αλλαξε το προστιμο για τ'αδηλωτα,εχουν σκοπο να ριξουν το βαρος της ευθυνης στις ασφαλιστικες οπως γινεται και στην Αγγλια αλλα και στην υπολοιπη Ευρωπη.(αν κι εκει τα αντιστοιχα ΚΤΕΟ ειναι επισης πολυ αυστηρα).

Με βαση λοιπον τα νεα δεδομενα που μας παρεθεσε ο Kacey,σε πιθανο ατυχημα που θα μπλεξετε με το αδηλωτο οχημα και η ασφαλιστικη το ψαξει(κατα ποσον βεβαια θα γινεται αυτο,ειναι αλλο θεμα),κινδυνευετε να θεωρηθειτε ανασφαλιστοι.Αυτη ειναι μονο η αρχη βεβαια,καθοτι συντομα θα θεωρουνται παρανομα,αν δεν δηλωνονται,καθε aftermarket αντ/κο που θα τοποθετειτε,ακομη και τα τουρμποproject!:bigthumb:

kacey
26-12-11, 23:05
Αυτο που προσπαθω να δωσω να καταλαβετε, ειναι οτι δεν εχει καμμια σχεση με τη νομοθεσια, εννοωντας οτι δεν σου λεει η ασφαλιστικη "θα σε τιμωρησω", ή "θα σε ελεγξω για τους νομους του κρατους", ουτε γινεται κατι τετοιο για να αναγκασει το κρατος πχ την ασφαλιστικη να επωμιστει τον ελεγχο των στοιχειων του οχηματος σου (οπως προσπαθει να κανει με τη συνδεση ΚΤΕΟ+ασφαλειας).

Τελικα δεν ειναι καν η λογικη "το αμαξι σου ειναι πιο δυνατο ΑΡΑ πιο επικινδυνο (ασχετα αν το εγραψα πιο πανω γιατι το εχω σιγουρο οτι θα χρησιμοποιηθει ως επιχειρημα σε πιθανη τετοια αντιδικια).

Ειναι καθαρα θεμα συμβατικης υποχρεωσης (=ορος συμβολαιου που δεν τηρηθηκε), του ιδιοκτητη να παρεχει ολα τα αληθη στοιχεια στον ασφαλιστη, κ της δυνατοτητας που δινει η μη τηρηση αυτης της υποχρεωσης στην ασφαλιστικη να πηδηξει απο το παραθυρακι για να αποφυγει την πληρωμη. Κ εχει κ δικιο.

Ενα απλο παραδειγμα θα ηταν να εχω δηλωσει εγω στην ING Ασφαλεια Ζωης οτι εχω γεννηθει το 1985 (πραγματικα '80) κ οτι η καρδια μου δεν εχει κανενα προβλημα (που δεν εχει, παραδειγμα φερνω), κ σε ενα χειρουργειο ή εκτακτο περιστατικο που θα χρειαστει να πληρωσει, να ανακαλυψουν οτι ειμαι 5 χρονια μεγαλυτερος απο οτι ελεγα ή οτι εχω προυπαρχον προβλημα στην καρδια. Δεν θα πληρωσει τιποτα γιατι τους απεκρυψα/δηλωσα ψευδως στοιχεια που επαιζαν ρολο στην ασφαλιση μου, οποτε η συμβαση μας ειναι ακυρη. Ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα, καθαρα θεμα διαταξεων εμπορικου δικαιου κ διαταξεων που διεπουν μια αστικη/εμπορικη συμβαση.

stef
27-12-11, 00:51
Παιδιά για Μ3 Ε36 συζητάμε, εαν έχτε την καλοσύνη ας επικεντρωθούμε σε αυτό..

andreas_R
27-12-11, 10:33
Παιδια και εγω θα προτιμουσα γνησιο.

Αυτο με τις ασφαλειες ειναι ενα θεμα σοβαρο αλλα ποιος μπορει να απαντησει με 1000% σιγουρια?

Κατα τα αλλα δεν ειμαι κανενας λεφτας απλα εχω αυτην την καβλα.

Οποτε θα καταληξω ή σε ενα Type R ή σε ενα E36.

Πιο πολυ με προβληματιζει να εχω ενα αμαξι απροβληματιστο σε λογικα πλαισια παρα εαν θα με σταματησει ενας στο δρομο. Το μονο σιγουρο ειναι δεν βιαζομαι.
Αυτο το ασημι απο το Κιατο το θυμαμαι στις αγγελιες. Οντως πολυ ομορφο και ευκαιρια αφου ειναι
ολο καινουργιο τωρα.

nik200
27-12-11, 10:54
Παιδια και εγω θα προτιμουσα γνησιο.

Αυτο με τις ασφαλειες ειναι ενα θεμα σοβαρο αλλα ποιος μπορει να απαντησει με 1000% σιγουρια?

Κατα τα αλλα δεν ειμαι κανενας λεφτας απλα εχω αυτην την καβλα.

Οποτε θα καταληξω ή σε ενα Type R ή σε ενα E36.

Πιο πολυ με προβληματιζει να εχω ενα αμαξι απροβληματιστο σε λογικα πλαισια παρα εαν θα με σταματησει ενας στο δρομο. Το μονο σιγουρο ειναι δεν βιαζομαι.
Αυτο το ασημι απο το Κιατο το θυμαμαι στις αγγελιες. Οντως πολυ ομορφο και ευκαιρια αφου ειναι
ολο καινουργιο τωρα.

φιλε αντρεα αντικειμενικα μιλωντας παντα και τα δυο αυτοκινητα που αναφερεις ειναι πολυ αξιολογα..το type r εχει ενα απιστευτο κινητηρα..τον καλυτερο που βγαζει η honda εδω και καποια χρονια..και ωραια οδικη συμπεριφορα-νευρικο-απολυτο κτλ κτλ..βεβαια επ ουδενι δεν μπορει να φτασει την συνδεση οδηγου-μηχανης με το πισωκινητο..απο την αλλη για πρωτο πισωκινητο το μ3 ε36 δεν ειναι και οτι καλυτερο παρα το γεγονος οτι ειναι πολυ φιλικο-για πισωκινητο ομως παντα..στο θεμα γκαζι μην πιστεψεις οτι απεχουν πολυ τα αμαξια αυτα..τα 286 πχ..αν ειναι λιγακι κακοσυντηρημενα πραγματικα δεν πανε...ασε που εχουν και πολλα χιλιομετρα (ανεξαρτητα τι λεει ο ιδιοκτητης)..πρεπει να πεσεις σε μερακλη για να βρεις ενα αξιολογο αμαξι..παντως το μοτερ σκυλος (για το 286 λεω)..το 321 απο την αλλη εχει καποια θεματακια..αρκετη δυναμη παραπανω αλλα και παλι η συντηρηση του ειναι ακομα πιο ευλαβικη..ασε που λενε οτι ειναι και αρκετα πιο ευπαθες απο το 286..

για μενα η safe επιλογη ειναι το type r..τα 36αρια τα καλα ειναι λιγα..πολυ λιγα..και τα αυθεντικα ακομη πιο λιγα..οποτε επιλεγεις και παιρνεις φιλε

υγ..μιλαω αντικειμενικα παντα και ας βρισκομαι σε bmw forum..

andreas_R
27-12-11, 11:10
Σε καταλαβαινω απολυτα.

Type R ειχα γιαυτο και θελω να ξαναπαρω.
Απλα επειδη ακριβως ειχα ηθελα κατι διαφορετικο.
Οσο για την πισω κινηση ενταξει δεν ειμαι και κανενα παιδακι να μην ξερω τι κανω και
να ξεκινησω κι οποιον παρει ο χαρος χαχαχα.

Κοντευω και τα -αντα

nik200
27-12-11, 11:19
Σε καταλαβαινω απολυτα.

Type R ειχα γιαυτο και θελω να ξαναπαρω.
Απλα επειδη ακριβως ειχα ηθελα κατι διαφορετικο.
Οσο για την πισω κινηση ενταξει δεν ειμαι και κανενα παιδακι να μην ξερω τι κανω και
να ξεκινησω κι οποιον παρει ο χαρος χαχαχα.

Κοντευω και τα -αντα

αντρεα προς θεου δεν υπονοησα οτι εισαι επικυνδινος η οτιδηποτε αλλο..απλα οτι θελει μια συνηθεια το πισωκινητο που το προσθιοκινητο θελει πολυ λιγοτερο..για να πας γρηγορα και με ασφαλεια..απο αυτο ξεκινω εγω..εφοσον εισαι και μεγαλος..πιστευω οτι θα δειξεις μια συνεση..και ετσι θα το ευχαριστηθεις σωστα το αμαξι!

σε χαιρομαι πραγματι που θελεις να δοκιμασεις το διαφορετικο και το καινουργιο!εγω πριν παρω το 30αρι εψαχνα για m3 ε36 (μετατροπη για πιστα)..και το 99% ηταν ψιλομαπα..γιαυτο με βλεπεις και στα λεω οτι ειναι λιγο τζογος!να ξερεις επισης οτι κοβουν πατωμα πισω (ιδιως οι μετατροπες!) ορισμενες φορες..μπροστα δεν εχουν θεμα-παρα το βαρυ μοτερ...

υγ..τα -αντα που λες εε..ασε εγω τα πατησα..χιχιχιχιιχιχιχ..παραμενουμε ομως παιδια στην ψυχη!

stef
27-12-11, 15:51
Πάρε το ασημί παππού και άσε τα τάπερ!!!

andreas_R
27-12-11, 18:26
29 στα 30 ρε Στεφανε!!! Οχι και παππους!!!!


Πολυχρονος (νομιζω)χαχαχα

stef
27-12-11, 21:22
Πάρε ρε Μ3 Ε36 ασημί original και άσε τα λόγια! Να νίωσεις τι πάει να πει δύναμη-μπλοκέ- σασί κλπ!
Σ ευχαριστώ πολύ!

Nick_compact
27-12-11, 21:33
Θα δει με 36άρι τι πάει να πει σασί...; Δε νομίζω...

parouskas
27-12-11, 22:19
να συμπληρωσω και εγω αγαπητε....
αλλο type r αλλο Ε36 Μ3 ετσι???
για μενα λογο της ηλικιας σου και για θεμα διαφορετικοτητας θα σ ελεγα Μ3
ειμαι 22 χρονων και χωρις να θελω να σνομπαρω την honda δεν θα επερνα ποτε civic type r
s2000 ναι....
το πισωκινητο δεν το βαριεσαι ποτε...
ξεκινησα με Ε36 πηγα σε Ε46 μετα σε Ζ3 και τωρα ειμαι σε Ε30
με το 36 και το 30 εχω μεινει ποιο πολυ ευχαριστημενος και ηταν απλα 318is φαντασου το Μ3
δεν προκειται να ξανα αλλαξεις ποτε αυτοκινητο...πιστεψε με!!!

επισης η γνωμη μ ειναι σου ξαναλεω οτι μπορεις να βρεις καλο αμαξι αρκει να τρεξεις πολυ...μπορει να αργησεις αρκετα αλλα θα το βρεις
και ξαναλεω μονο original τιποτε αλλο!!!!

bmwz3m44
28-12-11, 02:18
τα αυτοκινητα που ειχες parouskas χωρις να θελω να σε προσβαλω σε οδηγικη απολαυση ειναι μηδεν μπροστα σε type r.
επισης ο andreas ψαχνει απροβληματιστο γκαζι,που και μονο ηλικιακα,περα απο οτι ειναι γιαπονεζικο παιρνεις type r.

giannis_compact
28-12-11, 04:58
τα αυτοκινητα που ειχες parouskas χωρις να θελω να σε προσβαλω σε οδηγικη απολαυση ειναι μηδεν μπροστα σε type r.
επισης ο andreas ψαχνει απροβληματιστο γκαζι,που και μονο ηλικιακα,περα απο οτι ειναι γιαπονεζικο παιρνεις type r.

Φιλε μου εντελως φιλικα εχω οδηγησει type r φιλων και πιο πολυ μου αρεσει να οδηγω το 316 μου!

bmwz3m44
28-12-11, 10:52
και εγω εχω οδηγησει type r και προφανως και μενα μαρεσει περισσοτερο το 316 μου με 130 στην εθνικη.
αλλα ο parouskas λεει οτι το ταπερ ειναι ξεπεσμος.
που ειναι ξεπεσμος?στην οδηγηση?

Nick_compact
28-12-11, 14:27
Την χαρά στην οδήγηση που προσφέρει ένα type R, δεν μπορεί να την προσφέρει κανένα 316 και γενικώς πολύ λίγα BMW μπορούν... τώρα αν κάποιοι εννοούν χαρά στην οδήγηση, την οδήγηση σε μια ευθεία με 3 λωρίδες με 5η/6η και 130-140-200 χιλιόμετρα, αυτό είναι άλλο θέμα.

M3SPORTEVO
28-12-11, 15:37
Ως κατοχος Μ3 Ε36 3.0 θα σου πω απλα οτι ασχετως γενιας προκειται για το καλυτερο συνολικα Μ3 που εχει παραχθει.Και πριν πεσουν να με φανε καποιοι υπερμαχοι των Ε30 Μ3/Ε46 Μ3 θα μιλησω με επιχειρηματα αδιαμφισβητητα περα απο την καψουρα που εχουμε ο καθενας με τις παλιοτερες η πιο συγχρονες γενιες.Προσωπικα επιθυμω διακαως εδω και αρκετα χρονια να αποκτησω μια Ε30 Μ3 και να της φορεσω αρκετα καλουδια και αυτη η στιγμη πιστευω δεν αργει να ερθει.Αλλα καθως ζω εδω και ενα χρονο με εναν αλλο χρονιο ποθο,την Ε36 γενια στην 3λιτρη μορφη της με τους 286 ιππους και τις 5 σχεσεις,θα πω απλα οτι το αυτοκινητο για αυτα που υποσχεται ειναι μαγικο...Ειναι ενα supercar καθημερινης χρησης,με διαχρονικη σχεδιαση,που αν του φερεσαι σωστα(τακτικη συντηρηση με γνησια ανταλλακτικα),σωστη εκκινηση και σωστη οδηγηση,θα σε αποζημιωσει στο επακρο για τα χρηματα που επενδυσες για την αποκτηση της..Ειναι απιστευτο το πως μπορει να στριψει με μια coilover αναρτηση,2 μπαρες θολων και ενα σετ παχυτερες ζαμφορ...Αν θελεις τη γνωμη μου,κανε την κινηση και απεκτησε την...Τηρουμενων των αναλογιων,δε σπαει,δε χαλαει,παει,στριβει,γενικοτερα τα κανει ολα και συμφερει...Στα συν της οτι το γυναικειο φυλο δε δυσανασχετει οπως με ενα Ε30(που θα ακουσεις ''μα αυτο ειναι παλιο'')...Σοβαρα τωρα,αν βρεις καποιο καλο δειγμα γνησιο η μη,ελεγξετο και τσιμπησε το..Το βιολετι που αναφερθηκε πιο πανω το ανακαλυψα εγω πριν 2 χρονια για φιλο μου,το απεκτησε και οντας της δουλειας το εκανε αμαξι,καθως ηταν παραμελημενο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Στη συνεχεια το απεκτησε αλλος γνωστος μου που το εχει στην κατοχη του αυτη τη στιγμη και το δινει σε σχετικα καλη τιμη απο οτι ξερω.Το ασημι απο την Κορινθο ειναι επισης αριστο δειγμα καθοτι ανηκει σε ''ψειρα'' ιδιοκτητη αφου και αυτο το εχει ''περιποιηθει'' ο φιλος μου που ειχε αποκτησει κ το βιολετι,καθοτι ανθρωπος του χωρου με εξαιρετικο ονομα σε αυτον.Η επιλογη ειναι δικη σου,αλλα αν επιλεξεις ενα σωστο δειγμα ειτε Μ3 Ε36 η Μ3 Ε36 ΕVO 6 speed δε θα απογοητευτεις.Αντιθετως θα βρεθεις με το ''Καλυτερο αυτοκινητο σε κρατημα στον κοσμο της χρονιας 1996'' αναμεσα σε F355,NSX,993 και αλλα παιδια....

Driver M
28-12-11, 16:21
To προηγούμενο ταπερ όσον αφορά την αίσθηση οδήγησης και το τιμόνι ήταν μετριότατο.
Το καινούριο είναι πολύ καλύτερο βέβαια, αλλά με 200 άλογα σε καμία περίπτωση δεν είναι πύραυλος ώστε, τουλάχιστον οι 6κύλινδρες, bmw να θεωρούνται ότι υστερούν μπροστά του.

Βέβαια, είναι αρκετά διαφορετικό αυτοκίνητο ένα τάπερ από μια 3άρα, αλλά όταν μιλάμε για Μ3 Ε36 πρόκειται ξεκάθαρα πιο καθαρόαιμη κατασκευή με πολλά περισσότερα να δώσει.
Πίσω κίνηση, ανώτερη αίσθηση και μεγάλη διαφορά σε επιδόσεις είναι μερικά από αυτά.

Και συμφωνώ με τον φίλο απο πάνω πως η Ε36, αν και αρκετά παλιό αυτοκίνητο πλέον, αν είναι προσεγμένη παραμένει εξωτερικά κομψή.
Αγέραστο σουλούπι πραγματικά.

nik200
28-12-11, 16:53
Ως κατοχος Μ3 Ε36 3.0 θα σου πω απλα οτι ασχετως γενιας προκειται για το καλυτερο συνολικα Μ3 που εχει παραχθει.Και πριν πεσουν να με φανε καποιοι υπερμαχοι των Ε30 Μ3/Ε46 Μ3 θα μιλησω με επιχειρηματα αδιαμφισβητητα περα απο την καψουρα που εχουμε ο καθενας με τις παλιοτερες η πιο συγχρονες γενιες.Προσωπικα επιθυμω διακαως εδω και αρκετα χρονια να αποκτησω μια Ε30 Μ3 και να της φορεσω αρκετα καλουδια και αυτη η στιγμη πιστευω δεν αργει να ερθει.Αλλα καθως ζω εδω και ενα χρονο με εναν αλλο χρονιο ποθο,την Ε36 γενια στην 3λιτρη μορφη της με τους 286 ιππους και τις 5 σχεσεις,θα πω απλα οτι το αυτοκινητο για αυτα που υποσχεται ειναι μαγικο...Ειναι ενα supercar καθημερινης χρησης,με διαχρονικη σχεδιαση,που αν του φερεσαι σωστα(τακτικη συντηρηση με γνησια ανταλλακτικα),σωστη εκκινηση και σωστη οδηγηση,θα σε αποζημιωσει στο επακρο για τα χρηματα που επενδυσες για την αποκτηση της..Ειναι απιστευτο το πως μπορει να στριψει με μια coilover αναρτηση,2 μπαρες θολων και ενα σετ παχυτερες ζαμφορ...Αν θελεις τη γνωμη μου,κανε την κινηση και απεκτησε την...Τηρουμενων των αναλογιων,δε σπαει,δε χαλαει,παει,στριβει,γενικοτερα τα κανει ολα και συμφερει...Στα συν της οτι το γυναικειο φυλο δε δυσανασχετει οπως με ενα Ε30(που θα ακουσεις ''μα αυτο ειναι παλιο'')...Σοβαρα τωρα,αν βρεις καποιο καλο δειγμα γνησιο η μη,ελεγξετο και τσιμπησε το..Το βιολετι που αναφερθηκε πιο πανω το ανακαλυψα εγω πριν 2 χρονια για φιλο μου,το απεκτησε και οντας της δουλειας το εκανε αμαξι,καθως ηταν παραμελημενο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Στη συνεχεια το απεκτησε αλλος γνωστος μου που το εχει στην κατοχη του αυτη τη στιγμη και το δινει σε σχετικα καλη τιμη απο οτι ξερω.Το ασημι απο την Κορινθο ειναι επισης αριστο δειγμα καθοτι ανηκει σε ''ψειρα'' ιδιοκτητη αφου και αυτο το εχει ''περιποιηθει'' ο φιλος μου που ειχε αποκτησει κ το βιολετι,καθοτι ανθρωπος του χωρου με εξαιρετικο ονομα σε αυτον.Η επιλογη ειναι δικη σου,αλλα αν επιλεξεις ενα σωστο δειγμα ειτε Μ3 Ε36 η Μ3 Ε36 ΕVO 6 speed δε θα απογοητευτεις.Αντιθετως θα βρεθεις με το ''Καλυτερο αυτοκινητο σε κρατημα στον κοσμο της χρονιας 1996'' αναμεσα σε F355,NSX,993 και αλλα παιδια....

θα συμφωνησω με οσα λες και για το ωραιο ποστ..

αλλα σε ενα πραγμα θα διαφωνησω..γιατι πρεπει να βαλεις σε ενα m αμαξι coilover αναρτηση-αλλες αντιστρεπτικες κτλ κτλ???η motosport δεν ξερει πως να στησει ενα αμαξι????εγω πιστευω οτι ξερει μια χαρα..οποτε με την coilover καπου χανεις καπου κερδιζεις..και το 36αρι απο την μανα του ειναι πολυ καλο..(46αρι δεν γινεται αλλα δεν πειραζει..λογικο!!!ειναι μια γενια πισω)..ναι ειμαι ενας απο τους ιδιοκτητες μ3 ε46..χιχιχιχιιχιχιχι (ελπιζω να καταλαβαινεις την πλακα!)..

Enema
28-12-11, 17:44
?η motosport δεν ξερει πως να στησει ενα αμαξι????

Ή το εκανε επιτηδες ετσι για λογους ασφαλειας (οχι πολυ tail happy και στουκαρουν ολοι).
Εν παση περιπτωσει, motorsport ή οχι, ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο ;)
(και στην τελικη σιγα, το αλαθητο εχει το μοτορσπορτ?).

kacey
28-12-11, 21:26
H ///M φυσικα κ ξερει να στησει ενα αμαξι, αλλα μην ξεχναμε οτι πολλα πραγματα σε ενα αυτοκινητο δρομου ειναι αποτελεσμα συμβιβασμων. Μεταξυ κοστους, τροπου χρησης, προφιλ πιθανου ιδιοκτητη οταν σκεφτοταν η BMW "χμμ, τι αμαξι να βγαλουμε στο δρομο", κλπ κλπ. Παντα θα υπαρχει το καλυτερο, ειτε αντικειμενικα καλυτερο ειτε βασει γουστου μας.

nik200
29-12-11, 11:14
η motosport δεν ειναι ο παπας να εχει το αλαθητο φυσικα (ακου συνειρμος πρωι πρωι..τι ειχαν αυτα τα ουισκια χτες???)..αλλα οπως ειπαν και τα παιδια ειναι το πιο φιλικο στο δρομο και -να προσθεσω εγω- το λιγοτερο ζημιογονο-καταπονηση για το σασι-μηχανικα μερη!!! το 36αρι μ3 ειναι τρομερα φιλικο..ισως πιο φιλικο και απο το μ3 ε46!καλα -για τον χαρο σε απειρα χερια- μ3 ε30 δεν μιλαω!

με βλεπετε και το συζητω για το στησιμο γιατι οταν μια porsche πχ..στηνει τα αμαξια της δαπανωντας 1.5 χρονο..κατι ξερουν παραπανω απο τον καθε μπαρμπαμητσο εδω..που σου βαζει μια ανωτερη αναρτηση αλλα κατα ποσο ξερει να κανει και το αμαξι αρκετα φιλικο μετα??...αυτη ειναι η ενσταση μου και μονο!

BMW Power
29-12-11, 11:37
Η BMW όπως και κάθε εταιρία εξελίσσει τα αυτοκίνητά της δαπανώντας υπέρογκα ποσά έχοντας κατά νου πολλά περισσότερα πράγματα από πχ με πόσα παίρνει την πρώτη στροφή στον καρέα. Εννοείτε ότι πρέπει να πληρεί συγκεκριμένες προδιαγραφές ασφάλειας, καταπόνησης, στριψίματος κλπ. και παράλληλα να απευθύνεται σε ένα ευρύ κοινό για να μπορεί και να πουλήσει.

Η ανάρτηση είναι υποκειμενικό θέμα και όταν επέμβεις ξέρεις ότι κάτι θα κερδίσεις και κάτι θα χάσεις. Για να βρεθεί αυτή η ισορροπία σύμφωνα με τα γούστα του καθενός πρέπει να σπαταλήσει πολύ χρόνο και χρήμα. Ειδικά σε οχήματα όπως τα Μ όπου η ιστορία δείχνει πως η μαμά ρύθμιση είναι η καλύτερη για μεικτές συνθήκες οδήγησης.

Ο κάθε "ειδικός" έμπορος θα προσπαθήσει να πουλήσει μια ανάρτηση με μόνο γνώμονα το κέρδος και ο πελάτης φεύγει ευχαριστημένος μέχρι να αρχίσουν τα προβλήματα.

nik200
29-12-11, 12:41
Η BMW όπως και κάθε εταιρία εξελίσσει τα αυτοκίνητά της δαπανώντας υπέρογκα ποσά έχοντας κατά νου πολλά περισσότερα πράγματα από πχ με πόσα παίρνει την πρώτη στροφή στον καρέα.

ενταξει...εγραψες:dblthumb2:rofl2::king::bowdown:

kacey
29-12-11, 17:00
Σαφεστατα ολα αυτα, αλλα αλλη αποδοση εχει ενα απλο αμορτισερ που βαζει η ///Μ στη Μ3, κ αλλη ενα αμορτισερ της Ohlins που κανει 700ε μονο του. Αυτο απο θεμα αποδοσης κ μονο. Αν τωρα ξερεις κ να το ρυθμισεις οπως πρεπει ΚΑΙ οπως θελεις, τοτε σαφως κ μπορεις να φτιαξεις ενα στησιμο κ καλυτερο αλλα κ "καλυτερο" (ως προς το γουστο σου). Ειπαμε, συμβιβασμος σε πολλα, συμβιβασμος κ στο κοστος.

Dim77
29-12-11, 17:52
Έχεις δίκαιο.
Βέβαια άλλο τα Ohlins και άλλο οι KW-bilstein κλπ...Τα ολινς είναι ποιότητας πραγματικής.

giannis_compact
29-12-11, 17:56
Την χαρά στην οδήγηση που προσφέρει ένα type R, δεν μπορεί να την προσφέρει κανένα 316 και γενικώς πολύ λίγα BMW μπορούν... τώρα αν κάποιοι εννοούν χαρά στην οδήγηση, την οδήγηση σε μια ευθεία με 3 λωρίδες με 5η/6η και 130-140-200 χιλιόμετρα, αυτό είναι άλλο θέμα.

Αυτο ακριβως!
Εγω πιο πολυ αυτο ευχαριστιεμαι!
Γουστα του καθενος ειναι αυτα:)

andreas_R
30-12-11, 10:46
Χθες ηρθα πολυ κοντα στην αποκτηση ξανα ενος ταπερ, ναυαγησε ομως το σκηνικο.

Μπορει καποιος να στειλει κατι με πμ σχετικα με τα δυο αυτοκινητα που παιζουν (ασημι-βιολετι)
τιμη,χλμ μοτελο γνησιο ή μη κτλ.

TSAF
30-12-11, 11:12
Χθες ηρθα πολυ κοντα στην αποκτηση ξανα ενος ταπερ, ναυαγησε ομως το σκηνικο.

Μπορει καποιος να στειλει κατι με πμ σχετικα με τα δυο αυτοκινητα που παιζουν (ασημι-βιολετι)
τιμη,χλμ μοτελο γνησιο ή μη κτλ.

Βιολετι = τον Κο. Κωσταντινο Βεκρη η kotsos is σε pm εδω μεσα - τηλ: 6944 683467.

andreas_R
30-12-11, 11:14
Βιολετι = τον Κο. Κωσταντινο Βεκρη η kotsos is σε pm εδω μεσα - τηλ: 6944 683467.

Ευχαριστω.

TSAF
30-12-11, 12:40
Aντε καλοριζικο & καλοταξιδο.

M3SPORTEVO
30-12-11, 20:47
θα συμφωνησω με οσα λες και για το ωραιο ποστ..

αλλα σε ενα πραγμα θα διαφωνησω..γιατι πρεπει να βαλεις σε ενα m αμαξι coilover αναρτηση-αλλες αντιστρεπτικες κτλ κτλ???η motosport δεν ξερει πως να στησει ενα αμαξι????εγω πιστευω οτι ξερει μια χαρα..οποτε με την coilover καπου χανεις καπου κερδιζεις..και το 36αρι απο την μανα του ειναι πολυ καλο..(46αρι δεν γινεται αλλα δεν πειραζει..λογικο!!!ειναι μια γενια πισω)..ναι ειμαι ενας απο τους ιδιοκτητες μ3 ε46..χιχιχιχιιχιχιχι (ελπιζω να καταλαβαινεις την πλακα!)..

Φυσικα και καταλαβα την πλακα,no offence...Το οτι η BMW εφοδιαζει τα Μ μοντελα της με καποια parts δε σημαινει οτι αυτα ειναι και τα καλυτερα...Το αυτοκινητο απο το εργοστασιο εφοδιαζεται με Boge αμορτισερ οπως ολα τα γνησια Μ3 ανεξαρτητως γενιας..Μια coilover αναρτηση(ανεξαρτητως κατασκευαστριας εταιριας,αλλα παιζει ρολο ο τροπος αποσβεσης απο εταιρια σε εταιρια) δουλευει παντα πολυ καλυτερα απο την εργοστασιακη για τον απλουστατο λογο οτι δουλευει μαζι το αμορτισερ με το ελατηριο...Επ αυτου,δεν υπαρχει αντιθετη αποψη απο οσους γνωριζουν.Εταιριες κορυφαιες στο χωρο,οπως η Bilstein με το παραδειγμα της την PSS9/10 δεν κανει για το συγκεκριμενο αυτοκινητο,τουλαχιστον για χρηση δρομου γιατι δεν εχει σωστη αποσβεση σε αντιθεση με μια FK που ακομα και στη σκληρη ρυθμιση ειναι ''μαγικο χαλι''.Και στα E46 CSL ακομη που εχουν ακραιες ρυθμισεις για χρηση δρομου,μια coilover δουλευει πολυ καλυτερα απο τη μαμα αναρτηση...Μιλαω παντα με αποδειξεις.Οπως και το οτι τα coupe M3 E36 δεν εφοδιαζονται με x brace οπως τα καμπριο,ειναι μια αναβαθμιση που αξιζει μεχρι τελευταιο ευρω τα χρηματα της...Αν πας παραπερα με ζαμφορ και σινεμπλοκ απο κατω ολα,τοτε εχεις μια συμπαγη αισθηση Ε46 και ενα στιβαρο πλαισιο που στριβει με αρκετα περισσοτερα χιλιομετρα και προσδιδει μεγαλυτερη σιγουρια στο αυτοκινητο απο οτι με μαμα set up....

m_power_lunatic
31-12-11, 11:50
Kανενα νεο απο το ///Μετωπο????

Θα σε βρει ο νεος χρονος με εξι πεταλουδες την ανοιξη του 2012 να φτερουγιζουνε στα αυτια σου?????

Εψαξα το αρχειο μου και εχω βρει τηλεφωνα κινητα απο 3 Μ3 Ε36 321 γνησια (ασημι-σκουρο μπλε-ασπρο).Τα 2 πρωτα ειναι ευρωπαικα και το τελευταιο αμερικανικο.Αν θελησεις κατι πες μου αν και σε βλεπω προς CIVIC-TYPE R και εγω σιγουρα ΔΕΝ προκειται να σε κατηγορησω,ειναι η εποχη περιεργη και το διλημμα δεκτο και αναμενομενο.

Οτι και αν αποφασισεις εγω μαζι σου και αν ειναι ιαπωνας θελω βολτα πιστα-Μεγαρα!

stef
31-12-11, 12:01
Ρε μην του λες τέτοια και μου τον φοβίζεις!
Μ3 original θα πάρει ο Αντρέας

m_power_lunatic
31-12-11, 19:02
Προτεινω αυτο το thread να γινει sticky οπως και το αλλο του με το Μ3 Ε46 αγορα ωστε να εχουμε εναν οδηγο αγορας-συμβουλων για οποιον θελει να αγορασει ή να φτιαξει Μ3 Ε36.

Στο θεμα μας τωρα...του Ανδρεα δηλαδη.Βρε και εγω ///Μ3 Ε36 θελω να παρει αλλα θελω να ειμαι αντικειμενικος οπως παντα και οχι με παρωπιδες και οτν προκειται ειδικα με φιλους+γνωστους τοτε τα λεω ξεκαθαρα και χωρις υπεκφυγες.

Λαβε λοιπον μερικες φωτο με γνησια ///Μ3 Ε36 στη χωρα μας,υπαρχει αλλο ενα ESTORIL 4-πορτο που το εχει μελος μας εδω μεσα και ειναι SMG-1 εχω φωτο του αλλα δεν το ποσταρω μιας και φαινεται η πινακιδα του και δεν ξερω αν τις εχει αλλαξει ο Νωντας απο τοτε.Το ασημι ειναι το γνωστο,το μελιτζανι-μωβ ειναι φοβερο αμαξι με ολη την SCHNITZER απανω του (το τι βροχη εχω φαει για αυτο το αμαξι δεν περιγραφεται,καταχειμωνο πολυ αργα το βραδυ να το χαζεω στον Κορφιατη πριν 10 χρονια περιπου,αβαφτο εντελως ητανε αυτο).

Το αστερι βεβαια ειναι το ESTORIL του Τσιαρτα της ΑΕΚ που το ειχε φερει μετα την μεταγραφη του απο την Ισπανια και το πηρε ενας φιλος με ελαχιστα χλμ τοτε 50 κατι χιλιαδες χλμ θυμαμαι και επειδη δεν του αρεσε το λευκο σαλονι που ειχε το αλλαξε και του εβαλε μαυρο ΑΚΟΥΣΟΝ-ΑΚΟΥΣΟΝ!!!!!!!Αυτο το αμαξι το ειχα ενα σαββατοκυριακο στην Ακρατα σε εκδρομη με φιλους καλους και ειχα δωσει το 286 μου στον Μακη Βουδουρη και μου ειχε δωσει αυτο (το ειχε αγορασει και ο Μακης ενα διαστημα τοτε).Καταπληκτικο αμαξι παιδια με αλουμινενιες πορτες οπως ολα τα γνησια 321 απο το εργοστασιο κτλ.Αυτο το αμαξι το θυμαμαι χρονια να το οδηγαει η συζυγος του Τσιαρτα (ειχε και Μ5 Ε39 γνησιο LE MANS BLAU) με παιδικο καθισματακι πισω.

To cabrio το estoril 321 ητανε και αυτο καθαρο το αμαξι και το πουλαγανε μαζι με hard top αλλα ειχε πολα χλμ γυρω στα 200.000+ τοτε που το εψαχνα.

Ελπιζω να σε ζεστανα λιγο Ανδρεα,κοιταγα σημερα στο αρχειο μου τι εχω απο ///Μ3 Ε36 που εχουνε πουληθει και φτιαχθει στην Ελλαδα και ειναι πραγματικα απειρα και το λεω αυτο οχι για το μεγεθος του αρχειου αλλα αν θες να βρεις καλο ///Μ3 Ε36 θα βρεις, υπαρχουνε πολλα......παρα πολλα.

stef
31-12-11, 20:47
Υπάρχει και κίτρινο Μ3 Ε36 (πινακίδα την ξέρω απ έξω αλλά δεν την λέω) το οποίο ήταν "κούτα" όταν το έβλεπα Γλυφάδα πριν από καμια 15αριά χρόνια.

Υ.Γ: Είδα απόψε το Μ5 Ε34 Le mans Blau που ήταν εξώφυλλο στους 4Τροχούς και ήταν σε εξαιρετική κατασταση ακόμη και σήμερα (άσχετο...)

georgepap
31-12-11, 22:38
Προτεινω αυτο το thread να γινει sticky οπως και το αλλο του με το Μ3 Ε46 αγορα ωστε να εχουμε εναν οδηγο αγορας-συμβουλων για οποιον θελει να αγορασει ή να φτιαξει Μ3 Ε36.

Στο θεμα μας τωρα...του Ανδρεα δηλαδη.Βρε και εγω ///Μ3 Ε36 θελω να παρει αλλα θελω να ειμαι αντικειμενικος οπως παντα και οχι με παρωπιδες και οτν προκειται ειδικα με φιλους+γνωστους τοτε τα λεω ξεκαθαρα και χωρις υπεκφυγες.

Λαβε λοιπον μερικες φωτο με γνησια ///Μ3 Ε36 στη χωρα μας,υπαρχει αλλο ενα ESTORIL 4-πορτο που το εχει μελος μας εδω μεσα και ειναι SMG-1 εχω φωτο του αλλα δεν το ποσταρω μιας και φαινεται η πινακιδα του και δεν ξερω αν τις εχει αλλαξει ο Νωντας απο τοτε.Το ασημι ειναι το γνωστο,το μελιτζανι-μωβ ειναι φοβερο αμαξι με ολη την SCHNITZER απανω του (το τι βροχη εχω φαει για αυτο το αμαξι δεν περιγραφεται,καταχειμωνο πολυ αργα το βραδυ να το χαζεω στον Κορφιατη πριν 10 χρονια περιπου,αβαφτο εντελως ητανε αυτο).

Το αστερι βεβαια ειναι το ESTORIL του Τσιαρτα της ΑΕΚ που το ειχε φερει μετα την μεταγραφη του απο την Ισπανια και το πηρε ενας φιλος με ελαχιστα χλμ τοτε 50 κατι χιλιαδες χλμ θυμαμαι και επειδη δεν του αρεσε το λευκο σαλονι που ειχε το αλλαξε και του εβαλε μαυρο ΑΚΟΥΣΟΝ-ΑΚΟΥΣΟΝ!!!!!!!Αυτο το αμαξι το ειχα ενα σαββατοκυριακο στην Ακρατα σε εκδρομη με φιλους καλους και ειχα δωσει το 286 μου στον Μακη Βουδουρη και μου ειχε δωσει αυτο (το ειχε αγορασει και ο Μακης ενα διαστημα τοτε).Καταπληκτικο αμαξι παιδια με αλουμινενιες πορτες οπως ολα τα γνησια 321 απο το εργοστασιο κτλ.Αυτο το αμαξι το θυμαμαι χρονια να το οδηγαει η συζυγος του Τσιαρτα (ειχε και Μ5 Ε39 γνησιο LE MANS BLAU) με παιδικο καθισματακι πισω.

To cabrio το estoril 321 ητανε και αυτο καθαρο το αμαξι και το πουλαγανε μαζι με hard top αλλα ειχε πολα χλμ γυρω στα 200.000+ τοτε που το εψαχνα.

Ελπιζω να σε ζεστανα λιγο Ανδρεα,κοιταγα σημερα στο αρχειο μου τι εχω απο ///Μ3 Ε36 που εχουνε πουληθει και φτιαχθει στην Ελλαδα και ειναι πραγματικα απειρα και το λεω αυτο οχι για το μεγεθος του αρχειου αλλα αν θες να βρεις καλο ///Μ3 Ε36 θα βρεις, υπαρχουνε πολλα......παρα πολλα.


Πολυ ενδιαφερον το θεμα που ανοιγεις αγαπητε..!!!!!
Το Ε36 για εμενα ειναι το ομορφοτερο μοντελο της bmw.
Δεν κρυβω πως ενω ειχα για 15+ χρονια Ε36(316 που μετα εγινε 328 μετατροπη)
εχω τωρα 335 Ε92...και ναι δηλωνω πως θα παρω καποια στιγμη... Μ3Ε36!!!!

m_power_lunatic
01-01-12, 01:25
Υπάρχει και κίτρινο Μ3 Ε36 (πινακίδα την ξέρω απ έξω αλλά δεν την λέω) το οποίο ήταν "κούτα" όταν το έβλεπα Γλυφάδα πριν από καμια 15αριά χρόνια.

Υ.Γ: Είδα απόψε το Μ5 Ε34 Le mans Blau που ήταν εξώφυλλο στους 4Τροχούς και ήταν σε εξαιρετική κατασταση ακόμη και σήμερα (άσχετο...)

Mια μικρη διορθωση,στην Μ5 Ε34 δεν υπηρχε LE MANS BLAU αλλα ΑVUS BLAU και το κιτρινο που λες,πρεπει να ητανε ενα που ειχε και ο Κορφιατης στη βιτρινα του ενα διαστημα πριν παρα πολλα χρονια...συνηθως τα γνησια τοτε ειχανε πινακιδα 1000 ή 3000/3200 συνηθιζοτανε γιατι ητανε το πιο ακριβο νουμερο ειδικα το 1000 που ειναι και το πρωτο νουμερο της χιλιαδας.

Υπαρχουνε και αλλα γνησια Μ3 Ε36 δεν ειναι τοσο λιγα οπως πιστευουνε οι περισσοτεροι,απλα θελει ψαξιμο και υπομονη μεχρι να το βρεις.Ηρθανε και απο το εξωτερικο καποια αυτοκινητα στην Ελλαδα απο επαναπατρισμο και βεβαια μεσω του Οδδυ πουληθηκανε καποια κατασχεμενα αυτοκινητα.

m_power_lunatic
01-01-12, 01:27
Πολυ ενδιαφερον το θεμα που ανοιγεις αγαπητε..!!!!!
Το Ε36 για εμενα ειναι το ομορφοτερο μοντελο της bmw.
Δεν κρυβω πως ενω ειχα για 15+ χρονια Ε36(316 που μετα εγινε 328 μετατροπη)
εχω τωρα 335 Ε92...και ναι δηλωνω πως θα παρω καποια στιγμη... Μ3Ε36!!!!

Μπραβο σου,εισαι απο τους λιγους που κανουνε τετοια δηλωση για την ομορφια του Ε36 και δεν σε αδικω.

Να κρατησεις το Ε92 και να παρεις καποια στιγμη και το πολυποθητο Μ3 Ε36!

stef
01-01-12, 09:01
Mια μικρη διορθωση,στην Μ5 Ε34 δεν υπηρχε LE MANS BLAU αλλα ΑVUS BLAU και το κιτρινο που λες,πρεπει να ητανε ενα που ειχε και ο Κορφιατης στη βιτρινα του ενα διαστημα πριν παρα πολλα χρονια...συνηθως τα γνησια τοτε ειχανε πινακιδα 1000 ή 3000/3200 συνηθιζοτανε γιατι ητανε το πιο ακριβο νουμερο ειδικα το 1000 που ειναι και το πρωτο νουμερο της χιλιαδας.

Υπαρχουνε και αλλα γνησια Μ3 Ε36 δεν ειναι τοσο λιγα οπως πιστευουνε οι περισσοτεροι,απλα θελει ψαξιμο και υπομονη μεχρι να το βρεις.Ηρθανε και απο το εξωτερικο καποια αυτοκινητα στην Ελλαδα απο επαναπατρισμο και βεβαια μεσω του Οδδυ πουληθηκανε καποια κατασχεμενα αυτοκινητα.

Ναι έχεις δίκιο, avus blau και όχι le mans!!
Το είδα το αμάξι χτες και τρελλάθηκα, το είχε ΚΟΥΤΑ ο τύπος!!
7309 πινακίδα δεν έχει αλλάξει πινακίδες και είναι σε original κατάσταση!
http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=93&article=2481

Για την ιστορία Γιάννη, το κίτρινο δεν ξέρω εαν ήταν στον Κορφιάτη, αλλά δεν είχε πινακίδα καμία από αυτές που λες.
Εαν θες σε PM σου την στέλνω...
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε

Υ.Γ: Άγιε μου Βασίλη ήμουν καλό παιδάκι το 2011
Για αυτό περιμένω από εσένα αυτά που σου παρήγγειλα...

http://www.munichlegends.co.uk/component/option,com_rdautos/id,203/view,detail/
http://www.munichlegends.co.uk/component/option,com_rdautos/id,170/view,detail/
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=121890517&__lp=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=46&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=1990-01-01&maxFirstRegistrationDate=1997-12-31&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&lang=en&pageNumber=2
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=154478230&__lp=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=46&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=1990-01-01&maxFirstRegistrationDate=1997-12-31&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&lang=en&pageNumber=2

gnx
01-01-12, 17:42
Γιάννη ειλικρινά δε παίζεσαι! Ρεπόρτερ ντέντεκτιβ ερευνητής!

Ούτε ο Τσιάρτας παίζεται τον οποίον ειχα γείτονα για μερικά χρόνια και θυμαμαι ότι μετά το ε39 Μ5 ήρθε ένα silverstone e60 M5, αλλά δεν ήξερα ότι υπήρχαν και άλλα πριν.

Ένα κίτρινο Μ3 Ε36 μαζί με ενα μπλέ 840 ήταν εκθέματα σε μία έκθεση της bmw που λεγόταν κέντρο μεγάλων κυβικών απέναντι από τους στύλους του Ολύμπιου Διός. Κάποιο μέλος εδώ έχει αναφέρει ότι είχε αγοράσει καινουργιο mid nineties ε36 Μ3 γνήσιο, αλλά δεν θυμάμαι εάν ήταν το συγκεκριμένο.

stef
01-01-12, 19:20
Ναι ξέρω που λες όπως ανεβαίνεις Αμαλίας αριστερά!!!
Εκει το θυμάμαι και εγώ το κίτρινο Μ3 Ε36, αλλά δεν θυμάμαι εαν ήταν 286 ή 321, λογικά μάλλον 321 ήταν...

georgepap
02-01-12, 00:19
Κυκλοφορουσε επισης στην Αττικη -γνωστου μου και παλιου συμφοιτητη μου-m3 286,
σε κιτρινο χρωμα ,γνησιο,με Ιταλικες πινακιδες απο τελη '90 εως πριν 3-4 χρονια.

m_power_lunatic
02-01-12, 00:37
Κυκλοφορουσε επισης στην Αττικη -γνωστου μου και παλιου συμφοιτητη μου-m3 286,
σε κιτρινο χρωμα ,γνησιο,με Ιταλικες πινακιδες απο τελη '90 εως πριν 3-4 χρονια.

Πρεπει να ητανε απο το 1992 (τα πολυ πρωτα Μ3 Ε36,ελαχιστα) και μετα μιας και πριν δεν υπηρχε Μ3 Ε36.

Πες μου οτι το εδωσε ανταλλακτικα σε εμπορο ανταλλακτικων εδω στην Αθηνα......θα τρελαθω!!!!Ο κολλητος μου ειχε παρει κιτρινο Μ3 Ε36 286 κουπε (κομμενο) με ιταλικα νουμερα για μετατροπη απο εμπορο εδω στην Αθηνα πριν καποια χρονια και το αμαξι ειχε τα χαρτια του στο ντουλαπακι κτλ.

santo
02-01-12, 10:28
Επίσης υπάρχει ή πρέπει να υπάρχει M3 E36 - AC Schnitzer CS , πολύ ειδικό φουσκωτό.
Το είχα δει παλιά στα Μέγαρα, νομίζω μπλέ ή πράσινο χρώμα.
Γιάννη καμιά πληροφορία για αυτό?

andreas_R
02-01-12, 16:03
Γιαννη πραγματικα εισαι κατασκοπος!!!

Καταιγιστικος οπως παντα.

Αποφασισα να δωσω το audi να δω τι χρημα θα παρω και θα πραξω αναλογα.

Το σιγουρο ειναι οτι θα παρω ετοιμο αμαξι εαν ειναι και δεν θα κατσω να το φτιαξω εγω.


Εφοσον δεν μπει σφηνα κανα Type R καθοτι πλεον υπαρχουν καθαρα αυτοκινητα και σε πολυ χαμηλη τιμη εως εξευτελιστικη.

Επειδη ομως ειχα θα ηθελα ενα m3 εστω 36ari αφου δεν μπορουμε 46ari

Τι να κανουμε??? Θα παρουμε το m3 των "φτωχων" χαχαχαχα φυσικα αστειευομαι

m_power_lunatic
02-01-12, 17:10
Επίσης υπάρχει ή πρέπει να υπάρχει M3 E36 - AC Schnitzer CS , πολύ ειδικό φουσκωτό.
Το είχα δει παλιά στα Μέγαρα, νομίζω μπλέ ή πράσινο χρώμα.
Γιάννη καμιά πληροφορία για αυτό?

Nαι εχουνε υπαρξει τετοια Μ3 Ε36 στην Ελλαδα,με τα πραγματα της SCHNITZER πανω....ανθρακονηματα αληθινα,τριαιρουμενες ζαντες,φρενα,αντιστρεπτικες,μπαρες,κοντα διαφορικα,τιμονια και πολλα ακομα πανακριβα πραγματα.

Ενα μαυρο με πινακιδα Κρητης με 4 πενταρια και λευκο σαλονι (διαλυθηκε σε τρακαρισμα νομιζω) και μεχρι πριν λιγα χρονια ενα λευκο το οποιο εγινε κομματια και η φανοποιια πουληθηκε σε αλλο Μ3 Ε36 δυστυχως χωρις τις 8,5 και 9,5 αρες ζαντες και φαινοτανε χαλια.

Ειχε φτιαξει και ο Κροκιδης ενα cabrio εστοριλ (περιπου) αποχρωση αλλα χαλια κατα τα αλλα.

Ανδρεα να κανεις ΟΤΙ σε φωτισει ο θεος φιλε,μαζι σου σε ολα!!!!!

stef
02-01-12, 19:30
Τι να κανουμε??? Θα παρουμε το m3 των "φτωχων" χαχαχαχα φυσικα αστειευομαι

Το Μ3 είναι Μ3!!
Τέλος, ότι και Μ3 να πάρεις

georgepap
03-01-12, 10:27
lunatic εχεις π.μ.

andreas_R
19-01-12, 10:42
Kαλημερες παιδια!


Επανερχομαι στο θεμα...

Παιζει πολυ το ενδεχομενο ανταλλαγης οπως θα ηθελα
με M3 3000 Ε36 αλλα καμπριο...

Το αμαξι φαινεται να ειναι πληρης μετατροπη απλα
θα ηθελα να μου πειτε λιγο υπερ και κατα οτι υπαρχει για το θεμα
του πλαισιου.

m_power_lunatic
19-01-12, 11:00
Kαλημερες παιδια!


Επανερχομαι στο θεμα...

Παιζει πολυ το ενδεχομενο ανταλλαγης οπως θα ηθελα
με M3 3000 Ε36 αλλα καμπριο...

Το αμαξι φαινεται να ειναι πληρης μετατροπη απλα
θα ηθελα να μου πειτε λιγο υπερ και κατα οτι υπαρχει για το θεμα
του πλαισιου.

Πολυ χαρουμενα νεα,ειναι το μαυρο με το μπεζ σαλονι στην Αμφιθεας????

Ειναι πιο βαρυ,εχει ή πρεπει να εχει το X-BRACE κατω αλλα και να μην το εχει το βαζεις ειναι φθηνο και σχετικα με την ακαμψια μην ανησυχεις δεν εχει και καμια τραγικη ή χαωδης διαφορα με το coupe.To βαρος ειναι πιο πολυ οπως σου ειπα αλλα απο εκει και περα μην αγχωνεσαι στο θεμα της ακαμψιας,δεν ειναι cοupe αλλα ειναι μια χαρα πλαισιο.Απο τριγμους να κανονισεις να εχει τα 17αρια του βασικα και μια νορμαλ αναρτησουλα και εισαι πενα!!!

Πες μου ποιο ειναι μηπως το ξερω,προσφατα τρακαρε ενα λευκο παρα πολυ και επισκευαζοτανε σε φανοποιιο στον Ν.Κοσμο.

andreas_R
19-01-12, 11:09
Εχεις πμ Γιαννη

panos 316T
19-01-12, 12:13
Πολυ χαρουμενα νεα,ειναι το μαυρο με το μπεζ σαλονι στην Αμφιθεας????

Πες μου ποιο ειναι μηπως το ξερω,προσφατα τρακαρε ενα λευκο παρα πολυ και επισκευαζοτανε σε φανοποιιο στον Ν.Κοσμο.

τι είσαι εσύ ρε παιδάκι μου! μας έχεις τρελάνει ....

andreas_R
19-01-12, 12:15
τι είσαι εσύ ρε παιδάκι μου! μας έχεις τρελάνει ....

Ενταξει αστο δεν υπαρχει ο ανθρωπος να ειναι καλα:bowdown:

panos 316T
19-01-12, 12:20
Ενταξει αστο δεν υπαρχει ο ανθρωπος να ειναι καλα:bowdown:

και βέβαια να είναι καλά! σαν τα ψηλά βουνά! respect!

m_power_lunatic
19-01-12, 13:03
Τα παραλετε ρε παιδια,μην τα λετε ετσι!!!!

Απλα καποιοι φιλοι με ειδοποιουνε και εχω και εγω τα ματια μου ανοιχτα,μην ξεχναμε οτι αυτη ειναι η βοηθεια του site και του forum oποτε πρεπει ολοι να βοηθαμε ολους για να εχει νοημα αυτη η κοινοτητα και η παρεα μας και οχι να βλεπουμε φωτογραφιες μονο χεχεχεχε!!!!!!!!!!!

georgepap
19-01-12, 13:57
Πραγματικα o ντεντεκτιβ των Μ3-καλοπροαιρετα παντα- πανελλαδικα...!!!!
Μπραβο σου παντως και για τη βοηθεια σου..!!!

MICZ
19-01-12, 16:11
Μπραβο σου,εισαι απο τους λιγους που κανουνε τετοια δηλωση για την ομορφια του Ε36 και δεν σε αδικω.

Να κρατησεις το Ε92 και να παρεις καποια στιγμη και το πολυποθητο Μ3 Ε36!

Και εγώ φίλε m power lunatic σκέφτομαι να καταλήξω σε Ε36 (αλλά δεν ξέρω αν
θα είναι //M ακόμα), να κάνει παρέα στο 335 το οποίο βλέπω να χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο.

stef
19-01-12, 19:00
Τελικά Αντρέα δεν θα το πάρεις το cabrio αυτό που έλεγες?

stelmaniac
19-01-12, 23:42
Ενταξει αστο δεν υπαρχει ο ανθρωπος να ειναι καλα:bowdown:

ελα ομως που δεν ειναι καλα..!!!:embarassm

andreas_R
20-01-12, 09:25
Τελικά Αντρέα δεν θα το πάρεις το cabrio αυτό που έλεγες?


Eιμαι παρα πολυ κοντα στην αποκτηση.
Το πολυ πολυ μετα να το ανταλλαξω με ενα κουπε ή ακομα καλυτερα να αγορασω ενα κουπε
εαν ανακαμψουμε και να βαλω ολα τα μηχανικα εκει.


Γιατιιιιι?????

ditris
20-01-12, 15:19
Eιμαι παρα πολυ κοντα στην αποκτηση.
Το πολυ πολυ μετα να το ανταλλαξω με ενα κουπε ή ακομα καλυτερα να αγορασω ενα κουπε
εαν ανακαμψουμε και να βαλω ολα τα μηχανικα εκει.



Βρε πάρε το κάμπριο κ μην το πουλάς μετά για m3 coupe!.....Το cabrio θάναι ότι πρέπει και για το καλοκαιράκι....άλλη φάση!Αλήθεια κυκλοφορούν hardtop για αυτά?Αν ναι θα εισαι ακόμη πιο ωραίος....

andreas_R
20-01-12, 15:37
Βρε πάρε το κάμπριο κ μην το πουλάς μετά για m3 coupe!.....Το cabrio θάναι ότι πρέπει και για το καλοκαιράκι....άλλη φάση!Αλήθεια κυκλοφορούν hardtop για αυτά?Αν ναι θα εισαι ακόμη πιο ωραίος....

Aπο οτι εχω δει ναι υπαρχουν hardtop.

BMW Power
20-01-12, 15:47
Βεβαίως και υπάρχουν hardtop για Ε36.

Το θέμα είναι πως η κουκούλα στα 36άρια είναι ευαίσθητη και αν δεν έχει συντηρηθεί σωστά..... ότι χαλάσει είναι ακριβό.

andreas_R
20-01-12, 15:53
Τουλαχιστον ελπιζω να χαλασει κλειστη η κουκουλα!!!

Χαχαχαχα!!!!

stef
20-01-12, 18:05
Εγώ θα έπαιρνα το ασημένιο coupe από Κόρινθο!
Original

andreas_R
20-01-12, 19:22
Ε πηγαινε παρτο!!! Χαχαχα

Στεφανε για να κανω τετοια κινηση πρεπει να πουληθει πρωτα το δικο μου.

Υπομονη δεν ειναι κατι που με χαρακτηριζει.

Ενω τωρα εχουμε ανταλλαγη οπως με "βολευει" και παει λεγοντας.

Μην προτρεχουμε ομως, οπως προανεφερα ειμαστε σε πολυ καλο δρομο.

m_power_lunatic
20-01-12, 19:26
Βεβαίως και υπάρχουν hardtop για Ε36.

Το θέμα είναι πως η κουκούλα στα 36άρια είναι ευαίσθητη και αν δεν έχει συντηρηθεί σωστά..... ότι χαλάσει είναι ακριβό.

+10000000 α ρε Δημητρη εισαι πολυ μπροστα λεμε χεχεεχεχε!!!!

Οπως το λεει ο Δημητρης ακριβως ειναι με την κουκουλα, και ετυχε και το τονισα στο τηλεφωνο και στον Ανδρεα που μιλησαμε χωρις να ειμαι ειδικος μιας και δεν ειχα ποτε 36αρι cabrio.

Ανδρεα μπες μεσα και αρχισε να πατας κουμπια και να ανοιγοκλεινεις την κουκουλα χαχαχαχαχα!!!!!!!!

andreas_R
20-01-12, 19:31
Γιαννη σου στελνω πμ

stef
20-01-12, 20:51
Ε πηγαινε παρτο!!! Χαχαχα

Στεφανε για να κανω τετοια κινηση πρεπει να πουληθει πρωτα το δικο μου.

Υπομονη δεν ειναι κατι που με χαρακτηριζει.

Ενω τωρα εχουμε ανταλλαγη οπως με "βολευει" και παει λεγοντας.

Μην προτρεχουμε ομως, οπως προανεφερα ειμαστε σε πολυ καλο δρομο.

Για σένα λέω ρε!!!!
Εγώ δεν ψάχνω Ε36 Μ3...
Το cabrio θέλει ψάξιμο και υπομονή και δύσκολα θα βρεις καλοσυντηρημένο...

stelmaniac
20-01-12, 20:58
Βεβαίως και υπάρχουν hardtop για Ε36.

Το θέμα είναι πως η κουκούλα στα 36άρια είναι ευαίσθητη και αν δεν έχει συντηρηθεί σωστά..... ότι χαλάσει είναι ακριβό.

με ενα 400αρι πλεον την κανεις καινουρια....

BMW Power
21-01-12, 08:31
Είναι πολλά αυτά που μπορεί να χαλάσουν σε μια κουκούλα. Από ιμάντες και επένδυση μέχρι μηχανισμός και η ίδια η κουκούλα. Όλα αυτά σε ένα αυτοκίνητο χαμηλής πλέον αξίας είναι ποσοστιαία μεγάλο ποσό στο συνολικό κόστος του αυτοκινήτου.

stef
21-01-12, 08:53
Και μεγάλο ποσό στο συνολικό κόστος του αυτοκινήτου Δημήτρη αλλά και μεγάλη πιθανότητα η κουκούλα σε ένα αμάξι 15ετίας να σου βγάλει πρόβλημα
Αν μιλήσουμε και για αντικατάσταση OEM κουκούλας, καλύτερα να σταματήσουμε εδώ την κουβέντα μας...

stelmaniac
24-01-12, 07:06
το ειχα το 36αρι το καμπριο και ξερω....αν η κουκουλα δεν ειναι σκισμενη με 4-4,5 κατοσταρικα αλλαζονται ΟΛΑ(ραφες-ιμαντες-ναυλον).....

ολη η κουκουλα κανα χιλιαρικο-1200 εξω,οχι στη μπεμβε αρκει να μην εχει ιδιαιτερο χρωμα.

E36 M POWER
24-01-12, 13:04
ζητω συγνωμη αν ειναι :offtopic:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2131980/

andreas_R
14-02-12, 23:00
Λοιπον παιδια να σας περιγραψω την εμπειρια μου η οποια δυστυχως ή ευτυχως δεν ειχε χαρουμενο τελος οσων αφορα την αποκτηση ενος e36 M3.

Ειχα παει στην Συρο να δω ενα κυπαρισσι καμπριο 36αρι Μ3 3.0
Μολις κατεβηκα απο το καραβι και το ειδα πραγματικα μου αρεσε παρα πολυ και ειπα απο μεσα μου
εδω ειμαστε!!!!


Πηγαινοντας πιο κοντα και κανοντας μια βολτα γυρω γυρω ενταξει ειχε καποια σημαδακια λογικο τοσα χρονια αμαξι τα οποια ομως με ενα γυαλισμα ενα 70% θα εξαφανιζοντουσαν.

Απο τις φωτο ειχα εντυπωσιαστει απο το σαλονι το οποιο εμοιαζε να ειναι ολοκαινουργιο.
Πρωτη απογοητευση ας πουμε εκει το σαλονι ηταν κατω των προσδοκιων μου και ακομα περισσοτερο
επηρρεασμενες απο το περασμα του χρονου ηταν οι ταπετσαριες.
Το ταμπλο ειχε καποια θεματακια εφαρμογης με κανα 2-3 σημεια εντονα.

Η κουκουλα μου φανηκε αρκετα ταλαιπωρημενη μεσα εξω δεξια αριστερα,
χωρις να εχω δει καποια αλλη βεβαια. Παρολα αυτα ανοιγοκλεινε μια χαρα.

Βαζοντας μπρος το αμαξι δουλευε πολυ δυνατα να το πω? ζωηρα? δε ξερω δεν εχω ξανακουσει σε τετοια φαση αλλο απο κοντα. Μονο του jkarpas αλλα απο οτι θυμαμαι δουλευε πιο ησυχα του συνφορουμιτη.

Δουλευε στο ρελαντι και κουναγε σχεδον ολο το αμαξι. Στην οδηγηση ηταν ζωηρο απο χαμηλα με αποκορυφωμα τις 4000-4500 στροφες οπου κατεβαζε ωραια μπορω να πω χωρις με τρελαινει κιολας.
Σασμαν σφιχτο με υποψια γρατζουνιτσας 2ας και πααααρα πολυ λιιιιιιιιιιιγο 3ης.
Το τιμονι και το πατημα του δε μου αφησαν ωραια εντυπωση συν οτι το αμαξι εχει 18αρες αρκετο χαμηλωμα και bilstein κιτρινα απο οτι ειδα.



Παιδια η απογοητευση ηρθε απο το εσωτερικο κατα την διαρκεια της βολτας.
Μιλαμε δεν ηξερα απο που ερχοταν οι τριγμοι.
Μιλαμε για πολυ τριξιμο!!! Απο παντου. Ταπετσαριες καθισματα κουκουλα παραθυρακια ...
Απογοητευση!!!

Μιλωντας με τον ιδιοκτητη ο οποιος ηταν φιλικοτατος ευγενικοτατος και πολυ υπομονετικος
μαζι μου, μου ειπε οτι θεωρει το αμαξι του απο τα καλα και μεταξυ σοβαρου και αστειου μου ειπε
οτι δεν μου κανει το 36αρι σαν αμαξι εφοσον δεν μου αρεσε.
O ανθρωπος μου ειπε μεχρι και να παρω το αμαξι στην Αθηνα να το παω οπου θελω και αν δεν μου αρεσει
να το ξαναστειλω πισω!!!!

Πραγματικα απογοητευτικα ειχα παει για να ερθω με νεο αμαξι με μια Μ3 και τιποτα.
Το σκεφτομουν μεχρι και την ωρα που ηρθε το καραβι για να φυγω παλι.

Παιδια τα φωτα σας πραγματικα.
Ολα τα καμπριο ετσι κανουν? τα κουπε? δεν μπορω να το διανοηθω.
Εγω ειχα στο μυαλο μου ενα ε36 320 που ειχε καποτε η οικογενεια και εγω ειχα για 4+ χρονια
ενα 528 Ε39 και ηταν αψογα. Ειδικα το ε39 οταν το εδωσα ηταν 9-10 ετων εχοντας σαν καροτσι 200000χλμ+ και δεν ακουγοταν τιποτα.

Ακουω γνωμες

bmwz3m44
14-02-12, 23:16
μονο που πηγες να δεις 36αρι καμπριο με 18αρες ζαντες εκανες λαθος.
ακομα και το m 17 ειχε.περιμενες να μην εχει τριγμους?
επισης αναφερεις οτι εχει αρκετο χαμηλωμα.το οποιο σημαινει ( το πιο πιθανο) οτι τα αμορτισερ εχουν σαπισει και οταν ερχεται η λακουβα προσευχεσαι για την μεση σου.σιγουρα δεν ειναι ολα ετσι.οποιος σεβεται το 36αρι του ειδικα καμπριο δεν βαζει 18αρες ζαντες.
το κουπε σιγουρα τριζει πολυ λιγοτερο και παιζουν ρολο οι αναρτησεις σε τι κατασταση βρισκονται και φυσικα να εχει μεχρι 17 ιντσες ζαντα.αυτα φανταζομαι που λεω τα ξερουν ολοι δεν ειμαι και κανενας ειδικος.

gearboxer
14-02-12, 23:22
.....μου ειπε οτι θεωρει το αμαξι του απο τα καλα και μεταξυ σοβαρου και αστειου μου ειπε
οτι δεν μου κανει το 36αρι σαν αμαξι.....

Ακουω γνωμες

Αν ξαναμιλήσετε, να του πείς ότι ούτε αυτουνού του κάνει το 36άρι σαν αμάξι...Αν θέλει χαμήλωμα, 18άρες και μοντίφες υπάρχουν εκεί έξω πολλά άλλα αυτοκίνητα για να τον ικανοποιήσουν..

saikoE39
15-02-12, 00:08
Λοιπον παιδια να σας περιγραψω την εμπειρια μου η οποια δυστυχως ή ευτυχως δεν ειχε χαρουμενο τελος οσων αφορα την αποκτηση ενος e36 M3.

Ειχα παει στην Συρο να δω ενα κυπαρισσι καμπριο 36αρι Μ3 3.0
Μολις κατεβηκα απο το καραβι και το ειδα πραγματικα μου αρεσε παρα πολυ και ειπα απο μεσα μου
εδω ειμαστε!!!!


Πηγαινοντας πιο κοντα και κανοντας μια βολτα γυρω γυρω ενταξει ειχε καποια σημαδακια λογικο τοσα χρονια αμαξι τα οποια ομως με ενα γυαλισμα ενα 70% θα εξαφανιζοντουσαν.

Απο τις φωτο ειχα εντυπωσιαστει απο το σαλονι το οποιο εμοιαζε να ειναι ολοκαινουργιο.
Πρωτη απογοητευση ας πουμε εκει το σαλονι ηταν κατω των προσδοκιων μου και ακομα περισσοτερο
επηρρεασμενες απο το περασμα του χρονου ηταν οι ταπετσαριες.
Το ταμπλο ειχε καποια θεματακια εφαρμογης με κανα 2-3 σημεια εντονα.

Η κουκουλα μου φανηκε αρκετα ταλαιπωρημενη μεσα εξω δεξια αριστερα,
χωρις να εχω δει καποια αλλη βεβαια. Παρολα αυτα ανοιγοκλεινε μια χαρα.

Βαζοντας μπρος το αμαξι δουλευε πολυ δυνατα να το πω? ζωηρα? δε ξερω δεν εχω ξανακουσει σε τετοια φαση αλλο απο κοντα. Μονο του jkarpas αλλα απο οτι θυμαμαι δουλευε πιο ησυχα του συνφορουμιτη.

Δουλευε στο ρελαντι και κουναγε σχεδον ολο το αμαξι. Στην οδηγηση ηταν ζωηρο απο χαμηλα με αποκορυφωμα τις 4000-4500 στροφες οπου κατεβαζε ωραια μπορω να πω χωρις με τρελαινει κιολας.
Σασμαν σφιχτο με υποψια γρατζουνιτσας 2ας και πααααρα πολυ λιιιιιιιιιιιγο 3ης.
Το τιμονι και το πατημα του δε μου αφησαν ωραια εντυπωση συν οτι το αμαξι εχει 18αρες αρκετο χαμηλωμα και bilstein κιτρινα απο οτι ειδα.



Παιδια η απογοητευση ηρθε απο το εσωτερικο κατα την διαρκεια της βολτας.
Μιλαμε δεν ηξερα απο που ερχοταν οι τριγμοι.
Μιλαμε για πολυ τριξιμο!!! Απο παντου. Ταπετσαριες καθισματα κουκουλα παραθυρακια ...
Απογοητευση!!!

Μιλωντας με τον ιδιοκτητη ο οποιος ηταν φιλικοτατος ευγενικοτατος και πολυ υπομονετικος
μαζι μου, μου ειπε οτι θεωρει το αμαξι του απο τα καλα και μεταξυ σοβαρου και αστειου μου ειπε
οτι δεν μου κανει το 36αρι σαν αμαξι εφοσον δεν μου αρεσε.
O ανθρωπος μου ειπε μεχρι και να παρω το αμαξι στην Αθηνα να το παω οπου θελω και αν δεν μου αρεσει
να το ξαναστειλω πισω!!!!

Πραγματικα απογοητευτικα ειχα παει για να ερθω με νεο αμαξι με μια Μ3 και τιποτα.
Το σκεφτομουν μεχρι και την ωρα που ηρθε το καραβι για να φυγω παλι.

Παιδια τα φωτα σας πραγματικα.
Ολα τα καμπριο ετσι κανουν? τα κουπε? δεν μπορω να το διανοηθω.
Εγω ειχα στο μυαλο μου ενα ε36 320 που ειχε καποτε η οικογενεια και εγω ειχα για 4+ χρονια
ενα 528 Ε39 και ηταν αψογα. Ειδικα το ε39 οταν το εδωσα ηταν 9-10 ετων εχοντας σαν καροτσι 200000χλμ+ και δεν ακουγοταν τιποτα.

Ακουω γνωμες


Στην Σύρο εφτασες ..μπραβο...!!!!

Τρελε χτύπα ενα 316 και κανε το οτι θες εσυ...!!Δεν υπάρχει λύτρωση,εκτος και εισαι πολυ τυχερός.
Ολα τα δουλεμένα Ε36 τριζουν,(καμπριο με 18αρα και σκληρη αναρτηση= κουδουνιστρα)

m_power_lunatic
15-02-12, 09:18
Noμιζω στα ειχα πει για τα cabrio και τους τριγμους κτλ.

Καλη συνεχεια στην αναζητηση σου!

BMW Power
15-02-12, 10:54
Κολλητός φίλος είχε αγοράσει Μ3 Ε36 cabrio 286 ΓΝΗΣΙΟ με hardtop.

Το αυτοκίνητο ήταν χαμηλωμένο και με μαμά 17" ήταν τραγωδία από τους τριγμούς για τα δικά μου δεδομένα. Έτριζαν όπως λες τα πάντα και είχε θορύβους από κάθε δυνατό και αδύνατο σημείο που μπορεί να φανταστεί κάποιος.

Τα coupe σε αυτό τον τομέα είναι μακράν καλύτερα αλλά και αυτά τρίζουν.

Υπομονή και θα βρεις καλό αυτοκίνητο με την οικονομική κατάσταση που επικρατεί.

andreas_R
15-02-12, 14:11
Παιδια πλεον εαν κατσει παλι υπο ορους που με συμφερουν
ΜΟΝΟ ΚΟΥΠΕ!!!!

και δεν ειμαι κανενας περιεργος...
Ταπερ ειχα με σκληρη αναρτηση βαβουρα κτλ δεν αλλαξαν ξαφνικα τα γουστα μου,
ασχετα που το a4 δεν κανει κιχ περα απο τα δερματα μεταξυ τους.

Ειδωμεν

BMW M3 E30
17-02-12, 15:55
Γεια σας και απο μενα.Νομιζω οτι υπαρχουν καποια λαθακια στα δυο αυτοκινητα που ψαχνει ο φιλος:http://www.car.gr/classifieds/cars/view/200920/ και http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1540140/.Και τα δυο απ'οσο καταλαβαινω ειναι κατω του 9/96.Δεν εχουν πισω τριτο φως,το μπλε εχει ενα σακι και το παλιο glovebox και τελος και τα δυο εχουν μηχανικους προεταντηρες.Το μπλε εχει αλλαξει και τιμονι.
Οσο αφορα στα πλαινα φλασακια απ'οσο ξερω ολα τα Μ3(ειτε 286 ειτε 321)ειχαν πλαστικα.Οπως και να'χει ο καλυτερος τροπος ειναι να ζητας τα τελευταια 7 ψηφεια της αδειας και να τσεκαρεις στο BMW vin number.
Τελος επειδη ψαχνομαι και γω κατα καιρους το μαυρο ειναι πανω απο δυο χρονια και ειναι στα 8.900 που το ειδα τωρα και το αλλο πανω απο εναμιση χρονο.
Εννοειται οτι δεχομαι διορθωσεις!

M3SPORTEVO
22-02-12, 12:59
Υπαρχει Μ3 Ε36 μαυρο,με σαλονι του παγου,17αρες BBS Motorsport,εξατμιση,χαμηλωμενο,μπαρα θολων,σε αρκετα καλη κατασταση,δηλωμενο 2.5L, στα 7Κ...Αν ενδιαφερεσαι το αμαξι βρισκεται σε συνεργειο στο Νεο Κοσμο και η τιμη μπορει να πεσει λιγο ακομα...

andreas_R
23-02-12, 10:37
Φιλε μου εγω εχω χρεος στο audi περι τα 1600 ευρω.

Οποτε καταλαβαινεις.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2115647/
Αυτο εδω το ξερει κανεις ?

andreas_R
16-03-12, 09:36
Kανενα νεο απο το ///Μετωπο????

Θα σε βρει ο νεος χρονος με εξι πεταλουδες την ανοιξη του 2012 να φτερουγιζουνε στα αυτια σου?????

Εψαξα το αρχειο μου και εχω βρει τηλεφωνα κινητα απο 3 Μ3 Ε36 321 γνησια (ασημι-σκουρο μπλε-ασπρο).Τα 2 πρωτα ειναι ευρωπαικα και το τελευταιο αμερικανικο.Αν θελησεις κατι πες μου αν και σε βλεπω προς CIVIC-TYPE R και εγω σιγουρα ΔΕΝ προκειται να σε κατηγορησω,ειναι η εποχη περιεργη και το διλημμα δεκτο και αναμενομενο.

Οτι και αν αποφασισεις εγω μαζι σου και αν ειναι ιαπωνας θελω βολτα πιστα-Μεγαρα!


Βρηκα αυτο το ποστ του Γιαννη και θα ηθελα να πω πως πεταλουδες ακομα δεν ειδα στον
κηπο μου να πετανε αλλα εχω 6 καλα κρυμμενες στο γκαραζ μου.....
:bananasmi:bananasmi:bananasmi



Κατοχος BMW ξανα απο τον Αυγουστο του 2006 οπου ειχα δωσει το 528 για να παρω
το ταπερ!!!

Αυταααααααα:greenboun

BMW Power
16-03-12, 10:17
Με γειά Αντρέα!!! Βάλε φωτογραφίες

andreas_R
16-03-12, 10:19
Ευχαριστωωωω!!!!

Θα βαλω το συντομοτερο.

Λεω να αλλαξω και το avatar αν και το ταπερ παραμενει αγαπη!!!

m_power_lunatic
16-03-12, 10:24
Δωσε info και spec αργα και βασανιστικα.........ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ Ανδρεα!!!!

Dim77
16-03-12, 10:25
Καλορίζικο Αντρέα. (να μείνει το δαιμονισμένο civic στο avatar)

andreas_R
16-03-12, 11:21
Παιδια σας ευχαριστω ολους.

Θα ακολουθησουν καποια στιγμη φωτογραφιες και περιγραφη οσο πιο αντικειμενικα μπορω
απο τις πρωτες εντυπωσεις.
Επιλεκτικα θα πω οτι το αμαξι μου ταιριαζει!!!.... χαχαχα

Driftakos
16-03-12, 11:23
καλοριζικο :)

m_power_lunatic
16-03-12, 12:00
Μου φαινεται οτι θα ειναι μαυρο με λευκο σαλονι και με RACING DYNAMICS....δεν ξερω αλλα ετσι το ''μυριζω''.....

andreas_R
16-03-12, 12:03
Επεσες εξω Γιαννη αλλα ενταξει!!!

Το αμαξι δεν ειναι γνωστο γενικα ουτε κυκλοφορουσε σε στεκια κτλ.

Στην οικογενεια του υπαρχουν ενα ε30 318 καμπριο σε κατασταση βιτρινας και ενα 5αρι με πινακιδες αντικας
και αυτο σε παρα πολυ καλη κατασταση.

m_power_lunatic
16-03-12, 12:06
Επεσες εξω Γιαννη αλλα ενταξει!!!

Το αμαξι δεν ειναι γνωστο γενικα ουτε κυκλοφορουσε σε στεκια κτλ.

Στην οικογενεια του υπαρχουν ενα ε30 318 καμπριο σε κατασταση βιτρινας και ενα 5αρι με πινακιδες αντικας
και αυτο σε παρα πολυ καλη κατασταση.

Xαιρομαι που επεσα εξω,φρεσκο αιμα!!!!!!:wub:

stelmaniac
16-03-12, 13:58
καμπριο ειναι τελικα ή κουπε;

andreas_R
16-03-12, 14:01
Κουπε.

Βλεπω καμπριο και παθαινω ταραχη πλεον.

saikoE39
16-03-12, 16:31
Ευχαριστωωωω!!!!

Θα βαλω το συντομοτερο.

Λεω να αλλαξω και το avatar αν και το ταπερ παραμενει αγαπη!!!



Kαλοταξιδο το εργαλείο...!!!!!:bigthumb:

stef
16-03-12, 20:13
Βρηκα αυτο το ποστ του Γιαννη και θα ηθελα να πω πως πεταλουδες ακομα δεν ειδα στον
κηπο μου να πετανε αλλα εχω 6 καλα κρυμμενες στο γκαραζ μου.....
:bananasmi:bananasmi:bananasmi



Κατοχος BMW ξανα απο τον Αυγουστο του 2006 οπου ειχα δωσει το 528 για να παρω
το ταπερ!!!

Αυταααααααα:greenboun

Καλορίζικο ρε!!!
Λέγε τώρα
286 ή 321?
Original ή μετατροπή? Τελείωνε τόση ώρα.... χα χα χα

LEO328
16-03-12, 20:29
καλοριζικο αδερφε.καλες παντες και καλα ice tea!:D

Straight six
16-03-12, 21:05
μας πεθανε ο φουστης:icon02:......καλοριζικο μεγαλε ! ! !

GIANNHS M
16-03-12, 21:06
φιλε συμφορητη καλωριζικο το εργαλειο κ καλοταξιδικο!!!καλα κ ασφαλοι χιλιομετρα.!!!!!
θελουμε υλικο!!!!!! μπορεις να σεβαστεις μια επιθυμια?????

andreas_R
16-03-12, 21:47
Παιδια ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια.

Το αμαξι ειναι μετατροπη απο 3.18is σε ε36 3.0cc
Εχει τα παντα εκτος απο σαλονι και ειχε φτιαχτει στον Καλαντζη.
Ανηκε σε bmwδοοικογενεια, ηταν φιλος γνωστου μου οπως διεπιστωθη στην πρωτη συναντηση.
Πραγματικα ειναι το κατι αλλο 2 βολτες που το εχω παει μια που το πηρα απο Αργυρουπολη Περιστερι
και μια πριν λιγο που ειχα παει προπονηση. Πραγματικα χαιρομαι να το ακουω να βγαζει μπασιλα.
Δεν τριζει δεν κοπαναει και σε σχεση με αλλα 3 36αρια που οδηγησα θεωρω οτι ειναι ζωηρο ή εαν θελετε
καλυτερο των προσδοκιων μου.
Ποιοτητα κυλισης αρκετα καλη. Θα ηθελα λιγο πιο στιβαρο το τιμονι.
Ξερω δε θα βαζω φωτια στο δρομο δεν ηταν αυτος ο σκοπος της αγορας μου, αλλα με ικανοποιει
προς το παρον σαν συνολο. Καποια μικρομαζεματακια λογικο ειναι να τα θελει,αλλα οχι κατι
αμεσο και δαπανηρο. Αυτα τα ολιγα. Πραγματικα θα μου την πουν οι τριγυρω οτι πηρα παλιο αμαξι
κτλ αλλα δε δινω δεκαρα, καθενας κρινει και ενεργει αναλογα με τις αναγκες του και την τσεπη του.
Εγω ηθελα ενα αμαξι να το βγαζω μια δυο φορες την βδομαδα βολτα και να εχω το χαμογελο στα χειλη,
την δεδομενη χρονικη στιγμη αυτη ηταν η χρυση τομη για μενα και ειχα αποθημενο να το παρω.
Αλλος του αρεσει το μποουλινγκ αλλος γουσταρει σινεμα αλλος ρουχα και ταξιδια, εγω γουσταρω ενα ωραιο αμαξι και αυτο διαλεξα.
φωτο αυριο γιατι τωρα νυχτωσε χαχαχαχα

Sp!ros G
16-03-12, 22:35
Μπραβο ρε φιλε !!!!

Καλοταξιδο να ειναι και να το χαρεις με υγεια !!!!

Περιμενουμε και φωτο συντομα !!!

Stunt Mike
16-03-12, 22:40
Επεσες εξω Γιαννη αλλα ενταξει!!!

Το αμαξι δεν ειναι γνωστο γενικα ουτε κυκλοφορουσε σε στεκια κτλ.

Στην οικογενεια του υπαρχουν ενα ε30 318 καμπριο σε κατασταση βιτρινας και ενα 5αρι με πινακιδες αντικας
και αυτο σε παρα πολυ καλη κατασταση.

Ανδρεα μηπως ειναι ασημο-μωβ το 36αρι που πηρες με τον 3λιτρο κινητηρα??Και το Ε30 318 cabrio του πατερα του ειναι κοκκινο???Αν ναι..το πηγες σε φανοποιο τ'αμαξι??

bmwz3m44
16-03-12, 23:23
καλοταξιδο ανδρεα!να το χαιρεσαι!μακαρι να βγει απροβληματιστο!
αφου δεν ειναι γνησιο δε χρειαζεται να το κρατας και λουλουδι,προσανατολισμενη αγορα για γρηγορες βολτες,σαν τα παλια bmw δεν εχει πως να το κανουμε,ασπαστα!@!
γιωργος

bmwz3m44
16-03-12, 23:23
καλοταξιδο ανδρεα!να το χαιρεσαι!μακαρι να βγει απροβληματιστο!
αφου δεν ειναι γνησιο δε χρειαζεται να το κρατας και λουλουδι,προσανατολισμενη αγορα για γρηγορες βολτες,σαν τα παλια bmw δεν εχει πως να το κανουμε,ασπαστα!@!
γιωργος

andreas_R
16-03-12, 23:34
Ανδρεα μηπως ειναι ασημο-μωβ το 36αρι που πηρες με τον 3λιτρο κινητηρα??Και το Ε30 318 cabrio του πατερα του ειναι κοκκινο???Αν ναι..το πηγες σε φανοποιο τ'αμαξι??

Ναι αυτο ειναι και πηγαμε σε φανοποιο.
Τα ειπαμε και στο πμ:dblthumb2

andreas_R
16-03-12, 23:35
καλοταξιδο ανδρεα!να το χαιρεσαι!μακαρι να βγει απροβληματιστο!
αφου δεν ειναι γνησιο δε χρειαζεται να το κρατας και λουλουδι,προσανατολισμενη αγορα για γρηγορες βολτες,σαν τα παλια bmw δεν εχει πως να το κανουμε,ασπαστα!@!
γιωργος

Eυχαριστω φιλε μου να εισαι καλα

E36 RULES!!
17-03-12, 01:32
Kαλορίζικο, καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο!! Καλα χιλιόμετρα να'χεις!

6ylinder
19-03-12, 08:30
Καλορίζικο και να το χαρείς!

E36 M3 USA
19-03-12, 18:53
Καλορίζικο καλοτάξιδο και Καλα χιλιόμετρα

andreas_R
21-03-12, 10:21
Παιδες ευχαριστω και παλι για τις ευχες σας.

Εχω κανει περιπου 270 χιλιομετρα.
Πραγματικα οσο οδηγω ερωτευομαι κιολας!

Οριστε και μερικες φωτο με τοπιο βιομηχανικο και logistics χαχαχα.
Ειναι και απλυτο.

http://i105.photobucket.com/albums/m217/andreasR_01/IMG_0128.jpghttp://i105.photobucket.com/albums/m217/andreasR_01/IMG_0127.jpghttp://i105.photobucket.com/albums/m217/andreasR_01/IMG_0126.jpghttp://i105.photobucket.com/albums/m217/andreasR_01/IMG_0124.jpg

Dimzan
21-03-12, 10:28
Πολυ ωραιο! Καλες βολτες !

m_power_lunatic
21-03-12, 10:51
Mια χαρα,διακριτικο και ιδιαιτερο χρωματακι.Ειναι γνησιο Μ-PACK??

Με την πρωτη ευκαιρια ζαντες 286 και σαλονακι Μ3 Ε36 αλκανταρα κατα προτιμηση και θα εχεις μια κουκλα,σιγα-σιγα χτιστο οπως θελεις εσυ.

Χθες εμαθα οτι αλλος ενας φιλος μου πηρε μαυρο 286,το αμαξι αυτο ειναι μια πολυ καλη επιλογη για καποιον που θελει αξιοπιστα γκαζια και πλεον κλασσικη γραμμη.

Καλοριζικο Ανδρεα και να το φερεις σε καμια συναντηση να το δουμε.

Παντως βλεπω γενικα οτι τα Μ3 Ε36 προτιμουνται απο αρκετο κοσμο τελευταια,δεχονται την αναγνωριση που τους αξιζε μαλλον????

andreas_R
21-03-12, 10:59
Γιαννη μεσα στο μυαλο μου εισαι.
Ζαντες και σαλονι τα θελω για να ειναι "ολοκληρωμενο"ας πουμε.

Το χρωμα ειναι οντως ιδιαιτερο, ωραιο και διακριτικο κατα την προσωπικη μου αποψη που προσπαθει να ειναι αντικειμενικη χαχαχα!!!
Σιγα σιγα ολα θα γινουν εμεις να ειμαστε καλα.
Το αμαξι πραγματικα τα κανει ολα θεωρω.
Μου δινει την ιδια χαρα ειτε το παω με 3000 στροφες ειτε με 7000.
Ειτε παω για καφε ειτε γρηγορη βολτα.

Δεν εχω εξοικειωθει ακομα για κανενα λογο και αυτο ειναι το ωραιο...
Πραγματικα με τρελαινει αυτο μπασο που βγαζει εκει μεχρι τις 3000-3500.
ΠΣΚ εχει ταξιδι στο χωριο καθοτι εχω χασει προσφατα τον πατερα μου(πριν 3 χρονια) και εχουμε μνημοσυνο.


Αυτα τα ολιγα...

zaharias
21-03-12, 11:28
Να εισαι καλα και να το χαιρεσαι Αντρεα..
Καλοριζικο, καλοταξιδο και απροβληματιστο ευχομαι.. :)
Συμφωνω για ζαντες και σαλονι.. Να γινουν οι "μαργαριτες" λεμε (καποια στιγμη με το καλο..). :D

andreas_R
21-03-12, 11:36
Να εισαι καλα και να το χαιρεσαι Αντρεα..
Καλοριζικο, καλοταξιδο και απροβληματιστο ευχομαι.. :)
Συμφωνω για ζαντες και σαλονι.. Να γινουν οι "μαργαριτες" λεμε (καποια στιγμη με το καλο..). :D

Eυχαριστω να εισαι καλα!

Και εσυ με το καλο και το γρηγοροτερο το δικο σου;).


Φυσικα η αδερφη μου ειπε οτι της αρεσει την πηγα και μια βολτα αλλα ειπε το επομενο μου να ειναι το πιο καινουριο και φυσικα εννοει το 46αρι.

Απεχουμε αρκετα Γεωργια της λεω... Ισως σε καποια αλλη χωρα:greenboun

ditris
21-03-12, 11:43
Παιδες ευχαριστω και παλι για τις ευχες σας.

Εχω κανει περιπου 270 χιλιομετρα.
Πραγματικα οσο οδηγω ερωτευομαι κιολας!

Οριστε και μερικες φωτο με τοπιο βιομηχανικο και logistics χαχαχα.
Ειναι και απλυτο.


Κουκλί είναι.....κ απο εμένα λοιπόν καλοτάξιδο, αμάτιαστο και να το ευχαριστηθείς!Προσωπική μου γνώμη ότι οι ζάντες που φορά τώρα του πάνε πολύ!Δεν θα τις άλλαζα.Αλλα εσύ αποφασίζεις μην σε επηρεάζω!

6ylinder
21-03-12, 11:58
Φυσικα η αδερφη μου ειπε οτι της αρεσει την πηγα και μια βολτα αλλα ειπε το επομενο μου να ειναι το πιο καινουριο και φυσικα εννοει το 46αρι.

Ρε 36άρι για πάντα!!!!! Για μένα θέλει άλλη ζαντούλα...
Πάντως δεν είναι τούμπανο εξωτερικά κ μ' αρέσει αυτό! Κ οι άλλοι στα φανάρια θα το κόβουν για κανά 1800άρι...και μόλις το ανοίξεις :bugeye::bugeye:

Driftakos
21-03-12, 12:06
κουκλα είναι... αντε, να το χαρεις και πολλα καλα και πλαγιαστα χιλιόμετρα

υγ: η ζαντούλα τα σπάει. πολυ τη γουσταρω αυτη... αν αποφασίσεις να την αλλάξεις ;)

m_power_lunatic
21-03-12, 12:09
κουκλα είναι... αντε, να το χαρεις και πολλα καλα και πλαγιαστα χιλιόμετρα

υγ: η ζαντούλα τα σπάει. πολυ τη γουσταρω αυτη... αν αποφασίσεις να την αλλάξεις ;)

Ετοιμο το deal χαχαχα χαχαχαχχα!!!!

andreas_R
21-03-12, 12:20
Θα καταντησω γραφικος αλλα σας ευχαριστω για αλλη μια φορα.

Η αληθεια ειναι οτι οι ζαντες δε με χαλανε καθολου οποτε και δεν καιγομαι για αλλαγη.

Πιο πολυ το σαλονι ονειρευομαι!

Εμφανισιακα ειναι "τουμπανο" οσο χρειαζεται για ευνοητους λογους...

panos 316T
21-03-12, 12:22
Καλοτάξιδο και από μένα Ανδρέα,
να το χαρείς όπως θέλεις...



ΥΓ:τι να πούμε για το Ε36....:bugeye::rockon:

georgepap
21-03-12, 13:30
καλοριζικο!!!
Οι ζαντες,πιστευω,ταιριαζουν στην Ε36 καροτσα καθως μοιαζουν με schnitzer...
Αν δεν κανω λαθος ειναι RH.Αν ναι...προσεχε της ''ως κορη οφθαλμου''
γιατι οταν χρειαστηκε να αγορασει φιλος που φορουσε τις ιδιες μια ζαντα
ξανα..μετα απο σπασιμο..ειχαν καταργηθει!!!
Δεν ξαναβγαινουν καινουριες.

Action Man
28-03-12, 19:15
Παιδες ευχαριστω και παλι για τις ευχες σας.

Εχω κανει περιπου 270 χιλιομετρα.
Πραγματικα οσο οδηγω ερωτευομαι κιολας!

Οριστε και μερικες φωτο με τοπιο βιομηχανικο και logistics χαχαχα.
Ειναι και απλυτο.

http://i105.photobucket.com/albums/m217/andreasR_01/IMG_0128.jpghttp://i105.photobucket.com/albums/m217/andreasR_01/IMG_0127.jpghttp://i105.photobucket.com/albums/m217/andreasR_01/IMG_0126.jpghttp://i105.photobucket.com/albums/m217/andreasR_01/IMG_0124.jpg

Καλοτάξιδη Ανδρέα!Πολύ ωραία!

Geo_3D
28-03-12, 20:39
Αντε επιτελους!!!!Καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι!

andreas_R
28-03-12, 21:52
Eυχαριστω ρε αγορι να εισαι καλα

Vasilis M3
29-03-12, 18:42
Kαλορίζικο Αντρέα!

Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα σου εύχομαι!Ελα σε καμια συνάντηση να το χαζέψουμε απο κοντά!:ylsuper:

andreas_R
30-03-12, 09:33
Ευχαριστω πολυ φιλε μου να εισαι καλα!

Αλλα τι να χαζεψεις μη ξεχνιεσαι εχεις Ε30 Μ3!!!
Μαλλον εμεις θα μπανισουμε
Χαχαχα

LEO328
30-03-12, 14:39
καλοριζικο και παλι το daytοna σου.απαιχτο το χρωμα.απο τα αγαπημενα στο 36 μαζι με το δικο μου.χεχε.σε νιωθω φιλε!σα χαζομπαμπας θα κανεις.χαψαχαχαχα.
Σαλόνακι vader επιβαλλεται!εδω φοραω εγω που δεν ειμαι μητριος....
Η ζαντα να μεινει φιλε.ειναι γερμανικη rh-αντιγραφη σνιτζερ και ταιριαζει γαντι στο 36.το κανει πιο σπορ.εγω φοραω τις γνησιες σνιτζερ.προτεινω να μεινουν.
Υ.γ. Το μονο που θελει εξωτερικα ειναι ξερεις τι.χαχαχαχα προλαβαινεις την εχω ακομα.χεχε.ειναι και χαμηλη ουουου τουμπανο θα γινει.λουκουμι θα κατσει λεμε.χαχαχαχαχαχα
Με αναστατωσες με το 286 μεσημεριατικο παω να φαω να ηρεμησω.να το χαιρεσαι φιλε και να το προσεχεις....

andreas_R
30-03-12, 19:10
Λεω ευχαριστω να εισαι καλα!!!

Σα χαζομπαμπας δε λες τιποτα. Τωρα εχω κανα 4-5 μερες να το βγαλω εξω και εχω λυσσαξει.

stef
30-03-12, 21:42
Εδώ είσαι.....

http://www.car.gr/parts/view/1779265/

manosm3
31-03-12, 12:08
Εδώ είσαι.....

http://www.car.gr/parts/view/1779265/

890;;; :bugeye::rofl2:

stef
31-03-12, 14:07
Δηλαδή πόσο ήθελες να έχουν ΟΕΜ Μ ζάντες...?

LEO328
01-04-12, 08:32
Δηλαδή πόσο ήθελες να έχουν ΟΕΜ Μ ζάντες...?

μην τρελαινεσαι φιλαρακι....μεταχειρο ειναι.......;)αμα μιλαγαμε για γνησιες και χιλια ευρω καλα ειναι.αλλα για μεταχειρο σου βρισκω εγω με 400ε ανετα!
απλα ο τυπος εχει μαγαζι και ψαχνει για κοροιδα........

υ.γ. αντρεα τι σαλονι φορας?απλο η' M-pack?δερμα η' οχι?χρωμα?θερμαινομενο?μου ρθε μια ιδεα.....:p:

Peter323ci
01-04-12, 09:26
Αντρέα καλορίζικο και καλοπάτητο να 'ναι το εξακύλινδρο.
Οπως ξέρεις, δεν θα'ναι έτσι νευρικό και απόλυτο όπως το type-R αλλά θα σου προσφέρει "αλλες" συγκινήσεις...
Κι ο ήχος του... αυτή μελωδία... !!!
Καλά ακούσματα.

stef
01-04-12, 15:34
μην τρελαινεσαι φιλαρακι....μεταχειρο ειναι.......;)αμα μιλαγαμε για γνησιες και χιλια ευρω καλα ειναι.αλλα για μεταχειρο σου βρισκω εγω με 400ε ανετα!
απλα ο τυπος εχει μαγαζι και ψαχνει για κοροιδα........

Μα για γνήσιες μιλάμε..
Μάλλον δεν διαβάζεις καλά τις αγγελίες
Άρα τα 890 ευρώ είναι καλή τιμή μιας και λες ότι μου βρίσκεις με 1000...:nod::nod::dblthumb2

andreas_R
01-04-12, 15:57
Αντρέα καλορίζικο και καλοπάτητο να 'ναι το εξακύλινδρο.
Οπως ξέρεις, δεν θα'ναι έτσι νευρικό και απόλυτο όπως το type-R αλλά θα σου προσφέρει "αλλες" συγκινήσεις...
Κι ο ήχος του... αυτή μελωδία... !!!
Καλά ακούσματα.

Ευχαριστω φιλε μου να εισαι καλα.
Ετσι οπως τα λες ειναι.
Εχω κολλησει με το Bmw αφου με εχουν παρει κανα 2 φιλοι για να παιξει καμια
αγοραπωλησια με TypeR ξανα και αρνουμαι πεισματικα:dance:

Driver M
01-04-12, 18:24
Μα για γνήσιες μιλάμε..
Μάλλον δεν διαβάζεις καλά τις αγγελίες
Άρα τα 890 ευρώ είναι καλή τιμή μιας και λες ότι μου βρίσκεις με 1000...:nod::nod::dblthumb2
Mάλλον αντί για γνήσιες ήθελε να πει καινούριες.

Πάντως μεταξύ μας Στέφανε, 900 ευρώ για 17άρες ζάντες μτχ και μάλιστα αρκετών ετών είναι πολλά λεφτά.
Με λιγότερα βρίσκεις 18άρες και πιο καινούριες, πάντα Μ.

Φίλε Ανδρέα καλοτάξιδο!

LEO328
01-04-12, 18:29
Μα για γνήσιες μιλάμε..
Μάλλον δεν διαβάζεις καλά τις αγγελίες
Άρα τα 890 ευρώ είναι καλή τιμή μιας και λες ότι μου βρίσκεις με 1000

καλα διαβαζω εγω απλα κατι δεν εφραψα σωστα.λαθος διατυπωση δικια μου.....
λοιπον αυτο που ηθελα να γραψω ειναι οτι τα 890ε που ζηταει ειναι πολλα λεφτα για μεταχειρισμενες οεμ ζαντες.(ετσι γραφει.οτι ειναι μεταχειρο).
μια κανονικη τιμη για μεταχειρο οεμ ζαντες ειναι γυρω στα 400-450ε και σε τελεια κατασταση να ναι οπως φαινονται αυτες.οχι παραπανω!:nono:
τα 890ε κοντα που ζηταει αυτος θα τα δινα μονο αμα ηταν αχρησιμοποιητες.με την πεινα που χει πεσει φιλε τα 890ε δεν ειναι τιμη για μεταχειρο ζαντες εστω και οεμ.....:)
κανε μια περιηγηση στο car.gr και θα δεις οτι εχω δικιο. αυτα...

LEO328
01-04-12, 18:32
Mάλλον αντί για γνήσιες ήθελε να πει καινούριες.

Πάντως μεταξύ μας Στέφανε, 900 ευρώ για 17άρες ζάντες μτχ και μάλιστα αρκετών ετών είναι πολλά λεφτά.
Με λιγότερα βρίσκεις 18άρες και πιο καινούριες, πάντα Μ.

Φίλε Ανδρέα καλοτάξιδο!

σωστος!:dblthumb2με προλαβες.....

Dim77
02-04-12, 09:34
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=29764
Και όμως...μέσα από τους γνωστούς και φίλους κοίτα τι μπορείς να βρείς.

Έβαλε την αγγελία το παιδι, και εσείς ψάχνετε στο car? :chair:

Αν οι ζάντες του konc είναι γνήσιες, είναι οι forged, ενώ οι άλλες που βάλατε όχι (είναι οι polished)... Δεν είναι λογικό πια, να κάνουν 8-900 ευρώ μεταχειρισμένες ζάντες από αυτοκίνητα που είναι 15-20 ετών.

Για όποιον του φαίνεται λογικό, δίνω και τα 2 σετ που έχω 800 το καθένα και αφήνω το αυτοκίνητο σε ...τάκους :D :D

andreas_R
02-04-12, 11:11
Ειρηνη τεκνα μου!!!

Εαν γινει μπαξιμο θα ειναι μονο για m3 seats...

LEO328
02-04-12, 11:44
Ειρηνη τεκνα μου!!!

Εαν γινει μπαξιμο θα ειναι μονο για m3 seats...

εχεις ακριβα γουστα.ετοιμασε την 700αρα απο τωρα αντρικο.(για 2 μπροστινα μονο ε?).εγω τοσα τα πηρα σε καλη κατασταση.χαχααχααχαχα :rofl2::rofl2::rofl2:

andreas_R
02-04-12, 12:01
Εχω βρει με τα μισα ακριβως.

Το προβλημα ειναι οτι αυτη τη στιγμη δε γινεται να διαθεσω ουτε αυτα!!!

Χαχαχα!!!!

Ρε ολα θα γινουν

LEO328
02-04-12, 12:35
Εχω βρει με τα μισα ακριβως.

Το προβλημα ειναι οτι αυτη τη στιγμη δε γινεται να διαθεσω ουτε αυτα!!!

Χαχαχα!!!!

Ρε ολα θα γινουν

που τα βρηκες ρε θηριο 350ε?πλακα κανεις?
εγω τα πηρα 650ε για την ακριβεια μαυρα δερματινα ηλεκτρικα και θερμαινομενα χωρις ασπριλες και σκισιματα......μου κανει εντυπωση η τιμη που τα βρηκες!αμα αμα δεν παιζει ρευστο βεβαια τι να το κανεις.....ευχομαι να αποκτηθουν συντομα.....:party:

LEO328
02-04-12, 12:43
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=29764
Και όμως...μέσα από τους γνωστούς και φίλους κοίτα τι μπορείς να βρείς.

Έβαλε την αγγελία το παιδι, και εσείς ψάχνετε στο car? :chair:

Αν οι ζάντες του konc είναι γνήσιες, είναι οι forged, ενώ οι άλλες που βάλατε όχι (είναι οι polished)... Δεν είναι λογικό πια, να κάνουν 8-900 ευρώ μεταχειρισμένες ζάντες από αυτοκίνητα που είναι 15-20 ετών.

Για όποιον του φαίνεται λογικό, δίνω και τα 2 σετ που έχω 800 το καθένα και αφήνω το αυτοκίνητο σε ...τάκους :D :D

εγω το ειδα απο την αρχη δημητρη οτι δεν ηταν γνησιες,αλλα δεν το εγραψα γιατι θα νομιζαν οτι εχω προηγουμενα με τον τυπο.
ωραιος δηλδ αμα ειναι ετσι.και replica και 890ε...τσαμπα πραμα...:eek:

Dim77
02-04-12, 12:56
εγω το ειδα απο την αρχη δημητρη οτι δεν ηταν γνησιες,αλλα δεν το εγραψα γιατι θα νομιζαν οτι εχω προηγουμενα με τον τυπο.
ωραιος δηλδ αμα ειναι ετσι.και replica και 890ε...τσαμπα πραμα...:eek:

Παρανόηση...δεν είπα όχι στο ότι είναι γνήσιες, αλλά είναι οι polished και όχι οι forged...

LEO328
02-04-12, 13:12
Παρανόηση...δεν είπα όχι στο ότι είναι γνήσιες, αλλά είναι οι polished και όχι οι forged...

εχει καλως τοτε....εμενα παντως μου φαινονται καπως.μπορει να ειναι οντως γνησιες και να κανω εγω λαθος.anyway η τιμη ομως ειναι εντελως γεια σας.....:takecover

andreas_R
03-04-12, 08:30
Παιδες αν ξερει καποιος ας βοηθησει...

Τι λαδακια και τι μπουζι βαζουμε σε Ε36 Μ3?

bmwz3m44
03-04-12, 09:28
αρχηγε για λαδια στο b32 βαζουν 10w60 castrol οι περισσοτεροι.
στο δικο σου και 15w40 εχω ακουσει αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

E36 M POWER
03-04-12, 09:38
Παιδες αν ξερει καποιος ας βοηθησει...

Τι λαδακια και τι μπουζι βαζουμε σε Ε36 Μ3?

εγω στο δικο μου βαζω 15/40 και μπουζι οτι δινει η bosch για τον συγκεκριμενο κινητηρα!!!

andreas_R
04-04-12, 15:08
Καλησπερα παιδες,
μπορει να μου καποιος εδω ή με pm εφοσον δεν θελει εδω
τον κωδικο για τα μπουζακια του E36 M3 ?

Ευχαριστω.

InsaneDriver
04-04-12, 15:30
Ανδρέα σε ποιο συνεργείο το πας;

Άποψή μου, πήγαινε για τον πρώτο καιρό σε ένα συνεργείο που έχει φάει με το κουτάλι τα Μ3 ε36 ώστε να μάθεις τα ''μυστικά'' και μετά φτιάχνε το όπου εσύ θες.

Προτείνω για Μ3 e36 με κλειστά μάτια τον Μήτση
http://www.mitsisbmw.gr/index.php?sid=23

Υ.Γ: Τα Μ3 θέλουν ΚΥΡΙΩΣ καύσιμο και λάδι για να μην βγάζουν ζημίες... Οπότε θέλουν ένα καλό έλεγχο σε μπεκ-τρόμπα λαδιού κτλπ. Τα έχεις δει αυτά;

georgepap
25-11-12, 02:15
Καλησπερα!!
Θα ηθελα τη βοηθεια σας,μιας και ψαχνω Μ3 Ε36 coupe,
αυτοκινητο ΣΩΣΤΟ,σε ΤΕΛΕΙΑ μηχανικη κατασταση καθως και ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ!
Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

m_power_lunatic
25-11-12, 19:01
Αν θες προσδιορισε το ποσο χρηματων που θέλεις να διαθεσεις.

Εχεις δει καποιο μεχρι στιγμης??

georgepap
25-11-12, 19:09
Με ενδιαφερει ενα πραγματικα καλο οχημα για καθημερινη χρηση!
Δεν εχω δει καποιο ακομα φιλε μου μιας και ειμαι νησιωτης,γι'αυτο χρειαζομαι
τη βοηθεια σας για τα αυτοκινητα που ειναι τωρα στο ''προσκηνιο'' προς πωληση..
Ευχαριστω.

m_power_lunatic
26-11-12, 06:53
Γνησιο ή μετατροπη???Ψαχνεις γνησιο οπως ειδα στο p.m σου.Οι επιλογες περιοριζονται δραματικα αν ψαχνεις για γνησιο αυτοκινητο αν και ολο και κατι εμφανιζεται κατα καιρους.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2131980/ Αυτο ειναι γνησιο αν δεν κανω λαθος απο τον Οδδυ.Το εχει παιδι απο εδω μεσα ειναι μελος μας.

Υπαρχουνε αυτοκινητα και ''αυτοκινητα''.

Για παραδειγμα στο φορουμ εχουμε 2 Μ3 Ε36 το ενα τετραπορτο και το αλλο διπορτο που εχουνε στοιχισει ενα σκασμο λεφτα και τα 2 και ειναι κυριολεκτικα σαν καινουργια.Τα παιδια δεν πουλανε αλλα αν θες κατι αντιστοιχο τα χρηματα θα ειναι αρκετουτσικα αν και αυτη την εποχη δεν υπαρχει τιμη για αυτα τα αυτοκινητα.

Κατι ακομα,θες καμπριο-τετραπορτο ή κουπε μιας και εβγαινε και στις 3 εκδοσεις οπως ξερεις.

Το θες απολυτως εργοστασιακο να φανταστω χωρις βελτιωσεις-μετατροπες κτλ.

georgepap
26-11-12, 17:24
Ναι πρωτη επιλογη γνησιο και κουπε,286 ή 321.