PDA

Επιστροφή στο Forum : χταποδι της TA TECNIX να το παρω για δοκιμη ή θα βγει μαπα το καρπουζι?


LEO328
27-12-11, 13:53
χρονια πολλα σε ολους με υγεια.
βρηκα ενα χταποδι της TA TECNIX με 170ε με μεταφορικα.εχει και TUV!
τι κανουμε?εχει βαλει κανας αλλος απο αυτην την εταιρια?με τους αισθητηρες λ θα εχω θεμα?
ευχαριστω.
http://www.ebay.de/itm/Edelstahl-Facher-Krummer-TUV-BMW-3-er-E36-325i-328i-/190505571786?pt=DE_Autoteile&hash=item2c5b0455ca

gregE36
27-12-11, 14:26
χρονια πολλα λεο ...νομιζω καποιος ειχε βαλει τετοιο παλιοτερα σε 5αρα και ηταν οκ!

παρε και αλλο τσαμπα....
http://www.ebay.com/itm/130621256724?item=130621256724&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&cmd=ViewItem&hash=item1e69a23414&vxp=mtr

M535 E28
27-12-11, 14:43
μια χαρά χταποδάκια είναι και τα δύο...και το κυριότερο, είναι τσάμπα

LEO328
27-12-11, 15:48
TA Technix λεγεται η εταιρια την εφαγα....
και στην τιμη εκανα λαθος 193ε ειναι με τα μεταφορικα.οχι 170ε.
αυτο που εβαλες greg ειναι οντως τσαμπα!205 δολαρια συνολο δηλδ 157ε με μεταφορικα!
και ειναι κανονικη αντιγραφη SS!
2 προβληματα να τα πω?δεν ξερω...κατι λεει για επαγγελματικη τοποθετηση επειδη εχει μεγαλο μηκος αλλα το θεμα ειναι φοβαμαι μην την φαμε στον ..... δρομο :rofl2: απο το τελωνειο λογω αμερικα και 150ε+.
στα 157ε τι τελωνειο εχει?
καμια αλλη προταση?(μην μου πειτε SS 500e για χταποδι δεν δινω).
υπαρχει κατι που πρεπει να προσεχθει κατα την τοποθετηση?
ξεχασα για οσους δεν ξερουν το αμαξι ειναι 328 ε36 και φοραει μονο μ50 εισαγωγη+τελικο χειροποιητο απο θεμα αεριων....:rofl2: τα οποια θα συνδιασουν με προγραμματακι και τελος....

God
27-12-11, 16:01
στα 157ε τι τελωνειο εχει?

Αν έρθει με απλό ταχυδρομείο, η πιθανότητα τελωνείου είναι 50-50. Αν σταματήσει πληρώνεις 23% ΦΠΑ, περίπου 3% λοιπούς φόρους και περίπου 7€ λοιπά έξοδα και ξεμπέρδεψες. Όλα αυτά στο ταχυδρομείο της περιοχής σου όπου και θα έρθει το δέμα.

Αν έρθει με οποιαδήποτε courier, θα σταματήσει 100%, θα σου χρεώσουν όλα τα παραπάνω αλλά συν 70-75€ πρακτορειακά δικαιώματα και έξοδα αποθήκευσης και επιπλέον περίπου 120-140€ για εκτελωνιστικά έξοδα εάν δεν πας να το κάνεις την εκτελωνιστική διαδικασία στο αεροδρόμιο ο ίδιος.

Κοινώς, αν δεν στέλνει με USPS, μην ασχοληθείς καν.

Vasilis M3
27-12-11, 16:13
Γιατί δεν ζητάς να στο στείλει σαν δώρο να γλυτώσεις το τελωνείο?

LEO328
27-12-11, 16:26
ελλαδα στελνει με USPS Priority Mail International.....οποτε δεν υπαρχει προβλημα περι τελωνειου?

Nick_compact
27-12-11, 17:34
Προχώρα άφοβα αν στέλνει με USPS... στην τελική και στο τελωνείο να πέσεις, δεν σε βιάζουν όπως τα τελωνεία των courrier που είναι απάτη.

zaharias
27-12-11, 17:42
ελλαδα στελνει με USPS Priority Mail International.....οποτε δεν υπαρχει προβλημα περι τελωνειου?

Καλου κακου ομως, στειλτου ενα mail μηπως μπορει να σου κοψει μικροτερο τιμολογιο..

God
27-12-11, 19:34
ελλαδα στελνει με USPS Priority Mail International.....οποτε δεν υπαρχει προβλημα περι τελωνειου?

Όχι, κανένα σοβαρό. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σταματήσει καν και θα πληρώσεις μόνο 3€ έξοδα παρουσίασης, αλλά και να σταματήσει μόνο το ΦΠΑ θα πληρώσεις (23% συν περίπου 7€ έξοδα εκτελωνισμού - το 3,3% επιπλέον πληρώνεται μόνο σε ποσά μεγαλύτερα των περίπου 300€ και ανεβαίνει αναλογικά της αξίας).

Γιατί δεν ζητάς να στο στείλει σαν δώρο να γλυτώσεις το τελωνείο?

Δεν πιάνει αυτό το κόλπο από επί Μητσοτάκη...ίσα ίσα που πλέον είναι κόκκινο πανί, θα σταματήσει πιο εύκολα. Βάσει κανονισμού στον δειγματοληπτικό έλεγχο που γίνεται τα πρώτα δέματα που ελέγχονται είναι αυτά που γράφουν "δώρο", πάντα.

Καλου κακου ομως, στειλτου ενα mail μηπως μπορει να σου κοψει μικροτερο τιμολογιο..

Δεν συμφέρει, αν δηλώσει πολύ μικρή αξία στο δέμα χωρίς να βάλει τιμολόγιο μέσα και σταματήσει τελωνείο τότε ο εκτελωνιστής έχει το νόμιμο δικαίωμα να αμφισβητήσει την αξία και να το εκτελωνίσει για την αποδεδειγμένη εμπορική του αξία βάσει της ελάχιστης τιμής του εμπορευόμενου είδους που θα βρει είτε στον κατάλογό του με τις υποδεικνυόμενες τιμές είτε στην Ελληνική αγορά. Και στις 2 περιπτώσεις η αξία θα είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερη από τα 157€ της πραγματικής. Για να αμφισβητήσεις την χρέωση μετά πρέπει να στείλεις το πραγματικό τιμολόγιο (που αυτό θα κόψει ο αποστολέας βάσει του ποσού που θα πληρωθεί, δεν γίνεται εκεί να πληρωθεί για κάποιο ποσό και να κόψει απόδειξη για άλλο γιατί θα τον σκίσουν αμέσως, δεν είναι παντού Ελλάδα...) μαζί με δύο χρεώσεις περί τα 30€ σύνολο για να γίνει επαναπροσδιορισμός των εξόδων εκτελωνισμού - δηλαδή και θα πληρώσεις επιπλέον κερατιάτικα και θα κάνεις κοντά 2 μήνες να δεις το δέμα.

Κανονικό τιμολόγιο με την πραγματική αξία μέσα, καλύτερα 23% φόρο στα 157€ σίγουρα παρά τζόγος με οποιαδήποτε πιθανότητα αλλά να ρισκάρεις 26-28% φόρους σε αξία πενταπλάσια του αντικειμένου που αγόρασες.

zaharias
27-12-11, 22:03
Εγω εννοουσα μικροτερο τιμολογιο, πχ να βγαινει αξια+μεταφορικα κανα 150αρι δολαρια.. οχι υπερβολικα μικρο και να κανει "μπαμ".. (τουλαχιστον εμενα, εναν ενισχυτη Alpine περσυ τετοια εποχη, τον παρελαβα σαν gift και με αξια 90κατι δολαρια + τα μεταφορικα εβγαινε στρογγυλα 150 (ειχε κοψει μικροτερο τιμολογιο ο πωλητης), με usps και πληρωσα απλα 3 ευρω)..

Nick_compact
27-12-11, 22:05
Εγω εννοουσα μικροτερο τιμολογιο, πχ να βγαινει αξια+μεταφορικα κανα 150αρι δολαρια.. οχι υπερβολικα μικρο και να κανει "μπαμ".. (τουλαχιστον εμενα, εναν ενισχυτη Alpine περσυ τετοια εποχη, τον παρελαβα σαν gift και με αξια 90κατι δολαρια + τα μεταφορικα εβγαινε στρογγυλα 150 (ειχε κοψει μικροτερο τιμολογιο ο πωλητης), με usps και πληρωσα απλα 3 ευρω)..


Και 300 ευρώ να είχε δηλωμένη αξία, κατά πάσα πιθανότητα πάλι 3 ευρώ θα πληρωνες :) Ακόμα και σε πράγματα αξία με δηλωμένη αξία 500 ευρώ δεν έχω πληρώσει τελωνείο.

God
27-12-11, 23:59
Εγω εννοουσα μικροτερο τιμολογιο, πχ να βγαινει αξια+μεταφορικα κανα 150αρι δολαρια.. οχι υπερβολικα μικρο και να κανει "μπαμ".. (τουλαχιστον εμενα, εναν ενισχυτη Alpine περσυ τετοια εποχη, τον παρελαβα σαν gift και με αξια 90κατι δολαρια + τα μεταφορικα εβγαινε στρογγυλα 150 (ειχε κοψει μικροτερο τιμολογιο ο πωλητης), με usps και πληρωσα απλα 3 ευρω)..

Τιμολόγιο δεν θα σου κόψει κανείς μικρότερο, θα πάει φυλακή. Εκεί το τιμολόγιο θα γράφει ακριβώς το ποσό που εισέπραξε από το PayPal, εάν υπάρξει ασυνέχεια τον επισκέφτηκε η εφορία αμέσως. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι, όπως έγραψα και παραπάνω, να δηλώσει μικρότερη εμπορική αξία στο δέμα αλλά θα βάλει το τιμολόγιο μέσα στο δέμα. Έτσι αν σταματήσει τελωνείο και βρουν το τιμολόγιο, εκτελωνίζεται με βάση αυτό. Αν δεν βρουν καν τιμολόγιο το εκτελωνίζουν με πρακτικά ότι τιμή βρουν οποιοδήποτε παρόμοιο προϊόν στην Ελληνική αγορά ή με κάποια ελάχιστη αξία που αναγράφεται στα εγχειρίδια του τελωνείου για κάθε πιθανό αντικείμενο και είναι συνήθως πολύ μεγαλύτερη από αυτή που έχει ως εμπορική το αντικείμενο - κοινώς και στις δύο περιπτώσεις την έβαψες.

Και 300 ευρώ να είχε δηλωμένη αξία, κατά πάσα πιθανότητα πάλι 3 ευρώ θα πληρωνες :) Ακόμα και σε πράγματα αξία με δηλωμένη αξία 500 ευρώ δεν έχω πληρώσει τελωνείο.

Και εμένα ως τον Σεπτέμβρη δεν είχε σταματήσει σχεδόν τίποτα (2-3 ίσως σε εκατοντάδες), μετά τον Σεπτέμβρη στα 20 δέματα που είχαν αξία μεγαλύτερη από 200€ τα 14 εκτελωνίστηκαν. Μετά την μεγάλη συγχώνευση των τελωνείων τον Αύγουστο έχουν αλλάξει πολλά. Αλλά και σιγά το κακό - αγοράζεις χταπόδι 160€, πληρώνεις και 40€ τελωνείο, 200€ και το κοπανάς στα μούτρα του κάθε εξυπνάκια που πουλάει το "ειδικό προϊόν βελτίωσης" του στην μισή εμπορική αξία του οχήματος...

Bassakos
28-12-11, 00:38
παιδια η εταιρια ειναι γερμανια εχει site και on line shop! εδω το λινκ,

http://www.tatechnix.de/tatechnix/gx/index.php?cat=c379_E36.html

zaharias
28-12-11, 09:39
God, καταλαβα.. Thanks! :)

Δεν το θυμαμαι παντως αυτο με το τιμολογιο και την μικροτερη αξια.. Αν εχω κρατησει κανενα θα το τσεκαρω..
Παντως, μαλλον εχουν αλλαξει (σφιξει!) τα πραγματα οπως λεει και ο God..

Νick, εγω με Μαφ παντως, που ερχοταν με USPS χωρις gift, υποτιμολογιση κτλ, ειχα πληρωσει περσυ τετοιο καιρο 105 ευρω τελωνειο (ηταν κανα 300αρι ευρω αξια το τιμολογιο, οποτε ηταν αρκετα σε.. δολαρια) και μετα απο λιγες μερες, πηρα τον ενισχυτη, περιπου ιδια χρηματα με το Μαφ, αλλα ηρθε σαν gift και με συνολικη αξια 150 δολαρια (μεταφορικα+αξια) και πληρωσα απλα 3 ευρω..
Αλλα, τα πραγματα εχουν αλλαξει οπως φαινεται..

Βεβαια, αναλογως την αξια οπως λεει ο God, αν αξιζει τον κοπο, δεν τρεχει και τιποτα αν πληρωσεις και κατι ψιλα τελωνειο (αρκει να ειναι ψιλα ομως), αν και παλι βγαινει φθηνοτερα αμα το παρεις απο αλλου..

zaharias
28-12-11, 09:50
παιδια η εταιρια ειναι γερμανια εχει site και on line shop! εδω το λινκ,

http://www.tatechnix.de/tatechnix/gx/index.php?cat=c379_E36.html

Ναι, αυτο ειναι Γερμανια..

Συζηταμε για το αλλο που ειναι απο Αμερικη.. http://www.ebay.com/itm/130621256724?item=130621256724&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&cmd=ViewItem&hash=item1e69a23414&vxp=mtr

Να ρωτησω κατι.. Απο δεξιοτιμονο μπαινει..??
Τα παντα, ολα.. http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-6CYL-325-SALOON-COUPE-STAINLESS-STEEL-DECAT-EXHAUST-SYSTEM-INC-MANIFOLDS-/230681698121?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item35b5b35f49 Δεχεται και μειωση τιμης..
Decat βεβαια (το οποιο δεν συνηστω), αλλα κρατας χταποδια και οτι αλλο θελεις και πουλας τελικο και οτι αλλο δεν χρειαζεσαι.. Φυσικα το κοστος ανεβαινει απο το να παρεις μονο χταποδι..
(Το θεμα ειναι ΜΠΑΙΝΕΙ..??) Σε μενα ταιριαξαν ολα μια χαρα.. Δεν ξερω τι παιζει με τα 36αρια..

LEO328
28-12-11, 10:57
δεν ξερω ρε ζαχο.οι αγγλοι π.χ. βγαζουν το ιδιο χταποδι για το ιδιο μοντελο π.χ. για το δικο μου 2 φορες στο ebay.μια για δεξιοτιμονο και μια για αριστεροτιμονο.καποια διαφορα θαχει δεν μπορει.αλλιως θα εβγαζαν ενα για ολα.....
εντωμεταξυ βρηκα απο αγγλια ακομα πιο φτηνο 165ε μαζι με τα μεταφορικα ανοξοιδωτο για αριστεροτιμονο!ουτε φοβος τελωνειου ουτε τιποτα!
http://www.ebay.co.uk/itm/92-98-BMW-E36-320i-323i-325i-328i-EXHAUST-MANIFOLD-LHD-/190487544939?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2c59f1446b
ερωτηση:ποια η διαφορα αμα εχει tuv οπως το γερμανικο π.χ.?:nixweiss:
ειναι καθαρα θεμα καλυτερης κατασκευης η' καυσαυεριων για το περιβαλλον κ.τ.λ.?
ειμαι μεταξυ αυτου απο αγγλια που βρηκα και του γερμανικου της ta technix.....
απλα το γερμανικο ειναι 30ε ακριβοτερο στο συνολο με την αποστολη.λογω tuv?γιαυτο ρωταω για το tuv....

gregE36
28-12-11, 15:48
εγω σε γερμανο δεν στελνω λεφτα χαχαχα.....

Bassakos
28-12-11, 16:02
παιδες θα επερνα το γερμανικο, απο τιν ιδια εταιρια εχω μπαρα θολων ρυθμιζομενη και ειναι μια χαρα ,
και γρηγοροτερα θα ερθει απο οτι να το περιμενεις απο USA , και εχει εγκριση TUV που σημαινει
οτι εχει μια σχετικη ποιοτητα στην κατασκευη και στις κολησεις , και δεν ειναι κατι ψευτικο τελειος

LEO328
28-12-11, 16:11
εγω σε γερμανο δεν στελνω λεφτα χαχαχα.....

ναι αλλα τον οδηγας ομως.....και γουσταρεις....:D

LEO328
28-12-11, 16:13
παιδες θα επερνα το γερμανικο, απο τιν ιδια εταιρια εχω μπαρα θολων ρυθμιζομενη και ειναι μια χαρα ,
και γρηγοροτερα θα ερθει απο οτι να το περιμενεις απο USA , και εχει εγκριση TUV που σημαινει
οτι εχει μια σχετικη ποιοτητα στην κατασκευη και στις κολησεις , και δεν ειναι κατι ψευτικο τελειος

και γω προς γερμανικο παω φιλε λογω tuv.γουσταρω δ.ν.τ.....:loser:χαχαχα

gregE36
28-12-11, 16:22
βιτσιοζε.....χεχεχεχε

LEO328
28-12-11, 16:52
ετσι ετσι :bananasmi
ασχετο:κατσε να κανουμε ενα τεστ βανος πρωτα πριν αρχισουμε τα χταποδοκαλαμαρακια και αν ειναι οκ προχωραμε για δ,ν,τ,raus!χαχααχα:p:

Bassakos
28-12-11, 17:40
χαχαχαχαχαχα:D
οταν το ειδα μπηκα σε σκεψεις! με βλεπω στο μελλον να τσιμπαω και εγω ενα , τσαμπα ειναι

LEO328
20-01-12, 16:44
τελικα ρε παιδες το χταποδι (το αφτερμαρκετ γενικα) θα δωσει καποια μικρη βελτιωση σε συνδιασμο με την εισαγωγη μ50 η' πιπεριες μεντολες?:jester:
και με γνωστο εξατμισα που μιλησα αλλα και με μελος μας μου ειπαν και οι 2 το ιδιο ακριβως πραγμα:
δεν προκειται να δεις διαφορα.σιδερο θα βγει σιδερο θα μπει.την ιδια δουλεια κανουν με το εργοστασιακο....
αλλο παιδι παλι μου ειπε οτι παιζει ρολο ειδικα στα δυνατα ατμοσφαιρικα οπως το δικο μου.:screwy:
εσεις τι αποψη εχετε?(οχι τιποτα αλλο μην παει τσαμπα το 250αρι χεχε.....:().

Nick_compact
20-01-12, 17:15
τελικα ρε παιδες το χταποδι (το αφτερμαρκετ γενικα) θα δωσει καποια μικρη βελτιωση σε συνδιασμο με την εισαγωγη μ50 η' πιπεριες μεντολες?:jester:
και με γνωστο εξατμισα που μιλησα αλλα και με μελος μας μου ειπαν και οι 2 το ιδιο ακριβως πραγμα:
δεν προκειται να δεις διαφορα.σιδερο θα βγει σιδερο θα μπει.την ιδια δουλεια κανουν με το εργοστασιακο....
αλλο παιδι παλι μου ειπε οτι παιζει ρολο ειδικα στα δυνατα ατμοσφαιρικα οπως το δικο μου.:screwy:
εσεις τι αποψη εχετε?(οχι τιποτα αλλο μην παει τσαμπα το 250αρι χεχε.....:().

Εδώ σκέφτεσαι να πετάξεις σχεδόν χιλιάρικο για καταλύτες και λυπάσαι το 250 άρι του χταποδιού; Πάρε απόφαση τι θες να κάνεις και μέχρι πόσα θες να δώσεις. Αν θες να δυναμώσει το αμάξι σου, θα αλλάξεις τα χταπόδια, θα φορέσεις πολλαπλή Μ50 με μεγαλωμένη πεταλούδα, ένα κιτ εισαγωγής και θα ανέβεις δυναμόμετρο για ρύθμιση σε έναν καλό προγραματιστή. Θα έχεις χαλάσει 1500 ευρώ, αλλά θα έχεις αποτέλεσμα που θα σε δικαιώνει. Απλά πράγματα. Χταπόδια, πολλαπλή Μ50, πρόγραμμα υπολόγιζε +20 για πλάκα.
Προτού τα κάνεις όλα αυτά, ρίξε και ένα τεστ συμπίεσης στο μοτεράκι σου να δεις αν είναι υγιές.

LEO328
20-01-12, 18:20
χεχε αμα ηθελα να πεταξω λεφτα φιλε nick θα ειχα παει και θα τους ειχα βαλει ηδη.δεν θα καθομουνα εδω να ρωταω και να περνω γνωμες...:)
anyway αρα εσυ προτεινεις να μεινω σε προγραμμα-χταποδια ε?(μικρο κοστος αυτα.με 600ε καθαριζω μιας και φοαραω ηδη εισαγωγη+διαφορικο μ3 3,15 βημα).
ενοειται φιλε πως πριν προχωρησω σε αυτα θα τσεκαρω βανος+συμπιεση που λες για να διορθωσω τυχον προβλημα.(πρωτα το μοτερ να δουλευει σωστα και μετα βελτιωση +1!).

M535 E28
24-01-12, 08:08
δεν προκειται να δεις διαφορα.σιδερο θα βγει σιδερο θα μπει.την ιδια δουλεια κανουν με το εργοστασιακο....


μεγαλύτερη λακαμία δεν έχω ακούσει
φοβερός επαγγελματίας
γιατί δεν ταπώνεις τις εξαγωγές; σίδερο φεύγει, σίδερο μπαίνει

AlexVag
24-01-12, 12:00
τελικα ρε παιδες το χταποδι (το αφτερμαρκετ γενικα) θα δωσει καποια μικρη βελτιωση σε συνδιασμο με την εισαγωγη μ50 η' πιπεριες μεντολες?:jester:
και με γνωστο εξατμισα που μιλησα αλλα και με μελος μας μου ειπαν και οι 2 το ιδιο ακριβως πραγμα:
δεν προκειται να δεις διαφορα.σιδερο θα βγει σιδερο θα μπει.την ιδια δουλεια κανουν με το εργοστασιακο....
αλλο παιδι παλι μου ειπε οτι παιζει ρολο ειδικα στα δυνατα ατμοσφαιρικα οπως το δικο μου.:screwy:
εσεις τι αποψη εχετε?(οχι τιποτα αλλο μην παει τσαμπα το 250αρι χεχε.....:().

παντως και εγω που πηγα να ρωτησω για να βαλω αλλο χταποδι στι Ε39 2.8λτ που εχω ο εξατμισας μου ειπε οτι φοραει αρκετα μεγαλη διαμετρο και δεν θα δω διαφορα οτι και να κανω στο χταποδι...μου ειπε οτι ειναι πεταμενα λεφτα κια το αφησα...τωρα ο καθενας κανει οτι θελει... LEO βλεπω το μπαξιμο το εχεις στο αιμα σου...χαχα...αν κανεις καμια κινηση πες μας αποτελεσμα να ακολουθησουμε και εμεις... :cheers:

M535 E28
24-01-12, 12:24
παντως και εγω που πηγα να ρωτησω για να βαλω αλλο χταποδι στι Ε39 2.8λτ που εχω ο εξατμισας μου ειπε οτι φοραει αρκετα μεγαλη διαμετρο και δεν θα δω διαφορα οτι και να κανω στο χταποδι...μου ειπε οτι ειναι πεταμενα λεφτα κια το αφησα...τωρα ο καθενας κανει οτι θελει... LEO βλεπω το μπαξιμο το εχεις στο αιμα σου...χαχα...αν κανεις καμια κινηση πες μας αποτελεσμα να ακολουθησουμε και εμεις... :cheers:

το μήκος δεν τον απασχολεί τον εξατμισά; :smashtard
στο ίντερνετ αν ψάξετε λίγο θα βρείτε πολλές απαντήσεις για τα χταπόδια

zaharias
24-01-12, 12:39
Δυστυχως στα 6κυλινδρα BMW, για να δεις καποια ατμοσφαιρικα αλογα πρεπει να δωσεις αρκετα χρηματα με μικρο κερδος..
Απλα, ισως αμα τα ζυγισεις στο τελος.. ολα τα λεφτα που εχεις δωσει για ατμοσφαιρικες βελτιωσεις.. να συμφερει ενα κομπρεσσορ κιτ και να τελειωνει η υποθεση.. (δηλ ολα αυτα που θα εχεις δωσει για χταποδια-καταλυτες-εισαγωγες-προγραμμα κτλ.. βαζεις λιγα ακομη και παιρνεις κομπρεσσερ). Απο το να βαζεις λιγα λιγα και να εχει μικρη διαφορά..

Το 28αρι παντως φαινεται οτι παιρνει αλογα με συγκεκριμενα πραγματα.. Σιγουρα θα εχει διαφορά με το χταποδι.. απλα, ακουω απο καποιους οτι μπορει να χασει χαμηλα και να κερδισει ψηλα.. Εγω αυτο προσωπικα, δεν το θελω.. Επισης κατι αλλο που πρεπει να εχουμε υποψην μας ειναι ο θορυβος.. Με πιο ελευθερο χταποδι-καταλυτες θα ανεβει ο θορυβος..

M535 E28
24-01-12, 12:55
από τα εκατοντάδες posts που έχω διαβάσει στα ξένα forums έχω συμπεράνει ότι η πιο αξιόλογη και φτηνή βελτίωση για Μ52/54 είναι τα χταπόδια.
ακόμα και της ebay τα χταπόδια
επίσης στις δυναμομετρήσεις κανένα αυτοκίνητο δεν έχει χάσει δύναμη είτε χαμηλά, είτε ψηλά

psilos2010
24-01-12, 14:24
+1
Από τότε που έβαλα χταποδια (από ebay) το αμάξι πήρε παντού!! και χαμηλά και ψηλά, μη σας πω τη μεγαλύτερη διαφορα την κατάλαβα στις χαμηλές στροφές!!
Η διαφορά δεν είναι στη φαντασία μου γιατί οποια αλλαγή κάνω, βγαίνω και το δοκιμάζω με το αμάξι του αδερφού μου (επίσης 330ci) και ξέρω επακριβώς τις διαφορές.!

Nick_compact
24-01-12, 14:43
Κι εγώ όταν έβαλα χταπόδι στο ΜΙΝΙ και έβγαλα καταλύτες, πάταγα στις 2000rpm και ένιωθα πολύ μεγάλη διαφορά. Είμαι σίγουρος ότι πήρε πολύ χαμηλά.

LEO328
24-01-12, 14:52
χαχαχα κοιτα να δεις που θα με πεισουν στος τελος για χταποδοκαμαλαροραμο!:D
με τους λ τι παιζει?τους μονταρει ο εξατμισας πανω στο καινουργιο?(μην βαρατε ειμαι αδαης ακομα μαθαινω...):D

Vassilis E46 Cabrio
24-01-12, 15:18
χαχαχα κοιτα να δεις που θα με πεισουν στος τελος για χταποδοκαμαλαροραμο!:D
με τους λ τι παιζει?τους μονταρει ο εξατμισας πανω στο καινουργιο?(μην βαρατε ειμαι αδαης ακομα μαθαινω...):D

Σωστή απορία....

Vassilis E46 Cabrio
24-01-12, 15:19
+1
Από τότε που έβαλα χταποδια (από ebay) το αμάξι πήρε παντού!! και χαμηλά και ψηλά, μη σας πω τη μεγαλύτερη διαφορα την κατάλαβα στις χαμηλές στροφές!!
Η διαφορά δεν είναι στη φαντασία μου γιατί οποια αλλαγή κάνω, βγαίνω και το δοκιμάζω με το αμάξι του αδερφού μου (επίσης 330ci) και ξέρω επακριβώς τις διαφορές.!

Έχεις να μας προτίνεις κάτι καλό απο ebay????

psilos2010
24-01-12, 15:30
Έχεις να μας προτίνεις κάτι καλό απο ebay????

Αυτα που σου προτεινω ειναι αυτά που αναφέρεις και συ εδω:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24186&highlight=%F7%F4%E1%F0%EF%E4%E9%E1&page=8
Τα δικα μου, αν και μου βγήκαν λίγο φθηνότερα, δεν τα συνιστώ γιατι με παιδεψαν λίγο στην τοποθέτηση.

Nick_compact
24-01-12, 15:34
χαχαχα κοιτα να δεις που θα με πεισουν στος τελος για χταποδοκαμαλαροραμο!:D
με τους λ τι παιζει?τους μονταρει ο εξατμισας πανω στο καινουργιο?(μην βαρατε ειμαι αδαης ακομα μαθαινω...):D

Σελίδες τώρα στο λέμε αλλά δε νιώθεις... τα χταπόδια αξίζουν, οι καταλύτες όχι και τόσο..

M535 E28
24-01-12, 16:18
χαχαχα κοιτα να δεις που θα με πεισουν στος τελος για χταποδοκαμαλαροραμο!:D
με τους λ τι παιζει?τους μονταρει ο εξατμισας πανω στο καινουργιο?(μην βαρατε ειμαι αδαης ακομα μαθαινω...):D

αν το μοτέρ σου είναι TU κι έχεις καταλύτες πάνω στις εξαγωγές, τότε παίρνεις χταπόδια με υποδοχές για δύο λάμδα
εκτός αν βάλεις και καταλύτες πιο πίσω

αν έχεις όρεξη για λίγη παραπάνω δουλειά μπαίνουν χταπόδια γνήσια-κούκλες-ίσου μήκους αυλοί από S50 B30/B32

LEO328
03-02-12, 22:02
λοιπον οσον αφορα την εξατμιση σκεφτομαι να κανω το εξης στο 328.
επειδη δεν βρισκω ss μεταχειρο χταποδι και αυτα τα φτηνα χταποδια τα φοβαμαι (οσον αφορα την αποδοση) σκεφτομαι να κανω το εξης:
να βαλω γνησιο χταποδι απο μ3 (εχω βρει απο 3,0 200ε) και τα μεσαια καζανακια μαζι με γνησιους καταλυτες 200αρηδες απο μ3 που ειναι πιο ελευθεροι απο του 328 (εχω βρει απο μ3 321 ολο το μεσαιο τμημα 200ε) και να τα συνδιασω με το ελευθερο χειροποιοητο τελικο που φοραω ηδη.πως σας φαινεται σαν θεμα?
θα συνδιαστουν καλα τα παραπανω που ανεφερα?
το χταποδι μ3 θα κανει την ιδια δουλεια με ενα αφτερμαρκετ η΄ ειναι πιο αξιοπιστο?
υ.γ. παιρνω πολλες γνωμες για να κανω κατι σωστο για το αμαξι.δεν θελω να κρεμασει κ.λ.π. γιαυτο ρωταω συνεχεια.ευχαριστω για την υπομονη σας.χεχε:nod:

Bassakos
04-02-12, 04:41
απο οσο εχω διαβασει σε ξενα φορουμ με εφαρμογες σε Ε30 βεβαια αλλα ειανι το ιδιο μοτερ, οι περισσοτεροι λοιπον βαζουν απο Μ3 ειτε 3λιτρο ειτε 3,2
εαν βαλεις εικονες στο γοογλη S50B30 exhaust manifold θα δεις οτι τα after market αυτα αντιγραφουν

οχι οτι με το after market θα εχεις θεμα, απλα αφου βρηκες απο Μ3 , θα ελεγα να βαλεις αυτο , εγω αυτο θα εκανα
απλα το after λογικα θα ειναι και ποιο ελαφρυ σε βαρος

M535 E28
04-02-12, 12:17
απο οσο εχω διαβασει σε ξενα φορουμ με εφαρμογες σε Ε30 βεβαια αλλα ειανι το ιδιο μοτερ, οι περισσοτεροι λοιπον βαζουν απο Μ3 ειτε 3λιτρο ειτε 3,2
εαν βαλεις εικονες στο γοογλη S50B30 exhaust manifold θα δεις οτι τα after market αυτα αντιγραφουν

οχι οτι με το after market θα εχεις θεμα, απλα αφου βρηκες απο Μ3 , θα ελεγα να βαλεις αυτο , εγω αυτο θα εκανα
απλα το after λογικα θα ειναι και ποιο ελαφρυ σε βαρος

δεν υπάρχει κανένα aftermarket χταπόδι που να αντιγράφει τα ορίτζιναλ Μ3...το κόστος θα ήταν πολύ μεγάλο
σχεδόν όλα τα aftermarket είναι αντιγραφές των supersprint που ξαναλέω δεν έχουν εξαγωγές ίσου μήκους

M535 E28
04-02-12, 12:36
λοιπον οσον αφορα την εξατμιση σκεφτομαι να κανω το εξης στο 328.
επειδη δεν βρισκω ss μεταχειρο χταποδι και αυτα τα φτηνα χταποδια τα φοβαμαι (οσον αφορα την αποδοση) σκεφτομαι να κανω το εξης:
να βαλω γνησιο χταποδι απο μ3 (εχω βρει απο 3,0 200ε) και τα μεσαια καζανακια μαζι με γνησιους καταλυτες 200αρηδες απο μ3 που ειναι πιο ελευθεροι απο του 328 (εχω βρει απο μ3 321 ολο το μεσαιο τμημα 200ε) και να τα συνδιασω με το ελευθερο χειροποιοητο τελικο που φοραω ηδη.πως σας φαινεται σαν θεμα?
θα συνδιαστουν καλα τα παραπανω που ανεφερα?
το χταποδι μ3 θα κανει την ιδια δουλεια με ενα αφτερμαρκετ η΄ ειναι πιο αξιοπιστο?
υ.γ. παιρνω πολλες γνωμες για να κανω κατι σωστο για το αμαξι.δεν θελω να κρεμασει κ.λ.π. γιαυτο ρωταω συνεχεια.ευχαριστω για την υπομονη σας.χεχε:nod:

τα ss με τα φτηνά έχουν την ίδια απόδοση
τα φτηνά ίσως να μην έχουν την ίδια διάρκεια ζωής
τα χταπόδια από το Μ3 έχουν αρκετά μεγαλύτερη διάμετρο σωλήνας και ίσως να χρειαστείς καλύτερη αναπνοή από την εισαγωγή και πρόγραμμα για να μην κρεμάσεις χαμηλά..
το μοτέρ σου είναι Μ52Β28tu?

LEO328
04-02-12, 12:52
δεν τα παω καλα με τους κωδικους αδερφε μου..ειναι μονοβανο του 97 το μοτερ(328).
φοραω ηδη πολλαπλη εισαγωγης μ50 (απο 325 που εχει πιο μεγαλους αυλους με αποτελεσμα να ρουφαει πιο πολυ αερα τωρα σε σχεση με την μαμα) και διαφορικο μπλοκε απο μ3 3.0 3,15 βημα(σε σχεδη με το μαμα που ηταν 2,93.ασχετο αυτο βεβαια απλα το αναφερω για να παρεις μια τωρινη εικονα του αυτοκινητου).με την εισαγωγη μ50 δεν ειμαι καλυμενος?(η να βαλω λες και ενα ελευθερο φιλτρακι κν στο μαμα φιλτροκουτι?).ενοειται πως αμα βαλω χταποδια και μεσαιο με καταλυτες (απο μ3 321 μαλλον θα ναι και τα χταποδια που θα βαλω) θα μπει και προγραμμα καπακι να στρωσει.....:smokin:

M535 E28
04-02-12, 14:04
δεν τα παω καλα με τους κωδικους αδερφε μου..ειναι μονοβανο του 97 το μοτερ(328).
φοραω ηδη πολλαπλη εισαγωγης μ50 (απο 325 που εχει πιο μεγαλους αυλους με αποτελεσμα να ρουφαει πιο πολυ αερα τωρα σε σχεση με την μαμα) και διαφορικο μπλοκε απο μ3 3.0 3,15 βημα(σε σχεδη με το μαμα που ηταν 2,93.ασχετο αυτο βεβαια απλα το αναφερω για να παρεις μια τωρινη εικονα του αυτοκινητου).με την εισαγωγη μ50 δεν ειμαι καλυμενος?(η να βαλω λες και ενα ελευθερο φιλτρακι κν στο μαμα φιλτροκουτι?).ενοειται πως αμα βαλω χταποδια και μεσαιο με καταλυτες (απο μ3 321 μαλλον θα ναι και τα χταποδια που θα βαλω) θα μπει και προγραμμα καπακι να στρωσει.....:smokin:

tu σημαίνει δίβανο με καταλύτες πάνω στις εξαγωγές...
για το μοτέρ σου θα προτιμούσα χταπόδια με μικρότερη διάμετρο
διάβασε αυτό

The diameter of the primary pipes directly affects the speed (or flow velocity) of the exhaust mixture traveling through them. Simply put, gas moves faster through a small tube than a large one. Change the pipe diameter and you change that speed. You also change the rpm where the torque peak occurs. The lower resistance of a large-diameter header moves the torque peak into higher rpm; a smaller-diameter pipe moves the torque peak to a lower rpm. Bolt on a set of headers that are just too big and your torque peak will move so far up the rpm range, you'll never see it again--and you'll wonder why your new headers screwed up your motor.

Read more: http://www.superchevy.com/technical/engines_drivetrain/exhaust/0504sc_header/viewall.html#ixzz1lPy4hhmW

Vassilis E46 Cabrio
04-02-12, 16:19
Πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο post παιδιά....
Αναμένουμε εξελίξεις!!!!!!!:lamer:

LEO328
04-02-12, 20:08
tu σημαίνει δίβανο με καταλύτες πάνω στις εξαγωγές...
για το μοτέρ σου θα προτιμούσα χταπόδια με μικρότερη διάμετρο
διάβασε αυτό

The diameter of the primary pipes directly affects the speed (or flow velocity) of the exhaust mixture traveling through them. Simply put, gas moves faster through a small tube than a large one. Change the pipe diameter and you change that speed. You also change the rpm where the torque peak occurs. The lower resistance of a large-diameter header moves the torque peak into higher rpm; a smaller-diameter pipe moves the torque peak to a lower rpm. Bolt on a set of headers that are just too big and your torque peak will move so far up the rpm range, you'll never see it again--and you'll wonder why your new headers screwed up your motor.

Read more: http://www.superchevy.com/technical/engines_drivetrain/exhaust/0504sc_header/viewall.html#ixzz1lPy4hhmW

κατι καταλαβα .....
κοιτα τι φοραω τωρα:http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-328-323-Exhaust-Manifold-/320838795839?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4ab37b823f
και κοιτα του μ3 321:http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-e36-M3-3-2-exhaust-manifold-manifolds-/330672425923?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4cfd9ccbc3
καμια σχεση σε σχεδιαση.....
τωρα που τα βλεπω του μ3 δεν εχουν πιο μικρους σωληνες σε παχος?
παντως και ο μηχανικος μου (οπως και πολλα αλλα παιδια απο δω μεσα) μου ειπε πως του 321 τα χταποδια κανουν δουλεια σε σχεση με κατι αλλα.....

Nick_compact
04-02-12, 20:31
Tα χταπόδια του Μ3 είναι φοβερά.

M535 E28
04-02-12, 20:46
μην κοιτάς την εξωτερική διάμετρο
σημασία έχει η εσωτερική...προσπάθησε να κάνεις μετρήσεις
τα χταπόδια του Μ3 είναι έργο τέχνης φυσικά
από την έρευνα που έχω κάνει για το θέμα έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα: για αυτοκίνητο καθημερινής χρήσης που χρειάζεται αρκετή ροπή χαμηλά, τα επιθυμητά χταπόδια πρέπει να έχουν μικρή διάμετρο και να έχουν όσο πιο μακριές εξαγωγές γίνεται...
του Μ3 έχουν το επιθυμητό μήκος αλλά και αρκετά μεγάλη διάμετρο γιατί οι αυλοί εξαγωγής της κεφαλής είναι πολύ μεγαλύτεροι από του Μ52, αφού διαχειρίζεται μεγαλύτερους όγκους αέρα...
φοβάμαι ότι ίσως μεταφέρεις την ωφέλιμη ροπή πολύ ψηλά..
κι εγώ σκέφτομαι να βάλω τα χταπόδια του Μ3 αλλά σε τρίλιτρο μοτέρ συν κομπρέσσορα..

LEO328
04-02-12, 21:07
μην κοιτάς την εξωτερική διάμετρο
σημασία έχει η εσωτερική...προσπάθησε να κάνεις μετρήσεις
τα χταπόδια του Μ3 είναι έργο τέχνης φυσικά
από την έρευνα που έχω κάνει για το θέμα έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα: για αυτοκίνητο καθημερινής χρήσης που χρειάζεται αρκετή ροπή χαμηλά, τα επιθυμητά χταπόδια πρέπει να έχουν μικρή διάμετρο και να έχουν όσο πιο μακριές εξαγωγές γίνεται...
του Μ3 έχουν το επιθυμητό μήκος αλλά και αρκετά μεγάλη διάμετρο γιατί οι αυλοί εξαγωγής της κεφαλής είναι πολύ μεγαλύτεροι από του Μ52, αφού διαχειρίζεται μεγαλύτερους όγκους αέρα...
φοβάμαι ότι ίσως μεταφέρεις την ωφέλιμη ροπή πολύ ψηλά..
κι εγώ σκέφτομαι να βάλω τα χταπόδια του Μ3 αλλά σε τρίλιτρο μοτέρ συν κομπρέσσορα..

με προγραμμα ομως σε συνδιασμο με την εισαγωγη μ50 που ρουφαει πιο πολυ αερα τωρα δεν διορθωνεται αυτο?

M535 E28
05-02-12, 00:23
με προγραμμα ομως σε συνδιασμο με την εισαγωγη μ50 που ρουφαει πιο πολυ αερα τωρα δεν διορθωνεται αυτο?

ίσως και να γίνεται η δουλειά...
αν το συνδυασεις και με μια δυναμομετρηση πριν κ μετά θα μας λυνοταν η απορία

arci
05-02-12, 04:39
Και η εισαγωγή όμως έχει στόχο τη δύναμη ψηλά. Πάντως σε ότι αυτοκίνητο έχω ελευθερώσει εξάτμιση όσο ελευθέρωνα τόση διαφορά είχε και ας μου έλεγαν θα κρεμάσει κλπ.
Ερώτηση... Αφού τα χταπόδια είναι πιο μεγάλα απο τους αυλούς έχει νόημα να τους μεγαλώσει κανείς με σβουράκι?

Nick_compact
05-02-12, 11:24
Oι θυρίδες του χταποδιού πρέπει πάντα να είναι μεγαλύτερες από τους αυλούς της κεφαλής. Στην πολλαπλή εισαγωγής όμως, πρέπει οι αυλοί της πολλαπλής να ειναι ίδιοι με τους αυλούς.

M535 E28
05-02-12, 11:33
Και η εισαγωγή όμως έχει στόχο τη δύναμη ψηλά. Πάντως σε ότι αυτοκίνητο έχω ελευθερώσει εξάτμιση όσο ελευθέρωνα τόση διαφορά είχε και ας μου έλεγαν θα κρεμάσει κλπ.
Ερώτηση... Αφού τα χταπόδια είναι πιο μεγάλα απο τους αυλούς έχει νόημα να τους μεγαλώσει κανείς με σβουράκι?

φυσικά έχει νόημα αλλά θέλει αρκετή δουλειά

M535 E28
05-02-12, 11:35
Oι θυρίδες του χταποδιού πρέπει πάντα να είναι μεγαλύτερες από τους αυλούς της κεφαλής. Στην πολλαπλή εισαγωγής όμως, πρέπει οι αυλοί της πολλαπλής να ειναι ίδιοι με τους αυλούς.

σωστό...αλλά εδώ το ζήτημα είναι πόσο μεγαλύτερες

LEO328
05-02-12, 12:51
ειμαι σε τεραστιο διλημα τελικα αν θα παω σε μαμα μ3 η' χειροποιητο.....
ειπαμε μεσαιο τμημα απο μ3 evo με καταλυτες πανω που ειναι λιγο πιο ελευθεροι απο του 328.(φοραω ηδη και ενα τελικο χειροποητο οποτε ειμαστε οκ μεση και μπροστα θεωριτικα.λιγο πιο ελευθερος πισω και στη μεση δηλδ με καλυτερη ροη καυσαεριων απο τους καταλυτες του μ3 σαν πιο ελευθεροι).
εκει μπροστα τι θα γινει ειναι το θεμα.να προτιμησω απο μ3 evo χταποδια η' να παω σε κατι χειροποιητο?για δειτε αυτα.τα φτιαχνει ενας γερμαναρας που μιλησα μαζι του και μου ειπε οταν τα φοραγε στο δικο του 328 (μαζι με ενα συστημα εισαγωγης νεμ-κν δεν καταλαβα καλα μαρκα) δυναμομετρηθηκε λεει 10-12 αλογα πανω.τιμη 220ε με μεταφορικα.(εκτος ebay-paypal).
ειναι αυτα της φωτο(πολυ καλη σχεδιαση by the way.μακρυ σωληνες κ.λ.π.)
δεν ξερω τι να κανω.απο την μια τα μαμα μ3 evo σιγουρα εχουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης-σιγουρια εργοστασιακου και θα συνδιαστουν καλυτερα με το μεσαιο τμημα απο το evo χωρις να ειναι σχεδιασμενα ομως για το μοτερ μου και απο την αλλη το χειροποιητο με σαφως λιγοτερο βαρος και σχεδιαση ακριβη για το μοτερ μου.(οσο αφορα την αποδοση βεβαια δεν ξερουμε ποιο κανει καλυτερη δουλεια.μακαρι να ξερα....).ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα...
του πα να μετρησει διαμετρο στις τρυπες μπροστα και πισω να συγκρινω με του μ3...
παιδες για βοηθατε.μαλλον πειτε τις αποψεις σας καλυτερα...........

M535 E28
05-02-12, 13:18
ειμαι σε τεραστιο διλημα τελικα αν θα παω σε μαμα μ3 η' χειροποιητο.....
ειπαμε μεσαιο τμημα απο μ3 evo με καταλυτες πανω που ειναι λιγο πιο ελευθεροι απο του 328.(φοραω ηδη και ενα τελικο χειροποητο οποτε ειμαστε οκ μεση και μπροστα θεωριτικα.λιγο πιο ελευθερος πισω και στη μεση δηλδ με καλυτερη ροη καυσαεριων απο τους καταλυτες του μ3 σαν πιο ελευθεροι).
εκει μπροστα τι θα γινει ειναι το θεμα.να προτιμησω απο μ3 evo χταποδια η' να παω σε κατι χειροποιητο?για δειτε αυτα.τα φτιαχνει ενας γερμαναρας που μιλησα μαζι του και μου ειπε οταν τα φοραγε στο δικο του 328 (μαζι με ενα συστημα εισαγωγης νεμ-κν δεν καταλαβα καλα μαρκα) δυναμομετρηθηκε λεει 10-12 αλογα πανω.τιμη 220ε με μεταφορικα.(εκτος ebay-paypal).
ειναι αυτα της φωτο(πολυ καλη σχεδιαση by the way.μακρυ σωληνες κ.λ.π.)
δεν ξερω τι να κανω.απο την μια τα μαμα μ3 evo σιγουρα εχουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης-σιγουρια εργοστασιακου και θα συνδιαστουν καλυτερα με το μεσαιο τμημα απο το evo χωρις να ειναι σχεδιασμενα ομως για το μοτερ μου και απο την αλλη το χειροποιητο με σαφως λιγοτερο βαρος και σχεδιαση ακριβη για το μοτερ μου.(οσο αφορα την αποδοση βεβαια δεν ξερουμε ποιο κανει καλυτερη δουλεια.μακαρι να ξερα....).ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα...
του πα να μετρησει διαμετρο στις τρυπες μπροστα και πισω να συγκρινω με του μ3...
παιδες για βοηθατε.μαλλον πειτε τις αποψεις σας καλυτερα...........

αυτά είναι ρέπλικα ss όπως είναι το 90% των ρέπλικα.
δεν είναι ίσου μήκους όπως βλέπεις.
δεν έχουν το μήκος που έχουν του Μ3 αλλά πιστεύω πως έχουν σωστότερη διάμετρο για το μοτέρ σου.
τα άλογα που σου λέει είναι πολύ πιθανό ότι θα τα πάρεις.

διάβασε κι εδώ μια ανάλυση
http://www.carcraft.com/techarticles/header_basics/viewall.html

M535 E28
05-02-12, 13:40
δες κι αυτά

http://static.schmiedmann.dk/ProductPictures/image_23541_big.jpg

Straight six
05-02-12, 22:09
παιδια μια ερωτηση.τα step design χταποδια απο τα απλα ποια ειναι η διαφορα τους κατασκευαστικα? :offtopic:

LEO328
06-02-12, 10:14
δες κι αυτά

http://static.schmiedmann.dk/ProductPictures/image_23541_big.jpg

αυτα δεν τα χει ουτε στο site ουτε στο ebay.τα schmiedmann εννοω...
αλλα βρηκα ισου μηκους χειροποιητα αγγλικα.αυτα εδω:
http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-320i-323i-325i-328i-LHD-EQUAL-LENGTH-MANIFOLD-/400227519618?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5d2f6b4c82
αναφερει οτι υπαρχει βελτιωση ροπης και ιπποδυναμης σε ολο το φασμα των στροφων.
δηλδ για το μοτερ μου ειναι καλυτερα τα ισου μηκους απο αντιγραφη ss η' του μ3?
και αν ναι γιατι?(να καταλαβουμε το λογο...κατι ειχες πει για τα ισου μηκους αλλα ξεκαθαρισε το γιατι ειναι προτιμοτερα).

M535 E28
06-02-12, 19:19
αυτα δεν τα χει ουτε στο site ουτε στο ebay.τα schmiedmann εννοω...
αλλα βρηκα ισου μηκους χειροποιητα αγγλικα.αυτα εδω:
http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-320i-323i-325i-328i-LHD-EQUAL-LENGTH-MANIFOLD-/400227519618?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5d2f6b4c82
αναφερει οτι υπαρχει βελτιωση ροπης και ιπποδυναμης σε ολο το φασμα των στροφων.
δηλδ για το μοτερ μου ειναι καλυτερα τα ισου μηκους απο αντιγραφη ss η' του μ3?
και αν ναι γιατι?(να καταλαβουμε το λογο...κατι ειχες πει για τα ισου μηκους αλλα ξεκαθαρισε το γιατι ειναι προτιμοτερα).

ίσου μήκους = ίδια απόδοση για κάθε κύλινδρο
ισχύει για όλους τους κινητήρες
του Μ3 είναι ίσου μήκους αλλά έχουν πολύ μεγάλη διάμετρο
μια χαρά είναι αυτά που βρήκες

LEO328
06-02-12, 20:15
οταν λεμε ισου μηκους μετραμε και την σωληνα μαζι η΄ μονο το χταποδι?
π.χ. αυτα δεν θεωρουνται ισου μηκους?
http://www.ebay.de/itm/BMW-E36-Neuer-Edelstahl-Facherkrummer-Tuv-6-Zyl-Ori-Friedrich-MSP-/280808777442?pt=DE_Autoteile&hash=item416181e6e2

M535 E28
06-02-12, 20:19
παιδια μια ερωτηση.τα step design χταποδια απο τα απλα ποια ειναι η διαφορα τους κατασκευαστικα? :offtopic:

οι σωλήνες του χταποδιού δεν έχουν την ίδια διάμετρο σε όλο το μήκος τους...δηλαδή ξεκινούν από τις φλάντζες των εξαγωγών με α διάμετρο για κάποιους πόντους και συνεχίζουν με α+κάτι διάμετρο και στη συνέχεια μπορεί και με ακόμα μεγαλύτερη διάμετρο.
με λίγα λόγια έχουν βήματα μεγαλύτερης διαμέτρου ανα διαστήματα

M535 E28
06-02-12, 20:28
οταν λεμε ισου μηκους μετραμε και την σωληνα μαζι η΄ μονο το χταποδι?
π.χ. αυτα δεν θεωρουνται ισου μηκους?
http://www.ebay.de/itm/BMW-E36-Neuer-Edelstahl-Facherkrummer-Tuv-6-Zyl-Ori-Friedrich-MSP-/280808777442?pt=DE_Autoteile&hash=item416181e6e2

μετράμε μόνο τους σωλήνες του χταποδιού από τις φλάντζες μέχρι τους συλλέκτες

αυτά που δείχνεις εμφανώς δεν είναι ίσου μήκους...κοίτα καλά την πρώτη τριάδα
αλλά το σημαντικότερο είναι ότι είναι πολύ μικρό το μήκος των σωλήνων

διάβασε τα σχόλια ενός κατασκευαστή χταποδιών:
''In fact, when I talk to guys that are complaining about the performance (actually, lack of) of headers they've bought elsewhere, one of the questions I find myself asking way too often is "Why did you buy headers that are so big?", along with "Why are they so short? and "Why are they so UNequal in length?''

δε χρειάζεται να τρελαίνεσαι πάντως...αυτά που λέμε είναι τα ιδανικά στοιχεία ενός χταποδιού

Straight six
06-02-12, 20:29
οι σωλήνες του χταποδιού δεν έχουν την ίδια διάμετρο σε όλο το μήκος τους...δηλαδή ξεκινούν από τις φλάντζες των εξαγωγών με α διάμετρο για κάποιους πόντους και συνεχίζουν με α+κάτι διάμετρο και στη συνέχεια μπορεί και με ακόμα μεγαλύτερη διάμετρο.
με λίγα λόγια έχουν βήματα μεγαλύτερης διαμέτρου ανα διαστήματα


μαλιστα...για αυτο κοιταγα κατι σσ και ειχαν τεραστια διαφορα στις τιμες:bigthumb:

LEO328
06-02-12, 21:44
http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-320i-323i-325i-328i-LHD-EQUAL-LENGTH-MANIFOLD-/400227519618?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5d2f6b4c82
τα ισου μηκους που βρηκα δεν εχουν σωληνες?γιατι στη φωτο δεν δειχνει καμια σωληνα.....
εκτος αμα μπαινουν κατευθειαν στις μαμα σωληνωσεις που πανε στους καταλυτες....
η' μηπως εχουν απλα δεν τα χει στη φωτο.....:nixweiss:

M535 E28
06-02-12, 22:31
http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-320i-323i-325i-328i-LHD-EQUAL-LENGTH-MANIFOLD-/400227519618?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5d2f6b4c82
τα ισου μηκους που βρηκα δεν εχουν σωληνες?γιατι στη φωτο δεν δειχνει καμια σωληνα.....
εκτος αμα μπαινουν κατευθειαν στις μαμα σωληνωσεις που πανε στους καταλυτες....
η' μηπως εχουν απλα δεν τα χει στη φωτο.....:nixweiss:

βιδώνουν κατ'ευθείαν στις σωληνώσεις σου..

LEO328
07-02-12, 11:04
ποια θα προτιμουσες μιας και το κατεχεις το αθλημα?
τα equal η' τα lontube?πιστευεις οτι τα equal ταιριαζουν περισσοτερο στο μοτερ μου η' τυπου ss με μακρυ σωληνες (longtube) οπως τα δευτερα?
υ.γ. ευχαριστω για την ανταποκριση και την βοηθεια.(πως τα λεω ο ατιμος....):D

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-320i-323i-325i-328i-LHD-EQUAL-LENGTH-MANIFOLD-/400227519618?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5d2f6b4c82

http://www.ebay.de/itm/BMW-E36-Longtube-Edelstahl-Facherkrummer-320i-325i-328i-/290572559775?pt=DE_Autoteile&hash=item43a779659f

M535 E28
07-02-12, 11:20
leo τα equal δε νομίζω πως είναι πιό κοντά από τα τύπου ss...
απλά ίσως να φαίνονται έτσι επειδή έχουν πολλές στροφές και κούρμπες...αν μπορούσες να ρωτήσεις το μήκος καλά θα ήταν..
η σειρά επιλογής για εμένα είναι 1. διάμετρος 2. μήκος 3. ίσο μήκος (η σχεδόν ίσο)

νόμιζω πως θα διάλεγα τα πρώτα...

κι εγώ ακόμα στο στάδιο της απόφασης είμαι ανάμεσα στα shmiedmann ρέπλικα αλπίνα ή στα γνήσια Μ3 (λόγω του επικείμενου κομπρέσσορα)

LEO328
07-02-12, 15:57
οποτε γειτονα (συνορευουμε πετρουπολη-καματερο χεχε) για το μοτερακι μου βγαζουμε εξω την περιπτωση του μ3 εστω και του τριλιτρου(δεν ξερω αν ειναι πιο λεπτα απο του 3.2) και παω σε αφτερμαρκετ για το μοτερ μου ε?μαλιστα...
θα ρωτησω τα μηκη και τους διαμετρους σε αυτα τα 2 και θα παρω ενα να τελειωνω(μαλλον τα equal που ειναι και φθηνοτερα 220ε με μεταφορα).δεν ειμαστε τωρα για ss σε λιγο θα βαζουμε τα χταποδια με μακαρονακι κοφτο στην κατσαρολα απτην πεινα.:D:D:D

M535 E28
07-02-12, 20:00
οποτε γειτονα (συνορευουμε πετρουπολη-καματερο χεχε) για το μοτερακι μου βγαζουμε εξω την περιπτωση του μ3 εστω και του τριλιτρου(δεν ξερω αν ειναι πιο λεπτα απο του 3.2) και παω σε αφτερμαρκετ για το μοτερ μου ε?μαλιστα...
θα ρωτησω τα μηκη και τους διαμετρους σε αυτα τα 2 και θα παρω ενα να τελειωνω(μαλλον τα equal που ειναι και φθηνοτερα 220ε με μεταφορα).δεν ειμαστε τωρα για ss σε λιγο θα βαζουμε τα χταποδια με μακαρονακι κοφτο στην κατσαρολα απτην πεινα.:D:D:D

Μ3 3,0 και 3,2 έχουν την ίδια διάμετρο
δε στα αποκλείω φυσικά αν θες να δοκιμάσεις απλά μάλλον θα δουλεύεις ψηλά
διαμέτρους έχεις μάθει;
νομίζω του Μ3 είναι 38mm
για ρώτα και για τα άλλα

LEO328
08-02-12, 00:08
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=34692&d=1328442322
λοιπον γειτονα εμαθα για τα ρεπλικα ss.
η διαμετρος πανω στους 6 σωληνες που πανε στην μηχανη ειναι 42mm χ6 και οι 2 σωληνες που πανε στους καταλυτες ειναι 52mm o καθενας.πως σου φαινονται?

arci
08-02-12, 00:27
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=34692&d=1328442322
λοιπον γειτονα εμαθα για τα ρεπλικα ss.
η διαμετρος πανω στους 6 σωληνες που πανε στην μηχανη ειναι 42mm χ6 και οι 2 σωληνες που πανε στους καταλυτες ειναι 52mm o καθενας.πως σου φαινονται?


Πολύ καλα!!!!!! λογικα θα θέλει και τροποποίηση η εξάτμιση απο κει και κάτω?

LEO328
08-02-12, 00:59
Πολύ καλα!!!!!! λογικα θα θέλει και τροποποίηση η εξάτμιση απο κει και κάτω?

λογικα κουμπωνουν η τα κολλανε ξερω γω?
αυτος που τα πουλαει μου ειπε οτι πριν 2 χρονια στο δικο του 28αρι το δυναμομετρησε με αυτα τα χταποδια+προγραμμα+ελευθερο φιλτρο+εξατμιση ελευθερη με καταλυτες και ειδε διαφορα 25 αλογα(217 συνολο περιπου).
επισης μου ειπε οτι αυτα τα χταποδια την δυναμη την βγαζουν απο 2.000-5500 στροφες.αυτα...:D
ο αλλος με τα equal ουτε φωνη ουτε ακροαση ακομα.αναμενουμε...
τελικα τα μαμα χταποδια του μ52 τι διαμετρο εχουν ξερουμε?το 42mm των ρεπλικα ss ειναι καλο σε σχεση με τα μαμα?

M535 E28
08-02-12, 07:33
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=34692&d=1328442322
λοιπον γειτονα εμαθα για τα ρεπλικα ss.
η διαμετρος πανω στους 6 σωληνες που πανε στην μηχανη ειναι 42mm χ6 και οι 2 σωληνες που πανε στους καταλυτες ειναι 52mm o καθενας.πως σου φαινονται?

μπορείς να μάθεις τη διάμετρο των χταποδιών του Μ3;

LEO328
08-02-12, 14:09
η απαντηση ενος αλλου πωλητη (πουλαει χταποδια μαμα μ3 3.0) στο τι διαμετρο εχουν τα χταποδια μπρος πισω τωρα.

the single tubes have external diameter of 38mm x 6
the internal boar where they bolt to the head is 30mm x 55xx
thanks

τωρα περιμενω απαντηση για διαμετρους των ισου μηκους για να τα συγρινουμε και τα 3 χταποδια(ρεπλικα ss-equal-m3).
δηλαδη του μ3 ρε γειτονα εχουν πιο μικρη διαμετρο απο τα ρεπλικα ss στους 6 σωληνες των κυλινδρων?(38mm-42mm).
εμεις δεν λεγαμε οτι του μ3 εχουν πιο μεγαλη διαμετρο?για μελετησε το το θεμα γιατι μπερδευτηκα!:banghead:αμα ειναι ετσι βαζω απο μ3!!!;)

M535 E28
08-02-12, 15:06
η απαντηση ενος αλλου πωλητη (πουλαει χταποδια μαμα μ3 3.0) στο τι διαμετρο εχουν τα χταποδια μπρος πισω τωρα.

the single tubes have external diameter of 38mm x 6
the internal boar where they bolt to the head is 30mm x 55xx
thanks

τωρα περιμενω απαντηση για διαμετρους των ισου μηκους για να τα συγρινουμε και τα 3 χταποδια(ρεπλικα ss-equal-m3).
δηλαδη του μ3 ρε γειτονα εχουν πιο μικρη διαμετρο απο τα ρεπλικα ss στους 6 σωληνες των κυλινδρων?(38mm-42mm).
εμεις δεν λεγαμε οτι του μ3 εχουν πιο μεγαλη διαμετρο?για μελετησε το το θεμα γιατι μπερδευτηκα!:banghead:αμα ειναι ετσι βαζω απο μ3!!!;)

οι πληροφορίες είναι αντικρουόμενες και δεν έχω δείγμα να μετρήσω
δύο μου έχουν πει 38mm και άλλοι δύο 48mm
τελικά οι πληροφορίες από το ίντερνετ είναι εντελώς αναξιόπιστες
αν τα Μ3 είναι πιο στενά από τα άλλα τα βάζεις και τελειώνει το θέμα

LEO328
09-02-12, 00:45
τα βρηκα τελικα τα γερμανικα που μου δειχνες γειτονα!φαινονται πολυ καλα!του χω στειλει και αναλογες ερωτησεις για διαμετρους.
επισης ρωτησα και αλλους 2-3 με χταποδια μ3 να διασταυρωσουμε αν το 38mm που μου ειπε ο αγγλος ισχυει!
δες αυτα:
http://www.ebay.co.uk/itm/120857320520?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
τι σου λενε?πολυ καλη σχεδιαση ε?ειναι ισου μηκους αραγε?

M535 E28
09-02-12, 00:55
μου αρέσουν και φαίνονται οκ...
μόλις μάθεις διαμετρους από τις απαντήσεις ρίξτες γιατί με προβληματίζει το θέμα

LEO328
09-02-12, 01:15
εννοειται!αμα δεν βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα δεν παραγγελνω τιποτα!
γουρουνι στο σακι θα παρουμε?:D

M535 E28
09-02-12, 09:22
κοίτα τί βρήκα
σύγκριση γνήσια Μ3 με ss για Μ3

''the stock S50B30 or B32 are very light, well made, and equal length headers that do a magnificent job preserving torque with minimal cost of HP.

So, bottom line you can find better headers, but not cheaply, and they'll be custom made to avoid RHD compromise.

SS headers for the euro are known to make "more HP", but its at the expense of torque which is what "wins races" in some people's minds. If you're not flowing more than 350 HP, the likelyhood that SS headers will be beneficial in an overall fashion is minimal. If you've got cams, increased compression and a better flowing intake manifold, along with redline elevation to 8K you might benefit from the SS style which uses larger primary tubing, loses some of the equal length benefits to slightly improve HP ratings.''

LEO328
09-02-12, 11:25
κοίτα τί βρήκα
σύγκριση γνήσια Μ3 με ss για Μ3

''the stock S50B30 or B32 are very light, well made, and equal length headers that do a magnificent job preserving torque with minimal cost of HP.

So, bottom line you can find better headers, but not cheaply, and they'll be custom made to avoid RHD compromise.

SS headers for the euro are known to make "more HP", but its at the expense of torque which is what "wins races" in some people's minds. If you're not flowing more than 350 HP, the likelyhood that SS headers will be beneficial in an overall fashion is minimal. If you've got cams, increased compression and a better flowing intake manifold, along with redline elevation to 8K you might benefit from the SS style which uses larger primary tubing, loses some of the equal length benefits to slightly improve HP ratings.''

καταλαβα κατι αλλα λιγα.για κανε μια γρηγορη επεξηγηση τι λεει ο ποιητης....
δηλαδη ισου μηκους ειναι πιο καλα και απο τα 2?αυτο λεει σε γενικες γραμμες?
αυτα τελικα ειναι ισου μηκους η' οχι?http://www.ebay.co.uk/itm/120857320520?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

M535 E28
09-02-12, 11:47
κοίτα τί βρήκα
σύγκριση γνήσια Μ3 με ss για Μ3

''the stock S50B30 or B32 are very light, well made, and equal length headers that do a magnificent job preserving torque with minimal cost of HP.

So, bottom line you can find better headers, but not cheaply, and they'll be custom made to avoid RHD compromise.

SS headers for the euro are known to make "more HP", but its at the expense of torque which is what "wins races" in some people's minds. If you're not flowing more than 350 HP, the likelyhood that SS headers will be beneficial in an overall fashion is minimal. If you've got cams, increased compression and a better flowing intake manifold, along with redline elevation to 8K you might benefit from the SS style which uses larger primary tubing, loses some of the equal length benefits to slightly improve HP ratings.''

''τα γνήσια Μ3 είναι πολύ ελαφρά,καλοφτιαγμένα,έχουν ίσου μήκους σωλήνες
μπορείς να βρεις καλύτερα χταπόδια, αλλά όχι φθηνότερα
τα ss για το Μ3 υποτίθεται ότι βγάζουν περισσότερα άλογα, αλλά εις βάρος της ροπής.
αν δε βγάζεις πάνω από 350 άλογα, η πιθανότητα να είναι ωφέλιμα σε όλο το εύρος είναι ελάχιστη.
αν έχεις εκκεντροφόρους, αυξημένη συμπίεση και καλύτερη εισαγωγή σε συνδιασμό με κόφτη στροφών στις 8χιλιάδες, μπορεί να έχεις όφελος από ss style, τα οποία χρησιμοποιούν μεγαλύτερη διάμετρο και χάνουν τα οφέλη ίσου μήκους για βελτιώσουν ελαφρώς την ιπποδύναμη''

LEO328
09-02-12, 16:49
λοιπον σημερα ειχαμε μερα μετρησεων!
πηγα συνεργειο οπου εχω το αμαξι και ειχε ενα μ50 εξακυλδρο με μαμα χταποδια λυμενο.το θεμα ηταν οτι τα χταποδια ηταν ακομα πανω στην εξαγωγη και δεν μπορουσα να μετρησω τις 6 εισοδους.εξωτερικα βεβαια ηταν πολυ χοντρο.λοιπον εφοσον τα 6κυλ. μ50 φορανε τα ιδια χταποδια με μενα (μ50-μ52 εξακυλ. εχουν ιδια χταποδια οπως μου ειπε ο μηχανικος) η διαμετρος της εξοδου (που παει για καταλυτες) ειναι 50mm!τωρα το τι εισοδο εχουν τα μ50-μ52 μακαρι να ξερα!

και τωρα το σημαντικοτερο που μας ενδιαφερει αμεσα!
συναντησα ενα παιδι που πουλαει γνησια χταποδια απο μ3 321 και εκανα τις ακολουθες μετρησεις.(βλεπε φωτο σαν δειγμα....).
καταρχας στις 6 εισοδους που πανε στην μηχανη στην αρχη ειναι ορθωγωνια.(η τρυπα).
μετα απο λιγα εκαστα γινεται στρογγυλη και πιο στενη η τρυπα....
το μηκος του αρχικου ορθωνιου σχηματος που ξεκιναει η σωληνα εισοδου(μια απο τις 6 δηλδ) ψηλα ειναι 50mm.
εμας ομως επειδη μας ενδιαφερει η εσωτερικη διαμετρος της σωληνας λιγο μετα που στενευει ειναι περιπου 32mm!(πολυ στενη!).
για να καταλαβεις η εξωτερικη διαμετρος του σωληνα (μια απο τις 6 δηλδ) ειναι περιπου 40mm!
οσον αφορα την εσωτερικη διαμετρο της εξοδου (οι 2 εξοδοι που ενωνονται με την υπολοιπη εξατμιση) ειναι ακριβως ιδια με του δικου μου χταποδιου!δηλδ 50mm!πραγμα που σημαινει οτι και μεσαιο τμημα να μην βαλω απο μ3 παλι θα κουμπωνουν στο δικο μου μεσαιο!
οποτε οι μετρησεις μου συμφωνουν με μικρες αποκλισεις με του αγγλου που μου απαντησε!
δες φωτο που εχω βαλει και τις μετρησεις πανω να καταλαβεις.....
σε γενικες γραμμες δηλδ οι εξοδοι των χταποδιων (μ3-μ52) ειναι ακριβως ιδιες.
τωρα οι 6 εισοδοι του μ3 εσωτερικα μεσα (στην αρχη δεν βγαζεις συμπερασμα ειναι ορθωγωνιοι οι σωληνες για να κουμπωνουν στο μοτερ) ειναι πολυ καλοι για μ3!μονο 32mm περιπου το οποιο πρεπει να ειναι αληθες εφοσον εξωτερικα ειναι 40mm!
αρα χταποδια μ3=εσωτερικη διαμετρος εισοδων 32mm και εσωτερικη διαμετρος εξοδων 50mm.θυμησου οτι ο αλλος με το ρεπλικα ss μου ειπε διαμετρους :
42mm εισοδοι και 52mm εξοδοι!
αρα πιο μεγαλους διαμετρους και μπρος και πισω απο του μ3!
τι κανουμε???βαζω μ3 να τελειωνω???
υ.γ. οταν επιασα στο χερι μου το χταποδι του μ3 επαθα πλακα με το βαρος!πουπουλο χωρις υπερβολες!:smokin:

M535 E28
09-02-12, 17:56
σημαντικά ευρήματα λοιπόν!
αν είναι 40mm εξωτερικά ή 38mm που λένε και οι ξένοι, τότε αποκλέιεται να είναι μόνο 32mm εσωτερικά...θα σήμαινε ότι το τοίχωμα του σωλήνα είναι 3-4mm και μου φαίνεται αρκετά παχύ.
όπως και να έχει, τώρα ξέρουμε στο περίπου.
αν θες ροπή στις χαμηλομεσαίες βάζεις τα Μ3...αν θες πιό ψηλά βάζεις aftermarket.

αυτά που βρήκες είναι από 3,0 ή 3,2?

LEO328
09-02-12, 18:25
απο 3,2 ηταν!
το θεμα ειναι το αλλο.μηπως και οι αλλοι που μου εστειλαν μετρησεις μετρησαν τα ορθωγωνια στο μηκος και οχι στην αρχη?γιατι και τα ss ετσι ξεκινανε!αυτο που δειχνει και αυτος.το μηκος του ορθωγωνιου που ξεκιναει (παχος σωληνας δεν ξερουμε) ειναι 1,75ιντσες δηλδ 44,5mm!(πιο μικρο ορθωγωνιο απο του μ3!).αρα μπορει να ειναι και οι σωληνες πιο μικροι αντιστοιχα απο του μ3!
δες εδω!
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/92-98-BMW-E36-323-325-328-M50-M52-STAINLESS-EXHAUST-CHROME-RACE-HEADER-O2-SENSOR-/170778979530?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item27c3386cca
αρα θα ρωτησω εξωτερικο διαμετρο ενος απο τους 6 σωληνες σε ενα ss ρεπλικα για να βγαλουμε ακομα πιο ασφαλη συμπερασματα ετσι.
εμας οι σωληνες μας ενδιαφερουν.
εχουμε την εξωτερικη διαμετρο ενος μ3 38-40mm.
βρισκω και το αντιστοιχο ενος ρεπλικα ss και ξαναμιλαμε.ετσι θα εχουμε πιο ολοκληρωμενη εικονα γιατι σου ξαναλεω ο αλλος που μου πε 42mm εισοδο μπορει να εννοουσε το μηκος του ορθωγωνιου!ενω αμα μου πει εξωτερικη διαμετρο σωληνας (ξερουμε ηδη του μ3) θα καταλαβουμε πιο ειναι πιο στενο απο τα 2!σωστος?μιλαμε παλι...

M535 E28
09-02-12, 18:37
το ορθογώνιο των Μ3 είναι αναγκαστικά πιο μεγάλο αφού πρέπει να ταιριάζει στις θυρίδες εξαγωγής του s50.
στην αγγελία που δείχνεις λέει και εσωτερική διάμετρο 1,75'' δηλαδή 44,45 χιλιοστά...πολύ μεγάλη διάμετρος

LEO328
09-02-12, 19:10
εγω εστειλα e-mail σε εναν να μου μετρησει αυτο στη φωτο.
κατσε γιατι αυτος με που λεει 1,75 ιντσα το δειχνει στη φωτο βρε ποιο εννοει 1,75ιντσα...
κατσε να μου απαντησει πρωτα ο αλλος ποσο εξωτερικη διαμετρο εχει ο σωληνας του ss ρεπλικα και ξαναμιλαμε.(την φωτο που βλεπεις του στειλα για να καταλαβει.....).:D

LEO328
09-02-12, 22:09
η απαντηση γειτονα ειναι η ιδια.το 42mm ενοουσε εξωτερικα τελικα στο ρεπλικα ss οπως μου απαντησε.(για το συγκεκριμενο που ρωτησα στη φωτο με το ερωτιματικο...).
αρα λογικα εχουν πιο μεγαλη εξωτερικη(και εσωτερικη λογικα) διαμετρο τα ss ρεπλικα απο τα μ3!
τα συγγκεκριμενα ss ρεπλικα ειναι και τα πιο λεπτα μαλιστα απο τα υπολοιπα των 44,5,43 και 48 που μας ειπαν.
συμπερασμα ξεχναμε τα ss και παμε για μ3?εαν ειχες να διαλεξεις μετα μ3 και schiedmman ποια λες εσυ?(και τα schiedmman με χοντρο σωληνα τα κοβω στην φωτο...).

Vassilis E46 Cabrio
09-02-12, 23:00
Έχω χαζέψει πραγματικά,κάθομαι και διαβάζω απο δύο φορές το κάθε post....:bugeye:
Μιλάμε για πολύ τεχνογνωσία το όλο θέμα...
Περιμένουμε νεότερα...:lamer:

M535 E28
10-02-12, 08:09
η απαντηση γειτονα ειναι η ιδια.το 42mm ενοουσε εξωτερικα τελικα στο ρεπλικα ss οπως μου απαντησε.(για το συγκεκριμενο που ρωτησα στη φωτο με το ερωτιματικο...).
αρα λογικα εχουν πιο μεγαλη εξωτερικη(και εσωτερικη λογικα) διαμετρο τα ss ρεπλικα απο τα μ3!
τα συγγκεκριμενα ss ρεπλικα ειναι και τα πιο λεπτα μαλιστα απο τα υπολοιπα των 44,5,43 και 48 που μας ειπαν.
συμπερασμα ξεχναμε τα ss και παμε για μ3?εαν ειχες να διαλεξεις μετα μ3 και schiedmman ποια λες εσυ?(και τα schiedmman με χοντρο σωληνα τα κοβω στην φωτο...).

ωραία...άρα τα ρέπλικα είναι ολίγο πιο μεγάλα
στο 28άρι μάλλον θα έβαζα του Μ3 για ροπούλα χαμηλά...είδα αρκετές δυναμομετρήσεις με ρέπλικα ss και δίνουν δύναμη ψηλά.
αλλά λεό είναι πως εσύ θέλεις να δουλεύει το μοτέρ σου.
εγώ στο 30άρι έχω δίλλημα γιατί θα δουλεύω με 0,6-0,7bar πίεση και ίσως χρειάζομαι καλύτερη έξοδο καυσαερίων

M535 E28
10-02-12, 08:26
Έχω χαζέψει πραγματικά,κάθομαι και διαβάζω απο δύο φορές το κάθε post....:bugeye:
Μιλάμε για πολύ τεχνογνωσία το όλο θέμα...
Περιμένουμε νεότερα...:lamer:

βασίλη έπεσε πολύ διάβασμα..
η γνώση ευτυχώς είναι εύκολα προσβάσιμη σε όλους :cheers:
φαντάσου ότι πριν από κάποιους μήνες ρωτούσα εδώ στο φόρουμ για χταπόδια γιατί δεν είχα ασχοληθεί ποτέ

anisos
10-02-12, 08:53
καλησπερα να πω κ εγω για το δικο μου .... για το 330 ισχυει το ιδιο??? δηλαδή εάν βάλω αφτερ μαρκετ χταποδι θα χασω χαμηλα???και με m3 θα θα παρω στα χαμιλα????

M535 E28
10-02-12, 09:06
καλησπερα να πω κ εγω για το δικο μου .... για το 330 ισχυει το ιδιο??? δηλαδή εάν βάλω αφτερ μαρκετ χταποδι θα χασω χαμηλα???και με m3 θα θα παρω στα χαμιλα????

για τα δικά μας που έχουν τους καταλύτες επάνω στις εξαγωγές, μόνο κερδίζεις

LEO328
10-02-12, 09:44
ωραία...άρα τα ρέπλικα είναι ολίγο πιο μεγάλα
στο 28άρι μάλλον θα έβαζα του Μ3 για ροπούλα χαμηλά...είδα αρκετές δυναμομετρήσεις με ρέπλικα ss και δίνουν δύναμη ψηλά.
αλλά λεό είναι πως εσύ θέλεις να δουλεύει το μοτέρ σου.
εγώ στο 30άρι έχω δίλλημα γιατί θα δουλεύω με 0,6-0,7bar πίεση και ίσως χρειάζομαι καλύτερη έξοδο καυσαερίων

οπως τα λες....εχω χασει ηδη κανα κιλο ροπης χοντρικα με την εισαγωγη μ50 (θα πηρα αρκετα ψηλα ομως) οποτε δεν λεει να χασω κι αλλο χαμηλα....
βρες μπας του 3.0 μ3 ειναι πιο λεπτα απο του 3.2???ξερεις σιγουρα οτι ειναι τα ιδια???
να το τσεκαρω και αυτο λες?
για τα schiedmann?του μ3 ειναι ανωτερα σχεδιαστικα ε?(εφοσον εχουν ιδια διαμετρο παντα)...

M535 E28
10-02-12, 10:11
έτσι λένε όλοι, ότι είναι ίδια εκτός από την υποδοχή για λ που δεν υπάρχει στου 3,0
μου αρέσουν του schmiedmann αλλά στην τελική πρέπει να πάρεις μια απόφαση! χαχαχα!

θα ήταν σούπερ να υπήρχε η δυνατότητα να είχαμε δείγμα απο όλα και να κάναμε συγκρίσεις σε δυναμόμετρο

LEO328
10-02-12, 10:33
ελπιζω η αποφαση να ειναι σωστη....χεχε;)
θα παω να κανω μια πληρης εκθεση στον μηχανικο (μετρησεις κ.λ.π.) θα του δειξω και τα schiedmann σε φωτογραφια και οτι μου πει.
παντως του μ3 μου ειχε πει οτι ειναι μανικι για να τα κουμπωσει στο δικο μου....:smashtard
επισης μου ειπαν οτι του 321 τα χταποδια ειναι απο καλυτερο υλικο κατασκευης η' καλυτερα σχεδιασμενα τεσπα....
θα του πιασω την παρλα να δουμε τι προτεινει αυτος.... :D

LEO328
10-02-12, 10:35
ελπιζω η αποφαση να ειναι σωστη....χεχε;)
θα παω να κανω μια πληρης εκθεση στον μηχανικο (μετρησεις κ.λ.π.) θα του δειξω και τα schiedmann σε φωτογραφια και οτι μου πει.
παντως του μ3 μου ειχε πει οτι ειναι μανικι για να τα κουμπωσει στο δικο μου....:smashtard
επισης μου ειπαν οτι του 321 τα χταποδια ειναι απο καλυτερο υλικο κατασκευης η' καλυτερα σχεδιασμενα τεσπα....
θα του πιασω την παρλα να δουμε τι προτεινει αυτος.... :D

σε σχεση με του 286 τα χταποδια ξεχασα να πω....

M535 E28
10-02-12, 10:47
ελπιζω η αποφαση να ειναι σωστη....χεχε;)
θα παω να κανω μια πληρης εκθεση στον μηχανικο (μετρησεις κ.λ.π.) θα του δειξω και τα schiedmann σε φωτογραφια και οτι μου πει.
παντως του μ3 μου ειχε πει οτι ειναι μανικι για να τα κουμπωσει στο δικο μου....:smashtard
επισης μου ειπαν οτι του 321 τα χταποδια ειναι απο καλυτερο υλικο κατασκευης η' καλυτερα σχεδιασμενα τεσπα....
θα του πιασω την παρλα να δουμε τι προτεινει αυτος.... :D

του Μ3 θέλουν επανασχεδίαση για κουμπώσουν στους σωλήνες της εξάτμισης, εκτός αν βάλεις και καταλύτες από Μ3
επίσης θέλουν κατά τη γνώμη μου και κόλλημα οι μεταλλικές φλάντζες τους που βιδώνουν στην καφαλή για να σταθεροποιηθούν

LEO328
10-02-12, 10:50
του Μ3 θέλουν επανασχεδίαση για κουμπώσουν στους σωλήνες της εξάτμισης, εκτός αν βάλεις και καταλύτες από Μ3
επίσης θέλουν κατά τη γνώμη μου και κόλλημα οι μεταλλικές φλάντζες τους που βιδώνουν στην καφαλή για να σταθεροποιηθούν

θα βαλω και ολο το μεσαιο τμημα της εξατμισης (παλι απο μ3 321) με καταλυτες πανω....
οποτε ολα οκ ε?δεν θα θελει μετατροπες μετα....

M535 E28
10-02-12, 10:55
νομίζω ότι το πάχος της εξάτμισης Μ3 από τους καταλύτες και πίσω είναι 2 * 63mm....οπότε αν είναι πιο στενή η δική σου θα χρειαστείς καινούρια
αλλά δεν είμαι σίγουρος, ρώτα το
αυτό που ξέρω είναι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να στενεύει πίσω

LEO328
10-02-12, 12:31
νομίζω ότι το πάχος της εξάτμισης Μ3 από τους καταλύτες και πίσω είναι 2 * 63mm....οπότε αν είναι πιο στενή η δική σου θα χρειαστείς καινούρια
αλλά δεν είμαι σίγουρος, ρώτα το
αυτό που ξέρω είναι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να στενεύει πίσω

τι καινουργια θελω?
υπαρχουν 2 εκδοχες....
1)βαζω scheidmann και αλλαζω μονο καταλυτες(απο μ3) με το χειροποιητο τελικο μου
2) βαζω μ3 χταπ. με μεσαιο τμημα μ3 κομπλε(καζανακια-καταλυτες) παλι με το χειροποιητο τελικο.
πιστευεις σε ποια απο τις 2 θα εχω καποιο προβλημα?
ερωτηση:οταν λεμε μεσαιο τμημα κομπλε (αυτο θα παρω απο του μ3) δεν ενοουμε μεχρι και τις 2 σωληνες πισω που ενωνονται με το τελικο καζανακι?(δηλδ κατα σειρα 2 σωληνες μπροστα που ενωνονται τα χταποδια,μεσαια καζανακια,καταλυτες και 2 σωληνες πισω που ενωνονται με το τελικο).
ειμαι καπου λαθος σε αυτο?

M535 E28
10-02-12, 12:58
αγόρι εννοώ ότι δεν πρέπει να στενεύει η εξάτμισή σου πίσω
σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να ταιριάζουν οι διάμετροι των σωλήνων ή όσο πιο πίσω πας να μεγαλώνουν, όχι να μικραίνουν
δεν ξέρω τί κομμάτια θα πάρεις αλλά οι σωλήνες του καταλύτη δε φτάνουν μέχρι πίσω

LEO328
10-02-12, 15:44
αγόρι εννοώ ότι δεν πρέπει να στενεύει η εξάτμισή σου πίσω
σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να ταιριάζουν οι διάμετροι των σωλήνων ή όσο πιο πίσω πας να μεγαλώνουν, όχι να μικραίνουν
δεν ξέρω τί κομμάτια θα πάρεις αλλά οι σωλήνες του καταλύτη δε φτάνουν μέχρι πίσω

εχεις δικιο...μετα τους καταλυτες εχει προσθετους σωληνες για το τελικο....
νομιζω θα χω θεμα.....πρεπει να κανω μετρησεις και στην εξατμιση μου και στο μεσαιο του μ3 πριν κανω κατι....
αν δεν αλλαξω ολο το μεσαιο τμημα και αλλαξω μονο τους καταλυτες (μ3) και κρατησω την δικια μου εξατμιση πανω,τα χταποδια του μ3 κουμπωνουν?
αν οχι παω για sciedmanmn...:smokin:

LEO328
10-02-12, 21:57
η ερωτηση μου προς τον schiedmann για αυτα:
http://rover.ebay.com/rover/0/e11051.m43.l1123/7?euid=cd37f5c4e0114952b79e97415a99894f&loc=http%3A%2F%2Fcgi.ebay.de%2Fws%2FeBayISAPI.dll% 3FViewItem%26item%3D120857320520%26ssPageName%3DAD ME%3AX%3ARTQ%3ADE%3A1123

hello!.is that equal length manifolds?how much external diameter is the tubes that goes to the engine?(6x ?).can you tell me shipping cost for athens greece?thank you!

και η απαντηση του:
Hello,it is 6x40 mm. The length is allways the same. The shipping costs 24,95 €.Kind Regards

να σημειωσω οτι βγαζει και 2ο τυπο χταποδιων τυπου ss (βλεπε φωτο)...
καταρχας ποιο χταποδι σου φαινεται πιο σωστο για το μοτερ μου απο τα 2 του schiedmann?
οπως και να χει μαλλον καταληγω στα schiedmann (το ποιο απο τα 2 θα με βοηθησεις και συ) για 4 λογους:
1) εχουν διαμετρο 40mm οπως απαντησε και ο ιδιος (ιδιο με του μ3 και λεπτοτερα απο τα ρεπλικα ss του εβαυ)
2)ειναι ισου μηκους αφου λεει οτι: The length is allways the same(στην αγγελια του αμα μεταφρασεις στα γερμανικα γραφει καπου:υπαρχει σαφη βελτιωση ακομα και στο χαμηλο ευρος στροφων).
3)δεν θα χρειαστει μετατροπες στην εξατμιση για να κουμπωσουν πανω (του μ3 εχουν πολυ ζορι για να μπουν οπως ειπε και ο μηχανικος μου-περισσοτερα λεφτα για τοποθετηση)
4)ειναι ειδικα σχειδιασμενα για το μοτερ μου που σημαινει ολο και κατι θα δωσουν ενω με του μ3 δεν ξερω τι μου ξημερωνει...(διαβασα με ξενα φορουμ οτι δεν υπαρχει καποια σημαντικη διαφορα οταν μπουν πανω στο 28αρι..)

γειτονα μου ακουω την γνωμη σου!(την οποια θα λαβω σοβαρα υποψη).
αν διαφωνεις καπου σε ολα αυτα πες μου..(αντε στο τερμα ειμαστε.φτασαμε στην αποφαση τωρα.ενα κλικ πριν ειμαι...)

LEO328
10-02-12, 22:02
να και η φωτο του 2ου τυπου schiedmann...
(δεν ξερω μου φαινονται πιο σωστα τα πρωτα.εσυ τι λες?)

M535 E28
10-02-12, 22:10
η ερωτηση μου προς τον schiedmann για αυτα:
http://rover.ebay.com/rover/0/e11051.m43.l1123/7?euid=cd37f5c4e0114952b79e97415a99894f&loc=http%3A%2F%2Fcgi.ebay.de%2Fws%2FeBayISAPI.dll% 3FViewItem%26item%3D120857320520%26ssPageName%3DAD ME%3AX%3ARTQ%3ADE%3A1123

hello!.is that equal length manifolds?how much external diameter is the tubes that goes to the engine?(6x ?).can you tell me shipping cost for athens greece?thank you!

και η απαντηση του:
Hello,it is 6x40 mm. The length is allways the same. The shipping costs 24,95 €.Kind Regards

να σημειωσω οτι βγαζει και 2ο τυπο χταποδιων τυπου ss (βλεπε φωτο)...
καταρχας ποιο χταποδι σου φαινεται πιο σωστο για το μοτερ μου απο τα 2 του schiedmann?
οπως και να χει μαλλον καταληγω στα schiedmann (το ποιο απο τα 2 θα με βοηθησεις και συ) για 4 λογους:
1) εχουν διαμετρο 40mm οπως απαντησε και ο ιδιος (ιδιο με του μ3 και λεπτοτερα απο τα ρεπλικα ss του εβαυ)
2)ειναι ισου μηκους αφου λεει οτι: The length is allways the same(στην αγγελια του αμα μεταφρασεις στα γερμανικα γραφει καπου:υπαρχει σαφη βελτιωση ακομα και στο χαμηλο ευρος στροφων).
3)δεν θα χρειαστει μετατροπες στην εξατμιση για να κουμπωσουν πανω (του μ3 εχουν πολυ ζορι για να μπουν οπως ειπε και ο μηχανικος μου-περισσοτερα λεφτα για τοποθετηση)
4)ειναι ειδικα σχειδιασμενα για το μοτερ μου που σημαινει ολο και κατι θα δωσουν ενω με του μ3 δεν ξερω τι μου ξημερωνει...(διαβασα με ξενα φορουμ οτι δεν υπαρχει καποια σημαντικη διαφορα οταν μπουν πανω στο 28αρι..)

γειτονα μου ακουω την γνωμη σου!(την οποια θα λαβω σοβαρα υποψη).
αν διαφωνεις καπου σε ολα αυτα πες μου..(αντε στο τερμα ειμαστε.φτασαμε στην αποφαση τωρα.ενα κλικ πριν ειμαι...)

γείτονα εγώ θα τα έπαιρνα τα S-type για όλους τους λόγους που αναφέρεις και μόνος σου :nod:
καλή σχεδίαση,ίσου μήκους,σωστή διάμετρο και κουμπώνουν χωρίς πατέντες στην εξάτμισή σου
άλλωστε στα έδειξα από την αρχή

Nick_compact
10-02-12, 22:12
Απέφυγε τα αυτά, είπαμε αν θες να κάνει διαφορά το χταπόδι θέλεις να είναι ισομήκης οι αυλοί. Στην διάμετρο μην δίνεις πολύ σημασία, στο ίσο μήκος να δώσεις σημασία.

LEO328
11-02-12, 12:46
Απέφυγε τα αυτά, είπαμε αν θες να κάνει διαφορά το χταπόδι θέλεις να είναι ισομήκης οι αυλοί. Στην διάμετρο μην δίνεις πολύ σημασία, στο ίσο μήκος να δώσεις σημασία.

κατσε νικ να συννενοουμαστε.ποια να αποφυγω?ποια δεν σου αρεσουν και γιατι?
ειμεις λεμε για του schiedmman.αυτα δηλδ:http://rover.ebay.com/rover/0/e11051.m43.l1123/7?euid=cd37f5c4e0114952b79e97415a99894f&loc=http%3A%2F%2Fcgi.ebay.de%2Fws%2FeBayISAPI.dll% 3FViewItem%26item%3D120857320520%26ssPageName%3DAD ME%3AX%3ARTQ%3ADE%3A1123
τα οποια ειναι ισου μηκους και οι αυλοι ειναι ιδιοι αφου κουμπωνουν χωρις πατεντα!
τα replica ss ομως του ebay δεν ειναι ισου μηκους για αυτο θα προτιμησω τα schiedmman που ειναι!
εν τελει συμφωνεις εσυ με τα schiedmman που λεμε?τα οποια επαναλαμβανω εχουν τα χαρακτηριστικα αυτα που λες και συ.δεν καταλαβα αυτο που ειπες αποφυγε τα...:nixweiss:

Nick_compact
11-02-12, 14:19
Συγνώμη, δεν έγινα σαφής. Να προτιμήσεις τα ισομήκη Schmiedmann.

LEO328
11-02-12, 19:52
Συγνώμη, δεν έγινα σαφής. Να προτιμήσεις τα ισομήκη Schmiedmann.

:D:dblthumb2:dblthumb2

M535 E28
11-02-12, 20:58
λεό νομίζω πως τώρα πρέπει να παραγγείλεις!

LEO328
12-02-12, 10:37
θα παραγγειλω βρε μεθαυριο.εχω συννενιηθει.γλιτωνω και μεταφορικα.250ε συνολο.:bigthumb:

M535 E28
12-02-12, 20:42
λεό πόσο έχεις βρει χταπόδια του Μ3 με τους καταλύτες;

LEO328
12-02-12, 21:03
χταποδια εχω βρει 2 σετ απο το καρ.
απο μ3 3.0 200ε (εκτος αθηνων-σερρες),απο μ3 3.2 250ε αθηνα-περιστερι(ειναι αυτα που ειδα απο κοντα και μετρησα).
μεσαιο τμημα ολοκληρο με καταλυτες θα τα παρω σε φιλικη τιμη απο φιλο μου.
υπαρχει και 2ο σετ στο καρ 300ε.
οτι τηλ. θες να σου στειλω με π.μ. πες μου στεφ.....χαρα μου να σε βοηθησω!

M535 E28
12-02-12, 21:13
δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά θέλω να δω τιμές...
300 ευρώ είναι για τους καταλύτες;

LEO328
13-02-12, 12:31
δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά θέλω να δω τιμές...
300 ευρώ είναι για τους καταλύτες;

ναι.υπαρχει στο καρ ολο το μεσαιο τμημα μαζι με καταλυτες.με λιγο παζαρι τα παιρνεις 250...

M535 E28
14-02-12, 09:01
λεό μάθε αν μπορείς, ή μέτρα να μου πεις το μήκος που έχουν οι 6 εξαγωγές
μάλλον στου Μ3 θα καταλήξω

LEO328
14-02-12, 12:41
λεό μάθε αν μπορείς, ή μέτρα να μου πεις το μήκος που έχουν οι 6 εξαγωγές
μάλλον στου Μ3 θα καταλήξω

το μηκος ποιοανου χταποδιου του μ3 η' του schiedmman?
για τα schiedmman θα σου πω οταν ερθουν....
τωρα για του μ3 παρε ενα τηλ. (θα στο δωσω εγω-πες μου αμα θες να στο στειλω με π.μ.) το παιδι απο το περιστερι που τα πουλαει να τα δεις και να μετρησεις οτι θες μονος σου.μην σε παρω στο λαιμο μου και μετρησω λαθος....:D

M535 E28
14-02-12, 22:58
του schmiedmann εννοώ...
στείλε μου κ το τηλέφωνο που λες

LEO328
15-02-12, 11:30
του schmiedmann εννοώ...
στείλε μου κ το τηλέφωνο που λες

εφυγε και το τηλ. με π.μ. γειτονα!:)

LEO328
23-03-12, 10:43
πηγα χτες συνεργειο.ηταν ετοιμο.στην τοποθετηση τον δυσκολεψε λιγο εκει που πιανουν οι βιδες και σφιγγουν αλλα ολα καλα.εμπαξα τα schiedmman μαζι με x-brace....
υστερα απο ενα γρηγορο κυνηγημα γυρα απο το συνεργειο παρατηρησα οτι το αμαξι το ενιωθα πιο ελαφρυ στα ξεκινηματα.δηλδ ξεκιναγε πιο γρηγορα απο πριν η' τραβαγε-απλωνε πιο δυνατα μεχρι και την 3η ταχυτητα....αρα απο πρωτη δοκιμη πρεπει να πηρε χαμηλα με τα χταποδια.μετα θα παω να το παρω και θα φυγω ταξιδι.σε μια εβδομαδα που θα λειψω θα εχω πιο σιγουρη-ολοκληρωμενη αποψη για διαφορα με τα χταποδια (και σε εθνικη και σε γρηγορα στροφιλικια,ανηφορες κ.λ.π.).θα κανω και μια δυναμομετρηση οταν αλλαξω και τους καταλυτες σε κανα μηνα να δουμε (θα βαλω απο μ3).
υ.γ. ο ηχος με ικανοποιησε ιδαιτερα!βγαζει εναν πιο μεταλλικο ηχο το αμαξι τωρα (σε συνδιασμο με το ελευθερο-χειροποιητο-ανωξειδωτο τελικο που φοραω) χωρις ομως παραλληλα να κουραζει σε ενταση!και ολα αυτα στο κυνηγι....στην εθνικη θα ναι πιο υσηχο...:dblthumb2

zaharias
23-03-12, 11:15
πηγα χτες συνεργειο.ηταν ετοιμο.στην τοποθετηση τον δυσκολεψε λιγο εκει που πιανουν οι βιδες και σφιγγουν αλλα ολα καλα.εμπαξα τα schiedmman μαζι με x-brace....
υστερα απο ενα γρηγορο κυνηγημα γυρα απο το συνεργειο παρατηρησα οτι το αμαξι το ενιωθα πιο ελαφρυ στα ξεκινηματα.δηλδ ξεκιναγε πιο γρηγορα απο πριν η' τραβαγε-απλωνε πιο δυνατα μεχρι και την 3η ταχυτητα....αρα απο πρωτη δοκιμη πρεπει να πηρε χαμηλα με τα χταποδια.μετα θα παω να το παρω και θα φυγω ταξιδι.σε μια εβδομαδα που θα λειψω θα εχω πιο σιγουρη-ολοκληρωμενη αποψη για διαφορα με τα χταποδια (και σε εθνικη και σε γρηγορα στροφιλικια,ανηφορες κ.λ.π.).θα κανω και μια δυναμομετρηση οταν αλλαξω και τους καταλυτες σε κανα μηνα να δουμε (θα βαλω απο μ3).
υ.γ. ο ηχος με ικανοποιησε ιδαιτερα!βγαζει εναν πιο μεταλλικο ηχο το αμαξι τωρα (σε συνδιασμο με το ελευθερο-χειροποιητο-ανωξειδωτο τελικο που φοραω) χωρις ομως παραλληλα να κουραζει σε ενταση!και ολα αυτα στο κυνηγι....στην εθνικη θα ναι πιο υσηχο...:dblthumb2

ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΟ!!!! :D

Το εμπαξες τελικα!!

Περιμενω βιντεο!!!

Καλοριζικο!!!!! :D

LEO328
24-03-12, 19:07
να σαι καλα ζαχο.παντα τετοια.χεχε.
Σημερα ειχα ταξιδι.αθηνα-πυργο.
Οχι μονο πηρε λιγο χαμηλα ροπη απο αυτην που ειχε χασει με την εισαγωγη,αλλα πηρε γενικα σε ολο το ευρος!τις ανηφορες τις νιωθω ησωμα...χαχαχα
Το χ-brαce καταπληκτικο. Νιωθω ενα με το αμαξι χωρις την αισθηση της κλισης της στροφης.
Για τα χταποδια παντως το καταλαβε και ο μηχανικος που το πηρε βολτα.μου ειπε πριονιζει χαμηλα.
Αμα μπει το προγραμα θα γινει ακομα καλυτερο.....

paganis
24-03-12, 19:46
καλοριζικο το χταποδι! ενα καλοσχεδιασμενο χταποδι...παντα προσφερει κατι! αναλογα με τον σχεδιασμο του...(μηκος αυλων , διαμετρο,κτλ)..διαφερουν και στο ευρος των στροφων που δινουν το κατι παραπανω!
το δικο μου superspint για παραδειγμα...ψηλα εχει μεγαλη διαφορα!

LEO328
26-03-12, 09:47
σε εξακυλιδρους το συνιστω ενα πιο καλοσχεδιασμενο χταποδι γιατι τα μαμα (εκτος μ3 ειναι ενα απλο χταποδι.).να σαι καλα ρε φιλε pαgαni!

paganis
26-03-12, 09:56
σε εξακυλιδρους το συνιστω ενα πιο καλοσχεδιασμενο χταποδι γιατι τα μαμα (εκτος μ3 ειναι ενα απλο χταποδι.).να σαι καλα ρε φιλε pαgαni!

που να δεις...στους 4κυλινδρους με μ43...ποσο χρειαζεται! το εργοστασιακο...ειναι ο ορισμος του πνιχτη..

panos 316T
26-03-12, 11:47
Οντως το "λουκανικο" ειναι δραμα στα μ43 οταν θελεις να κανεις μια σοβαρη αναβαθμιση.
Στο δικο μου με ιδια πιεση πηρα περιπου 30 αλογα!

Καλομπαχτο Λεο !
Πλεον το τουτου σου (με προσθηκη προγραμματος και καταλυτων) θα αποτελει υποδειγμα...

LEO328
26-03-12, 12:03
να σαι καλα ρε πανο.μην με κανεις να κοκκινηζω.χαχαχαχα.
Για καταλυτες σκεφτομαι για μ3 μεταχειρο η' αφηνω τους μαμα.γιατι δεν παιζουν επιπλεον φραγκα για hjs ενω τους μ3 τους βρηκα 200ε.
Το θεμα ειναι του μ3 εχουν διαφορα στην αποδοση προς το καλυτερο η' προς το χειροτερο (μειωση back-pressure και κρεμασμα χαμηλα).ιδου η απορια.αν αξιζουν τους βαζω.αν οχι το τελειωνω με προγραμμα.
Για πειτε καμια γνωμη ρε παιδες σαν πιο εμπειροι στο tuning!

Lambros
26-03-12, 14:51
Οντως το "λουκανικο" ειναι δραμα στα μ43 οταν θελεις να κανεις μια σοβαρη αναβαθμιση.
Στο δικο μου με ιδια πιεση πηρα περιπου 30 αλογα!

Καλομπαχτο Λεο !
Πλεον το τουτου σου (με προσθηκη προγραμματος και καταλυτων) θα αποτελει υποδειγμα...


:bugeye::bugeye::bugeye::rockon: