PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαστιχα απο δικο μας ανθρωπο (forum)


κμβ
27-12-11, 18:13
Χρονια πολλα καλλες γιορτες και καλη πρωτοχρονια για ολους τους φιλους.

Ετοιμαζομαι για αλλαγη στα λαστιχα μονο που θα ηθεκα να κανω και ενα ισιωμα ζαντας και ηλεκτροστατικη βαφη μαζι με την αλλαγη στα λαστιχα.

Καταρχην εχουμε φιλο απο το forum που εμπορευεται λαστιχα ή εχουμε καποιο μαγαζι που ειναι "δικο" μας απο θεμα τιμων ???
Για michellin exalto 215/45/17 (x4)
kai runflat michellin 195/55/16 (x4)
??
Οσο για την ηλεκτροστατικη εχει καποιος φιλος καλη εμπειρια (τιμες και ποιος κανει καλη δουλεια) ???

Προς το παρον κατοικος Αθηνας και λιγο απο Καλαματα

Dim77
27-12-11, 18:17
Αν καταλαβαίνω καλά έχεις Ε46.

Άρα πρέπει να βάλεις λάστιχα 225/45/17 που είναι και πιο φτηνά από τα 215/45
ή 205/55/16 που είναι και αυτά κατά 99% λίγο πιο φτηνά από τα 195/55/16

nekei
28-12-11, 15:11
καλησπερα και απο μενα οσο αφορα το ισιωμα εχει ενα φτηνο μαγαζι στην Λ,Νατο μετα το στρατοπεδο προς αθηνα κατευθηνση ειναι φτηνος και καλος

God
28-12-11, 16:26
Για μένα από την στιγμή που θέλεις να κάνεις επισκευή σε ζάντες, πας ΜΟΝΟ στο Πέττα (λεωφόρος Αθηνών πριν βγεις στον Κηφισό από Χαϊδάρι). Είναι ο μόνος που ΠΟΤΕ δεν έχω ακούσει παράπονο για την δουλειά του και έχει μηχανήματα πάντα καλορυθμισμένα και καινούργια. Οι περισσότεροι δεν είναι τυχαίο που έκλεισαν ή "ανοιγοκλείνουν"...

Ο Πέττας δεν εμπορεύεται ελαστικά αλλά μπορείς να του πας τα δικά σου και στα περνάει δωρεάν, το οποίο εγώ που αγοράζω λάστιχα από το εξωτερικό το βρήκα ιδιαίτερα βολικό. Ειδικά στις πιο "παράξενες διαστάσεις" θα έχεις σημαντική διαφορά τιμής αν τα πάρεις από Αγγλία και πάρεις Αγγλικά ή Ιαπωνικά λάστιχα.

LEO328
28-12-11, 21:58
παντως σε continental και michellin που κοιταζα απο ebay ερχονταν πιο ακριβα με τα μεταφορικα.
δεν ξερω αν εχεις αλλη πηγη εσυ god.
δεν ξερω για λαστιχα αλλα αμα θες σωστη δουλεια τραβα στον πουπακη.εγω εκει βρηκα την υγεια μου.δινεις 30ε παραπανω αλλα το φτιαχνει σωστα το αμαξι.δεν κανω διαφημιση και ουτε προσωπικα τον ηξερα πριν παω.εκει μονο βρηκα ακρη στο θεμα ευθυγραμισης.
τωρα στο θεμα μας που λες μπορει να σου φερει λαστιχα να σου ισιωσει-βαψει ζαντες μεχρι και δαγκανες βαφει.μου βγαλε πολυ σκουρια......εγω τα κανα ολα εκει και εμεινα υπερευχαριστημενος.
τετοιοι επαγγελματιες πραγματικα αξιζουν προβολης.βρισκεται στην εξοδο 7 της αττικης οδου για οποιους βολευει....;)
επαναλαμβανω δεν κανω διαφημιση.μιλαω παντα απο την εμπειρια μου και μονο....παντως αμα βολευει ο πεττας τραβα εκει.ειναι χρονια στο κουρμπετι.
οσον αφορα τα λαστιχα μετα απο ερευνα αγορας που εκανα ο πιο φτηνος στην αθηνα ειναι ο αναστασιαδης στον πειραια.αλλα εμενα επειδη μου επεσαν μακρια και οι δυο για ζαντες-λαστιχα και βαριουμουν τα σουρτα φερτα πηγα στον πουπακη και τα κανα ολα.

κμβ
28-12-11, 22:24
πραγματικα ευχαριστω για την βοηθεια.
Πηγα ρωτησα στον Πετα για αμμοβολη και βαψιμο μου ειπε 160 , και μιας και ειναι κοντα μαλλον θα παω
Λαστιχα μαλλον στον Φωκα, μου αρεσε ο τροπος αντιμετωπισης και μαλλον καλες τιμες εχει
αλλα θα ψαχτω λιγο ακομα για να καταληξω.
Εκτος απο ζυγοσταθμιση χρειαζομαι και ευθυγραμμιση????

Driver M
28-12-11, 22:32
Για μένα από την στιγμή που θέλεις να κάνεις επισκευή σε ζάντες, πας ΜΟΝΟ στο Πέττα (λεωφόρος Αθηνών πριν βγεις στον Κηφισό από Χαϊδάρι). Είναι ο μόνος που ΠΟΤΕ δεν έχω ακούσει παράπονο για την δουλειά του και έχει μηχανήματα πάντα καλορυθμισμένα και καινούργια. Οι περισσότεροι δεν είναι τυχαίο που έκλεισαν ή "ανοιγοκλείνουν"...

Ο Πέττας δεν εμπορεύεται ελαστικά αλλά μπορείς να του πας τα δικά σου και στα περνάει δωρεάν, το οποίο εγώ που αγοράζω λάστιχα από το εξωτερικό το βρήκα ιδιαίτερα βολικό. Ειδικά στις πιο "παράξενες διαστάσεις" θα έχεις σημαντική διαφορά τιμής αν τα πάρεις από Αγγλία και πάρεις Αγγλικά ή Ιαπωνικά λάστιχα.
Eγώ πάλι για τον Πέττα, αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία, έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό μαζεμένες κακές εμπειρίες, με κυριότερη το αδυνάτισμα της ζάντας σε σημείο να χάνει αέρα το λάστιχο κάθε 3 και λίγο.
Και για τα χρώματα έχω ακούσει πως άλλα του λες και άλλα σου κάνει.

Καλά λόγια έχω ακούσει για Στέργιο και Μπιλίρη.

LEO328
28-12-11, 22:33
και ο φωκας ειναι καλος στην δουλεια του απο οτι εχω ακουσει (δεν εχω παει).δουλευε παλια γνωστος μου εκει και ξερω τι σου λεω.
ευθυγραμιση θα κανεις μονο αμα χανει το αμαξι!αν δεν τραβαει δεξια-αριστερα δεν χρειαζεται!
οχι γιατι καποιος υποτιθεται επαγγελματιας μου ελεγε οταν αλλαζεις λαστιχα κανεις και ευθυγραμιση!το πα στον πουπακη και γελαγε!φαντασου τι απατεωνες κυκλοφορουν για να παρουν 30ε νταβατζιλικι....:smashtard

ThaNOS E46coupe
28-12-11, 22:38
Για μένα από την στιγμή που θέλεις να κάνεις επισκευή σε ζάντες, πας ΜΟΝΟ στο Πέττα (λεωφόρος Αθηνών πριν βγεις στον Κηφισό από Χαϊδάρι). Είναι ο μόνος που ΠΟΤΕ δεν έχω ακούσει παράπονο για την δουλειά του και έχει μηχανήματα πάντα καλορυθμισμένα και καινούργια. Οι περισσότεροι δεν είναι τυχαίο που έκλεισαν ή "ανοιγοκλείνουν"...

Ο Πέττας δεν εμπορεύεται ελαστικά αλλά μπορείς να του πας τα δικά σου και στα περνάει δωρεάν, το οποίο εγώ που αγοράζω λάστιχα από το εξωτερικό το βρήκα ιδιαίτερα βολικό. Ειδικά στις πιο "παράξενες διαστάσεις" θα έχεις σημαντική διαφορά τιμής αν τα πάρεις από Αγγλία και πάρεις Αγγλικά ή Ιαπωνικά λάστιχα.

Μάνο όταν σε ανάλογο θρέντ σύστησα τον πέτα Γιατι έπεσαν όλοι απάνω μου να με "φάνε" ? λέγοντας όλοι μακρυα απ αυτόν? δέν ξέρω, αλλα απο φωτογραφίες που έχω δεί στο κάρ κάνει πολύ καλή δουλειά ο άνθρωπος!!!

Nick_compact
28-12-11, 22:40
Για μένα από την στιγμή που θέλεις να κάνεις επισκευή σε ζάντες, πας ΜΟΝΟ στο Πέττα (λεωφόρος Αθηνών πριν βγεις στον Κηφισό από Χαϊδάρι). Είναι ο μόνος που ΠΟΤΕ δεν έχω ακούσει παράπονο για την δουλειά του και έχει μηχανήματα πάντα καλορυθμισμένα και καινούργια. Οι περισσότεροι δεν είναι τυχαίο που έκλεισαν ή "ανοιγοκλείνουν"...

Ο Πέττας δεν εμπορεύεται ελαστικά αλλά μπορείς να του πας τα δικά σου και στα περνάει δωρεάν, το οποίο εγώ που αγοράζω λάστιχα από το εξωτερικό το βρήκα ιδιαίτερα βολικό. Ειδικά στις πιο "παράξενες διαστάσεις" θα έχεις σημαντική διαφορά τιμής αν τα πάρεις από Αγγλία και πάρεις Αγγλικά ή Ιαπωνικά λάστιχα.


Δυστυχώς πήγαν τα μεταφορικά 70-80 λίρες για μια τετράδα... και σε μικρές διαστάσεις δε συμφέρει πολύ πλεον..

sierra
28-12-11, 23:26
Eγώ πάλι για τον Πέττα, αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία, έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό μαζεμένες κακές εμπειρίες, με κυριότερη το αδυνάτισμα της ζάντας σε σημείο να χάνει αέρα το λάστιχο κάθε 3 και λίγο.
Και για τα χρώματα έχω ακούσει πως άλλα του λες και άλλα σου κάνει.

Καλά λόγια έχω ακούσει για Στέργιο και Μπιλίρη.

Όντως για μένα έτσι είναι. Εκανε στον γιό μου σε μια ninja 636 παλιοδουλειά και στο ίσιωμα(αν είναι δυνατόν σε μηχανή) και στο χρώμα άλλο του είπε και άλλο του έκανε σε απόχρωση. Καλός και χωρίς να ακουστεί τίποτα είναι ο άλλος Πέττας στη Λ. Θηβών και Καβάλας (Λ. Αθηνών)...

Όσο για εισαγωγή ελαστικών από camskill νομίζω ότι σου δίνουν κάποια βουλκανιζατέρ που συνεργάζονται και τα στέλνουν εκεί. Πρέπει να συννενοηθείς με αυτούς έξω...

God
29-12-11, 08:00
Eγώ πάλι για τον Πέττα, αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία, έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό μαζεμένες κακές εμπειρίες, με κυριότερη το αδυνάτισμα της ζάντας σε σημείο να χάνει αέρα το λάστιχο κάθε 3 και λίγο.
Και για τα χρώματα έχω ακούσει πως άλλα του λες και άλλα σου κάνει.

Καλά λόγια έχω ακούσει για Στέργιο και Μπιλίρη.

Δεν έχει σχέση το πάχος της ζάντας με το αν χάνει αέρα ή όχι - και φλίδα να γίνει η ζάντα, αέρα δεν χάνει το λάστιχο άπαξ και είναι ίσια. Επίσης είναι περίεργο να λέγεται κάτι τέτοιο για τον Πέττα ο οποίος απ'όσο ξέρω εδώ και καιρό δεν χρησιμοποιεί κλασσικό τόρνο που τρώει τις ζάντες αλλά σε θερμικό που την ισιώνει χωρίς να την τρώει καθόλου - εκτός και αν δεν χρησιμοποιεί τον θερμικό σε όλες.

Ο Στέργιος (αν λέμε τον ίδιο στην Καβάλας) έχει κλείσει 2 χρόνια τώρα και είναι αυτός που κυριολεκτικά για ένα απλό ισιωματάκι κατέστρεψε τις προηγούμενες ζάντες μου. Την ζημιά την πλήρωσε βέβαια αλλά 4 φορές πήγαινε-έλα και 3 ημέρες χαμένες για μία ζάντα που απλώς πήρε λίγο από μία λακούβα ήταν τραγική εμπειρία...

. Καλός και χωρίς να ακουστεί τίποτα είναι ο άλλος Πέττας στη Λ. Θηβών και Καβάλας (Λ. Αθηνών)...

Αυτόν λέω εγώ. Υπάρχει και άλλος; :woowoo:

Δυστυχώς πήγαν τα μεταφορικά 70-80 λίρες για μια τετράδα... και σε μικρές διαστάσεις δε συμφέρει πολύ πλεον..

Σε μικρές - φτηνές δεν σύμφερε ποτέ πολύ. Όντως τα μεταφορικά πήγαν 70 λίρες αλλά 215/45/17 Kumho KU39 (πάρα πολύ καλό λάστιχο) βγαίνει 385€ με τα μεταφορικά. Πολύ αμφιβάλλω αν βρεθεί παρόμοια τιμή στην Ελλάδα, λίγο που κοίταξα και τα Κινέζικα πιο ακριβά κάνουν. Συνήθως όταν ξεπερνούν στην Ελλάδα τα 400€ το σετ, συμφέρει να τα φέρνεις από Αγγλία (σε πολύ γενικές γραμμές).

gupakos
29-12-11, 08:46
και ο φωκας ειναι καλος στην δουλεια του απο οτι εχω ακουσει (δεν εχω παει).δουλευε παλια γνωστος μου εκει και ξερω τι σου λεω.
ευθυγραμιση θα κανεις μονο αμα χανει το αμαξι!αν δεν τραβαει δεξια-αριστερα δεν χρειαζεται!
οχι γιατι καποιος υποτιθεται επαγγελματιας μου ελεγε οταν αλλαζεις λαστιχα κανεις και ευθυγραμιση!το πα στον πουπακη και γελαγε!φαντασου τι απατεωνες κυκλοφορουν για να παρουν 30ε νταβατζιλικι....:smashtard

Λεωνίδα, δεν είμαι φυσικά ειδικός, αλλά θεωρούσα πάντα αυτονόητη την ευθυγράμμιση μετά από αλλαγή ελαστικών. Το αν τραβάει ή όχι το αμάξι μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους, άρα αν δεν τραβάει, δεν σημαίνει αυτόματα ότι το αμάξι δεν θέλει ευθυγράμμιση...θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον κρίμα να μην ακολουθήσει της τοποθέτησης νέων ελαστικών και ευθυγράμμιση...φυσικά άλλοι φίλοι κάνουν τακτικά ευθυγράμμιση (ετησίως) για την καλή συντήρηση του αυτοκίνήτου τους, ανεξαρτήτως τοποθέτησης ή όχι νέων ελαστικών....

rapid_fast
29-12-11, 08:52
Πολύ αμφιβάλλω αν βρεθεί παρόμοια τιμή στην Ελλάδα,
συμφέρει να τα φέρνεις από Αγγλία (σε πολύ γενικές γραμμές).

Να σου πώ κάτι? Χρειάζομαι ένα εξειδικευμένο μηχάνημα για το εργοστάσιο που κτίζω..
Στην Ελλάδα ο Αντ/πος το έχει 135.000 ευρω..
Στην Γαλλία, μου το δίνει ο Αντ/πος 62.000 ευρω.
Η μεταφορά μου κοστίζει απο Γαλλία 600 ευρώ, απο Ελλάδα 280..
Το εργοστάσιο στη φιλανδια μου το πουλάει 54.630 ευρώ..
Ολες οι τιμές πλέον ΦΠΑ...
Πές μου τώρα, γιατί να αγοράσω απο Ελλάδα?? Για να ζήσω 6 οικογένειες για ένα
χρόνο με μία και μόνη αγορά????
Γιατί ο μόρτης στη Γαλλία έχει πουλήσει 3 μηχανήματα στην Ελλάδα μέσα στο 2011,
και ο Ελληνας κανένα?? (πήρα πελατολόγιο.)

kplc16
29-12-11, 08:55
ειχα την εντυπωση οτι το camskill ειναι ασυναγωνιστο στις τιμες.
Ζευγαρι 225/40/18 falken fk452 κοστιζει με τα μεταφορικα 220.57.
Στη θερμη τοποθετημενο 240.

rapid_fast
29-12-11, 09:12
Λεωνίδα, δεν είμαι φυσικά ειδικός, αλλά θεωρούσα πάντα αυτονόητη την ευθυγράμμιση μετά από αλλαγή ελαστικών. Το αν τραβάει ή όχι το αμάξι μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους, άρα αν δεν τραβάει, δεν σημαίνει αυτόματα ότι το αμάξι δεν θέλει ευθυγράμμιση...θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον κρίμα να μην ακολουθήσει της τοποθέτησης νέων ελαστικών και ευθυγράμμιση...φυσικά άλλοι φίλοι κάνουν τακτικά ευθυγράμμιση (ετησίως) για την καλή συντήρηση του αυτοκίνήτου τους, ανεξαρτήτως τοποθέτησης ή όχι νέων ελαστικών....

Μου αρέσουν τα αυτονόητα..
1) Πάς συνεργείο να αλλάξεις τακάκια.. Σουτ βγάζουν απο πάνω τους τροχούς, στους ξαναβάζουν.
Δεν κάνουν ευθυγράμμιση.. Μεγάλη απατεωνιά..
2) Σκάει το λάστιχο. Έρχεται η οδική, αλλάζει τροχό.. Δε σου κάνει ευθυγράμμιση..
Μεγάλη απατεωνιά..
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Μου αρέσουν τα αυτονόητα Νο2..
Ελέγχω την ευθυγράμμιση, και μου δίνει σύγκλιση 1
1) Βγάζω τους τροχούς, αφαιρώ τα ελαστικά, και βάζω επάνω τις ζάντες μόνο..
Ελέγχω την ευθυγράμμιση. Εχει σύγκλιση 1
2) Βγάζω και τις ζάντες, και ελέγχω την ευθυγράμμιση πάνω στο μουαγιέ.
Εχει σύγκλιση 1
3) Βγάζω και το μουαγιέ. Ελέγχω την ευθυγράμμιση πάνω στο γόνατο..
Εχει σύγκλιση 1.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Συμπέρασμα..
Μετά απο έλεγχο των ελαστικών που θα αντικατασταθούν, αν υπάρχει μη φυσιολογική
φθορά, κάνουμε ευθυγράμμιση..

LEO328
29-12-11, 12:43
Μου αρέσουν τα αυτονόητα..
1) Πάς συνεργείο να αλλάξεις τακάκια.. Σουτ βγάζουν απο πάνω τους τροχούς, στους ξαναβάζουν.
Δεν κάνουν ευθυγράμμιση.. Μεγάλη απατεωνιά..
2) Σκάει το λάστιχο. Έρχεται η οδική, αλλάζει τροχό.. Δε σου κάνει ευθυγράμμιση..
Μεγάλη απατεωνιά..
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Μου αρέσουν τα αυτονόητα Νο2..
Ελέγχω την ευθυγράμμιση, και μου δίνει σύγκλιση 1
1) Βγάζω τους τροχούς, αφαιρώ τα ελαστικά, και βάζω επάνω τις ζάντες μόνο..
Ελέγχω την ευθυγράμμιση. Εχει σύγκλιση 1
2) Βγάζω και τις ζάντες, και ελέγχω την ευθυγράμμιση πάνω στο μουαγιέ.
Εχει σύγκλιση 1
3) Βγάζω και το μουαγιέ. Ελέγχω την ευθυγράμμιση πάνω στο γόνατο..
Εχει σύγκλιση 1.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Συμπέρασμα..
Μετά απο έλεγχο των ελαστικών που θα αντικατασταθούν, αν υπάρχει μη φυσιολογική
φθορά, κάνουμε ευθυγράμμιση..

απο κει ακριβως ψιλιαστηκα και γω οτι εχανε ευθγραμιση το αυτοκινητο μου.απο το πισω λαστιχο το αριστερο που φαγωνοτανε ανωμαλα στην μια πλευρα περισσοτερο.
στον δρομο το καταλαβαινα και σαν ασχετος που ειμαι.(με τα μηχανικα δεν τα παω καλα.οτι λεω το λεω εμπειρικα).αλλαζε λουριδα μονο του αμα αφηνα τιμονι.
συν το οτι για να παω ευθεια η ακτινα του τιμονιου δεν ηταν εντελως ισια.απλα πραματα...
φιλε gupakos ουτε εγω ειμαι ειδικος.και οτι λεω μου το ειπε ανθρωπος που φτιαχνει αγωνιστικα αυτοκινητα τοσα χρονια τωρα.
αλλο να πεις εχω να ελεγξω ευθυγραμιση 2 χρονια οποτε ας του κανω ενα τσεκ.
το θεμα ειναι οτι για να στο βαλει πανω στο μηχανημα χρειαζεται δεν χρειαζεται ευθυγραμιση το αμαξι θα σου παρει 30-40ε και μπορει να στο κανει και χειροτερο αμα ειναι αρπακολας οπως μου τοχε κανει εμενα ενας ειδιμων.ενω μπορεις μονος σου να το διαπιστωσεις και στο δρομο αλλα και απο τα ελαστικα (οπως ανεφερε σωστα ο rapid) αν οντως χρειαζεται.
κατα τα αλλα μαζι σου ειμαι δεν αντιλεγω οτι καθε 10,000 χλμ καλο ειναι να κανουμε ενα τσεκ στην ευθραμιση.ειδικα αμα εισαι και κανιβαλος σαν εμενα μερικες φορες.....χιχιχιχι.
αλλα αυτο που λενε μερικοι οταν αλλαζουμε λαστιχα θελει υποχρεωτικα και ευθυγραμιση δεν το καταλαβαινω....:banghead:

nekei
29-12-11, 15:53
δεν θελω να σας στεναχωρησω κυριοι αλλα ο πεττας ειναι πανακριβος για να ισιωσει 17 ζαντα ζηταει 50 ευρω οταν καποιοι αλλοι περνουνε 35 ευρω αντε 40

God
29-12-11, 16:19
δεν θελω να σας στεναχωρησω κυριοι αλλα ο πεττας ειναι πανακριβος για να ισιωσει 17 ζαντα ζηταει 50 ευρω οταν καποιοι αλλοι περνουνε 35 ευρω αντε 40


Ο Στέργιος (αν λέμε τον ίδιο στην Καβάλας) έχει κλείσει 2 χρόνια τώρα και είναι αυτός που κυριολεκτικά για ένα απλό ισιωματάκι κατέστρεψε τις προηγούμενες ζάντες μου. Την ζημιά την πλήρωσε βέβαια αλλά 4 φορές πήγαινε-έλα και 3 ημέρες χαμένες για μία ζάντα που απλώς πήρε λίγο από μία λακούβα ήταν τραγική εμπειρία...


Πίστεψέ με, αν μπορούσα να επιλέξω ξανά τώρα θα ήθελα να δώσω τα 5€ περισσότερα. Για 5€ ταλαιπωρήθηκα και ψυχικά και οικονομικά, ενώ στο τέλος κατέληξα με μία ολοκαίνουργια ίδια ζάντα (με όχι και τόσο φιλική διάθεση) αφού κατέστρεψε εντελώς την αρχική, η οποία χρωματικά είχε και μία ψιλο-διαφορά από τις υπόλοιπες αφού ήταν καινούργια και οι άλλες όχι. Πιο πολύ για να μην τις βλέπω και το ξαναθυμάμαι κάθε μέρα άλλαξα εντελώς ζάντες μετά από λίγες εβδομάδες!

Προσοχή με αυτά - πολλές φορές για να γλυτώσει κάποιος μικροποσά τα πληρώνει μετά 10πλάσια.



Πές μου τώρα, γιατί να αγοράσω απο Ελλάδα?? Για να ζήσω 6 οικογένειες για ένα
χρόνο με μία και μόνη αγορά????

Θα έχεις εγγύηση Ελληνικής αντιπροσωπείας και δώρο ένα κέικ Στεργίου...

LEO328
29-12-11, 16:44
το εχω ξαναπει.δεν ειναι θεμα αν παιρνει 35 η' 40 η' 50.το θεμα ειναι να κανει δουλεια.
εκει που πηγα το 36 (δεν το ξαναλεω το ονομα θα νομισετε οτι ειμαι κανας συναιτερος χεχε)
πριν το παω πηγα το κορολλα.
οχι μονο μου εκανε αριστη δουλεια και στα 2 αυτοκινητα μου (ειχα και στο κορολα προβλημα ευθυγραμισης γιατι ο αλλος ειχε βαλει τα βαριδια οπως ναναι) αλλα καθοταν και μου εξηγουσε την ωρα που το εκανε γιατι το κανει και γιατι αμα το κανει διαφορετικα ειναι λαθος.
το θεμα ειναι το εξης:ο εν λογω κυριος μου πηρε για ζυγοσταθ-ευγραμ 70ε. στο κορολλα.
θα λετε μερικοι τωρα:πω πω τον εγδαρε!
ναι αλλα το αμαξι τωρα παει μπομπα.στην τελικη ο αλλος τσαμπα το φτιαξε?50ε για τα ιδια πραματα πηρε!αποτελεσμα ομως?οικος ανοχης το αμαξι....και αντε ξανατρεχα και ξαναπληρωνε μετα γιατι ο αλλος ηταν ασχετος-ανευθυνος ερασιτεχνης.
να μην πω ενας αλλος που μου ειχε βαλει μ6 ζαντα του κουτιου 18αρα με λαθος οφφσετ και για να μην βρισκει στους πισω θολους τι εκανε?αφησε πισω τα εργοστασιακα ελατηρια και μπροστα εβαλε eibach!ουτε ηξερε τι εκανε και ολα αυτα εις βαρος μου.(μετα τα πηρα χαμπαρι ολα αυτα).
γιαυτο λεω πρωτα δοκιμαζεις και μετα λες (βασει της δουλειας που εκανε) αν ειναι φτηνος η' ακριβος.
εμενα ο κυριος π..... για την ιστορια με χρεωσε 900ε για 4αδα conti sp con 5 (225/45/17) + ζαντες 17αρες ισιωμα-βαψιμο + καθαρισμα-βαψιμο δαγκανες+ εργασιες (ζυγοσταθ,ευθραμιση κ.λ.π.) + καινουργια μπολονια.
με αποδειξη ε!μην ξεχνιομαστε.
οσο για αμορτισερ που ρωτησα μου πε μονο bilstein.τιποτε αλλο.
οσο για τον πεττα πραγματικα δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν εχω παει και ουτε προκειται ειδικα τωρα που βρηκα τον εν λογω κυριο...
ζητω συγνωμη αν κουρασα:smokin:

sierra
29-12-11, 23:36
Αυτόν λέω εγώ. Υπάρχει και άλλος; :woowoo:

Υπάρχει στην Καβάλας και εθνική Αθηνών Λαμίας. Εκεί έιχε πάει ο γιός μου...

God
30-12-11, 12:26
Αυτόν λέω εγώ. Υπάρχει και άλλος; :woowoo:

Υπάρχει στην Καβάλας και εθνική Αθηνών Λαμίας. Εκεί έιχε πάει ο γιός μου...

Κάπου έχεις μπερδευτεί, στην Καβάλας και Κηφισού (εθνική Αθηνών-Λαμίας) είναι. Στην Θηβών με την Καβάλας δεν υπάρχει Πέττας ή καν κατάστημα επισκευής ζαντών (μάλιστα μόνο ένα βουλκανιζατέρ υπάρχει το οποίο συνεργάζεται με τον Πέττα), αλλά ο Πέττας από εκεί είναι 200 μέτρα πιο κάτω επί της Καβάλας.

Σε μία συζήτηση που είχα υπάρχει όντως κι άλλο κατάστημα Πέττας στην Πειραιώς αλλά ανήκει στον ίδιο.