PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρουλεμαν τροχών;...


Harisp
12-01-12, 21:50
Πως μπορώ να καταλάβω, αν έχω προβλημα σε κάποιο ρουλεμα τροχού; Εκτός από το θόρυβο, πως μπορώ να το διασταυρόσω και να βεβαιωθώ σε ποιον τροχό είναι; [Ε36 318i 1992].

E36 RULES!!
12-01-12, 21:56
Πρεπει να το σηκωσεις και να γυρισεις τους τροχους!

Τι ακριβώς σου κανει? Χρουκου χρουκου χρουκου δυνατό?

Harisp
12-01-12, 22:27
Πρεπει να το σηκωσεις και να γυρισεις τους τροχους!

Τι ακριβώς σου κανει? Χρουκου χρουκου χρουκου δυνατό?
Σαν κάτι να τρίβεται. Με πατημένο το αμπραγιαζ, για να μην έχω στροφές, ακούγεται μέχρι να ακινητιποιηθεί. Σταματημένο, με νεκρά και στροφές, δεν το ακούω. Μπορεί, ο θόρυβος, να προέρχεται από το διαφορικό;

E36 RULES!!
12-01-12, 23:00
Σαν κάτι να τρίβεται. Με πατημένο το αμπραγιαζ, για να μην έχω στροφές, ακούγεται μέχρι να ακινητιποιηθεί. Σταματημένο, με νεκρά και στροφές, δεν το ακούω. Μπορεί, ο θόρυβος, να προέρχεται από το διαφορικό;

Δυστηχώς, ναι :(

Παθών τώρα στις γιορτές.. Και το χειροτερο ειναι οτι περιμενα να ειναι καποιο ρουλεμαν, και μου'ρθε κεραμιδα!

Για να μην ξενερώσεις, εχε υπ'οψιν σου οτι μπορει να ειναι και το διαφορικό! Μακαρι να ειναι ρουλεμάν και να γλυτώσεις έτσι!!

Harisp
13-01-12, 15:05
Δυστηχώς, ναι :(

Παθών τώρα στις γιορτές.. Και το χειροτερο ειναι οτι περιμενα να ειναι καποιο ρουλεμαν, και μου'ρθε κεραμιδα!

Για να μην ξενερώσεις, εχε υπ'οψιν σου οτι μπορει να ειναι και το διαφορικό! Μακαρι να ειναι ρουλεμάν και να γλυτώσεις έτσι!!
Καλησπέρα. Πόσο σου στοίχισε; Αν θέλεις ενημέρωσέ με, τι ενέργειες έκανες. Κυρίως το κόστος. Το μοτέρ είναι αλλαγμένο σε 318i M43, το υπάρχον διαφορικό είναι για 316i M40 1992. Μήπως, αν θέλει αλλαγή, να βάλω ένα άλλο βήμα; Σε ευχαριστώ.

E36 RULES!!
13-01-12, 19:48
Καλησπέρα. Πόσο σου στοίχισε; Αν θέλεις ενημέρωσέ με, τι ενέργειες έκανες. Κυρίως το κόστος. Το μοτέρ είναι αλλαγμένο σε 318i M43, το υπάρχον διαφορικό είναι για 316i M40 1992. Μήπως, αν θέλει αλλαγή, να βάλω ένα άλλο βήμα; Σε ευχαριστώ.

Kαλησπέρα! Λόγω στενοτήτων :embarassm δεν το άλλαξα, το'χω αφησει ετσι.. Απ'οτι μου ειπε και ο μηχανικός, αλλα και φιλοι μου γνώστες, ναι μεν θα μας "αφήσει" καποια στιγμή, αλλα το πότε εξαρτάται απο τη χρήση που θα του κανεις. Ήρεμη οδήγηση λοιπον, κομμενες οι βλακείες και ...βλέποντας και κάνοντας! Δεν θελω να το πληρώσει ο πατέρας μου, γιατι η ζημια εγινε στα δικα μου τα χέρια.

Πώς το βλέπω εγώ? Τα μπλοκέ μεταχειρισμένα κανουν γυρω στα 400-500 ευρω στην Ελλαδα.. Τα ελεύθερα γυρω στο 100αρικο απ'οτι εμαθα. Όταν ξανακατέβω Ελλάδα (σπουδαζω Αγγλια), θα δουμε τι θα γινει..

Όσο για το βήμα, πιστεύω εχει να κανει με το αν το βρίσκεις εσύ κοντό ή μακρύ. Πχ σε ταξίδι πώς το βλέπεις τώρα? Με νορμαλ ταχυτητες ορίου εθνικής σου σπάει τα νεύρα η 5η που ειναι σε υψηλές στροφές? Έχω ακούσει οτι τα πρώτα Ε36 με Μ40 είχαν πιο κοντό διαφορικό, αλλα δεν γνωρίζω αν ισχύει ή όχι. Σε περίπτωση που ισχύει, τοτε με το διαφορικο Μ43, αν σ'ενοχλει το "κοντο" του Μ40, πιστεύω πως θα δεις βελτίωση! (Βήμα θα μαθω/μαθουμε οταν βγει απο το αμαξι και καθαρίσω το ταμπελάκι του!)

Δεν γνωρίζω δυστηχώς παραπανω, γιατι εχω εμπειρία μονο σε 316 Μ40 του 91 (σε περιπτωση που πραγματι ειναι πιο κοντό, ενας rapid θα μας σωσει :D) με το δικο του διαφορικό!

Μακαρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο, αλλα και εγώ στο ψάξιμο ειμαι!

Ισως όμως να μην ειναι καν διαφορικό, αλλα να ειναι καποιο ρουλεμάν! (ΜΑΚΑΡΙ)

E36-Hartge
13-01-12, 20:22
Τι έγινε ρε παιδιά???
Χθες παρατήρησα ενα περιεργο θόρυβο και δεν έδωσα βάση ομως με αυτά που διαβάζω μου κόψατε τα φτερά.
Δεν μπορώ να καταλάβω απο που ακούγεται αλλα μου κάνει για ρουλεμάν στους πίσω τροχούς.
Όσο ανεβάζω χιλιόμετρα ακούγεται πιο γρήγορα πάντως.
Αν πάμε για ρουλεμάν τι να υπολογίζω δηλαδή?

E36 RULES!!
13-01-12, 21:46
Απ'οτι βλεπω στο realoem, ΟΛΑ τα Ε36 1.6 Μ40 εχουν 3.43 βήμα, ανεξαρτήτου χρονολογίας, και τα ολα α Μ43 (1.6 και 1.8) εχουν 3.38. Άρα υποθέτω πως δεν ισχύει οτι τα πρώτα Μ40 ειχαν πιο κοντό βήμα..

Τι έγινε ρε παιδιά???
Χθες παρατήρησα ενα περιεργο θόρυβο και δεν έδωσα βάση ομως με αυτά που διαβάζω μου κόψατε τα φτερά.
Δεν μπορώ να καταλάβω απο που ακούγεται αλλα μου κάνει για ρουλεμάν στους πίσω τροχούς.
Όσο ανεβάζω χιλιόμετρα ακούγεται πιο γρήγορα πάντως.
Αν πάμε για ρουλεμάν τι να υπολογίζω δηλαδή?

Τι γινεται, επιδημια εχει πεσει με τους περίεργους θορύβους??

stauros772000
14-01-12, 05:24
τα ρουλμαν τροχου δινουν ενα μονιμο βουητο οσο αυξανεται η ταχυτητα.στα λιγα χλμ,10-20μπορει και 30 χλμ δεν ακουγεται.μετα αρχιζει.αν εχει περασει αυτο το σταδιο και εχουν φαγωθει ,ακουγονται και χαμηλα,αλλα αυτο σημαινει οτι το ακουγες ηδη απο πριν και δεν το εδωσες σημασια.σηκωνοντας τους τροχους,τους γυρνας μς το χερι.κατα 90% αυτος που γυρναει πιο ελευθερα ,εχει την ζημια στο ρουλμαν.
στο διαφορικο ο θορυβος ακουγεται πιο δυνατα ακομα και στο πρωτο σταδιο,στο δευτερο περναει και κραδασμος στο λεβιε.

Harisp
14-01-12, 18:00
Τι έγινε ρε παιδιά???
Χθες παρατήρησα ενα περιεργο θόρυβο και δεν έδωσα βάση ομως με αυτά που διαβάζω μου κόψατε τα φτερά.
Δεν μπορώ να καταλάβω απο που ακούγεται αλλα μου κάνει για ρουλεμάν στους πίσω τροχούς.
Όσο ανεβάζω χιλιόμετρα ακούγεται πιο γρήγορα πάντως.
Αν πάμε για ρουλεμάν τι να υπολογίζω δηλαδή?
Τα πί σω, γνήσια 67€ το ένα, συν τα εργατικά.

E36-Hartge
14-01-12, 20:45
Τα πί σω, γνήσια 67€ το ένα, συν τα εργατικά.

Τα πίσω οταν λες εννοείς οτι είναι ζευγαρι η το κομμάτι?

Harisp
14-01-12, 21:49
Τα πίσω οταν λες εννοείς οτι είναι ζευγαρι η το κομμάτι?
67 το αριστερό, 67 το δεξί ( αν έχεις δίσκους, όπως εγώ). Με ταμπούρα, από 65 το καθένα.
Αυτό, τουλάχιστον, στον Νταγκουνάκη ΒΜW.

E36-Hartge
14-01-12, 22:19
Να σε καλά φίλε μου.
Με δίσκους είναι κι εμένα.

Harisp
15-01-12, 20:04
Απ'οτι βλεπω στο realoem, ΟΛΑ τα Ε36 1.6 Μ40 εχουν 3.43 βήμα, ανεξαρτήτου χρονολογίας, και τα ολα α Μ43 (1.6 και 1.8) εχουν 3.38.
Ποια η διαφορά μεταξύ 3.43 και 3.38;

georgepap
15-01-12, 21:12
To 3.38 εχει πιο μακρυ βημα απτο 3.43.
Οσον αφορα τα ρουλεμαν των τροχων..συνηθως ''βουιζει''οποιο φορτιζεται με
πλαγιες δυναμεις.Δλδ αν ειναι αριστερο ρουλεμαν ακουγεται στις δεξιες στροφες πιο εντονα.αν ειναι δεξι στις αριστερες στροφες.

E36-Hartge
15-01-12, 21:29
Εμένα το κάνει κάνει στην ευθεία και δεν είναι συνεχόμενο το βουητό.

E36 RULES!!
15-01-12, 22:05
Απ'οτι βλεπω στο realoem, ΟΛΑ τα Ε36 1.6 Μ40 εχουν 3.43 βήμα, ανεξαρτήτου χρονολογίας, και τα ολα α Μ43 (1.6 και 1.8) εχουν 3.38.
Ποια η διαφορά μεταξύ 3.43 και 3.38;
To 3.38 εχει πιο μακρυ βημα απτο 3.43.
Οσον αφορα τα ρουλεμαν των τροχων..συνηθως ''βουιζει''οποιο φορτιζεται με
πλαγιες δυναμεις.Δλδ αν ειναι αριστερο ρουλεμαν ακουγεται στις δεξιες στροφες πιο εντονα.αν ειναι δεξι στις αριστερες στροφες.

αυτό ακριβώς!!!


Εμένα το κάνει κάνει στην ευθεία και δεν είναι συνεχόμενο το βουητό.

"χρουκου χρουκου χρουκου χρουκου", αναλογα με την ταχυτητα που πας?

Tsatsas
16-01-12, 12:15
λοιπον εγω εχω ενα θεμα με τον θορυβο αλλα σε υψηλες ταχυτητες ξεκιναει ...
δηλαδη μολις περασει τα 130- 140 αρχιζει το βουητο και οταν ξεκινησω
να φρεναρω το βουητο κατεβαινει μεχρι και τα 30 χιλιομετρα...
οσο κατεβαίνουν τα χιλιομετρα χαμηλωνει και ο ρυθμος του βουητου...
τι λετε να ειναι? το αμαξι ειναι Ε46

Dim77
16-01-12, 12:24
Μόνο που είναι 3.45 το διαφορικό που λέει ο Μάριος (http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Sedan/Europe/316i-M40/LHD/M/browse/rear_axle/rear_axle_drive/) και όχι 3.43

(38:11=3.45)

Είναι 2% πιο κοντό από το 3.38 και ζωηρεύει λίγο το αμάξι (εδώ ζωήρεψε το N42B20 152ps και 212Nm).

E36-Hartge
16-01-12, 20:49
"χρουκου χρουκου χρουκου χρουκου", αναλογα με την ταχυτητα που πας?

Όχι δεν ακούγετε σαν να τρίβετε μέταλλο αλλα ενα γουρ γουρ γουρ ανάλογα με την ταχύτητα που πάω.

Καλά μιλάμε έχω λιώσει στο γέλιο με αυτά τα ηχητικά εφέ :rofl2::rofl2::rofl2:

Harisp
16-01-12, 21:54
To 3.38 εχει πιο μακρυ βημα απτο 3.43.
Οσον αφορα τα ρουλεμαν των τροχων..συνηθως ''βουιζει''οποιο φορτιζεται με
πλαγιες δυναμεις.Δλδ αν ειναι αριστερο ρουλεμαν ακουγεται στις δεξιες στροφες πιο εντονα.αν ειναι δεξι στις αριστερες στροφες.
Έτσι είναι τελικά. Βάσει των παραπάνω, υπέθεσα ότι είναι πίσω αριστερό ρουλεμάν.Σήμερα ο μηχανικός μου, αυτό είπε. Σύνολο, με την εργασία, 100€.

E36 RULES!!
16-01-12, 22:48
Μόνο που είναι 3.45 το διαφορικό που λέει ο Μάριος (http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Sedan/Europe/316i-M40/LHD/M/browse/rear_axle/rear_axle_drive/) και όχι 3.43

(38:11=3.45)

Είναι 2% πιο κοντό από το 3.38 και ζωηρεύει λίγο το αμάξι (εδώ ζωήρεψε το N42B20 152ps και 212Nm).
Έχεις δίκιο, λάθος μου τυπογραφικό!:banhim: :embarassm Αυτο αυτο αυτο, το 845! :D

Όχι δεν ακούγετε σαν να τρίβετε μέταλλο αλλα ενα γουρ γουρ γουρ ανάλογα με την ταχύτητα που πάω.

Καλά μιλάμε έχω λιώσει στο γέλιο με αυτά τα ηχητικά εφέ

Σε καμμια συνάντηση θυμίσου μου να σου κανω vtec ή τουρμπατο να ξεκιναει με launch και να κανει αναβαση :rofl2:

Έτσι είναι τελικά. Βάσει των παραπάνω, υπέθεσα ότι είναι πίσω αριστερό ρουλεμάν.Σήμερα ο μηχανικός μου, αυτό είπε. Σύνολο, με την εργασία, 100€.

Πάλι καλά! Βεβαια, 100 ευρώ ειναι αυτά θα μου πεις, αλλα καλα που δεν ηταν τπτ χειρότερο!

R-load
04-03-12, 16:54
..ποτε δν γυρναμε τν τροχο με το χερι για να βρουμε απο που ειναι(σε ποια πλευρα εννοω)
με το χερι θα το καταλαβουμε αν ειναι τελειως για τα 'πανηγυρια' το ρουλεμαν..
οταν εχουν 'αρπαξει' το κανουν οταν ζεσταθουν κ οχι κρυα..οποτε οσο κ να γυρνας με το χερι..δν προκειται να καταλαβεις..η΄ θα καταλαβεις λαθος..

αυτα απο μενα..

rapid_fast
04-03-12, 16:59
..ποτε δν γυρναμε τν τροχο με το χερι για να βρουμε απο που ειναι(σε ποια πλευρα εννοω)
με το χερι θα το καταλαβουμε αν ειναι τελειως για τα 'πανηγυρια' το ρουλεμαν..
οταν εχουν 'αρπαξει' το κανουν οταν ζεσταθουν κ οχι κρυα..οποτε οσο κ να γυρνας με το χερι..δν προκειται να καταλαβεις..η΄ θα καταλαβεις λαθος..

αυτα απο μενα..
Βάζεις ένα ακουστικό για ρουλεμάν, και ακούς πεντακάθαρα το γρούτσου γρούτσου..
Και αν έχεις το κιτ της SKF για παράδειγμα, βάζεις και το σιντι με τους ήχους
και εντοπίζεις ακριβώς το πρόβλημα και τη λύση του..

R-load
04-03-12, 17:15
Βάζεις ένα ακουστικό για ρουλεμάν, και ακούς πεντακάθαρα το γρούτσου γρούτσου..
Και αν έχεις το κιτ της SKF για παράδειγμα, βάζεις και το σιντι με τους ήχους
και εντοπίζεις ακριβώς το πρόβλημα και τη λύση του..
:+1:
αυτο ειναι το πιο σωστο κ παραλληλα το ακρως 'επαγγελματικο'..
απλα δν μιλησε κανεις για αυτα..αφηνοντας να εννοηθει οτι απλα γυρνοντας τν τροχο με το χερι..αμεσως θα 'πιασει' προβλημα με γυμνο αυτι..

mike21
04-03-12, 17:36
Εάν είναι στους τροχούς που έχουν κίνηση το σηκώνεις και τους δίνεις κίνηση,ακούγεται εύκολα.

GEECO
04-03-12, 18:47
Είναι 2% πιο κοντό από το 3.38 και ζωηρεύει λίγο το αμάξι (εδώ ζωήρεψε το N42B20 152ps και 212Nm).

υπάρχει κανένα link εδώ μέσα για να μορφωθούμε σχετικά με το παραπάνω σχόλιό σου ?
σορι για το οφ τοπικ...

Dim77
04-03-12, 23:32
υπάρχει κανένα link εδώ μέσα για να μορφωθούμε σχετικά με το παραπάνω σχόλιό σου ?
σορι για το οφ τοπικ...

Εδώ σε αυτό το thread (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5944).
Μια γεύση σε αυτό το ποστ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=425678&postcount=89) που δίνει 2 link που ακολουθείς.

johnstam
05-03-12, 07:50
Kαλημέρα σε όλους τους συμφορίτες έχω και εγω ένα bmw Ε36 1.6 Μ40 μοτέρ και μου γουργουράει το μπροστά αριστερό ρουλεμαν το αυτοκίνητο είναι με abs από που μπορώ να προμηθευτώ το ανταλακτικό ρε παιδια γιατί είμαι απο επαρχία
εδώ μου ζητάνε 100 ευρώ για το ρουλεμά το οποιοείναι μαζί με το μουαγιέ υπάρχει τίποτα πιο οικονομικό

paganis
05-03-12, 08:59
για τα ρουλεμαν, υπαρχει ειδικο μηχανημα που μετραει τους κραδασμους και σου βγαζει ακριβως την κατασταση του ρουλεμαν! οσο για τον ορο γνησια ρουλεμαν απο την bmw,,δεν φανταζομαι να πιστευεται πως εχει το δικο της εργοστασιο που παραγει ρουλεμαν!...βγαλτε το ''γνησιο '' απο το μουαγιε με τον εξολκεα...και πηγαιντε σε εναν αντιπροσωπο της skf...και ζητηστε το αντιστοιχο!

zaharias
05-03-12, 09:11
Παιδια οτι βρειτε φθηνοτερο (SKF-FAG) βαλτε και ειναι μια χαρα..
Εγω ειχα βαλει FAG σε ολα (εμπρος-πισω) πριν περιπου 1-1,5 χρονο (σε Ε46 330) και ειχα δωσει κανα 500αρικο τοποθετημενα..

paganis
05-03-12, 09:26
Παιδια οτι βρειτε φθηνοτερο (SKF-FAG) βαλτε και ειναι μια χαρα..
Εγω ειχα βαλει FAG σε ολα (εμπρος-πισω) πριν περιπου 1-1,5 χρονο (σε Ε46 330) και ειχα δωσει κανα 500αρικο τοποθετημενα..

πολλα τα λεφτα Ζαχο...

giorgosz3
05-03-12, 10:36
και εγω τώρα τελευταία ακούω παράξενους θορύβους, συνήθως κατα τηην εκκίνηση και όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο ακούγεται ενα "τακ-τακ-τακ" μέχρι τα 20-25 περίπου km/h
όταν ζεσταθεί σταματά να το κάνει...

giorgosz3
05-03-12, 10:40
λοιπον εγω εχω ενα θεμα με τον θορυβο αλλα σε υψηλες ταχυτητες ξεκιναει ...
δηλαδη μολις περασει τα 130- 140 αρχιζει το βουητο και οταν ξεκινησω
να φρεναρω το βουητο κατεβαινει μεχρι και τα 30 χιλιομετρα...
οσο κατεβαίνουν τα χιλιομετρα χαμηλωνει και ο ρυθμος του βουητου...
τι λετε να ειναι? το αμαξι ειναι Ε46

τα λάστιχά σου είναι σε καλή κατάσταση; μια φορά είχα το ίδιο πρόβλημα μετά απο πτώση σε λακούβα-χαντάκι-γκρεμό, αποτέλεσμα να πετάξει βυζί το λάστιχο και να βουίζει

giorgosz3
05-03-12, 10:43
Όχι δεν ακούγετε σαν να τρίβετε μέταλλο αλλα ενα γουρ γουρ γουρ ανάλογα με την ταχύτητα που πάω.

Καλά μιλάμε έχω λιώσει στο γέλιο με αυτά τα ηχητικά εφέ :rofl2:

γουρ γουρ γουρ, χρούκου χρούκου χρούκου, τακ τακ τακ, :smashtard
:icon18: το καθένα περιγράφει διαφορετικό πρόβλημα!

zaharias
05-03-12, 12:53
πολλα τα λεφτα Ζαχο...

Λευτερακο.. Βουιζε το μπροστα δεξι παρα πολυ.. Ηταν απο τα ακρα του τροπετου.. Ωστοσο σκεφτομουν να τα αλλαξω προληπτικα.. (τωρα δεν θα το εκανα).. Μετα λεω, δε γ@μι***, αλλαξε τα ολα, να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..
Κοιτα, τα πηρα απο Ελλαδα, απο το συνεργειο που μου περασε τα μηχανικα.. Ισως απο το ιντερνετ να ειναι λιγο φθηνοτερα..
Απλα σκεψου οτι μεσα στο 500αρικο ειναι και η εργασια.. Τα μπροστα ειναι ευκολα "σχετικα" σε σχεση με τα πισω.. Εμενα μου φανηκε λογικη τιμη..

paganis
05-03-12, 13:23
Λευτερακο.. Βουιζε το μπροστα δεξι παρα πολυ.. Ηταν απο τα ακρα του τροπετου.. Ωστοσο σκεφτομουν να τα αλλαξω προληπτικα.. (τωρα δεν θα το εκανα).. Μετα λεω, δε γ@μι***, αλλαξε τα ολα, να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..
Κοιτα, τα πηρα απο Ελλαδα, απο το συνεργειο που μου περασε τα μηχανικα.. Ισως απο το ιντερνετ να ειναι λιγο φθηνοτερα..
Απλα σκεψου οτι μεσα στο 500αρικο ειναι και η εργασια.. Τα μπροστα ειναι ευκολα "σχετικα" σε σχεση με τα πισω.. Εμενα μου φανηκε λογικη τιμη..

συνεχιζω να πιστευω πως ειναι πολλα! τελος παντων...αφου ειναι ενταξει το αμαξι τωρα...χαλαλι!

giannis 116
05-03-12, 15:39
Παιδια οτι βρειτε φθηνοτερο (SKF-FAG) βαλτε και ειναι μια χαρα..Εγω ειχα βαλει FAG σε ολα (εμπρος-πισω) πριν περιπου 1-1,5 χρονο (σε Ε46 330) και ειχα δωσει κανα 500αρικο τοποθετημενα..

Καλα και τις συγκεκριμενες εταιριες σφαιροτριβεων δε τις λες και φτηνες! Μη σου πω ειναι οι ακριβοτερες και ισως οι καλυτερες της αγορας.

Dim77
05-03-12, 15:42
Χμ...απορία.
Τι θα βάλουμε για να ελέγχονται και να κυλούν οι τροχοί με ασφάλεια στο αυτοκίνητο μας?

Ναι δίκαιο έχετε...το καλύτερο... και ας είναι το ακριβότερο. :deal:

giannis 116
05-03-12, 16:00
Χμ...απορία.
Τι θα βάλουμε για να ελέγχονται και να κυλούν οι τροχοί με ασφάλεια στο αυτοκίνητο μας?

Ναι δίκαιο έχετε...το καλύτερο... και ας είναι το ακριβότερο. :deal:

Εννοειται οτι για μερη σαν κι αυτα πρεπει να μπαινουν τα καλυτερα και οπως και να το κανουμε οτι πληρωνεις παιρνεις τις περισσοτερες φορες. Ετσι για την ιστορια το εργοστασιο της FAG στο Augsburg της Γερμανιας θεωρειτο στρατηγικος στοχος στον Β ΠΠ και εγιναν αλεπαλληλες αεροπορικες επιδρομες απ τους συμμαχους, για να το καταστρεψουν και να καθυστερησουν λιγο την πολεμικη μηχανη του 3ου Ραιχ. Σκοτωθηκε πολυς κοσμος, αεροποροι αλλα και αμαχοι για να βγει εκτος λειτουργιας αυτο το εργοστασιο που δεν εφτιαχνε σφαιρες και βομβες αλλα...μπιλιες και ρουλεμαν! Ε αυτο ισως κατι λεει για την ποιοτητα κατασκευης.

zaharias
05-03-12, 20:23
Καλα και τις συγκεκριμενες εταιριες σφαιροτριβεων δε τις λες και φτηνες! Μη σου πω ειναι οι ακριβοτερες και ισως οι καλυτερες της αγορας.

Οταν ειπα, οτι βρειτε φθηνοτερο να βαλετε, εννουσα μεταξυ των 2.. FAG ή SKF.. Οχι το πιο φθηνο no name της αγορας..

giannis 116
05-03-12, 21:56
Οταν ειπα, οτι βρειτε φθηνοτερο να βαλετε, εννουσα μεταξυ των 2.. FAG ή SKF.. Οχι το πιο φθηνο no name της αγορας..

Ok, το πιασα τωρα! Νομιζω τα FAG ειναι φτηνοτερα απ τα SKF τις περισσοτερες φορες.

Dokimos e36
15-05-14, 09:25
Καλημερα!προσφατα αγορασα ενα e36 compact 316 m43 και αντιμετοπιζω ενα παρομιο προβλημα οπως αναφερθηκε παραπανω.το λοιπον..εχω ενα βουητο οταν κινουμαι περιπου απο τα 40χλμ και πανω και οσο αυξανω ταχυτητα ο θορυβος δυναμωνει.σηκωσα το αμαξι εναν εναν τροχο και διαπιστοσα οτι μαλλον προεχετε απο το διαφορικο.βεβαια μου εκανε απορεια πως ο θορυβος ακουγεται περισσοτερο απο την δεξια μερια,ενω απο την αριστερη πιο λιγο.τωρα ερχομαι κ ζηταω την βοηθεια απο τους πιο εμπιρους ναμε διαφωτησουν!ευχαριστω εκ των προτερων!επισης να πω οτι προσθεσα ενα ενισχυτικο βαλβολινης χωρις καμια διαφορα..

rapid_fast
15-05-14, 10:27
Καλημερα!προσφατα αγορασα ενα e36 compact 316 m43 και αντιμετοπιζω ενα παρομιο προβλημα οπως αναφερθηκε παραπανω.το λοιπον..εχω ενα βουητο οταν κινουμαι περιπου απο τα 40χλμ και πανω και οσο αυξανω ταχυτητα ο θορυβος δυναμωνει.σηκωσα το αμαξι εναν εναν τροχο και διαπιστοσα οτι μαλλον προεχετε απο το διαφορικο.βεβαια μου εκανε απορεια πως ο θορυβος ακουγεται περισσοτερο απο την δεξια μερια,ενω απο την αριστερη πιο λιγο.τωρα ερχομαι κ ζηταω την βοηθεια απο τους πιο εμπιρους ναμε διαφωτησουν!ευχαριστω εκ των προτερων!επισης να πω οτι προσθεσα ενα ενισχυτικο βαλβολινης χωρις καμια διαφορα..

Πώς το διαπίστωσες???
Αριστερά κάθεσαι όταν οδηγάς, το κέντρο του αυτοκινήτου είναι δεξιά σου..
Αρα απο δεξιά τον ακούς τον θόρυβο. Τι σου γεννά την απορία??
Πώς πρόσθεσες ενισχυτικό βαλβολίνης στο διαφορικό? Έπεσες κάτω απο το αυτοκίνητο??
Και όταν πρόσθεσες ενισχυτικό έβγαλες βαλβολίνη απο μέσα? τα άκρα του διαφορικού
ήταν λαδωμένα?
Συνεργείο γιατί δεν πηγαίνεις? Είστε μαλωμένοι??
Για έναν φυσιολογικό οδηγό αυτό που περιγράφεις δεν είναι διαφορικό..
Το διαφορικό δεν χαλάει απο την μία μέρα στην άλλη, θα είχες μικρότερης έντασης ήχο καιρό τώρα..
Μόνο τα ρουλεμάν κάνουν έντονο ήχο απο την μιά μέρα στην άλλη...

Dokimos e36
15-05-14, 13:43
Το σηκωσα σε τριποδα.εναν ενα τροχο ακουσα απλα ο πισω δεξια ακουγετε περισσοτερο απο τον αριστερο.εβγαλα βαλβολινες κ προσθεσα το ενυσχιτικο.δεν ηταν λαδωμενα τα ακρα.συνεργειο δεν το εχω παει γιατι 1 μηνα το εχω το αμαξι..την ημερα που το πηρα δεν ακουγα κατι..επισεις ειδα οτι το διαφορικο εχει καινουργιες βαλβολινες..οποτε μαλλον κατι τρεχει..

rapid_fast
15-05-14, 14:03
Το σηκωσα σε τριποδα.εναν ενα τροχο ακουσα απλα ο πισω δεξια ακουγετε περισσοτερο απο τον αριστερο.εβγαλα βαλβολινες κ προσθεσα το ενυσχιτικο.δεν ηταν λαδωμενα τα ακρα.συνεργειο δεν το εχω παει γιατι 1 μηνα το εχω το αμαξι..την ημερα που το πηρα δεν ακουγα κατι..επισεις ειδα οτι το διαφορικο εχει καινουργιες βαλβολινες..οποτε μαλλον κατι τρεχει..

TI?????
Αγόρασες αυτοκίνητο ΠΡΙΝ το περάσεις συνεργείο????
Και το κυκλοφορείς ένα μήνα χωρίς να το έχεις κοιτάξει????
Και αν είναι κομμένο στα 2 και ξανα ραμμένο ρε φίλε τι θα κάνεις?
Αν αύριο σου σκίσει μαρκούτσι απο φρένα και δεν έχεις φρένα τι θα κάνεις???
Πρώτη δουλειά να πάς συνεργείο για τον έλεγχο της ασφάλειας της ζωής σου..
Το διαφορικό με 180 ευρώ θα βρείς και θα το αλλάξεις, δεν τρέχει τίποτα..

Dokimos e36
15-05-14, 14:16
Διακρινω μια υπερβολικοτητα φιλε μου..οχι οκ το πηγα να το κοιταξω πριν το παρω το περασα κ κτεο..μια χαρα ειναι..θελει καποια μαζεματα βεβαια..για το προβλημα αυτο δεν προλαβα να το ξαναπαω γιατι δεν μου το εκανε απ την αρχη..εγω απλος ηθελα να ρωτησω..αν υπαρχει προβλημα με το διαφορικο..μπορω να το επισκευασω το ιδιο?συμφερει?

rapid_fast
15-05-14, 14:51
Διακρινω μια υπερβολικοτητα φιλε μου..οχι οκ το πηγα να το κοιταξω πριν το παρω το περασα κ κτεο..μια χαρα ειναι..θελει καποια μαζεματα βεβαια..για το προβλημα αυτο δεν προλαβα να το ξαναπαω γιατι δεν μου το εκανε απ την αρχη..εγω απλος ηθελα να ρωτησω..αν υπαρχει προβλημα με το διαφορικο..μπορω να το επισκευασω το ιδιο?συμφερει?

Ποιός ξέρει να επισκευάσει διαφορικό στην Ελλάδα, να σηκώσει το χέρι..
(τα ανταλλακτικά μόνο θα σου βγούν 20 φορές περισσότερα απο μεταχειρισμένο διαφορικό)

BMW Power
15-05-14, 14:54
Εγώ γνωρίζω κάποιον που ξέρει αλλά θα το φτιάξει σε 1 μήνα στην καλύτερη περίπτωση και θα κοστίσει τουλάχιστον όσο 2 μεταχειρισμένα διαφορικά.

Dokimos e36
15-05-14, 15:32
Ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας!θα περασω απ το συνεργειο να το κοιταξω κ να σιγουρεψω οτι φταιει το διαφορικο κ αν ειναι θα παρω ενα μεταχειρισμενο..

rapid_fast
15-05-14, 15:37
Ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας!θα περασω απ το συνεργειο να το κοιταξω κ να σιγουρεψω οτι φταιει το διαφορικο κ αν ειναι θα παρω ενα μεταχειρισμενο..

Για ρουλεμάν το κόβω...