PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορα mig κολλησης


paganis
16-01-12, 18:30
το αναρτω εδω το θεμα , μιας και σχετιζεται με κατασκευες -προτζεκτ, που εχω ηδη στα σκαρια ή σχεδιαζω για το μελλον!
επειδη βαρεθηκα...να απευθυνομαι σε αλλους για κολλησεις (κυριως αλουμινιου)...αλλα και επειδη αυτον τον καιρο ασχολουμε με την ανακατασκευη ενος σκαραβαιου του 60...θελω να αγορασω μια κολληση mig...ωστε να βγαλω την δουλεια ,που θελω!
το μηχανημα αρχικα θα χρειαστει για κολληση λαμαρινας...αλλα θελω να εχει προοπτικες , για κολληση σωληνων( σχεδιαζω μια ιδιοκατασκευη)...καθως και για κολληση αλουμινιου...μιας και θα ηταν χρησιμο για αρκετες κατασκευες που εχω κατα νου!
θα ηθελα λοιπον ...απο γνωστες του θεματος πληροφοριες...αλλα και κατευθυνσεις για την αγορα μιας αξιοπιστης mig,,που θα εξυπηρετει τον σκοπο που θελω! το μπατζετ...θα ηθελα οσο το δυνατον να κρατηθει χαμηλα...μιας και το μεγεθος της παντοφλας, απο την γυναικα θα ειναι αναλογικο με την τιμη!

mike21
16-01-12, 19:34
Η κόλληση αυτή είναι σχετικά δύσκολη,θέλει λίγο εμπειρία,κάτι που θα καλύψει τις απαιτήσεις σου και είναι πιό έυκολο στη χρήση του είναι η ARGON,σήμερα συγκεκριμένα κοίταζα τιμές γιατί ψάχνω και εγώ κάτι για να μπορώ να κολλάω λαμαρίνες και αλουμίνια,στα 170Α(καλής εταιρείας) χωρίς μπουκάλα είχε 750ευρώ και περίπου 120ευρώ έχει η μπουκάλα με το οξυγόνο και τα μανόμετρα,σκέψου ότι ξεκινάνε απο 170Α,οι μεγαλύτερες ήταν πιό ακριβές,όσο για τη κόλληση που αναφέρεις απο όσα έχω ακούσει είναι ακόμα πιό ακριβές,χωρίς όμως να μπορώ να σου πώ συγκεκριμένη τιμή.

paganis
16-01-12, 19:43
ουσιαστικα για mig-argon συζηταμε , το ιδιο ειναι!,,,προφανως εννοεις την tig...οπου οντως ειναι πιο ακριβη και σαφεστατα πιο δυσκολη στην χρηση!

mike21
16-01-12, 20:23
Ναί έχεις δίκιο για τη tig μιλούσα,για τις argon οι τιμές για κάτι αξιόλογο ξεκινάνε στο ποσό που σου έγραψα,έχω δεί και με 400ευρώ και την έχω δουλέψει κιόλας αλλά μάπα το καρπούζι.

paganis
16-01-12, 20:36
και εγω, εχω δει καποιες στο 400αρι (πχ stanley)...με 120amper &150max....αλλα φοβαμαι πως οταν θα ερθει η στιγμη να κολλησω αλουμινιο...θα τρεχω παλι σε κανα μηχανουργειο ή σε κανα εξατμισα! οποτε μαλλον θα παω για την υπερβαση στο 700αρι συν μπουκαλα...εκτος και βρω καμια ειδικη περιπτωση πχ μεταχειρισμενο..και φαω μικροτερη παντοφλα!

kavouras20
17-01-12, 04:11
Φίλε Paganis μιας και γνωρίζω από συγκολλήσεις διότι ο πατέρας μου έχει μηχανουργείο και έχουμε ειδίκευση στις συγκολλήσεις παντός τύπου, θα ήθελα πρώτα να σε ρωτήσω το εξής:
Έχεις ασχοληθεί ποτέ σου με οποιαδήποτε συγκόλληση, ακόμα και ηλεκτρόδιο? Η θα την αγοράσεις και θα μάθεις στην πορεία? Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση θα ήταν καλό να είχες κάποιον να σου δείξει δύο-τρία πράγματα, και για να κολλάς καλύτερα, και για την ασφάλειά σου.
Αν ισχύει η πρώτη περίπτωση, τότε θα σου πρότεινα, αν σε καλύπτει το οικονομικό, να προβείς στην αγορά μιας μηχανής TIG και όχι MIG και θα σου εξηγήσω αμέσως τον λόγο.
Οι μηχανές MIG είναι μεν καλές για αλουμίνιο όπως λες, όμως τις χρησιμοποιούν περισσότερο σε βιομηχανίες για χοντροδουλειές, με σχετικά χοντρές λαμαρίνες, γιατί είναι πιο βολική και τελειώνεις πιο γρήγορα σε σχέση με μια μια TIG. Σίγουρα μια MIG μηχανή θα σε βόλευε αν είχες να κάνεις μόνο κάτι τέτοιο. Όμως στην πορεία του project σου σίγουρα θα χρειαστεί να κολλήσεις και κάτι πιο λεπτό, κάτι διαφορετικό που με μια MIG δεν θα μπορείς.
Αντίθετα οι μηχανές TIG με τόξο βολφραμίου, σίγουρα απαιτούν μεγαλύτερη εμπειρία και ικανότητα για να την δουλέψεις μιας και τα 2 χέρια σου πρέπει να συμμετέχουν στην συγκόλληση κρατώντας το ένα την τσιμπίδα και το άλλο την βέργα, όμως αν έχεις όρεξη και θέληση να μάθεις, σίγουρα δεν θα βγεις χαμένος. Έχουν την δυνατότητα να κολλήσουν πληθώρα μετάλων όπως χάλυβα, ανοξείδωτο χάλυβα, και ειδικούς χάλυβες για καλούπια πλαστικών όπως IMPAX, UNIMAX, RAMAX, κράματα νικελίου, αλουμίνιο, μαγνήσιο, τιτάνιο, κοβάλτιο, κράματα χαλκού και διάφορα άλλα. Ταυτόχρονα θα έχεις την δυνατότητα να κολλήσεις πολύ λεπτά κομμάτια, εξαρτάται και από την εμπειρία του ηλεκτροσυγκολλητή φυσικα, http://www.youtube.com/watch?v=1nLsrcscoOA&feature=related ή http://www.youtube.com/watch?v=VRAVEwZj1tM και να κάνεις ένα σωρό άλλες κολλήσεις, εκτός project, που μπορεί να σου τύχουν στο μέλλον. Γενικά, αν εξασκηθείς, θα μπορείς να κολλάς τα πάντα! Και να βγάζεις και κανένα φράγκο αν το κυνηγήσεις περισσότερο γιατί όσοι μάθουν ότι ξέρεις να κολλάς δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου ζητήσουν να τους κολλήσεις κάτι. Γενικά είναι σπάνιοι οι ηλεκτροσυγκολλητές και κάνεις πολύ καλα που θες να αγοράσεις μηχανή.
Τώρα όσο αφορά το ποια μηχανή να διαλέξεις:
Θα πρέπει να ξέρεις ότι για να κολλάς αλουμίνιο η μηχανή σου πρεπει να είναι αρκετά δυνατή. Με τα γνωστά μπουζουκάκια που έχουν max 150 ampere δεν πας πουθενα. Χρειάζεσαι μία αρκετά δυνατότερη ουτο σώστε όχι μόνο να καλύπτει το εύρος των ampere, αλλά και να μην υπερθερμαίνεται διότι δεν γίνεται να δουλεύει για αρκετή ώρα στο max της απόδοσής της.
Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα τις μηχανές της Fronius. Εννοείται πως δεν κάνω καμία διαφήμηση, μόνο να βοηθήσω θέλω. http://www.4pro.com.gr/index.php/main/content/view/full/136
Είναι αυστρική εταιρεία και παγκοσμίως γνωστή. Ο πατέρας μου έχει Fronius και είναι απίστευτη. Είναι υπερ-ικανοποιημένος όσα χρόνια την έχει και σκέψου ότι είναι ο απόλυτος μύγας και ψάχνει την τελειότητα σε αυτό το θέμα. Βέβαια το κόστος ίσως είναι λιγάκι μεγαλύτερο σε σχέση πάντα με τις υπόλοιπες αλλά αξίζει πίστεψε με.
Εγώ σου είπα την γνώμη μου πάντως, είμαι υπέρ του TIG. Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή τύχη σε ότι κάνεις και ότι απορία έχεις θα χαρώ να σε βοηθήσω.

paganis
17-01-12, 15:11
αρχικα, σ΄ευχαριστω για τον χρονο που διεθεσες για την ενημερωση μου! απο συγκολληση , γνωριζω μονο την παραδοσιακη με ηλεκτροδιο...ουτε με μιγκ ουτε με τιγκ εχω εξασκηθει! γνωριζω πως η τιγκ εχει πολλα πλεονεκτηματα...αλλα δυστηχως το μπατζετ ειναι αυστηρα περιορισμενο στα 700 ευρω συν την οποια μπουκαλα! οποτε καταληγω σε μια μιγκ...που να με καλυπτει, για την ερασιτεχνικη χρηση με καποιες απαιτησεις,.που θελω!
σε μιγκ εχεις να μου προτεινεις καποια και κανα μαγαζι....? φυσικα αν εχεις υποψην καμια μεταχειρισμενη ...θα ηταν καλοδεχουμενο!

kplc16
17-01-12, 15:17
αρχικα, σ΄ευχαριστω για τον χρονο που διεθεσες για την ενημερωση μου! απο συγκολληση , γνωριζω μονο την παραδοσιακη με ηλεκτροδιο...ουτε με μιγκ ουτε με τιγκ εχω εξασκηθει! γνωριζω πως η τιγκ εχει πολλα πλεονεκτηματα...αλλα δυστηχως το μπατζετ ειναι αυστηρα περιορισμενο στα 700 ευρω συν την οποια μπουκαλα! οποτε καταληγω σε μια μιγκ...που να με καλυπτει, για την ερασιτεχνικη χρηση με καποιες απαιτησεις,.που θελω!
σε μιγκ εχεις να μου προτεινεις καποια και κανα μαγαζι....? φυσικα αν εχεις υποψην καμια μεταχειρισμενη ...θα ηταν καλοδεχουμενο!

κανε υπομονη να μαζαψεις κανα ευρω.
Ασχετος ειμαι.Αλλα ο συμφορουμιτης ηταν κατατοπιστικος.

paganis
17-01-12, 15:47
τα 700 συν μπουκαλα = 850 ευρω....δεν τα λες λιγα για ερασιτεχνικη χρηση! το ποσο ...ειναι αδιαπραγματευτο και ειναι ταβανι....αν σε αυτα εβρισκα μια μεταχειρισμενη τιγκ , που καινουρια ειχε κανα 2χιλιαρο...θα το σκεφτομουνα! αν οχι...τοτε ψαχνω για την επομενη καλυτερη λυση ...που ειναι η μιγκ!

kplc16
17-01-12, 15:58
αν δεν επιγεσαι και προκειται για χομπυ-μερακι, καθυστερησε το λιγο.Στο τελος θα βγεις κερδισμενος.

johnye30is
17-01-12, 17:29
εγω εχω παρει μια της telwin mig 190A πριν απο 5 χρονια περιπου στα 700ε και μπορω να πω ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει , εχει βγαλει τα λεφτα της με το παραπανω !!! φιλικα :D

mike21
17-01-12, 17:29
Το ότι η tig είναι καλύτερη είναι γνωστό,έχει μεγάλο έυρος κολλήσεων και πραγματικά κολλάει καταπληκτικά,απο εκεί και έπειτα όμως δέν έχω δεί ούτε ένα φανοποιείο ή εξατμισάδικο χωρίς αργκόν,όλοι δουλέυουν αργκόν,αρχικά γιατί μπορούν να κολλήσουν ότι λαμαρίνα υπάρχει σε ένα αυτοκίνητο(που αυτό τους ενδιαφέρει) και δέυτερο και βασικότερο το ότι μπορείς να έχεις το ένα χέρι σου ελέυθερο,ούκ ολίγες φορές θα χρειστεί να κρατάς με το ένα χέρι και να ποντάρεις με το άλλο.

paganis
17-01-12, 18:11
εγω εχω παρει μια της telwin mig 190A πριν απο 5 χρονια περιπου στα 700ε και μπορω να πω ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει , εχει βγαλει τα λεφτα της με το παραπανω !!! φιλικα :D

μιας και εχεις αργκον ...στα λεφτα και στα αμπερ ,που ενδιαφερομαι, για πες μας τις εμπειριες σου! εχεις δοκιμασει να κολλησει διαφορετικα μεταλλα και μεχρι τι παχος μπορουσες ? επισης η ποιοτητα ειναι καλη? και αν ναι...απο που την αγορασες...

paganis
17-01-12, 18:28
http://www.e-toolsmarket.com/index.php?target=products&product_id=40194

εχει κανεις αποψη για την συγκεκριμενη??

BMW2002tii
17-01-12, 19:20
γνώμη μου χωρις να εχω ιδιαίτερη σχεση με το αντικείμενο είναι να ρωτήσεις σε συνεργεία/λαμαρινάδικα που πανε για κλείσιμο... (είναι αρκετά δυστυχως η ευτυχως στην περίπτωση σου) μηπως και μπορέσεις να βρείς καποιο μεταχειρισμένο σε καλη τιμή. Επισης αν καποιος θελει να αναβαθμίσει το δικό του εξοπλισμό (παλι σε αντιστοιχα μαγαζιά) μπορεις να προτεινεις μια λογικη τιμή για αυτό που εχει ήδη... Για συγκεκριμένα μοντέλα ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και γι αυτο καποιοι εδω μέσα να σου προτείνουν.






Υ.Γ photo απο τον σκάθαρο θελουμε!!!! :D

kplc16
17-01-12, 20:05
γνώμη μου χωρις να εχω ιδιαίτερη σχεση με το αντικείμενο είναι να ρωτήσεις σε συνεργεία/λαμαρινάδικα που πανε για κλείσιμο... (είναι αρκετά δυστυχως η ευτυχως στην περίπτωση σου) μηπως και μπορέσεις να βρείς καποιο μεταχειρισμένο σε καλη τιμή. Επισης αν καποιος θελει να αναβαθμίσει το δικό του εξοπλισμό (παλι σε αντιστοιχα μαγαζιά) μπορεις να προτεινεις μια λογικη τιμή για αυτό που εχει ήδη... Για συγκεκριμένα μοντέλα ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και γι αυτο καποιοι εδω μέσα να σου προτείνουν.






Υ.Γ photo απο τον σκάθαρο θελουμε!!!! :D

ειναι μπορντό το κελεπουρι.:clap:

paganis
18-01-12, 15:08
γνώμη μου χωρις να εχω ιδιαίτερη σχεση με το αντικείμενο είναι να ρωτήσεις σε συνεργεία/λαμαρινάδικα που πανε για κλείσιμο... (είναι αρκετά δυστυχως η ευτυχως στην περίπτωση σου) μηπως και μπορέσεις να βρείς καποιο μεταχειρισμένο σε καλη τιμή. Επισης αν καποιος θελει να αναβαθμίσει το δικό του εξοπλισμό (παλι σε αντιστοιχα μαγαζιά) μπορεις να προτεινεις μια λογικη τιμή για αυτό που εχει ήδη... Για συγκεκριμένα μοντέλα ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και γι αυτο καποιοι εδω μέσα να σου προτείνουν.






Υ.Γ photo απο τον σκάθαρο θελουμε!!!! :D

εκανα μια ερευνα πανω στο θεμα , συνεργειο-λαμαριναδικα...και οντως αρκετα ειναι για φουντο! δυστηχως τα περισσοτερα μαγαζια...δουλευουν τριφασικο, οποτε δεν μου κανουν! επισης θελω ενα μηχανημα μεχρι 200-220 αμπερ...ωστε να εχει μικρα σχετικο ογκο...και να μην κουβαλαω καμια ντουλαπα , οταν θελω να κανω καμια κολληση!
μονο απο καναν ιδιωτη..που εχει αναγκη και ξεπουλαει τα μηχανηματα που ειχε για καμια ερασιτεχνικη χρηση! εκανα και μια ερευνα αγορας...και ειδα πως στα 6-7 κατοσταρικα, βρισκω αρκετα μηχανηματα(θα γραψω αργοτερα μαρκα -τιμες)...και μια μπουκαλιτσα κολλαω αρκετα πραγματακια! οπως και να χει...μεσα στην αλλη βδομαδα...θα παμε για την αγορα της!

paganis
18-01-12, 15:29
ειναι μπορντό το κελεπουρι.:clap:

κατι ξερεις εσυ....!!!!!!
αν και δεν ειναι ακριβως μπορντο...αλλα κοκκινο , που μετα απο αρκετες δεκαετιες...εχει κοψει!

http://imageshack.us/photo/my-images/441/p1010227p.jpg/

δυστηχως ο προηγουμενος ιδιοκτητης (ητανε στην κατοχη του απο το 62, οπου το αγορασε μεταχειρισμενο 60.000δρχ. δηλαδη οσο ενα τεσσαρι εκεινη την εποχη),,εχει βαλει φαναρι πινακιδας και φαναρια απο μεταγενεστερο μοντελο....αλλα οταν με το καλο τελειωσω θα βαλω αυτα που ειχε αρχικα,,,ειναι πολυ ομορφο με το μικρο γυσο και τα οριτζιναλ φαναρια!

http://imageshack.us/photo/my-images/692/p1010228gw.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/209/p1010237ad.jpg/

ελπιζω μεχρι το καλοκαιρι...να τον εχω, οπως τον θελω!

BMW2002tii
18-01-12, 16:15
πανέμορφος!:wub: Πραγματικα σου ευχομαι να τον τελειωσεις και να τον φτιάξεις οπως τον εχεις φανταστει... προσπάθησε μονο να βαλεις πανω του μονο τα δικα του ανταλλακτικα γιατι το 90% τουλαχιστον απο τα σκαθαρια ειναι mix&match! Συνήθως λογω ευκολίας, αγνοιας, οικονομιας κλπ ειναι πλεον ιδιαίτερα σπανιο φαινόμενο να δεις ενα "σωστο" σκαθαρι!

paganis
18-01-12, 16:35
πανέμορφος!:wub: Πραγματικα σου ευχομαι να τον τελειωσεις και να τον φτιάξεις οπως τον εχεις φανταστει... προσπάθησε μονο να βαλεις πανω του μονο τα δικα του ανταλλακτικα γιατι το 90% τουλαχιστον απο τα σκαθαρια ειναι mix&match! Συνήθως λογω ευκολίας, αγνοιας, οικονομιας κλπ ειναι πλεον ιδιαίτερα σπανιο φαινόμενο να δεις ενα "σωστο" σκαθαρι!

ειμαι αρκετα τυχερος...μιας και περα απο τα βασικα αναλλωσιμα, δεν χρειαζεται κατι επιπλεον, ωστε να φυγει απο το οριτζιναλ, μιας και ειναι στις επιδιωξεις μου!
ο συγκεκριμενος..,.ηταν παρατημενος για 11 χρονια, σε πυλωτη...και δεν εχει πολλα σαπια! το μοτερακι του θα κατεβει και θα γινει εκτενης ελενχος! σημειωτεον , πηρε μπροστα μονο με κερασμα βενζινης και μια μπαταρια!
τα μονα αφτερμαρκετ ,που θα χρειαστει ειναι τσιμουχες παραθυρων , ταπετσαρια ουρανου , μοκετες και φυσικα τον νεο του χρωμα...! ισως και ενας αριστερος αεραγωγος...αν δεν καταφερω να επιδιωρθωσω καποια σαπια που εχει! στο χρωμα....ειμαι μεταξυ 4 επιλογων
α) laguna seca e46 m3
b) ασημο-θαλασσι του τελευταιου σκαραβαιου
γ) θαλασσι του νεου φορντ κα
δ) θαλασσι του μινι κουπερ σ μεχρι 2006
οπως και να χει, σε μπλε αποχρωση θα γινει...και υπαρχει και η σκεψη της διχρωμιας στα πλαγια με λευκο της οροφης του μινι!

panos 316T
18-01-12, 16:42
Ρε συ Λευτερη αυτο ειναι ωραιο!
Στο μυαλο μου φανταζε διαφορετικο.

Με το καλο να ξεκινησεις και καλη επιτυχια!

TSAF
18-01-12, 16:46
Δεν μπορω να τον δω. Κριμα.

paganis
18-01-12, 16:57
ενω τις ανεβασα κανονικα τις εικονες...δυστυχως κατι γινεται με το ιματζσακ...και δεν τις εμφανιζει τωρα! θα προσπαθησω να τις ξανα ανεβασω!

paganis
18-01-12, 17:14
τωρα τις εμφανιζει παλι κανονικα!
να και μερικες ακομα...

http://imageshack.us/photo/my-images/705/p1010233b.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/834/p1010234z.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/811/p1010235s.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/545/p1010239t.jpg/

αυτην την στιγμη βρισκετα σε φαση ανακατασκευης...εχουν δηλαδη ξυλωθει τα παντα απο μεσα και τα φτερα..εχουν κοπει ολα τα σαπια ...και γινεται προετοιμασια ξεκαβουκωματος! οταν λοιπον ξεχωρισω σασι και κουβουκλιο....εκει θα αρχισει η πραγματικη δουλεια!

TSAF
18-01-12, 17:37
θες αρκετα πραγματακια βλεπω, φτερα, φλας μπροστινα, φαναριερια πισω, καπο μηχανης, μαρσπιε, σαλονι μεσα, εχεις βεβαια τα μαμα πλαινα. Ομορφο αυτοκινητο. Αμα θες βοηθεια με ανταλλακτικα γενικοτερα πες μου. Πριν κανα χρονο εδωσα ενα 63αρι με steel sliding sunroof & εναν 1200 του 71.

paganis
18-01-12, 18:04
-φτερα θα κρατησω τα δικα του ...τα 2 θα χρειαστουν ομως φαναρτζοδουλεια , παρολλα αυτα θελω να κρατησω τα δικα του, δεν ειναι σε ασχημη κατασταση!
καπο μηχανης ειναι το γνησιο..οπου ανηγει η βενταλια στο κατω μερος...παρατηρησε την φωτογραφια!

http://imageshack.us/photo/my-images/846/p1010243u.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/189/p1010244pu.jpg/

σαλονι...δεν σκοπευω να το αλλαξω, μιας και ειναι σε ικανοποιητικη κατασταση μπρος-πισω

http://imageshack.us/photo/my-images/560/p1010232r.jpg/

τα μαρσπιε εχουν καποιο θεμα,,,,αλλα πιστευω πως μπορουμε να τα γλυτωσουμε...σκοπος μου ειναι να κρατησω οσο περισσοτερα πραγματα εργοστασιακα, αν οχι,...θα αγορασω ενα σετακι...δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβα!

αυτα που οπωσδηποτε θα αλλαξω ειναι φλας μπροστα, φαναριερα και φαναρια πισω!

ευχαριστω και για την προσφορα βοηθειας,,,,αν χρειαστω κατι θα σου στειλω πμ!

BMW2002tii
18-01-12, 18:24
στο χρωμα....ειμαι μεταξυ 4 επιλογων
α) laguna seca e46 m3
b) ασημο-θαλασσι του τελευταιου σκαραβαιου
γ) θαλασσι του νεου φορντ κα
δ) θαλασσι του μινι κουπερ σ μεχρι 2006
οπως και να χει, σε μπλε αποχρωση θα γινει...και υπαρχει και η σκεψη της διχρωμιας στα πλαγια με λευκο της οροφης του μινι!


Η προσωπική μου άποψη και χωρίς να θέλω να σε επηρρεάσω ειναι κράτα το δικό του χρώμα! σκέψου πολύ καλα την επιλογή που θα κάνεις στο χρώμα μιας και αν εχεις σκοπό να τον αποκαταστησεις στην αρχικη του μορφή ειναι κρίμα να αλλαξεις το χρώμα. Σε μελλοντικη πώληση χανει σιγουρα σε αξία και επίσης ένας "συγχρονος" κωδικός χρωματος σε παλιο αυτοκίνητο δεν δείχνει πάντα τόσο καλα οπτικά. Το laguna seca ειναι κι εμένα ισως το αγαπημένο μου χρώμα ...ΑΛΛΑ σε 46αρι!

paganis
18-01-12, 18:34
το αρχικο του χρωμα ηταν κοκκινο κεραμυδι...βαφτηκε καποια στιγμη πρασινο( αηδια) και πριν καμια 15αρια χρονια...ο πρωην ιδιοκτητης ,του εκανε μια ανακατασκευη (για αυτο δεν εχει και πολλα σαπια)και τον επανεφερε στο αρχικο του χρωμα(αυτο που βλεπετε)...! ηταν στις πρωτες μου επιλογες ενα εντονο κοκκινο που εβγαινε για τον σκαραβαιο...αλλα η αληθεια ειναι πως ψαχνωντας στον ιντερνετ σε ανακατασκευες...μου κολλησε το θαλασσι!
το ξερω πως συγχρονο χρωμα σε παλιο αμαξι φαινεται καπως...αλλα εχω δει και καποιους σκαραβαιους ,που πραγματικα τους χαζευεις παρολλο τον συγχρονο κωδικο χρωματος!
επιπλεον η ανακατασκευη...θα γινει ως την τελευταια λεπτομερεια απο μενα!

mike21
18-01-12, 21:58
Καλή επιτυχία με το σκάρο,μήν ξεχνάς να μας να ανεβάζεις φωτό να βλέπουμε την εξέλιξη,και περιμένω εντυπώσεις απο την αργκόν.

TSAF
19-01-12, 10:21
-φτερα θα κρατησω τα δικα του ...τα 2 θα χρειαστουν ομως φαναρτζοδουλεια , παρολλα αυτα θελω να κρατησω τα δικα του, δεν ειναι σε ασχημη κατασταση!
καπο μηχανης ειναι το γνησιο..οπου ανηγει η βενταλια στο κατω μερος...παρατηρησε την φωτογραφια!

http://imageshack.us/photo/my-images/846/p1010243u.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/189/p1010244pu.jpg/

σαλονι...δεν σκοπευω να το αλλαξω, μιας και ειναι σε ικανοποιητικη κατασταση μπρος-πισω

http://imageshack.us/photo/my-images/560/p1010232r.jpg/

τα μαρσπιε εχουν καποιο θεμα,,,,αλλα πιστευω πως μπορουμε να τα γλυτωσουμε...σκοπος μου ειναι να κρατησω οσο περισσοτερα πραγματα εργοστασιακα, αν οχι,...θα αγορασω ενα σετακι...δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβα!

αυτα που οπωσδηποτε θα αλλαξω ειναι φλας μπροστα, φαναριερα και φαναρια πισω!

ευχαριστω και για την προσφορα βοηθειας,,,,αν χρειαστω κατι θα σου στειλω πμ!

Oπως νομιζεις παντως για την ιστορια να ξερεις οτι τα 62αρια φορανε καπο πισω με μικρο κεραμιδι. Οσο αφορα τα φτερα μην μπλεξεις με φανοποια γιατι δεν θα ειναι ποτε σωστα λόγω σχήματος. Υπαρχουν αρκετα μαγαζια στο εξωτερικο με NOS - new old stock πραγματα και οι τιμες τους ειναι αρκετα νορμαλ.
Επισης κοιταξε καλα στην ρεζερβα, τους μπροστα και πισω θολους χαμηλα, το πατωμα στην μπαταρια και φυσικα στους αεραγωγους που λογικα θα εχεις καποια θεματακια.


PS: Στην φωτο ειναι το πρωτο σκαθαρι του πατερα μου. Ηταν του 1961 1200 αγορασμενο απο το Wolfsburg. Στη φωτογραφια ξεκιναει γενικη επισκευη η οποια εγινε το 1978 στο Μοναχο.

paganis
19-01-12, 12:12
οταν εννοεις μικρο κεραμυδι...εννοεις το φως της πινακιδας?? αν ναι....θα αλλαχτει με το κανονικο του! εχω και τα χαρτια την αγορας του,το 62...οπου αναφερεται η χρονολογια πρωτης αδειας στην ελλαδα το 1960! απο σαπια...δεν εχει καθολου στους μπροστα θολους, μπροστα και στο πατωμα!
σαπια εχει στον αεραγωγο οδηγου...εκει μαλλον θα παμε για ολικη αντικατασταση...μιας και θα γινει η δουλεια! κατω απο το πισω καθισμα..δεξια...στην γωνια εκει που τελειωνει ο θολος...επισης στην αριστερη υδρορροη οροφης...και για μενα ειναι το σημαντικοτερο , διοτι παρολλο που ειναι μονο 2 μικρες τρυπες ,θα πρεπει να εξαλειψω την αιτια και οχι απλα μονο το συμπτωμα(σαπια)! οσο για τα φτερα...αν δεν γινουν τελεια...θα παω για καινουρια-μεταχειρισμενα...αλλα για μενα αξιζει η προσπαθεια ,,να κρατησω οσο μπορω τα οριτζιναλ!

paganis
19-01-12, 12:24
ας επαναφερω λιγο το θεμα....μιας και ξεφυγαμε απο το ζητουμενο!
εκανα μια ερευνα αγορας και βρηκα τα εξη μηχανηματα
-ιmperia 170amp 600 ευρω
-ιimperia 190amp 700 ''
-imperia 200amp 800 ''
-telwin 200 amp 790 ''
-rilon 200 amp 730 ''

προσανατολιζομαι προς την ριλον..μιας και ειναι τεχνολογιας inverter...εχουν αποδοση 60%στα 200amp..εχουν προελευση το βελγιο...και το καταστημα που την βρηκα...εχει ως αποκλειστικο της αντικειμενο τα ειδη συγκολλησης! εχει κανεις αποψη για την συγκεκριμενη???

kplc16
19-01-12, 12:27
οταν αγορασεις οτι αγορασεις σηκωσε ενα βιντεακι με τις προσπαθειες σου.

paganis
19-01-12, 12:48
εννοεις απο τις προσπαθειες, να ξεφυγω απο την παντοφλα της γυναικας....ή απλα της κολλησης???

kplc16
19-01-12, 13:21
εννοεις απο τις προσπαθειες, να ξεφυγω απο την παντοφλα της γυναικας....ή απλα της κολλησης???

της κολλησης, που εχω αγνοια.
Το ξυλο το 'χω ζησει.

johnye30is
21-01-12, 14:24
μιας και εχεις αργκον ...στα λεφτα και στα αμπερ ,που ενδιαφερομαι, για πες μας τις εμπειριες σου! εχεις δοκιμασει να κολλησει διαφορετικα μεταλλα και μεχρι τι παχος μπορουσες ? επισης η ποιοτητα ειναι καλη? και αν ναι...απο που την αγορασες...

να ξερεις οτι δεν ειναι καποιο επαγγελματικο κομματι αλλα πολυ καλο για ερασιτεχνη , εχω κολησει μονο χαλυβα και ανοξειδοτο με πολυ καλα αποτελεσματα και παχος μεχρι 4χιλ ειμαι πολυ ευχαριστημενος και χωρις κανενα προβλημα . την ειχα παρει απο μαγαζι που την ειχε στοκ στη λειβαδια , και την πηρα πολυ κατω απο τιμη καταλογου που ηταν 700ε

BMW2002tii
27-01-12, 17:10
http://www.toolstore.gr/einhell-bt-gw-150-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%83%C F%85%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE% B7-argon-150a-p-8654.html

ριξε μια ματιά κι εδώ...

paganis
27-01-12, 19:53
ριξε μια ματιά κι εδώ...

σαν μικρη δεν ειναι αυτη....για κολληση αλουμινιου?

ThaNOS E46coupe
27-01-12, 22:26
σαν μικρη δεν ειναι αυτη....για κολληση αλουμινιου?

Διαστάσεις/Τμχ (mm): 695 x 450 x 300
Βάρος:καθ./μικτό: 26,4/28,6 kg

μικρή είναι? :smashtard

το θέμα είναι τι ποιότητας είναι αυτά τα προϊόντα που φέρνει και το πράκτικερ ?:boink:

paganis
31-01-12, 22:46
Διαστάσεις/Τμχ (mm): 695 x 450 x 300
Βάρος:καθ./μικτό: 26,4/28,6 kg

μικρή είναι? :smashtard

το θέμα είναι τι ποιότητας είναι αυτά τα προϊόντα που φέρνει και το πράκτικερ ?:boink:

λεγοντας μικρη...δεν αναφερομαι σε διαστασεις και βαρος...αλλα στα μεγιστα amper...που μπορει να κολλησεις! αν τα αμπερ ειναι λιγα....δηλαδη κατω απο 180-200...δεν κολλας αλουμινιο!

paganis
20-02-12, 12:00
http://desmond.imageshack.us/Himg827/scaled.php?server=827&filename=p1010037ix.jpg&res=medium

μολις αγορασα την μιγκ που ηθελα, τοσο καιρο! δοκιμασα λιγο σημερα να κολλησω και ειναι αρκετα ευκολη στον χειρισμο! καμια σχεση με την ηλεκτροδιο που κολλαγα,,,πολυ καλυτερη ποιοτητα, δεν σου μενει το ηλεκτροδιο πανω στην κολληση και δεν το αλλαζει καθε τρις και λιγο.! απο αυριο κιολας θα παρουν φωτια οι κολλησεις!

panos 316T
20-02-12, 12:34
Με γειές Λευτέρη και καλά κολλήματα!

το σκαθάρι θα πάρει φωτιά χεχεχε

paganis
20-02-12, 12:37
Με γειές Λευτέρη και καλά κολλήματα!

το σκαθάρι θα πάρει φωτιά χεχεχε

καλημερα φιλαρακι! μονο το σκαθαρι??? εχω πολλα σχεδια....μπροστα μου, αλλα σιγουρα αυτην την στιγμη προτεραιοτητα εχει ο σκαρος! μετα ισως φτιαχτει κατι πολυ καλο..για πιστα και μονο... χειροποιητο!,

mike21
20-02-12, 15:35
Περιμένουμε εντυπώσεις,και βέβαια κάνε και μία ενημέρωση για τις τιμές να πάρουμε μια γέυση.

paganis
20-02-12, 17:17
οι πρωτες μου εντυπωσεις..ειναι οι καλυτερες! οπως εγραψα και πριν...ειναι παρα πολυ ευκολη στον χειρισμο και με λιγη εξασκηση θα κενταω! πιστευω...πως εκανα μια παρα πολυ καλη αγορα...μιας και ειναι κατηγοριας inverter, με αποδοση 60% στα 200 amp, ειναι ενα εργαλειο ισως επαγγελματικο...μιας και πολλοι του χωρου (φανοποιοι, σιδεραδες...κτλ) ..κανουν την δουλεια τους, οπως οπως τους αρκετα υποδεεστερα μηχανηματα! τωρα για τιμες...οποιος θελει με πμ...απλα θα πω οτι η τιμη της ηταν χονδρικη και το ιδiο μηχανημα το εβρισκα απο εξωτερικο 1200 ευρω με μεταφορικα χωρις την μπουκαλα!
να και μερικες εικονες απο την προετοιμασια του σκαρου
http://http://img853.imageshack.us/img853/8830/p1010017sw.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/853/p1010017sw.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

εδω περασμενο με ενα χερι σταθεροποιητη σκουριας..για διατηρηση των μεταλλικων μερων, για πολλα χρονια ακομη...

http://img685.imageshack.us/img685/9202/p1010023zn.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/685/p1010023zn.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

mike21
20-02-12, 17:42
Ωραία πράγματα,μεγάλη ικανοποίηση οι αναπαλαιώσεις,σε σχετικά καλή κατάσταση δείχνει ο σκάρος.

paganis
20-02-12, 18:18
παρολλο που ηταν εγκατελειμενος ,για 11 χρονια σε ημιυπαιθριο χωρο...σε σχεση με αντιστοιχες αναπαλαιωσεις που μελεταω,,,βρισκεται σε αρκετα καλη κατασταση! περα απο καποια τοπικα σαπακια..οπου εχουν κοπει με τον τροχο..και θα αντικατασταθουν με μικρα κομματια μαυρης λαμαρινας...μονο ο αεραγωγος οδηγου θα χρειαστει αντικατασταση και ισως μερος του! ο ''Χαρηδιμος'' , οπως φωναζε τον σκαρο ο προηγουμενος ιδιοκτητης (για 50 συναπτα ετη)...θα βρεθει καποια στιγμη παλι στους δρομους...με την γνησια ομορφια του και για πολλα χρονια ακομα!

paganis
21-02-12, 17:31
το μεσημερι που σχολασα...εκανα καμια ωρα δοκιμες με λαμαρινες 1 mm! αφου ειδα καποια βελτιωση ...ειπα να φτιαξω καποιες τρυπες απο σαπια , που ειχα κοψει με τον τροχο! την πρωτη....δεν θα ελεγα οτι την πολυπετυχα...στην δευτερη...ειχαμε καποια βελτιωση...στην τριτη μπορω να πω , οτι την κολλησα μια χαρα,,,χωρις πορους και με συνεχη κολληση!τελικα η μιγκ ειναι μεγαλη διευκολυνση και κανει σπουδαια δουλεια! ισως θα μπορουσα να εξασκηθω λιγο παραπανω,..πριν πιασω δουλεια στον σκαραβαιο...αλλα δεν μπορουσα να περιμενω!

mike21
21-02-12, 18:40
Ζηλέυω,θέλω και εγώ

johnye30is
21-02-12, 19:49
ωραια πολυ καλη επιλογη , μια συμβουλη οπου κολας με την μιγκ να καθαριζεις πολυ καλα τα μεταλα , και ας φαινονται καθαρα ! η απλη κολαει ακομα και βαμενο που λεει ολογος αλαα η μιγκ θελει τελειο μεταλο ! φιλικα

paganis
23-02-12, 16:29
ωραια πολυ καλη επιλογη , μια συμβουλη οπου κολας με την μιγκ να καθαριζεις πολυ καλα τα μεταλα , και ας φαινονται καθαρα ! η απλη κολαει ακομα και βαμενο που λεει ολογος αλαα η μιγκ θελει τελειο μεταλο ! φιλικα

οντως πιστευω πως εκανα καλη επιλογη! οσο για την κολληση, την επαθα στην αρχη...που κολλαγα καινουριες λαμαρινες! μου εκανε πορους η κολληση...σκεφτηκα να καθαρισω δεν νιτρο τις λαμαρινες,,,να φυγει η μαυριλα...και η κολληση βελτιωθηκε! βεβαια ...μπορει απλα να βελτιωσα την τεχνικη μου...αλλα ισως και να εφταιγαν οι ακαθαρσιες στην λαμαρινα!

paganis
24-02-12, 09:31
τελικα πανω στον ενθουσιασμο μο, με την μιγκ παρασυρθηκα...οποτε την επαθα με τα ματια! δυστυχως δεν ειχα ηλεκτρονικη μασκα και τα πρωτα πονταρισματα,,μεχρι να δω που κολλαω και να κατεβασω την μασκα...ηταν αρκετα ωστε να υποφερω για 2 μερες! προσοχη λοιπον ...γιατι η μιγκ...δεν συνχωρει!

kplc16
24-02-12, 13:25
δωσε ενα link απο ηλεκτρονικη μασκα , μπας και ξετσιμπλιασουμε κι εμεις οι αγραμματοι.

paganis
04-04-12, 10:45
μιας και το προτζεκτ προχωραει , αργα μεν ...αλλα σταθερα,,ας κανω μια ενημερωση πανω στο θεμα !
αγορασα και ηλεκτρονικη μασκα απο το καταστημα που πηρα την μιγκ!
το αμαξι...το ξεκαβουκωσα μονος μου, με την βοηθεια ενος μικρου υδραυλικου γρυλλου..και πλεον προετοιμαζω το πατωμα! ξυσιμο, ασταρωμα 2 χερια εποξικο, 2 χερια γεμιστικο ασταρι και 2 χερια βαφη ειδικη για σασι! νομιζω ουτε σε συνεργειο..δεν θα ειχε δωθει τοση σημασια στην προετοιμασια..και την εργασια βαφης!
http://img854.imageshack.us/img854/6801/p1010012sh.jpg
By paganislefteris (http://profile.imageshack.us/user/paganislefteris) at 2012-04-04

http://img804.imageshack.us/img804/2251/p1010013g.jpg
By paganislefteris (http://profile.imageshack.us/user/paganislefteris) at 2012-04-04

http://img571.imageshack.us/img571/489/p1010017t.jpg
By paganislefteris (http://profile.imageshack.us/user/paganislefteris) at 2012-04-04

http://img560.imageshack.us/img560/4586/p1010019ud.jpg
By paganislefteris (http://profile.imageshack.us/user/paganislefteris) at 2012-04-04

Nickolas_s2k
04-04-12, 12:58
Mπραβο ρε φιλε!!! Μ**ναρος θα γινει ο σκαραβεουλας.. Μολις ολοκληρωσεις την προεργασια θα ερθω να αναλαβω τα βαψιματα για να γινει τελειο :):)

paganis
04-04-12, 13:18
Mπραβο ρε φιλε!!! Μ**ναρος θα γινει ο σκαραβεουλας.. Μολις ολοκληρωσεις την προεργασια θα ερθω να αναλαβω τα βαψιματα για να γινει τελειο :):)

δεν ερχεσαι καλυτερα στην προεργασια..να δουλεψεις κανα σβουρακι??? μου εχει φυγει ο πατος στο τριψιμο...τα βαψιματα, ειναι η πιο ξεκουραστη εργασια..! αντε ρε φιλε και οταν με το καλο το τελειωσω...να σαι σιγουρος οτι θα ειναι Μ**ναρος....

Nickolas_s2k
04-04-12, 16:06
ερχομαι και στα τριψιματα αλλα επειδη με βλεπω να ασχολουμαι με τα ζ αντι να τριβουμε σε βλεπω να με κυνηγας με τα γυαλοχαρτα..

paganis
04-04-12, 22:34
ερχομαι και στα τριψιματα αλλα επειδη με βλεπω να ασχολουμαι με τα ζ αντι να τριβουμε σε βλεπω να με κυνηγας με τα γυαλοχαρτα..

οκ...οποτε θες,,,ελα να τα πουμε! κερναω καφεδακι...

bmw_soldier
05-04-12, 12:34
Aγορά κάποιας αμμοβολής σε προσιτή τιμή,δεν θα έκανε τα πράγματα πιο εύκολα;

paganis
05-04-12, 12:43
Aγορά κάποιας αμμοβολής σε προσιτή τιμή,δεν θα έκανε τα πράγματα πιο εύκολα;

2 σβουρακια...των 4 ευρω εκαστο ...εκαναν την δουλεια, αρκετα πιο οικονομικο! βεβαια εφαγα αρκετες ωρες ...αλλα οπως και να χει , την αμμοβολη δεν θα την ξαναχρειαστω και ειναι ενα μηχανημα που δεν θα μου βγαλει τα λεφτα της!εξαλλου μια αμμοβολη που θα μου εβγαζε δουλεια...θελει και μεγαλο κομπρεσσερ-καζανι...ανεβαζοντας πολυ το κοστος! προτιμησα λοιπον να αξιοποιησω τον ελευθερο μου χρονο και να το κανω the hard way...

mike21
05-04-12, 21:13
Μπράβο ρε φίλε,πολύ μερακλίδικη δουλειά κάνεις.

paganis
06-04-12, 20:12
Μπράβο ρε φίλε,πολύ μερακλίδικη δουλειά κάνεις.

να σαι καλα Mike...το παλευω οσο μπορω!

paganis
17-04-12, 18:05
δουλεια δεν ειχαμε και δουλεια βρηκαμε!! πριν ακομα τελειωσω τον πρωτο μου σκαραβαιο....απεκτησα και τον 2ο....

http://img338.imageshack.us/img338/3653/p1010055di.jpg
By paganislefteris (http://profile.imageshack.us/user/paganislefteris) at 2012-04-17

http://img40.imageshack.us/img40/3056/p1010051wn.jpg
By paganislefteris (http://profile.imageshack.us/user/paganislefteris) at 2012-04-17

http://img39.imageshack.us/img39/7931/p1010056em.jpg
By paganislefteris (http://profile.imageshack.us/user/paganislefteris) at 2012-04-17

http://img338.imageshack.us/img338/3870/p1010057c.jpg
By paganislefteris (http://profile.imageshack.us/user/paganislefteris) at 2012-04-17

paganis
17-04-12, 18:07
μερικες ακομα....

http://img684.imageshack.us/img684/6133/p1010058nd.jpg
By paganislefteris (http://profile.imageshack.us/user/paganislefteris) at 2012-04-17

http://img696.imageshack.us/img696/7302/p1010059f.jpg
By paganislefteris (http://profile.imageshack.us/user/paganislefteris) at 2012-04-17

http://img337.imageshack.us/img337/5288/p1010061v.jpg
By paganislefteris (http://profile.imageshack.us/user/paganislefteris) at 2012-04-17

http://img94.imageshack.us/img94/4348/p1010062fn.jpg
By paganislefteris (http://profile.imageshack.us/user/paganislefteris) at 2012-04-17

panos 316T
17-04-12, 20:29
Τι εγινε ρε Λευτερη; χαχαχα
μαλλον καποιο θα γινει ανταλλακτικα για το αλλο;

paganis
17-04-12, 21:11
Τι εγινε ρε Λευτερη; χαχαχα
μαλλον καποιο θα γινει ανταλλακτικα για το αλλο;

τον βρηκα ψαχνωντας καποιο φθηνο δοτη για τον 60αρι, μιας και τα μεμονωμενα ανταλλακτικα θα μου κοστιζαν τα πενταπλασια ητε καινουρια ητε μεταχειρισμενα!
τελικα κατεληξα σε εναν στην γειτονια μου...που ηταν ακινητοποιημενος για μια 2 ετια...και τον πηρα σε τιμη ξεφτιλα....
το θεμα ειναι, πως παραειναι σε καλη κατασταση για να κοπει σε ανταλλακτικα και τον λυπαμαι...κριμα ειναι για μοντελο 64
για αυτον λοιπον υπαρχουν 2 εκδοχες...
α) τον κραταω ως εχει γνησιο και καποια στιγμη του κανω μια σχετικα ευκολη ανακατασκευη μιας και δεν εχει πολλα θεματα και γινεται ενα πολυ καθαρο συλλεκτικο κομματι!
β) τρωει την μετατροπη της αρκουδας...και γινεται το πατωμα της μετατροπης σε ρεπλικα porche 356 speedster...που τοσο πολυ θελω να φτιαξω!