PDA

Επιστροφή στο Forum : κλειδια/immobiliser


tsiouniaou
20-01-12, 14:13
καλησπερα!ειμαι καινουργιος στο forum και εχω ενα προβληματακι με την μπεμπα(e36 coupe 316 1996)!πριν λιγο καιρο σταματησαν να δουλευουν και τα δυο κλειδια που εχω και πλεον το βαζω μπροστα με το πλαστικο!σε ενα εξουσιοδοτημενο bmw μου ζητησαν 300euro(2 καινουργια κλειδια και καινουργια πλακετα immobiliser),εγω παραγγειλα κλειδι απο ebay μαζι με το chip αλλα το θεμα ειναι οτι το διαγνωστικο δεν βλεπει το immobiliser.ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:drive2::drive2:

rapid_fast
20-01-12, 18:13
καλησπερα!ειμαι καινουργιος στο forum και εχω ενα προβληματακι με την μπεμπα(e36 coupe 316 1996)!πριν λιγο καιρο σταματησαν να δουλευουν και τα δυο κλειδια που εχω και πλεον το βαζω μπροστα με το πλαστικο!σε ενα εξουσιοδοτημενο bmw μου ζητησαν 300euro(2 καινουργια κλειδια και καινουργια πλακετα immobiliser),εγω παραγγειλα κλειδι απο ebay μαζι με το chip αλλα το θεμα ειναι οτι το διαγνωστικο δεν βλεπει το immobiliser.ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:drive2::drive2:

Σε τι πράγμα βοήθεια?? που πέταξες λεφτά να αγοράσεις κλειδί ενώ είχες χαλασμένο
ηλεκτρονικό κύκλωμα στο IMOBIL????

tsiouniaou
20-01-12, 20:03
Σε τι πράγμα βοήθεια?? που πέταξες λεφτά να αγοράσεις κλειδί ενώ είχες χαλασμένο
ηλεκτρονικό κύκλωμα στο IMOBIL????

και το πλαστικο πως δουλευει ρε μαστορα???????
τα κλειδια και τα 2 ειναι σιγουρα χαλασμενα οποτε δεν νομιζω να πεταξα λεφτα!
το θεμα ειναι γτ το διαγωστικο δεν βλεπει το immobiliser!

stelmaniac
20-01-12, 21:00
...οντως, για να βαζεις μπροστα με το πλαστικο κλειδι ή δεν εχεις ιμομπιλαιζερ ή χαλασε....

konc
20-01-12, 21:04
Αν παίρνει με το πλαστικό, θα παίρνει με οποιοδήποτε κλειδί του χώσεις μέσα. Απλά δεν έχεις πια immobilizer, το πλαστικό δεν υποτίθεται ότι μπορεί να βάλει μπροστά το αμάξι.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν παίρνει με τα 2 κανονικά κλειδιά αφού συμπεριφέρεται σαν να μην έχεις Immobilizer και παίρνει ακόμα και με το πλαστικό.

Πρόταση: Πήγαινε και βγάλε με καμιά δεκαριά ευρώ ένα απλό κλειδί σε έναν κλειδαρά. Ποντάρω ότι θα δουλέψει, εδώ δουλεύει το πλαστικό.

E36-Hartge
20-01-12, 21:56
Βγαλε το chip μεσα απο τα κλειδιά σου και βάλε μπροστά.

tsiouniaou
21-01-12, 15:58
μου ειπανε οτι και το πλαστικο εχει μεσα chip!αφου οταν βαζω το πλαστικο και το γυρναω χωρις να βαλω μπροστα διαβαζει τον κωδικο και μετα οποιο κλειδι και να βαλω παιρνει!οποτε κατι παιζει με τα chip των κλειδιων!

rapid_fast
21-01-12, 17:22
μου ειπανε οτι και το πλαστικο εχει μεσα chip!αφου οταν βαζω το πλαστικο και το γυρναω χωρις να βαλω μπροστα διαβαζει τον κωδικο και μετα οποιο κλειδι και να βαλω παιρνει!οποτε κατι παιζει με τα chip των κλειδιων!

Δεν υπάρχει περίπτωση με σωστό σύστημα να συμβαίνει αυτό...
Κάθε κλειδί δίνει λαμβάνει κωδικό, και απαντάει έναν άλλο.
Μόλις βγάλεις το κλειδί, και βάλεις άλλο, ξαναζητάει κωδικό και περιμένει απάντηση.
Η συχνότητα εκπομπής του πλαστικού κλειδιού, είναι διαφορετική απο αυτήν του
κανονικού κλειδιού.. Και είναι το μοναδικό κλειδί, που δεν έχει κυλιόμενο κωδικό,
αλλά σταθερό προγραμματισμένο απο το εργοστάσιο.
Το σύστημα σου, έχει αδυναμία διαπραγμάτευσης με το κανονικό κλειδί,
και δέχεται εντολή μόνο στη συχνότητα ανάγκης, όπου δεν έχεις κυλιόμενο κωδικό.

tsiouniaou
21-01-12, 17:51
Δεν υπάρχει περίπτωση με σωστό σύστημα να συμβαίνει αυτό...
Κάθε κλειδί δίνει λαμβάνει κωδικό, και απαντάει έναν άλλο.
Μόλις βγάλεις το κλειδί, και βάλεις άλλο, ξαναζητάει κωδικό και περιμένει απάντηση.
Η συχνότητα εκπομπής του πλαστικού κλειδιού, είναι διαφορετική απο αυτήν του
κανονικού κλειδιού.. Και είναι το μοναδικό κλειδί, που δεν έχει κυλιόμενο κωδικό,
αλλά σταθερό προγραμματισμένο απο το εργοστάσιο.
Το σύστημα σου, έχει αδυναμία διαπραγμάτευσης με το κανονικό κλειδί,
και δέχεται εντολή μόνο στη συχνότητα ανάγκης, όπου δεν έχεις κυλιόμενο κωδικό.

και πως γινετε να μου το κανει τοτε?γ@μω τα κλειδια μου γ@μω...
και τι κανουμε στη συγκεκριμενη περιπτωση?αλλαζουμε ολο το συστημα?
δεν γινετε να το απενεργοποιησουμε το immobiliser και να μην εχει καθολου?

Veldrin
21-01-12, 19:16
και πως γινετε να μου το κανει τοτε?γ@μω τα κλειδια μου γ@μω...
και τι κανουμε στη συγκεκριμενη περιπτωση?αλλαζουμε ολο το συστημα?
δεν γινετε να το απενεργοποιησουμε το immobiliser και να μην εχει καθολου?

Αν θεωρείς πως έτσι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.. Εγώ πάντως αυτοκίνητο έτσι στο δρόμο δε θα άφηνα με τίποτα εκτός και αν είχα μέσα κανένα ροτβάιλερ. Μπορεί να μη σε σώζει, αλλα μπορεί να τους δυσκολέψει σε έγκαιρο χρόνο για να το σώσεις.

tsiouniaou
23-01-12, 12:04
Βγαλε το chip μεσα απο τα κλειδιά σου και βάλε μπροστά.

εβγαλα και το chip αλλα και παλι τιποτα!

tsiouniaou
28-01-12, 19:12
καμμια καινουργια προταση??????????????????????????????????

giannis 116
28-01-12, 19:54
καμμια καινουργια προταση??????????????????????????????????

Επισκεψη σε σοβαρο συνεργειο, παραγγελια νεων κλειδιων και οτι αλλο απαιτηθει. Σε τετοια δε νομιζω να παιρνει πατεντα και οπως και να χει πληρωνονται αυτα.

tasos.kamv
17-09-12, 20:26
Καλησπέρα σε όλους! Το καλοκαίρι έπεσε το κλειδί του is (Ε36 318is M44B19) του πατέρα μου μέσα στη θάλασσα....
από τότε ανοίγει-κλείνει μόνο βάζοντας το κλειδί μέσα στην κλειδαριά της πόρτας, ενώ τα κουμπιά που έχει πάνω του είναι νεκρά... δεν ανοίγει-κλείνει με τίποτα...
Σημείωση : πριν τη δροσερή βουτιά στη θάλασσα τα κουμπιά λειτουργούσαν κανονικά...
Παίρνει καμία θεραπεία.... να αλλάξω μπαταρία...???Έχει τύχει σε κανέναν...???
Ακούω προτάσεις...

Veldrin
18-09-12, 00:26
Η πλακέτα του κλειδιού βραχυκύκλωσε απο το νερό και σε άφησε χρόνους. Πρέπει να το πάτησες ενώ ήταν ακόμα βρεγμένο. Μόνο αν άμεσα το ξέπλενες με απιονισμένο και να μην το πατούσες υπήρχε μια πολύ μικρή πιθανότητα να το έσωζες.

Είτε πλακέτα αλλάζεις αν γίνεται στα 36άρια, αλλιώς πας για ολόκληρο κλειδί.

rapid_fast
18-09-12, 09:05
Η πλακέτα του κλειδιού βραχυκύκλωσε απο το νερό και σε άφησε χρόνους. Πρέπει να το πάτησες ενώ ήταν ακόμα βρεγμένο. Μόνο αν άμεσα το ξέπλενες με απιονισμένο και να μην το πατούσες υπήρχε μια πολύ μικρή πιθανότητα να το έσωζες.

Είτε πλακέτα αλλάζεις αν γίνεται στα 36άρια, αλλιώς πας για ολόκληρο κλειδί.

Αν έχει πάρει επαρκή ποσότητα νερού, είναι πιθανό απο τη γέφυρα που έγινε,
απλά να άδειασε η μπαταρία..
Συνήθως, κάτω απο το κλειδί, ο δέκτης εντολής είναι μορφής αντίστασης και όχι
switch, οπότε με νερό απλά δεν βραχυκυκλώνει..
Αλλά όπως λές, αν το πάτησε και είχε μέσα νερό, μπορεί και να κάηκε ολοσχερώς.
Βασικά θέλει άμεσα άνοιγμα...

tasos.kamv
18-09-12, 09:10
Αν έχει πάρει επαρκή ποσότητα νερού, είναι πιθανό απο τη γέφυρα που έγινε,
απλά να άδειασε η μπαταρία..
Συνήθως, κάτω απο το κλειδί, ο δέκτης εντολής είναι μορφής αντίστασης και όχι
switch, οπότε με νερό απλά δεν βραχυκυκλώνει..
Αλλά όπως λές, αν το πάτησε και είχε μέσα νερό, μπορεί και να κάηκε ολοσχερώς.
Βασικά θέλει άμεσα άνοιγμα...

Thanks a lot Mr Rapid Fast!
Θα το ανοίξω και θα πάρω μία μπαταρία για αρχή μήπως και.....

Dim77
18-09-12, 09:15
Άνοιξε το. Στη συνέχεια πάρε καθαρό οινόπνευμα 95 βαθμών (είναι ακριβό - 10 ευρώ περίπου τα 200-250ml - αλλά πρέπει).

Λούσε το με το οινόπνευμα και άφησε το να στεγνώσει. (Για να φύγει όλη η υγρασία).

Αφού στεγνώσει βάλε την καινούρια μπαταρία και ας ελπίσουμε να μην έχει καεί η πλακέτα.

tasos.kamv
18-09-12, 11:29
Άνοιξε το. Στη συνέχεια πάρε καθαρό οινόπνευμα 95 βαθμών (είναι ακριβό - 10 ευρώ περίπου τα 200-250ml - αλλά πρέπει).

Λούσε το με το οινόπνευμα και άφησε το να στεγνώσει. (Για να φύγει όλη η υγρασία).

Αφού στεγνώσει βάλε την καινούρια μπαταρία και ας ελπίσουμε να μην έχει καεί η πλακέτα.

Ευχαριστώ Δημήτρη!
Θα το κάνω και ας ελπίσουμε...
Θα ενημερώσω για feedback...

tasos.kamv
20-09-12, 16:11
Καλησπερίζω την παρέα!
Επανέρχομαι με νέα...
Ακολούθησα σχεδόν πιστά τις οδηγίες του αγαπητού DIM (το "έλουσα" με οινόπνευμα, αλλά μπαταρία δεν άλλαξα) και....
παρατηρώ πλέον ότι με το πάτημα καθενός από τα 3 κουμπιά που έχει πάνω, αναβοσβήνει το λαμπάκι που είναι πάνω το κλειδί, αλλά δεν υπακούει (δεν κλειδώνει / ξεκλειδώνει)...
Για να αναβοσβήνει το λαμπάκι με το πάτημα κάθε κουμπιού σημαίνει λογικά ότι η πλακέτα δεν έχει βραχυκυκλώσει και η μπαταρία λειτουργεί...
Καμιά ιδέα μπας και το σώσουμε...????

rapid_fast
20-09-12, 17:02
Καλησπερίζω την παρέα!
Επανέρχομαι με νέα...
Ακολούθησα σχεδόν πιστά τις οδηγίες του αγαπητού DIM (το "έλουσα" με οινόπνευμα, αλλά μπαταρία δεν άλλαξα) και....
παρατηρώ πλέον ότι με το πάτημα καθενός από τα 3 κουμπιά που έχει πάνω, αναβοσβήνει το λαμπάκι που είναι πάνω το κλειδί, αλλά δεν υπακούει (δεν κλειδώνει / ξεκλειδώνει)...
Για να αναβοσβήνει το λαμπάκι με το πάτημα κάθε κουμπιού σημαίνει λογικά ότι η πλακέτα δεν έχει βραχυκυκλώσει και η μπαταρία λειτουργεί...
Καμιά ιδέα μπας και το σώσουμε...????

Προγραμμάτισε το..:rtfm: Μπορεί να το σώσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tasos.kamv
20-09-12, 17:31
Thanks Rapid!!
Ψάχνοντας στο forum, βρήκα αυτό :
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=6464&highlight=%F0%F1%EF%E3%F1%E1%EC%EC%E1%F4%E9%F3%EC% FC%F2

Special Thanks to M44Power!!!!
Πάω να το δοκιμάσω και επανέρχομαι...

tasos.kamv
20-09-12, 18:30
Το πάλεψα με τις οδηγίες του Μ44Power αλλά δεν τα κατάφερα...
Ή κάνω καμιά μ@λ@κία ή παίζει κάτι άλλο...
Για προγραμματισμό του κλειδιού που μπορώ να πάω...?? Ενδεικτικό κόστος...???

gregE36
10-12-13, 06:23
εχω μονο ενα κλειδι .και θελω να βγαλω αλλο ενα .τα ε36 ειχαν με κεντρικο κλειδωμα πανω στο κλειδι η ειχαν απλο με τον φακο??το κλειδι που εχω τωρα ειναι αυτο http://imageshack.us/photo/my-images/689/lqxo.jpg/

swstos330Ci318is
10-12-13, 14:46
εχω μονο ενα κλειδι .και θελω να βγαλω αλλο ενα .τα ε36 ειχαν με κεντρικο κλειδωμα πανω στο κλειδι η ειχαν απλο με τον φακο??το κλειδι που εχω τωρα ειναι αυτο http://imageshack.us/photo/my-images/689/lqxo.jpg/

Συνηθως οταν ειχαν το κλειδωμα με τηλεχειρισμο ειχες δυο κλειδια τηλεχειρισμου, ενα απλο σαν το δικο σου, ενα μαστορα και ενα εντελως πλαστικο. Το αλλο με το φακο ειναι για τα αμαξια που δεν ειχαν τηλεχειρισμο. Για να στο εδωσαν με αυτο το κλειδι λογικα δεν θα εχεις τηλεχειρισμο αλλα για τσεκαρε το και με την αντιπροσωπεια δινοντας τον αριθμο πλαισιου σου.

gregE36
10-12-13, 16:42
μου το εδωσαν με ενα γιατι το αλλο ειχε χαθει ,το οποιο δεν ξερω με τι ηταν..............

Bmw318ci
18-01-14, 11:51
καλησπερα εχω το προβλημα και με τα δυο μου κλειδια στο ε46 μου του 2000 σχεδον και τα δυο μαζι αλλαξα μπαταρια (με αλλη του εμποριου γιατι τιν συγεκριμενη που ειχε δεν την εβρησκα UL 20-20) και δεν δουλευει

sierra
19-01-14, 23:44
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να το είχα αναφέρει ότι όταν χάλασε το δικό μου κλειδί και το άνοιξα άλλαξα μπαταρία και πάλι δεν έγινε τίποτα, δοκίμασα και από άλλα δυο τρία αμάξια και δεν δούλευαν κατέληξα ότι ήταν η κεραία που βρίσκετε στο αριστερό κολονάκι (πίσω από τον οδηγό) την άλλαξα 20€ και όλα δούλεψαν ρολόι. Για ψάχτετο και αυτό πριν πάτε για κλειδιά που έχουν περίπου 150€...

Bmw318ci
20-01-14, 13:43
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να το είχα αναφέρει ότι όταν χάλασε το δικό μου κλειδί και το άνοιξα άλλαξα μπαταρία και πάλι δεν έγινε τίποτα, δοκίμασα και από άλλα δυο τρία αμάξια και δεν δούλευαν κατέληξα ότι ήταν η κεραία που βρίσκετε στο αριστερό κολονάκι (πίσω από τον οδηγό) την άλλαξα 20€ και όλα δούλεψαν ρολόι. Για ψάχτετο και αυτό πριν πάτε για κλειδιά που έχουν περίπου 150€...

σε ευχαρηστω για τιν απαντηση μπορεις να μου το αναλυσης τι ακριβος αλλαξες? γιατι δεν καταλβα ενα πινιακι εχει πανο στην πλακετα απο οτι βλεπω

rapid_fast
20-01-14, 15:12
σε ευχαρηστω για τιν απαντηση μπορεις να μου το αναλυσης τι ακριβος αλλαξες? γιατι δεν καταλβα ενα πινιακι εχει πανο στην πλακετα απο οτι βλεπω

Μα δεν σου μιλάει για το κλειδί..
Την κεραία λήψης που είναι εγκατεστημένη επάνω στο αυτοκίνητο λέει οτι άλλαξε.. ;))

sierra
21-01-14, 00:05
Μα δεν σου μιλάει για το κλειδί..
Την κεραία λήψης που είναι εγκατεστημένη επάνω στο αυτοκίνητο λέει οτι άλλαξε.. ;))

Ακριβώς Πάνο. Και άνοιξα το κλειδί τσάμπα...

Bmw318ci
21-01-14, 10:00
Μα δεν σου μιλάει για το κλειδί..
Την κεραία λήψης που είναι εγκατεστημένη επάνω στο αυτοκίνητο λέει οτι άλλαξε.. ;))

οχ πρωτη φορα το ακουω τι ειναι αυτο παιδια?? τιμουλα?? σασ ευχαριστω και τους δυο! πριν την αλλαξω μπορω να δω αν ειναι οκ ??? :yippee:

Bmw318ci
21-01-14, 15:30
Παιδιά τελικά δεν είναι αυτό πήγα στην αντιπροσωπεία της bmw και μου το ρύθμισε το κλειδί και δουλεύει το ένα χωρίς να του αλλάξω μπαταρία το άλλο που άλλαξα δεν δουλεύει οπότε παει για πέταμα η υπάρχει λύση; Και κάτι άλλο πως το ρυθμίζεις ; Για να το κάνω και μόνος μου;

rapid_fast
21-01-14, 16:58
Παιδιά τελικά δεν είναι αυτό πήγα στην αντιπροσωπεία της bmw και μου το ρύθμισε το κλειδί και δουλεύει το ένα χωρίς να του αλλάξω μπαταρία το άλλο που άλλαξα δεν δουλεύει οπότε παει για πέταμα η υπάρχει λύση; Και κάτι άλλο πως το ρυθμίζεις ; Για να το κάνω και μόνος μου;
Βασικά πρέπει να μετρήσεις την παλιά μπαταρία και να δείς πόσα βόλτ έχει..
Αν έχει βόλτ, αλλά δεν δούλευε, ή ήταν θέμα αποσυνχρονισμού, ή η πλακέτα του τελείωσε.
(πράγμα δύσκολο)
Μετά πρέπει να βρείς μια ίδια μπαταρία, και όχι μια μπαταρία ότι ναναι..
Κατόπιν, πρέπει να ρυθμίσεις το κλειδί σωστά για να το βλέπει το αυτοκίνητο..
Συνεπώς βιάζεσαι...
Ο τρόπος υπάρχει πάντως εδώ στο φόρουμ μας, κάνε μια αναζήτηση σχετική και θα τον βρείς...

Bmw318ci
22-01-14, 07:00
Βασικά πρέπει να μετρήσεις την παλιά μπαταρία και να δείς πόσα βόλτ έχει..
Αν έχει βόλτ, αλλά δεν δούλευε, ή ήταν θέμα αποσυνχρονισμού, ή η πλακέτα του τελείωσε.
(πράγμα δύσκολο)
Μετά πρέπει να βρείς μια ίδια μπαταρία, και όχι μια μπαταρία ότι ναναι..
Κατόπιν, πρέπει να ρυθμίσεις το κλειδί σωστά για να το βλέπει το αυτοκίνητο..
Συνεπώς βιάζεσαι...
Ο τρόπος υπάρχει πάντως εδώ στο φόρουμ μας, κάνε μια αναζήτηση σχετική και θα τον βρείς...

οκ σε ευχαριστω παντος η μπαταρια στελνει ιδια βολτ 100% ειναι 3 v οπως και η παλια η διαφορα τους ειναι στην αντοχη

rapid_fast
22-01-14, 10:03
οκ σε ευχαριστω παντος η μπαταρια στελνει ιδια βολτ 100% ειναι 3 v οπως και η παλια η διαφορα τους ειναι στην αντοχη

Επαναφορτιζόμενη είναι?

Bmw318ci
22-01-14, 11:34
Επαναφορτιζόμενη είναι?

ναι απο οτι μου ειπε αυτος που μου την εδωσε