PDA

Επιστροφή στο Forum : κερι σε spray


AlexVag
23-01-12, 20:16
Μεχρι τωρα οποτε επλενα το αμαξι στο τελος εβαζα υγρο κερι στο πιεστικο και "κερωνα" το αυτοκινητο με αρκετα καλα αποτελεσματα...τωρα ομως που δεν μπορω να εχω το πιεστικο πως μπορω να περναω το αμαξι ευκολα με κερι? εχει χρησιμοποιησει κανεις κερι σε spray οπως το ultimate quick wax απο meguiars? ηθελα να το δοκιμασω αλλα ενημερωθηκα οτι η meguiars δεν εχει πλεον αντιπροσωπο στην Ελλαδα και αν το παρω απο εξω με τα μεταφορικα μου βγαινει λιγο ακριβο(20 ευρω)...επισης εχει και η 3Μ κατι αντιστοιχο... εχετε να μου προτεινετε κατι? το μονο που φοβαμαι ειναι οτι το κερι σε σπρει μπορει να μου χαλασει τα πλαστικα οποτε σαν τελευταια λυση εχω το να παω σε ενα μαγαζι να μου κανουν γυαλισμα και κερωμα και να ξεμπερδευω για τους επομενους 6 μηνες...
Ευχαριστω

stef
23-01-12, 21:35
Καλησπέρα!
Πρώτον:αντιπροσωπεία της Meguiars υπάρχει κανονικότατα στην Ελλάδα, δες μια ματιά στο www.meguiars.gr αν και οι τιμές τους είναι διαστημικές...

Δεύτερον: αυτό που περιγράφεις ότι έκανες είναι λάθος μιας και δεν μας λες εαν το αυτοκίνητο σου έχει αράχνη ή εαν θέλι γυάλισμα ή απλά έχεις γυλίσει και το συντηρείς

Τρίτον: γενικότερα να ξέρεις υγρό κερί δεν συνίσταται

Πες μας σε τι κατάσταση βρίσκεται το αυτοκίνητο σου, αν και καλύτερα είναι να το έβλεπε ένας ειδικός και μετά μπορούμε να σου πούμε 2-3 πραγματάκια

Driver M
23-01-12, 22:11
Πάρε ένα κεράκι σε πάστα με 30-40 ευρώ να το περνάς αφού πλύνεις και στεγνώσεις το αμάξι σου, κάθε 2-3 μήνες, και είσαι εντάξει.

Το υγρό κερί δεν προσφέρει καμία προστασία.
Λίγη γυαλάδα μέχρι το επόμενο πλύσιμο δίνει κι αυτό ήταν όλο.
Άσε που δεν έχω ακούσει ποτέ κερί να περνιέται με πλυστικό, οπότε παίζει να έκανες και λάθος εφαρμογή και να μην έδινε τίποτα απολύτως.

Πάρε κάποιο καλό και οικονομικό κερί όπως το collinite 915 και θα είσαι μια χαρά.
Η εφαρμογή είναι πανεύκολη.

Το γυάλισμα είναι αλλουνού παπά πάλι.
Αν δεν έχεις εμπειρία στο χώρο, τότε πράγματι καλύτερα να το πας σε επαγγελματία να ξεμπερδεύεις με ασφάλεια.
Το κέρωμα όμως είναι κάτι απλό και μπορείς να το κάνεις άνετα μόνος σου.

AlexVag
23-01-12, 22:42
Λοιπον το αμαξι ειναι 10ετιας αλλα αρκετα προσεγμενο με ελαχιστες αραχνες...το κερι ηταν οντως κερι που το εβαζες στο πλυστικο και απλα εδινε γυαλαδα...ωστοσο κρατουσε αρκετο καιρο...το επαιρνε ο πατερας μου απο το praktiker οποτε δεν θυμαμαι μαρκα...και εγω προτιμω να παρω καποια παστα αλλα δεν θα ειναι δυσκολο να το περασω με το χερι? αν το παω για κερωμα θα κανω και ενα γυαλισμα πριν να φυγουν οι αραχνες τελειως αλλα εδω στη Λαρισα μου ειπα για 200 ευρω γυαλισμα κερωμα...Αυτος που ρωτησα ειναι πολυ καλος στη δουλεια του(εχω παει για τοπικη βαφη σε μια μικρη γρατζουνια) αλλα η τιμη ειναι υψηλη...απο οσο ξερω γυαλισμα κερωμα παει στο 150 ευρω το πολυ...

AlexVag
23-01-12, 22:46
Καλησπέρα!
Πρώτον:αντιπροσωπεία της Meguiars υπάρχει κανονικότατα στην Ελλάδα, δες μια ματιά στο www.meguiars.gr αν και οι τιμές τους είναι διαστημικές...

Δεύτερον: αυτό που περιγράφεις ότι έκανες είναι λάθος μιας και δεν μας λες εαν το αυτοκίνητο σου έχει αράχνη ή εαν θέλι γυάλισμα ή απλά έχεις γυλίσει και το συντηρείς

Τρίτον: γενικότερα να ξέρεις υγρό κερί δεν συνίσταται

Πες μας σε τι κατάσταση βρίσκεται το αυτοκίνητο σου, αν και καλύτερα είναι να το έβλεπε ένας ειδικός και μετά μπορούμε να σου πούμε 2-3 πραγματάκια

Αυτος που τα φερνει στη Λαρισα μου ειπε οτι αυτα που εχει ειναι τα τελευταια κομματια και δεν θα ξαναφερει γιατι η meguiars κλεινει τα κεντρικα στην Αθηνα... Αν δεις και το site δεν εχει σχεδον τιποτα...προφανως δινουν οτι τους εχει μεινει και μετα τελος...παντως εγω που ηθελα ενα γυαλιστικο για ζαντες χρωμιου το πηρα απο εξω...εδω βρηκα μονο το καθαριστικο...

stef
24-01-12, 06:55
Oι τιμές που αναφέρεις δεν είναι κάτι το δεδομένο και τα 150 & 200 ευρώ και πάλι δεν είναι κάτι το δεδομένο.
Δεν μπορείς να λες ότι πάει το πολύ πχ 150 ευρώ εαν δεν ξέρεις την δουλειά, τα υλικά αλλά και την κατάσταση του αυτοκινήτου!
Επίσης σου ανέφερα για meguiars επειδή σου είπαν ότι κλείνει
Εαν δεν θες να πάρεις από εκεί είναι θέμα του καθενός.
Από εξωτερικό καλύτερα τότε αν και υπάρχει και στην Ελλάδα μαγαζί με πολύ ποιοτικά προιόντα, όχι απαραίτητα Meguiars..

120ihatch
24-01-12, 09:46
Φίλε, εγώ κάθε 2-3μήνες κάνω το εξής:
1. Πλένω το αυτοκίνητο 2 φορές με σαμπουάν της sonax χρησιμοποιώντας 2 κουβάδες (τον ένα για να ξεπλένω το σφουγγάρι και τον δεύτερο για να βουτάω το καθαρό σφουγγάρι και να παίρνω σαμπουάν- η δεύτερη φορά είναι πολύ γρήγορη καθώς το αμάξι είναι ήδη καθαρό)
2. Χρησιμοποιώ spray με σαπουνόνερο και περνάω το αυτοκίνητο με πηλό (clay bar) που έχω αγοράσει από το swell store (όπως πρέπει- απαλά τον πηλό και μικρή επιφάνεια χρώματος κάθε φορά)
3. Στη συνέχεια ξεπλένω το αμάξι και στεγνώνω με πανάκι με μικροϊνες.
4. Τέλος ψεκάζω nanotech spray wax της turtle wax (απο praktiker-περίπου 17ευρώ αν θυμάμαι καλά-- σε 15λεπτά max έχεις περάσει όλο το αμάξι και τις ζάντες αν θες για να μην "κολλάει" πάνω τους η βρωμιά) σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης σε όλο το αυτοκίνητο (και στα τζάμια για αδιαβροχοποίηση και για να βγαίνουν τα μυγάκια εύκολα από το παρμπριζ).

Μετά από τα παραπάνω το χρώμα του αυτοκινήτου έχει μια βελούδινη υφή, το νερό απομακρύνεται πάνω από το χρώμα και μυγάκια και πιθανές κουτσουλιές βγαίνουν πολύ εύκολα.
Βέβαια, το αμάξι είναι σε κλειστό γκαραζ και βγαίνει μόνο για ταξιδάκια ή χαλαρές βραδινές κυρίως βόλτες χωρίς κίνηση - χωρίς παρκάρισμα με τις ώρες κάτω από τον ήλιο/βροχή, κάτω από δέντρα κλπ. οπότε το φιλμ αυτό δεν χαλάει και τόσο γρήγορα... επομένως δεν μπορώ να σου πω κατά πόσο αντέχει σε δύσκολες καθημερινές συνθήκες.

AlexVag
24-01-12, 11:55
το αυτοκινητο στα 13 χρονια που το εχω εχει μεινει εγω συνολικα 7 μηνες...παντα ηταν σε κλειστο γκαραζ και τωρα ειναι σε υποστεγο...αν δεις και τις φωτο που εχω στο γκαραζ θα καταλαβεις οτι ειναι σε αρκετα καλη κατασταση...ο τυπος εδω στη Λαρισα χρησιμοποιει meguiars και 3Μ προιοντα... απλα οταν ρωτησα η τιμη μου ακουστηκε υψηλη γιατι ηξερα οτι οι τιμες πανε στο 100αρικο (παιζει να μου ειχε πει και 250 ευρω δεν θυμαμαι...θα ξαναρωτησω)...το αμαξι δεν εχει κερωθει ποτε "κανονικα" αλλα δεν εχει θαμπαδες...γιατι οποτε επεφτε κουτσουλια οπου και να ημουν σταματουσα να την καθαρισω...

ναι και εγω κατι σε νανοτεχνολογια σκεφτομουν...clay bar kit θα παρω της meguiars αφου δεν μπορω να βρω καποιο αλλο...

stef
24-01-12, 18:14
ναι και εγω κατι σε νανοτεχνολογια σκεφτομουν...clay bar kit θα παρω της meguiars αφου δεν μπορω να βρω καποιο αλλο...


Πηλός όσο θες

http://www.swell.gr/car/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=28&Itemid=72

Το ανέφερε προηγουμένως και και ο 316e36compact...

AlexVag
24-01-12, 19:13
τελικα αποφασισα να το παω για επαγγελματικο γυαλισμα και κερωμα και μετα καθε 2-3 εβδομαδες να περναω κερι νανοτεχνολογιας σε σπρει απο πανω...και μετα απο κανενα 3μηνο να το περασω και με κερι νανοτεχνολογιας σε παστα...

Driver M
24-01-12, 19:40
τελικα αποφασισα να το παω για επαγγελματικο γυαλισμα και κερωμα και μετα καθε 2-3 εβδομαδες να περναω κερι νανοτεχνολογιας σε σπρει απο πανω...και μετα απο κανενα 3μηνο να το περασω και με κερι νανοτεχνολογιας σε παστα...
Τι εταιρείας θα χρησιμοποιήσεις?

AlexVag
24-01-12, 19:49
turtle wax που απο οτι εχα διαβασει παλια βγαζει απο τα καλυτερα κερια(ειχαν τεσταρει αρκετα και το ειχαν βγαλει το καλυτερο)...για καθαριστικα χρησιμοποιω μονο meguiars...

Driver M
24-01-12, 20:58
Tα turtlewax είναι κεριά της σειράς και δεν έχουν καμία σχέση με τα κορυφαία προϊόντα νανοτεχνολογίας.
Δεν ξέρω ποιο τεστ διάβασες, αλλά στο detailingworld και γενικά τα φόρουμ που είναι αφιερωμένα στο detailing τα turtlewax είναι entry level προϊόντα και συνήθως δεν συμμετέχουν καν στα τεστ (όχι να βγουν και πρώτα).

Θα σου συνιστούσα να πάρεις κάτι πιο ποιοτικό, ακόμα κι αν χρειαστείς να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω.
Το collinite είναι ό,τι πρέπει αφού είναι και οικονομικό και πολύ ποιοτικό. Εξίσου καλό το Autoglym HD και από εκεί και πάνω, ανάλογα το βαλάντιο, πολλά ακόμα.

P.S
24-01-12, 21:15
Συμφωνω Απόλυτα με τους προλαλησαντες σε αυτα που ειπαν.!!!

Οσο για Μeguiars υπαρχουν φιλε μου και στην Ελλαδα και θα συνεχισουν να υπαρχουν.... και εγω ομως με την σειρα μου θα σου προτεινα κερι σε παστα να παρεις και αν ψαξεις υπαρχουν πολυ ποιοτικα κερια και με διαρκεια.!!!

AlexVag
24-01-12, 21:20
Στην αμερικη τα ειχαν τεσταρει και ειχαν βγαλει αυτο το αποτελεσμα...το προβλημα ειναι οτι εδω στη λαρισα δυσκολα θ βρω αλλη μαρκα...πρεπει να το παρω απο εξω η απο αθηνα που θα μου βγει αρκετα ακριβο με τα μεταφορικα...σαν σπρει θα παρω turtle και για παστα meguiars...ετσι και αλλιως σπρει θελω φτηνο γιατι θα βαζω συχνα...

Υγ. Γενικα για γυαλισμα και κερωμα σε ενα αυτοκινητο χωρις γρατζουνιες κ ελαχιστες αραχνεσ ποσα να υπολογιζω; εδω μου ειχαν πει 250 απο οσο θυμαμαι...

Driver M
24-01-12, 22:12
Στην αμερικη τα ειχαν τεσταρει και ειχαν βγαλει αυτο το αποτελεσμα...το προβλημα ειναι οτι εδω στη λαρισα δυσκολα θ βρω αλλη μαρκα...πρεπει να το παρω απο εξω η απο αθηνα που θα μου βγει αρκετα ακριβο με τα μεταφορικα...σαν σπρει θα παρω turtle και για παστα meguiars...ετσι και αλλιως σπρει θελω φτηνο γιατι θα βαζω συχνα...

Υγ. Γενικα για γυαλισμα και κερωμα σε ενα αυτοκινητο χωρις γρατζουνιες κ ελαχιστες αραχνεσ ποσα να υπολογιζω; εδω μου ειχαν πει 250 απο οσο θυμαμαι...
Αν όπως λες δεν έχει πολλή αράχνη, δηλαδή με μια μέτρια και μια ψιλή αλοιφή έχεις τελειώσει κι επίσης χρησιμοποιηθεί ένα απλά καλό κερί (όχι πχ zymol, swissvax που είναι πανάκριβα αλλά ούτε και κεριά των 20-30 ευρώ), τότε γύρω στα 150 με 180 ευρώ είναι καλά.

Μιλάμε πάντα για καλό επαγγελματία, γιατί έχω δει να κάνουν και γυαλίσματα με 60 ευρώ και να είναι τίγκα στα "φεγγάρια" και να έχει αφαιρεθεί τρελό βερνίκι, δηλαδή μάπα δουλειά.

Πάντως μη τρελαίνεσαι με τα μεταφορικά.
Εδώ από Αγγλία αν τα πάρεις από shinearama είναι 6 λίρες, ανεξαρτήτως βάρους, οπότε σε συμφέρει πολύ περισσότερο να ψωνίσεις από εκεί παρά από το πράκτικερ με τα μέτρια και πανάκριβα προϊόντα.
Φυσικά υπάρχουν και ελληνικά μαγαζιά, με παρόμοια ή λίγο ακριβότερα μεταφορικά.

AlexVag
24-01-12, 23:08
Ωραια ευχαριστω...δεν το ηξερα αυτο το site...εχετε καποιο κερι νανοτεχνολογιας σε σπρει για να το περναω σε καθε πλυσιμο για να μου κρατησει το κερωμα με παστα που θα κανω; θελω νανοτεχνολογια για να μην ασπριζουν τα πλαστικα...

stef
24-01-12, 23:37
Συγγνώμη για να καταλάβω, τελικά τι ακριβώς έχεις αποφασίσει?
Θα κάνεις μόνος σου δουλειά ή θα το πας σε εξειδικευμένο επαγγελματία?
Απο εκεί ξεκινάει η κουβένατα μας γιατί μέχρι στιγμής έχεις αλλάξει ήδη 3 φορές την γνώμη σου.
Επίσης πού ακριβώς έχεις διαβάσει ότι τα turtlewax είναι τα κορυφαία κεριά?
Όσο για τα μεταφορικά ότι είναι ακριβά, θα σου πρότεινα να πας σε επαγγελματία που και το επιθυμητό αποτέλεσμα θα έχεις και δεν θα πληρώσεις μεταφορικά

AlexVag
24-01-12, 23:44
Συγγνώμη για να καταλάβω, τελικά τι ακριβώς έχεις αποφασίσει?
Θα κάνεις μόνος σου δουλειά ή θα το πας σε εξειδικευμένο επαγγελματία?
Απο εκεί ξεκινάει η κουβένατα μας γιατί μέχρι στιγμής έχεις αλλάξει ήδη 3 φορές την γνώμη σου.
Επίσης πού ακριβώς έχεις διαβάσει ότι τα turtlewax είναι τα κορυφαία κεριά?
Όσο για τα μεταφορικά ότι είναι ακριβά, θα σου πρότεινα να πας σε επαγγελματία που και το επιθυμητό αποτέλεσμα θα έχεις και δεν θα πληρώσεις μεταφορικά

Λοιπον απο την αρχη ψαχνω καποιο κερι σε σπρει...
Το αμαξι θα το παω ετσι και αλλιως για γυαλισμα οποτε αφου θα το παω θα το κερωσω κιολας(meguiars κερι)... απο εκει και περα για να κρατησει περισσοτερο το κερωμα που θα κανω στον επαγγελματια ψαχνω και καποιο κερι νανοτεχνολογιας σε σπρει το οποιο θα χρησιμοποιω οποτε πλενω το αυτοκινητο...σαν μια εξτρα στρωση...που θα φευγει με το πλυσιμο και θα την ξαναπερναω...και μετα απο κανενα 6μηνο θα κερωσω ξανα μονος μου το αμαξι με κερι meguiars...(δεν ειναι και τοσο δυσκολο να περασεις ενα κερι...εδω μονο τα δερματα τα κανω καθε 3 μηνες και μου παιρνει 3 ωρες τουλαχιστον...)

Driver M
25-01-12, 00:41
Ωραια ευχαριστω...δεν το ηξερα αυτο το site...εχετε καποιο κερι νανοτεχνολογιας σε σπρει για να το περναω σε καθε πλυσιμο για να μου κρατησει το κερωμα με παστα που θα κανω; θελω νανοτεχνολογια για να μην ασπριζουν τα πλαστικα...
Tα έχεις μπερδέψει.
Η νανοτεχνολογία δεν έχει να κάνει με το αν ασπρίζουν τα πλαστικά η όχι.
Υπάρχουν κεριά κανονικά που δεν βλάπτουν τα πλαστικά (όπως το collinite που ανέφερα) και προϊόντα προστασιας νανο που απαγορεύεται να πέσουν σε πλαστικό.

Πες μας τι λεφτά διαθέτεις για να σου προτείνουμε.
Για να διατηρείται επίσης το σκληρό κερί δεν χρειάζεσαι απαραίτητα υγρό κερί, ίδια και καλύτερη δουλειά μπορείς να κάνεις με κάποιο quick detailer.

Υπόψιν, 6 μήνες δεν παίζει να κρατήσει κανένα κερί, όσο και να το τοπάρεις με κάποιο άλλο προϊόν μετά από κάθε πλύσιμο, εκτός κι αν πλένεις μια φορά το μήνα το πολύ και το αμάξι φυλάσσεται συνεχώς σε κλειστό χώρο.
Πόσο μάλλον αν μιλάμε για κεριά meguiars που βγάζουν δε βγάζουν 1,5 μήνα.

AlexVag
25-01-12, 01:02
Θελω κατι για να περναω το αμαξι οταν το πλενω...να δινει μια γυαλαδα...το θεμα της προστασιας θα το εξασφαλισω με σκληρο κερι...για κερι σε παστα 40 ευρω πιστευω πως ειναι οκ...και για το προιον που θα χρησιμοποιω σε καθε πλυσιμο υπολογιζω γυρω στα 15 ευρω... σκεφτομουν νανοτεχνολογια που βοηθαει και στο καθαρισμα και ειναι υδροφοβικο...οποτε μπορω να το βαλω κ στα τζαμια...