PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφαγα προστιμο για ΚΤΕΟ απο το Μικτο


dafidack
26-01-12, 20:25
Καλησπερα παιδια,
μολις σημερα εφαγα 300 ευρουλακια κατακεφαλα γιατι δεν ειχα ΚΤΕΟ στο επαγγελματικο,εκει κοντα στην Κατερινη,μετα την υπογεια προς Λεπτοκαρια.Και λεω εγω τωρα...Παιζει να τη γλιτωσω αμα κλαφτω εγκαιρα στον Δικα της τροχαιας,εν αναγκη να το κανουμε κι αυτο :kissass: ...
Το προστιμο ΔΕΝ εχει εκπτωση 50% αν πληρωθει μεσα σε δεκα μερες και οι πινακιδες με την αδεια θα δωθουν μονο και αν πληρωθει η κατραπακια!!! :bananasmi
Ζηταω πολλα,το ξερω...Αλλα και σε τετοιες εποχες που ζουμε τι σφαλιαρες πανε και ριχνουνε ρε γμτ. (πανω σ'αυτο θα πατησω :bowdown: ) Δεν εχω και καντε κατι και για ενα μεροκαματο παμε και και και... Εχω και κατι αλλες δικαιολογιες,τις εχω ομως σαν ασσο στο μανικι μου.Πειτε ρε παιδια αν ετυχε σε κανεναν απο σας κατι αναλογο (που το απευχομαι βεβαια) και την εβγαλε καθαρη.Αλλιως να παω αυριο πρωι-πρωι στην Εθνικη Τραπεζα (μονο εκει εξωφληται) να πιασω καλη σειρα... :deal:

ThaNOS E46coupe
26-01-12, 21:02
περαστικά σου...είχα φάει εγώ 300άρα για κτέο στο επαγγελματικό φορτηγό Ζωάδικο που έχω και δέν είναι τα μισά επειδή πάνε στην εφορία...όταν την πληρώσεις πέρασε απο αστυνομία να τους δείξεις το χαρτί οτι πλήρωσες. έγώ δέ το έκανα και μου ξανα έστειλαν 300άρα σύν τόκους... μετά να δείς τί τρέξιμο έφαγα μέχρι να βρώ τα χαρτιά στη εφορία οτι το είχα πληρώσει!!!!

Με λίγα λόγια Δέν παίρνουν χαμπάρι απο κλάματα!!! άντε πλήρωσέ το κ πέρνα το και κτεο να ξεμπερδεύεις!!!

dafidack
26-01-12, 21:11
Αυτος ηταν ο αρχικος μου σκοπος.Να το αφησω να παει στην εφορια και μετα να το κανω διακανονισμο.Αλλα αυτος ειπε οτι δεν παει στην εφορια και να το πληρωσω οταν θα βρω λεφτα.Τοτε βεβαια θα παρω και τις πινακιδες.

bmwdakias85
26-01-12, 21:16
ετυχες στην χειροτερη τροχαια ρε φιλε....τεσπα εγω ειπα οτι θα τους παω το κτεο κ την γλυτωσα...ητνα γνωστοι ομως

kostastnt
26-01-12, 21:24
Δεν χάνεις τίποτα να περάσεις και από τον διοικητή.. Έτσι κι αλλιώς αν δεν κάνεις τίποτα, θα το πληρώσεις..

ThaNOS E46coupe
26-01-12, 21:39
δε με κατάλαβες...ό,τι κλήση παίρνει ένα επαγγελματικό όχημα η κλήση πληρώνεται στην εκάστοτε εφορία οπου ανήκει το όχημα. όχι στο ταχυδρομείο!!!!

dafidack
26-01-12, 21:42
Δεν χάνεις τίποτα να περάσεις και από τον διοικητή.. Έτσι κι αλλιώς αν δεν κάνεις τίποτα, θα το πληρώσεις..
Αυτο λεω και γω.Μιση ντροπη δικια μου-μιση ντροπη δικια του! :cheers:

dafidack
26-01-12, 21:45
δε με κατάλαβες...ό,τι κλήση παίρνει ένα επαγγελματικό όχημα η κλήση πληρώνεται στην εκάστοτε εφορία οπου ανήκει το όχημα. όχι στο ταχυδρομείο!!!!

Το μπιλιετακι ομως απο πισω δεν γραφει τπτ για εφορια.Μαλιστα εχει φορα παρτιδα και αριθμο λογαριασμου για καταθεση των χρηματων στην Εθνικη Τραπεζα.ΜΟΝΟ στην Εθνικη.Πουθενα αλλου!

ThaNOS E46coupe
26-01-12, 21:49
Το μπιλιετακι ομως απο πισω δεν γραφει τπτ για εφορια.Μαλιστα εχει φορα παρτιδα και αριθμο λογαριασμου για καταθεση των χρηματων στην Εθνικη Τραπεζα.

αυτό το πράγμα πρώτη φορά το ακούω...:nixweiss:

το έχει ακούσει κάποιος άλλος ρε παιδιά? μήπως είναι ο λογαριασμός του στρούμφ που σε έγραψε?:D:woowoo:

αυτό που σου λέω πάντως μου το είπαν στη ΔΟΥ καλαμάτας όταν με είχαν γράψει εμένα πρίν2 χρόνια!!!

dafidack
26-01-12, 22:15
Να,το ξαναδιαβαζω τωρα για τεταρτη φορα και οι οδηγιες πληρωμης λενε οτι πληρωνεται στην Εθνικη!
Το βεβαιωθεν προστιμο δυναται ο κατοχος του οχηματος ή εξουσιοδοτημενος εκπροσωπος αυτου να εξωφλησει ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ σε οποιοδηποτε καταστημα Εθνικης Τραπεζας της Ελλαδος στο λογαριασμο ταδε ταδε και να του επιστραφουν τα αφαιρεθεντα στοιχειακυκλοφοριας του οχηματος.

Lil
26-01-12, 22:21
Μαθαινουμε απο τα λαθη μας. τα πληρώνουμε! και παμε και περναμε ΚΤΕΟ γιατι ειναι υποχρεωτικο!!!!!
Συγγνωμη κι ολας αλλα δεν το καταλαβαινω αυτο... να σουν νομιμος για να μην ετρωγες προστιμο...
δηλαδη οι υπολοιποι που περναμε κτεο μαλακαι ημεθα?

Lambros
26-01-12, 22:27
Μαθαινουμε απο τα λαθη μας. τα πληρώνουμε! και παμε και περναμε ΚΤΕΟ γιατι ειναι υποχρεωτικο!!!!!
Συγγνωμη κι ολας αλλα δεν το καταλαβαινω αυτο... να σουν νομιμος για να μην ετρωγες προστιμο...
δηλαδη οι υπολοιποι που περναμε κτεο μαλακαι ημεθα?

+1 Πώς περιμένουμε να φτιάξει αυτή η κωλοχώρα αν με το παραμικρό προσπαθούμε να βγάλουμε την ουρα μας απέξω???

dafidack
26-01-12, 22:43
Ελατε τωρα ρε παιδια.Μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας.Εσεις δηλαδη δε φαγατε ποτε καμπανα?Δηλαδη ειπατε οκ τρεχω αυριο πρωι πρωι να τα χωσω στην εφορια,στα ΕΛΤΑ,στο δημο? Ή μηπως κανατε την κινηση που ολοι κανουμε με το που περνουμε την κληση στα χερια μας και παμε μερικα μετρα παραπερα,καλουμε κατευθειαν απο το κινητο σε οποιον εχει τα κονε μπας και κανει κατι...
Ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω...
Αντε μαγκες,σας καληνυχτω ολους,παω να ξαπλωσω.Αυριο ειναι μια αλλη μερα!!!

ThaNOS E46coupe
26-01-12, 22:53
Μαθαινουμε απο τα λαθη μας. τα πληρώνουμε! και παμε και περναμε ΚΤΕΟ γιατι ειναι υποχρεωτικο!!!!!
Συγγνωμη κι ολας αλλα δεν το καταλαβαινω αυτο... να σουν νομιμος για να μην ετρωγες προστιμο...
δηλαδη οι υπολοιποι που περναμε κτεο μαλακαι ημεθα?

Μάνο προσωπικά δέν το άφησα να λήξει επίτηδες. απλά δέν πρόλαβα να το περάσω και μετά το ξέχασα... Δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε 5 αυτοκίνητα και 3 μηχανάκια. και θέλουν όλα κτέο και κάρτες καυσαερίων. πρέπει δλδ να είναι ένας άνθρωπος απ την οικογένεια να κάνει όλη την ώρα αυτή τη δουλειά... και ποιός θα τρέξει για όοοοοολες τις υπόλοιπες? καταλαβαίνεις τι θέλω να πω εεε?

Lil
26-01-12, 23:06
Οχι δεν καταλαβαινω... και χωρις παρεξηγηση, ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του, απο την στιγμη που εχεις ενα αμαξι ειναι ευθυνη και υποχρεωση να το περνας κτεο ανα 2 χρονια και ελεγχο καυσαεριων ανα 1. αν δεν τα εχεις κανει και σε γραψουν ΦΤΑΙΣ! και πληρωνεις.. αλλιως ας προσεχες... το ιδιο ισχυει για ολες τις περιπτωσεις του ΚΟΚ. ναι με εχουν γραψει οχι μια αλλα 4-5 φορες, και ναι πληρωσα γιατι θελω να ειμαι υπεύθυνος των πραξεων μου. Κανεις δεν εχει λεφτα για πεταμα αυτες τις μερες σιγουρα, αλλα ολη αυτη η ιστορια και η κατασταση ας μας κανει καλυτερους και πιο υπευθυνους αλλα ο Ελληνας δεν αλλαζει και δυστυχως δεν μαθαινει. παντα ψαχνει να βρει τροπο να κανει την λαμογια και να βγαλει τον κωλο του απ'εξω... (δεν μιλαω προσωπικα και δεν παιζω με τις λέξεις).
ΕΙΔΙΚΑ για εμενα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ αυτοκινητο χωρις περασμενο τεχνικο ελεγχο ειναι τερμα ΠΑΡΑΝΟΜΟ (αν θα μπορουσε να υπαρξει κλιμακα).

Βρε Θανο μου μην παιζουμε τωρα αμα θες να βρεις χρονο βρισκεις. οπως βρηκες και για να βαλεις τις ζαντες σου και για ολα...
και στην τελικη μεχρι ποτε θα την σκαπουλαρεις καποτε θα περασεις... και θα πληρωσεις και προστιμο αμα εχει ληξει.. οποτε περνα το στην ωρα του, στον χρονο θα σαι κερδισμενος...

Dim77
26-01-12, 23:17
Χμμμ....ίσως να γινόμαστε κακοί αλλά συμφωνώ απόλυτα με το Lil...

Ποτέ δεν αμέλησα ΚΤΕΟ και ΚΕΚ (καρτα καυσαερίων).

Δεν το καταλαβαίνω βρε παιδιά...
Όσο για το χρόνο, οσες φορές έχω πάει σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ (3 φορές το BMW, και κανα δυο άλλα οχήματα της οικογένειας), πάνω από μισή με μια ώρα δεν κανεις γιατί απλά δεν έχουν αναμονή σε ουρές. Μπαίνεις, ελέγχουν-φεύγεις. (Αν είναι οκ τα αυτοκίνητα βέβαια).

Τώρα τι να πούμε για το αν θα γλυτώσεις...δύσκολο.

Και μια επιπλέον ενημέρωση από φέτος από ότι μου είπαν στο ΚΤΕΟ που πέρασα πριν ένα μήνα. Η μέτρηση καυσαερίων στο ΚΤΕΟ ισχύει κανονικά σαν κάρτα καυσαερίων για ένα έτος.

E36 RULES!!
26-01-12, 23:42
+2.. Έτσι είναι παιδιά.. Ειμαστε παρανομοι, το πληρώνουμε..

Ναι, καμπανες εχω φαει συμπεριλαμβανομένης μιας 700αρας και 1 μηνα χωρις διπλωμα και πινακιδες, και την αλλη μερα πηγα και πληρωσα 350 ευρω απο τα λιγοστά και αποκτημενα με κοπο λεφτά μου. Κ εσυ απ'οτι βλέπω με κόπο τα'χεις βγαλει, και ο παραδιπλα.. Σε κανεναν μας δεν περισσεύουν, ειδικά σημερα.. Αλλά απο τη στιγμή που φταίμε, και ξερουμε οτι φταίμε..

Βέβαια, επειδή ΚΤΕΟ πρεπει να περασεις εντός ενος συγκεκριμενου χρονικού διαστήματος, ίσως εκεινες τις ημερες πραγματι να μην προλαβαίνεις, αυτό το κατανοώ, αλλα και παλι, μισή ώρα δουλειά ειναι όπως λεει και ο Δημήτρης..

Lil
27-01-12, 02:20
Και μια επιπλέον ενημέρωση από φέτος από ότι μου είπαν στο ΚΤΕΟ που πέρασα πριν ένα μήνα. Η μέτρηση καυσαερίων στο ΚΤΕΟ ισχύει κανονικά σαν κάρτα καυσαερίων για ένα έτος.

+1 Μου το ειπαν κ εμενα που περασα αρχες του μηνα

kacey
27-01-12, 03:02
Ειμαι αρκετα σιγουρος οτι στον τωρινο ΚΟΚ υπαρχει προβλεψη, σε περιπτωση κλησης λογω μη υπαρξης ΚΤΕΟ, αν περασεις ΚΤΕΟ εντος Χ ημερων απο την κληση, να πληρωνεις ενα πολυ μικροτερο ποσο για την κληση. Ψαξε το.

stauros772000
27-01-12, 05:41
Ειμαι αρκετα σιγουρος οτι στον τωρινο ΚΟΚ υπαρχει προβλεψη, σε περιπτωση κλησης λογω μη υπαρξης ΚΤΕΟ, αν περασεις ΚΤΕΟ εντος Χ ημερων απο την κληση, να πληρωνεις ενα πολυ μικροτερο ποσο για την κληση. Ψαξε το.

αυτο συνεβει σε συνεργατη μου.αλλα τα μπικικινια για την καρτα καυσαεριων δεν τα αφησαν.το κτεο το γλυτωσε αλλα την καρτα οχι.....

HULK
27-01-12, 08:10
+1 Μου το ειπαν κ εμενα που περασα αρχες του μηνα


Παιδες αυτο ισχυει απο περυσι που το περασα εγω.Ηταν παραλογο να κανεις ολοκληρο ελεγχο και να σου ζητανε και εξτρα καρτα.

gupakos
27-01-12, 10:36
Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόστιμο για να πας να βγάλεις καθυστηρημένη για 3 εβδομάδες ΚΕΚ;

Dim77
27-01-12, 10:39
Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόστιμο για να πας να βγάλεις καθυστηρημένη για 3 εβδομάδες ΚΕΚ;

Όχι αν πας και βγάλεις καινούρια κάρτα χωρίς να σε έχει πιάσει έλεγχος αστυνομίας.:smokin:

Xristis_Smpena
27-01-12, 11:05
Φιλε εμενα εχτες με σταματησαν για μπροστινη πινακιδα (ηταν χτυπημενη και δεν την ειχα πανω) 310 ευρω. Πηγα στον διοικητη αμεσως του εδειξα οτι ειχα αγορασμενο παραβολο για νεες και οτι το αμαξι ηταν απο επισκευη και με τα πολλα μου ειπε να του φερω εκτυπωμενη φωτογραφια με επισκευασμενη την πινακιδα πανω στα αμαξι την επομενη μερα (γ@μω τα καψονια ε? ) και μου το εκανε 10 ευρω. Αν εχεις καποια καλη δικαιολογια ισως δουλεψει αλλα δεν ειναι και πολυ διαλακτικοι να ξερεις

georgepap
27-01-12, 12:17
Οχι δεν καταλαβαινω... και χωρις παρεξηγηση, ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του, απο την στιγμη που εχεις ενα αμαξι ειναι ευθυνη και υποχρεωση να το περνας κτεο ανα 2 χρονια και ελεγχο καυσαεριων ανα 1. αν δεν τα εχεις κανει και σε γραψουν ΦΤΑΙΣ! και πληρωνεις.. αλλιως ας προσεχες... το ιδιο ισχυει για ολες τις περιπτωσεις του ΚΟΚ. ναι με εχουν γραψει οχι μια αλλα 4-5 φορες, και ναι πληρωσα γιατι θελω να ειμαι υπεύθυνος των πραξεων μου. Κανεις δεν εχει λεφτα για πεταμα αυτες τις μερες σιγουρα, αλλα ολη αυτη η ιστορια και η κατασταση ας μας κανει καλυτερους και πιο υπευθυνους αλλα ο Ελληνας δεν αλλαζει και δυστυχως δεν μαθαινει. παντα ψαχνει να βρει τροπο να κανει την λαμογια και να βγαλει τον κωλο του απ'εξω... (δεν μιλαω προσωπικα και δεν παιζω με τις λέξεις).
ΕΙΔΙΚΑ για εμενα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ αυτοκινητο χωρις περασμενο τεχνικο ελεγχο ειναι τερμα ΠΑΡΑΝΟΜΟ (αν θα μπορουσε να υπαρξει κλιμακα).

Βρε Θανο μου μην παιζουμε τωρα αμα θες να βρεις χρονο βρισκεις. οπως βρηκες και για να βαλεις τις ζαντες σου και για ολα...
και στην τελικη μεχρι ποτε θα την σκαπουλαρεις καποτε θα περασεις... και θα πληρωσεις και προστιμο αμα εχει ληξει.. οποτε περνα το στην ωρα του, στον χρονο θα σαι κερδισμενος...


Μπραβο..μιλας πολυ σωστα!!!
Αν λειτουργουσαμε ΟΛΟΙ ετσι και ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΜΕΑ-προς θεου,μην παρεξηγηθω με
τον δυμφορουμητη που εχει το προβλημα με μια απλη παραβαση του κοκ-
..τοτε σιγουρα θα ειμασταν σε καλυτερη μοιρα..σαν ανθρωποι..σαν εθνος..κ.τ.λ.

tacos
27-01-12, 12:49
ΠερασετοΚΤΕΟ αμεσως και το προστιμο μειωνεται στα 50 Ε.

dafidack
27-01-12, 19:23
ΠερασετοΚΤΕΟ αμεσως και το προστιμο μειωνεται στα 50 Ε.

Aυτο μου ειπε φιλος αστυνομικος σημερα,αλλα δεν θα ητανε υποχρεωμενοι να μου το πουνε αυτοι που με γραψανε;
Oσο αφορα τωρα στο κομματι ΄΄πως να γλιτωσετε ενα προστιμο΄΄ μεσα απο τις απαντησεις μερικων εχω βγαλει ενα συμπερασμα και μακαρι να κανω λαθος.Eκτος απο λαμογια (βλεπε εμενα πρωτο και καλυτερο) ,εμεις οι Eλληνες μηπως ειμαστε και λιγο χαιρεκακοι;Λεω εγω,μηπως;Γιατι δεν ειδα και πολλες ξερες απαντησεις του τυπου ΄΄δεν ξερω,δεν μου εχει ξανατυχει,ωχ τι επαθες ρε φιλε,ψαξτο λιγο κ.τ.λ.΄΄ Aντιθετως ειδα ενα κλημα φαρισαισμου παρουσιαζοντας τους εαυτους σας ως νομοταγεις πολιτες χωρις να μου δωσετε μια ξεκαθαρη απαντηση στην ερωτηση:κανεις σας δεν προσπαθεισαι να τη σκαπουλαρει πριν σταθει μπροστα στο γκισε του ταμειου;Eλατε τωρα ρε παιδια,μεταξυ μας...Γι αυτο λεω,ουδεις αναμαρτητος.Aπλα εγω εχω το θαρρος και το λεω.Γιατι να τα φανε οι καρεκλοκενταυροι της εξουσιας και να μην τα φαω εγω;Λετε αυτοι να ειναι πιο ηθικοι απο μενα; ΄΄Tο ψαρι βρωμαει απ το κεφαλι΄΄ φιλοι μου.
Tωρα μπορειτε να φωναξετε ολοι μαζι...
΄΄ΣTAYPΩΣON ΣTAYPΩΣON AYTON΄΄

Y.Γ
Προς Θεου,μην παρεξηγησετε τον τονο που γραφω.Δεν θελω σε καμια περιπτωση να νομισετε οτι ειμαι επιθετικος.H αντιπαραθεση ειναι σε φιλικο επιπεδο.

KAZA
27-01-12, 21:18
Εγώ φίλε μου έβγαλα ΚΕΚ 7/1/12 γιατί έληξε ….. για δυο μήνες (γιατί Μάρτιο περνώ ΚΤΕΟ οπότε δεν θα χρειαζόμουν ΚΕΚ για 1 χρόνο με καλύπτει το χαρτί του ΚΤΕΟ) μόνο και μόνο σε περίπτωση που με σταματήσουν να μην φάω 200 ευρώ πρόστιμο!

Έδωσα 5 ευρώ για να είμαι νομιμότατος αλλά και να νη φάω καμιά 200αρα …..

Σου εύχομαι την επόμενη φορά να είσαι πιο τυχερός σε ότι επιλέξεις να κάνεις , εγώ απλά παραθέτω την περίπτωση μου και πως έπραξα ……

Makis_
27-01-12, 22:42
Εγώ φίλε μου έβγαλα ΚΕΚ 7/1/12 γιατί έληξε ….. για δυο μήνες (γιατί Μάρτιο περνώ ΚΤΕΟ οπότε δεν θα χρειαζόμουν ΚΕΚ για 1 χρόνο με καλύπτει το χαρτί του ΚΤΕΟ) μόνο και μόνο σε περίπτωση που με σταματήσουν να μην φάω 200 ευρώ πρόστιμο!


Απ'οτι ξέρω πρόστιμο πέφτει όταν δεν έχεις ΚΕΚ και είσαι εκτός ορίων.
Στις άλλες περιπτώσεις διηλαδή με ΚΕΚ και εκτος οριων ή χωρίς ΚΕΚ και εντός ορίων γίνεται σύσταση.

KAZA
27-01-12, 23:13
Απ'οτι ξέρω πρόστιμο πέφτει όταν δεν έχεις ΚΕΚ και είσαι εκτός ορίων.
Στις άλλες περιπτώσεις διηλαδή με ΚΕΚ και εκτος οριων ή χωρίς ΚΕΚ και εντός ορίων γίνεται σύσταση.

Να σου πω την αλήθεια δεν το έψαξα με τρομοκράτησαν αμέσως όταν άκουσα για 200 ευρώ πρόστιμο …… Για την ιστορία και μόνο είχα πάρει τηλέφωνο σε μεγάλο ιδιωτικό ΚΤΕΟ της Θεσσαλονίκης και τους ρώτησα αν θα μου ζητηθεί η ΚΕΚ όταν περάσω ΚΤΕΟ τον Μάρτιο , μου είπαν όχι δεν την χρειαζόμαστε αλλά να ξέρετε πως δεν θα χρειαστεί να βγάλετε ΚΕΚ γιατί σας καλύπτει το χαρτί του ΚΤΕΟ για 1 χρόνο και πάνω που πάω να την πω την κοπέλα ότι νομίζω πως την προηγούμενη φορά μου ζητήθηκε μαζί με το χαρτί του ΚΤΕΟ , με προλαβαίνει και μου λέει πως σε περίπτωση όμως που έχει λήξει δεν είστε καλυμμένος αν σας σταματήσει τροχαία …. Είναι 200 ευρώ πρόστιμο αξίζει;

Για λεπτομέρειες θα ρωτήσω τον κουμπάρο μου που είναι στρουμφακι ….. :dupe:

ditris
28-01-12, 00:15
Oσο αφορα τωρα στο κομματι ΄΄πως να γλιτωσετε ενα προστιμο΄΄ μεσα απο τις απαντησεις μερικων εχω βγαλει ενα συμπερασμα και μακαρι να κανω λαθος.Eκτος απο λαμογια (βλεπε εμενα πρωτο και καλυτερο) ,εμεις οι Eλληνες μηπως ειμαστε και λιγο χαιρεκακοι;Λεω εγω,μηπως;Γιατι δεν ειδα και πολλες ξερες απαντησεις του τυπου ΄΄δεν ξερω,δεν μου εχει ξανατυχει,ωχ τι επαθες ρε φιλε,ψαξτο λιγο κ.τ.λ.΄΄ Aντιθετως ειδα ενα κλημα φαρισαισμου παρουσιαζοντας τους εαυτους σας ως νομοταγεις πολιτες χωρις να μου δωσετε μια ξεκαθαρη απαντηση στην ερωτηση:κανεις σας δεν προσπαθεισαι να τη σκαπουλαρει πριν σταθει μπροστα στο γκισε του ταμειου;Eλατε τωρα ρε παιδια,μεταξυ μας...Γι αυτο λεω,ουδεις αναμαρτητος.Aπλα εγω εχω το θαρρος και το λεω.Γιατι να τα φανε οι καρεκλοκενταυροι της εξουσιας και να μην τα φαω εγω;Λετε αυτοι να ειναι πιο ηθικοι απο μενα; ΄΄Tο ψαρι βρωμαει απ το κεφαλι΄΄ φιλοι μου.
Tωρα μπορειτε να φωναξετε ολοι μαζι...
΄΄ΣTAYPΩΣON ΣTAYPΩΣON AYTON΄΄

Y.Γ
Προς Θεου,μην παρεξηγησετε τον τονο που γραφω.Δεν θελω σε καμια περιπτωση να νομισετε οτι ειμαι επιθετικος.H αντιπαραθεση ειναι σε φιλικο επιπεδο.

Εχοντας διαβασει ένα ένα τα posts..ξεκινώ αναφέροντας σου πως και φυσικά προσωπικά δεν χαίρομαι που σε γράψανε αν και αντικειμενικά το σωστό αυτό είναι...δηλαδή οι παραβάσεις να τιμωρούνται!Βασικά γνωρίζεις μήπως την έννοια της τιμωρίας?Η τιμωρία είναι για να συνετίζονται οι άνθρωποι είτε προκειται για μικρούς είτε για μεγάλους..όταν κάνουν λάθη!Ιδιαίτερα μας ενδιαφέρει γ τους ενήλικους!Κατα κύριο λόγο αν είχαμε καλλιέργεια,αξιοπρέπεια,ήθος, υπερηφάνια, ντομπροσύνη, ειλικρίνεια, συνέπεια,έλλειψη επιπολαιότητας... όλοι οι ενήλικοι ...δεν θα υπήρχε και νόημα εφαρμογής της τιμωρίας....αφού δεν θα υποπέφταμε σε λαθη...που θάταν για τιμωρία ώστε μέσω αυτής να συνετιστούμε!
Αναφέρεις κλημα φαρισαισμου απο συνφορουμίτες κ ότι παρουσιαζουν τους εαυτους τους ως νομοταγεις πολιτες ενω δεν είναι!Κ είσαι εσύ???
Αναφέρεις πως ειναι θάρρος(ασχετως αν είναι θράσος!) ότι μας λες για την παράβαση σου και ιδίως θράσος είναι που ρωτάς πως θα σκαπουλαρεις το πρόστιμο!Κλεγόμενος στην αστυνομία κιόλας...αλήθεια οι παντελονάτοι+υπερηφανοι άντρες έτσι κανουν?
--> Οδηγάμε και bmw αγαπητέ μου πούναι κ αυτοκίνητα με αρχ-δι- για κατόχους ΚΥΡΙΟΥΣ με ολα τα γραμματα κεφαλαία κ με μπαλακια κάτω απο τα α-χ-δι-! <--
Επιπροσθετα μας λες πως οι καρεκλοκενταυροι της εξουσιας τρώνε όλα τα λεφτα!Οτι είναι ανηθικοι!Οχι πως δεν είναι ανηθικοι δεν κλεβουν....αλλα κ συ εισαι αναξιοπρεπής, θρασύδειλος...κ αντι να πληρωσεις αυτά που πρέπει γ το προστιμο που πρεπει....σκεπτεσαι να τη σκαπουλαρεις κ μας αναφερεις επισης με θρασος πως προτιμας να τα φας για παρτη σου!Δειχνει ότι είσαι μόνο γ την πάρτη σου!

Υ.Γ Μη με παρεξηγήσεις και η δική μου αντιπαράθεση ειναι σε φιλικο επιπεδο.Χιουμορ κανω κ εγώ!Μόνο που ξερεις στη ζωη η πλειοψηφία των ανθρώπων όπως κ εγώ.. σε κουβέντες δήθεν αστείες πετάει σοβαρες κουβέντες.....

stauros772000
28-01-12, 05:50
dafi,θα σου πω τι κανω εγω σε τετοιες περιπτωσεις,γιατι και εμενα με τζουζει να τα τρωνε αυτοι,αντι να τα τρωω εγω ,αυτα που εγω δουλεψα.εκτος του οτι δεν προκειτε να ξανακανω το ιδιο λαθος,παω και τ πληρωνω το συντομοτερο δυνατον,ωστε να φυγει απο το μυαλο μου η εγνοια του γαμισιατικου,οποτε και το αφηνω να χαθει στην ληθη.και επουδενι λογο να παω να κλαφτω σε pigs.........

dafidack
28-01-12, 08:55
Φιλε makos,οπως ανεφερα η κουβεντα μας γινεται παντα σε φιλικο επιπεδο και προσπαθουμε να εχουμε μια υγειη αντιπαραθεση.Δεν θα μπω στη διαδικασια να σου απαντησω με το ιδιο υφος,απλα θα ηθελα να σου επισημανω πως δεν εχεις κανενα δικαιωμα να κρινεις καποιον χωρις να τον γνωρισεις εστω λιγο καλυτερα για το αν φοραει παντελονια ή οχι.Επιθεση ομως,με λεξεις οπως θρασιδειλος,αντρας με διακοσμιτικα μπαλακια και διαφορα αλλα που κανουν εσενα να φανεις πιο αντρας απο τους αλλους δεν εχουν θεση σ'αυτη τη συζητηση.Το αν εχω μπαλακια και το αν ειμαι αρσενικος υπαρχουν αλλοι που θα το κρινουν.Οχι ομως εσυ μεσα απο ενα φορουμ και απο μια κληση.Αλλωστε,θα γνωριζεις σαν γνησιος αντρας που εισαι μιας και οδηγας και αμαξι με αρ-χ-δια(αυτο σε κανει πιο αντρα) οτι τετοιες κουβεντες δεν της λες σε εναν αλλο για ψυλλου πηδημα.Επισης δε φανταζομαι να ειμαι ο μοναδικος εδω μεσα που προσπαθεισε να σβησει μια κληση.Ειναι και οι αλλοι χωρις μπαλακια.
Την επομενη φορα λοιπον φιλε μου που θα θελεις να "δικασεις" καποιον προσπαθησε να εισαι πιο ηπιος με τις "ποινες" που θα επιβαλεις.
Αυτα τα ολιγα,αντε,να εχεις ενα καλο Σαβατοκυριακο...

ditris
28-01-12, 09:42
Φιλε makos,οπως ανεφερα η κουβεντα μας γινεται παντα σε φιλικο επιπεδο και προσπαθουμε να εχουμε μια υγειη αντιπαραθεση.Δεν θα μπω στη διαδικασια να σου απαντησω με το ιδιο υφος,απλα θα ηθελα να σου επισημανω πως δεν εχεις κανενα δικαιωμα να κρινεις καποιον χωρις να τον γνωρισεις εστω λιγο καλυτερα για το αν φοραει παντελονια ή οχι.Επιθεση ομως,με λεξεις οπως θρασιδειλος,αντρας με διακοσμιτικα μπαλακια και διαφορα αλλα που κανουν εσενα να φανεις πιο αντρας απο τους αλλους δεν εχουν θεση σ'αυτη τη συζητηση.Το αν εχω μπαλακια και το αν ειμαι αρσενικος υπαρχουν αλλοι που θα το κρινουν.Οχι ομως εσυ μεσα απο ενα φορουμ και απο μια κληση.Αλλωστε,θα γνωριζεις σαν γνησιος αντρας που εισαι μιας και οδηγας και αμαξι με αρ-χ-δια(αυτο σε κανει πιο αντρα) οτι τετοιες κουβεντες δεν της λες σε εναν αλλο για ψυλλου πηδημα.Επισης δε φανταζομαι να ειμαι ο μοναδικος εδω μεσα που προσπαθεισε να σβησει μια κληση.Ειναι και οι αλλοι χωρις μπαλακια.
Την επομενη φορα λοιπον φιλε μου που θα θελεις να "δικασεις" καποιον προσπαθησε να εισαι πιο ηπιος με τις "ποινες" που θα επιβαλεις.
Αυτα τα ολιγα,αντε,να εχεις ενα καλο Σαβατοκυριακο...
Αγαπητέ φίλε κ χτες σούπα πως σε φιλικό επίπεδο λέγονται σοβαρες κουβέντες!Ασχέτως αν υπάρχει η πρόφαση αστεία κουβέντα!
Η ομολογουμένως σκληρή επίθεση μου απέναντι σου ξέρεις γιατί γίνεται?Γιατί συνεχίζεις να επιμένεις πεισματικά πως να σβήσεις-μειώσεις τη κλήση με δόλιο τρόπο+κλαψουρίσματα!Είναι να μην με εξοργίσει?Δεν είναι δείγμα θρασυδειλίας?Επιμένεις πως δεν ήταν κ τπτ σοβαρη η παραπτωση για ελλειψη κτεο σε επαγγελματικό αυτοκίνητο!Όταν έχουμε άδικο, κ είναι κάτι παράλογο δε το ζητάμε δεν επιμένουμε αγαπητέ!Σε αντίθετη περίπτωση είμεθα όντως γ να κατακριθούμε!Ούτε κριτής το παίζω, ούτε αλάνθαστος αλλά ΔΕΝ ΚΛΕΓΟΜΑΙ για τέτοια περίπτωση σαν τη δική σου!Αν έχω μεγαλή ανάγκη οτιδήποτε φυσικά κ θα ζητήσω βοηθεια απο συγγενείς,φίλους αλλα δεν ζητω βοήθεια δημόσια για τρόπο αποφυγής πληρωμής κλήσης!Μη κάνουμε το παράπτωμα το διατυμπανίζουμε κιόλας!Ειλικρινά πολύ περισσότερο θα εκτιμούνταν κ θα βοηθιόσουν απο ζήτηση προτροπών-βοήθειας για το ίδιο ή παρόμοιο πρόστιμο αν παραδεχόσουν το έστω μικρό λαθος π υπέπεφτες κ δεν είχες όντως χρήματα ...παρα αυτό που γίνεται!Ούτε η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ που συνεχώς επικαλείσαι ότι κ άλλοι υποπέφτουν σε τέτοια λαθη, γλύφονται στις αρχές κτλ μας απαλάσσει απο τα λαθη μας κ μας διακαιολογεί!Όταν κάνουμε γενικά μ-λ-κ-ες .....τις πληρώνουμε κ "ζαρώνουμε"!Αυτό είναι ανδρισμός αγαπητέ μου!

Υ.Γ οδηγώντας bmw που είναι κ και αμαξι με αρ-χ-δια δεν σημαινει πάντα πως αυτο σε κανει πιο αντρά!Αν μετράς όμως σε επιβεβαιώνει σαν άντρα όπως και συ επιβεβαιώνεις τη bmw σαν οδηγός-χειριστής!Τα ράσα άρα δεν κάνουν πάντα το παππα....αλλά όποιος τα φορά πρέπει να τα τιμά....και αυτό είναι γενικό συμπέρασμα.......

Dim77
28-01-12, 10:41
Εντάξει παιδιά, κρίμα να γίνουν παρεξηγήσεις. Δεν πιστεύω πως έχει κανένας σκοπό να προσβάλει σε αυτό το θέμα τον άλλο.
Βέβαια τα BMW δεν είναι μόνο για κυρίους. Μια χαρά κυκλοφορούν κύριοι και με Fiat 500, με Hyundai Getz κλπ...και μια χαρά κυκλοφορούν ''τραγικοί'' (για να μην χαρακτηρίσω αλλιώς :D ) με BMW.

Απλά το ΚΤΕΟ είναι κάτι βασικό. Να περνάει το όχημα για να είναι ασφαλές.
Είναι πανεύκολο να πηγαίνουμε (πλέον με τα ιδιωτικά), δεν έχει μεγάλο κόστος, ούτε χρονοβόρο είναι.

Τώρα το αμέλησες και σε έγραψαν. Κάνε αυτό που σου είπε ο Σταυρος77200. Πλήρωσε γρήγορα και ξέχνα το. Το να πας να κλαφτείς γιατί δεν πήγες ΚΤΕΟ είναι τραγικό και δεν υπάρχει δικαιολογία. Ούτε πρόκειται να σε λυπηθεί κανένας διοικητής. Η μόνη περίπτωση που μπορούν να βοηθήσουν είναι όταν σε κλήση σου παίρνουν και το δίπλωμα και εκεί πας και ζητάς (παρακαλάς) να στο δώσουν νωρίτερα.

AlexVag
28-01-12, 16:50
Οποιος θελει να μην τρωνε τα λεφτα που εβγαλε με κοπο οι καρεκλοκενταυροι ας σκεφτοταν να δωσει ελαχιστα απο αυτα για να περασει κτεο...ετσι για να φανε και αυτοι λιγα... Παμε να κλαφτουμε για να μην πληρωσουμε τα προστιμα, κλεβουμε την εφορια κτλ. και μετα μαζευομαστε στις πλατεις και διαδηλωνουμε...και λεμε οτι δεν τα φαγαμε μαζι...αααρε αθανατη Ελλαδα... :GrowUp: Αυτα κατεστρεψαν το μελλον μας παρτε το χαμπαρι και τωρα ψαχνουμε χωρα να φυγουμε μολις τελειωσουμε τις σπουδες μας...δεν το λεω προσωπικα αλλα αναφερομαι στη νοοτροπια του Ελληνα...

tsambu
28-01-12, 17:50
Φιλε @dafidack:
Aν πιστευεις οτι εχει νοημα το μετρο του ΚΤΕΟ και αν ειναι κατι που πρεπει ολοι μας να το κανουμε, για την δικη μας ασφλεια, ασχετως ολως των αλλων, που θα πανε τα λεφτα, ποιος τα τρωει κλπ κλπ, απλα κανε το καθηκον σου φιλε.
Ολες οι αλλες συζητησεις δεν εχουν νοημα, γιατι οντως, αν θες να δικαιολογησεις ενα λαθος σου, στην Ελλαδα του 2012 σιγουρα θα βρεις οσες θελεις δικαιολογιες.Και σοβαρες μαλιστα.
Κανενας μας εκτος εξαιρεσεων πιστευω, δεν ειναι με το τεφτερι ποτε ακριβως περναει ΚΤΕΟ.Απλα η ενσυνειδητη αποφυγη ειναι λαθος.Σε οποια κατηγορια και αν ανηκεις, πληρωσε το, οπως κανουμε ,αναγκαστικα, ολοι μας.

KAZA
29-01-12, 18:26
Φιλε @dafidack:
Aν πιστευεις οτι εχει νοημα το μετρο του ΚΤΕΟ και αν ειναι κατι που πρεπει ολοι μας να το κανουμε, για την δικη μας ασφλεια, ασχετως ολως των αλλων, που θα πανε τα λεφτα, ποιος τα τρωει κλπ κλπ, απλα κανε το καθηκον σου φιλε.
Ολες οι αλλες συζητησεις δεν εχουν νοημα, γιατι οντως, αν θες να δικαιολογησεις ενα λαθος σου, στην Ελλαδα του 2012 σιγουρα θα βρεις οσες θελεις δικαιολογιες.Και σοβαρες μαλιστα.
Κανενας μας εκτος εξαιρεσεων πιστευω, δεν ειναι με το τεφτερι ποτε ακριβως περναει ΚΤΕΟ.Απλα η ενσυνειδητη αποφυγη ειναι λαθος.Σε οποια κατηγορια και αν ανηκεις, πληρωσε το, οπως κανουμε ,αναγκαστικα, ολοι μας.

Βάλτε όλοι υπενθύμιση στο κινητό σας ….. Εγώ πάντως αυτό κάνω το έχω μία μέρα νωρίτερα για να κλείσω ραντεβού (τηλεφωνώ για καλό και για κακό πρώτα) και δεν σκοτίζω το κεφάλι μου , το προτείνω σε όλους ….. σαφώς όμως όπως βολεύετε ο καθένας ……