PDA

Επιστροφή στο Forum : 200.000 χιλιομετρα...


giannis 116
28-01-12, 04:52
...παρα κατι για την ακριβεια!

Και φωτος για του λογου το αληθες!

Απ' τις ελαχιστες σειρα 1 ολων των εκδοσεων στην Ελλαδα, που εχουν πιασει τετοιο νουμερο χιλιομετρων νομιζω.

paganis
28-01-12, 10:22
αντε και εις ανωτερα...καλα χιλιομετρα να χεις! παντως αν το σκεφτεις...εχεις πληρωσει ενα ακομα οχημα...σε βενζινες και μονο!

georgepap
28-01-12, 10:52
Και στα 500000 με το καλο!
Τελικα μπορει τα καινουργια bmw να ειναι πιο ''ευαισθητα'' δεν
παυουν ομως να προσφερουν πολλα χιλιομετρα...

Nikos120i
28-01-12, 13:47
Ωραίος Γιάννη!! :)

αντε και εις ανωτερα...καλα χιλιομετρα να χεις! παντως αν το σκεφτεις...εχεις πληρωσει ενα ακομα οχημα...σε βενζινες και μονο!

Γιατί στο άλλο όχημα δεν θα έβαζε βενζίνη? :scratchch

E36 RULES!!
28-01-12, 14:38
Άντε και στα διπλάσια τώρα!! :rockon:
Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!!!!! Αν θυμάμαι καλα πολλά απο αυτα εχουν γινει σε εθνικές, ε?



Γιατί στο άλλο όχημα δεν θα έβαζε βενζίνη? :scratchch

+1 lol

giannis 116
28-01-12, 15:24
Ευχαριστω ρε παιδια για τις ευχες να στε καλα κι εσεις να χαιρεστε τα οχηματα σας σε οσο περισσοτερα και με λιγοτερα προβληματα γινεται χιλιομετρα!

Καποια στιγμη να βρω λιγο χρονο θα γραψω κι ενα μινι ιστορικο αυτων των χιλιομετρων, που, πως γραφτηκαν, τα προβληματα, τους καημους αλλα και τις χαρες.

Παντως οποιος το βλεπει απο κοντα τ αμαξι δε πιστευει οτι εχει τοσα χιλιομετρα απ την τοσο καλη κατασταση που το διατηρω. Να φτιαξει λιγο ο καιρος να του ριξω μια καλη περιποιηση και θα βγαλω καμια προσφατη φωτο να το δειτε πως καλοστεκεται ακομα και σε αυτα τα χιλιομετρα.

gearboxer
28-01-12, 15:28
Μπράβο ρε Γιαννάκο άλλα τόσα και καλύτερα χιλιόμετρα να έχεις. Στα σωστά χέρια ακόμα και μία AlfaSud 300αρίζει..

Dimzan
28-01-12, 16:04
αντε και εις ανωτερα!

εχω λιγο χαμηλα στην εκτιμηση μου τη σειρα 1 λογω των προβληματων που βγαζει αλαλ γαι να χεις φτασει 200.000χλμ λογικα το αμαξι εχει καλη ποιοτητα-αξιοπιστια στα κυρια μηχανικα μερη.


υγ αν εκανα τοσα χλμ αθ εβαζα υγραεριο χθες.

giannis 116
28-01-12, 17:34
Παρα 1 χτες...συν 1 σημερα!

@ Dimzan

Τα κυρια μερη του οπως: Μοτερ αυτο καθεαυτο, κιβωτιο, διαφορικο, αμαξωμα και αλλα 'μικροτερα', οπως πορτες, παραθυρα, φωτα, ηλεκτρικα, εξατμιση, εχουν δειξει αξιοθαυμαστη αξιοπιστια και αντοχη. Να φανταστεις οτι εκανα μετρηση συμπιεσης στα περιπου 170.000χμ και εκτος του Νο3 κυλινδρου αν θυμαμαι καλα που ηταν ελαφρως 'πεσμενος' αλλα μεσα στα ορια, οι υπολοιποι ηταν σα να ειχαν βγει χτες απ το εργοστασιο. Καταναλωση λαδιου εχω περιπου 1 λιτρο στις 12.000χμ και με σχετικη σκληρη χρηση. Την ονομαστικη του τελικη την πιανει ακομα, οκ οχι και τοσο συντομα, αλλα την πιανει! Οποτε για μενα στεκεται καλα και θα στεκεται (ευχομαι!) για πολυ ακομα μιας που το εχω παντρευτει κιολας! Οσο για τα προβληματα που συναντησα θα τα γραψω συγκεντρωτικα ολα σε καποιο επομενο ποστ μου.

Nick_compact
28-01-12, 20:16
Απροβλημάτιστα αυτοκίνητα λίγα υπάρχουν έτσι κι αλλιώς.

rapid_fast
28-01-12, 21:58
...παρα κατι για την ακριβεια!

Και φωτος για του λογου το αληθες!

Απ' τις ελαχιστες σειρα 1 ολων των εκδοσεων στην Ελλαδα, που εχουν πιασει τετοιο νουμερο χιλιομετρων νομιζω.

Ποιό έτος το πήρες??

topmar
28-01-12, 22:09
....να τα εκατομμυριάσεις!!

giannis 116
29-01-12, 00:25
Λοιπον...

Για τη σειρα 1 πρωτοενημερωθηκα απ τον ειδικο τυπο, ανοιξη-αρχες καλοκαιριου του 2004. Τοτε ειχα ενα VW Golf IV 1.6 105PS. Μου αρεσε πολυ η ιδεα ενος hatch BMW με πισω κινηση, το μοναδικο στην κατηγορια, και με τον ελκυστικο για Ελλαδα κινητηρα 1600κ.εκ. Μου αρεσε το εμπρος μερος που εφερνε πολυ σε μουρη 3αρας Ε46 f/l εκεινης της εποχης και πισω μερος 5θυρου hatchback. Στο πλαι μου θυμιζε πολυ τη Ζ3 coupe. Το εσωτερικο το λατρεψα γιατι παντα μου αρεσαν τα σπαρτιατικα, λιτα και ποιοτικα εσωτερικα αυτοκινητων με γνωμονα τη χρηστικοτητα κι οχι τη φιγουρα με πολλα πολλα 'μπλιμπλικια'. Καθολου φορτωμενο, οδηγοκεντρικο και ποιοτικο, ανωτερο κι απ του Α3 της εποχης που θεωρουσα κορυφαιο εσωτερικο τοτε για hatchback, καλυτερο και της 147 επισης της εποχης που εκτος του ντηζαιν δε μου ελεγε και τιποτα αλλο. Ετσι για να το συγκρινουμε και με τους αντιπαλους της εποχης του.
Εως τοτε δεν ειχα σκοπο να αλλαξω αυτοκινητο καθως το Golf ηταν τοτε μολις 1μιση ετους. Ειδα ομως απο κοντα τελος Ιουνιου του '04, σε μια υπαιθρια εκθεση BMW στη Γερμανια, ενα αυτοκινητο δοκιμων και απλα ερωτευτηκα! Δε ξερω αν σας εχει τυχει ποτε να ερωτευτειτε κεραυνοβολα με αντικειμενο και οχι με προσωπο... Εμενα μου τυχε και μου στοιχειωσε τα ονειρα!
Τοτε αποφασισα οτι το Golf θα επαιρνε ποδι, εξαλλου ειχα και κατι τραβηγματα με αυτο, με ειχαν τρακαρει ασχημα, η επισκευη εγινε ακομα χειροτερα με αποτελεσμα να ειχα ενα κακοφτιαγμενο στραβο αμαξι που καθε φορα που εμπαινα μεσα ξενερωνα. Ατυχο αυτοκινητο, δε μου πηγε καθολου καλα.
Εψαξα βρηκα οσες πληροφοριες ηταν δυνατον για τη νεα σειρα 1, τελος Αυγουστου (στους Ολυμπιακους) του '04 το Golf πουληθηκε και αρχες του ιδιου Σεπτεμβρη παραγγελθηκε η 116!
Να σημειωσω εδω πως τοτε στις Ελληνικες αντιπροσωπειες δεν ειχαν ουτε φωτογραφια να μου δειξουν, δε ξερανε τιποτα απο τιμες, εξοπλισμο κλπ. Η παραγγελια εγινε στη Γερμανια, εν τω μεταξυ εγω ειχα ηδη μετακομισει εκει απ τον Ιουλιο. Κι εκει αν και ειχαν καταλογους με τιμες εξοπλισμους κλπ δεν ειχαν ακομα αυτοκινητα στις εκθεσεις! Οποτε εγω παρηγγειλα τ αυτοκινητο απο καταλογους καθαρα χωρις καν να το εχω οδηγησει! Εχοντας δει μονο ενα 'μουλαρι' δοκιμων! Θα μου πειτε εισαι τρελος! Και ναι ειναι καθαρη τρελα και μεγαλο ρισκο! Σα να παιρνεις γουρουνι στο σακι, ολοκαινουριο μοντελο, πρωτοεμφανιζομενο στην αγορα κι εγω παρηγγειλα στα τυφλα τελειως!
Η παραγγελια εγινε στο τμημα διπλωματικων πωλησεων στο Βερολινο. Καμια 10αρια μερες αφου παρηγγειλα εγινε η επισημη παρουσιαση του μοντελου στη Γερμανια! Το αυτοκινητο ηταν ετοιμο Οκτωβρη και το παρελαβα αρχες Νοεμβρη απ το Μοναχο απ το κεντρο πελατων Ευρωπης της BMW. Τοτε το BMW Welt απο οπου παραλαμβανουν σημερα δεν υπηρχε, το εχτιζαν τοτε...

giannis 116
29-01-12, 00:37
...Την 1η μερα μετα την παραλαβη του εκανα 1100χμ! Απο τοτε εκανα περιπου 70.000χμ σε 2 χρονια κοντα, σχεδον ολα ειχαν γινει σε Γερμανικες autobahn και Ευρωπαικους αυτοκινητοδρομους. Προσωπικο ρεκορ ηταν 1600και κατι ψιλα χιλιομετρα σερι, non stop σε 17 ωρες απο εμενα μονο οδηγο! Απο Βορεια Γερμανια ως την Ανκονα με στασεις μονο για κατουρημα, καφε, βενζινη, φαγητο και τσιγαρο των 2 συνοδηγων μου, που κοιμοντουσαν εν αλλαξ για να ειναι παντα ενας ξυπνιος να μου μιλαει! Στο τελος της διαδρομης και πριν το λιμανι της Ανκονας κοιμηθηκαν κι οι 2, κι εγω ημουν χάλια λιγο ακομα να ειχε δε θα αντεχα ουτε κι εγω, φοβερη εμπειρια αλλα ξανα σερι δεν το εκανα ποτε!
Στην Ελλαδα ηρθε παραμονες Χριστουγεννων 2006 και εκτελωνιστηκε Γεναρη του 2007.
Εκτοτε δυστυχως δεν ξαναβγηκε απ τα συνορα για κανενα λογο...
Οι συνθηκες και οι δρομοι που οδηγηθηκε ηταν απο υπεραυτοκινητοδρομους στην Ευρωπη εως κατσικοδρομους Ελληνικης επαρχιας και νησιων. Ο καλυτερος δρομος που οδηγησα ηταν στην Ελβετια με τουνελ δεκαδων χιλιομετρων και ο χειροτερος κατι νεροφαγωμενοι χωματοδρομοι σε επαρχια και νησια εδω Ελλαδα. Εξωτερικες θερμοκρασιες που δουλεψε ηταν η χαμηλοτερη -12.5C, αλλα εκανε και απειρες πρωινες εκκινησεις μετα απο παγωμενες νυχτες που κατεβαζε και -20. Υψηλοτερη ηταν καυσωνας του καλοκαιριου του 2007 στην Αθηνα με περιπου +55. Για προβληματα και βλαβες με νεοτερα posts...

Xristis_Smpena
29-01-12, 03:39
...Την 1η μερα μετα την παραλαβη του εκανα 1100χμ! Απο τοτε εκανα περιπου 70.000χμ σε 2 χρονια κοντα, σχεδον ολα ειχαν γινει σε Γερμανικες autobahn και Ευρωπαικους αυτοκινητοδρομους. Προσωπικο ρεκορ ηταν 1600και κατι ψιλα χιλιομετρα σερι, non stop σε 17 ωρες απο εμενα μονο οδηγο! Απο Βορεια Γερμανια ως την Ανκονα με στασεις μονο για κατουρημα, καφε, βενζινη, φαγητο και τσιγαρο των 2 συνοδηγων μου, που κοιμοντουσαν εν αλλαξ για να ειναι παντα ενας ξυπνιος να μου μιλαει! Στο τελος της διαδρομης και πριν το λιμανι της Ανκονας κοιμηθηκαν κι οι 2, κι εγω ημουν χάλια λιγο ακομα να ειχε δε θα αντεχα ουτε κι εγω, φοβερη εμπειρια αλλα ξανα σερι δεν το εκανα ποτε!
Στην Ελλαδα ηρθε παραμονες Χριστουγεννων 2006 και εκτελωνιστηκε Γεναρη του 2007.
Εκτοτε δυστυχως δεν ξαναβγηκε απ τα συνορα για κανενα λογο...
Οι συνθηκες και οι δρομοι που οδηγηθηκε ηταν απο υπεραυτοκινητοδρομους στην Ευρωπη εως κατσικοδρομους Ελληνικης επαρχιας και νησιων. Ο καλυτερος δρομος που οδηγησα ηταν στην Ελβετια με τουνελ δεκαδων χιλιομετρων και ο χειροτερος κατι νεροφαγωμενοι χωματοδρομοι σε επαρχια και νησια εδω Ελλαδα. Εξωτερικες θερμοκρασιες που δουλεψε ηταν η χαμηλοτερη -12.5C, αλλα εκανε και απειρες πρωινες εκκινησεις μετα απο παγωμενες νυχτες που κατεβαζε και -20. Υψηλοτερη ηταν καυσωνας του καλοκαιριου του 2007 στην Αθηνα με περιπου +55. Για προβληματα και βλαβες με νεοτερα posts...


Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, περιμενουμε τη συνεχεια!!

gsova
30-01-12, 12:07
28.000 χλμ /έτος μέσος όρος... αυτά είναι! Να το χαίρεσαι το καμάρι, άντε και στα 400.000...

sdrala
31-01-12, 16:22
φίλε γιάννη καλά ταξίδια σου εύχομαι με την μπέμπα σου.εχουμε ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο στο ίδιο χρώμα.
το δικό μου είναι 6ος του 2005 και γράφει αισίως 190.000 χλμ.
είμαι απόλυτα ικανοποιημένος , αν το άλλαζα πάλι το ίδιο θα έπαιρνα.
με έχει αφησει μόνο μια φορά από κομπρεσορα aircondition απο βλακεία όμως του service γιατι το είχαν δει το πρόβλημα και με άφησαν να το πάρω , κατα τα άλλα μόνο βενζίνη θελει.δεν ξέρει τι πάει να πει συνεργείο.
ειχα golf kai ξερω....
αν εξαιρέσεις το γκαζι είναι φοβερό αυτοκίνητο και δεν χάνει το καμάρι του ακόμα και 7 χρόνια μετά.
welldone bmw.

oldcarskickass
31-01-12, 17:15
Δεν παίζει ρε συ, λες ψέμματα, και το λέω αυτό από προσωπική εμπειρία, γιατί δεν έχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ (ΠΟΥΘΕΝΑ) να πωλείται αμάξι με περισσότερα από 5000 χλμ το χρόνο στην Ελλάδα.

Είσαι απατεώνας και πρέπει να καείς στην κόλαση.

Παρακαλώ τους admin να επιληφθούν αυτού του καταφανούς ψέμματος.

ΥΓ: 178χιλ χλμ αισίως το δικό μου.

Dim77
31-01-12, 17:29
Όσοι δήλωσαν πάνω από 100900 χλμ που γράφει το Ε46 μου, :banned: :smokin:

:icon18:

Να τα εκατομμυριάσεις Γιάννη. Έτσι χαίρεσαι το αυτοκίνητο σου. Το αγόρασες γιατί σου άρεσε πραγματικά και το απόλαυσες σε πληθώρα διαδρομών.

andreas_R
31-01-12, 17:32
Μια χαρα τα χλμ αυτα!!!

Καλη συνεχεια!
Να παιρνουμε και θαρρος οσοι θελουμε m3 ε36 τα οποια εχουν στανταρ τοσα χλμ και παραπανω φυσικα

giannis 116
02-02-12, 00:19
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, περιμενουμε τη συνεχεια!!

Τωρα τα θεματα τα οποια με απασχολησαν, βλαβες, προβληματα, τεχνικα και αλλα θεματα. Θα προσπαθησω να τα αναφερω ολα με χρονολογικη σειρα, συμπτωματα, λυσεις κλπ οσο γινεται καλυτερα και περιεκτικα. Αν ξεχναω κανενα θα το συμπληρωνω σε επομενα ποστ.

Στα δυο χρονια που το ειχα στη Γερμανια απο καινουριο και οσο ηταν μεσα στην εγγυηση δεν εκανε τιποτα σοβαρο που να χρηζει αντικαταστασης ή επιδιορθωσης.
-Μια φορα αναψαν κατι λαμπακια, check engine και αισθητηρα πιεσης χωρις ρεταρισματα τιποτα, ηταν μετα απο κανα δυο βδομαδες ακινητο σε κρυο και υγρασιες. Εγινε διαγνωση δε βγηκε κατι, μαλλον τα πρωτα ηλεκτρονικα του φαντασματακια.
-Μια αλλη φορα δε δουλευε καθολου ο ανεμιστηρας του κλιμα ενω η οθονη αναβε κανονικα, ο συμπιεστης δουλευε επισης κανονικα. Μολις το ανεφερα στην τοπικη αντιπροσωπεια αμεσως παραγγελθηκε νεος ανεμιστηρας για αντικατασταση! Ομως πριν παω στο ραντεβου το ψαξα λιγο και τελικα εφταιγε η ασφαλεια του που δε παταγε καλα, μαλλον ειχε ξεκουμπωσει απο κραδασμους ή κι εγω δε ξερω τι! Την κουμπωσα σωστα και μετα δουλεψε μια χαρα! Ενημερωσα την αντιπροσωπεια και δεν αλλαχτηκε τιποτα! Τι ειναι αυτοι οι Γερμανοι! Δεν ελεγξαν καν τις ασφαλειες, ποναει χερι, κοψει χερι!
-Αλλη μια επισκεψη ηταν απλα για μια ζυγοσταθμιση καθως τη δευτερη χρονια με τα καλοκαιρινα μου λαστιχα, κοσκινιζε το τιμονι στα 80χαω περιπου.
-Τελος στη Γερμανια στα πλαισια εγγυησης βαφτηκε ο εμπρος προφυλακτηρας καθως ειχε αρχισει να ξεφλουδιζει απο πετραδακια κι αλατια που ειχε φαει με το τσουβαλι και με μεγαλες ταχυτητες και απο μια μικρη...επακουμβιση απο μια απροσεκτη κυρια κατα το παρκαρισμα. Απλα τους το πηγα, τους εδειξα το χρωμα που ειχε αρχισει να ξεφλουδιζει κυριως γυρω απ την εμπρος πινακιδα και μου κλεισανε ραντεβου να κρατησουν τ αμαξι για να βγει να βαφτει και να ξαναμπει ο προφυλακτηρας. Ουτε πολλα πολλα, ουτε να το συζητησουν κλπ οπως μου ειχαν κανει για ιδιο προβλημα εδω στην Ελλαδα στη VW οταν ειχα το Golf...
Αυτα τα ολιγα στη Γερμανια, γενικα πολυ απροβληματιστα περασαν τα 2 πρωτα χρονια κι ας του ειχα πιει το αιμα στα χιλιομετρα και στα χιονια!
Να σημειωσω οτι εκαψε 1 λιτρο λαδι μονο στο στρωσιμο και μετα την 1η αλλαγη λαδιου μου ξανακαψε παραπανω απ το φυσιολογικο πριν λιγο! Δηλαδη στις 200.000χμ περιπου! Σκυλι μοτερ οφειλω να ομολογησω κι ας μην ειναι δυνατο!

giannis 116
02-02-12, 00:21
Στην Ελλαδα τωρα...

-Χαλαει ο αισθητηρας βαρους συνοδηγου. Αυτο πρεπει να ηταν απο γονατο καποιου κοπανου σε κανα πλυντηριο στανταρ, δε χαλανε απο μονα τους αυτα. Εκτος εγγυησης πλεον, απ τη τσεπη μου. Τιμη δε θυμαμαι ακριβως αλλα δε το λεγες και φτηνο.
-Σπαει η τροχαλια του συμπιεστη κλιματισμου. Αυτο ηταν χοντρο γιατι με αφησε στη μεση του δρομου καλοκαιριατικο. Εκανε ενα θορυβο και δεν ειχαν βρει τι μπορει να ειναι, το αφησαν ετσι και με αφησε. Μετα απο αμεσο και ασφυκτικο 'πρεσσινγκ' απο πλευρας μου στο συνεργειο που το πηγαινα, εξουσιοδοτημενο, μου περασαν σαν εγγυηση καλης θελησης το ανταλλακτικο του συμπιεστη και πληρωσα εργατικα, λουρι που ειχε σπασει, φρεον και ψυκτελαιο. Και παλι με γδαρανε αλλα γλιτωσα τα χοντρα, 900€ εκανε ο συμπιεστης με ΦΠΑ...
-Αρχισαν τα κολπα με τα check engine και τα ρεταρισματα. Για αρχη καθαριζεται ο MAF, μετα αλλαχτηκε 2 φορες μαλιστα, μαλλον τελικα τσαμπα καθως μπορει στα διαγνωστικα να δειχνει οτι φταιει ο MAF αλλα τελικα δεν ειναι ο MAF!
-Αλλαζεται η εσωτερικη τσιμουχα στεγανοτητας της πορτας του οδηγου. Ειχε ξεραθει και ειχε ξεκολλησει και επμαζε νερα η πορτα στο εσωτερικο απ το μπρατσο του καθρεπτη.
-Κολλαγε η ηλιοροφη, ηθελε καλο καθαρισμα και λιπανση γιατι απ τη βρωμα ζοριζε ο μηχανισμος.
-Αλλαζεται ολος ο μηχανισμος του πισω υαλοκαθαριστηρα, ειχε παρει μεσα στο μηχανισμο νερα και 'μπετωσε' μια μερα αφου ειχαν προηγηθει σποραδικα κολληματα του μακτρου. Βασικα ισως μπορουσε και να ειχε επισκευαστει αλλα αλλη μια λαθος επιλογη συνεργειου μου κοστισε αλλη μια φορα τσαμπα λεφτα...
-Αλλαζονται και οι 2 πισω οδηγοι στις δαγκανες. Ειχαν αποκτησει ελευθεριες και χτυπαγαν οταν περναγα πανω απο ανωμαλιες του δρομου.
-Αλλαχτηκαν στο κιβωτιο κατι τσιμουχακια, δε ξερω να σας εξηγησω ακριβως αλλα κι αυτο ειχε αποκτησει ενα 'παιζο' και για να μειωθει αλλαχτηκαν κι αυτα.
-Αλλαχτηκαν και οι 2 αισθητηρες προαναφλεξης (knock sensors), υπαρχουν 1 ανα 2 κυλινδρους. Προληπτικα γιατι το προβλημα με τα ρεταρισματα συνεχιζε αλλα τελικα ουτε αυτοι εφταιγαν.
-Αλλαγη και του αισθητηρα αυτοματης ανακυκλωσης κλιματισμου, καποια στιγμη α παιξε κι αυτος. Αυτο εκτιμω πως εγινε απο απροσεξια σε ενα ακομα λαθος επιλογης συνεργειο που το πηγα για το χρονιο προβλημα με τα ρεταρισματα, και βαλε βγαλε καλυματα καλωδια κλπ για να βγει να μπει ο εγκεφαλος, χτυπηθηκε αυτος ο αισθητηρας και τα παιξε. Ο αισθητηρας αυτος στερεωνεται σε πλαστικο καλυμα που ειναι πανω απ τη θηκη του εγκεφαλου, οποτε για να βγει ο εγκεφαλος, μετατοπιζεται κι αυτος.
-Και παμε στον εγκεφαλο....840 ολοκληρα ευρω ΤΖΑΜΠΑ! Αλλη μια λαθος διαγνωση τελικα, αλλαγη εγκεφαλου...Η 1η μεταμοσχευση αποτυχημενη, εμεινα στο κεντρο της Αθηνας μια μερα μετα την αλλαγη, ξανα συνεργειο με γερανο, αλλη αλλαγη, πολυ αναμονη, πολλα νευρα! Μετα απο λιγο καιρο ξανα τα αρχικα συμπτωματα με λαμπακια και ρεταρισματα! Τελικα κατεληξα οτι δεν εφταιγε ουτε ο εγκεφαλος αλλα η καλωδιωση του μοτερ! Εχει να εμφανιστει καιρο το συμπτωμα αλλα καθε φορα που μπαινει τ αμαξι σε διαγνωση βγαινει ενας κωδικος σφαλματος που 'δειχνει' MAF αλλα δεν ειναι MAF οπως εγραψα και πριν, ειναι καλωδιωση! Αλλα 400 ευρω περιμενουν να φυγουν απ τη τσεπη μου γι αυτο αλλα οχι ακομα, αμα δε το ξανακανει ή ακομα καλυτερα (ή χειροτερα) αμα δε μεινω δεν αλλαζω τιποτα! Ισως αμα κανω καμια οικονομια, που δε το βλεπω, να την αλλαζω μονο και μονο μηπως και δω βελτιωση στην καταναλωση, γιατι καιω πολυ και δε ξερω αν φταιει και αυτο...

giannis 116
02-02-12, 00:23
-Αλλαγη και τα δυο πλαινα λευκα φλασακια καθως ειχαν γινει κιτρινα με τον καιρο, αυτο καθαρα για αισθητικους λογους, τα φλας δουλευουν ακομα με τις μαμα λαμπες.
-Αλλαγη η τροχαλια στροφαλου καθως ειχε πεταξει ενα 'βυζι' το καουτσουκ, ειχε δηλαδη αρχισει να χωριζει το ελαστικο απ το μεταλλικο μερος.
-Σχεδον ολα τα ρουλεμαν, τροχαλιες, ραουλα των βοηθητικων οπως αντλια υδραυλικου, alternator κλπ αλλαγη γιατι με τον καιρο κολλαγανε και κανανε θορυβο.
-Δυο φορες η μιζα ολικη επισκευη, εννοειται οτι γι αυτη τη δουλεια θελει ξηλωμα της που δεν ειναι και τοσο ευκολη δουλεια.
-Οι λαμπες πορειας 2 ή τρεις φορες ολα αυτα τα χιλιομετρα και χρονια. Καλα νομιζω καθως τα εχω τα φωτα αναμμενα και μερα και Γερμανια και Ευρωπη γενικα τα ειχα υποχρεωτικα, οποτε ειναι οι λαμπες που εχουν τις περισσοτερες ωρες λειτουργιας.
-Η ασφαλεια του ρευματοδοτη στη κεντρικη κονσολα εχει καει 2 φορες.
-Εχω αλλαξει κομματι της υδραυλικης κρεμαγιερας λογω διαρροης υγρου απο τα 'μαρκουτσια' της.
-Καινουριο σετ τσιμουχες του καλυματος των βαλβιδων (ψευτοκαπακου), λογω διαρροης λαδιου απ τις μεσα τσιμουχες στις φωλιες των μπουζι
-Το λαμπακι στο ντουλαπακι δεν αναβε λογω του οτι ειχαν ανοιξει οι επαφες που το κραταγαν και του εδιναν ρευμα, με το χερι εφερα τα λαμακια λιγο πιο κοντα και οκ τοτε.
-Αλλη προσφατη βλαβη η διατρηση του σωληνα φρεον απο σωληνα ζεστου νερου καλοριφερ ο οποιος με τη σειρα του 'πηδηξε' απ τα κλιπς-στηριγματα του και γι αυτο ηρθε σε επαφη και 'εφαγε' τον αλουμινενιο σωληνα φρεον και με την τριβη τον τρυπησε. Αλλαγη σωληνων, ψυκτικου υγρου, φρεον, ψυκτελαιου και κλιπς.
-Αλλαγη βολαν, ειχε αποκτησει ελευθεριες και εκανε θορυβο.

giannis 116
02-02-12, 00:25
-Δυο φορες ισιωμα οι μπροστινες ζαντες και αρκετες ζυγοσταθμισεις και ευθυγραμμισεις. Τα ισιωματα ισως να μην ηταν απαραιτητο καθως και πολλες αυθυγραμμισεις-ζυγοσταθμισεις ηταν χαλια, παλι λανθασμενες επιλογες συνεργειων...

Τωρα απο θεματα σερβις εκτος των 'κλασσικων' εχω αλλαξει εμπρος 2 φορες δισκους και πισω μια φορα.
Οι αφτερμαρκετ που εβαλα την πρωτη φορα Zimmermann δε βγηκαν ισαξιοι των μαμα, οποτε τις επομενες αλλαγες εβαλα ξανα μαμα μπρος πισω, λιγο ακριβοτεροι αλλα σαν ΟΕΜ ειδικα στα (στανταρ) φρενα, δε νομιζω να βρω, οποτε γνησιοι BMW κι εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ειδικα στα φρενα τσιγκουνιες δε κανω και δε πρεπει να γινονται.
Τακακια εχω βαλει 2 φορες αφτερ μαρκετ Textar και κανα δυο ακομα Ferodo. Σε αποδοση επισης σα τα μαμα κανενα αλλα τα Ferodo σιγουρα βγαζουν λιγοτερο τριβιδι και υπο συνθηκες τριζουν κατα τι λιγοτερο απ τα μαμα.
-Επισης ειχα προβληματα με τους αισθητηρες φθορας τους αφτερμαρκετ της ΑΤΕ. Λιγο πριν το σερβις και αμα κουραζονταν τα φρενα εβγαινε ενδειξη στο BC για αμεσο σερβις φρενων, ενω τα τακακια ειχαν ακομα ψωμι. Ισως να επηρεαζονταν απ την εντονη θερμοτητα. Με τους μαμα αιθητηρες παλι ξενοιασα.
Εχω αλλαξει και μια φορα λαδι σε διαφορικο και κιβωτιο. Καποια στιγμη στο μελλον θα το ξαναλλαξω.
Αμορτισερ εχω αλλαξει 2 φορες, τη μια με μαμα νορμαλ που ειχα, τη 2η μου τη βαρεσε, τα σκασα και αλλαξα ΟΛΗ την αναρτηση με μαμα 'Μ' μεχρι τελευταια βιδα και ροδελα, λογικα ειμαι ξανα για αμορτισερ αλλα οχι αμεσα ομως, εχουν ακομα ψωμι. Σε τελευταιο ελεγχο που εγινε βρηκαν λιγο μαλακα τα σινεμπλοκ μπροστα αλλα οχι να χρηζουν αμεσης αντικαταστασης. Καποια στιγμη στο μελλον κι αυτα.
-Να σημειωσω πως κατα την αλλαγη της αναρτησης με την 'Μ' δε μπορουσε να βγει ενα αμορτισερ απ τα μπροστινα γιατι μαλλον καποιος ασχετος ή το χε στραβωβιδωσει ή του χε μαμησει στο σφιξιμο κατα τη προηγουμενη αλλαγη που ειχε γινει σε εξουσιοδοτημενο. Βγηκε με τα χιλια ζορια, αφου το παξιμαδι ασφαλειας ειχε 'κουρεψει' σπειρωματα και χαλασε και το πιατελο του για να βγει και αποτελεσμα αλλαγη και του πιατελου.
Αλλο μη προβλεπομενο σερβις που εχω κανει ειναι αλλαγη φιλτρου βενζινης, αλλαζεται μαζι με το ρυθμιστη πιεσης και δεν ειναι φτηνο...

giannis 116
02-02-12, 00:27
Στις φθορες να συμπληρωσω σκουριες στην εξατμιση, τελικο καζανακι, σωληνας και αποληξη. Το τελικο καζανακι αλλαχτηκε μεσα στον πρωτο κιολας χρονο με μαμα σπορ καζανακι ανοξειδωτο που εδινε η BMW γι αυτο το μοντελο. Και καλυτερο οπτικο αποτελεσμα, λιγο, ελαχιστα καλυτερο ηχο και...σκουρια free!
Σκουριες μετα τον πρωτο Γερμανικο χειμωνα και τ αλατια απεκτησαν και οι δαγκανες. Αυτες βαφτηκαν στην Ελλαδα μαυρες οποτε λυθηκε και αυτο το οπτικο θεμα.
Σε αμαξωμα, πατωμα, μηχανη οτι δεν ηταν ανοξειδωτο σκουριασε, πιο πολυ ροδελιτσες και βιδες, παξιμαδια και οτι ηταν ανοξειδωτο/αλουμινιο 'θολωσε', εγινε πιο τραχυ στην υφη και εχασε τη γυαλαδα του οπως μπλοκ μηχανης, ειδικα το εμπρος μερος και alternator.
Κατι που ειδα και με ανυσηχησε λιγακι να σας πω την αληθεια ηταν σκουρια στην τραβερσα του εμπρος προφυλακτηρα στα σπειρωματα που βιδωνει ο κρικος ρυμουλκυσεως εμπρος. Θα μου πειτε εκει δε το βλεπει κανεις αλλα δεν ειναι θεμα οπτικο αλλα πιο σοβαρο για μενα καθως αυτο ειναι βασικο δομικο κομματι του αμαξωματος! Γι αυτο τι λετε να κανω, να το ψαξω πιο πολυ, ν αρχισω να ξηλωνω προφυλακτηρες για να δω ολη τη μετωπη με τα ραμφη κλπ πως ειναι απο σκουριες?! Παντως ο χωρος της μηχανης φαινεται οκ απο σκουριες, τα κυριως κομματια του αμαξωματος εννοω...

giannis 116
02-02-12, 00:30
Στο εσωτερικο φθορες ειχα στο καθισμα του οδηγου, στο κατω μερος η δερματινη ειχε σκασει, το ιδιο και η φουσκα του λεβιε ταχυτητων. Αρχικα επιδιορθωθηκαν σε γνωστο μαγαζι για ταπετσαριες αυτοκινητων. Στο καθισμα μπηκε νεο αφρολεξ αφου ειχε 'κατσει' το μαμα και νεα δερματινη και φτιαχτηκε και νεα φουσκα. Αργοτερα φουσκα και λεβιες αλλαχτηκαν με γνησιο 'Μ'. Το καθισμα παρεμεινε ως εχει, κραταει ακομα αν κι εχει 'γυαλισει' λιγο η δερματινη, τουλαχιστον δεν εχει σκιστει ακομα. Φθορα εχει και το μεσαιο κομματι του καθισματος οδηγου κατω που ειναι απο υφασμα sensatec. Τουλαχιστον δειχνει οτι η φθορα δε συνεχιζει αλλο ουτε δειχνει σημαδια πιθανου σκισιματος, απλα σα να εχει ξεθωριασει λιγο το χρωμα του υφασματος.
Φθορες ειχα και σε πολλα πλαστικα στο εσωτερικο οπως το καλυμα του καντραν και σχεδον σε ολα τα μπροστινα trims, χειρολαβες, διακοπτες παραθυρων, αεραγωγοι, ακομα και το καπακι απ το ασφαλειοκουτι κλπ. Τα εχω αλλαξει σχεδον ολα με καινουρια γιατι καποια ειχαν ερθει σε αθλια κατασταση και μου την εδινε να τα βλεπω ετσι ξεφλουδισμενα και γρατζουνισμενα. Εν μερει γι αυτη τη καταντια των πλαστικων εφταιγε η κακη ποιοτητα των πρωτων σειρα 1 παραγωγης, αλλά και αλλοι λογοι οπως απροσεξιες δικες μου με κλειδια, γυναικες με νυχια, και χρηση ισχυρων καθαριστικων ιδιως σε πλυντηρια αυτοκινητων και καταστηματων περιποιησης αυτοκινητου. Παντως αυτα που εβαλα μετα καινουρια και γνησια, εβλεπες οτι ειχαν αλλαξει τα υλικα με πιο ποιοτικα και λογικα πιο ανθεκτικα, θα δειξει ο καιρος. Ηδη εχω καποια γρατζουνισμενα παλι!

giannis 116
02-02-12, 00:34
Το ξερω οτι εγραψα πολυ πραμα, ισως κουραστικο και βαρετο, αλλα ειναι μια συνοψη της ιστοριας του αυτοκινητου ως τωρα. Επειδη ειναι μια ωρα περασμενη μπορει να ξεχασα και καποια πραγματα, οτι θυμηθω θα το γραψω σε νεα ποστ.
Θεωρειστε το κατι σαν...long term test, σε αληθινες συνθηκες ομως και χωρις καμια υπονοια διαφημισης ή δυσφημισης, απλα γεγονοτα, χρηση, φθορα, βλαβες, αποκατασταση, προληψη, συντηρηση σε ολες πραγματικα τις συνθηκες. Αν διαβαζει και κανεις απ τη BMW ελευθερα μπορει να χρησιμοποιησει αυτα τα στοιχεια οπως νομιζει!
Και οποιος θελει απ το φορουμ ρωταει ελευθερα εννοειται οτι γουσταρει σχετικα με το αυτοκινητο ετσι, ευχαριστως να απαντησω αν μπορω.

Dim77
02-02-12, 00:48
Πολύ ωραίο και καθόλου βαρετό.

Dimzan
02-02-12, 01:30
καποια προβλημα που αναφερεις δεν ειναι προβληματα. Ειναι φυσιολογικη φθορα.

Καποια παλι που αναφερονται ως φθορα ειναι μαλλον κακη ποιοτητα αναλωσιμων.

Καποια προβληματα παλι εμενα θα με εκαναν να πουλησω το αμαξι.

Σε χρηματα ποσο υπολογιζεις να εχεις δωσει σε βλαβες λογω κακης ποιοτητας? πανω κατω 5000?

giannis 116
02-02-12, 01:45
καποια προβλημα που αναφερεις δεν ειναι προβληματα. Ειναι φυσιολογικη φθορα.

Καποια παλι που αναφερονται ως φθορα ειναι μαλλον κακη ποιοτητα αναλωσιμων.

Καποια προβληματα παλι εμενα θα με εκαναν να πουλησω το αμαξι.

Σε χρηματα ποσο υπολογιζεις να εχεις δωσει σε βλαβες λογω κακης ποιοτητας? πανω κατω 5000?

Πραγματικα δε ξερω και να σου πω την αληθεια δε θελω καν να ξερω! Γιατι αμα τα βαλω κατω και τα υπολογισω, οπως ειναι μπλε θα παρω φορα και θα το φουνταρω απο κατω στο λιμανι!

gsova
02-02-12, 09:32
Πολύ καλό πόστ και μπράβο σου που μπήκες στον κόπο να τα γράψεις όλα. Είναι ένας σημαντικός οδηγός για όποιον θέλει να πάρει 116, να ξέρει που πονάει το αμάξι και ειδικά το δικό σου που έχει κάνει 200.000 χλμ σε πραγματικές συνθήκες γιατί λίγα ελληνικά 116 από το 2005 θα έχουν 200.000χλμ (κι όσα έχουν θα τα έχουν γυρίσει οι μαντράδες στάνταρ).

Εγώ έχω να παρατηρήσω ότι πολλές βλάβες (κυρίως με MAF και τέτοια) ξεκίνησαν απ'όταν επέστρεψες Ελλάδα. Δυστηχώς διακρίνω ότι τα συνεργεία αλλάζουν ανεξέλεγκτα parts με τη μέθοδο του trial-and-error χωρίς να είναι σίγουρα εάν το συγκεκριμενο part έχει ελάττωμα.

Είναι λυπηρό να συμβαίνει αυτό από ακριβά εξουσιοδοτημένα που θέλουν να αποκαλούνται επαγγελματίες και χρεώνουν ένα σκασμό λεφτά!

rapid_fast
02-02-12, 10:02
και ειδικά το δικό σου που έχει κάνει 200.000 χλμ σε πραγματικές συνθήκες γιατί λίγα ελληνικά 116 από το 2005 θα έχουν 200.000χλμ (κι όσα έχουν θα τα έχουν γυρίσει οι μαντράδες στάνταρ).

Τέτοια βλέπω και γίνομαι χαρούμενος...
Και χωρίς ιδιαίτερες βλάβες...
2005 αυγουστος/ 2012 Ιανουάριος 273.000 χλμ..

gsova
02-02-12, 10:35
Τέτοια βλέπω και γίνομαι χαρούμενος...
Και χωρίς ιδιαίτερες βλάβες...
2005 αυγουστος/ 2012 Ιανουάριος 273.000 χλμ..

...ω ρε φίλε... πάνω/κάτω 40 χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο...

gupakos
02-02-12, 11:24
Εγώ έχω να παρατηρήσω ότι πολλές βλάβες (κυρίως με MAF και τέτοια) ξεκίνησαν απ'όταν επέστρεψες Ελλάδα. Δυστηχώς διακρίνω ότι τα συνεργεία αλλάζουν ανεξέλεγκτα parts με τη μέθοδο του trial-and-error χωρίς να είναι σίγουρα εάν το συγκεκριμενο part έχει ελάττωμα.
Είναι λυπηρό να συμβαίνει αυτό από ακριβά εξουσιοδοτημένα που θέλουν να αποκαλούνται επαγγελματίες και χρεώνουν ένα σκασμό λεφτά!

:+1: Πολύ μεγάλη αλήθεια αυτό...και δίνεις τα λεφτά σου, και δεν λύνεις το προβλημά σου, και η ψυχολογία σου πέφτει...να πω ότι και σε ένα πρόσφατο πρόβλημα με το λαμπάκι μηχανής το διαγνωστικό δεν εντόπιζε συγκεκριμένο πρόβλημα (ένδειξη απλά για ΜΑΦ, με φτωχό μείγμα) και ο μηχανικός που πήγα πρότεινε βαλβίδα αναθυμιάσεων ("και βλέπουμε")...δεν την άλλαξα (ήθελε 120 ευρώ χωρίς να εγγυάται ότι είναι αυτό) και το πήγα αλλού, το ψάξανε και βρήκαν μία τρυπάρα στο λουφτ (προφανέστατη ακόμα και μένα που δεν το κατέχω και δεν ξέρω ακριβώς που να κοιτάξω πέρα από τα γενικά)...η διάγνωση έγινε μάλιστα σε συνεργείο που μου πρότεινε ο Γιάννης (giannis_116)...επειδή η αλλαγή έγινε χθες, θα του δώσω καμιά 10-αριά μέρες να σιγουρευτώ (ότι το φωτάκι δεν ξανανάβει) και θα γράψω το ιστορικό στο σχετικό thread που έχω ξεκινήσει (στα τεχνικά θέματα της Ζ3)...

giannis 116
02-02-12, 15:01
Τέτοια βλέπω και γίνομαι χαρούμενος...
Και χωρίς ιδιαίτερες βλάβες...
2005 αυγουστος/ 2012 Ιανουάριος 273.000 χλμ..

Για σειρα 1?.. Τι μοντελο?..

Κι εγω περιπου τοσα θα ειχα τωρα αμα δε μου επαιρνε μετρα το ΔΝΤ και η αχρηστοκυβερνηση μας! Απ τα ελαχιστα χομπυ, ψυχαγωγια και ευχαριστηση που ειχα ηταν η οδηγηση και οι εκδρομες και πλεον εχω περιοριστει σε διαδρομες σπιτι δουλεια και πισω..Και η δουλεια μου ειναι περιπου 5χμ απ το σπιτι μου!
Οσο γι αυτο που γραφτηκε πριν για λαθος και τζαμπα προληπτικες αντικαταστασεις ισως να φταιω κι εγω καθως πιστευα τον καθενα, εψαχνα ενα σωστο συνεργειο και συνεχως επεφτα πανω σε λαθος επιλογες. Πολλα συνεργεια απ τα οποια πηγα ηταν με τις καλυτερες 'διαπιστευσεις', πασιγνωστα, υποτιθεται απ τα καλυτερα και εχω φαει μεγαλη φολα απο 'ονοματα'. Βεβαια να μου πειτε θα μυρισω τα νυχια μου αμα το ταδε ή δεινα συνεργειο ειναι οκ τελικα; Απλα πηγαινα εκει και συνηθως επανω σε απογνωση να βγει μια λυση, κυριως για το μεγαλο προβλημα με τα ρεταρισματα και τα λαμπακια, τους ακουγα, αλλαζα πραγματα, εχανα χρημα και ακρη δεν εβγαζα στο τελος. Παντως η πικρα μου απ τα συνεργεια ηταν οτι σχεδον ολα με εβλεπαν σα πορτοφολι και κανενας μα κανενας δε παραδεχτηκε σφαλμα του να μου δωσει λεφτα πισω ή εστω απο τσιπα και φιλοτιμο τουλαχιστον να προσπαθησει να βρει τη λυση μια και καλη! Οι αφελειες και οι μπουρδες που εχω ακουσει ειναι απιστευτες, οκ δεν ειμαι μηχανικος αυτοκινητου, ομως δεν ειμαι και 'μυρωδιας', δεκα βασικα πραματα για τ αμαξι τα 'κατέω' και καταλαβαινα ποτε ακουγα κοροιδια... Τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα μας με τα συνεργεια, ισως τελικα για ολα αυτα τα προβληματα να ηταν η κακια η ωρα, ματι, κακη (πρωτη) παρτιδα αυτοκινητων ή και εγω δε ξερω τι αλλο!

rapid_fast
02-02-12, 15:07
Για σειρα 1?.. Τι μοντελο?..

Κι εγω περιπου τοσα θα ειχα τωρα αμα δε μου επαιρνε μετρα το ΔΝΤ και η αχρηστοκυβερνηση μας! Απ τα ελαχιστα χομπυ, ψυχαγωγια και ευχαριστηση που ειχα ηταν η οδηγηση και οι εκδρομες και πλεον εχω περιοριστει σε διαδρομες σπιτι δουλεια και πισω..Και η δουλεια μου ειναι περιπου 5χμ απ το σπιτι μου!

Οχι ρε, για Ε46 318ι λούξους..

giannis 116
02-02-12, 15:10
Οχι ρε, για Ε46 318ι λούξους..

Α, οκ! Μακαρι να συνεχισει να ειναι ετσι απροβληματιστο!

Dimzan
02-02-12, 16:28
...ω ρε φίλε... πάνω/κάτω 40 χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο...

οποιοσδηποτε χρησιμοποιει το αμαξι για τη δουλεια του , σαν εργαλειο κανει πολλα χλμ.

εδω κι εγω εκανα ενα διαστημα 20.000 το χρονο που τα θεωρω πολλα.


στη θεση του παναγιωτη θα επαιρνα ενα πετρελαιο yaris για να μειωσω τα εξοδα

giannis 116
10-02-12, 19:25
Αλλη μια εμπειρια με το αυτοκινητο που νομιζω οτι ταιριαζει καλυτερα να γραφτει εδω, εγινε πριν λιγες μερες με τις καταρρακτωδεις βροχες που εριξε στην Αθηνα αλλα και σε ολη την Ελλαδα.
Εκανα διαδρομη Κερατσινι Νεο Ηρακλειο μεσα σε πραγματικα φοβερη βροχη και δρομους γεματους νερα αλλα βατούς. Στην επιστροφη επειδη ειχα δει οτι ο Κηφισσος ηταν πηγμενος διαλεξα να παω απο Αττ Οδο, περιφερειακη Αιγαλεω και μετα Σχιστο. Το ηξερα οτι παντα με βροχη αυτη η διαδρομη δεν εχει γενικα μεγαλο προβλημα παρα μονο σε 2 σημεια, στο τελος της περιφερειακης Αιγαλεω διπλα στο διυλυστηριο και μετα μπροστα στο διυλυστηριο, στην εισοδο με την εθνικη οδο. Απλα ευχομουν να μην ειναι τοσο χαλια η κατασταση.
Ο δρομος ειχε κλεισει ομως απο τροχαια γιατι προφανως το νερο στο πρωτο σημειο ηταν πολυ βαθυ. Ετσι αποφασισα να μη γυρισω παλι πισω για να βγω απο Κηφισσο προς Πειραια αλλα διαλεξα να κανω το γυρο του διυλυστηριου, πηγαινοντας ουσιαστικα σε αγνωστο για μενα δρομο με την ευχη να μην εχει και τοσα νερα...
Δυστυχως ομως ο δρομος ηταν σκετη κολαση νερου... Σε 3-4 σημεια το βαθος του νερου ηταν απλα τρομακτικο και πολλα αυτοκινητα ειχαν μεινει. Εγω επαιρνα θαρρος απο καποια αυτοκινητα που προπορευονταν, μαλιστα ακριβως μπροστα μου ηταν μια 6αρα κι ελεγα απο μεσα μου αφου παει η 6αρα θα παω κι εγω!
Η 6αρα σε καποιο σημειο που το νερο ηταν πραγματικα βαθυ εμεινε, κριμα οντως, εγω προλαβα και προσπερασα χωρις παρατραγουδα. Σε 1-2 σημεια απ οτι καταλαβα ηταν γεφυρακια απο χειμαρρους που ειχαν πλυμμηρυσει. Δε μπορουσα να καταλαβω αν απο κατω μου ειχα ασφαλτο, χωμα, λασπη ή...κενο! Στο πιο βαθυ σημειο, που εμεινε η 6αρα, το νερο υπολογισα οτι εφτανε ισα με τα φωτα μου αφου στην 6αρα καβαλησε το καπω... Με τα πολλα αργα αλλα σταθερα καταφερα και βγηκα εθνικη στον κομβο του Ασπροπυργου και γυρισα σωος σπιτι μου!
Τοσο τρομο ελαχιστες φορες ειχα νιωσει στη ζωη μου οσο κινουμαι και θυμαμαι... Αυτο μονο που προσευχομουν δεν ηταν μονο μη μεινω, αλλα χειροτερα μη με παρεσερνε κανενας απο αυτους τους πλυμμηρισμενους χειμαρους και με βρισκαν ανοιχτα του ορμου της Ελευσινας να μαι τροφη για τα ψαρια...
Ηταν μεγαλη βλακεια μου τελικα να μη παω απο κυριους δρομους κι ας εκανα και 10 ωρες και το γυρο του κοσμου! Επισης φαουλ της τροχαιας να μη κλεισει και αυτο το δρομο πισω απ το διυλιστηριο.
Σκεφτομουν συνεχεια να μη παρει νερα η εισαγωγη, ή η εξατμιση ή τιποτα ηλεκτρονικα και επισης ελεγα απο μεσα μου τι καλα θα ταν να χα ενα τζηπακι τωρα!
Και μια που ειπα για τζηπακι να αναφερω εναν δυο απαραδεκτους 'τζηπακηδες' που ενω εβλεπαν την κατασταση, κολλαγαν πισω μου, με στραβωναν με τα φωτα και προσπερασαν με φορα πλυμμηριζοντας και το παρ μπριζ μου με τα απονερα τους και στιγμιαια δεν ειχα καθολου ορατοτητα. Απλα απαραδεκτοι!
Τελικα ισως με τη βοηθεια του Θεου το αυτοκινητο με εβγαλε αλλη μια φορα παληκαρι σε τοσο αντιξοες συνθηκες. Οταν βγηκα στην εθνικη σταματησα να βαλω και βενζινη και ανοιξα το καπω να δω μεσα στο χωρο της μηχανης τι γινοταν, κοιταξα κι απο κατω, θολους, φρενα, εξατμιση μην ειχε γινει τιποτα ενυδριο, τελικα ολα μια χαρα φαινονταν και το αυτοκινητο δε μου εκανε τιποτα ουτε τις επομενες μερες απο πιθανη εισροη νερου σε καλωδια αισθητηρες κλπ. Τσεκαρα και την καμπινα μεσα, μιλαμε για στεγανοτητα υποβρυχιου με νερα να φτανουν και ισως να ξεπερνανε τους μαρσπιεδες!
Επισης αλλο τρομακτικο ηταν οτι δεν ειχα φρενα καθολη τη διαρκεια της διαδρομης, επειδη οι τροχοι ηταν μεσα στο νερο, ειχαν βραχει οι δισκοι, τα τακακια δεν επιαναν και οταν βγηκα σε ανοιχτο δρομο 'τσιμπαγα' λιγο λιγο τα φρενα για να ζεσταθουν, να στεγνωσουν και να πιασουν. Παλι καλα αυτο το θυμομουν απο Γερμανια που μου το ειχαν πει γιατι εδω στην Ελλαδα δε περιμενα απο κανενα δασκαλο να μου το πει. Οταν κινεισαι πολυ αργα μεσα στους πλυμμηρισμενους δρομους κι οσο δεν ειναι καμια σοβαρη κατηφορα δε σε πολυνοιαζει αλλα τη στιγμη που βγαινεις σε κεντρικο δρομο κι εχεις και τη λαχταρα να τρεξεις να φυγεις απ την πλυμμηρα τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να προκληθει ατυχημα απο τα βρεγμενα φρενα.
Τελος καλο ολα καλα λοιπον, ελπιζω να μη βγει τιποτα απο τυχον νερα που περασαν καπου, αλλα αμα ηταν δε θα το χε βγαλει ηδη ως τωρα?..

Αλλη μια (τρομακτικη) εμπειρια εκει που νομιζα οτι εχω οδηγησει με αυτο το αυτοκινητο σε σχεδον ολες τις συνθηκες! Και μεγαλο μαθημα αλλη φορα με τετοια βροχη ή να καθομαι στ αυγα μου ή αν χρειαστει να κινηθω, απο κεντρικους δρομους κι οσο γινεται με λιγοτερα νερα!

Bassakos
10-02-12, 21:06
μιας και μενω και εγω Κερατσινι, μια φορα την ειχα παθει πριν 3-4 χρονια, και γυρισα πισω απο αττικη οδο ξανα και βγηκα στην εξοδο της εθνικης για πειραια κτλ κτλ, απο τοτε οποτε βρεχει ΠΟΛΥ , ποτε απο περιφερειακη Αιγαλεω ξανα ! οι τζιπακιδες δεν παλευονται! ειναι για κλωτσιες κανονικα!!!

Veldrin
12-02-12, 16:54
Τρομερός οδηγός ! Σου εύχομαι άλλα τόσα χιλιόμετρα, και σε βλάβες να σου βγεί Γερμανία απο εδώ και μπρός και όχι Ελλάδα !

giannis 116
12-02-12, 17:00
Σ ευχαριστω πολυ να σαι καλα. Κι εγω ελπιζω να μη βγει τιποτα αλλο.

giannis 116
19-09-12, 00:51
Για να μη συνεχιζω σε αλλο νεο νημα συνεχιζω εδω. 215.500χλμ περιπου, του εκανα μια αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιου σημερα και μια διαγνωση μετα το σβησιμο των βλαβων που μου ειχε βγαλει για 'λ'. Μου κοστισε το ολο σερβις 78€ ακριβως. Το ανησυχητικο της υποθεσης ειναι οτι στο διαγνωστικο εβγαλε ενδειξη για 'λ' παλι αλλα οχι μονιμη, ειχε εμφανιστει παροδικα και δεν υπηρχε εκεινη τη στιγμη, απλα ειχε αποθηκευτει στη μνημη. Τ αφηνω οπως ειναι και αν μου αναψει στο καντραν καποια ενδειξη, τωρα δεν ειχε αναψει θα τον αλλαξω τον λ.
Ενα ακομα που το ειχα παρατηρησει και το ειδα ξανα και προσφατα αλλα και σημερα ειναι οτι μου καπνιζει. Το ειχα γραψει μου φαινεται σε αλλο ποστ για προβληματα σειρας 1. Οχι παντα μονο μετα απο πορεια, αν σταματησω για λιγο και ξαναξεκινησω πεταει μια 'τουφα' λευκου καπνου πισω η εξατμιση και μυριζει λιγο καμμενο λαδακι. Η καταναλωση λαδιου ειναι περιπου 1λτ στις 8-10.000χλμ δηλαδη περιπου εκει που τα αλλαζω τα λαδια. Πολυ καλη μου φαινεται. Η αποδοση του μοτερ φαινεται οκ και η καταναλωση σε νορμαλ επιπεδα. Ο μηχανικος ειπε οτι ισως να καιει λιγο λαδακι απο τσιμουχακια οδηγων βαλβιδων.
Ελπιζω μονο μη χειροτερεψει αυτο γιατι θα εχει αρκετη δουλεια αλλα και λεφτα.

Αυτα τα ολιγα προς το παρον, συνεχιζουμε, αργα πλεον αλλα σταθερα.

giannis_compact
19-09-12, 03:39
Για να μη συνεχιζω σε αλλο νεο νημα συνεχιζω εδω. 215.500χλμ περιπου, του εκανα μια αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιου σημερα και μια διαγνωση μετα το σβησιμο των βλαβων που μου ειχε βγαλει για 'λ'. Μου κοστισε το ολο σερβις 78€ ακριβως. Το ανησυχητικο της υποθεσης ειναι οτι στο διαγνωστικο εβγαλε ενδειξη για 'λ' παλι αλλα οχι μονιμη, ειχε εμφανιστει παροδικα και δεν υπηρχε εκεινη τη στιγμη, απλα ειχε αποθηκευτει στη μνημη. Τ αφηνω οπως ειναι και αν μου αναψει στο καντραν καποια ενδειξη, τωρα δεν ειχε αναψει θα τον αλλαξω τον λ.
Ενα ακομα που το ειχα παρατηρησει και το ειδα ξανα και προσφατα αλλα και σημερα ειναι οτι μου καπνιζει. Το ειχα γραψει μου φαινεται σε αλλο ποστ για προβληματα σειρας 1. Οχι παντα μονο μετα απο πορεια, αν σταματησω για λιγο και ξαναξεκινησω πεταει μια 'τουφα' λευκου καπνου πισω η εξατμιση και μυριζει λιγο καμμενο λαδακι. Η καταναλωση λαδιου ειναι περιπου 1λτ στις 8-10.000χλμ δηλαδη περιπου εκει που τα αλλαζω τα λαδια. Πολυ καλη μου φαινεται. Η αποδοση του μοτερ φαινεται οκ και η καταναλωση σε νορμαλ επιπεδα. Ο μηχανικος ειπε οτι ισως να καιει λιγο λαδακι απο τσιμουχακια οδηγων βαλβιδων.
Ελπιζω μονο μη χειροτερεψει αυτο γιατι θα εχει αρκετη δουλεια αλλα και λεφτα.

Αυτα τα ολιγα προς το παρον, συνεχιζουμε, αργα πλεον αλλα σταθερα.
Γιαννη, νομιζω ιδιο μοτερ εχουμε. Ν45 δεν ειναι το δικο σου;

tasos.kamv
19-09-12, 08:41
Για να μη συνεχιζω σε αλλο νεο νημα συνεχιζω εδω. 215.500χλμ περιπου, του εκανα μια αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιου σημερα και μια διαγνωση μετα το σβησιμο των βλαβων που μου ειχε βγαλει για 'λ'. Μου κοστισε το ολο σερβις 78€ ακριβως. Το ανησυχητικο της υποθεσης ειναι οτι στο διαγνωστικο εβγαλε ενδειξη για 'λ' παλι αλλα οχι μονιμη, ειχε εμφανιστει παροδικα και δεν υπηρχε εκεινη τη στιγμη, απλα ειχε αποθηκευτει στη μνημη. Τ αφηνω οπως ειναι και αν μου αναψει στο καντραν καποια ενδειξη, τωρα δεν ειχε αναψει θα τον αλλαξω τον λ.
Ενα ακομα που το ειχα παρατηρησει και το ειδα ξανα και προσφατα αλλα και σημερα ειναι οτι μου καπνιζει. Το ειχα γραψει μου φαινεται σε αλλο ποστ για προβληματα σειρας 1. Οχι παντα μονο μετα απο πορεια, αν σταματησω για λιγο και ξαναξεκινησω πεταει μια 'τουφα' λευκου καπνου πισω η εξατμιση και μυριζει λιγο καμμενο λαδακι. Η καταναλωση λαδιου ειναι περιπου 1λτ στις 8-10.000χλμ δηλαδη περιπου εκει που τα αλλαζω τα λαδια. Πολυ καλη μου φαινεται. Η αποδοση του μοτερ φαινεται οκ και η καταναλωση σε νορμαλ επιπεδα. Ο μηχανικος ειπε οτι ισως να καιει λιγο λαδακι απο τσιμουχακια οδηγων βαλβιδων.
Ελπιζω μονο μη χειροτερεψει αυτο γιατι θα εχει αρκετη δουλεια αλλα και λεφτα.

Αυτα τα ολιγα προς το παρον, συνεχιζουμε, αργα πλεον αλλα σταθερα.

Καλώς ή κακώς τα περισσότερα μοτόρια Ν40/42/46 με αρκετά χιλιόμετρα στην πλάτη αρχίζουν το κάπνισμα... 99% είναι από τσιμουχάκια βαλβίδων, δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό, αλλά τα σημάδια κόπωσης άρχισαν να φαίνονται.... Δεν νομίζω ότι είναι πάρα πολλά τα λεφτά για επισκευή, εκτιμώ 250-300€, αλλά για εμένα δεν είναι το θέμα το οικονομικό, αλλά ποιος καλός επιστήμονας - μαστόρι θα βάλει χέρι...:scratchch

georgedue
19-09-12, 10:28
Του κουνιάδου μου....

:dance:

http://s15.postimage.org/76rq6kelj/IMG_20120607_210506.jpg (http://postimage.org/image/76rq6kelj/)

Βέβαια από το λαμπάκι, προέκυψε αυτό....

http://s15.postimage.org/svqmafgtj/IMG00011_20120721_1225.jpg (http://postimage.org/image/svqmafgtj/)

Αλλά τι να σου κάνει το αμαξάκι όταν σου φωνάζει 6 μήνες να του συμπληρώσεις λάδι.... Εταιρικό βλέπετε...

giannis 116
19-09-12, 13:44
Του κουνιάδου μου....

:dance:

http://s15.postimage.org/76rq6kelj/IMG_20120607_210506.jpg (http://postimage.org/image/76rq6kelj/)

Βέβαια από το λαμπάκι, προέκυψε αυτό....

http://s15.postimage.org/svqmafgtj/IMG00011_20120721_1225.jpg (http://postimage.org/image/svqmafgtj/)

Αλλά τι να σου κάνει το αμαξάκι όταν σου φωνάζει 6 μήνες να του συμπληρώσεις λάδι.... Εταιρικό βλέπετε...

Γι αυτο και το σχεδον μισο μυριο χιλιομετρα?! Μιλαμε επηξα οταν ειδα το νουμερο! :woowoo: Και λεω οτι εγω εχω κανει πολλα!

Οχι, ενταξει ομως για λαδια-ξυδια-σερβις μιλαμε ειμαι ψείρας, ολα ευλαβικα, γι αυτο μου το ανταποδιδει ετσι! Στεγνωσε απο λαδι το μοτερ, κολλησε?.. Κριμα.

Στα τοσα χλμ που του χει κανει μπορεις να μας πεις εν ολιγοις τι του χει βγαλει, τα πιο χοντρα.. Για να δω αν ειμαι ο μονος ή εχω και συμπασχοντα! Αλλα να μου πεις για να το χει κρατησει τοσα χλμ λογικα δε θα του χει βγαλει και τοσα. 116 ειναι?.. Να φανταστω βενζινες κλπ η εταιρια ε?..

giannis 116
19-09-12, 13:47
Καλώς ή κακώς τα περισσότερα μοτόρια Ν40/42/46 με αρκετά χιλιόμετρα στην πλάτη αρχίζουν το κάπνισμα... 99% είναι από τσιμουχάκια βαλβίδων, δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό, αλλά τα σημάδια κόπωσης άρχισαν να φαίνονται.... Δεν νομίζω ότι είναι πάρα πολλά τα λεφτά για επισκευή, εκτιμώ 250-300€, αλλά για εμένα δεν είναι το θέμα το οικονομικό, αλλά ποιος καλός επιστήμονας - μαστόρι θα βάλει χέρι...:scratchch

Ακριβως αυτο κι εμενα αυτο με προβληματιζει πανω απ ολα οταν ερθει αυτη η ωρα, που ελπιζω να μην ερθει...

giannis 116
19-09-12, 13:49
Γιαννη, νομιζω ιδιο μοτερ εχουμε. Ν45 δεν ειναι το δικο σου;

Ναι Ν45Β16Α ειναι. Των τελευταιων Ε46 και των πρωτων Ε87 ηταν ιδια τα μοτερ με καποιες ψιλοδιαφορες πιο πολυ στα ηλεκτρονικα.

120ihatch
19-09-12, 16:44
Γι αυτο και το σχεδον μισο μυριο χιλιομετρα?! Μιλαμε επηξα οταν ειδα το νουμερο! :woowoo: Και λεω οτι εγω εχω κανει πολλα!

Οχι, ενταξει ομως για λαδια-ξυδια-σερβις μιλαμε ειμαι ψείρας, ολα ευλαβικα, γι αυτο μου το ανταποδιδει ετσι! Στεγνωσε απο λαδι το μοτερ, κολλησε?.. Κριμα.

Στα τοσα χλμ που του χει κανει μπορεις να μας πεις εν ολιγοις τι του χει βγαλει, τα πιο χοντρα.. Για να δω αν ειμαι ο μονος ή εχω και συμπασχοντα! Αλλα να μου πεις για να το χει κρατησει τοσα χλμ λογικα δε θα του χει βγαλει και τοσα. 116 ειναι?.. Να φανταστω βενζινες κλπ η εταιρια ε?..



Γιαννάρα, πως "στη βγήκε" έτσι το άτομο!!! Διπλά χιλιόμετρα και βάλε!


...
@Georgedue: περιμένουμε την απάντησή σου για τα "χοντρά" θέματα που έβγαλε το αμάξι!!

tasos.kamv
19-09-12, 17:17
Ακριβως αυτο κι εμενα αυτο με προβληματιζει πανω απ ολα οταν ερθει αυτη η ωρα, που ελπιζω να μην ερθει...

τί να πουν και όσοι έχουν πάνω στο καπάκι των βαλβίδων και το μηχανισμό του valvetronic...
Ο Θεός να βάλει το χέρι του...:smokin:
Μόνο στην ιδέα αρρωσταίνω....

georgedue
19-09-12, 18:55
Στα τοσα χλμ που του χει κανει μπορεις να μας πεις εν ολιγοις τι του χει βγαλει, τα πιο χοντρα.. Για να δω αν ειμαι ο μονος ή εχω και συμπασχοντα! Αλλα να μου πεις για να το χει κρατησει τοσα χλμ λογικα δε θα του χει βγαλει και τοσα. 116 ειναι?.. Να φανταστω βενζινες κλπ η εταιρια ε?..
Λοιπόν, ο κουνιάδος μου το πήρε με εκατόν δεκα κατι χιλιάδες χιλιόμετρα και είναι 116. Το αυτοκίνητο είναι εταιρικό και ανήκει στην εταιρία που δουλεύει όχι σε εταιρία leasing οπότε to κόστος των service επιβάρυνε την εταιρία, εξού και οι οικονομίες.

Από όταν το πήρε είχε αλλάξει 2 φορές λάστιχα-αμορτισερ, 2 αισθητήρες λάμδα, ένα δισκόπλατο και είχε μπει άλλες δυο φορές συνεργείο, μία για το AC που δεν δούλευε και άλλη μία αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα, νομίζω για κάτι στο μπροστινό.

Εδώ βέβαια να σημειωθούν 2 πράγματα:
1.Ο κουνιάδος οδηγάει καλά και στρωτά και δεν το σκίζει, άρα το καταπονεί λίγο σχετικά
2.Πριν βαρέσει ακουγόταν κάτι από την μετάδοση, μεσαία τριβή? Διαφορικό? δεν ξέρω, αλλά θα έβγαζε και κάτι άλλο σίγουρα

Πάντως από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είναι πολύ αξιόπιστα τα 1, όταν πρωτο-γράφτηκα εδώ ξαφνιάστηκα με αυτά που διάβασα...

120ihatch
19-09-12, 19:59
Λοιπόν, ο κουνιάδος μου το πήρε με εκατόν δεκα κατι χιλιάδες χιλιόμετρα και είναι 116. Το αυτοκίνητο είναι εταιρικό και ανήκει στην εταιρία που δουλεύει όχι σε εταιρία leasing οπότε to κόστος των service επιβάρυνε την εταιρία, εξού και οι οικονομίες.

Από όταν το πήρε είχε αλλάξει 2 φορές λάστιχα-αμορτισερ, 2 αισθητήρες λάμδα, ένα δισκόπλατο και είχε μπει άλλες δυο φορές συνεργείο, μία για το AC που δεν δούλευε και άλλη μία αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα, νομίζω για κάτι στο μπροστινό.

Εδώ βέβαια να σημειωθούν 2 πράγματα:
1.Ο κουνιάδος οδηγάει καλά και στρωτά και δεν το σκίζει, άρα το καταπονεί λίγο σχετικά
2.Πριν βαρέσει ακουγόταν κάτι από την μετάδοση, μεσαία τριβή? Διαφορικό? δεν ξέρω, αλλά θα έβγαζε και κάτι άλλο σίγουρα

Πάντως από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είναι πολύ αξιόπιστα τα 1, όταν πρωτο-γράφτηκα εδώ ξαφνιάστηκα με αυτά που διάβασα...


Κατά πάσα πιθανότητα διαφορικό - πες του όσο θα είναι στο συνεργείο να αλλάξουν τα υγρά διαφορικού μήπως και γλιτώσουν κάτι.

ΤΑ ΥΓΡΑ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ LIFETIME

giannis 116
20-09-12, 02:19
Γιαννάρα, πως "στη βγήκε" έτσι το άτομο!!! Διπλά χιλιόμετρα και βάλε!
...
@Georgedue: περιμένουμε την απάντησή σου για τα "χοντρά" θέματα που έβγαλε το αμάξι!!

Καλα ο ανθρωπος το ειχε προφανως για τη δουλεια του που λογικα εγραφε γι αυτην τα απειρα χιλιομετρα. Κι εγω ετσι, κι αν γινοταν να μου πληρωνουν και τη βενζινη (θα θελα, και μετα ξυπνησα! :sleeping: :party:) θα 'χα ενα εκατομμυριο χιλιομετρα (και βλαβες! :party:).

Κι εγω ενα το εχω, και για τα πηγαιν' ελα στη δουλεια απλα στη δουλεια μου δεν απαιτειται μετακινησεις με αυτοκινητο. Ασε οτι τελευταια οι περιττες μετακινησεις ακομα και για τη δουλεια εχουν περιοριστει στο ελαχιστο, εχω ξεκινησει με λεωφορεια, τρενα, ποδια σε λιγο και με πατινι, ετσι οπως εχει παει η βενζινη!

giannis 116
20-09-12, 02:21
Λοιπόν, ο κουνιάδος μου το πήρε με εκατόν δεκα κατι χιλιάδες χιλιόμετρα και είναι 116. Το αυτοκίνητο είναι εταιρικό και ανήκει στην εταιρία που δουλεύει όχι σε εταιρία leasing οπότε to κόστος των service επιβάρυνε την εταιρία, εξού και οι οικονομίες.

Από όταν το πήρε είχε αλλάξει 2 φορές λάστιχα-αμορτισερ, 2 αισθητήρες λάμδα, ένα δισκόπλατο και είχε μπει άλλες δυο φορές συνεργείο, μία για το AC που δεν δούλευε και άλλη μία αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα, νομίζω για κάτι στο μπροστινό.

Εδώ βέβαια να σημειωθούν 2 πράγματα:
1.Ο κουνιάδος οδηγάει καλά και στρωτά και δεν το σκίζει, άρα το καταπονεί λίγο σχετικά
2.Πριν βαρέσει ακουγόταν κάτι από την μετάδοση, μεσαία τριβή? Διαφορικό? δεν ξέρω, αλλά θα έβγαζε και κάτι άλλο σίγουρα

Πάντως από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είναι πολύ αξιόπιστα τα 1, όταν πρωτο-γράφτηκα εδώ ξαφνιάστηκα με αυτά που διάβασα...

Τελικα τι επαθε, κολλησε το μοτερ απο ελλειψη λαδιου, κατι αλλο μηπως?..

georgedue
20-09-12, 08:50
Μπίελα. Τώρα ήταν η έλλειψη? Η ποιότητα? Ο συνδυασμός? Μάλλον το τελευταίο...

120ihatch
20-09-12, 09:07
Μπίελα. Τώρα ήταν η έλλειψη? Η ποιότητα? Ο συνδυασμός? Μάλλον το τελευταίο...


Καθαρά ΕΛΛΕΙΨΗ ΛΑΔΙΟΥ :hello:

giannis 116
20-09-12, 11:13
Ναι, καθαρα ελλειπης λιπανση. Κριμα το καημενο και για τα χιλιομετρα που ειχε ηδη κανει! Μα καλα τι του ηταν να συμπληρωσει λιγο λαδι! Τωρα παει γι αλλαγη μοτερ ή αλλαγη αυτοκινητου?..

georgedue
20-09-12, 12:36
Συμπλήρωνε λάδι.. Έκαιγε, τα μαυρα του τα χάλια είχε μην το ψάχνετε 400.000 χιλιόμετρα με ελάχιστες αλλαγές λαδιών...

BMW Power
20-09-12, 12:45
Εταιρικό αυτοκίνητο με 450.000 απλά δεν υπάρχει. Και πολύ άντεξε!!!

bimmerm
20-09-12, 16:02
ειπατε τιποτα για τον ασσο ε87? μην ξανακουσω τιποτα γιαυτην την αμαξαρα ,ετσι????...:dblthumb2 δοκιμασμενο μηχανημα ποιοτητας με αξιοπιστια 400.000 χιλμ....:eek:

γουσταρουμε ασσο :love:

dimimav
20-09-12, 16:24
και όχι μόνο είχε 400.000 άλλα χάλασε
γτ δεν είχε γίνει σωστή συντήρηση..
που να γινόταν κιόλας!!:boink:

kostastnt
20-09-12, 20:40
Πιστεύω ότι αν αυτό με κακή συντήρηση έβγαλε 400000, ένα καλοσυντηρημένο δεν χτυπάει άνετα τα ίδια και ακόμα περισσότερα? Σαν κανόνας, όχι σαν εξαίρεση..

Το μοτέρ το Ν45 το είχαν και τα ε46? ενδιαφέρον!!

giannis 116
21-09-12, 00:46
Πιστεύω ότι αν αυτό με κακή συντήρηση έβγαλε 400000, ένα καλοσυντηρημένο δεν χτυπάει άνετα τα ίδια και ακόμα περισσότερα? Σαν κανόνας, όχι σαν εξαίρεση..

Το μοτέρ το Ν45 το είχαν και τα ε46? ενδιαφέρον!!

Ναι, το ειχαν και οι Ε46. Αυτα τα μοτερ σα μηχανικα μερη καθαρα θεωρουνται απ τα πιο αξιοπιστα. Τα ηλεκτρικα τους και τα 'περιφερειακα' τους τα προδιδαν τις περισσοτερες φορες. Αλλιως με σωστη χρηση και συντηρηση θεωρω πως μπορουν να βγαλουν παρα πολλα χιλιομετρα και χρονια.

giannis_compact
21-09-12, 03:22
Ναι, το ειχαν και οι Ε46. Αυτα τα μοτερ σα μηχανικα μερη καθαρα θεωρουνται απ τα πιο αξιοπιστα. Τα ηλεκτρικα τους και τα 'περιφερειακα' τους τα προδιδαν τις περισσοτερες φορες. Αλλιως με σωστη χρηση και συντηρηση θεωρω πως μπορουν να βγαλουν παρα πολλα χιλιομετρα και χρονια.

Ετσι ακριβως! Και μενα το μοτερ φυσαει παρα τα 230.000+ πλεον χιλιομετρα.

120ihatch
21-09-12, 07:45
Σιγά-σιγά όσο περνούν τα χιλιόμετρα και τα χρόνια που τα έχουμε στην κατοχή μας ανακαλύπτουμε καινούργια πράγματα για τα μοτέρ μας.

Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι τόσα κυβικά και βάρος μπορούν να γίνουν οικονομικά όπως ένα yaris.
Βλέπετε όμως η κρίση είναι δυνατή και η τιμή της βενζίνης ανέβηκε τόσο που ότι και να καίει σήμερα το αυτοκίνητό μας, για μας είναι πολύ.

oldcarskickass
21-09-12, 11:03
Ε καλά ρε παιδιά βάλτε κάτω το κόστος εξοικονόμησης σέρβις που έκανε το παληκάρι με τις αλλαγές λαδιών, ρωτήστε πόσο έχει μεταχείρω ένα 1600άρι μπλοκ και δε νομίζω να υπάρχει καν θέμα συζήτησης.

Ο κινητήρας είτε το θέλουμε είτε όχι είναι αναλώσιμος.

BMW Power
21-09-12, 11:27
Περίπου 4.500€ ολόκληρο το μοτέρ από BMW ανακατασκευασμένο και 8.000 καινούριο

Lambros
21-09-12, 12:49
Περίπου 4.500€ ολόκληρο το μοτέρ από BMW ανακατασκευασμένο και 8.000 καινούριο

Ή παίρνεις ενα μεταχειρισμένο και βολεύεσαι.Πόσο να το έχει http://www.car.gr/parts/view/1298004/ ?

BMW Power
21-09-12, 12:54
Εννοείτε, έχουν μείνει άπειρα στους παλιατζήδες από τους καιρούς των μετατροπών.

rapid_fast
21-09-12, 17:25
Εδώ ο είρωνας και σπασικλάς rapid..
Τα 400.000 χιλιόμετρα του 2000 δεν έχουν απολύτως καμία σχέση απο πλευράς
καταπόνησης με τα 40.000 (ναι, σαράντα γράφω) της δεκαετίας του 80..
Ομοίως, η ποιότητα και αποτελεσματικότητα των λαδιών του 2000, με αυτά της δεκαετίας
του 80 δεν έχουν καμία επαφή..
Το ίδιο και τα καύσιμα, τα μπουζί κλπ κλπ..
Συνεπώς για εμένα (και μόνο για εμένα προφανώς) τα 400.000 είναι πάρα μα πάρα πολύ λίγα..

tasos.kamv
21-09-12, 17:41
Εδώ ο είρωνας και σπασικλάς rapid..
Τα 400.000 χιλιόμετρα του 2000 δεν έχουν απολύτως καμία σχέση απο πλευράς
καταπόνησης με τα 40.000 (ναι, σαράντα γράφω) της δεκαετίας του 80..
Ομοίως, η ποιότητα και αποτελεσματικότητα των λαδιών του 2000, με αυτά της δεκαετίας
του 80 δεν έχουν καμία επαφή..
Το ίδιο και τα καύσιμα, τα μπουζί κλπ κλπ..
Συνεπώς για εμένα (και μόνο για εμένα προφανώς) τα 400.000 είναι πάρα μα πάρα πολύ λίγα..

Δεν έχεις άδικο εν μέρει, αλλά δεν ξέρεις πραγματικά πόσες φορές το συγκεκριμένο 116 είχε αλλάξει λάδια... και απ'ότι λέει το παλικάρι ήταν αρκετό καιρό με check engine, αγνοώντας το...
Αν είχε τη στοιχειώδη φροντίδα από τον ιδιοκτήτη του, πιθανότατα να έβγαζε άλλα τόσα...
Δεν ξέρουμε ακόμα πραγματικά τις αντοχές των σύγχρονων κινητήρων Ν40/42/45/46...
το πέρασμα των χρόνων και η κόπωση θα το δείξει...
Πάντως δεν θεωρώ και πολύ πολύ λίγα τα 400.000km... για εμένα είναι ικανοποιητικό νούμερο λαμβάνοντας υπόψη την ελάχιστη έως μηδενική φροντίδα του....

120ihatch
21-09-12, 22:23
Nαι Παναγιώτη, είσαι είρωνας και σπασίκλας! (όμως έχεις ωραίες ιδέες και γνώσεις σε πολλά θέματα) :flipa:

nassosbmw1
03-10-12, 17:20
Εδώ ο είρωνας και σπασικλάς rapid..
Τα 400.000 χιλιόμετρα του 2000 δεν έχουν απολύτως καμία σχέση απο πλευράς
καταπόνησης με τα 40.000 (ναι, σαράντα γράφω) της δεκαετίας του 80..
Ομοίως, η ποιότητα και αποτελεσματικότητα των λαδιών του 2000, με αυτά της δεκαετίας
του 80 δεν έχουν καμία επαφή..
Το ίδιο και τα καύσιμα, τα μπουζί κλπ κλπ..
Συνεπώς για εμένα (και μόνο για εμένα προφανώς) τα 400.000 είναι πάρα μα πάρα πολύ λίγα..

Λογικό τα σύγχρονα λιπαντικά να είναι ανώτερα,αλλά και εε το απλό ορυκτέλαιο τα κάτωθι αμάξια συγγενών μου εξακολουθούν να ζουν και να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους:
-Toyota Corolla 1974 του πεθερού:έχει αλλάξει 4 ιδιοκτήτες,έχει περάσει τα 2.000.000 κμ και συνεχίζει να ζητάει λάδια μπουζί ...
-Ford escort 1978 1,500,000κμ (του πατέρα μου)αγοράστηκε μεταχείρω το 1989,το λυώσαμε σε ταξίδια μεταφορές φόρτωμα σα μουλάρι,και το μοτέρ ακόμα δουλεύει...καπνίζει λίγο,αλλά δουλεύει...:rockon:
-Peugeot 404 (του θείου)το θυμάμαι να πηγαινοέρχεται για χρόοοονια ολόκληρα από Έβρο έως Πάτρα και ξανά Έβρο (στρατιωτικός)και σίγουρα έχει πάνω από μύριο κμ και ακόμα δουλεύει μια χαρά...

Η μπέμπα (116) έκλεισε πριν από κάνα μήνα τα 100.000κμ...μου αρέσει που δείχνει ακόμα "φρέσκια"!!!♥,αλλά θέλω να τη δω μετά τα 300.000-600.000 κμ τι θα λέει...