PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυναμομετρηση!


konstantinaM3
29-01-12, 12:36
http://i1073.photobucket.com/albums/w387/ntina191/4.jpg

konstantinaM3
29-01-12, 12:37
http://i1073.photobucket.com/albums/w387/ntina191/8a494d00-1.jpg

konstantinaM3
29-01-12, 12:39
http://i1073.photobucket.com/albums/w387/ntina191/2-1.jpg

kplc16
29-01-12, 13:12
νομιζω οτι η διαφορα ροδας μηχανης ειναι πολυ μεγαλη.
Μηπως ειναι υπεραισιοδοξο το νουμερο για το μοτερ;

konstantinaM3
29-01-12, 13:42
ροδας μιχανης κ εμενα μου φαινεται μεγαλη διαφορα ο ανθρωπος μου ειπε να μην υπολογιζω αυτην την τιμη κ το 291 μπορει να στεκει γιατι φοραω racing καταλυτες!αλλα για σιγουρια θα παω κ σε αλλο αργοτερα!

Geo_3D
29-01-12, 14:21
Πολυ καλο νουμερο για 286....Τι αλλο φορας εκτος απο τους καταλυτες?
Ροπη βλεπω πεσμενη ομως και η μεγιστη στις 6200 στροφες...Αυτο δεν μου αρεσει

konstantinaM3
29-01-12, 16:49
φοραω μονο racing καταλυτες κ εβαλα γνησιο καζανακι του Μ3 αυτα ολα τα αλλα ειναι μαμα....τι εννοεις οτι 29 κιλα ροπη δεν ειναι καλη?εβαλα κ καινουργιο λαμδα1 γιατι μου ειχε καει:)παντως το αμαξι παει πολυ πιο καλυτερα απο πριν !

panos 316T
29-01-12, 17:17
νομιζω οτι η διαφορα ροδας μηχανης ειναι πολυ μεγαλη.
Μηπως ειναι υπεραισιοδοξο το νουμερο για το μοτερ;
Μηπως ειναι υπεραπαισιοδοξο το νουμερο για το τροχο; :D

konstantinaM3
29-01-12, 17:19
εμενα μου φαινοντε λιγα για τον τροχο! :)

///M_Spartan
29-01-12, 18:26
Μηπως ειναι υπεραπαισιοδοξο το νουμερο για το τροχο; :D

ΜΗΠΩΣ ομως ???????????? :bugeye:

konstantinaM3
29-01-12, 20:54
αν κ που τον ξαναρωτησα μου ειπε να μην υπολογιζω την μπλε τιμη γιατι δεν ισχυει μονο μοτερισια μετρησε!

rapid_fast
30-01-12, 07:18
Μηπως ειναι υπεραπαισιοδοξο το νουμερο για το τροχο; :D

Εχει την ολική ισχύ, αφαιρεί τα 68,9 άλογα που υποθέτει πως είναι οι αεροδυναμικές
αντιστάσεις του οχήματος και προκύπτει η δύναμη στον τροχό...:smashtard

paganis
30-01-12, 08:42
Εχει την ολική ισχύ, αφαιρεί τα 68,9 άλογα που υποθέτει πως είναι οι αεροδυναμικές
αντιστάσεις του οχήματος και προκύπτει η δύναμη στον τροχό...:smashtard

ευτυχως τοτε, που δεν εχει καμια μεγαλη αεροτομη ...για να κοψει κανα αλογο ακομα! μηπως αν του εκανε και κανα κερωμα...και ειχε λιγοτερες αεροδυναμικες αντιστασεις...να εβγαζε περισσοτερα?? επισης ηταν πλυμενο ή λερωμενο οταν εκανε δυναμομετρηση???

M535 E28
30-01-12, 08:59
ευτυχως τοτε, που δεν εχει καμια μεγαλη αεροτομη ...για να κοψει κανα αλογο ακομα! μηπως αν του εκανε και κανα κερωμα...και ειχε λιγοτερες αεροδυναμικες αντιστασεις...να εβγαζε περισσοτερα?? επισης ηταν πλυμενο ή λερωμενο οταν εκανε δυναμομετρηση???

:rofl2:

οι απώλειες είναι στο σύστημα μετάδοσης

Dim77
30-01-12, 10:56
31% απώλεια είναι μπόλικη, αλλά εξαρτάται από το δυναμόμετρο.
Το corrected power είναι μια χαρά και είναι σωστό για κάθε δυναμόμετρο, αρκεί να μην έχει κάνει κανένα κόλπο στη μέτρηση (φρενάκι...) και σου έβγαλε έξτρα απώλειες για ''κάποιο'' λόγο.

panos 316T
30-01-12, 12:25
προφανώς για να λέει στην Κων/να να μην βλέπει την "μπλε γραμμή" εννοεί ότι δεν έχει κάνει σωστές ρυθμίσεις στο dyno και το νούμερο δεν είναι αντιπροσωπευτικό ή αν το είπε,το είπε για ....

ψυχολογικούς λόγους :D

ditris
30-01-12, 12:38
31% απώλεια είναι μπόλικη, αλλά εξαρτάται από το δυναμόμετρο.
Το corrected power είναι μια χαρά και είναι σωστό για κάθε δυναμόμετρο, αρκεί να μην έχει κάνει κανένα κόλπο στη μέτρηση (φρενάκι...) και σου έβγαλε έξτρα απώλειες για ''κάποιο'' λόγο.
Δημήτρη εγώ άκουγα απο όλους τους κατόχους(είτε με mama αυτοκίνητα είτε βελτιωμένα) που μετρούσαν σε maha(π.χ στο maha στο Λαγκαδά Θεσσαλονίκης στους αφούς Στάθη, ή στο Maha στο x.x exelixis πούχε o Παρίδης στο Ωραιόκαστρο πάλι στη Θεσσαλονίκη) ότι σωστή ήταν η ισχύς μόνο στο μοτέρ!Η ισχύς που εμφανιζόταν στον τροχό ήταν πολύ μικρή(άρα πολλές απώλειες).Εμάς βασικά μας ενδιαφέρει η ισχύς στο μοτέρ οπότε.....

Υ.Γ Τα maha γενικά είναι πολύ καλά δυναμόμετρα.....
Στη χρυσαυγή στο Λαγκαδά στο δυναμόμετρο Γενάρη του 2005 είχα πετύχει ιδίοις όμασι δυναμομετρηση peugeot rallye με τελικό+σκούπα....κ είχε βγάλει 131 άλογα μοτέρ, 15,4kgm ροπή και σε τροχό 92,5 άλογα...........

ditris
30-01-12, 12:44
προφανώς για να λέει στην Κων/να να μην βλέπει την "μπλε γραμμή" εννοεί ότι δεν έχει κάνει σωστές ρυθμίσεις στο dyno και το νούμερο δεν είναι αντιπροσωπευτικό ή αν το είπε,το είπε για ....

ψυχολογικούς λόγους :D
Πάνο τα maha έτσι δουλευόυν, δε νομίζω νάναι τόσο άσχετος ο χειριστής κ νάχει κάνει λάθος ρυθμίσεις στο dyno!Επίσης αν έκλεβε θαδειχνε σε μοτέρ καμιά 300ρια άλογα...διότι τα 291 πούβγαλε είναι η σωστή τιμή!Εξάλλου δεν της βελτίωσε το αμάξι κανωντας της π.χ πρόγραμμα ο δυναμομετρητής...οπότε πατώντας π.χ φρένο να αυξήσει απώλειες με απώτερο σκοπό να βγάλει παραπάνω ισχύ σε μοτέρ κ να την ενθουσιάσει......δεν είχε δηλαδή σκοπό να την εξαπατήσει με κάποιο σκοπό ......


Και του Γρηγοριάδη της ACE MOTORSPORT το MUSTAG δυναμόμετρο βγάζει σχετικά απαισιόδοξες τιμές για τη ροπή αλλα είναι πολύ καλό δυναμόμετρο

bmw316turbo
30-01-12, 14:01
Υπαρχουν και αλλα πολυ πιο απαιδιοδοξα δυναμομετρα που μετρουν τροχο πχ. τα πανακριβα dyno dynamics που ειναι ο τρομος των γρηγορων αυτοκινητων , αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι και λαθος στις μετρησεις...Απλα κατα την δικη μου αποψη ο καθε χειριστης των maha , στην ελλαδα , παραδεχεται οτι αυτα μετρουν λαθος τιμη τροχου προκειμενου να αμβλυνουν τις μουρμουρες των πελατων οσο αναφορα τη μετρηση τροχου που οπως και να το κανουμε ειναι πολυ πιο κατω στις τιμες τροχου απο ολα τα αλλα ελληνικα δυναμομετρα μουαγιε ή τροχου.Διαβαζοντας δε , μετρησεις στο εξωτερικο με maha ,δεν ειδα μουρμουρες για τις τιμες που εβγαλαν στον τροχο ή τουλαχιστον μπορει να μην προσεξα τις τυχον αμφισβητησεις.Τελικα αν βελτιωνουμε εναν κινητηρα αυτο που πρεπει να μας νοιαζει ειναι η τιμη του στροφαλου και οχι αυτα που αποδιδονται στη ροδα και το maha πιστευω κανει μια καλη ανγωγη στον στροφαλο σε σχεση με τα δυναμομετρα παγκου.

Stunt Mike
30-01-12, 16:24
Εχει την ολική ισχύ, αφαιρεί τα 68,9 άλογα που υποθέτει πως είναι οι αεροδυναμικές
αντιστάσεις του οχήματος και προκύπτει η δύναμη στον τροχό...:smashtard

Παναγιωτη,κατι λαθος εχεις καταλαβει...απωλειες μεταδοσης μετραει οχι αεροδυναμικες αντιστασεις....

konstantinaM3
30-01-12, 16:25
αρα μαλλον ισχυει το 291 που λεει!?......εαν ισχυει τελικα κανουν καλη δουλεια οι racing καταλυτες!!!:)

panos 316T
30-01-12, 16:53
Παναγιωτη,κατι λαθος εχεις καταλαβει...απωλειες μεταδοσης μετραει οχι αεροδυναμικες αντιστασεις....

Νομιζω οτι κανει πλακα Μιχαλη :)

rapid_fast
30-01-12, 18:26
Παναγιωτη,κατι λαθος εχεις καταλαβει...απωλειες μεταδοσης μετραει οχι αεροδυναμικες αντιστασεις....

Μπά, όχι ρε, καλά κατάλαβα..
290,7-68,9=221,8= με την αναγραφόμενη ισχύ στον τροχό..:flipa:
Απίστευτα πράγματα βλέπουμε στη ζωή μας....

EVANGELOS
30-01-12, 18:47
μην τρελαίνεστε .... Στα Μάχα το νούμερο "τροχός" ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ... δε σημαίνει ισχύς στους τροχούς ... ούτε οι απώλειες είναι οι πραγματικές απώλειες

άρα ΜΗΝ προσπαθείτε να βρείτε λάθος ... στα Μάχα κοιτάς ΜΟΝΟ ισχύ ΜΟΤΕΡ και τέλος ...

το ΑΝ είναι αισιόδοξο ή όχι είναι άλλο θέμα

konstantinaM3
30-01-12, 19:02
τελικά θα μου πείτε εάν κάνει να χαίρομαι η όχι?????????αν κάποιος άλλος έχει το ίδιο αμάξι με εμένα μαμά κ το μέτρησε να μου πει πόσα του βγήκε????για να δω που βαδίζω :):)

panos 316T
30-01-12, 19:27
Να χαιρεσαι βρε Κων/να!
Αν μη τι αλλο δειχνει οτι συντηρεις σωστα το μιτριακι σου..

konstantinaM3
30-01-12, 19:36
οτι μπορω κανω πανουλη μονο αυτο εχω που ασχολουμαι μαζι του αν κ ακριβο χομπυ αλλα αξιζει!:)το ειδες κ απο κοντα προσπαθω να ειναι στην τριχα κ το χρωμα του κ ολα:)

Dimzan
30-01-12, 20:19
τελικά θα μου πείτε εάν κάνει να χαίρομαι η όχι?????????αν κάποιος άλλος έχει το ίδιο αμάξι με εμένα μαμά κ το μέτρησε να μου πει πόσα του βγήκε????για να δω που βαδίζω :):)

αν θες την αποψη μου τσαμπα χαλας χρηματα σε δυναμομετρα.

Σημασια εχει να νιωθεις εσυ οτι το αμαξι παει καλυτερα και να σε ικανοποιει εσενα στην αισθηση.

Τωρα αν το δυναμομετρο δειξει +10 ή +50 αλογα τι νοημα εχει αν εσυ δεν το ευχαριστιεσαι το αμαξι?


Καλυτερα χαλασε τα χρηματα της επομενης δυναμομετρησης σε καποιο trackday. Θα το χαρεις πολυ περισσοτερο.

BMW2002tii
30-01-12, 21:41
Σε ενα απο τα δυναμόμερα ΜΑΗΑ που προαναφέρθηκαν εδω στη Θεσσαλονίκη ειχα παει το Merc οταν το είχα παρει σε απολυτα μαμα κατάσταση και τα νούμερα (ισχυς ΜΟΤΕΡ και ροπη) που εδειξε συμφωνούσαν απολυτα με αυτα που δηλωνει η εταιρεία. Οπότε τουλάχιστον στην περίπτωση μου επιβαιβεωθηκε οτι μετραει σωστα αν και πολλοι το θεωρουν "αυστηρο".

Κάπου εχω και τα χαρτιά, αν τα βρω θα τα ανεβάσω...

konstantinaM3
30-01-12, 22:25
αν θες την αποψη μου τσαμπα χαλας χρηματα σε δυναμομετρα.

Σημασια εχει να νιωθεις εσυ οτι το αμαξι παει καλυτερα και να σε ικανοποιει εσενα στην αισθηση.

Τωρα αν το δυναμομετρο δειξει +10 ή +50 αλογα τι νοημα εχει αν εσυ δεν το ευχαριστιεσαι το αμαξι?


Καλυτερα χαλασε τα χρηματα της επομενης δυναμομετρησης σε καποιο trackday. Θα το χαρεις πολυ περισσοτερο.

το αμαξι παει πολυ καλα απο τοτε που αλλαξα λαμδα κ τελικο γνησιο(εβαλα)ζωντανεψε!ενταξει δεν θα πηγαινω καθε μερα στα δυναμομετρα!!!:):):):)

NICK_M3
01-02-12, 09:12
μην τρελαίνεστε .... Στα Μάχα το νούμερο "τροχός" ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ... δε σημαίνει ισχύς στους τροχούς ... ούτε οι απώλειες είναι οι πραγματικές απώλειες

άρα ΜΗΝ προσπαθείτε να βρείτε λάθος ... στα Μάχα κοιτάς ΜΟΝΟ ισχύ ΜΟΤΕΡ και τέλος ...

το ΑΝ είναι αισιόδοξο ή όχι είναι άλλο θέμα

ΑΚΡΙΒΩΣ !!!!
στο Maha μόνο στρόφαλο κοιτάς...
τώρα αν διαβάζει καλά ή όχι είναι αλλο θέμα.

μπορώ να δώ κ την θερμοκρασία που έιχε..γιατι corrected με uncorrected θα έπρεπε να έιχε διαφορά..

andreas_R
01-02-12, 10:01
το αμαξι παει πολυ καλα απο τοτε που αλλαξα λαμδα κ τελικο γνησιο(εβαλα)ζωντανεψε!ενταξει δεν θα πηγαινω καθε μερα στα δυναμομετρα!!!:):):):)

Πατα με ενα αλλο ρε Κωνσταντινα να δεις διαφορες.

Τα αλλα ολα ειναι κουραφεξαλα. Το δικο μου το ταπερ ειχε βγαλει τα λιγοτερα αλογα
απο ολα τα αλλα , αλλα στον δρομο πηγαινε το ιδιο και καλυτερα απο καποια αλλα με τα ιδια ή περισσοτερα αλογα

ThaNOS E46coupe
01-02-12, 10:17
Πατα με ενα αλλο ρε Κωνσταντινα να δεις διαφορες.

Τα αλλα ολα ειναι κουραφεξαλα. Το δικο μου το ταπερ ειχε βγαλει τα λιγοτερα αλογα
απο ολα τα αλλα , αλλα στον δρομο πηγαινε το ιδιο και καλυτερα απο καποια αλλα με τα ιδια ή περισσοτερα αλογα

έ...εντάξει...παίζει κ λίγο "ρόλο" ο οδηγός ρε Αντρέα!!! :smokin:

αλλα αυτό που λές είναι η καλύτερη δυναμομέτριση....


xavales mode "on"

εμένα το δικό μου στα χαρτια είναι 118 αλλα απο ότι είδα στο δρόμο είμαι κοντά στα 123 με 125 άλογα...:D

konstantinaM3
01-02-12, 16:05
Πατα με ενα αλλο ρε Κωνσταντινα να δεις διαφορες.

Τα αλλα ολα ειναι κουραφεξαλα. Το δικο μου το ταπερ ειχε βγαλει τα λιγοτερα αλογα
απο ολα τα αλλα , αλλα στον δρομο πηγαινε το ιδιο και καλυτερα απο καποια αλλα με τα ιδια ή περισσοτερα αλογα

καλο αυτο που λες αλλα δεν βρισκω ευκολα μαμισιο ολα ειναι πειραγμενα :)

EVANGELOS
01-02-12, 17:33
ΑΚΡΙΒΩΣ !!!!
στο Maha μόνο στρόφαλο κοιτάς...
τώρα αν διαβάζει καλά ή όχι είναι αλλο θέμα.

μπορώ να δώ κ την θερμοκρασία που έιχε..γιατι corrected με uncorrected θα έπρεπε να έιχε διαφορά..

δεν έκανε κορέκτιον ... κι εγώ αυτό είδα ... εκτός της μεθόδου (din70020) Που είναι παλιά το κορέκτιον φάκτορ είναι μηδέν ...

τέσπα Κων/να κακώς ασχολείσαι τόσο πολύ ... κάνε κανε πάτημα με τα ντάινο άκρη δε θα βγάλεις

konstantinaM3
01-02-12, 19:26
δεν έκανε κορέκτιον ... κι εγώ αυτό είδα ... εκτός της μεθόδου (din70020) Που είναι παλιά το κορέκτιον φάκτορ είναι μηδέν ...

τέσπα Κων/να κακώς ασχολείσαι τόσο πολύ ... κάνε κανε πάτημα με τα ντάινο άκρη δε θα βγάλεις

αμα βρω κανενα μαμισιο θα κανω!!!!!:):):)