PDA

Επιστροφή στο Forum : 316 Ε36 vs Polo 16v


Geo_3D
16-11-05, 23:35
Κοιτα να δεις τωρα τι θυμηθηκα.Την κοντρα με το Polaki 16v.Θα το θυμουνται και οι παλαιοτεροι.
Γυριζω απο καφεδακι λοιπον σημερα το βραδυ και στην πλατεια των Αγιων Αναργυρων πετυχα εναν φιλο μου και γειτονα μου με το εν λογω οχημα.Επειδη δεν ξερω τους κωδικους των συγκεκριμενων μοντελων,ειναι το παλιο το καλο που λεγατε με το συρματοσκινο και με τα πισω φλας στην ακρη των φαναριων και καθετα απτα υπολοιπα.Πιστευω να καταλαβατε πιο λεω.

Και ερχομαστε στο ζουμι.Καθοτι γειτονας λοιπον,περνουμε τον ιδιο δρομο για τον γυρισμο στα σπιτια μας.Ο δρομος απο μια λωριδα γινεται 2.Μεχρι εκεινο το σημειο ομως ειχαμε μπροστα μας ενα αλλο αμαξι το οποιο καποια στιγμη εστριψε και εμεις φυσιολογικα,δωσαμε τερμα γκαζι απο 2ες και περιπου 3.5 χιλιαδες στροφες εγω.Ημουν πισω απτο polaki για ολη τη δευτερα σε σταθερη αποσταση περιπου μιας καροτσας.Καπου εκει στα τελειωματα τις 2ας βγαινουμε στον δρομο με 2 λωριδες και συνεχιζουμε.Αλλαγη σε 3η και αρχιζω και μαζευω.Στα τελειωματα της 3ης ειχα φτασει στην πορτα του.Αλλαγη σε 4η και πεταγομαι μπροστα οπου και αρχιζω να κανω διαφορα.Γυρω στις 5 με 5.5 χιλιαδες στροφες της 4ης,ημουν γυρω στα 2 αμαξια μπροστα οπου και μετα εγω εκοψα λογω φαναριου,ενω εκεινος συνεχισε και περασε με "βαθυ πορτοκαλι".

Αυτη φιλοι μου ηταν μια κοντρα που την ζητουσα με το συγκεκριμενο αμαξι εδω και κανα χρονο,καθοτι ειχα μια "διαμαχη" με τον φιλο stef για το ποιο θα ηταν το αποτελεσμα.Πιστευω οτι πλεον δικαιωθηκα.:dance:

Υ.Γ.-Aν βρω φωτογραφια του Polo θα την βαλω για να ξερουμε ακριβως για πιο μοντελο μιλαμε

Geo_3D
16-11-05, 23:42
Αυτο ειναι το polaki!!!!

mixalhs
16-11-05, 23:43
Ευγε..!!
Αν ηταν μαγκας επρεπε να κατσει και αυτος στο φαναρι να τα ανοιξετε..αλλα θα ειδε οτι δεν τον επερνε και την εκανε(και με κοκκινο).
Μου το εχουν κανει και εμενα να φευγουν η' να μην σταματανε με/στο κοκκινο και ειναι σπαστικο οσο δεν παει.

Action Man
16-11-05, 23:54
Ενα χρονο το ψαχνες....οριστε λοιπον ρε παλιοbmwδακια....ικανοποιηθηκες?:whip:

Τελικα οσο ανεβαινουν τα χλμ λειτουργουν ολα υπερ των κυβικων!

Geo_3D
16-11-05, 23:58
Ενα χρονο το ψαχνες....οριστε λοιπον ρε παλιοbmwδακια....ικανοποιηθηκες?:whip:

Oχι.Ηθελα κι'αλλο!!!!!!!!

TheCondor
16-11-05, 23:58
Ρε παιδια το 316 πιο γρηγορο απο το πολο 16v?? Περιεργο μου φαινεται.. Οπως και ναχει συγχαρητηρια σε σενα και την μπεμπα σου :D

propeller
17-11-05, 09:14
μιλαμε ρε παιδια για ε36 μαμα 1.6??
και πολο 1.4 16V?
μονο κ μονο απο αναλογια κιλων/ιππων μου κανει εντυπωση το αποτελεσμα....
εγω παντως με τη γκολφω μου (οταν ηταν 1.6 μαμα) απο σταση μου εριχνε μια καροτσα τουλαχιστον και απο κει κ περα ειχαμε σταθερη διαφορα. Εν κινησει ημασταν τα ιδια

ΜΙΧΑΛΗΣ
17-11-05, 09:17
Το polo 16v με τα 100αλογα το ειχα 6 χρονια και τωρα εχω το 316 Ε36! Μαλλον σε παραμυθιαζει ο φιλος σου και δεν ειναι με τα 100 και ειναι το 75αρι! Σκεψου 950 κιλα αμαξι με 100 αλογα vs 1500 κιλα με τα ιδια και λιγοτερα αλογα δεν στεκει! Εκτος εαν το εχεις γαργαλισει λιγακι το δικο σου!!

stef
17-11-05, 10:41
Kαι εγώ αυτό λέω , αλλά επείδη ο geo είναι φιλαράκι, δεν θέλω να τον στεναχωρήσω!
Χιχιχι

Geo_3D
17-11-05, 12:26
Kαι εγώ αυτό λέω , αλλά επείδη ο geo είναι φιλαράκι, δεν θέλω να τον στεναχωρήσω!
Χιχιχι
Να'σαι καλα ρε stef.Η προταση που σου ειχα κανει παντως ισχυει ακομα.

Αδερφια ουτε εχω πειραξει το αμαξι,ουτε τιποτα.Στην ουσια ανοιξαμε απο ρεπριζ και δη απο δευτερες στις "καλες" στροφες μου και τον εφτασα στα τελειωματα 3ης.Που ειναι το περιεργο??????

Παντως επειδη ειναι γνωστος και φιλος το παιδι,θα τον ρωτησω για να σας πω τα πραγματα και απτη δικη του μερια για να μην σας αφησω με αποριες

Geo_3D
17-11-05, 13:16
Ερωτηση

Αν αληθευει αυτο που εμαθα για την ροπη του Polo,στα 12 κιλα,εξακολουθει να σας φαινεται περιεργο το αποτελεσμα,τη στιγμη που το δικο μου εχει βγαλει 3+ κιλα περισσοτερη ροπη απο δαυτο???

DRIFTER
17-11-05, 15:22
Geo πές τι έχεις κάνει τώρα.Τέρμα τα ψέματα! ! !Θα βγούμε όλοι με τα 316 και θα τους πατάμε ούυυλλοουυςςς..Τι διάολο που τους βρίσκεις όλους τους κουλούς γιατί αλλιώς δεν εξηγείτε.Εδώ εγώ οδηγούσα ένα polo και μιλάμε πήγαινε το κώλο του.Μαμά έτσι...

Fad3In
17-11-05, 15:49
Το polo 16v με τα 100αλογα το ειχα 6 χρονια και τωρα εχω το 316 Ε36! Μαλλον σε παραμυθιαζει ο φιλος σου και δεν ειναι με τα 100 και ειναι το 75αρι! Σκεψου 950 κιλα αμαξι με 100 αλογα vs 1500 κιλα με τα ιδια και λιγοτερα αλογα δεν στεκει! Εκτος εαν το εχεις γαργαλισει λιγακι το δικο σου!!

Δεν ειναι και 1500 κιλα ρε Μιχαλη!!! Ειναι περι τα 1270κ.!
1400 και κατι ψιλα ειναι η Ε90 για να καταλαβεις! :p:
Παντως,ναι,ο Γιωργος μας δουλευει! Πειραγμενο το χει!!! :flipa:
Ν.

Octane
17-11-05, 15:50
Ερωτηση

Αν αληθευει αυτο που εμαθα για την ροπη του Polo,στα 12 κιλα,εξακολουθει να σας φαινεται περιεργο το αποτελεσμα,τη στιγμη που το δικο μου εχει βγαλει 3+ κιλα περισσοτερη ροπη απο δαυτο???
Γιωργο απλα αποκλειεται να ειναι το 100αρι.Εχω μεγαλη εμπειρια απο VW + ειδικα απ'τα polo (+ τον 1.4 16V που τον εχω "σπουδασει") ... + απλα στο λεω,χωρις να θελω να σε στενοχωρησω:ices_ange
Το πιθανοτερο ειναι το polακι του φιλου σου να ειναι 75αρι (+ αυτο 16βαλβιδο ειναι...)που + παλι πιστευω θα ηταν + πιο γρηγορο αν ηξερε να το παει οπως εσυ την Ε36 :nod:

Geo_3D
18-11-05, 01:08
Το πιθανοτερο ειναι το polακι του φιλου σου να ειναι 75αρι (+ αυτο 16βαλβιδο ειναι...)που + παλι πιστευω θα ηταν + πιο γρηγορο αν ηξερε να το παει οπως εσυ την Ε36 :nod:
Ε ενταξει,τωρα το ξεφτιλησες το πραγμα ρε Πανο.

Τελος παντων.Προς αποφυγη παρεξηγησεων θα ρωτησω τον φιλο μου και οτι μου πει εκεινος θα σας πω και γω.Υπομονη μεχρι τοτε λοιπον

Black5
18-11-05, 09:09
Αν αληθευει αυτο που εμαθα για την ροπη του Polo,στα 12 κιλα,εξακολουθει να σας φαινεται περιεργο το αποτελεσμα,τη στιγμη που το δικο μου εχει βγαλει 3+ κιλα περισσοτερη ροπη απο δαυτο???

Eνδεικτικά εγώ έχω 10 κιλά παραπάνω ροπή από τα σαξόραλα αλλά και παλι δεν τους φεύγω ούτε σε ρεμπριζ! (Άντε λίγο αν είναι τελείως απείραχτα!)

Το πόλο με τα 75 8βάλβιδο δεν είναι?:confused:

Octane
18-11-05, 12:26
Eνδεικτικά εγώ έχω 10 κιλά παραπάνω ροπή από τα σαξόραλα αλλά και παλι δεν τους φεύγω ούτε σε ρεμπριζ! (Άντε λίγο αν είναι τελείως απείραχτα!)

Το πόλο με τα 75 8βάλβιδο δεν είναι?:confused:
Σωστος ο Black5!Δικο μου το λαθος!Το 6N εβγαινε 16V μονο με τα 101 αλογατα,σε αντιθεση με το 6NF!!
Υπηρξε 1.4 8V αλλα ηταν με 60 καθως + στις αρχες τις παραγωγης 1.3 8V με 55 (το ειχα + αυτο :ices_ange ).

Γιωργο μπορει να κανω + λαθος,δεν ξερω.Παντως 1.4 16V στα 75 ειχα 2 (+ ενα 1.4 στα 88) + η κοπελα μου εχει ενα 316 Ε36... Τι να σου πω.Δεν τα εβαλα ποτε διπλα διπλα,αλλα αυτη την αισθηση εχω.

Στις επιταχυνσεις απο σταση δεν παιζει κανενα μα κανενα ρολο η ροπη.
Οποτε σχεδον 1000 κιλα σε 100 αλογατα Vs σχεδον 1200 κιλα σε αλλα τοσα = ... (καθαρη λογικη + αφου μιλαμε για αυτοκινητα ευρειας παραγωγης,χωρις περιεργες σχεσεις κιβωτιων κλπ)

Καλα τοσο λαθος ειμαι?:(

Σκεψου ακομα + την πρωτη προταση του Black5 στο "Quote" μου...(που εκει παιζει τρελα η ροπη!)

Octane
18-11-05, 12:27
Το πόλο με τα 75 8βάλβιδο δεν είναι?:confused:
Το 1.6 ναι το 1.4 ειναι 16βαλβιδο :hello: (Εμεις κατι εχουμε να "συζητησουμε"...:icon42: )

Fad3In
18-11-05, 20:06
Παιδια,το ξαναλεω! Μας δουλευει ο Γιωργαρος!!!
Τ αμαξι ειναι 3.16,5,μπορει και 3.17 τελικα!
χαχαχαχαχ :p: :ices_ange
Ν.

Octane
18-11-05, 20:10
Παιδια,το ξαναλεω! Μας δουλευει ο Γιωργαρος!!!
Τ αμαξι ειναι 3.16,5,μπορει και 3.17 τελικα!
χαχαχαχαχ :p: :ices_ange
Ν.
Χαχαχαχα!!Πολυ καλο!!
Ο,τι παραπανω απο "16" παει στα χερια του!!!:yippee:

Geo_3D
18-11-05, 20:29
Απιστοι Θωμαδες ολοι σας.Θα σας δειξω εγω....Θα δειτε τι θα παθετε....

Octane
18-11-05, 21:01
Απιστοι Θωμαδες ολοι σας.Θα σας δειξω εγω....Θα δειτε τι θα παθετε....
Γιωργο το προηγουμενο το ειπα ως κοπλιμεντο,οχι ειρωνικα :nixweiss:
(Το εχω πει + σε προηγουμενο ποστ αλλωστε,λιγο παραπανω)
Προτεινω τα Χριστουγεννα συναντηση Group VAG με BMW για ξεκαθαριση λογαριασμων!!(Θα κανονιστει δηλαδη!!Οσοι πιστοι προσελθετε!!:yippee: )

Geo_3D
18-11-05, 21:17
Ναι ρε πλακα κανω (βλ. χλαπατσας "Της Ελλαδος τα παιδια").
Να γινει και η συναντηση

TheCondor
19-11-05, 01:14
Γιωργο το προηγουμενο το ειπα ως κοπλιμεντο,οχι ειρωνικα :nixweiss:
(Το εχω πει + σε προηγουμενο ποστ αλλωστε,λιγο παραπανω)
Προτεινω τα Χριστουγεννα συναντηση Group VAG με BMW για ξεκαθαριση λογαριασμων!!(Θα κανονιστει δηλαδη!!Οσοι πιστοι προσελθετε!!:yippee: )

Bring it on :icon42::icon42:

Geo_3D
06-12-05, 19:53
Λοιποοοοοοοοοον
Απιστοι Θωμαδες ολοι σας.Ηρθε η δικαιωση

Μολις βρηκα τον φιλο μου και τα ειπαμε λιγο για το εν λογω ανοιγμα.Το αμαξι του λοιπον ειναι το καλο το 1.4 16v με τα 100 αλογα και το ανοιξε τσιτα οπως χαρακτηριστικα μου ειπε

Μπορειτε τωρα λοιπον να παρετε τον "μυθο" σας,να τον βαψετε μπλε και να τον πεταξετε στη θαλασσα.Αντε γιατι αρκετα κρατησε το σκηνικο και η αμφισβητηση:tapedshut :tapedshut :tapedshut :tapedshut

saikoE39
07-12-05, 00:17
Λοιποοοοοοοοοον
Απιστοι Θωμαδες ολοι σας.Ηρθε η δικαιωση

Μολις βρηκα τον φιλο μου και τα ειπαμε λιγο για το εν λογω ανοιγμα.Το αμαξι του λοιπον ειναι το καλο το 1.4 16v με τα 100 αλογα και το ανοιξε τσιτα οπως χαρακτηριστικα μου ειπε

Μπορειτε τωρα λοιπον να παρετε τον "μυθο" σας,να τον βαψετε μπλε και να τον πεταξετε στη θαλασσα.Αντε γιατι αρκετα κρατησε το σκηνικο και η αμφισβητηση:tapedshut :tapedshut :tapedshut :
Ρε μουρλε μην εχεις βαλει κανα αλλο μοτερι (318is) και δεν μας το λες.....:bullhorn:

Geo_3D
07-12-05, 01:03
Ρε μουρλε μην εχεις βαλει κανα αλλο μοτερι (318is) και δεν μας το λες.....:bullhorn:
Μα την Παναγια φοραω 1.6 Μ43 και δεν του εχω βαλει χερι πουθενα.Αντε...γιατι αντε που λεει ο φιλος μου ο Κωστας

DaRk_AnGeL
07-12-05, 14:14
Ρε μή σας παραμυθιάζει ο απατεώνας ο geo... Έχει βάλει μοτέρ 3.17... είναι ειδική παραγγελία patented & homologated for geo :rofl2::rofl2::rofl2:

MICZ
07-12-05, 14:31
Μα την Παναγια φοραω 1.6 Μ43 και δεν του εχω βαλει χερι πουθενα.Αντε...γιατι αντε που λεει ο φιλος μου ο Κωστας΄

Εμένα πάντως 316 (Μ40 του 92) μου τα έριξε κανονικά.:bowdown:

Βρε Γιώργο αφού το ξέρεις ότι η κοπελιά μου έχει το συγκεκριμένο Πόλο γιατί δεν με παίρνεις ένα τηλέφωνο να κανονίσουμε και μια δεύτερη κοντρίτσα να πιστοποιηθεί βρε αδελφέ. Θα οδηγήσω εγώ όμως έτσι? :drive2:

Geo_3D
07-12-05, 14:41
΄

Εμένα πάντως 316 (Μ40 του 92) μου τα έριξε κανονικά.:bowdown:

Βρε Γιώργο αφού το ξέρεις ότι η κοπελιά μου έχει το συγκεκριμένο Πόλο γιατί δεν με παίρνεις ένα τηλέφωνο να κανονίσουμε και μια δεύτερη κοντρίτσα να πιστοποιηθεί βρε αδελφέ. Θα οδηγήσω εγώ όμως έτσι? :drive2:
Κατεβαινω Κορινθο ΤΩΡΑ!!!!!!!!Ετοιμασε καμερες.
Αντε...γιατι αντε (copyright E36M3ZF)

Fad3In
07-12-05, 16:08
Μπορειτε τωρα λοιπον να παρετε τον "μυθο" σας,να τον βαψετε μπλε και να τον πεταξετε στη θαλασσα.Αντε γιατι αρκετα κρατησε το σκηνικο και η αμφισβητηση:tapedshut

Χωρις πλακα,δεν πιστευω οντως να θυμωσες...:nixweiss:
Ν.

Geo_3D
07-12-05, 19:18
Ρε Νικητα,εχει ξαναγραφτει το ιδιο σκηνικο και ειχε γινει μπαχαλο.Σωνει και καλα με περναει και οτι αυτο που ειχα βρει δεν ηταν το "καλο".
Βρηκα λοιπον τωρα το "καλο" το πολακι,ανοιξα μαζι του,του ριξα στα αυτια και παλι με την αμφισβητηση στο στομα.Ειναι να μην τα παιρνεις?Ευτυχως δηλαδη που μου το επιβεβαιωσε και ο φιλος μου για το τι ειναι το αμαξι.Μην κοιτας που δεν γραφουν οι "απιστοι" παλι,γιατι αμα γραψουνε,ακομα στην αμφισβητηση θα ειναι.....
Μετα την επιβεβαιωση ομως του φιλου μου..............ΧΕΣΤ@ΚΑ για το τι πιστευουν!!!!!!!!!!

Fad3In
08-12-05, 19:32
Ρε Νικητα,εχει ξαναγραφτει το ιδιο σκηνικο και ειχε γινει μπαχαλο.Σωνει και καλα με περναει και οτι αυτο που ειχα βρει δεν ηταν το "καλο".
Βρηκα λοιπον τωρα το "καλο" το πολακι,ανοιξα μαζι του,του ριξα στα αυτια και παλι με την αμφισβητηση στο στομα.Ειναι να μην τα παιρνεις?Ευτυχως δηλαδη που μου το επιβεβαιωσε και ο φιλος μου για το τι ειναι το αμαξι.Μην κοιτας που δεν γραφουν οι "απιστοι" παλι,γιατι αμα γραψουνε,ακομα στην αμφισβητηση θα ειναι.....
Μετα την επιβεβαιωση ομως του φιλου μου..............ΧΕΣΤ@ΚΑ για το τι πιστευουν!!!!!!!!!!

Γιωργο,μεταξυ μας τωρα,δε χρειαζεται να δινεις και τοση σημασια!
Προσωπικα,ξερεις οτι περισσοτερο σε πειραζω,παρα σοβαρα μιλαω...
Τωρα για αλλους δεν ξερω,αλλα οπως και να χει
προβλημα τους ειναι και οχι δικο σου! Ξεκολλα! ;)
Ν.

doria
09-12-05, 12:44
λοιπόν..έχω περάσει πολλά vw και πολλά bmw μαζί με αυτά και το Ε36 όπως του γιώργο...έχω παρατηρίσει το εξίς..μέχρη και τα 120 χιλιόμετρα το bmw είναι πίσω..μετά τα 120 είναι ένα άλλο αυτοκίνητο το οποίο αναιβάζει σαν τρελό και δεν μπορεί να το πατήσει κανένα vw εκτός και αν είναι το 20vt..λοιπόν για τους άπιστους Θωμάδες μπορώ να σας κανονίσω συνάντισει με vwclub αφού τυχαίνει να είμαι και μέλος.
Εκεί μπορούν όλοι οι άπιστοι που βγάζουν γλώσσα να διαπιστώσουν αν όντως υσχήει αυτό που λένε...ή αν όχι!