PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW reverse RDS 1-DIN


gndrkavala
03-02-12, 09:57
εχω το BMW reverse σε Ε39 το οποιο ειναι ενα 1-DIN. Επεσε στα χερια μου ενα Business CD επισης απο Ε39 το οποιο ειναι 2-DIN. Σε συνεργειο που πηγα να μου το βαλουν μου εξηγησαν πως δεν μπενει γιατι η 17-pin φυσα μπενει στο κομματι του CD kai επομενος το κομματι του ραδιο μενει χωρις ρευμα. Με αλλα λογια το αμαξι δεν εχει τη σωστη αναμονη.
Το συνεργειο δεν μου το τοποθετησε..

Γνωριζει κανεις αν μπορει να δημιουργηθει μια αναμονη? να μπορει να ερθει μια extra γραμμη ρευμα με τη σωστη φυσα??

νομιζω πως ειναι περιεργο για κατι που εβαζε η bmw retrofit στο ιδιο αμαξι και καθετε σωστα στη θεση του να μην μπορει να δουλεψει.

BMW Power
03-02-12, 11:05
Στο retrofit γράφει (http://bmwfans.info/parts/catalog/E39/Sedan/Europe/520i-M54/browse/audio_navigation_electronic_systems/convers_reverse_to_business_without_mid/)

Only in conjunction with
· Antenna adapter tubing 61 12 6 913 955 (http://bmwfans.info/parts/catalog/61126913955/)
· Adapter cable, radio 61 12 6 913 957 (http://bmwfans.info/parts/catalog/61126913957/)

gndrkavala
03-02-12, 13:16
δηλαδη υπαρχει ανταπτορας και θα γινει η δουλια χωρις κοψε ραψε?

BMW Power
03-02-12, 13:26
Έτσι λέει το retrofit

Εγώ γενικά είμαι υπέρ τον εργοστασιακών εφαρμογών αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θέλεις να δώσεις τα χρήματα για τους αντάπτορες ή να κάνεις την δουλειά σου σε ένα μαγαζί που τοποθετεί ηχοσυστήματα.

Ότι και αν κάνεις πάντως πάρε προσφορές πρώτα.

gndrkavala
03-02-12, 14:47
ευχαριστω για την αμεση απαντηση..

δεν θελω να χαλασω την εργοστασιακη εμφανιση για αυτο θελω να βαλω το business...
ελπιζω το κουστουμι να ειναι απο Zaras και οχι Armani :)

rapid_fast
03-02-12, 20:40
ευχαριστω για την αμεση απαντηση..

δεν θελω να χαλασω την εργοστασιακη εμφανιση για αυτο θελω να βαλω το business...
ελπιζω το κουστουμι να ειναι απο Zaras και οχι Armani :)
BMW και Zaras δεν πάνε παρέα...
Κατι σε louis Vuitton να περιμένεις...

gndrkavala
04-02-12, 16:44
παντως απο μεγαλη αντιπροσωπια BMW στη βουλιαγμενη ακομα περιμενω να με παρουν τηλ πισω για να μου πουν για το ανταλακτικο....

gndrkavala
15-02-12, 17:14
με την γνωστη αντιπροσωπια στην βουλιαγμενης δεν εβγαλα ακρη... γνωριζει κανεις που θα βρω αυτον τον ανταπτορα?? μηπως κανενα γατονι ηλεκτρολογο που να κατεχει τα bmw?

βλεπω να το αγορασα αδικα το business :(

sierra
15-02-12, 20:16
Φίλε ρίξε μια ματιά στον φίλο μου Γιώργο Κοζανίτη Αγίας Λαύρας 33 Γαλάτσι τηλ.2102237300 ηλεκτρολόγος απο τους καλούς, και έχει και άκρες να σου βρεί ανταπτοράκι. Πες του σε έστειλε ο Παναγιώτης...

Dreamcatcher
16-02-12, 08:09
Επειδη εγω το εχω κανει αυτο που λες, χρειαζεσαι 3 πραγματα.
1) το καλωδιο που αναφερατε για να 'παιξει' η καινουργια η πηγη
2) την πηγη με το CD που αγορασες
3) το MID control unit για να μπορεις να χειριστεις την πηγη
ολα αυτα τα αγορασα ενα ενα απο το ebay, πηγα με τον αριθμο του retrofit σε αντιπροσωπεια της bmw και η δουλεια τελειωσε σε ενα πρωι
απλη γραμμη ρευματος απο ηλεκτρολογο δεν παιζει, ψαξε στο ebay για κατι σαν 'E39 MID retrofit cable' αλλα προσεξε να παρεις original κομματι, οχι καμια αντιγραφη που μετα να μην παιζει
μην φοβασαι δεν το πηρες τζαμπα, μια χαρα μπαινει απλα βαριουνται να ασχοληθουν, λιγο σε ενα σχεδιαγραμμα που ειδα εχει δουλεια για τον ηλεκτρολογο.. επισης νομιζω θελει μηχανημα να στο κωδικοποιησει για το αμαξι σου αλλιως θα σου σβηνει μετα απο 5 λεπτα το ηχοσυστημα σαν προστασια κλοπης

bmw_trelamenos
03-03-12, 18:44
Ομοίως θέλω να κάνω και εγώ για το δικό μου E39. Το πήρα με το business κασετόφωνο στο οποίο η πρόσοψη μπροστά ερχόταν ενιαία (κασετόφωνο-ραδιόφωνο). Έχω εδώ και 6 χρόνια ένα aftermarket, καλό μεν, aftermarket δε, για το ταμπλώ της Ε39. Έχω βρει από eBay MID με ανακατασκευή στα pixel, με 1 χρόνο εγγύηση και ψάχνω για business-cd με στρογγυλά pin. Το μόνο που θέλω απλώς είναι να μην έχει το κουμπί τηλεφώνου και DSP, γιατί απλούστατα δεν έχω τα έχω στο αμάξι

Σε συζήτηση με την αντιπροσωπεία που κάνω service, μου είπαν πως, βάσει του VIN μπαίνει απλώς χρειάζεται και η καλωδίωση που ανέφερε ο Dreamcatcher, την οποία, μπορούν να μου την παρέχουν.