PDA

Επιστροφή στο Forum : Xenon σε ε36, έχω μπερδευτεί !


giotiss
08-02-12, 13:48
Καλησπέρα παιδιά, θέλω να βάλω ένα kit xenon στην ε36 μου δε γνωρίζω όμως και πολλά, γι αυτό για να μη κάνω καμιά πατάτα είπα να ζητήσω την βοήθεια σας. Λοιπόν έχω τα μανήσια φανάρια και προβολάκια, αν και ίσως κάποια στιγμή μπουν angel. Θέλω λοιπόν να βάλω ένα σετ xenon άλλα όχι κάποιο κινέζικο κλπ κλπ... Βλέπω ότι υπάρχουν στην αγορά κιτ της philips περί τα 100 ευρώ, αυτά είναι καλά? Τι λάμπες θα πρέπει να έχει για το δικό μου αμάξι? Επίσης πρέπει να σας πω ότι δε θέλω το φως να είναι μπλε, οπότε λογικά θα πρέπει να είναι ανάμεσα σε 4000-6000 το πολύ kelvin ?

LEO328
08-02-12, 14:32
μην κολλας με μαρκες αδερφε.εγω προχτες πηρα μια λαμπα φθωριου για το σπιτι και ξερεις τι εγραφε πανω?made in china!οποτε μην αγχωνεσαι.
το δικο μου κιτ xenon το φοραω 5 χρονια πανω ειναι made in china και εχει και πολυ καλη αποδοση χωρις να τυφλωνω και δεν εχει παθει τιποτα τοσα χρονια!στην αρχη το φοραγα με μαμα φαναρια bosch και τωρα με hella angel eyes (με προτζεκτορα εννοειται).οποτε βαλε ενα με 100ε που λες οποιονανε και μετα βαζεις και τα φαναρακια σου και εισαι κομπλε.
εχε υποψη σου οτι και φαναρια να μην αλλαξεις παλι μια χαρα θα εισαι.τα μαμα φαναρια της bmw χωρις προτζεκτορα δεν τυφλωνουν αμα τα χενον ειναι καλα .(αυτο ειδα με τα ματια μου οταν ειχα τα bosch).τα ειχα παντα ρυθμισμενα χαμηλα βεβαια και κανενας μα κανενας δεν μου επεξε φωτα.προφανως δεν ενοχλουσα.....
αμα βαλεις χενον θα βαλεις 2 ψειρες λευκες στα μικρα φωτα και 2 λευκες στα προβολακια να ειναι ομοιομορφο!(μην δειχνει αλλου λευκο και αλλου κιτρινο και δειχνει καραγκιοζιλε..)αυτα.ελπιζω να βοηθησα....:D

ThaNOS E46coupe
08-02-12, 14:36
ακριβώς όπως τα λέει ο μουρλός ελευθέρα βοσκής!!! :D
άν και εγώ θα έβαζα ολόκληρο το φανάρι απο την αρχή , μιά και καλή ,να ξεμπερδευω!!!

giotiss
08-02-12, 14:37
Έχω ήδη λευκά φώτα με ένα σύστηματάκι για να ανεβάζει και την απόδοση τους. Αυτό το projector δλδ δεν υπάρχει στα κιτ των 100 ευρώ? Δε θα ήταν καλό να υπάρχει? Επίσης καλύτερα δε θα ήταν να επιλέξω κιτ με απόδοση 55w παρά 35w ?

E36 RULES!!
08-02-12, 14:42
http://www.members.shaw.ca/trust.no.one/Misc/ZKW_19.JPG

http://www.bavtoys.com/images/pnp2.jpg

Bλέπεις μια μπάλα που εχουν τα φαναρια? Στην πρώτη φωτό ειναι αυτα που ειναι πίσω. Αυτο ειναι το projector, το εχουν τα φαναρια επανω και όχι το κιτ!

Τα φαναρια στις φωτό ειναι εργοστασιακά και τα 2. Υπαρχει περιπτωση δηλαδη να τα εχεις ήδη, αλλά μπορει και να μην τα εχεις, και να εχεις αυτα που ειναι μπροστά, στην πρώτη φωτό. ;)

ThaNOS E46coupe
08-02-12, 14:43
Έχω ήδη λευκά φώτα με ένα σύστηματάκι για να ανεβάζει και την απόδοση τους. Αυτό το projector δλδ δεν υπάρχει στα κιτ των 100 ευρώ? Δε θα ήταν καλό να υπάρχει? Επίσης καλύτερα δε θα ήταν να επιλέξω κιτ με απόδοση 55w παρά 35w ?

το συστηματάκι αυτό παίρνει λάμπες 100w?

LEO328
08-02-12, 14:52
μην κολλας με μαρκες αδερφε.εγω προχτες πηρα μια λαμπα φθωριου για το σπιτι και ξερεις τι εγραφε πανω?made in china!οποτε μην αγχωνεσαι.
το δικο μου κιτ xenon το φοραω 5 χρονια πανω ειναι made in china και εχει και πολυ καλη αποδοση χωρις να τυφλωνω και δεν εχει παθει τιποτα τοσα χρονια!στην αρχη το φοραγα με μαμα φαναρια bosch και τωρα με hella angel eyes (με προτζεκτορα εννοειται).οποτε βαλε ενα με 100ε που λες οποιονανε και μετα βαζεις και τα φαναρακια σου και εισαι κομπλε.
εχε υποψη σου οτι και φαναρια να μην αλλαξεις παλι μια χαρα θα εισαι.τα μαμα φαναρια της bmw χωρις προτζεκτορα δεν τυφλωνουν αμα τα χενον ειναι καλα .(αυτο ειδα με τα ματια μου οταν ειχα τα bosch).τα ειχα παντα ρυθμισμενα χαμηλα βεβαια και κανενας μα κανενας δεν μου επεξε φωτα.προφανως δεν ενοχλουσα.....
αμα βαλεις χενον θα βαλεις 2 ψειρες λευκες στα μικρα φωτα και 2 λευκες στα προβολακια να ειναι ομοιομορφο!(μην δειχνει αλλου λευκο και αλλου κιτρινο και δειχνει καραγκιοζιλε..)αυτα.ελπιζω να βοηθησα....:D

η λαμπα που πηρα για το σπιτι ηταν philips!τα συμπερασματα δικα σας....οποτε τι phhilips και πιπεριες μεντολες....αμα ειναι καλης κατασκευης το κιτ θα αντεξει στο χρονο.αν οχι δεν μπανανε και οτι μαρκα θες....:nixweiss:

LEO328
08-02-12, 14:53
http://www.members.shaw.ca/trust.no.one/Misc/ZKW_19.JPG

http://www.bavtoys.com/images/pnp2.jpg

Bλέπεις μια μπάλα που εχουν τα φαναρια? Στην πρώτη φωτό ειναι αυτα που ειναι πίσω. Αυτο ειναι το projector, το εχουν τα φαναρια επανω και όχι το κιτ!

Τα φαναρια στις φωτό ειναι εργοστασιακά και τα 2. Υπαρχει περιπτωση δηλαδη να τα εχεις ήδη, αλλά μπορει και να μην τα εχεις, και να εχεις αυτα που ειναι μπροστά, στην πρώτη φωτό. ;)

εμενα ηταν τα μπροστα χωρις μπαλα αλλα με το κιτ πεζανε κανονικα μπαλα!χαχαχαχα:jester:

Driftakos
08-02-12, 14:59
@ Leo: και οι απέναντι χάνανε τη μπάλα (no offense, απλά λένε οτι αυτά τυφλώνουν λιγουλάκι παραπάνω από αυτά με το προτζέκτορα)

gearboxer
08-02-12, 14:59
Τα bosch με τον προτζέκτορα είναι πολύ καλύτερα από τα απλά reflectors που το φως διασκορπίζεται οπουδήποτε και σκίζει τους απέναντι. Τα τύπου προτζέκτορα παίρνουν Η1 ενώ τα απλά Η7.

Driftakos
08-02-12, 15:06
Τα bosch με τον προτζέκτορα είναι πολύ καλύτερα από τα απλά reflectors που το φως διασκορπίζεται οπουδήποτε και σκίζει τους απέναντι. Τα τύπου προτζέκτορα παίρνουν Η1 ενώ τα απλά Η7.

δεν έχουν μονο τα bosch προτζέκτορα.

gearboxer
08-02-12, 15:10
δεν έχουν μονο τα bosch προτζέκτορα.

Το ξέρω καλλιτέχνη μου. Και τα ΖΚW και οι κινεζιές βγαίνουν Projectors. Απλά είναι η εργοστασιακή μάρκα γι΄αυτό τα ανέφερα.

Driftakos
08-02-12, 15:18
αν και κλασσικά πλατειάζουμε, τι εννοείς "εργοστασιακή μάρκα?"

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=CA11&mospid=47434&btnr=63_0267&hg=63&fg=05

εδω δίνει bosch και zkw να βγαίνουν με βάση το εργοστάσιο (ok, μικρή σημασία έχει αυτό απλά, κουβέντα να γίνετε)

gearboxer
08-02-12, 15:33
Tα Bosch ήταν τα εργοστασιακά που σου βίδωνε ο Γερμανός στο Mόναχο. Τα ZKW ήταν η oem εναλλακτική (σαν ανταλλακτικό όμως). Πολύ τα προτιμούσαν γιατί ήταν φθηνότερα από τα bosch, αν και κατά γενική ομολογία ελαφρώς χειρότερα σε ποιότητα κατασκευής από τα bosch.

E36 RULES!!
08-02-12, 15:36
7/91, με ZKW με projector απο το εργοστασιο (Regensburg για την ακριβεια)

φωτό καπου το 91-92..

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=getimage&id=8236

LEO328
08-02-12, 15:39
@ Leo: και οι απέναντι χάνανε τη μπάλα (no offense, απλά λένε οτι αυτά τυφλώνουν λιγουλάκι παραπάνω από αυτά με το προτζέκτορα)

εννοειται θανο.....αμα ομως τα εχεις τερμα κατω και εχει γινει και σωστη ρυθμιση δεν εχεις θεμα με τους απεναντι.εμενα σου λεω 4 χρονια κανεις δεν μου επεξε φωτα.ε του π.... ενας αμα ηταν δεν θα μου τα ριχνε στα μουτρα?(και με το δικιο του βεβαια..):cheers:

120ihatch
08-02-12, 15:43
^ πολύ όμορφη φωτογραφία Μάριε!!

LEO328
08-02-12, 15:43
7/91, με ZKW με projector απο το εργοστασιο (Regensburg για την ακριβεια)

φωτό καπου το 91-92..

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=getimage&id=8236

το παιδι σου με τα ποδια βρε?κανε μπαμπα μα δεις καλο θα λεει....ασε με να μπω.....δεν μπορω τωρα κανω drift μετα!χαχαχαχα:banned::yippee:

gearboxer
08-02-12, 15:45
7/91, με ZKW με projector απο το εργοστασιο (Regensburg για την ακριβεια)

φωτό καπου το 91-92..

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=getimage&id=8236

Mάριε για να το λές και να το δείχνεις δίκιο θα έχεις. Παλαιότερα που είχα κάνει μία διεξοδική αναζήτηση σε ξένα φόρουμ παντού έλεγαν οτι ισχύει το:

ZKW = OEM
Bosch = OE

giotiss
08-02-12, 15:49
Φίλε ThaNOS E46coupe νομίζω πως οι λάμπες είναι 100w (αν και ποτέ δε τις κοιτάω γιατί όταν χρειαστεί πάω και μου τις αλλάζουν στο συνεργείο) . Παιδιά νομίζω πως το φανάρι μου πρέπει να είναι bosch με projector (αν δε κάνω λάθος). Οπότε βρίσκω ένα Kit που θα μου κάτσει στο μάτι και το τσιμπαω? Να επιλέξω 35 ή 55 w ?

bmwdakias85
08-02-12, 15:52
εγω εχω με τον προτζεκτορα!οποτε ειμαι κομπλε ε?

E36 RULES!!
08-02-12, 16:06
^ πολύ όμορφη φωτογραφία Μάριε!!

Ευχαριστώ! Και εμενα μ'αρεσει πολύ! Ωραιοι καιροι τοτε :( (Δεν θυμαμαι πολλα, αλλα απο τις φωτογραφιες που βλεπω, ωραια φαινοταν πως ήταν!)

το παιδι σου με τα ποδια βρε?κανε μπαμπα μα δεις καλο θα λεει....ασε με να μπω.....δεν μπορω τωρα κανω drift μετα!χαχαχαχα:banned:

:rofl2: :rofl2: Φανταζεσαι? χαχαχαχα

Mάριε για να το λές και να το δείχνεις δίκιο θα έχεις. Παλαιότερα που είχα κάνει μία διεξοδική αναζήτηση σε ξένα φόρουμ παντού έλεγαν οτι ισχύει το:

ZKW = OEM
Bosch = OE

Ναι ειναι μπερδεμα! Πρεπει να εχει να κανει με τα facelift, αλλα και τις χωρες, νομιζω πχ. Αμερικη δεν πρεπει να ειχαν..

kefalismos
08-02-12, 18:18
Για ξένον μόνο σε φανάρι με μπάλα μέσα ( προτζέκτορα ) και μόνο 35w . Μάρκες κτλ δε παίζουν ρόλο , ότι θέλεις βάλε . Το κιτ βγάζει φως , το φανάρι καθορίζει που θα πάει το φως .Όσο πιο μάπα κατασκευή τόσο γρηγορότερα θα πέσει η απόδωση τους με τα χρόνια. Στην κλίμακα που λες , ο καλύτερος συμβιβασμός είναι τα 5000Κ ( λίγα παίζουν στην αγορά ) . Εναλλακτικά οι άλλες επιλογές που αναφέρεις .

Sp!ros G
08-02-12, 18:41
Πριν καιρο εβαλα τα Bosch με τον προτζεκτορα στο αμαξι ,αλλα να πω την αληθεια δεν ειμαι και απολυτα ευχαριστημενος.

Εχουν πολυ μικρο ευρος φωτισμου προς τα αριστερα και δεξια .Ισως τα αλλαξω καποια στιγμη με depo

ή θα κανω ρετροφιτ προτζεκτορες απο Acura TSX.

Παντως απο κιτ ξενον βαλε φιλε κατι φθηνο ,ολα κινεζικα ειναι.

giotiss
08-02-12, 20:22
αν είναι ρε παιδιά να πάρω από το ebay με 35 δολάρια ! έχει προτάσεις με το τσουβάλι ...

Sp!ros G
08-02-12, 20:27
τετοια εχω φιλε εδω και αρκετο καιρο :)

giotiss
08-02-12, 20:30
Για το φανάρι της bosch με τον projector θα χρειαστώ H1 ?

Sp!ros G
08-02-12, 20:31
Η1 θα χρειαστεις φιλε, ακριβως .

giotiss
08-02-12, 20:33
Άντε μια χαρά ! Φθηνά θα τη βγάλουμε δλδ ... :D:D:D

giotiss
08-02-12, 20:54
Με το συγκεκριμένο σετ θα δουλεύουν τα xenon και στις 2 σκάλες ?

http://www.ebay.com/itm/HID-XENON-CONVERSION-KIT-H1-6000K-Bulbs-/250990971120?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item3a703a48f0

Sp!ros G
08-02-12, 20:56
Οχι και στις δυο ,μονο στα μεσαια ή μονο στα μεγαλα.

Αναλογως σε ποια σκαλα θα τα βαλεις.

giotiss
08-02-12, 20:59
Οπότε μάλλον δε μου κάνει...

Sp!ros G
08-02-12, 21:04
Γιατι να μην κανει???

Θες ξενον και στις δυο σκαλες??

Αγοραζεις δυο κιτακια ,αλλα στη μεγαλη σκαλα δεν εχεις προτζεκτορα και καλυτερα θα ηταν να μη βαλεις .

Και επισης θα χασεις το σινιαλο που μπορεις να κανεις με τα απλα φωτα γιατι τα ξενον δεν αναβουν ακαριαια, θελουν λιγα δευτερολεπτα να ζεσταθουν.

giotiss
08-02-12, 21:08
δεν έχεις και άδικο ! Θα το σκεφτώ και ίσως πάρω τότε κάτι τέτοιο ... Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !!!

E36-Hartge
08-02-12, 21:24
Όπως λέει και ο Σπύρος μη βάλεις και στη μεγάλη σκάλα.
Εγώ έχω και στις δυο αλλα πρώτο πρόβλημα είναι οτι δεν κάνει για συνιάλο και το δεύτερο οτι δεν την έχω δουλέψει σχεδόν ποτέ.
Βέβαια είναι θέμα χρόνου πότε θα την βγάλω αλλα δεν ξέρω τι να βάλω.

LEO328
08-02-12, 21:33
εγω θα σε συμβουλευα να μην παρεις απο ebay για τον εξης απλο λογο......(δεν υπαρχει θεμα ποιοτητας αλλου ειναι...).
θα πας να βαλεις ενα κιτ εδω σε οποιδηποτε μαγαζι (εκει που μενεις.....).οι περισσοτεροι δινουν 1 χρονο εγγυση στα κιτ των 100ε περιπου(μαζι με τοποθετηση 100ε μην πληρωσεις παραπανω).οποτε ετσι θα το παρακολουθησεις ενα χρονο.(θα χεις και την αποδειξη οποτε οτι παθεις του λες βαλε αλλο....εξηγησε ολα αυτα απο πριν.αμα ειναι μουφα ολο και κατι θα σου κανει στον χρονο......).
ενω απεξω τρεχα γυρευε.....αμα ειναι μουφα τσαμπα λεφτα αμα παθει κατι στην αρχη.σκεψου το.....(θα δωσεις 50ε παραπανω αλλα θα εισαι καλυμενος για ενα χρονο τουλαχιστον.....).:D

Sp!ros G
08-02-12, 22:49
Λεωνιδα , σαν την εγγυηση και την αποδειξη που πηρε ο Thanos E46 Coupe για τα φαναρια τα LED ???

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχ

LEO328
08-02-12, 23:12
:jester::rofl2::rofl2:

bmwdakias85
09-02-12, 00:52
βαλε αυτα που σου λεει ο λεο γιατι να πας να πληρωσεις αλλου τα κινεζικα για δηθεν γνησια αφου ολος ο οσμος τωρα ειναι μεηντ ιν τσαηνα

giotiss
09-02-12, 13:06
Παιδιά μάλλον από ebay θα πάρω, ρώτησα και άλλα φιλαράκια και όλοι από εκεί έχουν πάρει τώρα τελευταία, εκτός από αυτούς που έτρωγαν παπά μέχρι πριν 1-2 χρόνια και τα πλήρωναν χρυσό από ελλάδα ! Θα ήθελα να αλλάξω και το κίτρινο χρώμα της πίσω πινακίδας μου με κάτι πιο άσπρο, τι λάμπες θα μου προτείνατε να βάλω ?

E36-Hartge
09-02-12, 22:13
Κάτι καλό και οικονομικό είναι αυτό:http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-3-series-E36-E46-Number-Plate-Light-LED-Bulbs-C5W-Pair-6-SMD-LED-/260901671227?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3cbef3913b

Και κάτι ακόμα καλύτερο αλλα αρκετά ακριβότερο αυτό:http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-2D-4D-M-M3-3-LED-License-Number-Plate-Light-Lamp-91-97-/320794708183?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4ab0dac8d7

graphe36
10-02-12, 01:33
Μπα και το ebay δινει εγγυηση. 6 μηνες. Μας καηκε μια λαμπα ενος φιλου και μας εστειλε αλλη χωρις πολλα πολλα. Εμενα τα δικα μου μετρανε 4 χρονια διχως προβλημα.

giotiss
15-02-12, 18:09
θα αγοράσω μάλλον τα φθηνά λεντάκια μιας και πιστεύω πως η διαφορά της απόδοσης δύσκολα θα δικαιολογεί την διαφορά των χρημάτων που έχουν τα 2 σετ... Όσον αφορά με τις λάμπες που έχουν οι ψείρες και τα προβολάκια τι θα μπορούσα να βάλω ώστε να ταιριάζει όσο γίνετε περισσότερο αισθητικά με τα xenon ?

E36-Hartge
15-02-12, 22:49
Σε κάτι τέτοιο που έχει απο όλες τις πλευρές led και θα χτυπάει καλύτερα μέσα στον καθρεύτη
http://www.ebay.co.uk/itm/501-8-LED-WHITE-SIDELIGHT-BULBS-BMW-3-SERIES-E36-E46-/200605342008?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2eb5029938

Όσο για της πινακίδας έχουν αρκετά μεγάλη διαφορά τα δυο σετ που σου έδειξα γιατι έτυχε να τα έχω και τα δυο αλλα κράτησα τα πιο φθηνά γιατι τα άλλα είχαν πάρα πολλά led και έκαναν τόσο φως που το έβλεπα και απο τους καθρέφτες μου.
Στα προβολάκια μπορείς να βάλεις και xenon που δεν στο προτείνω η αυτά που είναι σετάκι με τις ψείρες http://www.ebay.co.uk/itm/H1-LED-Xenon-ULTRA-Bright-Head-Light-Bulbs-Free-501s-/270551441330?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3efe1f5fb2
η και αυτά που θα χρειστεί πατέντα για να μπούνε γιατι είναι μεγάλο το κεφάλι τους http://www.ebay.co.uk/itm/H1-LED-120-SMD-LED-white-fog-beam-driving-parking-light-lamp-bulbs-/370583350690?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item56487d2da2

Σε αυτή την περίπτωση τα προβολάκια σου θα είναι διακοσμητικά γιατι τα led δεν βγάζουν το φως που πρέπει.

Πιστεύω να βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα.

giotiss
16-02-12, 11:28
βοήθησες φυσικά και σ ευχαριστώ ! Αύριο μάλλον θα κάνω τις αγορές, Θα πάρω τα xenon, τα φθηνά λεντ για την πινακίδα όπως είπες και συ, τα λεντάκια για τις ψείρες και εφόσον τα τοποθετήσω θα κοιτάξω τα προβολάκια μου... Αν δεν έχουν μεγάλη χρωματική διαφορά θα αφήσω τις λάμπες που έχω, αν η διαφορά είναι μεγάλη τότε θα πάραγγείλω λεντ και για εκεί και θα φανεί στην πράξη το αποτέλεσμα !

giotiss
17-02-12, 16:05
Παιδιά πριν από λίγο ξεκίνησα να ψάχνω για τα κάνω σήμερα την αγορά για τα xenon. Έχω βρει αυτό το σετ που δίνει και τα 2 μαζί σε πολύ καλή τιμή άλλα στην επιλογή που έχει για το αν ταιριάζει στο αυτοκίνητο μου, λέει πως δεν ταιριάζει ! Μου φαίνεται λίγο περίεργο, άλλα είπα να στείλω ένα μνμ για να μου πείτε για πιο σίγουρα !

http://www.ebay.com/itm/2-Set-Xenon-HID-Kit-6000K-Combo-H1-Low-H1-High-Beam-/230744645659?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item35b973e01b&vxp=mtr

E36-Hartge
17-02-12, 21:16
Πες μου τι λάμπες φοράς?
Βασικά τα φανάρια σου είναι με τον προτζεκτορα η όχι?

giotiss
17-02-12, 21:18
Δε γνωρίζω ακριβώς τι λάμπες φοράω πάντως έχω την εντύπωση πως κάτι είναι αλλαγμένο και φοράει πιο δυνατές λάμπες άλλα όχι xenon. Τα φανάρια τελικά είναι αυτά τα ZKW με προτζέκτορα!

///Mflyin'
11-05-17, 17:13
Καλησπερα ...μια ερωτηση...τα προβολακια κατω παιρνουν λαμπα H1 η κανω λαθος? :confused:

MarinosE46
12-05-17, 22:54
Καλησπερα ...μια ερωτηση...τα προβολακια κατω παιρνουν λαμπα H1 η κανω λαθος? :confused:

αν είναι ίδια με τα ε46 ΗΒ4 9006.