PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρουλεμάν τροχών...Τι ισχύει;;;


InsaneDriver
17-11-05, 13:36
Αλήθεια τι ισχύει σε αυτό το θέμα; Χρειάζονται αλλαγή;

Εγώ που έχω ένα e-46 με 73.000 χιλιόμετρα και το έχω ξεκωλιάσει στο drift να τα αλλάξω; Κάνει λίγο θόρυβο πίσω πάντως.:nixweiss:

Action Man
17-11-05, 14:11
Εγω τα αλλαξα παντως...δεν πηγαινε αλλο...

MPOWER
17-11-05, 14:14
Αν δεν έχεις βουητό που προέρχεται από τα ρουλεμάν, δεν τα αλλάζεις ποτέ ανεξαρτήτως χιλιομέτρων!
Αν τώρα έχουν αρχίσει οι θόρυβοι....οπωσδήποτε αλλαγή!

Nick_compact
17-11-05, 14:20
Αν δεν έχεις βουητό που προέρχεται από τα ρουλεμάν, δεν τα αλλάζεις ποτέ ανεξαρτήτως χιλιομέτρων!
Αν τώρα έχουν αρχίσει οι θόρυβοι....οπωσδήποτε αλλαγή!

Βουητό στο φρενάρισμα ή γενικά εννοείς Μιχάλη;;Γιατί το δικό μου εδώ και αρκετό καιρό στα δυνατά φρεναρισματα από πολλά χιλιόμετρα βουίζει πολύ δυνατά και νιώθω κραδασμούς.Λες να είναι από τα ρουλεμάν;Από δισκόπλακες-τακάκια δεν νομίζω οτί ειναι..

MPOWER
17-11-05, 14:49
Αυτό που περιγράφεις είναι απο δίσκους και τακάκια και όχι απο ρουλεμάν!
Το ρουλεμάν το ακούς αρχικά με πολλά χιλιόμετρα και χωρίς σχέση στο κιβώτιο για να μην σε ενοχλεί ο θόρυβος του μοτέρ.
Για την πλήρη διάγνωση του "χαλασμένου ρουλεμάν" σηκώνουμε την πλευρά του αυτοκινήτου που εντοπίζουμε το θόρυβο και γυρνάμε τον τροχό όσο πιο γρήγορα μπορούμε με το ένα χέρι (ή το κάνει άλλος για μας) και το άλλο το τοποθετούμε πάνω στον αντίστοιχο θόλο, ακριβώς πάνω στη βάση του αμορτισέρ (αφού ανοίξουμε το καπώ φυσικά)
Αν καταλάβουμε κραδασμούς με τη συχνότητα των στροφών του τροχού στο χέρι μας που είναι πάνω στο θόλο, τότε πάμε για ρουλεμάν!!!

InsaneDriver
17-11-05, 15:00
Ακούγεται πίσω ένα χχχχχχ...αναιπαίσθητο όμως. Δεν ξέρω αν είναι αυτό(ρουλεμάν) η έχει σχέση με το διαφορικό.

Θα το πάω σε συνεργείο και ελπίζω να βρουν τι είναι. Αν μου πουν για ρουλεμάν πίσω τροχών τι μάρκα να βάλω;(η Βmw τι βάζει; SKN;)

Ευχαριστώ για το info.

Black5
17-11-05, 15:03
Eμένα ακούγεται μετά από πίεση κάτι σαν σφύριγμα από τους τροχούς. Για το ίδιο μιλάμε?

InsaneDriver
18-11-05, 16:45
Πήγα στο συνεργείο και το σηκώσαμε στην ράμπα και το πίσω δεξί ρουλεμάν την έχει ακούσει. Κάνει ένα χχχχχχχ

Την Δευτέρα πάω για αλλαγή. Σκέφτομαι να αλλάξω και το αριστερό προληπτικά. Για SΚF μου είπε ο μηχανικός.

melodic
18-11-05, 22:30
το 80% ολων των αυτοκινητων φορανε skf

sakkunen
29-11-05, 17:31
Πήγα στο συνεργείο και το σηκώσαμε στην ράμπα και το πίσω δεξί ρουλεμάν την έχει ακούσει. Κάνει ένα χχχχχχχ

Την Δευτέρα πάω για αλλαγή. Σκέφτομαι να αλλάξω και το αριστερό προληπτικά. Για SΚF μου είπε ο μηχανικός.


τελικα τ αλλαξες τα ρουλεμαν;Ποσο πληρωσες;Γιατι κ εγω θελω στο fiesta ν αλλαξω του μπροστινου συστηματος κ στην αντιπροσωπεια μου ειπαν περιπου 600ευρω:nixweiss: Φυσικα εγω θ τ αλλαξω σε γνωστο μου.

p_sE36
30-11-05, 08:58
τι ηταν αυτο το 600 ευρω? αστειο φανταζομαι! το κοστος των ρουλεμαν ειναι μικρο, η εργασια ειναι δυσκολη και εκει ειναι τα λεφτα, και ειναι ακομα πιο δυσκολο οταν ειναι τα ρουλεμαν των κινητηριων τροχων, στα bmw τα πισω ρουλεμαν ειναι τα δυσκολα υπαρχει ομως ειδικο εργαλειο που τα βγαζουν χωρις να να λυσουν το μισο αυτοκινητο, εγω ειχα δωσει καπου 150-170 ευρω (για Ε36) για τα δυο πισω ρουλεμαν, τα μπροστινα πρεπει να ειναι πιο φτηνα, και καλο ειναι να αλλαζονται ζευγαρι γιατι αν κανει θορυβο το ενα ειναι πολυ πιθανο να εχει αρπαξει και το αλλο και ειναι κριμα μετα απο λιγο να πληρωνει κανεις διπλη εργασια! αν ενδιαφερεται κανεις για το που τα εφτιαξα κλπ στειλτε pm.

Sras
30-11-05, 09:06
Καλημερα
Εγω εχω κανει 138000 με την μπεμπα μου και τα ρουλεμαν δειχνουν οποτε τα τσεκαρω (το ζηταω σε καθε σερβις) σε πολυ καλη κατασταση.
Παντως καλο θα ηταν να ξερουμε απο οσους ηδη τα εχουν αλλαξει το κοστος αλλαγης για καθε μοντελο δηλ Ε36,Ε46,Ε39 κλπ.
Sras

InsaneDriver
30-11-05, 13:00
Τα πίσω ρουλεμάν κοστίζουν 60-70 Ευρώ...Το κόστος τοποθέτησης δεν γνωρίζω...

M3MAN
30-11-05, 14:21
Εκανα αλλαγη ρουλεμαν μπρος-πισω κατα τη μετατροπη και πλερωσα €400 (στο Μητση).

m_power_lunatic
30-11-05, 15:26
Εχω αλλαξει προσφατα πουλεμαν σε ολους τους τροχους και πληρωσα αγορα τα δυο μπροστινα 140 EURO δικια μου τιμη με γνωστο και η τοποθετηση ειναι φθηνη για τα μπροστινα ενω αντιθετα τα ρουλεμαν τα πισω εχουν 80 EURO το ενα αλλα -140 EURO τοποθετηση το ενα ε??- γιατι ειναι παλουκι η αντικαταστηση.:nixweiss: