PDA

Επιστροφή στο Forum : ανθεκτικότητα καθρέπτη!


ditris
14-02-12, 14:10
Τη περασμένη βδομάδα....επιστρεφοντας απο έξοδο στις 4 τα ξημερώματα(τέτοια ώρα τέτοια λόγια!) και μην εχοντας πιει ούτε καν ένα ολόκληρο ποτό σε γνωστό bar στη περιοχή "ποσειδώνιο" κινούμε με 65+ επι του μεσαίου ρεύματος της βασιλίσης όλγας.....ενώ μπροστά μου έχει λιγοστή κίνηση και ένα opel astra 5d που κινείται μπροστά μου(ήταν καμια 2,5 αυτοκίνητα μπροστά) βγάζει δεξί φλας και τραβιέται στη δεξιά λωρίδα.....μη υποψιαζόμενος εγώ τον βλέπω να ξαναμπαίνει εντελώς απότομα!! κ χωρίς φλας στη μεσαία λωρίδα που ήμουν εγώ....και τελευταία στιγμή κόβω το τιμόνι αριστερα...κ δεν επεσα πανω του!όμως ο δεξής μου καθρέπτης με περίπου 55-60 χλμ/ωρα έπεσε με δύναμη στον αριστερό δικό του με αποτελεσμα ο δικός του να ξηλωθεί πραγματικά και ο δικός μου να διπλώσει, κ να φύγει το ασημί εξωτερικό καπάκι....το οποίο μόνο ράγισε στη μέση.Ο καθρεπτης λειτουργεί κανονικότατα κ μόνο λίγο η βάση του(δειτε φωτος,στην έξω μεριά εκει που πατα στη λαμαρίνα της πόρτας) δείχνει να έχει φύγει κάνα 0,4 mm απο τη θεση της, χωρίς ούτε να τρέμει κ με μεγάλες ταχύτητες ούτε τπτ....
Υ.Γ 1)απίστευτη αντοχη ο ΟΕΜ καθρέπτης μου....δεν το περίμενα....:icon11:
2)τα καντήλια πούφαγε ο ιδιοκτητης του astra δεν παίζονται...αλλά πιωμένος ήταν οπότε τζάμπα τα βρισίδια....
3)ευτυχώς "δότης" καπακιού ιδίου χρώματος βρεθηκε(Παναγιώτης "sierra") το οποίο κ ευχαριστώ θερμά για την άμεση ανταπόκριση να τον στείλει...χωρίς καν να έχει προλαβει να παραλαβει ευρώ....
4)Οι φώτος είναι με το παλιό σπασμένο στη "μέση " καπάκι καθρέπτη....

ditris
14-02-12, 14:11
απο κοντά το "άρπαγμα" που έπαθε η βάση στο κούμπωμα με τη λαμαρίνα της πόρτας.....

giannis 116
14-02-12, 15:18
Δοκιμασες να το ξανακουμπωσεις στη θεση του?.. Αν δεν κουμπωνει κανε μια δοκιμη να τον βγαλεις να δεις μην εχει σπασει τιποτα μεσα, καμια βαση ή κανα κλιπ. Παντως καλο θα ηταν να κατσει παλι σωστα στη θεση του για να μην εχεις και τιποτα θεματα στεγανοτητας ή κατι τετοιο μετα.

BMW Power
14-02-12, 15:27
BMW TIS - 51 16 000 Removing and installing/replacing mirror on left or right front door (Coupé) (http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?1/05/35/07)

BMW TIS - 51 16 040 Removing and installing/replacing housing (cover) on left or right door mirror (http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?1/07/53/50)

ditris
14-02-12, 17:20
Δοκιμασες να το ξανακουμπωσεις στη θεση του?.. Αν δεν κουμπωνει κανε μια δοκιμη να τον βγαλεις να δεις μην εχει σπασει τιποτα μεσα, καμια βαση ή κανα κλιπ. Παντως καλο θα ηταν να κατσει παλι σωστα στη θεση του για να μην εχεις και τιποτα θεματα στεγανοτητας ή κατι τετοιο μετα.

Γιάννη θα ανοίξω ταπετσαρία αύριο-μεθαύριο γιατί 2 10ρες βίδες κρατούν τον καθρέπτη με τη λαμαρίνα του αυτοκινητου!Στο καθρεπτη δε νομίζω να "λάσκαρε" κάποια απο τις 2 αυτές βίδες...αλλα πρέπει νάσπασε κάτι απο μέσα(καμία βάση?κλιπς?) όπως υποψιάζομαι γιαυτό έχει αυτό το κενό των 4mm απο την έξω πλευρά που φαίνεται και στη τελευταία φώτο! Πάντως δεν κουνιέται!Απο θέμα στεγανότητας όπως λες μην έχουμε κανένα θέμα!

ditris
14-02-12, 17:24
BMW TIS - 51 16 000 Removing and installing/replacing mirror on left or right front door (Coupé) (http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?1/05/35/07)

BMW TIS - 51 16 040 Removing and installing/replacing housing (cover) on left or right door mirror (http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?1/07/53/50)

Δημήτρη όπως δείχνει αυτός ο οδηγός το εξωτερικό καπάκι(ασημί) πρέπει ναναι με βίδες κ κλιπς?Η απλώς κουμπωτό?Γιατί εγω το εβαλα κουμπωτο.....αφότου το πήρα πεσμένο απο το δρόμο μετά το συμβάν!Κουμπωτό το έβαλα και στέκεται!Αλλα η εγαρμογή του έκτοτε δεν μου φαίνεται νάναι και τόσο τέλεια...όχι πως κουνιέτα ή θα φύγει αλλα δεν φαίνεται να έκατσε 100% καλά!

Υ.Γ Δηλαδή για να μπει-βγει αυτό το καπάκι πρεπει να βγει το κρύσταλλο του καθρέπτη?Το κρύσταλλο πως βγαίνει?

sierra
14-02-12, 22:51
Απ΄ότι έμαθα κουνάς λίγο τον καθρέπτη και από μέσα έχει κάτι ασφάλειες. Ψάχτο λίγο. Το καπάκι έχει βίδες από μέσα...

rapid_fast
15-02-12, 05:13
BMW TIS - 51 16 040 Removing and installing/replacing housing (cover) on left or right door mirror (http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?1/07/53/50)
Η εικόνα 3 δείχνει καθαρά τα κουμπώματα απο το καπάκι..
Η εικόνα 2 δείχνει καθαρά τις βίδες για το στέλεχος του καθρέπτη..

ditris
15-02-12, 10:59
Απ΄ότι έμαθα κουνάς λίγο τον καθρέπτη και από μέσα έχει κάτι ασφάλειες. Ψάχτο λίγο. Το καπάκι έχει βίδες από μέσα...
Παναγιώτη επισυνάπτω φώτο(Νο1) πως φαίνεται ο καθρέπτης αφού έβγαλα(ξεκούμπωσα προσεκτικά με τα χέρια!) το εξωτερικό καπάκι!Φαίνονται τα 4 πλαστικά σημεία της μεταλλικής βάσης στα οποία κουμπώνει το εξωτερικό καπάκι!Η κάτω αριστερή βάση μου είναι με σπασμένο "μέσα" της το αντίστοιχο "ποδαράκι" του πλαστικού καπακιού....
Στη φωτο Νο2 είναι η εσωτερική μεριά του εξωτερικού καπακιού....
Στη φώτο Νο3,Νο4,Νο5 η πάνω,κάτω,πλάγια μεριά κ τα κενά που υπάρχουν με την παρούσα εφαρμογή μετά το χτύπημα!Εμένα ψιλοφυσιολογικά μου φαίνονται....έτσι είναι και στο καθρέπτη του οδηγού τα αντίστοιχα κενά..........

giannis 116
15-02-12, 15:28
Το παλιο ραισμενο καπακι νομιζω οτι αν θες 'σωζεται' για να μη το πεταξεις. Δες τι υλικο ειναι, το γραφει στη μεσα πλευρα νομιζω. Με αντιστοιχη κολλα για αυτο το υλικο μπορεις να κολλησεις τη ρωγμη αλλα και αν υπαρχει καποιο σπασμενο ή ραισμενο κλιπ στηριξης και μετα με στοκαρισμα, τριψιμο και βαψιμο θα ειναι σα καινουριο και θα το χεις και 'καβα'.

ditris
15-02-12, 16:09
Το παλιο ραισμενο καπακι νομιζω οτι αν θες 'σωζεται' για να μη το πεταξεις. Δες τι υλικο ειναι, το γραφει στη μεσα πλευρα νομιζω. Με αντιστοιχη κολλα για αυτο το υλικο μπορεις να κολλησεις τη ρωγμη αλλα και αν υπαρχει καποιο σπασμενο ή ραισμενο κλιπ στηριξης και μετα με στοκαρισμα, τριψιμο και βαψιμο θα ειναι σα καινουριο και θα το χεις και 'καβα'.
Κάπως έτσι σκέπτομαι να κάνω με το παλιό σπασμένο καπάκι!Θα βάλω το καινούργιο καπάκι το Σάββατο και θα ασχοληθώ με το παλιό όταν θάχω χρόνο!:D

rapid_fast
15-02-12, 17:54
Κάπως έτσι σκέπτομαι να κάνω με το παλιό σπασμένο καπάκι!Θα βάλω το καινούργιο καπάκι το Σάββατο και θα ασχοληθώ με το παλιό όταν θάχω χρόνο!:D

Ναι, το Σάββατο το βράδυ που θα γυρίσω εγώ απο την Ιερισσό, εσύ με τα καπάκια
θα ασχολείσαι!!!
Ο καθρέπτης είναι ακόμα στα χέρια μου..
Τρέμε Σιέρρααααααααααααααααααααααα

ditris
15-02-12, 18:20
Ναι, το Σάββατο το βράδυ που θα γυρίσω εγώ απο την Ιερισσό, εσύ με τα καπάκια
θα ασχολείσαι!!!
Ο καθρέπτης είναι ακόμα στα χέρια μου..
Τρέμε Σιέρρααααααααααααααααααααααα

δεν με πειράζει που δεν έχει τοποθετηθεί το νέο καπάκι ακόμη!Το καλό πράγμα αργεί λένε!
Επίσης αφού τον έχεις εσύ το sierroκαθρέπτη δεν φοβάμαι, είναι σε ασφαλή χέρια....:nod:

sierra
15-02-12, 19:57
Mπρρρρρρρ. Χαχαχαχαχαχα. rapid_fast Πάνο απο το λίγο που μιλήσαμε μου έμπνέεις εμπιστοσύνη και δεν φοβάμαι, είσαι έξω καρδιά και με πολλές γνώσεις και σε εμπιστεύομαι. Εαν έχω πέσει έξω θα ανέβω επάνω και θα σε βάλω να μου κάνεις το τραπέζι και αλλοίμονό σου γιατί τρώω πολύ...χαχαχαχα... :hello: :hello: :hello:

rapid_fast
15-02-12, 20:08
Mπρρρρρρρ. Χαχαχαχαχαχα. rapid_fast Πάνο απο το λίγο που μιλήσαμε μου έμπνέεις εμπιστοσύνη και δεν φοβάμαι, είσαι έξω καρδιά και με πολλές γνώσεις και σε εμπιστεύομαι. Εαν έχω πέσει έξω θα ανέβω επάνω και θα σε βάλω να μου κάνεις το τραπέζι και αλλοίμονό σου γιατί τρώω πολύ...χαχαχαχα... :hello: :hello: :hello:

Οχι, όχι για το Θεό, όχι τραπέζι...

sierra
15-02-12, 20:20
Οχι, όχι για το Θεό, όχι τραπέζι...

Με φοβάσε ε!!!!! χαχαχαχα....

zaharias
15-02-12, 22:39
Παλι καλα..
Εμενα την ειχε φαει βολικα και ειχε κοπει στη βαση (μαυρο).. οπως ακριβως ειναι αυτος που πηρες απο τον Παναγιωτη..
Η μ@λ@κι@ με αυτους τους καθρεπτες (Ε46 & Μ3 κουπε-καμπριο) ειναι οτι κλεινουν προς τα πανω (σε αντιθεση με τα 4πορτα 46αρια).. Αμα εκλειναν φυσιολογικα, θα "την ετρωγαν" πιο μαλακά..