PDA

Επιστροφή στο Forum : Άγνωστος αριθμός πλαισίου νέου κινητήρα


alpha1!*
15-02-12, 01:44
Γεια σας,
βρήκα τη σελίδα σας με έρευνα στο google.
Οδηγώ αμάξι τρίτου που έχει αλλάξει κινητήρα, πρέπει να βρω κάποια ανταλλακτικά και δεν έχω επικοινωνία μαζί του, πώς μπορώ να βρω τον αριθμό πλαισίου του νέου κινητήρα, τον γράφει επάνω πουθενά;
Eυχαριστώ

Dimzan
15-02-12, 03:32
για ξαναπες τα λιγο καλυτερα :

οδηγας αμαξι τριτου ??????? δηλαδη?

τι κινητηρα φοραει? μαρκα αυτοκινητου?? οι κινητηρες εχουν τα νουμερα του κινητηρα χτυπημενα πανω τους

bmwdakias85
15-02-12, 08:21
καλημερα θα θελαμε αν γινετε να μας πεις μαρκα αυτοκινητου κ τι μηχανη φοραει πανω!θα μας βοηθουσες πολυ αν το εκανες αυτο

mike21
15-02-12, 11:29
Απο ότι κατάλαβα θές να πάρεις κάποια ανταλλακτικά για τη μηχανή και σου ζητάνε τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου,εσύ δέν τον έχεις αφού είναι μετατροπή,ανέβασε μία φωτό της μηχανής για να σου πούμε τί αμάξι τη φόραγε,να βρείς τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου που τη φόραγε είναι σχεδόν αδύνατο,εκτός άν ξέρει κάτι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης

alpha1!*
16-02-12, 01:16
Εγώ ήξερα ότι έβαλαν επάνω τον ίδιο σε τύπο και σε κυβισμό κινητήρα που είχε πριν αλλά στο μαγαζί που τηλεφώνησα να ρωτήσω διαθεσιμότητα ανταλλακτικών μου έλεγαν ιστορίες με δράκους, με λίγα λόγια δεν ήθελαν να μου πουν βάσει του αριθμού πλαισίου του παλιού κινητήρα.
Κοίταξα στη άδεια τον αριθμό κινητήρα κι ύστερα πρόσεξα ότι ο καινούριος κινητήρας είχε πάνω γραμμένο με κάτι σαν μωβ μπλάνκο τον ίδιο αριθμό. Τους το είπα κι εντάξει μου είπαν διαθεσιμότητα, γιατί αυτοί έλεγαν ότι μπορεί να έχουν βάλει οτιδήποτε επάνω, κάτι άσχετο με τον κινητήρα που είχε πριν.
Δεν έχω bmw, γι'αυτό και δημοσίεψα στα περί αυτοκίνησης γενικά.
Εάν ξαναχρειαστώ τίποτε ελπίζω, μπορώ να ενοχλώ. Δεν θέλω να το αναφέρω, αλλά είμαι γυναίκα και δεν σκαμπάζω γρι από μηχανολογία αυτοκινήτου, άμα μείνω από λάστιχο περιμένω την οδική να μου το αλλάξει, ακόμα και τον αέρα στα βενζίνάδικα μου τον ελέγχει το παιδί, εγώ δεν τολμώ να αγγίξω τίποτε. Συγγνώμη για το ρατσιστικό επιχείρημα, σίγουρα υπάρχουν και γυναίκες οδηγοί ράλλι, εγώ δεν το'χω όμως.

hliase30
16-02-12, 02:57
Δεν θέλω να το αναφέρω, αλλά είμαι γυναίκα και δεν σκαμπάζω γρι από μηχανολογία αυτοκινήτου, άμα μείνω από λάστιχο περιμένω την οδική να μου το αλλάξει, ακόμα και τον αέρα στα βενζίνάδικα μου τον ελέγχει το παιδί, εγώ δεν τολμώ να αγγίξω τίποτε. Συγγνώμη για το ρατσιστικό επιχείρημα, σίγουρα υπάρχουν και γυναίκες οδηγοί ράλλι, εγώ δεν το'χω όμως.
και καλα κανεις και δεν βαζεισ το χερι σου αφου οποσ λεσ δεν το εχεισ αλα δεν φταει ποσ εισαι γυναικα!,, να ξερες ποσι αντρες δεν θα πρεπε να βαζουν χερι αλλα.....!!!!

Dimitris ///M
16-02-12, 03:05
Να ξερες κοπέλα μου πόσοι απο μας δεν είμαστε ούτε για να βάλουμε αέρα στα λάστιχα..... Μην νιώθεις μειονεκτικά, κανείς δεν γεννήθηκε και να τα ξέρει όλα.
Ότι απορία έχεις να ρωτάς, δεν είναι ντροπή.

alpha1!*
16-02-12, 04:51
Δεν νοιώθω μειονεκτικά γεγονός είναι όμως ότι βρίζω το αναλυτικό πρόγραμμα γυμνασίου και λυκείου που δεν είχε βάσεις αυτοκίνησης μέσα (μηχανή αυτοκινήτου, και μαθήματα σωστής οδήγησης κλπ) όπως και άλλες πρακτικές γνώσεις που χρειάζομαι τώρα αντί για τριγωνομετρία που δεν χρειάστηκα ποτέ.
Απλώς δεν θα ήθελα να αναφέρω το φύλο μου στη συζήτηση και αναγκαστικά το κάνω για να δώσω εξήγηση που δεν ξέρω αυτά που ρωτώ.
Και δεν θα ήθελα να το αναφέρω γιατί θα μπορούσε να παρεξηγηθώ ότι ζητώ κάποιου είδους προνομιακή μεταχείριση.
Δεν πειράζει, όλα καλά, τα λέμε.

bmwdakias85
16-02-12, 07:39
Τσακαλι σε βρισκω παντος θα μαθεις γρηγορα τα αυτοκινητα,αν λες οτι δεν το χεις κ απο την αλλη προσπαθεις να μαθεις αρ πλαισιου κτλπ θα μαθεις πολλα!κ αν εχεις την κατσλληλη υπομονη οι ποιο εμπιροι της παρεας μας θα σε μαθουν πολλα πραγματα βεβαια κ μεις οι λιγακι ποιο της πειρας κατι θα εχουμε να πουμε!να σε καλα κ οτι χρειαστης εδω ειμαστε!
Υ.γ να θελω να ξερεις το εξης οτι εγω δεν σε βλεπω σαν γυναικα γιατι ειναι μερικες που το εχουν το τιμονι κατσε καλα,εγω οπως κ τα αλλα παιδια θα σε αντιμετοπιζουμε σανσυνφορουμιτη μας

rapid_fast
18-02-12, 11:40
Υ.γ να θελω να ξερεις το εξης οτι εγω δεν σε βλεπω σαν γυναικα γιατι ειναι μερικες που το εχουν το τιμονι κατσε καλα,εγω οπως κ τα αλλα παιδια θα σε αντιμετοπιζουμε σανσυνφορουμιτη μας
Πω πω.. δε τα λένε αυτά σε μια γυναίκα..
Και δεν υπάρχουν γυναίκες που έχουν το τιμόνι κάτσε καλά..

rapid_fast
18-02-12, 11:42
Εγώ ήξερα ότι έβαλαν επάνω τον ίδιο σε τύπο και σε κυβισμό κινητήρα που είχε πριν αλλά στο μαγαζί που τηλεφώνησα να ρωτήσω διαθεσιμότητα ανταλλακτικών μου έλεγαν ιστορίες με δράκους, με λίγα λόγια δεν ήθελαν να μου πουν βάσει του αριθμού πλαισίου του παλιού κινητήρα.
Κοίταξα στη άδεια τον αριθμό κινητήρα κι ύστερα πρόσεξα ότι ο καινούριος κινητήρας είχε πάνω γραμμένο με κάτι σαν μωβ μπλάνκο τον ίδιο αριθμό. Τους το είπα κι εντάξει μου είπαν διαθεσιμότητα, γιατί αυτοί έλεγαν ότι μπορεί να έχουν βάλει οτιδήποτε επάνω, κάτι άσχετο με τον κινητήρα που είχε πριν.
Δεν έχω bmw, γι'αυτό και δημοσίεψα στα περί αυτοκίνησης γενικά.
Εάν ξαναχρειαστώ τίποτε ελπίζω, μπορώ να ενοχλώ. Δεν θέλω να το αναφέρω, αλλά είμαι γυναίκα και δεν σκαμπάζω γρι από μηχανολογία αυτοκινήτου, άμα μείνω από λάστιχο περιμένω την οδική να μου το αλλάξει, ακόμα και τον αέρα στα βενζίνάδικα μου τον ελέγχει το παιδί, εγώ δεν τολμώ να αγγίξω τίποτε. Συγγνώμη για το ρατσιστικό επιχείρημα, σίγουρα υπάρχουν και γυναίκες οδηγοί ράλλι, εγώ δεν το'χω όμως.
Εχω μία γιγαντιαία απορία..
Γιατί ψάχνεις εσύ για ανταλλακτικό και όχι το συνεργείο σου???

xx60
18-02-12, 11:49
Και δεν υπάρχουν γυναίκες που έχουν το τιμόνι κάτσε καλά..

κάτσε όμορφα...θα σου στείλω το Χριστινάκι απο πανόραμα με το m3 και θα κλαψουρίζεις λέμε....

rapid_fast
18-02-12, 12:01
κάτσε όμορφα...θα σου στείλω το Χριστινάκι απο πανόραμα με το m3 και θα κλαψουρίζεις λέμε....
Στείλε στείλε........

xx60
18-02-12, 12:14
Στείλε στείλε........

είναι τρελοκομείο η Γιατρός :whip: