PDA

Επιστροφή στο Forum : Μύρισε το καλοριφέρ σαν καμμένο πλαστικό


kavouras20
19-02-12, 15:05
Την παρασκευή το βράδυ είπα να πάω μια μικρή βόλτα μέχρι την Αργυρούπολη και ανά διαστήματα στην διαδρομή, πατούσα το κουμπί που ξεθολώνει το παρμπρίζ γιατι θόλωνε συνέχεια. Το άφηνα μέχρι να ξεθολώσει λίγα δευτερόλεπτα και μετά το έσβηνα. Άντε να το έκανα 2-3 φορές μέχρι να φτάσω όχι παραπάνω. Να υπενθυμήσω ότι στο Ε39 μόλις πατάς να σβήσει το ξεθόλωμα του παρμπρίζ (μπροστά-πίσω), δεν σβήνει τελείως αλλά παραμένει αναμμένο το καλοριφέρ στην πιο χαμηλή σκάλα. Επίσης να επισημάνω ότι είχα πατήσει να ξεθολώσει και το πίσω παρμπρίζ. Μόλις έφτασα και πάω να παρκάρω, μου μυρίζει κάτι σαν καμμένο πλαστικό και άνοιξα αμέσως το καπό. Είδα κατι σαν καπνό να βγαίνει χωρίς να μπορέσω να προσδιορίσω από που ακριβώς. Έσβησα το καλοριφέρ και γύρισα κατευθείαν σπίτι όλος νεύρα. Δεν ξαναμύρισε όσο ήταν σβηστό. Ξέρει κανείς τί μπορεί να έπαθε?

Dim77
19-02-12, 18:20
Μήπως μάζεψες καμιά σακούλα στο χταπόδι, ή κάπου από κάτω και βάζοντας καλοριφέρ έμπαινε ο αέρας μέσα και μύριζε? (Και σβήνοντας το καλοριφέρ, μπλόκαρε τον εξωτερικό αέρα).

Ο χώρος της μηχανής με κλειστό το καλοριφέρ μύριζε?

kavouras20
19-02-12, 18:32
Μήπως μάζεψες καμιά σακούλα στο χταπόδι, ή κάπου από κάτω και βάζοντας καλοριφέρ έμπαινε ο αέρας μέσα και μύριζε? (Και σβήνοντας το καλοριφέρ, μπλόκαρε τον εξωτερικό αέρα).

Ο χώρος της μηχανής με κλειστό το καλοριφέρ μύριζε?

Μια σακκούλα μου κόλλησε στην εξάτμιση πριν κάμποσες μέρες η οποία μύριζε μόνο όταν άνοιγα το παράθυρο η ήμουν έξω από το αυτοκίνητο, την οποία έξυσα με συρματόβουρτσα για να φύγει οπότε δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο. Ούτε καπνοί έβγαιναν ούτε τίποτα. Αυτή τη φορά ειναι κάτι διαφορετικό, μυρίζει και κάπως διαφορετικά. Η σακκούλα έχει χαρακτηριστική μυρωδια.

kavouras20
19-02-12, 18:33
Όχι δεν μύριζε με σβηστό καλοριφέρ.

E36 RULES!!
19-02-12, 18:58
To κάνει σ'εμενα, αλλα και σ'ενος φιλου μου το Clio RS Cup, οταν, σβήνοντας το καλοριφέρ τελείως, αφήνουμε το διακόπτη θερμοκρασίας στο ζεστό.

Μόνο τότε, ποτέ άλλοτε. Για παρατήρησέ το, γυρνα το στο κρύο οταν το σβήνεις, και δες αν στο κανει.

MZ3
19-02-12, 19:18
Μπορει να καικε η τζουγρανα / χτενα οπως την λενε
Final stage registor καπως ετσι λεγεται κανονικα
Και ειναι στου συνοδιγου στο τουνελ αμα ξαναμθριση πηγενε εκει και
Δες αν μυριζει πιο εντονα

kavouras20
19-02-12, 19:24
To κάνει σ'εμενα, αλλα και σ'ενος φιλου μου το Clio RS Cup, οταν, σβήνοντας το καλοριφέρ τελείως, αφήνουμε το διακόπτη θερμοκρασίας στο ζεστό.

Μόνο τότε, ποτέ άλλοτε. Για παρατήρησέ το, γυρνα το στο κρύο οταν το σβήνεις, και δες αν στο κανει.

Όχι φίλε εμένα μου το έκανε με το καλοριφέρ αναμένο στην πιο χαμηλή σκάλα (μία παύλα), δηλαδή ερχόταν ελάχιστος αέρας μέσα στην καμπίνα, + ότι έβγαιναν σαν καπνοί μόλις άνοιξα το καπό. Αφού έσβησα ΕΝΤΕΛΩΣ το καλοριφέρ, τότε σταμάτησαν όλα.
Πριν από λίγο πήγα να επαληθεύσω αν μυρίζει με σβηστό το καλοριφέρ και όντως δεν μυρίζει τίποτα (ούτε μέσα, ούτε στον χώρο του κινητήρα), όμως δεν δοκίμασα να το ανάψω γιατί ψιλοφοβάμαι μην πάρω καμιά φωτιά...

kavouras20
19-02-12, 19:43
Μπορει να καικε η τζουγρανα / χτενα οπως την λενε
Final stage registor καπως ετσι λεγεται κανονικα
Και ειναι στου συνοδιγου στο τουνελ αμα ξαναμθριση πηγενε εκει και
Δες αν μυριζει πιο εντονα

Δεν αποκλείεται...μπορείς να μου δείξεις αυτό το εξάρτημα που λές στο RealOEM να καταλάβω λίγο καλύτερα?

georgepap
19-02-12, 22:28
Σου σηκωσε θερμοκρασια το μοτερ??το νερο στο ψυγειο το κοιταξες?
Αν εχει χασει ενδεχεται τα υπαρχει διαρροη απο καπου μεσα (κυκλωμα-ψυγειο καλοριφερ)

kostastnt
19-02-12, 22:32
Ψάξε την μηχανή για κανά νεκρό πουλάκι.. Το έχω πάθει και δεν φαινόταν το άτιμο αν δεν έμπαινες με καθρέφτη χωνόσουν..

graphe36
19-02-12, 23:36
Το καλοριφερ τωρα ανοιγει? Μπορει και καποιο καλωδιο να καηκε. Δες την ασφαλειοθηκη καθως αμα καηκε καλωδιο κατα 90% θα εκαψε και ασφαλεια.

stauros772000
20-02-12, 04:45
διαροη λαδιου απο το ψευτοκαπακο και σταζει πανω στην εξατμιση και καπνιζει. κοστος φλατζων κοντα 30 ευρω,προ 2 ετων.

kavouras20
19-03-12, 21:03
διαροη λαδιου απο το ψευτοκαπακο και σταζει πανω στην εξατμιση και καπνιζει. κοστος φλατζων κοντα 30 ευρω,προ 2 ετων.

Όντως αυτό ητανε παιδιά. Την άλλαξα και όλα ΟΚ. :bananasmi