PDA

Επιστροφή στο Forum : Θόρυβος στο πίσω δεξιό μέρος


Alzaf
03-03-12, 21:06
Γεια σας,

Τον Ιανουάριο του 2012 παρέλαβα το καινούργιο μου F20-116i από την αντιπροσωπεία της bmw. Μετά από περίπου 900 km άρχισα να ακούω ένα θόρυβο στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, συγκεκριμένα όταν ο δρόμος έχει λακούβες ή ανωμαλίες. Πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν μπορούν να εντοπίσουν από που έρχεται παρόλο που τον ακούσανε στην οδήγηση. Ο τεχνικός προσπάθησε να με καθησυχάσει, λέγοντας μου ότι ναι μεν τέτοιου είδους θόρυβοι είναι δύσκολοι επειδή δεν μπορούν να εντοπιστούν εύκολα, αλλά δεν επηρεάζουν την ασφάλεια της οδήγησης. Εμένα όμως αρχίζει και με ανησυχεί ο θόρυβος.
Σε γερμανικά forums σχετικά με την f20 είδα ότι υπάρχουν αρκετοί που αναφέρουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Όπως διάβασα ούτε εκεί μπόρεσε ακόμα να εντοπιστεί από που προέρχεται.

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;
Σας ευχαριστώ.

giannis 116
03-03-12, 21:24
Καλωσηρθες κατ αρχην και καλοριζικο να ναι το νεο σου αποκτημα, πολυ ωραια η νεα σειρα 1. Τωρα για τριγμους και θορυβους...επισης καλωσηρθες στο κλαμπ αν και πολυ νωρις! Μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα στην Ελλαδα και η πιο καλοφτιαγμενη κι ηχομονωμενη λιμουζινα τριζει να ναι καλα οι κατσικοδρομοι, ανεβασε λιγο την ενταση του ραδιοφωνου σου κι απολαυσε τις βολτες σου με το νεο σου καμαρι!

Συνηθως τετοιοι θορυβοι προερχονται απο τις επενδυσεις των κολωνων ή απ τις τσιμουχες στις πισω πορτες, ακομα και απο τις εταζερες εκει που ακουμπανε ή κι απ τα πισω καθισματα.
Θα σου προτεινα να ελεγξεις πρωτα απ ολα τις πισω ζωνες μη βρισκει καμια σε μεταλλο ή σκληρο πλαστικο, μετα προσπαθησε να κουνησεις λιγο την εταζερα, βγαλτην και ξαναβαλτην, ισως να ακουμπαει καπου και κανει θορυβο, μετα πιεσε ελαφρα με το χερι σου την επενδυση της πισω δεξιας κολωνας και του ουρανου σ εκεινο το σημειο, να δεις ισως να εχει φυγει, ξεκουμπωσει απ τη θεση της η επενδυση. Ανεβοκατεβασε και το τζαμι εκεινης της πορτας και δες μηπως εμποδιζει κατι την κινηση του και αν ολες οι τσιμουχες του ειναι οκ. Τελος φροντισε να ειναι πεντακαθαρες ολες οι τσιμουχες στις πορτες και στα παραθυρα. Μη χρησιμοποιησεις λαδια σιλικονης, μ ενα βρεγμενο πανακι με νερο να φυγουν οι σκονες. Αλλιως με λιγο σπρευ τεφλον ακομα καλυτερα. Το σπρευ τεφλον κανει και για ολους τους αρμους και τις ενωσεις να μη τριζουν σα λιπαντικο.
Το φανταζομαι οτι ειναι σουπερ σπαστικο να χεις δωσει τοσα λεφτα, τ αμαξι να ναι ουσιαστικα 'παρθενο' και ν αρχισανε οι τριγμοι απο τωρα. Δες αυτα που σου ειπα κι αν συνεχισουν πηγαινε το ξανα στην αντιπροσωπεια και πιεσε τους να βρουν μια λυση.

Ερωτηση: Μηπως σου βαλανε τιποτα εξτρα εδω στην Ελλαδα οπως φιμε τζαμια ή και συναγερμο?..

rapid_fast
04-03-12, 07:55
Γεια σας,

Τον Ιανουάριο του 2012 παρέλαβα το καινούργιο μου F20-116i από την αντιπροσωπεία της bmw. Μετά από περίπου 900 km άρχισα να ακούω ένα θόρυβο στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, συγκεκριμένα όταν ο δρόμος έχει λακούβες ή ανωμαλίες. Πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν μπορούν να εντοπίσουν από που έρχεται παρόλο που τον ακούσανε στην οδήγηση. Ο τεχνικός προσπάθησε να με καθησυχάσει, λέγοντας μου ότι ναι μεν τέτοιου είδους θόρυβοι είναι δύσκολοι επειδή δεν μπορούν να εντοπιστούν εύκολα, αλλά δεν επηρεάζουν την ασφάλεια της οδήγησης. Εμένα όμως αρχίζει και με ανησυχεί ο θόρυβος.
Σε γερμανικά forums σχετικά με την f20 είδα ότι υπάρχουν αρκετοί που αναφέρουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Όπως διάβασα ούτε εκεί μπόρεσε ακόμα να εντοπιστεί από που προέρχεται.

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;
Σας ευχαριστώ.
Αποκλείεται να υπάρχει θόρυβος που δεν μπορεί να εντοπιστεί..
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ..
Απλά δεν ασχολούνται όπως και όσο πρέπει..
Και αν δεν εντοπίζεις τον ήχο για να ξέρεις την προέλευση του (ακόμα και στο περίπου), σίγουρα δεν μπορείς να
διασφαλίσεις την ασφάλεια ή όχι του οχήματος..

kostastnt
04-03-12, 23:04
Αποκλείεται να υπάρχει θόρυβος που δεν μπορεί να εντοπιστεί..
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ..
Απλά δεν ασχολούνται όπως και όσο πρέπει..
Και αν δεν εντοπίζεις τον ήχο για να ξέρεις την προέλευση του (ακόμα και στο περίπου), σίγουρα δεν μπορείς να
διασφαλίσεις την ασφάλεια ή όχι του οχήματος..

Αυτό θα έλεγα κι εγώ.. Προφανώς για να ακούγεται θόρυβος δεν πάει κάτι καλά.. Τα αμάξια δεν φτιάχνονται με θορύβους εργοστασιακούς..

Πίεση στην αντιπροσωπεία να το βρουν ειδικά για τόσο καινούριο αμάξι..

bimmerm
13-03-12, 15:37
να θυμισω στον παλιο ασσο οτι υπηρχε θεμα με το φλοτερ και τους θορυβους που εκανε? καινουριο ηταν και δεν μπορουσαν να το εντοπισουν.

GIANNHS M
13-03-12, 18:19
καταρχην ειναι μεταλλικος???? εγω ειχα ενα παρομοιο προβλημα σε ενα αλλης μαρκας αμαξι το οποιο θα ακουστει χαζο για το δικο σου που ειναι κουτα.εχωντας κλειστα παραθυρα ακουγα ενα θορυβο μεταλλικο σε λακουβες.ωπου κι αν πηγα δε το βρηκε κανεις αφου το αμαξι ηταν ακουνιτο πανω σε μια ραμπα.με αποτελεσμα εβαλα εναν αλλο να οδηγησει το αμαξι κ εγω απέξω προσπαθησα να καταλαβω απο που ερχεται ο θορυβος.με αποτελεσμα κ μετα απο πολυ σχολαστικο ελεγχο σε καθετι κομματι μεταλλικο τελικα ητανε τα λασκαρισμενα ελλατηρια απο τις σιαγονες που εχεουν οι πισω τροχοι για το χειροφρενο.πιθανολογο οτι ακουγεται χαζο για το αμαξι σου αυτο αλλα καμια φορα συμβαινουν τα πιο κουφα πραγματα.

sierra
13-03-12, 23:19
Οδήγα εσύ και βάλε κάποιον στο πορτ παγκαζ να εντοπίση τον θόρυβο ή μπες εσύ πίσω. Στο SIERRA που είχα άκουγα θόρυβο πίσω και τελικά είχε ξεκουμπώση το πίσω κάθισμα το κάτω και κτύπαγε στο μεταλικό που κούμπωνε. Πολλά κουφά συμβαίνουν στα αυτοκίνητα μην τρελένεσαι θα το βρείς...

trifonas
16-03-12, 08:02
πηγαινε το σε συνεργειο που εχουν τη ραμπα για ελεγχο αμορτισερ.ειναι πιο απλο.
Αυτο εκανα εγω και ανακαλυψα οτι οταν μου ειχαν βαλει τα καινουρια αμορτισερ δεν ειχαν βιδωσει καλα την βιδα του πισω αμορτισερ μεσα στο θολο.