PDA

Επιστροφή στο Forum : ζυγοσταθμίσεις


street-runner
08-03-12, 23:48
κατα τον οκτωβρη ειχα αλλαξει ζαντες-λαστιχα ειχε γινει ζυγοσταθμιση μετα απο 2-3 βδομαδες παρατηρησα κοσκινισμα στα 70-80 χλμ/ωρα
το πηγα καναμε μαι ζυγοσταθμιση εχανε λιγο
το κοσκινισμα συνεχιστηκε μου ειπαν οτι το μηχανημα τους εχανε και του κανανε ενα σερωιψε ετσι ξαναπηγα για ακομη μια ζυγοσταθμιση

ολα καλα μεχρι αυτη τη βδομαδα ξαναπαρατηρησα κοσκινισμα πολυ ελαφρυ βεβαια ακριβως στα 80χλμ/ωρα

το πηγα σημερα για ζυγοσταθμιση ηταν μηδενικη η αποκλιση τωρα το βραδυ που το δοκιμασα παρατηρησα παλι κοσκινισμα οταν επιταχυνα ενω οταν επιβραδυνα και κατεβαινα πεφτοντας απ οτα 80 χλμ/ωρα δεν το νιωθα

τελος παντων το φτασα 120και μετα που βρηκα μια ευθεια και ανεβοκατεβαζα ταχυτητα δεν κοσκινιζε καθολου τι γινεται δεν καταλαβαινω

στο συνεργειο μου παν οτι μπορει να θελει ζυγοσταθμιση πανω στο αυτοκινητο ...

εχει παρουσιαστει τετοιο επιμονο προβλημα και σε εσας?

(δεν εχω πληρωσει τπτ για ζυγοσταθμισεις ειναι ενταξει ανθρωπος στο συνεργειο)

giannis 116
09-03-12, 02:53
Αν εισαι Αθηνα ή κοντα μπορω να σου προτεινω μαγαζι με ζυγοσταθμισεις που τις κανει με την παλια συσκευη 'γαιδαρο' και γινεται επανω στ αμαξι η ζυγοσταθμιση. Απο οσα συνεργεια πηγα και δοκιμασα με υπερσυγχορνα μηχανηματα κλπ αυτο ηταν το καλυτερο. Με κανα 30ευρω θα χεις καθαρισει απο κοσκινισματα και τρεμουλο...

gupakos
11-03-12, 10:58
Αν εισαι Αθηνα ή κοντα μπορω να σου προτεινω μαγαζι με ζυγοσταθμισεις που τις κανει με την παλια συσκευη 'γαιδαρο' και γινεται επανω στ αμαξι η ζυγοσταθμιση. Απο οσα συνεργεια πηγα και δοκιμασα με υπερσυγχορνα μηχανηματα κλπ αυτο ηταν το καλυτερο. Με κανα 30ευρω θα χεις καθαρισει απο κοσκινισματα και τρεμουλο...

Αυτό που προτείνει ο Giannis_116 δηλ. η ζυγοστάθμιση επί των τροχών είναι (από ότι λένε) και η καλύτερη.

Πάντως από προσωπική εμπειρία και ο Διονυσόπουλος που εξειδικεύεται σε ζυγοσταθμίσεις/ευθυγραμμίσεις και που τον έχω χρησιμοποιήσει για διάφορα (www.dionysopoulos.gr) είναι πολύ καλός. Επιφυλάσομαι όμως για το αν κάνει ζυγοστάθμιση επί των τροχών ή με την κλασσική μέθοδο.

Veldrin
11-03-12, 13:21
Αυτό που προτείνει ο Giannis_116 δηλ. η ζυγοστάθμιση επί των τροχών είναι (από ότι λένε) και η καλύτερη.

Πάντως από προσωπική εμπειρία και ο Διονυσόπουλος που εξειδικεύεται σε ζυγοσταθμίσεις/ευθυγραμμίσεις και που τον έχω χρησιμοποιήσει για διάφορα (www.dionysopoulos.gr) είναι πολύ καλός. Επιφυλάσομαι όμως για το αν κάνει ζυγοστάθμιση επί των τροχών ή με την κλασσική μέθοδο.

Φαίνεται πολύ καλός επαγγελματίας, είχα φύγει πολύ ικανοποιημένος με τον τρόπο του και το πώς χειρίστικε το αυτοκίνητο, αλλα...

Το αμάξι μου το είχε κάνει βάρκα στην ευθυγράμμιση, έδωσε μηδενικά κάμπερ κτλ (κάπου έχω το χαρτί με τις τιμές που όρισε) και στις στροφές το πήγαινα σα τρελή κότα γιατί είχα ΤΡΟΜΕΡΗ υποστροφή με το αμάξι να έχει αλλάξει εντελώς οδηγικό χαρακτήρα. Απο εκεί που πριν έσκαγα χαμόγελα στις στροφές, ένιωθα οτι η μπαριέρα με λιγουρεύεται. Κοινώς απο τρένο έγινα βάρκα γυαλό ! Οπότε, κάτι έκανε λάθος.

gupakos
12-03-12, 17:25
Φαίνεται πολύ καλός επαγγελματίας, είχα φύγει πολύ ικανοποιημένος με τον τρόπο του και το πώς χειρίστικε το αυτοκίνητο, αλλα...

Το αμάξι μου το είχε κάνει βάρκα στην ευθυγράμμιση, έδωσε μηδενικά κάμπερ κτλ (κάπου έχω το χαρτί με τις τιμές που όρισε) και στις στροφές το πήγαινα σα τρελή κότα γιατί είχα ΤΡΟΜΕΡΗ υποστροφή με το αμάξι να έχει αλλάξει εντελώς οδηγικό χαρακτήρα. Απο εκεί που πριν έσκαγα χαμόγελα στις στροφές, ένιωθα οτι η μπαριέρα με λιγουρεύεται. Κοινώς απο τρένο έγινα βάρκα γυαλό ! Οπότε, κάτι έκανε λάθος.

Χμμμ...φυσικά δεν μπορώ να ξέρω τί ακριβώς έκανε στην περίπτωσή σου...όμως τι αμάξι έχεις; έβαλε μηδέν κάμπερ - και μπρος και πίσω; - ενώ η bmw δίνει πόσο σαν τυπικές τιμές;

Του το ξαναπήγες το αμάξι για έλεγχο/διόρθωση; Στο χαρτί που σου δίνει (σημ: άλλοι δεν δίνουν καν), θα πρέπει λογικά να φαίνεται με κόκκινο αν αποκλείνει η κάμπερ σου από αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής ανά τροχό...είναι έτσι;

sierra
12-03-12, 20:22
Αυτό που προτείνει ο Giannis_116 δηλ. η ζυγοστάθμιση επί των τροχών είναι (από ότι λένε) και η καλύτερη.

Πάντως από προσωπική εμπειρία και ο Διονυσόπουλος που εξειδικεύεται σε ζυγοσταθμίσεις/ευθυγραμμίσεις και που τον έχω χρησιμοποιήσει για διάφορα (www.dionysopoulos.gr) είναι πολύ καλός. Επιφυλάσομαι όμως για το αν κάνει ζυγοστάθμιση επί των τροχών ή με την κλασσική μέθοδο.

Ο Διονυσόπουλος κάνει ζυγοστάθμιση επί των τροχών. Τον έχω δει εγώ που έχω πάει το seat, αλλά είναι καλός επαγγελματίας γιατί πάω εκεί από το 1974 (με τον πατέρα μου το ταξί και το Ι.Χ που είχε) και εγώ ότι αυτοκίνητο είχα...

vaspap
13-03-12, 00:34
Οταν εχουμε τρεμουλο στα 60 με 80 χλμ, και εχουν γινει τοσες ζυγοσταθμισεις, τοτε ισως κατι τρεχει με τα δαχτυλιδια στις καινουργιες ζαντες .
Τα bmw εχουν κεντρο αφαλο στο μουαγιε 72,55χιλιοστα, μερικα μοντελα π.χ 5 σειρα και 7 σειρα εχουν 74χιλιοστα αφαλο, δηλαδη 1,5 χιλιοστα διαφορα.
Πολλες φορες γινοντε λαθη στα δαχτυλιδια.
Συχνοτατο! φαινομενο, Για τσεκαρε το!!!

street-runner
14-03-12, 19:39
το κουλο ειναι οτι την κυριακη που το δοκιμαζα παλι δεν ετρεμε ουτε οταν περναγα τα 80 στην ανοδο ουτε στην καθοδο ενω χτες εκανε τρεμουλο

που ειπαν και το αλλο οτι μπορει να συμβιανει κατι με τις βασεις της μηχανης μπορει ???

δεν καταλαβιανω γιατι δεν τρεμει παντα

Veldrin
15-03-12, 00:26
Χμμμ...φυσικά δεν μπορώ να ξέρω τί ακριβώς έκανε στην περίπτωσή σου...όμως τι αμάξι έχεις; έβαλε μηδέν κάμπερ - και μπρος και πίσω; - ενώ η bmw δίνει πόσο σαν τυπικές τιμές;

Του το ξαναπήγες το αμάξι για έλεγχο/διόρθωση; Στο χαρτί που σου δίνει (σημ: άλλοι δεν δίνουν καν), θα πρέπει λογικά να φαίνεται με κόκκινο αν αποκλείνει η κάμπερ σου από αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής ανά τροχό...είναι έτσι;

Σειρά 1 έχω. Δεν έχω ιδέα πόσο δίνει τυπικές τιμές. Δε θέλω να τον συκοφαντήσω τον άνθρωπο ίσα ίσα που είχε τη συμπεριφορά που πρέπει. Δεν υπήρχε κάποια σημείωση με κόκκινο απο κατασκευαστή κτλ, θα ψάξω να το βρώ και θα σου απαντήσω ακριβώς τι τιμές είχε ορίσει. Απλά με το αυτοκίνητο συνέβη ότι έγραψα πιο πάνω. Δεν το ξαναπήγα πάντως γιατί μέχρι να κατέβω Αθήνα που είχα φύγει την ίδια μέρα πέρασαν 3 μήνες.

Ζυγοστάθμιση όπως το λένε τα παιδιά, κάνει επάνω στους τροχούς.

vaspap
15-03-12, 02:03
Σειρά 1 έχω. Δεν έχω ιδέα πόσο δίνει τυπικές τιμές. Δε θέλω να τον συκοφαντήσω τον άνθρωπο ίσα ίσα που είχε τη συμπεριφορά που πρέπει. Δεν υπήρχε κάποια σημείωση με κόκκινο απο κατασκευαστή κτλ, θα ψάξω να το βρώ και θα σου απαντήσω ακριβώς τι τιμές είχε ορίσει. Απλά με το αυτοκίνητο συνέβη ότι έγραψα πιο πάνω. Δεν το ξαναπήγα πάντως γιατί μέχρι να κατέβω Αθήνα που είχα φύγει την ίδια μέρα πέρασαν 3 μήνες.

Ζυγοστάθμιση όπως το λένε τα παιδιά, κάνει επάνω στους τροχούς.

Σορρυ που επεμβαινω, αλλα δεν υπαρχουν καμπεροβιδες στο αμαξι σου που να φτανουν σε μηδενικη καμπερ.
Ισως να ηθελε καλιμπραρισμα το μηχανημα του και δεν εγιναν σωστα οι ρυθμισης στην συγκλιση αποκλιση.

vaspap
15-03-12, 02:08
το κουλο ειναι οτι την κυριακη που το δοκιμαζα παλι δεν ετρεμε ουτε οταν περναγα τα 80 στην ανοδο ουτε στην καθοδο ενω χτες εκανε τρεμουλο

που ειπαν και το αλλο οτι μπορει να συμβιανει κατι με τις βασεις της μηχανης μπορει ???

δεν καταλαβιανω γιατι δεν τρεμει παντα
Οχι μην μπερδευσε, ειναι διαφορετικα αντικειμενα εντελως.
Αν δεν τρεμει παντα τοτε εχεις προβλημα στα ελαστικα.

Αλλη μια περιπτωση που ειχα συναντηση ηταν ξεραμενες λασπες στην μεσα μερια της ζαντας ή στα ελαστικα.

thomasz3
15-03-12, 08:18
όχι σε ζυγοστάθμιση πάνω στο αμάξι.
πρέπει να σημαδεύεις μετά τον τροχό όταν τον βγάλεις να τον ξαναβάλεις το ίδιο.
αν κανεις αλλαγή σε ένα ψαλίδι ας πούμε η σε ρουλεμάν η ότι δήποτε τότε πας και πάλι για ζυγοστάθμιση.τo έκανα και το μετάνιωσα!

street-runner
19-03-12, 20:05
κατι ακομα που το χα δει και πριν κανα μηνα που ερχομουν αεροδρομιο... και το ξανατσεκαρα αυτο το σ/κ στα 130 και πανω 140 πιο εντονα και πιο πολλα χλμ/ωρα κανει κατι σαν λοξιγκα
δλδ νιωθω το πισω μερος να χει νευρικοτηττα στην ευθεια και παλι οχι παντα σαν να εχει κυματα ο δρομος και να χοροπηδαει το πισω μερος ερχομουν απο ταξιδι και μου χε σπασει τα νευρα σημερα καναμε ζυγοσταθμιση και τις πισω αν και μου πε οτι κατι αλλο θα ειναι το προβλημα δεν ειχαν μεγαλη αποκλιση αλλωστε 005-010

θα το παμε βολτα για να δει και ο τεχνικος τι ακριβως γινεται μου πε
το θεμα ειναι οτι εχω βαλει 17αρες και το χω μετανιωσει πια γτ βαρεθηκα 5μηνες να ψαχνω να δω τι φταιει ισως με τις 17αρες εβγαλε οτι μικροπροβληματα μπορει να χε
παντως πολυ φασαρια και εχω ξενερωσει με τα γερμανικα πια πολυ ψιρισμα θελουν και ο ιαντιπροσωπειες εινια ανικανες σε πολλα θεματα

teo21
20-03-12, 01:30
Σε παλιοτερο αμαξι ειχα το ιδιο προβλημα με λαθος δαχτυλιδια στις ζαντες. Αυτο δε φτιαχνει γιατι ακομα κ αν κανεις ζυγοσταθμιση με τροχους πανω στο αμαξι και στοχευσεις μια καλη λακουβα τελος... θες παλι ζυγοσταθμιση!

street-runner
20-03-12, 01:49
οταν λες δαχτυλιδια ? αυτο που ακουμπαει στοστη βαση του δισκοφρενου και στη ζαντα?

δηλαδη δεν ταιριαζουν οι ζαντες στο συγκεκριμενο αμαξι ?

teo21
20-03-12, 08:34
Ναι... Αυτο εννοω. Δε ξερω αν μπορεις να βαλεις αλλα δαχτυλιδια που να ταιριαζουν ακριβως. Ισως καποιος αλλος γνωριζει το αντικειμενο. Το δικο μου μπεμπε με τις μαμα ζαντες ωστοσο δεν εχει καθολου δαχτυλιδια τωρα κ εχω ηρεμησει!

street-runner
20-03-12, 15:09
καλα αφου ρωτησαν αν κανουν αυτες οι ζαντες οταν τις παραγγειλαμε
δλδ νταξει αμα εινια κατι τετοιο να πανε στο διαολο τσαμπα εδωσα ενα χιλιαρικο

vaspap
20-03-12, 21:19
Οταν εχουμε τρεμουλο στα 60 με 80 χλμ, και εχουν γινει τοσες ζυγοσταθμισεις, τοτε ισως κατι τρεχει με τα δαχτυλιδια στις καινουργιες ζαντες .
Τα bmw εχουν κεντρο αφαλο στο μουαγιε 72,55χιλιοστα, μερικα μοντελα π.χ 5 σειρα και 7 σειρα εχουν 74χιλιοστα αφαλο, δηλαδη 1,5 χιλιοστα διαφορα.
Πολλες φορες γινοντε λαθη στα δαχτυλιδια.
Συχνοτατο! φαινομενο, Για τσεκαρε το!!!

Στο ειχα αναφερει εδω αυτο με τα δαχτυλιδια

street-runner
22-03-12, 15:21
δεν εχουν μπει δαχτυλιδια
παρεπιπτοντως το κοσκινισμα σταματησε με την τελευταια ζυγοσταθμιση πισω

αλλα επειδη με ολο αυτο το θεμα καναμε και σηκωσαμε το αμαξι να δουμε απο κατω διαπιστωσαμε το ελλειπεστατο σερβις της β.μ.ε.σφακιανακης διαροη λαδιου και αυτοι εκει που αλλαξανε φιλτρο βενζινης και λαδιου δεν πηραν χαμπαρι τωρα ειναι μονο λαδια ειναι και υγρα απο την κρεμαγιερα θα παω αυριο να το πλυνω απο κατω και την παρασκευη θα μπει συνεργειο

τακακια δεν αλλαξανε την τσιμουχα στο ψευτοκαπακο δεν την αλλαξανε το θορυβο που κανει η ροδελα του τρελου την περασανε χαλαρα οτι εινια παλιο το αμαξι και λογικο να κανει και καποιο θορυβο τα λαδια που τρεχανε κατω δεν τα ειδαν

ΑΠΟΡΩ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ? 400 ΕΥΡΩ ΤΟΥς ΕΣΚΑΣΑ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΔΡΟΜΟ ΜΕΡΕΜΕΤΙΑ

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ

να δω τι αλλο θα βρω ψαχνοντας

και καλα εγω δεν δουλευω μπορω να χαλασω πρωινα ή απογευματα σε συνεργεια
αλλα καποιος που δουλευει ουτε καν το χρονο να ψαξει τι προβλημα υπαρχει δεν εχει ποσο μαλλον να γυρναει απ οσυνεργειο σε συνεργειο

rapid_fast
22-03-12, 20:21
δεν εχουν μπει δαχτυλιδια
παρεπιπτοντως το κοσκινισμα σταματησε με την τελευταια ζυγοσταθμιση πισω

αλλα επειδη με ολο αυτο το θεμα καναμε και σηκωσαμε το αμαξι να δουμε απο κατω διαπιστωσαμε το ελλειπεστατο σερβις της β.μ.ε.σφακιανακης διαροη λαδιου και αυτοι εκει που αλλαξανε φιλτρο βενζινης και λαδιου δεν πηραν χαμπαρι τωρα ειναι μονο λαδια ειναι και υγρα απο την κρεμαγιερα θα παω αυριο να το πλυνω απο κατω και την παρασκευη θα μπει συνεργειο

τακακια δεν αλλαξανε την τσιμουχα στο ψευτοκαπακο δεν την αλλαξανε το θορυβο που κανει η ροδελα του τρελου την περασανε χαλαρα οτι εινια παλιο το αμαξι και λογικο να κανει και καποιο θορυβο τα λαδια που τρεχανε κατω δεν τα ειδαν

ΑΠΟΡΩ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ? 400 ΕΥΡΩ ΤΟΥς ΕΣΚΑΣΑ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΔΡΟΜΟ ΜΕΡΕΜΕΤΙΑ

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ

να δω τι αλλο θα βρω ψαχνοντας

και καλα εγω δεν δουλευω μπορω να χαλασω πρωινα ή απογευματα σε συνεργεια
αλλα καποιος που δουλευει ουτε καν το χρονο να ψαξει τι προβλημα υπαρχει δεν εχει ποσο μαλλον να γυρναει απ οσυνεργειο σε συνεργειο
Τα λάδια μπορεί να προκύψουν οποιαδήποτε στιγμή..
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος οτι δεν τα είδαν..
Αλλά και πάλι, αν τα είδαν, και είναι απο σημείο που βγαίνουν σε όλα τα αυτοκίνητα,
είναι λογικό να μην έκαναν κάτι, σε περίπτωση που κρίνουν οτι η ποσότητα είναι μικρή
και δεν αποτελεί λόγο ανησυχίας..
Τα 400 ευρώ τα έδωσες υποθέτω για συγκεκριμένα υλικά και την εργασία τοποθέτησης
τους.. Και υποθέτω, οτι δεν έχεις ανακαλύψει κάποια παρατυπία επι αυτών, αλλά άλλες
παρατυπίες εκτός αυτών..
Τακάκια δεν αλλάξανε, αλλά υποθέτων ούτε και τα χρεώσανε..
Την τσιμούχα στο καπάκι βαλβίδων δεν την αλλάξανε αλλά υποθέτω πως δεν την χρεώσανε.
Την τάπα εξαέρωσης δεν την αλλάξανε, αλλά υποθέτω ούτε και αυτή τη χρεώσανε..
Το ρουλεμάν του τρελού δεν το αλλάξανε, υποθέτω δεν το χρεώσανε..
Υποθέτω πάρα πολλά θα βρείς ψάχνοντας..
Κατανοώ οτι θύμωσες επειδή θεωρείς αυτονόητο να σε ενημερώσουν για αυτά που βλέπουν.
Αλλά ο τρόπος που περιγράφεις την κατάσταση, νομίζω οτι δεν είναι αντικειμενικός..

gupakos
22-03-12, 21:42
Τα λάδια μπορεί να προκύψουν οποιαδήποτε στιγμή..
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος οτι δεν τα είδαν..
Αλλά και πάλι, αν τα είδαν, και είναι απο σημείο που βγαίνουν σε όλα τα αυτοκίνητα,
είναι λογικό να μην έκαναν κάτι, σε περίπτωση που κρίνουν οτι η ποσότητα είναι μικρή
και δεν αποτελεί λόγο ανησυχίας..
Τα 400 ευρώ τα έδωσες υποθέτω για συγκεκριμένα υλικά και την εργασία τοποθέτησης
τους.. Και υποθέτω, οτι δεν έχεις ανακαλύψει κάποια παρατυπία επι αυτών, αλλά άλλες
παρατυπίες εκτός αυτών..
Τακάκια δεν αλλάξανε, αλλά υποθέτων ούτε και τα χρεώσανε..
Την τσιμούχα στο καπάκι βαλβίδων δεν την αλλάξανε αλλά υποθέτω πως δεν την χρεώσανε.
Την τάπα εξαέρωσης δεν την αλλάξανε, αλλά υποθέτω ούτε και αυτή τη χρεώσανε..
Το ρουλεμάν του τρελού δεν το αλλάξανε, υποθέτω δεν το χρεώσανε..
Υποθέτω πάρα πολλά θα βρείς ψάχνοντας..
Κατανοώ οτι θύμωσες επειδή θεωρείς αυτονόητο να σε ενημερώσουν για αυτά που βλέπουν.
Αλλά ο τρόπος που περιγράφεις την κατάσταση, νομίζω οτι δεν είναι αντικειμενικός..

Rapid διαβάζω με ενδιαφέρον όσα κατά καιρούς γράφεις...το κατέχεις, δεν χωράει αμφιβολία...και αν έρθω κάποτε σε κάποια συνάντηση, είσαι μαζί με το gianni ένα από τα παιδιά που θα ήθελα να γνωρίσω απο κοντά...γιατί θα έχω να μάθω και να κερδίσω κάτι από την κουβέντας μας...και δεν αναφέρομαι μόνο σε γνώσεις....

Ερχόμενος όμως στο συγκεκριμένο... είναι καποιες φορές προτιμότερο να πούμε ένα λόγο συμπαράστασης σε κάποιον που αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα, παρά να τον 'στριμώξουμε'...μπορούμε φυσικά με ένα διακριτικό τρόπο να κάνουμε και την παρατήρησή μας....έτσι μάλλον θα μας ακούσει και εκείνος, και τελικά θα είμαστε και πιο αποτελεσματικοί και χρήσιμοι....γνώμη μου βέβαια πάντα...

Ο φίλος μας εδώ μας μεταφέρει το παράπονο/πρόβλημά του....τι μας είπε (σε δική μου απόδοση)...ότι 'βρε παιδί μου, 400 ευρώ τους άφησα (σημ: για μία δουλειά που όπως μας την περιγράφει, μάλλον δεν άξιζε τόσα), θέλω να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο...πολλά ζητάώ;...

Σε αυτό το εύλογο παράπονό του, ας δώσουμε την κατανόησή μας και τη συμβουλή μας...και ίσως διακριτικά να πούμε και το κάτι παραπάνω χωρίς να τον 'στριμώξουμε', μένοντας στο τυπικό και παραθέτοντας τη λίστα όλων όσων δεν έκαναν, και φυσικά δεν χρέωσαν, στην αντιπροσωπεία...αρκει ίσως μία εύλογη παρατήρηση μας μετά την έκφραση της κατανόησής μας για το παράπονό του...
θα το πιάσει το υπονοούμενο ο φίλος...
ευχαριστώ.
κ

rapid_fast
22-03-12, 21:58
Rapid διαβάζω με ενδιαφέρον όσα κατά καιρούς γράφεις..

Τότε έχεις καταλάβει οτι δεν παρηγορώ τον κόσμο, είμαι ωμός!!!
Πάρε παράδειγμα το τρελο..
Το ξέρεις, το ακούς, το επισημαίνεις, σου απαντούν μια απαράδεκτη απάντηση οτι
είναι παλιό το αυτοκίνητο και για αυτό ακούγεται..
Εκείνη την ώρα έχεις 3 επιλογές..
1) Ρίχνεις σπρέι γράσο, και φεύγει ο θόρυβος για 1-2 μήνες..
2) Δίνεις εντολή επισκευής και σκάς πενηντάρικο..
3) Κάνεις τουμπεκί ψιλοκομμένο και φεύγεις..
Όταν κάνεις όμως το 3, μην περιμένεις να σου αλλάξουν φλάτζα καθρέπτη για τη διαρροή
του λαδιού, γιατί έχει 250 κοστολόγιο..
Ετσι δεν είναι??

Βάζω υστερόγραφο, για να μην παρεξηγηθώ..
Οι μέρες είναι δύσκολες, και ο κόσμος έχει μεγάλες οικονομικές δυσκολίες..
Κυκλοφορούν αυτοκίνητα χωρίς τακάκια γιατί ο κόσμος δεν έχει 20 ευρώ να τα αλλάξει..
Αυτό έχει επηρεάσει την προηγούμενη φειδωλή συμπεριφορά των αντιπροσωπειών που άλλαζαν το παραμικρό γιατί ήξεραν οτι λεφτά υπάρχουν.

street-runner
23-03-12, 00:56
εγω τους ειχα πει οτι το αμαξι για 2 χρονια κινιοταν πολυ λιγο και ειχε να κανει σερβις βασει καντραν πολυ καιρο βλεπανε και τις ημερομηνιες των παλαιοτερων εργασιων

το οτι αλλαξανε λαδια εναμιση ετους και 5.000 χλμ τι μας λεει οτι κανουν οικονομια ? απλα ηταν κατι ευκολο να γινει

τους ειπα θελω γερο σερβις ας πληρςνα και 500 και 600 αλλα να ηξερα να γινεται και να μην τρεχω απο συνεργειο σε συνεργειο

ασε δεν αναφερομαι στο κοστολογιο που εινια φουσκωμενο
για την τσιμουχα στο ψευτοκαπακο ζηταγανε 100 ευρω και 120 εργασια
και εγω το βρηκα το ανταλλακτικο αυθεντικο 60 ευρω και 10 η εργασια που ηταν υποθεση 10 λεπτων ακομα και γω αν μου διναν τωρα που το χω δει μαι τσιμουχα την τοποθετουσα

δηλαδη πηγα απο ψυχικο - λαυριοu το αφησα ξαναπηγα σε δυο μερες για να μου πουν να το παω σε κανα μηνα για την τσιμουχα και μην δινω σημασια στο θορυβο του τρελου ? αν στο μελλον αποφασισω το αλλαζουνε ? δλδ τι στο μελλον τα ιδια λεφτα δεν θα δωσω ? ή μηπως γινω πλουσιοτερος και θα κανω πιο ανετα επισκευες ? μηπως επειδη ειχαν 30% εκπτωση εκεινη την περιοδο και δε τους συνεφερε να μου τα αλλαξουν ολα τοτε ?

αυτη τη δουλεια θα κανουμε καθε μηνα ? εγω εχω συνηθισει να κανω κατι σωστα οχι πασαλειμματα ... και αν δεν βγιαναμε οικονομικα θα το χαμε πουλησει το αυτοκινητο αυτο οχι σαν κατι τυπους ελληναρες που κυκλοφορουν με ακριβα αυτοκνιητα και αν πας σπιτι τους δν αναβουν καλοριφερ

gupakos
23-03-12, 00:59
Τότε έχεις καταλάβει οτι δεν παρηγορώ τον κόσμο, είμαι ωμός!!!

Χωρίς να θέλω να κάνω το "συμβουλάτορα" θα έλεγα ότι επειδή ακριβώς η γραφή σου είναι ενδιαφέρουσα, καυστική και με χιούμορ, αν ήσουν λιγότερο ωμός, θα ήσουν και περισσότερο αποτελεσματικός...

Και ξέρεις το λιγότερο ωμός δεν σημαίνει ο rapid να σταματήσει να είναι ο rapid...θα συνέχιζες στο ίδιο στυλ, απλά με λίγή περισσότερη συμπάθεια για το 'θύμα'...

Έλα, αφού το ξέρεις, μπορείς...ασε δε, που πιθαναλογώ ότι θα στα έχουν επισημάνει και άλλοι τα παραπάνω... :)

street-runner
23-03-12, 01:13
δε πειραζει ρε αστο παιδι
σημερα το πλυνα απο κατω και αυριο θα το παω να δουμε τελικα απο που χανει και ποσο ...

δεν εχω κανενα βιτσιο να χαλαω λεφτα για επισκευες χωρις λογο αλλα θελω να ξερω τι οδηγω αν ειναι τοσο παλιο οπως λενε στην αντιπροσωπεια να ξερω γτ μπορει να ειναι 11 χρονων αλλα το κοιτανε στο δρομο πιο πολυ απο κατι καινουργια tsi ;)
ειδικα με αυτες τις ζαντες που βαλα θα με ματιαξουν χαχα (τρεμει αλλωστε ) :P

Dim77
23-03-12, 09:56
Χωρίς να θέλω να γίνω ''δικηγόρος'' απλά 2 παρατηρησούλες.

1) Τα λάδια 1.5 χρόνο πρέπει να αλλαχτούν και 10χλμ να έχεις κάνει (από το συνεργείο στο σπίτι και πίσω στο συνεργείο να πήγες μόνο)
2) Η εργασία που χρεώνουν είναι σύμφωνα με τον κατάλογο της BMW και τηρείται στα εξουσιοδοτημένα και αντιπροσωπείες κατά γράμμα.