PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια παίδες...περί ελατηρίων και ανάρτησης!


Z3_Roadster
23-03-12, 16:46
Καλησπέρα μάγκες, μιά ερώτηση και θέλω πραγματικά τη βοήθεια σας γιατί "θόλωσα" λίγο...

Εχω ένα Ζ3 1,9 με τα 118 άλογα και φοράω αμορτισέρ τα Bilstein Sprint εδώ και δυο χρόνια περίπου ενώ το αμάξι έχει και M Pack ανάρτηση. Θέλω να το χαμηλώσω 3,5 πόντους (νομίζω ότι 5 και 6 είναι υπερβολή) αλλά στο μαγαζί που πήγα μου είπε πως αν τα βάλω, τα αμορτισέρ μετά θα αντέξουν κανένα 6μηνο και θα φθαρούν ταχύτερα. Ο λόγος είναι επειδή θα χαμηλώσει, τα αμορτισέρ θα βυθιστούν και θα είναι συνεχώς σε λειτουργία. Έτσι, θα μειωθεί δραματικά η διάρκεια ζωής τους...

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Lambros
23-03-12, 16:48
Αν φοράς τα bilstein sprint(γιατί δεν βγάζουν ξεκάθαρο νόημα αυτά που γράφεις),τότε δεν θα έεις κανένα πρόβλημα γιατί είναι αμορτισέρ χαμηλώματος.

Vassilis E46 Cabrio
23-03-12, 16:55
Αν φοράς τα bilstein sprint(γιατί δεν βγάζουν ξεκάθαρο νόημα αυτά που γράφεις),τότε δεν θα έεις κανένα πρόβλημα γιατί είναι αμορτισέρ χαμηλώματος.

Σωστός.... +1

paganis
23-03-12, 17:00
αν φορας τα sprint και εχεις τα ελατηρια του μ-πακ..μπορεις να βαλεις ανετα ελατηρια , επιπλεον χαμηλωματος! τα ιδια αμορτισερ εχω και εγω στην ζετα μου...με 5αρι χαληλωμα με eibach.

Z3_Roadster
23-03-12, 19:10
Ευχαριστώ παίδες!

leonidaskal
24-03-12, 09:55
Τα ιδια αμορτισερ φοραω και εγω .με ελατηρια χαμηλοματος 3cm ειχα με 5 αλλα φιλε δε λεει(αποψη μου και μονο).αν ειχες κανα απλο αμορτισερ, ναι θα ειχες προβλημα αλλα το bilstein ειναι οτι πρεπει.το χαμηλωμα πανω απο 3cm δειχνει τους πισω τροχους πολυ ανοιχτους πραγμα για μενα ασχημο στο ματι.ασε που θα ταλαιπωρεις και το ζετακι σου , κριμα