PDA

Επιστροφή στο Forum : DYNAVIN για Ε46...


sierra
25-03-12, 23:51
Χαιρετώ την παρέα. Μια και τα νέα σχετικά με την μεταβίβαση του αυτοκινήτου μου είναι καλά (λόγω του προβλήματος που ξέρετε), ο πατέρας μου, μου έκανε δώρο ένα DYNAVIN (που δεν είναι DYNAVIN αλλά VISION, τον κορόϊδεψε ο πωλητής που βρίσκετε στην Καλλιθέα) αποφάσισα επροχθές να το τοποθετήσω. Αυτός στη Καλλιθέα μου ζήταγε 150 euro και επειδή το θεώρησα υπερβολικό το ποσό έψαξα για άλλον. Βρήκα τον αντιπρόσωπο της DYNAVIN στην Αθήνα την AUTOSYNTHESIS και είναι στον Αγ. Ιωάννη Ρέντη, ο οποίος αν και δεν το πήρα από αυτόν μου το τοποθέτησε με 50 euro, και μάλιστα αυτός μου είπε ότι είναι VISION. Περιττό να σας πω ότι πήρα τον Ζερβουδάκη (γενικός αντιπροσωπος στην Ελλάδα) και του το ανέφερα. Λοιπόν ο Κος Θωμάς με εξυπηρέτησε με το παραπάνω και μου είπε για ότιδήποτε θα με καλύψει αυτός. Αυτά για τους επαγγελματίες και επαγγελματίες. Τώρα όσον αφορά το μηχάνημα λειτουργεί τέλεια. Ο ήχος του ραδιοφώνου είναι καλός, η εικόνα της TV είναι τζάμι (ψηφιακός δέκτης), το BLUTOOTH δουλεύη άψογα χωρίς εξωτερικό μικρόφωνο, παρά με το ενσοματωμένο που έχει και ακούγετε πεντακάθαρα από τα ηχεία του αυτοκινήτου χωρίς πρόβλημα. Το NAVI δεν το δούλεψα αλλά σαν χάρτες είναι πεντακάθαρο και λίγο που κοίταξα έχει όλες τις κάμερες της τροχαίας (καλό αυτό έτσι ;). Παρακάτω σας βάζω φωτό να δείτε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Dimitris ///M
26-03-12, 00:10
Έχω δουλέψει τα Vision φιλαράκο είναι πολύ ωραία μηχανήματα και δεν παθαίνουν τίποτα! Καλορίζικο εύχομαι και όμορφες οπτικοακουστικές βόλτες ;)

sierra
26-03-12, 07:36
Έχω δουλέψει τα Vision φιλαράκο είναι πολύ ωραία μηχανήματα και δεν παθαίνουν τίποτα! Καλορίζικο εύχομαι και όμορφες οπτικοακουστικές βόλτες ;)

Ευχαριστώ Δημήτρη. Με πείραξε το ότι πήγαν δυο άνθρωποι (ο γιός μου με τον πατέρα μου) που δεν ήξεραν τις διαφορές και αυτός τους κορόϊδεψε. Όπως είπα παίζει τέλεια δεν έχω πρόβλημα και ζητούσε και 150 euro τοποθέτηση. Δεν παίζετε ο άνθρωπος. Για μένα είναι κακός επαγγελματίας από τους πολλόυς που έχουμε στην Ελλαδίτσα μας...

Dimitris ///M
26-03-12, 15:03
Ηχοσυστήματα αυτοκινήτου ήταν η 1η μου δουλειά. Τα παράτησα γιατί δεν υπήρχε ένα σωστό μαγαζί να σέβεται τον πελάτη και το 99% κοιτούσε πάντα να τα αρπάξει....

Με συνέπεια να σβήσει αυτό το επάγγελμα επειδή μερικοί κοιτούσαν την προχειρότητα με εξωφρενικές τιμές.

ThaNOS E46coupe
26-03-12, 15:34
Χαιρετώ την παρέα. Μια και τα νέα σχετικά με την μεταβίβαση του αυτοκινήτου μου είναι καλά (λόγω του προβλήματος που ξέρετε), ο πατέρας μου, μου έκανε δώρο ένα DYNAVIN (που δεν είναι DYNAVIN αλλά VISION, τον κορόϊδεψε ο πωλητής που βρίσκετε στην Καλλιθέα) αποφάσισα επροχθές να το τοποθετήσω. Αυτός στη Καλλιθέα μου ζήταγε 150 euro και επειδή το θεώρησα υπερβολικό το ποσό έψαξα για άλλον. Βρήκα τον αντιπρόσωπο της DYNAVIN στην Αθήνα την AUTOSYNTHESIS και είναι στον Αγ. Ιωάννη Ρέντη, ο οποίος αν και δεν το πήρα από αυτόν μου το τοποθέτησε με 50 euro, και μάλιστα αυτός μου είπε ότι είναι VISION. Περιττό να σας πω ότι πήρα τον Ζερβουδάκη (γενικός αντιπροσωπος στην Ελλάδα) και του το ανέφερα. Λοιπόν ο Κος Θωμάς με εξυπηρέτησε με το παραπάνω και μου είπε για ότιδήποτε θα με καλύψει αυτός. Αυτά για τους επαγγελματίες και επαγγελματίες. Τώρα όσον αφορά το μηχάνημα λειτουργεί τέλεια. Ο ήχος του ραδιοφώνου είναι καλός, η εικόνα της TV είναι τζάμι (ψηφιακός δέκτης), το BLUTOOTH δουλεύη άψογα χωρίς εξωτερικό μικρόφωνο, παρά με το ενσοματωμένο που έχει και ακούγετε πεντακάθαρα από τα ηχεία του αυτοκινήτου χωρίς πρόβλημα. Το NAVI δεν το δούλεψα αλλά σαν χάρτες είναι πεντακάθαρο και λίγο που κοίταξα έχει όλες τις κάμερες της τροχαίας (καλό αυτό έτσι ;). Παρακάτω σας βάζω φωτό να δείτε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

καλορίζικο πατρίδα....να το χαίρεσαι και να το απολαυσεις σου ευχομαι...αυτό με τους πωλητές το έχω πεί πρώτος...θελει μεγάλη προσοχή.. τώρα για να σε κάνω να νιώσεις λίγο καλύτερα θα σου πώ τούτο: Τί vision τι Dynavin κινεζικα είναι και τα δύο, και για να μή παρεξηγηθώ δέ το λέω υποτιμητικά... απ ότι έχω ακούσει δέν έχουν σημαντικές διαφορές... απ τη στιγμή όμως που το είδες γιατί δέν πήγες πίσω στο μαγαζί να του το πείς? αυτά βλέπουν τάκη και δέν Σταματάνε να μας κοροιδευουν οι απατεώνες.. είναι τα ίδια άτομα που κάποτε μπορεί να κοροιδεψαν εμένα τον Α τον Β. πρέπει να σταματήσουμε να τους υποστηρίζουμε , και σιγά σιγά να μας έχουν αυτοί ανάγκη και όχι εμείς...ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΜΟΓΙΑ ....προσοχή απο δώ και πέρα... και προς θεού σουνφορουμίτες...όταν σας λένε για απατεώνες, να μή το περνάτε στο ντούκου. ακούτε αυτούς που την πατησαν για εσάς.....

demis9
26-03-12, 17:56
ποσο κανει ενα τετοιο στην Ελλαδα;;;;

BMW-Racing
26-03-12, 18:30
Ηταν ευκολη η τοποθετηση ? Ταιριαξαν οι φυσες ή ειχε ραβε ξυλωνε? Πες μας λιγα λογια για την τοποθετηση...

sierra
26-03-12, 18:30
καλορίζικο πατρίδα....να το χαίρεσαι και να το απολαυσεις σου ευχομαι...αυτό με τους πωλητές το έχω πεί πρώτος...θελει μεγάλη προσοχή.. τώρα για να σε κάνω να νιώσεις λίγο καλύτερα θα σου πώ τούτο: Τί vision τι Dynavin κινεζικα είναι και τα δύο, και για να μή παρεξηγηθώ δέ το λέω υποτιμητικά... απ ότι έχω ακούσει δέν έχουν σημαντικές διαφορές... απ τη στιγμή όμως που το είδες γιατί δέν πήγες πίσω στο μαγαζί να του το πείς? αυτά βλέπουν τάκη και δέν Σταματάνε να μας κοροιδευουν οι απατεώνες.. είναι τα ίδια άτομα που κάποτε μπορεί να κοροιδεψαν εμένα τον Α τον Β. πρέπει να σταματήσουμε να τους υποστηρίζουμε , και σιγά σιγά να μας έχουν αυτοί ανάγκη και όχι εμείς...ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΜΟΓΙΑ ....προσοχή απο δώ και πέρα... και προς θεού σουνφορουμίτες...όταν σας λένε για απατεώνες, να μή το περνάτε στο ντούκου. ακούτε αυτούς που την πατησαν για εσάς.....

Θάνο παίζει τέλεια δεν έχω παράπονο. Νευρίασα γιατί πήγαν 2 άνθρωποι που δεν ήξεραν και τους κορόϊψε. Δεν το πήγα πίσω 1ον γιατί ήταν ξηλωμένο το αμάξι, 2ον δεν είχε DYNAVIN ετοιμοπαράδοτο και 3ον ήθελε ακόμα 350 euro τα οποία δεν υπήρχαν εκείνη την ημέρα. Αν βρώ κανένα τώρα να το θέλει του το δίνω, δεν έχει δουλέψει λόγω του προβλήματος με το αμάξι και ότι ο μεγάλος μου γιός ήθελε και adroit...




ποσο κανει ενα τετοιο στην Ελλαδα;;;;

Το συγκεκριμένο περίπου 750 με 800 euro αν δεν κάνω λάθος

rapid_fast
26-03-12, 20:27
Ηταν ευκολη η τοποθετηση ? Ταιριαξαν οι φυσες ή ειχε ραβε ξυλωνε? Πες μας λιγα λογια για την τοποθετηση...

Μπαμ μπάμ μπαίνει γάντι..

Dimitris ///M
26-03-12, 20:37
Το συγκεκριμένο περίπου 750 με 800 euro αν δεν κάνω λάθος

Το Vision ή το Dynavin? :bugeye:

sierra
26-03-12, 20:54
Ηταν ευκολη η τοποθετηση ? Ταιριαξαν οι φυσες ή ειχε ραβε ξυλωνε? Πες μας λιγα λογια για την τοποθετηση...

Μπαίνει αμέσως. Πρώτα έβγαλε τα φιλέτα, κάνοντας αρχή από αυτό που είναι πάνω από το ντουλαπάκι (είναι κουμπωτό) και μετά το δίπλα. Ξεβίδωσε μετά το παλιό στερεοφωνικό. Έβγαλε τις φύσες από το κλιματιστικό και το έβαλε από κάτω. Εγώ είχα πάρει και άλλη βάση για το κλιματιστικό για να κουμπώνει καλά. Εβγαλε τις φύσες από το παλιό και ένωσε του νέου χωρίς να χρειάζετε κάτι άλλο. Έβγαλε το ντουλαπάκι και έβαλε τον ψηφιακό δέκτη τις TV από πίσω και πέρασε το καλώδιο από το κολωνάκι επάνω προς το ουρανό και έβαλε τις δύο κεραίες δεξιά και αριστερά από τον καθρέπτη. Α! ξέχασα άφησε μέσα στο ντουλαπάκι τις αναμονές καλώδια για ipod και τέτοια που τα είχε η συσκευασία μέσα. Έκανε καμιά ώρα περίπου και δεν έκοψε τίποτα ούτε έκανε καμία μετατροπή. Πιστεύω να σας κατατόπισα...

sierra
26-03-12, 21:00
Το Vision ή το Dynavin? :bugeye:

Το VISION γιατί το DYNAVIN (το απλό δηλαδή το D99) τώρα έχει 879 euro συν ο ψηφιακός 200 euro πάει 1079 συν την τοποθέτηση... :bugeye:

ThaNOS E46coupe
27-03-12, 00:12
ρε παιδιά μας κοροϊδεύουν? το είχα βρεί πρίν 2 χρόνια 450 ευρώ και λέω τώρα που πάλιωσε η 46άρα θα πέσει και αυτό? τι στον πού!%!$ο συμβαίνει? αντί να πέφτουν ανεβαίνουν?

sierra
27-03-12, 07:20
ρε παιδιά μας κοροϊδεύουν? το είχα βρεί πρίν 2 χρόνια 450 ευρώ και λέω τώρα που πάλιωσε η 46άρα θα πέσει και αυτό? τι στον πού!%!$ο συμβαίνει? αντί να πέφτουν ανεβαίνουν?

Θάνο όσο βλέπουν ότι ζητιέτε αυτοί το ανεβάζουν. Εδώ δουλεύουν όλα ανάποδα εν συγκρήση με τον υπόλοιπο κόσμο...

κμβ
27-03-12, 08:06
ρε παιδιά μας κοροϊδεύουν? το είχα βρεί πρίν 2 χρόνια 450 ευρώ και λέω τώρα που πάλιωσε η 46άρα θα πέσει και αυτό? τι στον πού!%!$ο συμβαίνει? αντί να πέφτουν ανεβαίνουν?

το φυσιολογικο ειναι να μεινει η τιμη του η ίδια, όχι και να ανένβει.
Δυστυχως μας κοροιδευουν, γαιυτο και το ebay κανει χρυσες δουλειες, γιαυτο και θα σβησουν απο το χαρτη κατι τετοια μαγαζακια. Με ενα βιντεακι DIY θα πεσει πολυ κλαμα στο επαγγελμα!!

Dimitris ///M
27-03-12, 10:34
Carputer κομπλέ τοποθετημένο με τροφοδοτικό και οθόνη μόνο 300Ε

Windows XP SP3, Centrafuse με πληροφορίες OBD και άντε γειά..... Δεν συμφέρει?
Να δω πότε θα αξιωθώ να πάρω οθόνη γιατί όλα τα υπόλοιπα τα χω πάνω στο αμάξι!

sierra
27-03-12, 14:24
το φυσιολογικο ειναι να μεινει η τιμη του η ίδια, όχι και να ανένβει.
Δυστυχως μας κοροιδευουν, γαιυτο και το ebay κανει χρυσες δουλειες, γιαυτο και θα σβησουν απο το χαρτη κατι τετοια μαγαζακια. Με ενα βιντεακι DIY θα πεσει πολυ κλαμα στο επαγγελμα!!

Εχεις δίκιο...

sierra
27-03-12, 14:29
Carputer κομπλέ τοποθετημένο με τροφοδοτικό και οθόνη μόνο 300Ε

Windows XP SP3, Centrafuse με πληροφορίες OBD και άντε γειά..... Δεν συμφέρει?
Να δω πότε θα αξιωθώ να πάρω οθόνη γιατί όλα τα υπόλοιπα τα χω πάνω στο αμάξι!

Δημήτρη νομίζω ότι το PC στο αμάξι είναι άχρηστο. Αυτό που θες στο αμάξι είναι μουσική και κανά βίντεο να χαζεύης όταν περιμένης την κοπελιά σου ( οι νέοι) και την γυναίκα μας εμείς (οι μεγάλοι). Εξ άλου όλοι τώρα έχουν ένα μικρό PC μαζί τους δηλαδή το κινητό...

Dimitris ///M
27-03-12, 14:57
Δημήτρη νομίζω ότι το PC στο αμάξι είναι άχρηστο. Αυτό που θες στο αμάξι είναι μουσική και κανά βίντεο να χαζεύης όταν περιμένης την κοπελιά σου ( οι νέοι) και την γυναίκα μας εμείς (οι μεγάλοι). Εξ άλου όλοι τώρα έχουν ένα μικρό PC μαζί τους δηλαδή το κινητό...

Συμφωνώ απλά πιστεύω πως καλύτερα να έχω 120.000 τραγούδια, 100 ολόκληρες ταινίες για κανα ταξίδι και φωτογραφίες να χαζεύω αν περιμένω κάπου παρά να είμαι γεμάτος με στικάκια και cd.... ;)

graphe36
27-03-12, 15:23
800 ευρω για noname!!!!
Με αυτα τα λεφτα παρνεις επωνυμη και μεσα στην τιμη παιρνεις και εργοστασιακό πανελ σαν εξτρα. Ακομα και πολυεστερικό σου φτιαχνουν με αυτα τα λεφτα.

Εαν παλι δε ειναι τα χειριστηρια, το ολο look κτλ Υπαρχουν noname που δεν χρειαζονται να κολλαει καποιος την επωνυμια του πανω και να τα πουλαει. Κατευθειαν απο τον κινεζο..

http://www.ebay.com/itm/2-Din-DVD-GPS-3G-INTERNET-Player-FOR-BMW-3-Series-E46-DVB-T-optional-/280766559218?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item415efdb3f2#ht_16001wt_1002
http://www.ebay.com/itm/NEW-3D-MENU-UPDATED-2-Din-DVD-GPS-Player-FOR-BMW-3-Series-E46-DVB-T-Optional-/250966466995?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item3a6ec461b3#ht_9048wt_1026
http://www.ebay.de/itm/2-DIN-Autoradio-Navigation-GPS-DVD-Fur-BMW-E46-Serie-3-DVB-T-Fakultativ-/280794049102?pt=CE_Auto_Hi_Fi_Autoradios&hash=item4160a12a4e#ht_5476wt_1026

Μιλαμε για το ιδιο προιον χωρις φασον ετικετες στα 520 ευρω σπιτι σας.. Και παλι πολλα τα θεωρω για κατι τετοιο αλλα γουστα ειναι αυτα. Εχω βαλει 2 τετοιες πριν 2 χρονια και δουλευουν μεχρι σημερα..

rapid_fast
27-03-12, 18:40
Συμφωνώ απλά πιστεύω πως καλύτερα να έχω 120.000 τραγούδια, 100 ολόκληρες ταινίες για κανα ταξίδι και φωτογραφίες να χαζεύω αν περιμένω κάπου παρά να είμαι γεμάτος με στικάκια και cd.... ;)

Ενα στικάκι 16 γκίγκα χωράει μουσική να καλύψει το Αθήνα-Θεσσαλονίκη 50 φορές
χωρίς να επαναλάβει ένα τραγούδι, ή ταινίες σε 1080p να καλύψουν το ταξείδι με
επιστροφή (αν και δεν μπορείς να τις βλέπεις έτσι και αλλιώς) ή φωτογραφίες που παίζουν
για περισσότερο χρόνο απο τη ζωή του αυτοκινήτου....
Νομίζω λοιπόν, οτι είσαι υπερβολικός με το pc στο όχημα..

Dimitris ///M
27-03-12, 18:57
Ενα στικάκι 16 γκίγκα χωράει μουσική να καλύψει το Αθήνα-Θεσσαλονίκη 50 φορές
χωρίς να επαναλάβει ένα τραγούδι, ή ταινίες σε 1080p να καλύψουν το ταξείδι με
επιστροφή (αν και δεν μπορείς να τις βλέπεις έτσι και αλλιώς) ή φωτογραφίες που παίζουν
για περισσότερο χρόνο απο τη ζωή του αυτοκινήτου....
Νομίζω λοιπόν, οτι είσαι υπερβολικός με το pc στο όχημα..

Να προσθέσω

5.1
30+ μπάντες εκουαλάιζερ
ενεργό κροσσόβερ
GPS
Παγκόσμιοι χάρτες
Παρακολούθηση OBD1,2
Ανα πάσα στιγμή ρυθμίσεις στον εγκέφαλο (για γνώστες)
Ραδιόφωνο μέσω δορυφόρου αν είσαι και μερακλής
Blue Ray αν πάλι είσαι μερακλής
κάμερα οπισθοπορείας
κάμερα πορείας
Μπορείς να ανοιγοκλείνεις πλαφονιέρες, φώτα πορείας με ένα κλίκ -αν θες-
Ολόκληρες δισκογραφίες όλων των καλλιτεχνών
Απεριόριστες φωτογραφίες
Βιντεοταινίες
Σύστημα να βλέπεις ταινία εσύ μπροστά και απο 2 διαφορετικά παιδικά τα παιδιά πίσω

και άλλα τόσα που δεν θυμάμαι τώρα που ο μόνος όγκος είναι ένα κουτάκι 20cm*15cm με τροφοδοτικό 12vDC και όχι 12v σε 220v.
Να προσθέσω και την οθόνη που είναι μια απλή touch 7"
Και όλα αυτά με 300Ε.

Εξακολουθείς ακόμα να με βρίσκεις υπερβολικό όταν για ένα radiocd 2din με τα βασικά χρειάζεσαι 500Ε το λιγότερο?

sierra
27-03-12, 20:57
Να προσθέσω

5.1
30+ μπάντες εκουαλάιζερ
ενεργό κροσσόβερ
GPS
Παγκόσμιοι χάρτες
Παρακολούθηση OBD1,2
Ανα πάσα στιγμή ρυθμίσεις στον εγκέφαλο (για γνώστες)
Ραδιόφωνο μέσω δορυφόρου αν είσαι και μερακλής
Blue Ray αν πάλι είσαι μερακλής
κάμερα οπισθοπορείας
κάμερα πορείας
Μπορείς να ανοιγοκλείνεις πλαφονιέρες, φώτα πορείας με ένα κλίκ -αν θες-
Ολόκληρες δισκογραφίες όλων των καλλιτεχνών
Απεριόριστες φωτογραφίες
Βιντεοταινίες
Σύστημα να βλέπεις ταινία εσύ μπροστά και απο 2 διαφορετικά παιδικά τα παιδιά πίσω

και άλλα τόσα που δεν θυμάμαι τώρα που ο μόνος όγκος είναι ένα κουτάκι 20cm*15cm με τροφοδοτικό 12vDC και όχι 12v σε 220v.
Να προσθέσω και την οθόνη που είναι μια απλή touch 7"
Και όλα αυτά με 300Ε.

Εξακολουθείς ακόμα να με βρίσκεις υπερβολικό όταν για ένα radiocd 2din με τα βασικά χρειάζεσαι 500Ε το λιγότερο?

Μάλλον υπερβολικό είναι Δημήτρη συμφωνώ με τον Πάνο. Που θα τα χρησιμοποιήσεις όλα αυτά; Στο αμάξι; Δεν νομίζω. Δεν είσαι 24 ώρες το 24ωρο στο αμάξι. Για το σπίτι ναί αλλά στο αμάξι είναι πολύ τραβηγμένο...

sierra
27-03-12, 21:03
800 ευρω για noname!!!!
Με αυτα τα λεφτα παρνεις επωνυμη και μεσα στην τιμη παιρνεις και εργοστασιακό πανελ σαν εξτρα. Ακομα και πολυεστερικό σου φτιαχνουν με αυτα τα λεφτα.

Εαν παλι δε ειναι τα χειριστηρια, το ολο look κτλ Υπαρχουν noname που δεν χρειαζονται να κολλαει καποιος την επωνυμια του πανω και να τα πουλαει. Κατευθειαν απο τον κινεζο..

http://www.ebay.com/itm/2-Din-DVD-GPS-3G-INTERNET-Player-FOR-BMW-3-Series-E46-DVB-T-optional-/280766559218?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item415efdb3f2#ht_16001wt_1002
http://www.ebay.com/itm/NEW-3D-MENU-UPDATED-2-Din-DVD-GPS-Player-FOR-BMW-3-Series-E46-DVB-T-Optional-/250966466995?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item3a6ec461b3#ht_9048wt_1026
http://www.ebay.de/itm/2-DIN-Autoradio-Navigation-GPS-DVD-Fur-BMW-E46-Serie-3-DVB-T-Fakultativ-/280794049102?pt=CE_Auto_Hi_Fi_Autoradios&hash=item4160a12a4e#ht_5476wt_1026

Μιλαμε για το ιδιο προιον χωρις φασον ετικετες στα 520 ευρω σπιτι σας.. Και παλι πολλα τα θεωρω για κατι τετοιο αλλα γουστα ειναι αυτα. Εχω βαλει 2 τετοιες πριν 2 χρονια και δουλευουν μεχρι σημερα..

Για πες μας ποιό επώνυμο παίρνεις με τόσα λεφτά; Γιατί όταν έψαχνα, τα ALPINE ξεπερνούσαν τις 2000 euro και έκανες και μετατροπές μέσα στο αμάξι. Και εξ άλλου γιατί λες non name επειδή εμείς δεν ξέρουμε αυτές τις μάρκες; Εξω είναι γνωστές. Και το άλλο τι έχουν τα κινέζικα; Εμείς κάνουμε τίποτα και υποτιμάμε τους κινέζους; Αυτά που έχεις βάλει είναι τα παλιά μοντέλα γιαυτό έχουν τόσο και εμείς συζητάμε για τα καινούργια...

RallyArt
27-03-12, 21:10
Να προσθέσω

5.1
30+ μπάντες εκουαλάιζερ
ενεργό κροσσόβερ
GPS
Παγκόσμιοι χάρτες
Παρακολούθηση OBD1,2
Ανα πάσα στιγμή ρυθμίσεις στον εγκέφαλο (για γνώστες)
Ραδιόφωνο μέσω δορυφόρου αν είσαι και μερακλής
Blue Ray αν πάλι είσαι μερακλής
κάμερα οπισθοπορείας
κάμερα πορείας
Μπορείς να ανοιγοκλείνεις πλαφονιέρες, φώτα πορείας με ένα κλίκ -αν θες-
Ολόκληρες δισκογραφίες όλων των καλλιτεχνών
Απεριόριστες φωτογραφίες
Βιντεοταινίες
Σύστημα να βλέπεις ταινία εσύ μπροστά και απο 2 διαφορετικά παιδικά τα παιδιά πίσω

και άλλα τόσα που δεν θυμάμαι τώρα που ο μόνος όγκος είναι ένα κουτάκι 20cm*15cm με τροφοδοτικό 12vDC και όχι 12v σε 220v.
Να προσθέσω και την οθόνη που είναι μια απλή touch 7"
Και όλα αυτά με 300Ε.

Εξακολουθείς ακόμα να με βρίσκεις υπερβολικό όταν για ένα radiocd 2din με τα βασικά χρειάζεσαι 500Ε το λιγότερο?

Σοβαρά τώρα, πόσα θες να μου το φτιάξεις στο αμάξι μου αυτά που λες;:smokin:

Dimitris ///M
27-03-12, 22:27
Μάλλον υπερβολικό είναι Δημήτρη συμφωνώ με τον Πάνο. Που θα τα χρησιμοποιήσεις όλα αυτά; Στο αμάξι; Δεν νομίζω. Δεν είσαι 24 ώρες το 24ωρο στο αμάξι. Για το σπίτι ναί αλλά στο αμάξι είναι πολύ τραβηγμένο...

Φίλε μου δεν λέω.... Μπορεί για εσένα και τον Πάνο που είστε μεγαλύτεροι απο εμένα να σας φαίνεται υπερβολικό, για εμένα τουλάχιστον είναι το απόλυτο σύστημα για το αμάξι μου....
Στο θέμα της μουσικής είμαι λίγο περίεργος μπορώ να πω, αν δεν έχω πολλές ρυθμίσεις και επιλογές αισθάνομαι πως δεν ακούω μουσική.

RallyArt εγώ προσωπικά τίποτα.... Αγόρασε τα υλικά και στα περνάω :smokin:

gearboxer
27-03-12, 22:52
Φίλε μου δεν λέω.... Μπορεί για εσένα και τον Πάνο που είστε μεγαλύτεροι απο εμένα να σας φαίνεται υπερβολικό, για εμένα τουλάχιστον είναι το απόλυτο σύστημα για το αμάξι μου....
Στο θέμα της μουσικής είμαι λίγο περίεργος μπορώ να πω, αν δεν έχω πολλές ρυθμίσεις και επιλογές αισθάνομαι πως δεν ακούω μουσική.

RallyArt εγώ προσωπικά τίποτα.... Αγόρασε τα υλικά και στα περνάω :smokin:

Πάντως Μήτσο όταν βρεις χρόνο φτιάξε ένα DIY ή εστω ένα guide υλικών γι αυτό το ζήτημα ρε μπαγάσα :smokin:

Παλιά που το χα ψάξει στα ξένα φόρουμ ο καθένας έγραφε τα δικά του...χάος!

Dimitris ///M
27-03-12, 22:54
Πάντως Μήτσο όταν βρεις χρόνο φτιάξε ένα DIY ή εστω ένα guide υλικών γι αυτό το ζήτημα ρε μπαγάσα :smokin:

Παλιά που το χα ψάξει στα ξένα φόρουμ ο καθένας έγραφε τα δικά του...χάος!

Πες οτι έγινε ήδη ;)

Θα φτιάξω μια λίστα με τον δικό μου "κορμό" και τι άλλο μπορεί να προστεθεί με σημερινές τιμές κλπ.

gearboxer
27-03-12, 23:02
Πες οτι έγινε ήδη ;)

Θα φτιάξω μια λίστα με τον δικό μου "κορμό" και τι άλλο μπορεί να προστεθεί με σημερινές τιμές κλπ.

:+1:
Αναμένω!

KATSARAIOS
27-03-12, 23:53
Ειμαι ψημενος απλα θελει λιγο μελετη το θεμα κουτι-θερμοκρασιες-τρανταγματα ..κατα τα αλλα το car-pc ειναι πιστευω μακραν η καλυτερη λυση .
Εξαλου με ενα καλο φτηνο προγραμματακι εχεις δυνατοτητες που απεχουν απειρως απο τις multimedia οθονες ...
Δημητρη εχω 2 λαπτοπ για σφαξιμο αν βρω κουτι -οθονη θα σε ενημερωσω για την ιδιοκατασκευη φυσικα με το αζημιωτο.

Dimitris ///M
28-03-12, 00:17
Δείτε το φιατάκι που είχα φτιάξει....

http://i884.photobucket.com/albums/ac47/Dimitriscinque/Diafores022.jpg
http://i884.photobucket.com/albums/ac47/Dimitriscinque/Diafores023.jpg

Και η βάση του μόνιτορ

http://i884.photobucket.com/albums/ac47/Dimitriscinque/CarPc/CarPC028.jpg

Ήταν ένα Cinquecento Sporting, το 1ο μου αμάξι πρίν μπλέξω με BMW.
Όπως θα δείτε ήταν λίγο χύμα γιατί το είχα παραφορτώσει με πολλά πράγματα (4 ενισχυτές, 3 μπαταρίες, subwoofers, πάνελ για 4x8" σε κάθε πόρτα κλπ)
Πάντως βρέθηκε χώρος για όλα!

Πληροφορίες εντός!
Γιώργο (Katsaraios) ότι θέλεις πάρε τηλ και μη κολλάς στα χρήματα....
Καλοκαίρι με 40βαθμούς ντάλα έφυγα απο Αθήνα, πήγα Ξάνθη, δεν το έσβησα ούτε μια στιγμή, έπαιζα μουσική διαπασών στο περισσότερο μέρος της εθνικής (όπου ήμουν μόνος μου γιατί ακουγόταν 3 τετράγωνα το σιχαμένο) και δεν έκλεισε τίποτα απο θερμοκρασία.
Άλλωστε οι σκληροί απο λάπτοπ (όπως αυτός που είχα βάλει εγώ) δεν παθαίνουν τίποτα απο κραδασμούς, τα λάπτοπ κολλάνε απο κραδασμούς άλλωστε? ;)

graphe36
28-03-12, 00:54
Για πες μας ποιό επώνυμο παίρνεις με τόσα λεφτά; Γιατί όταν έψαχνα, τα ALPINE ξεπερνούσαν τις 2000 euro και έκανες και μετατροπές μέσα στο αμάξι. Και εξ άλλου γιατί λες non name επειδή εμείς δεν ξέρουμε αυτές τις μάρκες; Εξω είναι γνωστές. Και το άλλο τι έχουν τα κινέζικα; Εμείς κάνουμε τίποτα και υποτιμάμε τους κινέζους; Αυτά που έχεις βάλει είναι τα παλιά μοντέλα γιαυτό έχουν τόσο και εμείς συζητάμε για τα καινούργια...

JVC KW-AVX840 500 €
JVC KW-AVX740 450 €
JVC KW-AVX640 350 €
Kenwood DNX-5240BT με χαρτες 700€

Με τα ρεστα πολυεστερικη κατασκευή η με λιγο παραπάνω πανελ μετατροπης γνησιο απο phonnocar. Θες όμως σωστό εγκαταστατη.

Ολα αυτα σε ηχο ειναι γενεες ανωτερα απο οποιαδηποτε τετοια υλοποιηση. Μην σου πω 10 φορες πανω..

Δεν μου αρεσει να περιαυτολογώ αλλα δεν ειμαι άσχετος, ειναι μερος της δουλειας μου αυτα. Μαλιστα γραφω και σε εξειδικευμένο ελληνικό περιοδικο στο κομματι αυτο.

Η dynavin δεν ειναι ουτε εδω ουτε εξω μαρκα που χτυπαει τα ονοματα που σου αναφερω. Καθως οχι μονο εχω βαλει αλλα εχω επισκευασει κιολας ενα dynavin και γνωριζω ακριβως τις ομοιοτητες του με τον κινεζο..

Τι διαφορα εχει ο Κινεζος.. ? Βαλε εναν καλο ενισχυτη για να στησεις ενα καλο hi-fi και ακου με gain λιγο πανω απο το 30% σε χαμηλο κομματι. Μηπως εχεις τρελαθει στο φυσημα??? Λογικο καθως τα βολτ που βγαζουν τα pre out αυτων των υλοποιησεων ειναι δεν ειναι κοντα στο 1V. Πηγη της Pionner των 89€ ειναι μακραν ανωτερη ηχητικα σε αυτο το κομματι. Για να μην μιλήσω για το EQ. Που παρολο ειναι ψαρωτικο, καθως διαθετει παραμετρικο eq με χρηση q factors, αλλα... δεν κοβει τιποτα...

Τελος πες μου τεχνικα τι διαφορα εχει το παλιο που λεω με το καινουργιο? Μην μου πεις αλλα windows. Ενα και το αυτο στο αμαξι αυτη η διαφορα η στον ηχο. Τεχνικα θελω να μου πεις. Πχ αλλο DA converter, snr, αλλου τυπου cross που δουλευουν, επεξεργαστες burr brown, αλλοι δειγματοληπτες.. κτλ κτλ.. Για να σε βοηθήσω, αλλο λειτουργικό και διαφορετικό frontend software (ο φιλος με το car computer θα κατάλαβε τι εννοω).

Φιλικα παντα
Μαριος.

KATSARAIOS
28-03-12, 02:16
Το χουμε ξαναπει μην γινομαστε κουραστικοι,
το θεμα dynavin η vision ειναι μονο η ευκολια στην εγκατασταση στο Ε46 αφου δεν κοβεις -ραβεις τιποτα ,ενω σε καλυτερες πηγες 2 din αναγκαστικα πας για πατεντα (ηδη το εχω κανει σε 2 αυτοκινητα).
Οσες επιλογες για navi-multimedia εχουν δεν ειναι καλυτερες απο τις brand name πηγες αλλα δυστυχως η ευτυχως κανενα brand name δεν ειναι plug&play για Ε46...
Τα λεφτα παραδοξως ειναι υπερβολικα ειδικα για dynavin αλλα προφανως μπαινει και το θεμα εγγυησης που ανεβαζει το κοστος.

sierra
28-03-12, 07:39
JVC KW-AVX840 500 €
JVC KW-AVX740 450 €
JVC KW-AVX640 350 €
Kenwood DNX-5240BT με χαρτες 700€

Προς θεού δεν τσακονόμαστε. Αυτές οι τιμές που δίνεις είναι μόνο οι οθόνες έτσι δεν είναι;



Τα λεφτα παραδοξως ειναι υπερβολικα ειδικα για dynavin αλλα προφανως μπαινει και το θεμα εγγυησης που ανεβαζει το κοστος.

Γιατί Γιώργο είναι υπερβολικά; Για όλα αυτά που διαθέτει δεν νομίζω. Μόλις πάρω το αμάξι θα έλθω να το ακούσης και να το δεις και μετά θα μου πεις. Και δεν έχεις τον καθένα να σου αφαιρεί κομάτια απο το αμάξι για να στο τοποθετήση και να σου λέει δεν πειράζει...

REDNECK
28-03-12, 08:25
το φυσιολογικο ειναι να μεινει η τιμη του η ίδια, όχι και να ανένβει.
Δυστυχως μας κοροιδευουν, γαιυτο και το ebay κανει χρυσες δουλειες, γιαυτο και θα σβησουν απο το χαρτη κατι τετοια μαγαζακια. Με ενα βιντεακι DIY θα πεσει πολυ κλαμα στο επαγγελμα!!


Αν θελει καποιος να το παρει απο ebay , απο ποια χωρα πρεπει να κανει την αγορα ωστε να παιζει η τηλεοραση και γενικα να ειναι συμβατο με εδω ?

gsova
28-03-12, 10:53
Τα Car PC είναι ωραία φάση αν είσαι μερακλής και έχεις χρόνο και όρεξη να ασχοληθείς με hardware και software, γιατί ναι μεν έχουν λυθεί πολλά προβλήματα σε σχέση με το παρελθόν αλλά σίγουρα plug-and-play δε τα λές. Στο παλιό μου E36 είχα βάλει τα πάντα... ξεκινώντας από κανονικό PC με inverter, αλλάζοντας μετά σε 12V ATX τροφοδοτικό με ένα κάρο αντιπαρασιτικά για το θόρυβο, προχωρώντας μετά σε Xenarc, Lilliput κλπ με αντίστοιχες οθόνες. Αντίστοιχα σε software, μέχρι να βγεί το Centrafuse που είναι ίσως το πιό ολοκληρωμένο υπήρχαν -και υπάρχουν ενδεχομένως- πολλές free λύσεις αλλά και πάλι θα πρέπει να παιδευτείς λίγο με skins, παραμετροποιήσεις κλπ. Εντάξει, μπορείς να κάνεις τα πάντα με ένα PC αλλά είπαμε, είναι για τον μερακλή που δε φοβάται να "σφάξει" και λίγο το αμάξι του (γιατί όλο και κάποιο φανερό/κρυφό σφάξιμο παίζει για να μπουν τα components).

Τα ICE τύπου Dynavin/Vision είναι ωραία λύση γιατί έχεις υπερπλήρεις λειτουργίες σε ένα σύστημα που είναι συμβατό με το αμάξι και δε χρειάζεται να κάνεις πατέντες για να το βάλεις. Ξεβιδώνεις το εργοστασιακό ράδιο σιντί, βιδώνεις το multimedia, βάζεις και τις κεραίες σου (GPS, TV κλπ) και είσαι κομπλέ. Χωρίς να κόψεις ούτε μισό καλώδιο παίζουν ηχεία, χειριστήρια τιμονιού, τα πάντα όλα. Εντάξει, από ήχο σίγουρα δεν είναι επιπέδου Alpine/Kenwood/Pioneer κλπ αλλά από την άλλη αν δε θες να ακούς τσίτα και δεν έχεις απαιτήσεις να ακούσεις και την παραμικρή συχνότητα τότε νομίζω ότι θα σε καλύψουν και με το παραπάνω. Το plus σε αυτά τα συστήματα είναι ότι μπορούν να δεχτούν πολλά λογισμικά πλοήγησης με άπειρες επιλογές σε χάρτη σε σχέση με τα "κλειστά" προαναφερθέντα συστήματα όπου οι αναβαθμίσεις χαρτών δεν είναι τόσο συχνές και σε δεσμεύουν σε μια φίρμα στο θέμα της πλοήγησης (όπως και τα εργοστασιακά της BMW).

Τέλος, τώρα που τους βάζουν και android οι Κινέζοι, έχεις πλέον πληθώρα επιλογών και για το κομμάτι του OBD αλλά και πολλές εφαρμογές για Internet στο αμάξι (Twitter/Facebook και λοιπά Apps) που δεν είχες τόσο εύκολα στις παλιές μονάδες με Windows CE.

vision
28-03-12, 14:46
Με αφορμή την συζήτηση που ξεκίνηση ο χρήστης Sierra,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι το εργοστάσιο παραγωγής των προϊόντων Dynavin & Vision είναι το ίδιο.

Τα προϊόντα Vision πωλούνται και αντιπροσωπεύονται στην Ελληνική αγορά από την εταιρία DiSTA AE, η οποία βρίσκεται στο χώρο από το 1993 και είναι η μοναδική με πιστοποίηση ISO.

Ειδικότερα, τα εργοστασιακά Multimedia δοκιμάζονται σε αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα πριν να αρχίσουν να διανέμονται στην αγορά. Αποτέλεσμα αυτού είναι να περιορίζονται σχεδόν στο ελάχιστο τα προβλήματα συμβατότητας της συσκευής με το αυτοκίνητο.

Η ViSiON προσφέρει εγγύηση, service και τεχνική υποστήριξη στους καταναλωτές που θα επιλέξουν τα προϊόντα της.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ στείλτε πμ

θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε

Μαρία Π.
Υπεύθυνη Marketing

RallyArt
28-03-12, 15:16
Φίλε μου δεν λέω.... Μπορεί για εσένα και τον Πάνο που είστε μεγαλύτεροι απο εμένα να σας φαίνεται υπερβολικό, για εμένα τουλάχιστον είναι το απόλυτο σύστημα για το αμάξι μου....
Στο θέμα της μουσικής είμαι λίγο περίεργος μπορώ να πω, αν δεν έχω πολλές ρυθμίσεις και επιλογές αισθάνομαι πως δεν ακούω μουσική.

RallyArt εγώ προσωπικά τίποτα.... Αγόρασε τα υλικά και στα περνάω :smokin:

Dimtris///M, σε ευχαριστώ που προσφέρεσαι, είναι πολύ ευγενικό εκ μέρους σου, αλλά τσάμπα ρε φίλε; Να έχεις και εσύ κίνητρο να γίνει καλο.:icon_pai:
Γιατί ποσό μιλάμε χοντικά περιππου; :scratchch

graphe36
28-03-12, 19:04
Δεν εχω καμια ένσταση με το dynavin προσωπικά, αλλα με την τιμη του. Αυτο που θυμήθηκα ειναι οτι σε ενα Ε46 που ειχα βαλει ενα, εχει εναν αεραγωγό πισω που ενοχλει την τοποθέτηση οποιουδήποτε 2din μηχανήματος.

Οπως επισης παρολο που ειναι φτωχό ηχητικα, μπορουμε να το αναβαθμίσουμε με χρηση καποιου εξωτερικού επεξεργαστή. Απλα θεωρώ οτι 800 ευρω ειναι παρα παρα πολλα. Ακομα και τα 500 που ζηταει το ebay.
Αποψη μου.

sierra
28-03-12, 20:22
Αυτό το μηχάνημα που λέμε είναι το μόνο που μοιάζει με το μαμά και δεν εμποδίζει τίποτα την τοποθετησή του γιατί και πίσω είναι όπως το μαμά. Γιαυτό καταλήξαμε εκεί πολλοί από εμάς που δεν θέλαμε να κάνουμε πατέντες. Τα πρώτα μοντέλα είχα κάποιο πρόβλημα με τον ήχο, αλλά αυτά που κυκλοφορούν τώρα δεν έχουν κανένα. Για εμένα παίζει άψογα. Τώρα για την τιμή τα 800 euro VISION και τα 1000 euro για DYNAVIN (τα νέα μοντέλα) με αυτά που διαθέτουν (DVD,CD,TV, κλπ να μην τα γράφω όλα), είναι φθηνά, σχετικά με τα επώνυμα που έχει μόνο η οθόνη 500 euro (jvc γιατί alpine, kenwood είναι ακριβότερα) και αποκεί και πέρα συν να παίζει dvd,tv, τηλέφωνο, κεραίες κλπ.) φτάνουν τα 2000 euro...

Dimitris ///M
28-03-12, 21:06
Dimtris///M, σε ευχαριστώ που προσφέρεσαι, είναι πολύ ευγενικό εκ μέρους σου, αλλά τσάμπα ρε φίλε; Να έχεις και εσύ κίνητρο να γίνει καλο.:icon_pai:
Γιατί ποσό μιλάμε χοντικά περιππου; :scratchch

Το κίνητρό μου είναι να ευχαριστηθείς εσύ πρώτα απο όλα, να μην σου βγάλει ποτέ ζημιά και να μου φέρεις και άλλους. ;)

Για να στο βάλω στοιχίζει ότι υλικά επιλέξεις (το συζητάμε, σου προτείνω, παίρνεις και άλλες γνώμες και αποφασίζεις) + για τον καφέ μου το συζητάμε επι τόπου. Πάντως δεν θα σου στοιχίσω όσο ένα κατάστημα.

Εντελώς χοντρικά καμια 350άρα έτοιμο/σεταρισμένο/τοποθετημένο.
Όσο για τα σφαξίματα, ελάτε βρε παιδιά, στο χέρι του εγκαταστάτη είναι, εδώ δεν σφάξαμε τίποτα στο φίατ ούτε στο Μ3 που είχα με το ίδιο μηχάνημα ακριβώς. Δεν έβλεπες καλώδιο ξέμπαρκο.

graphe36
28-03-12, 22:08
Το κίνητρό μου είναι να ευχαριστηθείς εσύ πρώτα απο όλα, να μην σου βγάλει ποτέ ζημιά και να μου φέρεις και άλλους. ;)

Για να στο βάλω στοιχίζει ότι υλικά επιλέξεις (το συζητάμε, σου προτείνω, παίρνεις και άλλες γνώμες και αποφασίζεις) + για τον καφέ μου το συζητάμε επι τόπου. Πάντως δεν θα σου στοιχίσω όσο ένα κατάστημα.

Εντελώς χοντρικά καμια 350άρα έτοιμο/σεταρισμένο/τοποθετημένο.
Όσο για τα σφαξίματα, ελάτε βρε παιδιά, στο χέρι του εγκαταστάτη είναι, εδώ δεν σφάξαμε τίποτα στο φίατ ούτε στο Μ3 που είχα με το ίδιο μηχάνημα ακριβώς. Δεν έβλεπες καλώδιο ξέμπαρκο.

Κάνεις και πολυεστερικά πάνελ? Αν ναι ισως σε χρειαστω γιατι ο δικος μου την εκανε στο εξωτερικο.

Dimitris ///M
28-03-12, 22:10
Κάνεις και πολυεστερικά πάνελ? Αν ναι ισως σε χρειαστω γιατι ο δικος μου την εκανε στο εξωτερικο.

Αμέ! Και πόρτες και ταμπλώ και κούτες. Μέχρι τοίχο!

graphe36
28-03-12, 22:26
Αυτό το μηχάνημα που λέμε είναι το μόνο που μοιάζει με το μαμά και δεν εμποδίζει τίποτα την τοποθετησή του γιατί και πίσω είναι όπως το μαμά. Γιαυτό καταλήξαμε εκεί πολλοί από εμάς που δεν θέλαμε να κάνουμε πατέντες. Τα πρώτα μοντέλα είχα κάποιο πρόβλημα με τον ήχο, αλλά αυτά που κυκλοφορούν τώρα δεν έχουν κανένα. Για εμένα παίζει άψογα. Τώρα για την τιμή τα 800 euro VISION και τα 1000 euro για DYNAVIN (τα νέα μοντέλα) με αυτά που διαθέτουν (DVD,CD,TV, κλπ να μην τα γράφω όλα), είναι φθηνά, σχετικά με τα επώνυμα που έχει μόνο η οθόνη 500 euro (jvc γιατί alpine, kenwood είναι ακριβότερα) και αποκεί και πέρα συν να παίζει dvd,tv, τηλέφωνο, κεραίες κλπ.) φτάνουν τα 2000 euro...

Τα μηχανηματα που σου εγραψα πιο πανω ειναι πλήρη. DVD, radio, cdplayer, bluetooth car kit. Το kenwood εχει και gps με Ελληνικούς χαρτες. Αρα ειναι κομπλε. Για tv dvb-t, θελουν εξωτερικό tunner οπως ολα αλλωστε.Τα χειριστήρια στο τιμονι παιζουν 100% με ειδικα παρεχομενα adaptors. (για αυτο το αμαξι υπάρχουν σχεδόν απο ολους) Βλεπεις οτι με λιγοτερα απο 1000!! βαζεις επώνυμο. Απλα θελει ψαξιμο και λιγο παίδεμα και σωστο εγκαταστατη. Ναι δεν μπαινει plug n play. Θελει λιγο δουλεια.

ΠΧ
http://www.janus-design.net/english/images/e46hd32700_480.jpg

http://i664.photobucket.com/albums/vv1/rjm8282/IMG_1698.jpg

http://gtb-pegasus.de/index-Dateien/e45_2din.jpg

Car pc με πολυεστερικό...
http://www.mp3car.com/vbulletin/attachments/show-off-your-project/35122d1158677365-bmw-325ci-cabrio-e46-install-hpim1416_resize.jpg

REDNECK
28-03-12, 22:37
Αν θελει καποιος να το παρει απο ebay , απο ποια χωρα πρεπει να κανει την αγορα ωστε να παιζει η τηλεοραση και γενικα να ειναι συμβατο με εδω ?

Γνωριζει κανεις, η θα πρεπει να σκασουμε 1000αρικο για το κινεζικο μαραφετι στους 2ο-τριτους μεσαζωντες ???

sierra
28-03-12, 22:47
Από Ευρώπη γιατί από Αμερική δεν πάιζουν και τα μισά των σταθμών αν δεν κάνω λάθος. Εχει και DYNAVIN στο e-bay φθηνά άμα το ψάξεις...

graphe36
28-03-12, 22:47
Απο γερμανια η Αγγλια πληρωνεις οτι λεει ο πωλητης Τιποτα παραπανω καθως δεν εκτελωνιζονται απο εκει.

REDNECK
28-03-12, 22:53
Eυχαριστω παιδια !

Νικόλας Ζερβουδάκης
29-03-12, 16:12
Με αφορμή την συζήτηση που ξεκίνηση ο χρήστης Sierra,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι το εργοστάσιο παραγωγής των προϊόντων Dynavin & Vision είναι το ίδιο.

Τα προϊόντα Vision πωλούνται και αντιπροσωπεύονται στην Ελληνική αγορά από την εταιρία DiSTA AE, η οποία βρίσκεται στο χώρο από το 1993 και είναι η μοναδική με πιστοποίηση ISO.

Ειδικότερα, τα εργοστασιακά Multimedia δοκιμάζονται σε αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα πριν να αρχίσουν να διανέμονται στην αγορά. Αποτέλεσμα αυτού είναι να περιορίζονται σχεδόν στο ελάχιστο τα προβλήματα συμβατότητας της συσκευής με το αυτοκίνητο.

Η ViSiON προσφέρει εγγύηση, service και τεχνική υποστήριξη στους καταναλωτές που θα επιλέξουν τα προϊόντα της.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ στείλτε πμ

θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε

Μαρία Π.
Υπεύθυνη Marketing


Με αφορμή την παραπάνω ανάρτηση της εταιρείας dista, σας ενημερώνουμε για τα παρακάτω:

H Dynavin Electronic (HK) Co., Ltd με έδρα του εργοστασίου παραγωγής την πόλη Shenzhen, και συγκεκριμένα την διεύθυνση:

Dynavin Electronic (HK) Co., Ltd. 5F, Huachuangdayijing Building, 45 Qu,Xinan Road, Baoan District, Shenzhen, China. Tel.: 008675586271787 Fax.: 008675586271787, εmail: info@dynavin.com www.dynavin.com

είναι η πρώτη εταιρεία στον κόσμο που σχεδίασε και παρήγαγε Συσκευές Ψυχαγωγίας & Πλοήγησης με ενσωματωμένο GPS (Car GPS Navigation & multimedia systems) με απόλυτη συμβατότητα σε σχέση με τις εργοστασιακές συσκευές των οίκων AUDI, BMW, MERCEDES BENZ & Ggroup VAG και με δυνατότητα χρήσης του Mobile Internet (3G/ Wi-Fi) και του εντοπισμού των οχημάτων μέσω των Google Maps.

Ο οίκος Dynavin Co. προέρχεται από τη Γερμανία:
Dynavin GmbH Liststr.26 76185 Karlsruhe. Tel.: +4972118054613, Fax.: +4972118054615, Email: info@dynavin.de / Web: www.dynavin.de

Η ομάδα σχεδιασμού ελέγχων και βελτιώσεων (Prototype Design & Improving team) αποτελείται από Γερμανούς Μηχανικούς. H παραγωγή των συσκευών πραγματοποιείται στην Κίνα σε ιδιόκτητο εργοστάσιο και με την επίβλεψη Γερμανών Μηχανικών.

Τώρα, όσον αφορά τις συσκευές με την ονομασία VISION που πουλάει η εταιρεία dista, αυτές, σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας, κατασκευάζονται σε ένα εργοστάσιο που η διεύθυνση του αναφέρεται στην ιστοσελίδα της. http://vision-men.com/contact/ !!! και φυσικά δεν είναι DYNAVIN.

Δυστυχώς, ο κάθε εισαγωγέας δίνει ένα τυχαίο όνομα στις ανώνυμες κινέζικες συσκευές προκειμένου να θεωρηθούν «ΕΠΩΝΥΜΕΣ» !!.

Ετσι, για την αποφυγή παραπλάνησης των πελατών από τις συσκευές «μαϊμού», οι συσκευές του οίκου DYNAVIN Electronic Co. που διατίθενται από τις επίσημες Aντιπροσωπείες, φέρουν ανάγλυφο το λογότυπο του οίκου στην πρόσοψη, ολόγραμμα με ταινία ασφαλείας στο μεταλλικό κιτίο της συσκευής και τον σειριακό αριθμό παραγωγής του Κατασκευαστή.

Με εκτίμηση,

Νικολας Ζερβουδακης
DYNAVIN Hellas.

Dim77
29-03-12, 17:39
Επειδή είναι το νι-οστό thread για τα ιμιτασιόν τύπου ΟΕΜ συστήματα multimedia (Dunavin-vision-hualigan κλπ που μπορεί να αγνοώ), με απαρχή αυτό το thread (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22237&highlight=navigation), στο οποίο είχαν συμβεί και διάφορα ευτράπελα με τους Έλληνες αντιπροσώπους, να κάνουμε μια απόπειρα να ενώσουμε τα θέματα, ή να μετονομαστεί αυτό το θέμα σε Vision ''OEM'' multimedia γιατί από ότι κατάλαβα, είναι Vision το μηχάνημα του sierra και όχι Dynavin.


Εξηγείστε καλύτερα, να ενώσουμε/συμμαζέψουμε τα θέματα, γιατί να υπάρχουν 2000 thread για το ίδιο (ενδιαφέρον ομολογώ) θέμα είναι λάθος.

Να αναφέρω επίσης, ότι όταν κάποιος χρήστης ότι ιδιότητα και να έχει γίνεται ban, δεν σημαίνει ότι μετά από 5-10 μέρες-2 μήνες-1 χρόνο ξαναγράφεται με άλλο όνομα και όλα καλά...

rapid_fast
29-03-12, 18:35
Επειδή είναι το νι-οστό thread για τα ιμιτασιόν τύπου ΟΕΜ συστήματα multimedia (Dunavin-vision-hualigan κλπ που μπορεί να αγνοώ), με απαρχή αυτό το thread (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22237&highlight=navigation), στο οποίο είχαν συμβεί και διάφορα ευτράπελα με τους Έλληνες αντιπροσώπους, να κάνουμε μια απόπειρα να ενώσουμε τα θέματα, ή να μετονομαστεί αυτό το θέμα σε Vision ''OEM'' multimedia γιατί από ότι κατάλαβα, είναι Vision το μηχάνημα του sierra και όχι Dynavin.


Εξηγείστε καλύτερα γιατί να υπάρχουν 2000 thread για το ίδιο (ενδιαφέρον ομολογώ) θέμα είναι λάθος.

Να αναφέρω επίσης, ότι όταν κάποιος χρήστης ότι ιδιότητα και να έχει γίνεται ban, δεν σημαίνει ότι μετά από 5-10 μέρες-2 μήνες-1 χρόνο ξαναγράφεται με άλλο όνομα και όλα καλά...
Ασχετως όλων των άλλων παραμέτρων, μου μένει μία και μόνη απορία..
Πώς είναι δυνατόν ο ένας να λέει οτι όλα παράγονται στο ίδιο εργοστάσιο,
ο άλλος να λέει οτι παράγονται σε άλλο,
ο ένας να λέει είναι το ίδιο, ο άλλος οτι είναι διαφορετικό,
και να μην έχουν κάνει ακόμα ασφαλιστικά μέτρα ο ένας στον άλλο..
Τέλος πάντων..
το θέμα είναι, οτι ο κύριος ζερβουδάκης μας παραπληροφορεί σκόπιμα, και θεωρώ οτι θίγομαι..
Διότι η Dynavin δεν είναι Γερμανική, αλλά χονγκονέζικη εταιρία.
Με ένα απλό υποκατάστημα γραφείων στην Γερμανία.. (οχι οτι είναι κακό)
Κλώνος λοιπόν το Vision, και μόνο για την Ελληνική αγορά..

Dimitris ///M
29-03-12, 18:49
Το θέμα είναι πως όλα είναι κλώνοι κάποιου άλλου.

Παράδειγμα σε κάτι ενισχυτές για dB Drag, υπήρχαν 4 διαφορετικές μάρκες που ήταν φασόν ένας ενισχυτής της "ZENON"....

Ο ζένον κοστολογούνταν με 300Ε και οι φασόν είχαν ο φθηνότερος 600Ε και ήταν ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.
Όλα είναι θέμα πρόμο και η ψωροκώσταινα πάσχει απο μεσάζοντες.... Πολλά λεφτά για το τίποτα!

Dim77
29-03-12, 19:36
Με αφορμή την παραπάνω ανάρτηση της εταιρείας dista, σας ενημερώνουμε για τα παρακάτω:

H Dynavin Electronic (HK) Co., Ltd με έδρα του εργοστασίου παραγωγής την πόλη Shenzhen, και συγκεκριμένα την διεύθυνση:

Dynavin Electronic (HK) Co., Ltd. 5F, Huachuangdayijing Building, 45 Qu,Xinan Road, Baoan District, Shenzhen, China. Tel.: 008675586271787 Fax.: 008675586271787, εmail: info@dynavin.com www.dynavin.com

είναι η πρώτη εταιρεία στον κόσμο που σχεδίασε και παρήγαγε Συσκευές Ψυχαγωγίας & Πλοήγησης με ενσωματωμένο GPS (Car GPS Navigation & multimedia systems) με απόλυτη συμβατότητα σε σχέση με τις εργοστασιακές συσκευές των οίκων AUDI, BMW, MERCEDES BENZ & Ggroup VAG και με δυνατότητα χρήσης του Mobile Internet (3G/ Wi-Fi) και του εντοπισμού των οχημάτων μέσω των Google Maps.

Ο οίκος Dynavin Co. προέρχεται από τη Γερμανία:
Dynavin GmbH Liststr.26 76185 Karlsruhe. Tel.: +4972118054613, Fax.: +4972118054615, Email: info@dynavin.de / Web: www.dynavin.de

Η ομάδα σχεδιασμού ελέγχων και βελτιώσεων (Prototype Design & Improving team) αποτελείται από Γερμανούς Μηχανικούς. H παραγωγή των συσκευών πραγματοποιείται στην Κίνα σε ιδιόκτητο εργοστάσιο και με την επίβλεψη Γερμανών Μηχανικών.

Τώρα, όσον αφορά τις συσκευές με την ονομασία VISION που πουλάει η εταιρεία dista, αυτές, σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας, κατασκευάζονται σε ένα εργοστάσιο που η διεύθυνση του αναφέρεται στην ιστοσελίδα της. http://vision-men.com/contact/ !!! και φυσικά δεν είναι DYNAVIN.

Δυστυχώς, ο κάθε εισαγωγέας δίνει ένα τυχαίο όνομα στις ανώνυμες κινέζικες συσκευές προκειμένου να θεωρηθούν «ΕΠΩΝΥΜΕΣ» !!.

Ετσι, για την αποφυγή παραπλάνησης των πελατών από τις συσκευές «μαϊμού», οι συσκευές του οίκου DYNAVIN Electronic Co. που διατίθενται από τις επίσημες Aντιπροσωπείες, φέρουν ανάγλυφο το λογότυπο του οίκου στην πρόσοψη, ολόγραμμα με ταινία ασφαλείας στο μεταλλικό κιτίο της συσκευής και τον σειριακό αριθμό παραγωγής του Κατασκευαστή.

Με εκτίμηση,

Νικολας Ζερβουδακης
DYNAVIN Hellas.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να πειστούμε πάλι ότι οι συσκευές είναι πολύ διαφορετικές (και όχι ίδιες με μικρολεπτομέρειες έστω), όταν στο ίδιο το site της Dynavin η Dista και η Vision αναφέρονται ως OEM partners...

http://www.dynavin.de/dealer_oem.php

Τι νόημα έχει να αναγράφεται ο αντιπρόσωπος της Vision στην Ελλάδα, με τη διεύθυνση, το email και το site στη σελίδα της Dynavin? :nixweiss: (όταν είναι άλλη εταιρεία, άλλης εθνικότητας :bricks1:, άλλης ηπείρου, άλλου εργοστασίου)

Κυρίες και κύριοι άντιπρόσωποι εισαγωγείς κλπ, αυτού του ΠΟΛΥ ενδιαφέροντος προϊόντος.
Με την συμπεριφορά σας έχετε κάνει τα τελευταία 2-3 χρόνια από ότι έχω καταλάβει τουλάχιστον 50 άτομα από τα fora των φίλων της BMW να μην μπουν στην διαδικασία ολοκλήρωσης της αγοράς.

3 χρόνια μετά ακόμα αναρωτιόμαστε τι γίνεται...με το προιόν, με την τιμή, με τους αντιπροσώπους.
Θα είχαν(με) βάλει σχεδόν όλοι με E46 (τουλάχιστον)...

Φιλική συμβουλή αν επιτρέπετε και όχι ως moderator αλλά σαν απλός χρήστης. (όλο αυτό το post) το οποίο εκφράζει κυρίως προβληματισμό.
Μας έχετε κάνει να προτιμάμε να βάλουμε κασετόφωνο...

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν την αγορά λιανικής από τη χώρα μας φυσικά με πρόσθετη επιβάρυνση (από ebay, άλλες χώρες κλπ) γιατί είναι δύσκολο και σπάταλο να διατηρείς επιχείρηση και ταυτόχρονα να προσπαθείς να βγάλεις και το ψωμί σου.
Αλλά μας έχετε τρελάνει.

Edit: Όπως αναφέρει και ο rapid fast οι συσκευές vision ΦΑΙΝΕΤΑΙ από το site της Γερμανικής (γραφείου-παράρτημα-subsidiary ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων που κάνουν πολλοί Ασιάτες στην Ευρωπαϊκή αγορά) Dynavin ότι είναι OEM συσκευές της(της Dynavin) για 3 χώρες Ολλανδία-Ελλάδα-Τουρκία.
Ξαναλέω...μας έχετε τρελάνει.

Νικόλας Ζερβουδάκης
29-03-12, 19:54
Ασχετως όλων των άλλων παραμέτρων, μου μένει μία και μόνη απορία..
Πώς είναι δυνατόν ο ένας να λέει οτι όλα παράγονται στο ίδιο εργοστάσιο,
ο άλλος να λέει οτι παράγονται σε άλλο,
ο ένας να λέει είναι το ίδιο, ο άλλος οτι είναι διαφορετικό,
και να μην έχουν κάνει ακόμα ασφαλιστικά μέτρα ο ένας στον άλλο..
Τέλος πάντων..
το θέμα είναι, οτι ο κύριος ζερβουδάκης μας παραπληροφορεί σκόπιμα, και θεωρώ οτι θίγομαι..
Διότι η Dynavin δεν είναι Γερμανική, αλλά χονγκονέζικη εταιρία.
Με ένα απλό υποκατάστημα γραφείων στην Γερμανία.. (οχι οτι είναι κακό)
Κλώνος λοιπόν το Vision, και μόνο για την Ελληνική αγορά..


Καλο θα ηταν να μη σχολιάζουμε κατι που δεν το γνωρίζουμε. Οσον αφορά την ιστορία του οικου DYNAVIN, Αυτή θα την διαβάσετε στις ιστοσελίδες www.dynavin.com και www.dynavin.de

Dim77
29-03-12, 20:21
Καλο θα ηταν να μη σχολιάζουμε κατι που δεν το γνωρίζουμε. Οσον αφορά την ιστορία του οικου DYNAVIN, Αυτή θα την διαβάσετε στις ιστοσελίδες www.dynavin.com και www.dynavin.de
Ασχετως όλων των άλλων παραμέτρων, μου μένει μία και μόνη απορία..
Πώς είναι δυνατόν ο ένας να λέει οτι όλα παράγονται στο ίδιο εργοστάσιο,
ο άλλος να λέει οτι παράγονται σε άλλο,
ο ένας να λέει είναι το ίδιο, ο άλλος οτι είναι διαφορετικό,
και να μην έχουν κάνει ακόμα ασφαλιστικά μέτρα ο ένας στον άλλο..
Τέλος πάντων..
το θέμα είναι, οτι ο κύριος ζερβουδάκης μας παραπληροφορεί σκόπιμα, και θεωρώ οτι θίγομαι..
Διότι η Dynavin δεν είναι Γερμανική, αλλά χονγκονέζικη εταιρία.
Με ένα απλό υποκατάστημα γραφείων στην Γερμανία.. (οχι οτι είναι κακό)
Κλώνος λοιπόν το Vision, και μόνο για την Ελληνική αγορά..

About Us

Dynavin electronic(HK) Co.,Ltd was established in 2003 year in Hongkong which has the branch firm in Karlsruhe,Germany, and the factory is located in Shenzhen city.

Dynavin is the first company who designed and produced the aftermaket headunits of AUDI, BMW and Mercedes, Meanwhile, also is the first company who lead in the 3G internet and GPS Tracker etc peripheral application to the headunits. Our brand comes from Germany, its design and main components are all purchasing from Europe directly. Each new product we designed each time, all will be tested in different configuration cars around 10 times in Germany to be sure the headunit can be matched the uniform brand and model car with different configuration .

Dynavin branch firm in Karlsruhe,Germany, located Germany CAR CITY which is closed with Stuttgart, We keep the favorable cooperation relationship with Germany Car Manufacturer and the local car dealer all the time, so that we can master the first information of the car accessories and data updated changes. We have more than 100 dealers in Germany, and have the distributors in some countries in all over of the world.

The production bases of Dynavin is located in Shenzhen,China which covers an area of 2,000 square meters, with more than 100 skilled and experienced workers. On the meanwhile Dynavin still has close cooperation and relations with other accessory suppilers to ensure all delivery time are in time.Especially,an experienced QC team makes the full testing on the products before the shipping to make sure that all packs can be delivered to the destination in good order. Our products have passed the CE, ROHS, E-MARK and FCC certification.


Το ''who we are'' του www.dynavin.com που αναφέρατε...

Kαι στο dynavin.de και στο dynavin.com αναφέρει ως OEM partner και την dista(Ελληνική) και τη vision γενικά(Ολλανδία-Ελλάδα-Τουρκία μόνο) που αναφέρατε ως ''άλλη'' ''άσχετη με τη Dynavin'' και ''μαϊμού''΄.


Να αναφέρω ότι έχω ξενερώσει απίστευτα γενικά με αυτή την κατάσταση, ενώ ενδιαφερόμουν για αυτό το σύστημα από την πρώτη συζήτηση πριν χρόνια και προσπάθεια group buy.

rapid_fast
29-03-12, 20:22
Καλο θα ηταν να μη σχολιάζουμε κατι που δεν το γνωρίζουμε. Οσον αφορά την ιστορία του οικου DYNAVIN, Αυτή θα την διαβάσετε στις ιστοσελίδες www.dynavin.com και www.dynavin.de
Καλό είναι, να λέμε αλήθεια..
Και καλό είναι να μην αντιπροσωπευετε κάτι το οποίο δεν γνωρίζετε..
Καλό θα ήτανε να μαθαίνατε και Αγγλικά.
Καλό θα ήταν να είχατε και ήθος..
Καλό θα ήταν να μην προκαλείτε τον rapid_fast, γιατί σε πράγματα που δεν ξέρει
γνωρίζει περισσότερα απο εσάς.. και καλύτερα...
Dynavin electronic(HK) Co.,Ltd was established in 2003 year in Hongkong which has the branch firm in Karlsruhe,Germany, and the factory is located in Shenzhen city.
Πηγή: http://www.dynavin.com/aboutus.php
branch= A subdivision of any organization.

Νικόλας Ζερβουδάκης
29-03-12, 20:41
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να πειστούμε πάλι ότι οι συσκευές είναι πολύ διαφορετικές (και όχι ίδιες με μικρολεπτομέρειες έστω), όταν στο ίδιο το site της Dynavin η Dista και η Vision αναφέρονται ως OEM partners...

http://www.dynavin.de/dealer_oem.php

Τι νόημα έχει να αναγράφεται ο αντιπρόσωπος της Vision στην Ελλάδα, με τη διεύθυνση, το email και το site στη σελίδα της Dynavin? :nixweiss: (όταν είναι άλλη εταιρεία, άλλης εθνικότητας :bricks1:, άλλης ηπείρου, άλλου εργοστασίου)

Κυρίες και κύριοι άντιπρόσωποι εισαγωγείς κλπ, αυτού του ΠΟΛΥ ενδιαφέροντος προϊόντος.
Με την συμπεριφορά σας έχετε κάνει τα τελευταία 2-3 χρόνια από ότι έχω καταλάβει τουλάχιστον 50 άτομα από τα fora των φίλων της BMW να μην μπουν στην διαδικασία ολοκλήρωσης της αγοράς.

3 χρόνια μετά ακόμα αναρωτιόμαστε τι γίνεται...με το προιόν, με την τιμή, με τους αντιπροσώπους.
Θα είχαν(με) βάλει σχεδόν όλοι με E46 (τουλάχιστον)...

Φιλική συμβουλή αν επιτρέπετε και όχι ως moderator αλλά σαν απλός χρήστης. (όλο αυτό το post) το οποίο εκφράζει κυρίως προβληματισμό.
Μας έχετε κάνει να προτιμάμε να βάλουμε κασετόφωνο...

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν την αγορά λιανικής από τη χώρα μας φυσικά με πρόσθετη επιβάρυνση (από ebay, άλλες χώρες κλπ) γιατί είναι δύσκολο και σπάταλο να διατηρείς επιχείρηση και ταυτόχρονα να προσπαθείς να βγάλεις και το ψωμί σου.
Αλλά μας έχετε τρελάνει.

Edit: Όπως αναφέρει και ο rapid fast οι συσκευές vision ΦΑΙΝΕΤΑΙ από το site της Γερμανικής (γραφείου-παράρτημα-subsidiary ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων που κάνουν πολλοί Ασιάτες στην Ευρωπαϊκή αγορά) Dynavin ότι είναι OEM συσκευές της(της Dynavin) για 3 χώρες Ολλανδία-Ελλάδα-Τουρκία.
Ξαναλέω...μας έχετε τρελάνει.

Εχετε απόλυτο δίκαιο σε ο,τι γραφετε.
Ο οικος DYNAVIN ειχε δώσει (καλοπροαίρετα) σε αυτούς τους 3 ΟΕΜ dealers το δικαίωμα να πουλούν το στοκ των παλαιότερης γενιάς συσκευών του (πλατφόρμα D90 & D95) εως να εξαντλησει τα αποθεματα του.

Αυτοί ομως, μαζεψαν και ανακάτεψαν ο,τι συσκευή βρέθηκε μπροστά τους και τωρα προσπαθούν να τις ξεπουλήσουν, με κάποιες ονομασίες που - πολύ σωστα ειπε ο φιλος παραπάνω - ισχύουν μονον για την Ελλάδα !!!

Αλλωστε αυτός ειναι και ο λογος που ο οικος DYNAVIN προκειμένου να προστατευψει τους επίσημους αντιπροσώπους του, εφοδιάζει τις συσκευές του με λογοτυπο, ολογραμμα, σειριακό αριθμό κτλ.

Αυτή δυστυχώς, κυριοι, ειναι η πραγματικότητα.

Με εκτιμηση στο blog σας,

Νικόλας Ζερβουδάκης
Διευθύνων Συμβουλος

REDNECK
29-03-12, 22:36
Ελληναρες εμποροι τις δεκαρας , θα το παρω απο ebay στα 1/3 της τιμης το κινεζακι που πουλατε εσεις για χρυσαφι ... στα π@π@ρι@ μου οι δηθεν εγγυησεις σας και τα λοιπα φουμαρα που αραδιαζετε στον κοσμακι. Τοποθετηση απο εμπειρο προσωπικο και 2 αυγα τουρκιας απο αλανιαρη κοκορα ... ενα 10λεπτο βιντεακι στο youtube ειναι η τοποθετηση του για καποιον που πιανουν τα χερια του και οχι επιστημη οπως το παρουσιαζεται εσεις ... ακου εκει 900+ ευρω για σκουπιδι κινεζικο πολυμηχανημα .... ρε ουστ !

REDNECK
29-03-12, 22:38
Ολα το ιδιο φασον μηχανημα ειναι με διαφορετικο χαρτοκουτο και αλλη προσοψη , η ουσια ειναι ιδια εσωτερικα .... ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ... ΚΥΡΙΟΙ ...

KATSARAIOS
29-03-12, 22:48
350 -400 ευρω τελειωμενο car-pc χωρις πατεντες με απειρως καλυτερα χαρακτηριστικα .
Καληνυχτα Ελλας οι εμποροι σε χαιρετουν.

REDNECK
29-03-12, 22:51
^Πες τα ρε φιλαρακι !!!
Θιχτηκαν τα συμφεροντα της πολυεθνικης τους ... μη χεσω την ελληνικη νοοτροπια μας μεσα ...

ThaNOS E46coupe
30-03-12, 01:24
επικο θρεντ...ριχτε τους στα αφτια ρε. Να ριξουν ντην τιμη κ να μη μας δουλευουν. Το πολυ να εδινα με χαρα 300 ευρω να το παρω κ η τοποθετηση δωρο.... Παραπανω οτε σεντ. Σκεπτομαι πολυ σοβαρα την εγκατασταση του καρ πι σι....

graphe36
30-03-12, 02:35
Επειδη απο συνήθεια, ως τεχνικος οταν κανω service στα μηχανήματα, παντα τραβάω φωτογραφίες, (βοηθα να μην χανεις και τον μπούσουλα) εαν βρω που τις εχω, να σας παραθεσω φωτο απο εσωτερικο γνησίου dynavin με κινεζο απο ebay. Σαν το παιχνιδι με τις διαφορες. Μονο που δεν θα βρειτε καμια.....Τουλαχιστο ουσιώδης, για οσουν γνωρίζουν απο θεωρητικά σχεδια..Ψαχνω να δω που τις εχω...

Υπ οψην περι εγγύησης το ebay δινει 24 μηνες. Φιλος και γνωστος εχει κανει χρηση της με επιτυχία. Δεν το εχω δει, μονο μου το ανεφερε, αρα το δημοσιεύω με καθε επιφύλαξη. Τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικά για αγορες εξωτερικού.

Απο Ελληνες αντιπροσώπους δυστυχώς γνωριζω καθως εκπροσωπούσα την λιανική αγορα για μια δεκατια και δύστυχος ξερω τα υπέρογκα margin που αυτοι κινούνται... ( οχι ολοι να μην παρεξηγηθώ ) Εν καιρώ κρισης νομιζω τα ηνία πρεπει να χαλαρώσουν λιγο.. Κανω λαθος??

graphe36
30-03-12, 04:13
Σημαντικό επίσης να συμπληρώσω μια και είδα ότι εμπλέκονται επαγγελματίες και έμποροι στην συζήτηση, σαφώς και δεν υπονοω κάτι για αυτούς.Ως επαγγελματίας και εγω (σε άλλο κλάδο πλέον) θα απευχομουν μια κεκτημένη και λάθος δυσφήμηση. Δεν γνωρίζω εάν ο κινέζος αντέγραψε το dynavin. Δύσκολο πάντως καθώς το pcb και τα ολοκληρωμένα ήταν τα ίδια στην ίδια τοπολογια, με παρομοια pcb s/n . Και αυτο δεν θεωρείται αντιγραφή αλλα αναπαραγωγή. Απο εκει προκυπτει το ιδιο εργοστασιο. χωρίς τον ύπαινιγμο για το θέμα αντιγραφής απλά τεχνικά αναγνωρίζω την ποιότητα κατασκευής του ως μέτρια σε επίπεδο drive transport και αρκετά φτωχό στο επίπεδο του υποτυποδους dsp ηχου. Το όλο σχεδιο του pcb δεν είναι κακο, αλλα μέτρια επιλογή των εξαρτηματων που το αποτελούν. 1000 ευρώ κόστος είναι αδικαιολόγητα.Εκει κάνω την ένσταση μου.

rapid_fast
30-03-12, 07:37
Εχετε απόλυτο δίκαιο σε ο,τι γραφετε.
Ο οικος DYNAVIN ειχε δώσει (καλοπροαίρετα) σε αυτούς τους 3 ΟΕΜ dealers το δικαίωμα να πουλούν το στοκ των παλαιότερης γενιάς συσκευών του (πλατφόρμα D90 & D95) εως να εξαντλησει τα αποθεματα του.
Αυτοί ομως, μαζεψαν και ανακάτεψαν ο,τι συσκευή βρέθηκε μπροστά τους και τωρα προσπαθούν να τις ξεπουλήσουν, με κάποιες ονομασίες που - πολύ σωστα ειπε ο φιλος παραπάνω - ισχύουν μονον για την Ελλάδα !!!

Νικόλας Ζερβουδάκης
Διευθύνων Συμβουλος
Απο ποιόν μαζέψανε και ανακάτεψαν οτι συσκευή βρέθηκε μπροστά τους?
Αφου θεωρητικά και πρακτικά ένας είναι ο κατασκευαστής (νομίζω το λύσαμε αυτό..)
Και εάν όπως λέτε αυτό ίσχυε μόνο για τις πλατφόρμες D90-D95 πως μπορούν
και προσφέρουν D99 και Android???
Ολα αυτά τα λέω, και εξακολουθώ να θεωρώ οτι κάθε απάντηση σας με θίγει,
καθότι είμαι κάτοχος D99 και ξέρω τι μου γίνεται...

Dim77
30-03-12, 09:17
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μετά τις ''φρικτές'' ατασθαλίες που έκαναν οι ''ΟΕΜ'' partners η dynavin.com και dynavin.de συνεχίζουν να έχουν ώς OEM partners τους 3 (στις χώρες) αντιπροσώπους της Vision στις σελίδες τους.

Γιατί η Vision που παίρνει τα παλιά μηχανήματα έχει και αυτή με android και τα 99 ή πως τα λένε?

Ο κύριος Ζερβουδάκης για μια ακόμα φορά συμπεριφέρεται περίεργα και μας μιλάει λες και έχει απέναντι του, αμόρφωτους ιθαγενείς του Αμαζονίου, στο φόρουμ το οποίο πήγε να ξεγελάσει πριν λίγα χρόνια.

Για τις τιμές δεν με απασχολεί. Ο κάθε επιχειρηματίας βάζει αυτή που πιστεύει ότι πρέπει να βάλει για να δουλεψει η επιχείρηση του και να βγάλει το κέρδος που πιστεύει ότι του αξίζει. Καλώς έχει. Είναι δύσκολα και για τις επιχειρήσεις σε σχέση με μια αποθήκη στο ebay.

Όμως. Το θέμα είναι άλλο. Σαν moderator έπρεπε κανονικά να έχω κάνει ban τον κύριο Ζερβουδάκη για το λόγο που έχει γίνει ban και ο πρώτος λογαριασμός (mclaren). Εξαπάτηση χρηστών με στόχο το εμπόριο.
Του δόθηκε η ευκαιρία ξανά και ξανά (και χτες δηλαδή που τον κατευθύναμε να απαντήσει επιτέλους σοβαρά).
Πάλι μας έβγαλε άσχετους-τρελούς κλπ...Κρίμα.

Εγώ πραγματικά σκεφτόμουν τότε να πάρω το μηχάνημα και προτιμώ από τον ΕΛΛΗΝΑ επιχειρηματία, αλλά με αυτή τη συμπεριφορά είναι να απορείς...δεν είμαι ηλίθιος, δεν είμαι από κάποια φυλή ιθαγενών στον Αμαζόνιο που δεν ξέρουν ούτε την ώρα....γιατί αυτή η συμπεριφορά? :nixweiss: :nixweiss:

gsova
30-03-12, 09:32
Εγώ πάντως έκανα μια γρήγορη αναζήτηση στο ebay για να δώ που κινούνται οι χαμηλότερες τιμές για DYNAVIN E46.

Στο ebay.co.uk η φθηνότερη μονάδα είναι μια μεταχειρισμένη γενιάς D90 την οποία δίνουν στις 420 λίρες με τα μεταφορικά για Ελλάδα, δηλαδή 503 ευρώ (με σημερινή τιμή λίρας). Επίσης σου λέει "Selling as is, no refund or returns.". Το link για του λόγου το αληθές: http://www.ebay.co.uk/itm/Dynavin-BMW-E46-3-Series-7-Touchscreen-DVD-Sat-Nav-GPS-MP3-iPod-DVBT-Tuner-/290689887474?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item43ae77acf2#shId

Στο ebay.de βρήκα με 599€ καινούρια την D95 αλλά δε τη στέλνει Ελλάδα (δεν την έχει σα χώρα στα μεταφορικά). Το link επίσης: http://www.ebay.de/itm/Dynavin-fur-BMW-E46-D95-platform-Win-CE-6-0-/110846606146?pt=Technik_Auto_Hi_Fi_Navigation_Einb au_Navigationssysteme&hash=item19cef8fb42

Εάν έχετε πετύχει χαμηλότερη τιμή μονάδας κάπου στο ebay, βάλτε ένα link.

Η συγκεκριμένη μονάδα απ'όσο θυμάμαι είχε αρχική ακριβή τιμή καταλόγου από το εργοστάσιο παραγωγής. Ίσως τη θεωρούν premium οι Κινέζοι για BMW, γιατί αντίστοιχες μονάδες που έχω δει για Ford Focus, Mondeo κλπ δεν έχουν τόσο υψηλές τιμές.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι άσχετα αν εμείς πιστεύουμε ότι η τιμή του Κινέζικου θα έπρεπε να είναι το πολύ 300€ επειδή είναι Κινέζικο -αν και όλα τα branded προϊόντα πλέον στην Κίνα κατασκευάζονται- ο Κινέζος προφανώς χτίζει κι αυτός ένα brand name και τιμολογεί ανάλογα.

Για εμένα το πιό σωστό είναι να μην τσουβαλιάζουμε τα Κινέζικα λόγω χώρας παραγωγής, αλλά να βλέπουμε τη συνολική ποιότητα του προϊόντος και κατα πόσο αξίζει τα λεφτά του σε σχέση με τα χαρακτηριστικά που προσφέρει, την εγγύηση, και την αξιοπιστία του. Έχουν βελτιωθεί πολύ οι Κινέζοι τα τελευταία χρόνια και είναι κρίμα να χρησιμοποιούμε την έκφραση "τόσα και πολύ του είναι γιατί είναι Κινέζικο", ειδικά στην Ελλάδα που πλέον δεν παράγουμε τίποτα.

Τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη (όχι δηλαδή ώς επαγγελματία -επειδή γνωριζόμαστε γι'αυτό το αναφέρω) για τα συγκεκριμένα προϊόντα. Τώρα για τα έξτρα κόστη που έχουν οι μεταπράτες εν Ελλάδι τα έχουμε πει παλαιότερα στο άλλο θρέντ.

Dimitris ///M
30-03-12, 13:41
Χαίρε βάθος αμέτρητον...........

Όταν φώναζα τόσα χρόνια οτι τα χρυσοπληρώνει ο κόσμος και πολύ κακό για το τίποτα κάτι ήξερα....

rapid_fast
30-03-12, 16:40
Χαίρε βάθος αμέτρητον...........

Όταν φώναζα τόσα χρόνια οτι τα χρυσοπληρώνει ο κόσμος και πολύ κακό για το τίποτα κάτι ήξερα....

Ενα καλό Alpine, έχει το κόστος του Dynavin και κάνει λιγότερα..
Χρυσοπληρώνω δε νομίζω οτι υπάρχει στην προκειμένη..

Dimitris ///M
30-03-12, 17:12
Κανει λιγοτερα αλλα αυτο που καλειται να κανει το κανει πολυ καλα, δηλαδη να παιξει σωστι και ποιοτικο ηχο. Εμενα το pioneer p 88rs εκανε 580 ευρω πριν 4 χρονια και δεν παιρνει καν usb. Το DSP του ομως κανει θαυματα.

Μια Alpine 9812RB ελαφρώς μεταχειρισμένη με 150-200Ε το έχει το Pioneer για πρωινό όμως και σε ποιότητα και σε δύναμη, εκεί που "υστερεί" η Alpine είναι στο SUB Out γιατί δεν έχει την δύναμη που έχει το Pioneer, αλλά αν το εξετάσουμε καλύτερα το Alpine έχει περισσότερο γλυκό ήχο στο μπάσο και όχι ξερή ωμή δύναμη που έχει το Pioneer.

Και η Pioneer τα τελευταία χρόνια το έχει ξεφτυλίσει, δηλαδή μην πέσεις σε λακούβα, έκαψες προενίσχυση, μόλις πιάσουν οι ζέστες κολλάνε τα cd και δεν βγαίνουν..... Λεπτομέρειες θα μου πείς αλλά είναι τραγελαφικά πράγματα....

Θες να σου συγκρίνω και το JVC KD721 που έχω εδώ και μια 7ετία? 24μπιτο με USB και IPOD Ready..... Μόνο που δεν έχει ρυθμίσεις πολλές και αρέσκεται στα μπάσο/πρίμα/loudness.... Κατα τα άλλα ένα Pioneer της τελευταίας γενιάς ούτε που το γαργαλάει.

graphe36
30-03-12, 17:33
Ενα alpine κανει λιγοτερα αλλα αυτο που καλειται να κανει το κανει πολυ καλα, δηλαδη να παιξει σωστο και ποιοτικο ηχο. Να κοψει συχνοτητες εκει που υποσχεται το ρυθμιστικο, να διαβασει σωστα το δισκο, να στειλει σωστο και ισσορoπημενο ρευμα στην προενισχηση, να κανει χρονικη διορθωση, να αναλυσει το αποτελεσμα σε 24 μπαντες, κτλ κτλ. Εμενα το pioneer p 88rs εκανε 580 ευρω πριν 4 χρονια και δεν παιρνει καν usb. Το DSP του ομως κανει θαυματα.

Το dynavin αυτο που το κανει ιδιαιτερο ειναι το plug and play. Μπαινει και ταιριαζει χωρις πολλα πολλα. Η τιμη των 1000 ευρω ομως ειναι πραγματικα στα ορια κλοπης. Μιλαμε για υλοποιηση κινεζικης σχεδιασης - κατασκευης οπου χρησιμοπουνται no name εξαρτηματα. Ολοι καταλαβαινουμε αυτο που συνεπαγεται. Και τα noname dvd του carrefur ειναι φορτωμένα με usb, readers, διαβαζουν ολα τα βιντεο, εξ υποτιτλους κτλ. Απο αποδοση, μετριοτατο, στη διετια μετα παει ανακυκλωση. Τουλαχιστο αυτα τα πουλαγανε φθηνα. Ναι μεν επερνες dvd μετριο προς κακο αλλα δεν σε ενοιαζε και τοσο. Κοστιζε ενα 20 αρικο (οσο 4 πιτσες).

Καποιος που θελει να κανει σωστη δουλεια βρισκει το σωστο επαγγελματια (εφοσον δεν ξερει μονος του) και βαζει το σωστο μηχανημα.

graphe36
30-03-12, 17:50
Μια Alpine 9812RB ελαφρώς μεταχειρισμένη με 150-200Ε το έχει το Pioneer για πρωινό όμως και σε ποιότητα και σε δύναμη, εκεί που "υστερεί" η Alpine είναι στο SUB Out γιατί δεν έχει την δύναμη που έχει το Pioneer, αλλά αν το εξετάσουμε καλύτερα το Alpine έχει περισσότερο γλυκό ήχο στο μπάσο και όχι ξερή ωμή δύναμη που έχει το Pioneer.

Και η Pioneer τα τελευταία χρόνια το έχει ξεφτυλίσει, δηλαδή μην πέσεις σε λακούβα, έκαψες προενίσχυση, μόλις πιάσουν οι ζέστες κολλάνε τα cd και δεν βγαίνουν..... Λεπτομέρειες θα μου πείς αλλά είναι τραγελαφικά πράγματα....

Θες να σου συγκρίνω και το JVC KD721 που έχω εδώ και μια 7ετία? 24μπιτο με USB και IPOD Ready..... Μόνο που δεν έχει ρυθμίσεις πολλές και αρέσκεται στα μπάσο/πρίμα/loudness.... Κατα τα άλλα ένα Pioneer της τελευταίας γενιάς ούτε που το γαργαλάει.

Ηθελα να προσθεσω πραγματα και επρεπε να το διαγραψω, τωρα πηγε κατω απο το δικο σου.

Βασικα που κολλαει αυτο τωρα, εγω ξεκαθαριζω την υπερογκη τιμη μιας κινεζικης noname υλοποιοησης με ενα καλο rcd. Η συγκριση p88rs με 9812 προεκυψε?? Παντως μια και το θιγείς, καμοια σχεση τα ρυθμιστικα του 9812 με του 88rs. Ειδικα αμα εχεις το Ε36 και θες να φερεις την σκηνη ψηλα (με ενεργη οδηγηση) ξεχασε το με το 9812.

Οσο για το ηχητικο κομματι παλι διαφωνω. Κατα καιρους στην ΕΜΜΑ Hellas (οπου εαν πανε ολα καλα φετος θα λαβω ως κριτης) εχω συναντήσει αρκετους αλπινακιδες. Εξαιρετικα μηχανήματα τους ελεγα αλλα ενταξει, εχουν ξεπεραστει, εχουν μεινει πισω. Τιποτα.
Μαζεψαμε κανα δυο στο review room του περιοδικου και εγινε επιτόπου ηχητική αξιολογηση. Ο ενας εκ των 2 πηρε το P90 ο αλλος μαζευε χρηματα.

Θες να μου φερεις το jvc που λες και την 9812 στο περιοδικο να τα βαλουμε σε ενα rta πρωτα, να δεις λιγο τις γραμμικες διαφορες και μετα την ηχητικη αξιολογηση μεταξυ τους?? Θα ειναι και εκει και ενας αρχικριτης της ΕΜΜΑ και ηχοληπτης. Απο μετρικα εχουμε τα παντα. RTA, Παλμογραφο, πολυμετρα rms κτλ. Αν και δεν χρειαζονται καθως δεν μας ενδιαφερει ο ενισχυτης τους.

Το οτι ακουσες σε ενα αμαξι ενα 88rs δεν συνιστα ηχητικη αξιολογηση. Τι αμαξι? με τι μεγαφωνα? τι ρυθμίσεις? Οι συγκρισεις πρεπει να γινονται σε ελεγχόμενο περιβάλλον.

Θεωρω το 9812 πολυ εντυπωσιακο παρα σαφες ηχητικα. Του λειπει πολυ η μαζα μεσοχαμηλα και στο υψηλομεσαιο ειναι σκληρο. Στο χαμηλο σε σχεση με το rs αδυνατει να δεσει το sub με το υπολοιπο συνολο. Το θεωρω πιο πολυ spl μηχανημα.

Εγω δεν υποστηριζω καποια εταιρια. Ακουω, δοκιμαζω και αυτο που μου αρεσει το αγοραζω. (για να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι pioneerakias)

Dimitris ///M
30-03-12, 20:36
Ηθελα να προσθεσω πραγματα και επρεπε να το διαγραψω, τωρα πηγε κατω απο το δικο σου.

Βασικα που κολλαει αυτο τωρα, εγω ξεκαθαριζω την υπερογκη τιμη μιας κινεζικης noname υλοποιοησης με ενα καλο rcd. Η συγκριση p88rs με 9812 προεκυψε?? Παντως μια και το θιγείς, καμοια σχεση τα ρυθμιστικα του 9812 με του 88rs. Ειδικα αμα εχεις το Ε36 και θες να φερεις την σκηνη ψηλα (με ενεργη οδηγηση) ξεχασε το με το 9812.

Οσο για το ηχητικο κομματι παλι διαφωνω. Κατα καιρους στην ΕΜΜΑ Hellas (οπου εαν πανε ολα καλα φετος θα λαβω ως κριτης) εχω συναντήσει αρκετους αλπινακιδες. Εξαιρετικα μηχανήματα τους ελεγα αλλα ενταξει, εχουν ξεπεραστει, εχουν μεινει πισω. Τιποτα.
Μαζεψαμε κανα δυο στο review room του περιοδικου και εγινε επιτόπου ηχητική αξιολογηση. Ο ενας εκ των 2 πηρε το P90 ο αλλος μαζευε χρηματα.

Θες να μου φερεις το jvc που λες και την 9812 στο περιοδικο να τα βαλουμε σε ενα rta πρωτα, να δεις λιγο τις γραμμικες διαφορες και μετα την ηχητικη αξιολογηση μεταξυ τους?? Θα ειναι και εκει και ενας αρχικριτης της ΕΜΜΑ και ηχοληπτης. Απο μετρικα εχουμε τα παντα. RTA, Παλμογραφο, πολυμετρα rms κτλ. Αν και δεν χρειαζονται καθως δεν μας ενδιαφερει ο ενισχυτης τους.

Το οτι ακουσες σε ενα αμαξι ενα 88rs δεν συνιστα ηχητικη αξιολογηση. Τι αμαξι? με τι μεγαφωνα? τι ρυθμίσεις? Οι συγκρισεις πρεπει να γινονται σε ελεγχόμενο περιβάλλον.

Θεωρω το 9812 πολυ εντυπωσιακο παρα σαφες ηχητικα. Του λειπει πολυ η μαζα μεσοχαμηλα και στο υψηλομεσαιο ειναι σκληρο. Στο χαμηλο σε σχεση με το rs αδυνατει να δεσει το sub με το υπολοιπο συνολο. Το θεωρω πιο πολυ spl μηχανημα.

Εγω δεν υποστηριζω καποια εταιρια. Ακουω, δοκιμαζω και αυτο που μου αρεσει το αγοραζω. (για να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι pioneerakias)

Ο καλύτερος κριτής κατ 'εμέ είναι το αφτί μου, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό προφανώς.
Η Alpine έχει μείνει πίσω όντως αλλά και η Pioneer που προχώρησε τι κατάφερε? Έχει ένα σωρό μηχανήματα στην παραγωγή εκ των οποίων αξίζουν μόνο 2 μονάδες, p88, p90 που κοστολογούνται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ και θέλεις άλλα τόσα για αντάπτορες ipod, αντάπτορες για τιμόνια κλπ που στην ουσία τι κερδίζεις? Καλύτερη γραμμικότητα σε συγκεκριμένες συχνότητες που φαίνονται μόνο στην οθόνη του RTA και όχι στο αφτί σου? Μια τρύπα στο νερό δηλαδή.
Αν το εννοείς φυσικά και θα σου φέρω την JVC, θα ήθελα να δω σε ένα RTA τι απόκριση έχει αλλά τα ηχεία να είναι στις σωστές θέσεις τοποθετημένα και όχι αρπα κόλλα.
Όσο για τα Ε36 πάσχουν στον κλάδο ηχοσύστημα, τα μπροστινά είναι χωμένα στα πόδια, τα πίσω κρυμμένα και σου έχουν ένα τουιτεράκι στην πόρτα.
Αν είσαι μάγκας όμως του ρίχνεις ένα 3δρομο πολυεστερικό στην πόρτα και καθάρισες.

Υ.γ. το είπα και πρίν οτι η Alpine δεν έχει δυνατή προενίσχυση στο subwoofer, κάπου εκεί κερδίζει το Pioneer μιας και μπορεί να δέσει καλύτερα με λιγότερο Gain στον ενισχυτή.

Υ.γ. κολλάει στο ότι ο ράπιντ ανέφερε την Alpine και εσύ την Pioneer.

:cheers:

graphe36
30-03-12, 22:19
Σαφως και ειναι υποκειμενικο το τι προτιμας. Το καλο ομως και το σωστο στον ηχο εχει καθιερωθει οταν μιλαμε για hi-fi, hi-end και το rta μπορει να μας το δειξει αυτο. Το μεγαλυτερο μερος ομως πεφτει οντως στη ηχητικη αξιολογηση.
Απο εκει και περα εαν το προσωπικο σου γουστο προτιμα κατι συγκεκριμενο ηχητικα κανεις δεν θα σου πει να μην το προτιμησεις.

Η pionner εχει βγαλει πολλα μοντελα. P88rs II που εχει σχεδον οτι δεν εχει το δικο μου. Οπως επισης και DEH 6400BT το οποιο κοστιζει σχεδον 200 ευρω και τα εχει σχεδον ολα. Παιζει και πολυ καλα. Το εχουμε δοκιμασει εδω http://www.caraudiotest.gr/
Δεν υπερασπιζομαι την καθε pioneer απλα ειμαι αντικειμενικος. Την JVC συγκεκριμενα την συμπαθω αρκετα, μαλιστα πολυ περισσοτερο απο την Alpine. Την θεωρω τιμια και ποιοτικη.

Στο Ε36 εχω διδρομο ενεργο hi-fi με κατασκευη για tweeter στο κολονακι. στην πορτα ανουσιο καθως η σκηνη θα τραβαγε χαμηλα οτι time alighnment και να εκανες. τριδρομο θελε πολυ κουτσουρεμα το αμαξι και δεν ηθελα να απεχει απο το εργοστασιακο look. Το αποτελεσμα παντως ειναι περαν του ικανοποιητικου. Δες στο γκαραζ μου

Εαν θες να μιλησω με τον υπευθυνο του περιοδικου. Οι δοκιμες γινονται σε ειδικο χωρο με τα ηχεια στημενα συμφωνα με το hi-fi triangle σε μονωμενο χωρο. Τα ενισχυτικα - ηχεια αναφορας ειναι home μεσαιας προς καλης κατηγοριας. δεν απαιτει παραπανω καθως τα car audio δεν μπορουν να φτασουν τοσο κοντα σε πολυ καλα home audio συστηματα και δεν θελαμε το χασμα να ειναι πολυ μεγαλο. Στο site υπαρχουν πληροφοριες για το χωρο.

Φιλικα παντα, τετοιου ειδους συζητησεις τις κανω καθημερινα ακομα και με συναδελφους. <ποτε κανεις δεν μπορει να εχει παντα την ιδια αποψη

Dim77
31-03-12, 12:43
Παιδιά εντάξει, δεν έχει σχέση με το θέμα τώρα αν το jvc ή το P88 είναι καλύτερο.

To θέμα το άνοιξε ο sierra για το Vision που έβαλε στο αυτοκίνητο του (και οτι το πήρε για Dynavin)...

compact
14-02-13, 11:25
τώρα που έχει έρθει και η δικιά του ώρα να βλέπει dvd να κάνω την κίνηση???
τελικά ποιο είναι πιο καλό(γιατί μπερδεύτηκα)?
και καλύτερη τιμή??? που μπορούμε να το βρούμε????

xristaras
14-02-13, 12:28
Πολυ καλό, ωραία πατεντα
Θα μπαίνει και σε Ε90 λογικά?

GEORGE 1974
14-02-13, 16:52
http://viewitem.eim.ebay.gr/D5113U-7-LCD-iPod-iPhone-BT-In-Dash-Car-GPS-Navigation-DVD-Player-for-BMW-E46/111004251503/item

Εγώ έχω αγοράση τήν παραπάνω οθονη ,απο άλλο μαγαζι στο ebay ένα χρόνο τώρα δέν έχω κανένα πρόβλημα......!!!!!:greenboun

compact
16-02-13, 21:41
εισαι αθηνα να την δω απο κοντα?

SERGEANT
17-02-13, 10:59
Γεια σας κι από μένα . Προχθές χάλασε το R/CD το BUSINESS της 46αρας μου , διάγνωση << μη επισκευασιμο >> . βρίσκω στο ebay αυτό η και άλλα τέτοια
http://www.ebay.de/itm/350717646725?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_5019wt_1271
ξέρει κάνεις να μου πει αν συνδέεται κατευθείαν ? η θέλει μετατροπές στην καλωδίωση μου ?

BMW Power
17-02-13, 11:08
http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1544084

GEORGE 1974
17-02-13, 20:33
Γεια σας κι από μένα . Προχθές χάλασε το R/CD το BUSINESS της 46αρας μου , διάγνωση << μη επισκευασιμο >> . βρίσκω στο ebay αυτό η και άλλα τέτοια
http://www.ebay.de/itm/350717646725?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_5019wt_1271
ξέρει κάνεις να μου πει αν συνδέεται κατευθείαν ? η θέλει μετατροπές στην καλωδίωση μου ?

Θέλει πολυ δουλειά!! Οχι ότι δέν γίνεται ..Ολα γινονται, φυσικα και χρήμα εκτος και άν ποιάνουν τα χέρια !!

compact
20-02-13, 11:33
http://www.ebay.com/itm/170903576483?_trksid=p5197.c0.m619
γνώμες για αυτό?
μίλησα με τον πωλητή και χρεώνει άλλα 40 δολάρια το ψηφιακό δέκτη . μπορεί να το παραγγείλει από το εργοστάσιο και σε 3-5 μέρες είναι έτοιμο.

BMW Power
20-02-13, 11:56
Κώστα όλα μα όλα αυτά είναι κινέζικα.

Έχει ρίσκο κάθε τέτοια αγορά μιας και ουσιαστικά δεν υπάρχει εγγύηση.

Είναι τσάμπα βέβαια

Κατευθείαν από κίνα είναι πιο φθηνά (http://www.aliexpress.com/wholesale?g=y&SearchText=e46&CatId=200003571&pvId=200000899-200003460%2C200000233-350286%2C20181-200004581&shipCountry=gr&page=1)

rapid_fast
20-02-13, 12:06
Κώστα όλα μα όλα αυτά είναι κινέζικα.

Έχει ρίσκο κάθε τέτοια αγορά μιας και ουσιαστικά δεν υπάρχει εγγύηση.

Είναι τσάμπα βέβαια

Κατευθείαν από κίνα είναι πιο φθηνά (http://www.aliexpress.com/wholesale?g=y&SearchText=e46&CatId=200003571&pvId=200000899-200003460%2C200000233-350286%2C20181-200004581&shipCountry=gr&page=1)

Νόμιμα μιλώντας,
έχουμε ένα κόστος 650 ευρώ, μετά το τελωνείο..
Και μηδέν τεχνική υποστήριξη, αν κάτι συμβεί..

compact
20-02-13, 12:23
το ξερω οτι ειναι κινεζικο και αυτο αλλα δεν εχει μεγαλη διαφορα σε τιμη και εχεις και την σιγουρια του ebay.

compact
20-02-13, 12:25
Νόμιμα μιλώντας,
έχουμε ένα κόστος 650 ευρώ, μετά το τελωνείο..
Και μηδέν τεχνική υποστήριξη, αν κάτι συμβεί..

μεχρι τωρα δεν εχω πληρωσει ποτε.

sierra
20-02-13, 15:26
Χαιρετώ την παρέα. Μια και τα νέα σχετικά με την μεταβίβαση του αυτοκινήτου μου είναι καλά (λόγω του προβλήματος που ξέρετε), ο πατέρας μου, μου έκανε δώρο ένα DYNAVIN (που δεν είναι DYNAVIN αλλά VISION, τον κορόϊδεψε ο πωλητής που βρίσκετε στην Καλλιθέα) αποφάσισα επροχθές να το τοποθετήσω. Αυτός στη Καλλιθέα μου ζήταγε 150 euro και επειδή το θεώρησα υπερβολικό το ποσό έψαξα για άλλον. Βρήκα τον αντιπρόσωπο της DYNAVIN στην Αθήνα την AUTOSYNTHESIS και είναι στον Αγ. Ιωάννη Ρέντη, ο οποίος αν και δεν το πήρα από αυτόν μου το τοποθέτησε με 50 euro. Περιττό να σας πω ότι πήρα τον Ζερβουδάκη (γενικός αντιπροσωπος στην Ελλάδα) αυτός είναι Θεσσαλονίκη. Λοιπόν ο Κος Θωμάς με εξυπηρέτησε με το παραπάνω και μου είπε για ότιδήποτε θα με καλύψει αυτός. Αυτά για τους επαγγελματίες και επαγγελματίες. Τώρα όσον αφορά το μηχάνημα λειτουργεί τέλεια. Ο ήχος του ραδιοφώνου είναι καλός, η εικόνα της TV είναι τζάμι (ψηφιακός δέκτης), το BLUTOOTH δουλεύη άψογα χωρίς εξωτερικό μικρόφωνο, παρά με το ενσοματωμένο που έχει και ακούγετε πεντακάθαρα από τα ηχεία του αυτοκινήτου χωρίς πρόβλημα. Το NAVI δεν το δούλεψα αλλά σαν χάρτες είναι πεντακάθαρο και λίγο που κοίταξα έχει όλες τις κάμερες της τροχαίας (καλό αυτό έτσι ;). Παρακάτω σας βάζω φωτό να δείτε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...


Μέχρι τώρα δουλεύει άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ας είναι κινέζικο Δημήτρη έχει εγγύηση και αντιπρόσωπο και εδώ Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Το γράφω στο 1ο πόστ. Οπότε μην ανησυχείς, το μηχάνημα είναι μια χαρά και τα καινούργια είναι σύγχρονα και δεν χρειάζετε να δώσεις μια περιουσία για επώνυμα που πρέπει να πάρεις ένα σωρό μηχανήματα για να είναι πλήρης. Αυτό είναι ένα μηχάνημα και τα έχει όλα και το κυριότερο δεν κόβεις το αμάξι γιατί μπαίνει όπως είναι ενώ τα επώνυμα πρέπει να κόψεις την βαπορέτα και να κάνεις μετατροπή για να τα πάρει. Μπες στην DYNAVIN και δες όλα όσα σου προσφέρει...

GEORGE 1974
20-02-13, 19:45
http://www.ebay.com/itm/170903576483?_trksid=p5197.c0.m619
γνώμες για αυτό?
μίλησα με τον πωλητή και χρεώνει άλλα 40 δολάρια το ψηφιακό δέκτη . μπορεί να το παραγγείλει από το εργοστάσιο και σε 3-5 μέρες είναι έτοιμο.

Oτι αγοράζεται απο Ευρωπη έχει 1χρονο εγγυηση μην πω 2 χρόνια !! Εάν το παρεις από την κίνα κατευθείαν θα πεις στο πωλητή να σου κόψει χαμηλώ τιμολόγιο , το κάνουν σχεδον όλοι ,αλλά με το λιμάνι COSCO δέν χρεώνουν τελωνείο, έως 200€....Παρτο απο την Γερμανια η Αγγλια μην φοβάσε εάν χαλάση ,μεγαλητερη ανταποκριση θα βρείς απο έξω , έτσι και αλλιώς όλλα ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΕΙΝΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!

STR
19-03-13, 09:30
Κανοντας μια μικρη ερευνα στο net, βρηκα παααρα πολλα πλεον κινεζικα με αρκετα καλες επιδοσεις κατα τα γραφομενα του πωλητη , με πολλες λειτουργιες και με αρκετα καλη εφαρμογη . Οι τιμες δε αν ψαξεις καλα ειναι και κατω απο 400 ευρω μαζι με μεταφορικα . Αυτο που δεν βρηκα ομως ειναι πιστο αντιγραφο του εργοστασιακου στην οψη . Το ΟΕΜ ειναι το μονο που αριστερα εχει αριθμιμενα κουμπακια 1-6 επιλογης σταθμων...
Απο πλευρας αξιοπιστιας παντως το μοναδικο κοντυνο μου ατομο εχει βαλει κινεζο σε VW Polo εδω και 1,5 χρονο και δεν εχει παθει κατι. Ισως και θεμα τυχης , τι να πω...

DUKE
08-12-13, 19:48
Καλησπέρα σας,

Έβαλα λοιπον και εγω το εν λόγω Dynavin.
Η αγορά και εγκατάσταση, έγινε στην autosynthesis.

Εχω να πω μόνο τα καλύτερα για το επαγγελματισμό του κύριου Θωμά.
Ενα μεγάλο μπράβο... Οχι μονο για την γνώση, αλλά για τη εκτέλεση της τοποθέτησης και κυρίως το after sales service.

Όσον αφορα το μηχάνημα, μέχρι στιγμής δουλευει πολύ καλα.
Ο πλοηγός είναι πολύ γρηγορος και ακριβής και οι χάρτες πολυ καλα ενημερομένοι.
Ο κυριως Θωμας θα σας κρατησει ενήμερους και για updates.
Ο μόνος προβληματισμος είναι οτι αποδοση του ήχου είναι υποδεέστερη του εργοστασιακού.

Αν κάποιος όμως αναζηταέι ενα πολυμηχανιμα, που δίνει μια μοντερνα νότα στο εσωτερικο και όλες τις συγχρονες λειτουργίες - Είναι μονόδρομος.