PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατανάλωση καυσίμου σε σχέση με τα κυβικά


Dimzan
22-03-12, 19:33
ρε rapid αφου πας τοσο αργα τι το θες το 2λιτρο? θα μου πεις για οοταν θελησεις να κανεις προσπεραση αλλα αμα κανει προσπεραση μια στο τοσο...

rapid_fast
22-03-12, 19:38
ρε rapid αφου πας τοσο αργα τι το θες το 2λιτρο? .
Θα σου απαντήσω, για να σε σκάσω..
Για να μην καίει πολύ κάυσιμο...
Σε έχει επηρεάσει ο μπεμβεδάκιας85, πολύ φοβάμαι!!!!

Dimitris ///M
29-03-12, 20:28
Θα σου απαντήσω, για να σε σκάσω..
Για να μην καίει πολύ κάυσιμο...
Σε έχει επηρεάσει ο μπεμβεδάκιας85, πολύ φοβάμαι!!!!

Και ναι δεν έχει άδικο......

Όσο πιο πολλά κυβικά τόσο περισσότερη ροπή άρα λιγότερο ζόρι στο μοτέρ άρα λιγότερη κατανάλωση.....

Το Μ3 έκαιγε πιο λίγο απο το 518! :woowoo:

bimmerm
30-03-12, 11:41
Υ.Γ Επίσης αυτοί που έχουν χρήματα σκέπτονται κ το παραμικρο ευρώ που θα ξοδεψουν-κερδισουν(γιαυτο έκαναν κ χρηματα φυσικά!)..άρα δικαιολογημένα σκέπτονται την οικονομία που τους αποφερει η χρηση lpg..άσχετα αν η αξιοπιστια της εγκαταστασης αυτής ενδεχομένως τους στεναχωρεσει ψυχολογικα στο μελλον με ενδεχομενες δυσλειτουργίες...κ ελαφρωματα στην τσέπη απο τπτ επισκευες μοτερ......
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast
Θα σου απαντήσω, για να σε σκάσω..
Για να μην καίει πολύ κάυσιμο...
Σε έχει επηρεάσει ο μπεμβεδάκιας85, πολύ φοβάμαι!!!!
Και ναι δεν έχει άδικο......

Όσο πιο πολλά κυβικά τόσο περισσότερη ροπή άρα λιγότερο ζόρι στο μοτέρ άρα λιγότερη κατανάλωση.....

Το Μ3 έκαιγε πιο λίγο απο το 518!

φιλε μακο αυτοι που οπως σωστα λες κανουν χρηματα γιατι σκεπτονται πως θα τα ξοδεψουν σωστα λες,απο την μια... απο την αλλη ξερουν και να τα επενδυουν για να τα χαιρονται,αρα ειναι πιο προσεκτικοι στις επιλογες αγορας τους!!!επισης μπορει να μην σπαταλανε χρηματα για αλλους αλλα για τον ευατο τους κανουν απλοχεριες.γιαυτο και λεγονται ευποροι.εκτος αν εισαι ο ιδιοκτητης των ικεα που αν και ευπορος εχει ακομα ενα παλιο σαραβαλο και κυκλοφορει γιατι ειναι αυτο που λεμε λιτος.

ρε ραπιντ αν αποτι ειδα εισαι απο θεσσαλονικη για ποιο κεντρο μιλας και ποια κινηση?...3-4 δρομους εχει μεγαλους με κινηση,που δεν λεω δεν ειναι μικρη μερικες φορες, αλλα δεν συγκρινετε με της αθηνας.
οσο αυτο με τα μεγαλα κυβικα εχετε και 2 δικιο αρκει να ξερεις και να το οδηγεις σωστα και οχι με το γκαζι σανιδα...
ειχε κανει και αυτος ο τρελλος απο το τοπ γκιαρ ενα συγκριτικο με μια μπεμπα εμ5 και ενα υβριδικο νομιζω και το απεδειξε οτι η μπεμπα εκαψε λιγοτερο.

Driver M
30-03-12, 15:42
Στην κίνηση με τα πολλά σταμάτα ξεκίνα και την 1η-2α συνεχώς τι να την κάνεις την ροπή?
Ναι, αν πας συνεχόμενα με 150 χλμ ένα αμάξι υψηλού κυβισμού θα κάψει λιγότερο από ένα 1400άρι.
Αλλά στα σταμάτα ξεκίνα και γενικά στις συνθήκες πόλης ο υψηλός κυβισμός αυξάνει κατακόρυφα την κατανάλωση.

rapid_fast
30-03-12, 16:44
Στην κίνηση με τα πολλά σταμάτα ξεκίνα και την 1η-2α συνεχώς τι να την κάνεις την ροπή?
Ναι, αν πας συνεχόμενα με 150 χλμ ένα αμάξι υψηλού κυβισμού θα κάψει λιγότερο από ένα 1400άρι.
Αλλά στα σταμάτα ξεκίνα και γενικά στις συνθήκες πόλης ο υψηλός κυβισμός αυξάνει κατακόρυφα την κατανάλωση.

Εγώ δεν πατάω γκάζι όταν ξεκινάω, αφήνω μόνο το συμπλέκτη..
ασε που στο πρώτο ψευτοτσούλιμα έχω βάλει ήδη
δευτέρα..
Ρώτα ένα που έχει γκέτς 1400, και αν καίει λιγότερο απο Ε46 στην πόλη,
θα του βγάλω το καπέλο..
Για εκτός ούτε καν κουβέντα 50%+ καιει το γκέτς..
(το είχα ένα μήνα και την πλήρωσα καλά τη νύφη!!)

Dimitris ///M
30-03-12, 17:20
Στην κίνηση με τα πολλά σταμάτα ξεκίνα και την 1η-2α συνεχώς τι να την κάνεις την ροπή?
Ναι, αν πας συνεχόμενα με 150 χλμ ένα αμάξι υψηλού κυβισμού θα κάψει λιγότερο από ένα 1400άρι.
Αλλά στα σταμάτα ξεκίνα και γενικά στις συνθήκες πόλης ο υψηλός κυβισμός αυξάνει κατακόρυφα την κατανάλωση.

Βενζίνη απο το ίδιο πρατήριο, με ίδια τιμή, εποχές 2009.

Γέμισμα 3 αυτοκίνητα, Cinquecento Sporting, Ε36 Μ3, Ε34 518i

Με τα τεπόζιτα γεμάτα και τα 3 αυτοκίνητα λοιπόν και οδήγηση εντός πόλης απο τον ίδιο οδηγό:
Cinquecento: 500χλμ
M3: 680χλμ (!)
518i: 450χλμ (!)

Το Μ3 πήγαινε φορτωμένο Αράχωβα και ήθελε συμπλήρωμα 25Ε μετά το γέμισμα που έκανα στην Αθήνα με ταχύτητες 140-150-160 χλμ και κάτι προσπεράσεις βαρβάτες και το 518 ήθελε 35Ε συμπλήρωμα μετά απο γέμισμα με συντηρητική οδήγηση και καμία προσπέραση, στα βουνά ήθελες και κατέβασμα να φανταστείς (όποιος έχει πάει Αράχωβα ξέρει που εννοώ).

Τι έχεις να πείς λοιπόν?
Όταν ένας δυνατός κινητήρας θα χρειαστεί να παράγει λιγότερο έργο για να τραβήξει την καρότσα θα κάψει λιγότερο ή περισσότερο απο έναν αδύναμο κινητήρα που θα χρειαστεί λίγο παραπάνω ζόρισμα για να κινήσει την καρότσα του? Απλό μάθημα φυσικής είναι.

Όσο γελοίο και να ακούγεται ένα Μ3, 330, 335, Μ5 και πάει λέγοντας είναι πιο οικονομικό απο ένα cinquecento...... :cheers:

Κράξτε ελεύθερα αλλά την παραμύθα την έχω ζήσει και το έχω δεί το όνειρο και του οικονομικού και του σπόρ αυτοκινήτου.

rapid_fast
30-03-12, 17:29
Κράξτε ελεύθερα αλλά την παραμύθα την έχω ζήσει και το έχω δεί το όνειρο και του οικονομικού και του σπόρ αυτοκινήτου.
Οταν ο αδερφός αγόρασε απο το Βόλο!! το πεζώ 107 (χιλιάρι αυτόματο)
εγώ είχα το Ε28 σε Μ535ι αυτόματο..
Τον κατέβασα να το παραλάβει, και επιστρέψαμε μαζί πίσω παρέα..
Βόλος-Θεσσαλονίκη, ακριβώς τα μισά καυσιμα..
Εγώ 140 με 1800 στροφές, αυτός 140 με δεν ξέρω πόσες...
Αλλα επίπεδα οικονομίας το μεγάλο όχημα έξω..

konc
30-03-12, 18:03
Cinquecento: 500χλμ
M3: 680χλμ (!)

Τι έχεις να πείς λοιπόν?

1) Ότι έχουν διαφορετικά ντεπόζιτα
2) Ότι οδηγήθηκαν με ίδιες ταχύτητες και προσδοκίες επιτάγχυνσης
:bricks1:


Όσο γελοίο και να ακούγεται ένα Μ3, 330, 335, Μ5 και πάει λέγοντας είναι πιο οικονομικό απο ένα cinquecento...... :cheers:

Κράξτε ελεύθερα αλλά την παραμύθα την έχω ζήσει και το έχω δεί το όνειρο και του οικονομικού και του σπόρ αυτοκινήτου.
Αφού μου έδωσες τη δυνατότητα να κράξω :D

Υπό προυποθέσεις όχι φυσιολογικής οδήγησης ένα χαμηλού κυβισμού-δύναμης αυτοκίνητο φυσικά και μπορεί να κάψει περισσότερο από ένα πχ Μ3. Κλασσικό παράδειγμα το prius-M3 του top gear. Ταπα το prius, ρελαντί ακολουθούσε το Μ3. Για να μου φέρει εδώ το Μ3 και το prius να κάνουμε μια βολτούλα την Αθήνα και να μου πεί μετά πιο καίει περισσότερο.

Συμπέρασμα 1: Αν δεν μπορείς να κάνεις οικονομία και να κάψεις λιγότερο με ένα μικρό-αδύναμο αμάξι, οδηγείς λάθος. Δεν είναι δυνατόν επειδή πηγαίνεις με το Μ3 στην Εθνική 150 και να θες να πας και με τον τσίγκο τόσο και να κάψεις και λιγότερο.. Δεν φτιάχτηκε γι' αυτό.

Συμπέρασμα 2: Το "οικονομικότερο" αμάξι είναι θέμα διαδρομών και οδήγησης. Όπως ο τσίγκος είναι πιο οικονομικός για κάποιον που διασχίζει όλη την Κηφισίας το πρωί 9 παρά να πάει στη δουλειά του, έτσι και το Μ3 μπορεί να είναι για κάποιον που ταξιδεύει μόνο εθνική και θέλει να πηγαίνει με 150.

Bassakos
30-03-12, 18:04
εχετε ξεφυγει τελειος παιδες!
μιας και λεμε για αεριο, γιατι απο οσο θυμαμαι αυτος ειναι ο τιτλος
οταν η βενζινη εχει 1,7@@ και ο αεριο 0.92-0,95 και ενα λιτρο να παρεις παραπανω σε καταναλωση
Συμφερει! , τωρα τα περι, παει καλυτερα,ή παει χειροτερα καλο ειναι να μην λαμβανουμε υπ-οψιν το τι λεει ο κουμπαρος του ανιψιου της ξαδελφης του μπατζανακι κτλ κτλ

αποδεδειγμενα απο τεστ σε αυτοκινητα με το αεριο κερδιζεις λιιιιιγο σε ροπη και χανεις λιιιιιιιιγο σε απολυτη δυναμη, αν και καποια αμαξια εχουν κερδισει ελαχιστα και σε HP (μηλαμε για νουμερα τις ταξης των 0,5 -1 HP και κερδος σε ροπη το πολυ 0,5kg)
αν θυμαμαι καλα σε ενα τεστ το ΝΙΣΣΑΝ qusqui 1600 (πως στο καλο γραφετε ) ειχε κερδισει ελαχιστα και σε δυναμη και σε ροπη

οποτε ΛΟΓΙΚΟ ειναι καποιος που θα βαλει αεριο και οδηγει με 2-3-4000σαλ να του φανει ποιο γρηγορο το αμαξι (ροπης οπως ειπα πριν) επισης λογο της διαφορετικης καυσης του αεριου , ο κινητηρας γινετε και λιγο ποιο αθορυβος , οποτε αυτα τα 2 συμβαλουν ωστε να μας δινει την εντυπωση οτι το αμαξι ειναι ποιο γρυγορο! ασχετα αν στην πραγματικοτητα εχεις κερδισει μισο δευτεροπλετο σε ρεπριζ απο 40 εως 100 κμ

επισης το τι κανει ο καθενας με το αμαξι του ειναι δικια του επιλογη, δλδ εαν καποιος ΕΧΕΙ τα φραγκα να παρει ενα αμαξι με 20-30-50-100.000 ευρω πρεπει να τα σκαει σε βενιζνες? ειδα οτι κρινατε αρνητικα το γεγονος οτι ο φιλος με το Χ1 εβαλε αεριο, δλδ εαν κανει 15.000 το χρονο με καταναλωση 15 λιτρα με τιμη 1,75 μας κανει καπου στα 3900 ευρω βενζνη με αεριο και 1 λιτρο ακομα καταναλωση μας κανει περιπου 2400 ευρω δλδ μηλαμε για οφελος 1500 το χρονο , εσεις τι λετε? δεν συμφερει? ή πρεπει δλδ να πληρωνει βενζινες λογο οτι εχει την οικονομικη ανεση οπως ειπα να παρει το Χ,Ψ αμαξι

για τα παραπανω που ανεφερα περι καταναλωσης, αποδοσης κτλ κτλ μια ερευνα στο νετ σε τεστ περιοδικων με τα ΝΕΑ συστηματα αεριου , θα σας πεισει για τα παραπανω, τωρα αν το 750 που λεει ο φιλος δεν τραβαει με αεριο, μαλον κατι δεν παει καλα στο αμαξι ή στην εγκατασταση ή δεν ξερω και εγω τι αλλο παρα στον συνδυασμο αεριο και 750 , τοσα αμαξια δουλεβουν ΧΩΡΙΣ κανενα προβλημα

ps 1: οχι δεν ειμαι εμπορος αεριου ουτε λευκης σαρκος
ps 2: ειμαι και εγω ενας ξαδελφος, του κουμπαρου του μπαμπη σαν ολους μας
ps 3: κατα την διαρκεια συνταξης αυτου του ποστ κανενα ζωο δεν κακοποιηθηκε

αυτα! :)

Bassakos
30-03-12, 18:12
στο θεμα της καταναλωσης ΝΑΙ! ενα αμαξι 1400cc με 150κμ ΘΑ καψει παραπανω απο ενα 2500cc
(το Πολακι μου 1400 101 ps καιει με 140-150 περιοσσοτερο απο το Ε30 Μ50Β25 2500cc 192PS 24V)

ΑΛΛΑ με 100κμ το πολακι καιει ΛΙΓΟΤΕΡΟ μεσα στην αθηνα με κινηση ΝΑΙ το πολακι ειναι στα 7,5 8 λιτρα οταν το 325 δεν καταιβαινει κατω απο 9,5-10λιτρα , που να το σβηνεις σε καθε φαναρι, σε καθε κατηφορα και σε καθε ανηφορα ακομα (λεμε τωρα! )

Dimitris ///M
30-03-12, 20:23
Αρχίσατε τα επιστημονικά σας πάλι και δεν τα μπορώ.....

Το ότι ο τσίγκος έχει μικρότερο τεπόζιτο το δέχομαι....
Το ότι δεν φτιάχτηκε να πηγαίνει τάπα στην εθνική με 150 πάλι το δέχομαι....

ΑΛΛΑ πως γίνεται εντός πόλης ένας τσίγκος ή ένα πολάκι ή ένα σάξο 1100 να καίει τα άντερά του και ένας μεγάλος κινητήρας να μην καίει το ίδιο αλλά σχεδόν τα μισά?

Μην βλέπετε τον κυβισμό και τρομάζετε, αυτό έχετε πάθει όλοι, ο κάθε οδηγός έχει διαφορετικό πόδι και αλλιώς θα πατήσω το γκάζι εγώ αλλιώς ο καθένας....
Απο την στιγμή που έβλεπα λιγότερη κατανάλωση με τα 3000 κυβικά απο τα 1100 το τι λένε τα manual και οι δοκιμές του top gear τα ακούω βερεσε....

rapid_fast
30-03-12, 20:24
εχετε ξεφυγει τελειος παιδες!
μιας και λεμε για αεριο, γιατι απο οσο θυμαμαι αυτος ειναι ο τιτλος
οταν η βενζινη εχει 1,7@@ και ο αεριο 0.92-0,95 και ενα λιτρο να παρεις παραπανω σε καταναλωση
Συμφερει!
αποδεδειγμενα απο τεστ σε αυτοκινητα με το αεριο κερδιζεις λιιιιιγο σε ροπη και χανεις λιιιιιιιιγο σε απολυτη δυναμη, αν και καποια αμαξια εχουν κερδισει ελαχιστα και σε HP (μηλαμε για νουμερα τις ταξης των 0,5 -1 HP και κερδος σε ροπη το πολυ 0,5kg)
αν θυμαμαι καλα σε ενα τεστ το ΝΙΣΣΑΝ qusqui 1600 (πως στο καλο γραφετε ) ειχε κερδισει ελαχιστα και σε δυναμη και σε ροπη
εαν κανει 15.000 το χρονο με καταναλωση 15 λιτρα με τιμη 1,75 μας κανει καπου στα 3900 ευρω βενζνη με αεριο και 1 λιτρο ακομα καταναλωση μας κανει περιπου 2400 ευρω δλδ μηλαμε για οφελος 1500 το χρονο , εσεις τι λετε? δεν συμφερει? ή πρεπει δλδ να πληρωνει βενζινες λογο οτι εχει την οικονομικη ανεση οπως ειπα να παρει το Χ,Ψ αμαξι

Διασκέδαση στο φούλ...
Το αέριο συμφέρει κάργα..
Γιατί οι ταξιτζίδες δεν αλλάζουν όλοι απο πετρέλαιο σε υγραέριο? σε 6 μήνες θα κάνουν
απόσβεση ολόκληρο το αυτοκίνητο..
Οι ταξιτζίδες, δεν έχετε μυαλό..
Το αέριο έχει άλογα κάργα..
Γιατί να βάλουμε νίτρο και τουρμπίνες? όλοι για υγραέριο..
Ασχέτως αν οι περισσότεροι εγκαταστάτες (δεν λέω όλοι, γιατί υπάρχουν και κακοί εγκαταστάτες) ρυθμίζουν αυτόματη αλλαγή σε βενζίνη σε ψηλές στροφές..
Το λαμπάκι δε σβήνει, παραμένει αναμμένο στο υγραέριο, για όσους δεν το ξέρουν...
Το υγραέριο είναι επιλογή του καθενός..
Αλλά τα σύκα είναι σύκα..

Driver M
30-03-12, 20:33
Αν τα Μ3 καίνε περισσότερο από 316 ρε παιδιά (που το θεωρώ αστείο να το συζητάμε σοβαρά), τότε πως στα χαρτιά, όπου οι μετρήσεις γίνονται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, έχουν κανα 5άρι λίτρα διαφορά?

Ας πω κι εγώ την εμπειρία μου.
Σε διαδρομή Νέο Ηράκλειο-Πετρούπολη (σπίτι μου-κοπέλας μου) έχω με το 1.2 agila b της μάνας μου 6-6,5 κατανάλωση, με το 1,4 207 μου γύρω στο 7,5 και με την Ε90 320 9 ακατέβατα.
Πάντα με τις ίδιες συνθήκες και πιο συγκεκριμένα με χαλαρή κίνηση, αφού με κίνηση τα 2 πρώτα ανεβαίνουν 1 λίτρο και η 320 χαλαρά 2. Και μιλάμε για έναν από τους σχετικά οικονομικούς κινητήρες της bmw (Ν46Β20 ), όχι S54 κλπ που λέτε μερικοί οι οποίοι καίνε και τα κέρατά τους.
Επαναλαμβάνω, μιλάω για αστικές μετακινήσεις. Αν ο άλλος θέλει να πάει με 150-60 στην εθνική σταθερά εννοείται πως το 1400άρι θα κάψει παραπάνω.
Στην πόλη όμως, σταμάτα ξεκίνα, 1η-2α η διαφορά υπέρ του μικρού κυβισμού είναι τεράστια, ακόμα και με 3η να ξεκινάς (πως βέβαια ξεκινάς με ταχύτητα σε δρόμους με σχετική ανηφόρα δεν το καταλαβαίνω, στην κατηφόρα χαίρω πολύ, κατεβαίνεις και με κλειστό κινητήρα).

Όλα τα υπόλοιπα είναι για τα χαρτιά νομίζω.
Ειδάλλως δεν θα παίρναμε 1200-1400άρια για τις πόλεις, θα είχαμε όλοι καμια mustang.

konc
30-03-12, 20:36
ΑΛΛΑ πως γίνεται εντός πόλης ένας τσίγκος ή ένα πολάκι ή ένα σάξο 1100 να καίει τα άντερά του και ένας μεγάλος κινητήρας να μην καίει το ίδιο αλλά σχεδόν τα μισά?

Δεν γίνεται, αυτό προσπαθώ να σου πω, παρά μόνο με λάθος οδήγηση. Απλά δεν γίνεται, δεν συμβαίνει. Αλλιώς θα είχαμε όλοι 3λιτρο που τα δίνουν κ τσάμπα τώρα.. ότι γλυτώναμε από τις βενζίνες θα τα δίναμε σε τέλη κ θα γουστάραμε αυτοκίνητο κιόλας.


Μην βλέπετε τον κυβισμό και τρομάζετε, αυτό έχετε πάθει όλοι, ο κάθε οδηγός έχει διαφορετικό πόδι και αλλιώς θα πατήσω το γκάζι εγώ αλλιώς ο καθένας....
Απο την στιγμή που έβλεπα λιγότερη κατανάλωση με τα 3000 κυβικά απο τα 1100 το τι λένε τα manual και οι δοκιμές του top gear τα ακούω βερεσε....
Αυτό που δέχομαι 100% και μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι με εσένα συγκεκριμένα οδηγό, ένα 3λιτρο καίει λιγότερο από ένα 1100. Άσχετα αν εμπίπτει στην κατηγορία "λανθασμένη οδήγηση για επίτευξη χαμηλής κατανάλωσης", αυτό μπορεί να συμβαίνει.

Το να γενικεύουμε όμως επιμένω ότι είναι λάθος και ο κανόνας είναι το ανάποδο. Αυτό που συμβαίνει σε εσένα δεν συμβαίνει όχι σε λίγους, σχεδόν σε κανέναν άλλον.

Dimitris ///M
30-03-12, 20:42
Κοίτα επειδή με έχεις παρεξηγήσει....

Τον τσίγκο έπρεπε να τον πατήσω λίγο για να φύγει και για να πιάσω τις ροπές του έπρεπε να το δουλεύω απο τις 3000 στρ/λ και πάνω. Ειδικά όταν θες να ανέβεις την Ηρακλείου όπως είπε ο φίλος πιο πάνω για Λυκόβρυση. Ε δεν ανεβαίνει εκεί ρε φίλε το 1000αράκι με 4η και 1500 στροφές!
Η Μ3 τώρα όταν απο σχεδόν ρελαντί πατάω το γκάζι τα 2/5 με 3η/4η απο ότι στον τσίγκο με 2α/3η και το μοτέρ τραβάει άνετα και φεύγει?
Αν εσύ τώρα θεωρείς καλό να δουλεύεις ένα μοτέρ μονίμως πάνω απο 2500στρ/λ επειδή είναι σπόρ, επειδή τραβάει, επειδή είναι δυνατό και εκεί που μπορείς να πηγαίνεις με 4η πηγαίνεις με 3η ε δεν σου φταίει κανένας επειδή καίει το μοτέρ σου.
Για τα αυτόματα τι λένε οτι επειδή πάνε μονίμως με μια σχέση μικρότερη κρατάνε ψηλά τις στροφές και έτσι καίνε..............

Η αν πηγαίνω πορεία με 80χλμ για πιο λόγο να μην έχω μέσα στο κιβώτιο την 5η και να είμαι με πχ 1800στρ/λ και να έχω 4η με πχ 2500στρ/λ?
Πάντα κρατάω μέσα την μεγαλύτερη σχέση που μπορώ και κρατώ τον κινητήρα σε χαμηλές στροφές (εφόσον ο κινητήρας τραβάει γιατί άμα το έχω να χτυπάει πυράκια δεν έχει νόημα) και έτσι εξοικονομώ καύσιμο. Τόσο απλά :)

Bassakos
31-03-12, 00:11
Διασκέδαση στο φούλ...
Το αέριο συμφέρει κάργα..
Γιατί οι ταξιτζίδες δεν αλλάζουν όλοι απο πετρέλαιο σε υγραέριο? σε 6 μήνες θα κάνουν
απόσβεση ολόκληρο το αυτοκίνητο..
Οι ταξιτζίδες, δεν έχετε μυαλό..
Το αέριο έχει άλογα κάργα..
Γιατί να βάλουμε νίτρο και τουρμπίνες? όλοι για υγραέριο..
Ασχέτως αν οι περισσότεροι εγκαταστάτες (δεν λέω όλοι, γιατί υπάρχουν και κακοί εγκαταστάτες) ρυθμίζουν αυτόματη αλλαγή σε βενζίνη σε ψηλές στροφές..
Το λαμπάκι δε σβήνει, παραμένει αναμμένο στο υγραέριο, για όσους δεν το ξέρουν...
Το υγραέριο είναι επιλογή του καθενός..
Αλλά τα σύκα είναι σύκα..
και εγω εριξα πολυ γελιο με το ποστ! thanks!
διοτι ενας κινητhρας με υγραεριο δεν υπαρχει περιπτωση να εχει την ιδια χιλιομετρική αποδοση με εναν Diesel (υποθετω!) αν θυμασε ή προλαβες ή ξερεις τελος παντων
αρκετα χρονακια πισω κυκλοφορουσαν ΠΟΛΛΑ ταξι στην αθηνα με υγραεριο ,

επισης οι αυτοκινητοβιομηχανιες απο οσο ξερω ΔΕΝ εχουν στον καταλογο τους αυτοκινητα για χρηση ΤΑΞΙ με κινητηρες βενζινης , (ισως καποιες να εχουν , δEN ειμαι σιγουρος για αυτο)

ισως λογο περιορισμενης χμλ αποδοσης οπως ειπα και πριν σε σχεση με εναν βενζινοκινητηρα , εξαλου τωρα εχουν αρχισει σιγα-ισγα οι κατασκευαστες αυτοκινητων να βγαζουν μοντελα lpg , κανε υπομονη ισως χαμογελασει και σ'εσενα η τυχη και βρεις το taxi με καυσιμο Lpg που τοσο ονειρευοσουν

αγαπητε μου, το lpg το βαζεις για οικονομια! μην χανεις την ουσια!
και μην παραφραζεις τα οσα εγραψα πριν,αναφεροντας turbo , nitra και εκκεντροφορους κατασκευασμενους απο αντι-υλη (το τελευταιο ειναι δικο μου! @copyright) και 30% κερδος σε αποδοση simple thinks

το αν καποια κιτ γυρνανε σε βενζινη... ελευθερη αγορα υπαρχει εκει εξω!
και πολλα κυκλοφορουν στην αγορα! θελει ψαξιμο !

και οχι οτι βρουμε βρουρ το βαλαμε! γιατι αλλοι καινε και βενζινη οπως ειπες!
και αλλοι εχουν παρει το μοτερ στην "μασχαλη" λογο ελλειψης λαδωτηρα
και αλλοι λογο μη σωστα συντηρημενων μοτερ ή τοποθετισης , ρεταρουν απο το πρωι εως το πρωι της επομενης χρονιας

επισης υπαρχουν πολλες κακοτεχνιες στην τοποθετηση, αλλοι δεν βγαζουν καν την εισαγωγη απο το αμαξι και τρυπανε με το τρυπανι (θα μου πεις με τι θα τρυπαγανε? με λειζερ? ....που ξερεις ισως στο μελλον το δουμε και αυτο) και οοοολα τα γρεζια πανε μεσα στο μοτερ, καποιοι αλλοι ναι μεν βγαζουν την εισαγωγη για να την τρυπησουν (για να μπουν τα μπεκ του lpg το κανουν αυτο)αλλα μετα δεν βαζουν new φλατζες εισαγωγης στην επανατοποθετηση με οτι συνεπαγεται αυτο στην λειτουργια του κινητηρα σε τυχον διαρροες της εισαγωγης απο τις φλατζες οχι τοσο σε αερα (κοπανιστο και μη) αλλα σε lpg

αρκετη διασκεδαση σου προσφερα και σημερα , εαν θες ακομα και αλλη θα πληρωσεις
ομως over times :smokin:

Bassakos
31-03-12, 00:35
Αρχίσατε τα επιστημονικά σας πάλι και δεν τα μπορώ.....

Το ότι ο τσίγκος έχει μικρότερο τεπόζιτο το δέχομαι....
Το ότι δεν φτιάχτηκε να πηγαίνει τάπα στην εθνική με 150 πάλι το δέχομαι....

ΑΛΛΑ πως γίνεται εντός πόλης ένας τσίγκος ή ένα πολάκι ή ένα σάξο 1100 να καίει τα άντερά του και ένας μεγάλος κινητήρας να μην καίει το ίδιο αλλά σχεδόν τα μισά?

Μην βλέπετε τον κυβισμό και τρομάζετε, αυτό έχετε πάθει όλοι, ο κάθε οδηγός έχει διαφορετικό πόδι και αλλιώς θα πατήσω το γκάζι εγώ αλλιώς ο καθένας....
Απο την στιγμή που έβλεπα λιγότερη κατανάλωση με τα 3000 κυβικά απο τα 1100 το τι λένε τα manual και οι δοκιμές του top gear τα ακούω βερεσε....

πραγματικα εαν με 38λιτρα κανεις πανω απο 500-520κμ ΜΕΣΑ στην αθηνα απο το polo 6n 101ps το οποιο εχω, δεν ξερω τι να πω!

rapid_fast
31-03-12, 08:28
και εγω εριξα πολυ γελιο με το ποστ! thanks!
διοτι ενας κινητhρας με υγραεριο δεν υπαρχει περιπτωση να εχει την ιδια χιλιομετρική αποδοση με εναν Diesel (υποθετω!) αν θυμασε ή προλαβες ή ξερεις τελος παντων
αρκετα χρονακια πισω κυκλοφορουσαν ΠΟΛΛΑ ταξι στην αθηνα με υγραεριο ,

επισης οι αυτοκινητοβιομηχανιες απο οσο ξερω ΔΕΝ εχουν στον καταλογο τους αυτοκινητα για χρηση ΤΑΞΙ με κινητηρες βενζινης , (ισως καποιες να εχουν , δEN ειμαι σιγουρος για αυτο)

ισως λογο περιορισμενης χμλ αποδοσης οπως ειπα και πριν σε σχεση με εναν βενζινοκινητηρα , εξαλου τωρα εχουν αρχισει σιγα-ισγα οι κατασκευαστες αυτοκινητων να βγαζουν μοντελα lpg , κανε υπομονη ισως χαμογελασει και σ'εσενα η τυχη και βρεις το taxi με καυσιμο Lpg που τοσο ονειρευοσουν

αγαπητε μου, το lpg το βαζεις για οικονομια! μην χανεις την ουσια!
και μην παραφραζεις τα οσα εγραψα πριν,αναφεροντας turbo , nitra και εκκεντροφορους κατασκευασμενους απο αντι-υλη (το τελευταιο ειναι δικο μου! @copyright) και 30% κερδος σε αποδοση simple thinks

το αν καποια κιτ γυρνανε σε βενζινη... ελευθερη αγορα υπαρχει εκει εξω!
και πολλα κυκλοφορουν στην αγορα! θελει ψαξιμο !

και οχι οτι βρουμε βρουρ το βαλαμε! γιατι αλλοι καινε και βενζινη οπως ειπες!
και αλλοι εχουν παρει το μοτερ στην "μασχαλη" λογο ελλειψης λαδωτηρα
και αλλοι λογο μη σωστα συντηρημενων μοτερ ή τοποθετισης , ρεταρουν απο το πρωι εως το πρωι της επομενης χρονιας

επισης υπαρχουν πολλες κακοτεχνιες στην τοποθετηση, αλλοι δεν βγαζουν καν την εισαγωγη απο το αμαξι και τρυπανε με το τρυπανι (θα μου πεις με τι θα τρυπαγανε? με λειζερ? ....που ξερεις ισως στο μελλον το δουμε και αυτο) και οοοολα τα γρεζια πανε μεσα στο μοτερ, καποιοι αλλοι ναι μεν βγαζουν την εισαγωγη για να την τρυπησουν (για να μπουν τα μπεκ του lpg το κανουν αυτο)αλλα μετα δεν βαζουν new φλατζες εισαγωγης στην επανατοποθετηση με οτι συνεπαγεται αυτο στην λειτουργια του κινητηρα σε τυχον διαρροες της εισαγωγης απο τις φλατζες οχι τοσο σε αερα (κοπανιστο και μη) αλλα σε lpg

αρκετη διασκεδαση σου προσφερα και σημερα , εαν θες ακομα και αλλη θα πληρωσεις
ομως over times :smokin:
Η διασκέδαση συνεχίζει αμείωτη..
Δεν μπορείς να παραγγείλεις ταξί με βενζίνη??
Τι έχει το ταξί? υπερπλαίσιο? διαφορετικό εσωτερικό? άλλα καθίσματα?
Πάπαλα, μόνο ενισχυμένα αμορτισέρ και ελατήρια (και αν)
Ασε που έχει LPG και για πετρέλαιο..
Είναι γνωστό οτι ο ντίζελ πάει περισσότερο απο την βενζίνη, αλλά αν κάνεις
απόσβεση ΟΛΟ το αυτοκίνητο σε ένα χρόνο, δε σε νοιάζει και αν καεί συθέμελα
στη διετία.. σε νοιάζει??
Δε νομίζω να τρυπάνε εισαγωγή χωρίς να βάλουν πίεση αέρα στην υποπίεση..
Με αυτό τον τρόπο τα γρέζια βγαίνουν έξω..
Λεπτομέρειες...
Δεν είμαι υπέρμαχος ούτε ενάντιος του LPG..
Αν αποδεχτεί κάποιος την μείωση 7-22% στην απόδοση, και την ζημία των 2500 ευρώ
που προκαλεί η τοποθέτηση, και το εγκαταστήσει για οικονομία, κάνει καλά
και είμαι μαζί του..

bmwz3m44
31-03-12, 10:31
bassako φιλε δε γνωριζομαστε αλλα δε χρειαζεται ρε συ να προσπαθεις να πεισεις κανεναν να βαλει υγραεριο
οι περισσοτερες π@π@ριες ακουγονται απο τους βενζιναδες που δεν μπορουν να παρουν αδεια για να εχουν και αεριο ή δεν εχουν λεφτα για την εγακατασταση να πουλανε υγραεριο.
ασε τους αλλους και εμεις ας χαιρομαστε το γεμισμα με 35 ευρω.
επισης δεν μπορω να διαβαζω οτι να ναι.οπως το πας το αμαξι ετσι θα καψει.
το τζαζ του πατερα μου αν πας με 100 καιει 4,5 λιτρα αν πας τερμα γκαζι εκτος πολης θα καψει 11 λιτρα και αν πας τερμα γκαζι μεσα στη πολη θα καψει 9 λιτρα.
το m3 ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ και δε λεω ιστοριες που διαβασα απο φορουμ οπως οι περισσοτεροι,το οδηγησα μεχρι την καλλικρατεια απο τη θεσσαλονικη και πισω, οπως του αξιζει,και εκαψα 30 ευρω βενζινη.65 χιλιομετρα 30 ευρω βενζινη.οποιος καταλαβε καταλαβε.
μην μπειτε στο κοπο να γραψετε οτι δε δουλευε σωστα το αμαξι και εκαιγε πολυ γιατι ειναι αστειο.
εγω δε μπορω να βοηθησω στο φορουμ απο μηχανολογικης αποψης αλλα μπορω να πω με σιγουρια πως η καλυτερη λυση ειναι ενα παλιο αμαξι πχ 36αρι με υγραεριο (σε περιπτωση βλαβης δε πληρωνεις και πολλα) θα βελτιωσεις το πορτοφολι σου.

rapid_fast
31-03-12, 12:08
επίσης δεν μπορω να διαβαζω οτι να ναι.οπως το πας το αμαξι ετσι θα καψει.
το τζαζ του πατερα μου αν πας με 100 καιει 4,5 λιτρα αν πας τερμα γκαζι εκτος πολης θα καψει 11 λιτρα και αν πας τερμα γκαζι μεσα στη πολη θα καψει 9 λιτρα.

Εγώ μαζί σου είμαι...
Εμένα 30 λίτρα (μισό ρεζερβουάρ), μου φτάνει και μου περισσεύει για 500 χιλιόμετρα..
Ενα ρεζερβουάρ (60 είναι νομίζω) μου βγάζει 1000 χιλιόμετρα..
Δες και την εικόνα, και πατάω εκείνη τη στιγμή, δεν πάω χαλαρά...
Με δεδομένο οτι κάνω 15.000 χιλιόμετρα το χρόνο, ξοδεύω
15*102=1530 ευρώ βενζίνη..
Αν είχα αέριο θα ξόδευα
15*70,56=1058,4 ευρω..
Θα είχα κέρδος 1530-1058,4=472 ευρώ..
Στη δευτερη περίπτωση βέβαια, θα χρειαζόταν να ξοδέψω και βενζίνη για την εκκίνηση
και την προθέρμανση του οχήματος (περίπου 3% είναι το στάνταρ νομίζω άρα 46 ευρώ)
Αρα το κέρδος είναι 472-46=426 ευρώ..
Τοποθετώντας σύστημα των 1420 ευρώ, θα έκανα απόσβεση σε
1420/426=3,33 χρόνια..
Μέσα στα οποία θα έχανα 1420*5,5%=78.1 ευρώ τόκους..
Αρα το κέρδος μου είναι 426-78,1=347 ευρώ.. και η απόσβεση πάει στα 4 χρόνια...
Ε, όχι ρε φίλε, συγγνώμη για 347 ευρώ το μήνα, ή 28 ευρώ το μήνα, ή 0,9 ευρώ τη μέρα
(και αυτό απο τον τέταρτο χρόνο και μετά, και όχι εξαρχής)
δεν κάνω τρύπες και ζημία στο αυτοκίνητο ούτε κάθομαι να ασχοληθώ..
Ούτε έχω την όρεξη και κυρίως τα χρήματα να τρέχω στα βενζινάδικα 3πλάσιες φορές
απο ότι τώρα, ούτε έχω το χρόνο και τα χρήματα να περιμένω 4 φορές περισσότερο
για να γεμίσω..
Τα έχεις υπολογίσει άραγε??
4 λεπτά τα 60 λίτρα για να βάλεις βενζίνη.
6 λεπτά να πάς στο βενζινάδικο, 12 με επιστροφή..
LPG δεν έχει μέσα στην πόλη, πρέπει να βγώ λίγο εκτός, κάπου στο 10 λεπτο.. 20 με επιστροφή.. και 4,5 λεπτά για πλήρωση μιας δεξαμενής (θέλεις 2 γεμίσματα για να
πιάσεις την αυτονομία της βενζίνης..)
άρα, 12+4=16 λεπτά Χ 15 φορές το χρόνο=240 λεπτά=4 ώρες το χρόνο τρώμε στα
βενζινάδικα..
Αέριο
20+4,5=24,5 Χ 30 φορές το χρόνο=735 λεπτά..
735-240=495 λεπτά έξτρα στο γκαζάδικο.. ή 8,25 ώρες έξτρα.. ή ένα μεροκάματο έξτρα..
ή 100 ευρώ περισσότερα (για εμένα) σε χαμένο χρόνο..
Τι μου αφήνει στο τέλος σαν κέδρος το LPG??
347-100=247 ευρώ το χρόνο..
Απόσβεση σε 7 χρόνια και μετά εισροή χρημάτων για να έχω κέρδος πραγματικό
και όχι εικονικό..
(Ασχέτως αν θα έχω το αυτοκίνητο μου μετά απο 5 χρόνια, ή όχι)
Και αυτό με βλάβες μηδέν, τοσο του συστήματος LPG, όσο και του κινητήρα,
απο βλάβες που προκάλεσε το LPG (Αν προκάλεσε.. εγώ λέω δε θα προκαλέσει)
Στα 7 χρόνια πρέπει όμως να περάσω 3 φορές ΚΤΕΟ..
Και πρέπει να έχω μαζί μου και χαρτί απο τον εγκαταστάτη, οτι το σύστημα είναι
σωστό.. Αλλοι το δίνουν τζάμπα, άλλοι με 25 ευρώ..
Επιπρόσθετα, κάθε 20.000 χιλιόμετρα, πρέπει να κάνω και έλεγχο το LPG..
(Αλλα 50 ευρώ το χρόνο)
Ομοίως κάθε 10 χρόνια πρέπει να αλλάξω και δεξαμενή (400 ευρώ)
Στο έτος λοιπόν, έχω τα εξής πρόσθετα..
1) 25/2=12 ευρω το χαρτάκι
2) 50Χ15/20=37,5 ευρώ το σέρβις (αναλογικά στα 15000)
3) 40 ευρώ η δεξαμενή..
τι μένει σαν κέρδος??
247-12=235
235-37,5=197,5
197,5-40=157,5 ευρώ το χρόνο..
ή με άλλα λόγια απόσβεση σε 10 χρόνια...
Εντωμεταξύ, αν τα 1420 ευρώ τα είχα στην τράπεζα και τα τόκιζα,
σε 10 χρόνια θα είχα μεγαλύτερο κεφάλαιο, και μεγαλύτερο ποσό τόκων..
5,50% 80,10 1.500,10 ετος 2
5,50% 84,62 1.584,72 ετος 3
5,50% 89,39 1.674,11 ετος 4
5,50% 94,43 1.768,54
5,50% 99,76 1.868,30
5,50% 105,39 1.973,69
5,50% 111,33 2.085,02
5,50% 117,61 2.202,63
5,50% 124,25 2.326,87 ετος 10...

Αρα 157,5-40 απο τη διαφορά τόκων πάμε στα 117 ευρώ το χρόνο..
Και απόσβεση σε 15 χρόνια πλέον, χωρίς βλάβες κλπ, κλπ..
οπου οι τόκοι θα έχουν πάει στα 172 ευρώ το χρόνο, και απόσβεση δε θα έχει γίνει,
και πάμε στην εικοσαετία, όπου πλέον χάνεις και περισσότερα χρήματα απο την αποδοτική
αυτή επένδυση..
Και όλα αυτά με δεδομένο για βλάβες μηδέν..
Περαστικά...

Συμπέρασμα..
Η Ελλάδα έχει χρεοκοπήσει, επειδή κανένας δεν είναι ικανός για μια απλή αριθμητική πράξη
υπολογίζοντας 5 βασικές παραμέτρους..

Straight six
31-03-12, 12:44
E P I C P O S T τα ειπε ολα ο ανθρωπος

δεν μπορω να σου σκασω και θετικη

ditris
31-03-12, 13:03
Εγώ μαζί σου είμαι...
Εμένα 30 λίτρα (μισό ρεζερβουάρ), μου φτάνει και μου περισσεύει για 500 χιλιόμετρα..
Ενα ρεζερβουάρ (60 είναι νομίζω) μου βγάζει 1000 χιλιόμετρα..
Δες και την εικόνα, και πατάω εκείνη τη στιγμή, δεν πάω χαλαρά...
Με δεδομένο οτι κάνω 15.000 χιλιόμετρα το χρόνο, ξοδεύω
15*102=1530 ευρώ βενζίνη..
Αν είχα αέριο θα ξόδευα
15*70,56=1058,4 ευρω..
Θα είχα κέρδος 1530-1058,4=472 ευρώ..
Στη δευτερη περίπτωση βέβαια, θα χρειαζόταν να ξοδέψω και βενζίνη για την εκκίνηση
και την προθέρμανση του οχήματος (περίπου 3% είναι το στάνταρ νομίζω άρα 46 ευρώ)
Αρα το κέρδος είναι 472-46=426 ευρώ..
Τοποθετώντας σύστημα των 1420 ευρώ, θα έκανα απόσβεση σε
1420/426=3,33 χρόνια..
Μέσα στα οποία θα έχανα 1420*5,5%=78.1 ευρώ τόκους..
Αρα το κέρδος μου είναι 426-78,1=347 ευρώ.. και η απόσβεση πάει στα 4 χρόνια...
Ε, όχι ρε φίλε, συγγνώμη για 347 ευρώ το μήνα, ή 28 ευρώ το μήνα, ή 0,9 ευρώ τη μέρα
(και αυτό απο τον τέταρτο χρόνο και μετά, και όχι εξαρχής)
δεν κάνω τρύπες και ζημία στο αυτοκίνητο ούτε κάθομαι να ασχοληθώ..
Ούτε έχω την όρεξη και κυρίως τα χρήματα να τρέχω στα βενζινάδικα 3πλάσιες φορές
απο ότι τώρα, ούτε έχω το χρόνο και τα χρήματα να περιμένω 4 φορές περισσότερο
για να γεμίσω..
Τα έχεις υπολογίσει άραγε??
4 λεπτά τα 60 λίτρα για να βάλεις βενζίνη.
6 λεπτά να πάς στο βενζινάδικο, 12 με επιστροφή..
LPG δεν έχει μέσα στην πόλη, πρέπει να βγώ λίγο εκτός, κάπου στο 10 λεπτο.. 20 με επιστροφή.. και 4,5 λεπτά για πλήρωση μιας δεξαμενής (θέλεις 2 γεμίσματα για να
πιάσεις την αυτονομία της βενζίνης..)
άρα, 12+4=16 λεπτά Χ 15 φορές το χρόνο=240 λεπτά=4 ώρες το χρόνο τρώμε στα
βενζινάδικα..
Αέριο
20+4,5=24,5 Χ 30 φορές το χρόνο=735 λεπτά..
735-240=495 λεπτά έξτρα στο γκαζάδικο.. ή 8,25 ώρες έξτρα.. ή ένα μεροκάματο έξτρα..
ή 100 ευρώ περισσότερα (για εμένα) σε χαμένο χρόνο..
Τι μου αφήνει στο τέλος σαν κέδρος το LPG??
347-100=247 ευρώ το χρόνο..
Απόσβεση σε 7 χρόνια και μετά εισροή χρημάτων για να έχω κέρδος πραγματικό
και όχι εικονικό..
(Ασχέτως αν θα έχω το αυτοκίνητο μου μετά απο 5 χρόνια, ή όχι)
Και αυτό με βλάβες μηδέν, τοσο του συστήματος LPG, όσο και του κινητήρα,
απο βλάβες που προκάλεσε το LPG (Αν προκάλεσε.. εγώ λέω δε θα προκαλέσει)
Στα 7 χρόνια πρέπει όμως να περάσω 3 φορές ΚΤΕΟ..
Και πρέπει να έχω μαζί μου και χαρτί απο τον εγκαταστάτη, οτι το σύστημα είναι
σωστό.. Αλλοι το δίνουν τζάμπα, άλλοι με 25 ευρώ..
Επιπρόσθετα, κάθε 20.000 χιλιόμετρα, πρέπει να κάνω και έλεγχο το LPG..
(Αλλα 50 ευρώ το χρόνο)
Ομοίως κάθε 10 χρόνια πρέπει να αλλάξω και δεξαμενή (400 ευρώ)
Στο έτος λοιπόν, έχω τα εξής πρόσθετα..
1) 25/2=12 ευρω το χαρτάκι
2) 50Χ15/20=37,5 ευρώ το σέρβις (αναλογικά στα 15000)
3) 40 ευρώ η δεξαμενή..
τι μένει σαν κέρδος??
247-12=235
235-37,5=197,5
197,5-40=157,5 ευρώ το χρόνο..
ή με άλλα λόγια απόσβεση σε 10 χρόνια...
Εντωμεταξύ, αν τα 1420 ευρώ τα είχα στην τράπεζα και τα τόκιζα,
σε 10 χρόνια θα είχα μεγαλύτερο κεφάλαιο, και μεγαλύτερο ποσό τόκων..
5,50% 80,10 1.500,10 ετος 2
5,50% 84,62 1.584,72 ετος 3
5,50% 89,39 1.674,11 ετος 4
5,50% 94,43 1.768,54
5,50% 99,76 1.868,30
5,50% 105,39 1.973,69
5,50% 111,33 2.085,02
5,50% 117,61 2.202,63
5,50% 124,25 2.326,87 ετος 10...

Αρα 157,5-40 απο τη διαφορά τόκων πάμε στα 117 ευρώ το χρόνο..
Και απόσβεση σε 15 χρόνια πλέον, χωρίς βλάβες κλπ, κλπ..
οπου οι τόκοι θα έχουν πάει στα 172 ευρώ το χρόνο, και απόσβεση δε θα έχει γίνει,
και πάμε στην εικοσαετία, όπου πλέον χάνεις και περισσότερα χρήματα απο την αποδοτική
αυτή επένδυση..
Και όλα αυτά με δεδομένο για βλάβες μηδέν..
Περαστικά...

Συμπέρασμα..
Η Ελλάδα έχει χρεοκοπήσει, επειδή κανένας δεν είναι ικανός για μια απλή αριθμητική πράξη
υπολογίζοντας 5 βασικές παραμέτρους..
Παναγιώτη αν κ θεωρητικά έχει ο ισχυρισμός σου βάση πρακτικά δεν νομίζω να ισχύει!Εβαλες και όριο 15000χλμ ετησίως!Αν είναι 25 ή 30000?Επίσης να αναφέρω ότι στην ζωή δεν πρεπει ούτε να υπεραπλουστευουμε πολύ τα πραγματα αλλα ούτε κ να τα πολυπεριπλεκουμε...γιατί σκεπτομενοι τις 2 αυτές ακραιες κινησεις δεν πρεπει ούτε να ζουμε να ονειρευομαστε να χαιρομαστε....διότι καποτε(αγνωστο πότε!) 100% θα πεθανουμε!

Υ.Γ Το αυτοκινητο με την ίδια λογική είναι ένας τρυπιος κουμπαρας...που συνεχως χάνει χρηματα απο συντηρηση απο την παροδο ετών(μεταπωλητική αξία) κτλ.Άρα να καταλήξουμε στο συμπέρασμα να μην κανουμε service, να μην κανουμε χλμ να μην χασει μεταπωλητικη αξία, να μην το προσθετουμε πραματα, να μην το πλενουμε σπαταλώντας χρονο+χρημα κτλ!Δεν νομίζω ναναι ορθή κ αυτή η σκέψη.....

Driver M
31-03-12, 13:09
Καλά όλα αυτά rapid.
Αλλά αν η μέση κατανάλωση που έχεις με το Ε46 σου είναι 6 λίτρα, τότε ή έχει ήδη lpg και δεν το ξέρεις, ή έχεις πρωτότυπο Ε46 efficient dynamics μοντέλο μοναδικής κατασκευής, ή οι αποστάσεις που το κινείς είναι όλες σε ευθεία χωρίς φανάρια και χωρίς κίνηση.
Ό,τι από τα παραπάνω και να ισχύει, εσένα πράγματι δεν σε συμφέρει το υγραέριο.
Εμένα πάντως τόσο λίγο δεν καίει ούτε το agila b το οποίο είναι και πανάλαφρο και 1200άρι και έχει πολύ μικρή κατανάλωση στην πόλη.

Η πλειοψηφία ωστόσο των οδηγών με το αμάξι σου, ή το δικό μου, ή των bmw γενικότερα, μέσα στην πόλη τις ώρες αιχμής καίει στην καλύτερη 9 λίτρα, όσο ευλαβική οδήγηση και να κάνει.
Με δεδομένο λοιπόν την κατανάλωση στα 9λ/100χλμ κι όχι 6λ/100χλμ που έβαλες, θα δεις ότι συμφέρει πολύ περισσότερο κόσμο το υγραέριο απ'ότι συμπεραίνεις.

Υπόψιν, μιλάω καθαρά για κατανάλωση. Τι ζημιές μπορεί να βγουν ή τι επίπτωση μπορεί να υπάρξει στον κινητήρα δεν το γνωρίζω, αφού αν γίνουν λάθη μπορεί να κοστίσει και ακριβότερα τελικά το υγραέριο και να μην κάνεις απόσβεση ποτέ.
Χωρίς προβλήματα όμως και με το δεδομένο ότι η βενζίνη κοντεύει τα 2 ευρώ, τότε κατά τη γνώμη μου οποιοσδήποτε έχει αυτοκίνητο που καίει πάνω από 8-9 στην πόλη και το χρησιμοποιεί καθημερινά, είναι κερδισμένος με το υγραέριο.

God
31-03-12, 13:10
αποδεδειγμενα απο τεστ σε αυτοκινητα με το αεριο κερδιζεις λιιιιιγο σε ροπη και χανεις λιιιιιιιιγο σε απολυτη δυναμη,

Ροπή = ισχύς * στροφές

Είναι αδύνατον να κερδίζεις σε ροπή και να χάνεις σε δύναμη. Απλά η καμπύλη της ροπής πιθανόν να μετακινηθεί (περισσότερη ροπή στις χαμηλές, λιγότερη στις υψηλές).

Επίσης, όπως είπα ροπή = ισχύς * στροφές. Η ισχύς είναι η στιγμιαία ενέργεια που προέρχεται από το καύσιμο και μόνο, δεν παράγεται από πουθενά αλλού. Σε κινητήρες ίδιας τεχνολογίας αυτομάτως περισσότερη ισχύς = περισσότερο καύσιμο. Για να διατηρήσεις ίδιο βάρος σε συγκεκριμένη ταχύτητα ζητείται συγκεκριμένη ισχύς, οπότε και συγκεκριμένη ροπή σε συγκεκριμένες στροφές, συνεπώς το "ζορίζεται λιγότερο - καίει λιγότερο" απλά δεν ισχύει τόσο απλά. Αν είσαι με το ίδιο βάρος σε συγκεκριμένη ταχύτητα, μαθηματικά βέβαιο είναι ότι χρειάζεσαι ακριβώς την ίδια ισχύ, οπότε έχεις και μαθηματικά βέβαια την ίδια κατανάλωση με κινητήρες παρόμοιας τεχνολογίας στην περιοχή λειτουργίας τους.

Επίσης οι κινητήρες ΜΕΚ βγάζουν μέγιστη απόδοση σε συγκεκριμένη τιμή (υψηλή) λειτουργίας, που σημαίνει ότι όταν χρησιμοποιείς ένα αυτοκίνητο 300 ίππων τους 40-50 έχεις πολύ υψηλότερες απώλειες ισχύος, που επίσης συνεπάγεται ότι σε ίδια τεχνολογία και σταθερή ταχύτητα με μεγαλύτερο κυβισμό έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση γιατί ο κινητήρας είναι πιο πολύ εκτός του σημείου λειτουργίας του. Φυσικά παίζει ρόλο η τεχνολογία του οχήματος και ο τρόπος οδήγησης - η τεχνολογία το μετριάζει αυτό (γι'αυτό έχουμε καμπύλες ροπής "τραπέζια" πλέον) και γι'αυτό μοντέρνα αυτοκίνητα υψηλού κυβισμού και τεχνολογίας έχουν πολύ χαμηλότερες καταναλώσεις στα χέρια οδηγών. Είναι μαθηματικά βέβαιο όμως ότι αν δώσεις στον ίδιο οδηγό ένα Ε92 320, ένα Ε92 325 και ένα Ε92 330, αντιγράψεις τις ακριβώς ίδιες συνθήκες σε καθημερινή κίνηση και τα μετρήσεις, όσο ανεβαίνεις κυβισμό θα ανεβαίνει και η κατανάλωση. Στο ίδιο πείραμα με Ε34 520 και 525, τα οποία δεν έχουν πολύπλοκα συστήματα αύξησης της απόδοσης, θα έχεις και πολύ πιο μεγάλες διαφορές.

Αυτή είναι η πιο απλουστευμένη εξήγηση που μπορώ να γράψω αυτή την στιγμή.

Τώρα, αν συγκρίνουμε το νέο 325 που έχει αρκετή τεχνολογία για να την αντιγράψουν οι Βορειοκορεάτες και να στείλουν δορυφόρο στην σελήνη, προφανώς έχει χαμηλότερη κατανάλωση και από τα 316 της δεκαετίας του 80 σε οποιαδήποτε συνθήκη - ο κινητήρας του έχει σχεδόν διπλάσια απόδοση ισχύος ανά μονάδα καυσίμου.

Όσον αφορά το LPG...

25.000χλμ το έτος
Κατανάλωση με βενζίνη 11λ/100 (πόλη)
Κατανάλωση με LPG 12λ/100 (ίδιες συνθήκες)

Κόστος βενζίνης 1.8€
Κόστος LPG 0.92€

Σε ένα έτος κόστος καυσίμου 4950€ με βενζίνη και 2760€ με υγραέριο.

2190€ διαφορά, μείον 1400 η εγκατάσταση, έχουμε 790€ κέρδος στο πρώτο έτος και ξεχνάμε και το life cycle cost analysis. Σας τα χαρίζω και τα 790€ για την μικρή κατανάλωση βενζίνης (θα είναι ίσως 100€ το έτος), για τα 5 λεπτά παραπάνω που περιμένω να γεμίσει υγραέριο και επειδή φυσικά είμαι πολύ Large τύπος και συνεχίζω την απόσβεσή μου με 2760€/έτος τον δεύτερο χρόνο, κερδίζοντας κάθε έτος χρήση την αξία του οχήματός μου συν όλα τα πάγια έξοδά του...

bmwz3m44
31-03-12, 14:29
rapid σεβομαι την σκεψη σου αλλα κανεις πολλα μαθηματικα λαθη.
πρωτον η βενζινη εχει 1,80 οχι 1,70 που υπολογιζεις εσυ.
εκτος και αν κανεις 10 χλμ να βρεις το βενζιναδικο αυτο(δεν αναλυω το χρονο και τη βενζινη που ξοδευεις και την σκονη που θα φας στο δρομο και που πρεπει μετα να πας για πλυσιμο στο χερι και να αργησεις στο ραντεβου σου και να χασεις την δουλεια με τον επενδυτη)
επισης αν ειναι ετσι το γεμισμα θα εχει 51 ευρω και οχι 70 που υπολογισες εσυ.
να δεχτω ενα τρελο 20% αυξηση στη καταναλωση που απλα δεν παιζει.να γινουν 60 τα ευρω.οχι 70
εγω ξερω οτι καιω 9 λιτρα lpg /100 με 140-150.με βενζινη εκαιγα 7 λιτρα αλλα με 120 αυστηρα.
επισης rapid,επισης κινουμαστε φυσιολογικα στο δρομο και οχι για να σπασω το ρεκορ καταναλωσης του φαμπια γκριν λαιν tdi.θυμαμαι εγραφες οτι κινεισαι με 105 χλμ/ωρα στην εθνικη.χαρα στο κουραγιο σου αληθεια αλλα δεν αντεχουν πολλοι αυτην την οδηγηση.
στην πολη το διλιτρο αυτοκινητο σου καιει 12 λιτρα/100.εχουν πολλοι 2λιτρο 46ΑΡΙ δεν εισαι ο μονος.
ο χρονος μεχρι να γραψεις το τεραστιο σου ποστ θα απεδιδε τουλαχιστον ενα 50ευρω.
φιλικα ΠΑΝΤΑ οποιος κανει τοποθετηση υγρεριου προφανως δεν βγαζει και τρελα λεφτα και φυσικα δεν τρυπαει την αμαξαρα του ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΕΣ.
αν εχεις χρηματα δεν ασχολεισαι με τετοιες μετατροπες.εγω που ειμαι φοιτητης τα μετραω ολα.

stauros772000
01-04-12, 06:15
καλα,τα επιτοκια ποτε πηγαν 5% και δεν το καταλαβα?ραπιντ για να γραψεις αυτο που θελεις,το σεναριο το τραβας απο τα μαλλια,σε σημειο να το αφηνεις καραφλο-εκθετο.
19/2/2012 για ταμιευτηριο,ηταν 0.1% για εθνικη
http://www.tsig.gr/lang-el/banks/savings-accounts

bimmerm
01-04-12, 11:51
φιλε rapid εκανες ρεκορ.ο ολιγολογος και παντα περιεκτικος εγραψε το μεγαλυτερο ποστ του!:) ρε φιλε εισαι ψυχακιας! :screwy: πως καθισες και τα σκεφτηκες ολα αυτα?:icon11:

καλα αν εσυ καις μεση καταναλωση 6 λιτ και εμεις με τον ασσο 8 λιτ. με τις ιδιες συνθηκες τοτε μαλλον η' η εταιρεια εκανε βηματα πισω η' εσυ εχεις ανακαλυψει το νεο efficient dynamics στο παρελθον!:)

rapid_fast
01-04-12, 13:44
καλα,τα επιτοκια ποτε πηγαν 5% και δεν το καταλαβα?ραπιντ για να γραψεις αυτο που θελεις,το σεναριο το τραβας απο τα μαλλια,σε σημειο να το αφηνεις καραφλο-εκθετο.
19/2/2012 για ταμιευτηριο,ηταν 0.1% για εθνικη
http://www.tsig.gr/lang-el/banks/savings-accounts

Τράπεζα Πειραιώς Αποταμιευτικός Λογαριασμός «Μπορώ» 4%
Βάλε 100.000 και κλείστα για ένα μήνα, και αν δε σου δώσουν 5,6 σφύρα..

stauros772000
01-04-12, 14:22
δεν σου σφυραω εγω,θα πρεπει να ακους το σφυριγμα 11000 αποταμιευτων με το κουρεμα που φαγανε και θα φανε.αν σου περισευουν 100.000 ευρω και μπορεις να τα κλειδωσεις,εισαι σε λαθος θρεντ.ή με τον σκρουτζ επρεπε να γραφεις-μιλας ή με τον τραμπ.......

konc
01-04-12, 14:46
Τράπεζα Πειραιώς Αποταμιευτικός Λογαριασμός «Μπορώ» 4%
Βάλε 100.000 και κλείστα για ένα μήνα, και αν δε σου δώσουν 5,6 σφύρα..

Ε τώρα συγνώμη, αλλά η τραβηγμένη από τα μαλλιά θεωρία σου ξεπέρασε και τα τελευταία όρια.
Θα έχω 100.000 και μάλιστα κλειστά στην άκρη, και θα με νοιάζει αν θα κάνω απόσβεση το υγραέριο ή αν θα κάψω κανά ψωροπεντακοσάρικο παραπάνω βενζίνη το χρόνο?
Είπαμε να δίνουμε σημασία σε απλούς, σωστούς υπολογισμούς αλλά αυτός που έκανες δεν είναι τέτοιος. Είναι τραβηγμένος προς κάθε κατεύθυνση σε μη ρεαλιστικά άκρα που ευνοούν τον συλλογισμό σου.
Παραδέξου το μια φορά, δεν χρειάζεται να είσαι πάντα σωστός, αρκεί που είσαι τις περισσότερες.

topmar
01-04-12, 21:27
.....όποιος θέλει μικρή κατανάλωση και πολλά κυβικά, η λύση είναι μονόδρομος: Diesel

.....όποιος θέλει πατέντες, βάζει υγραέρια, υδρογόνα, ηλιακούς θερμοσίφωνες κτλ....

:whip::whip:

rapid_fast
02-04-12, 06:35
Ε τώρα συγνώμη, αλλά η τραβηγμένη από τα μαλλιά θεωρία σου ξεπέρασε και τα τελευταία όρια.
Θα έχω 100.000 και μάλιστα κλειστά στην άκρη, και θα με νοιάζει αν θα κάνω απόσβεση το υγραέριο ή αν θα κάψω κανά ψωροπεντακοσάρικο παραπάνω βενζίνη το χρόνο?
Είπαμε να δίνουμε σημασία σε απλούς, σωστούς υπολογισμούς αλλά αυτός που έκανες δεν είναι τέτοιος. Είναι τραβηγμένος προς κάθε κατεύθυνση σε μη ρεαλιστικά άκρα που ευνοούν τον συλλογισμό σου.
Παραδέξου το μια φορά, δεν χρειάζεται να είσαι πάντα σωστός, αρκεί που είσαι τις περισσότερες.

Η, απλά λέμε οτι έχω κάνει έναν υπολογισμό σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα..
Ετσι δεν είναι??

konc
02-04-12, 09:32
Η, απλά λέμε οτι έχω κάνει έναν υπολογισμό σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα..
Ετσι δεν είναι??

Απολύτως δεκτό! Αυτό ακριβώς όμως είναι που δεν επιτρέπει στο συμπέρασμα που βγαίνει να ισχύει καθολικά. Μάλλον μόνο για σένα ισχύει βασικά :D
Anyway, το κουράσαμε είναι η αλήθεια χωρίς νόημα. Δεν διαφωνώ στο σκεπτικό, παρά μόνο στα ακραία νούμερα που μικρή πιθανότητα ύπαρξης έχουν για οποιονδήποτε κοινό θνητό.

120ihatch
02-04-12, 09:50
Ν46Β20 ΒΜW 120i
χθες βράδυ, γυρισμός από Μάνη
θερμοκρασία: 9.5-13.5 οC
Βάρος: 2 άτομα+αποσκευές
Διάσταση ελαστικών: 215/45/17 σε 8x17 ζάντες
Πίεση ελαστικών: 32psi εμπρός-πίσω (μετρημένα με ψηφιακό μετρητή πίεσης με τα ελαστικά κρύα και σε σκιά)
Στο δρόμο βρήκαμε ελάχιστη κίνηση (αν εξαιρέσουμε ένα φορτηγό που ήταν μπροστά μας στη σπάρτη και το περάσαμε μετά τη γέφυρα)

Ταχύτητα στο επαρχιακό δίκτυο: 80χλμ/ώρα με cruise control (σε κάποια u turn κόβαμε λίγο)
Ταχύτητα στην εθνική: 110-120χλμ/ώρα με cruise control και κόβαμε στα 100 στα τούνελ (φυσικό αυτό)

Μέση κατανάλωση: 6.0 λίτρα/100χλμ

->σημειώστε ότι η διαδρομή έχει συνεχόμενα ορεινά σημεία για 200χλμ περίπου (δεν είναι "flat") από αρεόπολη - γύθειο - σπάρτη - μέχρι τρίπολη και μετά αρτεμίσιο μέχρι κόρινθο....



Στον δρόμο από Αθήνα προς Μάνη με "ζωντανή"- γρήγορη ως πολύ γρήγορη οδήγηση σε σημεία και με στροφοδιαδρομές ως ταίναρο, γερολιμένα και κλειστές στροφές σε οχιά-δρυ-κερια (χωριά μέσα μάνης) και επισκέψεις σε σπήλαιο δυρού - λιμένι κλπ... μέση κατανάλωση 7.6lts/100km

gsova
02-04-12, 10:33
Εμένα μ'αρέσει που ο ράπιντ ξεκινάει στο φανάρι μόνο με συμπλέκτη στην πόλη, και αμέσως βάζει δευτέρα (υποθέτω σε ίσιο ή ελαφρώς κατηφορικό οδόστρωμα). Δε θα πώ ψέματα, έχω δοκιμάσει κι εγώ να το κάνω στην Αθήνα, αποτέλεσμα: Το βρίσιμο της αρκούδας από τους πίσω...

Συμπέρασμα: Στη Θεσσαλονίκη ξεκινάνε χαλλλλαρά! :)

BMW Power
02-04-12, 10:56
O rapid παραδίδει και σεμινάρια οικονομικής οδήγησης σε ταξιτζήδες!!!

Bassakos
02-04-12, 13:49
bassako φιλε δε γνωριζομαστε αλλα δε χρειαζεται ρε συ να προσπαθεις να πεισεις κανεναν να βαλει υγραεριο
οι περισσοτερες π@π@ριες ακουγονται απο τους βενζιναδες που δεν μπορουν να παρουν αδεια για να εχουν και αεριο ή δεν εχουν λεφτα για την εγακατασταση να πουλανε υγραεριο.
ασε τους αλλους και εμεις ας χαιρομαστε το γεμισμα με 35 ευρω.
επισης δεν μπορω να διαβαζω οτι να ναι.οπως το πας το αμαξι ετσι θα καψει.
το τζαζ του πατερα μου αν πας με 100 καιει 4,5 λιτρα αν πας τερμα γκαζι εκτος πολης θα καψει 11 λιτρα και αν πας τερμα γκαζι μεσα στη πολη θα καψει 9 λιτρα.
το m3 ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ και δε λεω ιστοριες που διαβασα απο φορουμ οπως οι περισσοτεροι,το οδηγησα μεχρι την καλλικρατεια απο τη θεσσαλονικη και πισω, οπως του αξιζει,και εκαψα 30 ευρω βενζινη.65 χιλιομετρα 30 ευρω βενζινη.οποιος καταλαβε καταλαβε.
μην μπειτε στο κοπο να γραψετε οτι δε δουλευε σωστα το αμαξι και εκαιγε πολυ γιατι ειναι αστειο.
εγω δε μπορω να βοηθησω στο φορουμ απο μηχανολογικης αποψης αλλα μπορω να πω με σιγουρια πως η καλυτερη λυση ειναι ενα παλιο αμαξι πχ 36αρι με υγραεριο (σε περιπτωση βλαβης δε πληρωνεις και πολλα) θα βελτιωσεις το πορτοφολι σου.

δεν προσπαθω να πισω κανεναν! ανταλλαγη αποψεων κανουμε! απλα ;)
φορουμ ειμαστε και κανουμε κουβεντα! και ο καθενας πρατει αναλογα ;)

Bassakos
02-04-12, 13:56
Ροπή = ισχύς * στροφές

Είναι αδύνατον να κερδίζεις σε ροπή και να χάνεις σε δύναμη. Απλά η καμπύλη της ροπής πιθανόν να μετακινηθεί (περισσότερη ροπή στις χαμηλές, λιγότερη στις υψηλές).

Επίσης, όπως είπα ροπή = ισχύς * στροφές. Η ισχύς είναι η στιγμιαία ενέργεια που προέρχεται από το καύσιμο και μόνο, δεν παράγεται από πουθενά αλλού. Σε κινητήρες ίδιας τεχνολογίας αυτομάτως περισσότερη ισχύς = περισσότερο καύσιμο. Για να διατηρήσεις ίδιο βάρος σε συγκεκριμένη ταχύτητα ζητείται συγκεκριμένη ισχύς, οπότε και συγκεκριμένη ροπή σε συγκεκριμένες στροφές, συνεπώς το "ζορίζεται λιγότερο - καίει λιγότερο" απλά δεν ισχύει τόσο απλά. Αν είσαι με το ίδιο βάρος σε συγκεκριμένη ταχύτητα, μαθηματικά βέβαιο είναι ότι χρειάζεσαι ακριβώς την ίδια ισχύ, οπότε έχεις και μαθηματικά βέβαια την ίδια κατανάλωση με κινητήρες παρόμοιας τεχνολογίας στην περιοχή λειτουργίας τους.

Επίσης οι κινητήρες ΜΕΚ βγάζουν μέγιστη απόδοση σε συγκεκριμένη τιμή (υψηλή) λειτουργίας, που σημαίνει ότι όταν χρησιμοποιείς ένα αυτοκίνητο 300 ίππων τους 40-50 έχεις πολύ υψηλότερες απώλειες ισχύος, που επίσης συνεπάγεται ότι σε ίδια τεχνολογία και σταθερή ταχύτητα με μεγαλύτερο κυβισμό έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση γιατί ο κινητήρας είναι πιο πολύ εκτός του σημείου λειτουργίας του. Φυσικά παίζει ρόλο η τεχνολογία του οχήματος και ο τρόπος οδήγησης - η τεχνολογία το μετριάζει αυτό (γι'αυτό έχουμε καμπύλες ροπής "τραπέζια" πλέον) και γι'αυτό μοντέρνα αυτοκίνητα υψηλού κυβισμού και τεχνολογίας έχουν πολύ χαμηλότερες καταναλώσεις στα χέρια οδηγών. Είναι μαθηματικά βέβαιο όμως ότι αν δώσεις στον ίδιο οδηγό ένα Ε92 320, ένα Ε92 325 και ένα Ε92 330, αντιγράψεις τις ακριβώς ίδιες συνθήκες σε καθημερινή κίνηση και τα μετρήσεις, όσο ανεβαίνεις κυβισμό θα ανεβαίνει και η κατανάλωση. Στο ίδιο πείραμα με Ε34 520 και 525, τα οποία δεν έχουν πολύπλοκα συστήματα αύξησης της απόδοσης, θα έχεις και πολύ πιο μεγάλες διαφορές.

Αυτή είναι η πιο απλουστευμένη εξήγηση που μπορώ να γράψω αυτή την στιγμή.

Τώρα, αν συγκρίνουμε το νέο 325 που έχει αρκετή τεχνολογία για να την αντιγράψουν οι Βορειοκορεάτες και να στείλουν δορυφόρο στην σελήνη, προφανώς έχει χαμηλότερη κατανάλωση και από τα 316 της δεκαετίας του 80 σε οποιαδήποτε συνθήκη - ο κινητήρας του έχει σχεδόν διπλάσια απόδοση ισχύος ανά μονάδα καυσίμου.

Όσον αφορά το LPG...

25.000χλμ το έτος
Κατανάλωση με βενζίνη 11λ/100 (πόλη)
Κατανάλωση με LPG 12λ/100 (ίδιες συνθήκες)

Κόστος βενζίνης 1.8€
Κόστος LPG 0.92€

Σε ένα έτος κόστος καυσίμου 4950€ με βενζίνη και 2760€ με υγραέριο.

2190€ διαφορά, μείον 1400 η εγκατάσταση, έχουμε 790€ κέρδος στο πρώτο έτος και ξεχνάμε και το life cycle cost analysis. Σας τα χαρίζω και τα 790€ για την μικρή κατανάλωση βενζίνης (θα είναι ίσως 100€ το έτος), για τα 5 λεπτά παραπάνω που περιμένω να γεμίσει υγραέριο και επειδή φυσικά είμαι πολύ Large τύπος και συνεχίζω την απόσβεσή μου με 2760€/έτος τον δεύτερο χρόνο, κερδίζοντας κάθε έτος χρήση την αξία του οχήματός μου συν όλα τα πάγια έξοδά του...

δεν θα διαφωνισω μαζι σου στην τεχνικη αναλυση , απλα δοκιμες σε αμαξια με LPG (απο "ελληνικα" περιοδικα) εβγαλαν με δυναμομετρhσεις τα αποτελεσματα που εγραψα οσο αφορα την αποδοση αναμεσα σε LPG και βενζινη , τωρα απο την θεωρια οπως εγραψες στην πραξη οπως δοκιαμασαν, τι να πω... απο προσωπικη εμπειρια σε αμαξι φιλου δεν ειδε διαφορα παρα μονο στον ηχο εγινε ποιο αθορυβο , εβαλε ιταλικο κιτ και πληρωσε 1150 ευρω

Bassakos
02-04-12, 14:17
Η διασκέδαση συνεχίζει αμείωτη..
Δεν μπορείς να παραγγείλεις ταξί με βενζίνη??
Τι έχει το ταξί? υπερπλαίσιο? διαφορετικό εσωτερικό? άλλα καθίσματα?
Πάπαλα, μόνο ενισχυμένα αμορτισέρ και ελατήρια (και αν)
Ασε που έχει LPG και για πετρέλαιο..
Είναι γνωστό οτι ο ντίζελ πάει περισσότερο απο την βενζίνη, αλλά αν κάνεις
απόσβεση ΟΛΟ το αυτοκίνητο σε ένα χρόνο, δε σε νοιάζει και αν καεί συθέμελα
στη διετία.. σε νοιάζει??
Δε νομίζω να τρυπάνε εισαγωγή χωρίς να βάλουν πίεση αέρα στην υποπίεση..
Με αυτό τον τρόπο τα γρέζια βγαίνουν έξω..
Λεπτομέρειες...
Δεν είμαι υπέρμαχος ούτε ενάντιος του LPG..
Αν αποδεχτεί κάποιος την μείωση 7-22% στην απόδοση, και την ζημία των 2500 ευρώ
που προκαλεί η τοποθέτηση, και το εγκαταστήσει για οικονομία, κάνει καλά
και είμαι μαζί του..

και ομως, τρυπανε ετσι! με τα γρεζια να πεφτουν μεσα! αστα!
δεν ειναι το θεμα να αποδεχτει καποιος την μειωση 7%+ οπως λες
γιατι απλα δεν ειναι τοσο πολυ πλεον , και πιστεψε με με 1200-1500 ευρω βαζεις μια χαρα κιτακι!

(ουτε lpg να πουλαγα!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα )

Bassakos
02-04-12, 14:19
Εγώ μαζί σου είμαι...
Εμένα 30 λίτρα (μισό ρεζερβουάρ), μου φτάνει και μου περισσεύει για 500 χιλιόμετρα..
Ενα ρεζερβουάρ (60 είναι νομίζω) μου βγάζει 1000 χιλιόμετρα..
Δες και την εικόνα, και πατάω εκείνη τη στιγμή, δεν πάω χαλαρά...
Με δεδομένο οτι κάνω 15.000 χιλιόμετρα το χρόνο, ξοδεύω
15*102=1530 ευρώ βενζίνη..
Αν είχα αέριο θα ξόδευα
15*70,56=1058,4 ευρω..
Θα είχα κέρδος 1530-1058,4=472 ευρώ..
Στη δευτερη περίπτωση βέβαια, θα χρειαζόταν να ξοδέψω και βενζίνη για την εκκίνηση
και την προθέρμανση του οχήματος (περίπου 3% είναι το στάνταρ νομίζω άρα 46 ευρώ)
Αρα το κέρδος είναι 472-46=426 ευρώ..
Τοποθετώντας σύστημα των 1420 ευρώ, θα έκανα απόσβεση σε
1420/426=3,33 χρόνια..
Μέσα στα οποία θα έχανα 1420*5,5%=78.1 ευρώ τόκους..
Αρα το κέρδος μου είναι 426-78,1=347 ευρώ.. και η απόσβεση πάει στα 4 χρόνια...
Ε, όχι ρε φίλε, συγγνώμη για 347 ευρώ το μήνα, ή 28 ευρώ το μήνα, ή 0,9 ευρώ τη μέρα
(και αυτό απο τον τέταρτο χρόνο και μετά, και όχι εξαρχής)
δεν κάνω τρύπες και ζημία στο αυτοκίνητο ούτε κάθομαι να ασχοληθώ..
Ούτε έχω την όρεξη και κυρίως τα χρήματα να τρέχω στα βενζινάδικα 3πλάσιες φορές
απο ότι τώρα, ούτε έχω το χρόνο και τα χρήματα να περιμένω 4 φορές περισσότερο
για να γεμίσω..
Τα έχεις υπολογίσει άραγε??
4 λεπτά τα 60 λίτρα για να βάλεις βενζίνη.
6 λεπτά να πάς στο βενζινάδικο, 12 με επιστροφή..
LPG δεν έχει μέσα στην πόλη, πρέπει να βγώ λίγο εκτός, κάπου στο 10 λεπτο.. 20 με επιστροφή.. και 4,5 λεπτά για πλήρωση μιας δεξαμενής (θέλεις 2 γεμίσματα για να
πιάσεις την αυτονομία της βενζίνης..)
άρα, 12+4=16 λεπτά Χ 15 φορές το χρόνο=240 λεπτά=4 ώρες το χρόνο τρώμε στα
βενζινάδικα..
Αέριο
20+4,5=24,5 Χ 30 φορές το χρόνο=735 λεπτά..
735-240=495 λεπτά έξτρα στο γκαζάδικο.. ή 8,25 ώρες έξτρα.. ή ένα μεροκάματο έξτρα..
ή 100 ευρώ περισσότερα (για εμένα) σε χαμένο χρόνο..
Τι μου αφήνει στο τέλος σαν κέδρος το LPG??
347-100=247 ευρώ το χρόνο..
Απόσβεση σε 7 χρόνια και μετά εισροή χρημάτων για να έχω κέρδος πραγματικό
και όχι εικονικό..
(Ασχέτως αν θα έχω το αυτοκίνητο μου μετά απο 5 χρόνια, ή όχι)
Και αυτό με βλάβες μηδέν, τοσο του συστήματος LPG, όσο και του κινητήρα,
απο βλάβες που προκάλεσε το LPG (Αν προκάλεσε.. εγώ λέω δε θα προκαλέσει)
Στα 7 χρόνια πρέπει όμως να περάσω 3 φορές ΚΤΕΟ..
Και πρέπει να έχω μαζί μου και χαρτί απο τον εγκαταστάτη, οτι το σύστημα είναι
σωστό.. Αλλοι το δίνουν τζάμπα, άλλοι με 25 ευρώ..
Επιπρόσθετα, κάθε 20.000 χιλιόμετρα, πρέπει να κάνω και έλεγχο το LPG..
(Αλλα 50 ευρώ το χρόνο)
Ομοίως κάθε 10 χρόνια πρέπει να αλλάξω και δεξαμενή (400 ευρώ)
Στο έτος λοιπόν, έχω τα εξής πρόσθετα..
1) 25/2=12 ευρω το χαρτάκι
2) 50Χ15/20=37,5 ευρώ το σέρβις (αναλογικά στα 15000)
3) 40 ευρώ η δεξαμενή..
τι μένει σαν κέρδος??
247-12=235
235-37,5=197,5
197,5-40=157,5 ευρώ το χρόνο..
ή με άλλα λόγια απόσβεση σε 10 χρόνια...
Εντωμεταξύ, αν τα 1420 ευρώ τα είχα στην τράπεζα και τα τόκιζα,
σε 10 χρόνια θα είχα μεγαλύτερο κεφάλαιο, και μεγαλύτερο ποσό τόκων..
5,50% 80,10 1.500,10 ετος 2
5,50% 84,62 1.584,72 ετος 3
5,50% 89,39 1.674,11 ετος 4
5,50% 94,43 1.768,54
5,50% 99,76 1.868,30
5,50% 105,39 1.973,69
5,50% 111,33 2.085,02
5,50% 117,61 2.202,63
5,50% 124,25 2.326,87 ετος 10...

Αρα 157,5-40 απο τη διαφορά τόκων πάμε στα 117 ευρώ το χρόνο..
Και απόσβεση σε 15 χρόνια πλέον, χωρίς βλάβες κλπ, κλπ..
οπου οι τόκοι θα έχουν πάει στα 172 ευρώ το χρόνο, και απόσβεση δε θα έχει γίνει,
και πάμε στην εικοσαετία, όπου πλέον χάνεις και περισσότερα χρήματα απο την αποδοτική
αυτή επένδυση..
Και όλα αυτά με δεδομένο για βλάβες μηδέν..
Περαστικά...

Συμπέρασμα..
Η Ελλάδα έχει χρεοκοπήσει, επειδή κανένας δεν είναι ικανός για μια απλή αριθμητική πράξη
υπολογίζοντας 5 βασικές παραμέτρους..
μου εφτιαξες την μερα!!!! μετα απο ενα κουραστικο ΣΚ , μπαινω και διαβαζω το παραπανω!
θεος!!!! 2 λεπτα κλέψιμο απο εκει, 5 λεπτα κλεψιμο απο την αλλη, τσουκου-τσουκου τα εφερες τα μετρα σου! RESPECT!!!!

και εισαι ο μοναδικος και φοβερος κατοχος Ε46 με βαρος 1400 κιλα με 2λιτρο μοτερ με μεση καταναλωση 6 λιτρα! ουτε η ιδια η bmw δνε το ξερει! τους το εχεις πει ποτε?
για στειλε τους κανενα e-mail δεν ξερεις ποτε τι μπορει να συμβει!

6 litra! μεση καταναλωση!!! δλδ εαν βαλω αυτο το μοτερ στο Ε30 μου, που ειναι και 200kg ποιο ελαφρυ θα πεσω στα 5 λιτρα μεση? ? ? δλδ με 5 λιτρα βενζινη θα κανω 100 κμ? τι λε ρε παιδι μου? ? ? δλδ 5 X 1,80 το λιτρο μας κανει 9 ευρω!!! δλδ εαν το κανω LPG θα θελω (υπολογιζω τωρα! μην μου μηλατε!..................) 5.8 ευρω για να κανω 100 κμ!!!!!!

πσσσσσσσσσσ!!!!!!!! τρεχωωωωωωω! να προλαβω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


περα απο την πλακα!
εαν κανεις μεσα στην αθηνα 1000κμ οπως λες (μεσα στην αθηνα ετσι! οχι περα-δωθε την αττικη οδο με 80 κμ και να λες "ναι καιω 6 λιτρα μεσα στην αθηνα") με ΕΝΑ ρεζερβουαρ, απλα θα σου χαρισω το Ε30 μου + δωρο το ενα VW Polo , και μια βραδυα απο μενα μπουζουκια-ρεμπτικο-heavy metal οτι τελος παντων μουσικη ακους, δορο απο εμενα μια βραδυα ΟΠΟΥ θες!!!!
:dance:

rapid_fast
02-04-12, 19:32
περα απο την πλακα!
εαν κανεις μεσα στην αθηνα 1000κμ οπως λες (μεσα στην αθηνα ετσι! οχι περα-δωθε την αττικη οδο με 80 κμ και να λες "ναι καιω 6 λιτρα μεσα στην αθηνα") με ΕΝΑ ρεζερβουαρ, απλα θα σου χαρισω το Ε30 μου + δωρο το ενα VW Polo , και μια βραδυα απο μενα μπουζουκια-ρεμπτικο-heavy metal οτι τελος παντων μουσικη ακους, δορο απο εμενα μια βραδυα ΟΠΟΥ θες!!!!
:dance:
Μέσα στην Αθήνα έχω 8,2 μετρημένο πολλές φορές..
Κυρίως μέσα στην Ν Ιωνία, την Αγ. Παρασκευή αλλά και με προεκτάσεις προς κηφισίας και Ερ. Ντινάν..
Μπορεί να είναι οι μέρες που έρχομαι, μπορεί και οι ώρες, τι να πώ..
Πάντως 1000 χλμ μέσα στην πόλη, δύσκολο να τα κάνω με ένα ρεζερβουάρ..
Ποτέ δεν ξέρεις όμως, είναι μια καλή πρόκληση της επιστήμης!!!

Dimitris ///M
02-04-12, 23:06
Αυτή τη νοοτροπία να μην είχατε τι θα πεί η BMW και τι λέει ο Άγγλος του top gear........

Έλεος ρε παιδιά δηλαδή ένας άνθρωπος που ξέρει καλά το αμάξι του και το πηγαίνει νορμάλ και δεν καίει παραπάνω καύσιμο είναι περίεργο?

Bassakos
02-04-12, 23:06
Ποτέ δεν ξέρεις όμως, είναι μια καλή πρόκληση της επιστήμης!!!:icon_pai:


βαζω καφε και τσιγαρα (εαν καπνιζεις) και φυγαμε!!!

Bassakos
02-04-12, 23:16
Αυτή τη νοοτροπία να μην είχατε τι θα πεί η BMW και τι λέει ο Άγγλος του top gear........

Έλεος ρε παιδιά δηλαδή ένας άνθρωπος που ξέρει καλά το αμάξι του και το πηγαίνει νορμάλ και δεν καίει παραπάνω καύσιμο είναι περίεργο?

ποιος τους χ@ζει τους αγγλους του Τοπ, για καμια πιτσα με φιλους ειναι αψογοι
αλλα εως εκει! :friday:

gsova
03-04-12, 08:31
Το καλύτερο που έχω δει στην Αθήνα σε νορμάλ περίοδο (όχι δηλαδή Αύγουστο κλπ), είναι 9.9 με 10.1 με το 518. Και το ξέρω γιατί γέμιζα πάντα τέρμα και μηδένιζα χιλιόμετρα (τότε που το χρησιμοποιούσα καθημερινά, γιατί τώρα παίζει Μετρό). Τον Αύγουστο έχω δει και 9.1/100, αλλά μόνο τότε. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όσο μαλακά κι αν το πηγαίνεις και μόνο το σταμάτα-ξεκίνα στην πόλη σου ανεβάζει 2-3 λίτρα την κατανάλωση. Πραγματικά έχω μπεί στη νοοτροπία να βάζω νεκρά, να προβλέπω πότε θα ανοίξει το φανάρι και να μη το φρενάρω μέχρι εκεί για να μην αναγκαστώ να σταματήσω τελείως και να βάλω 1η... αλλά ΟΚ, κάπου θα σταματήσεις δε γίνεται. Με αυτές τις "τεχνικές" βγάζω 600 - 650 χλμ Αθήνα με γέμισμα (το E34 έχει 81 λίτρα, εγώ από το λαμπάκι γεμίζω περίπου 65-66 λίτρα).

M535 E28
03-04-12, 09:33
εχθές γύρισα από πενθήμερο επαγγελματικό ταξίδι στην καλαμάτα-πύλο-αγ νικόλαο
Ε39 530: 70 λίτρα --> 894 χιλιόμετρα και είχα λίγες αναθυμιάσεις ακόμα :rockon:
με τέτοια κατανάλωση στο 3λιτρο δε βρίσκω λόγο να βάλω υγραέριο..

όμως: στο jeep compass που καίει 13-14 λίτρα χαλαρά, έβαλα υγραέριο και ηρέμησε η τσέπη μου
όλα είναι σχετικά λοιπόν..

ditris
03-04-12, 09:52
εχθές γύρισα από πενθήμερο επαγγελματικό ταξίδι στην καλαμάτα-πύλο-αγ νικόλαο
Ε39 530: 70 λίτρα --> 894 χιλιόμετρα και είχα λίγες αναθυμιάσεις ακόμα :rockon:
με τέτοια κατανάλωση στο 3λιτρο δε βρίσκω λόγο να βάλω υγραέριο..

όμως: στο jeep compass που καίει 13-14 λίτρα χαλαρά, έβαλα υγραέριο και ηρέμησε η τσέπη μου
όλα είναι σχετικά λοιπόν..
Δηλαδή 7,8 λίτρα/100χλμ καινε τα 3λιτρα και ειδικά η βαριά σειρά 5!Φυσικά περιφερειακό όπως καταλαβαίνω και με ταχύτητες 110 να φανταστώ κ κρυμμενος πίσω απο φορτηγα να μην εχουμε κ αεροδυναμικες απώλειες!Και το γκαζι το παταμε όπως χαιδευουμε κεφαλακι νεογεννητου, ε?!Στην πόλη η καταναλωση πως είναι?Και όταν λέμε πολη εννοουμε 100% πόλη κ όχι 10% πόλη και 90% περιφερειακο κ να τα παρουσιαζουμε ως 100% πόλη όπως κάνουν πολλοί!

M535 E28
03-04-12, 10:13
Δηλαδή 7,8 λίτρα/100χλμ καινε τα 3λιτρα και ειδικά η βαριά σειρά 5!Φυσικά περιφερειακό όπως καταλαβαίνω και με ταχύτητες 110 να φανταστώ κ κρυμμενος πίσω απο φορτηγα να μην εχουμε κ αεροδυναμικες απώλειες!Και το γκαζι το παταμε όπως χαιδευουμε κεφαλακι νεογεννητου, ε?!Στην πόλη η καταναλωση πως είναι?Και όταν λέμε πολη εννοουμε 100% πόλη κ όχι 10% πόλη και 90% περιφερειακο κ να τα παρουσιαζουμε ως 100% πόλη όπως κάνουν πολλοί!

καλό είναι να μην ειρωνευόμαστε
δεν έχω κανέναν λόγο να πω ψέμματα
ναι 7,8 λίτρα/100χλμ με ταχύτητες 100-130 στην εθνική, με αρκετές αποστάσεις επαρχιακού ορεινού δικτύου και 3 μέρες κίνησης μέσα στην καλαμάτα
και δεν κρύβομαι πίσω από φορτηγά
επίσης δεν βλέπω που είναι το κακό να χαϊδεύεις το γκάζι
ναι χαϊδεύω το γκάζι φίλε γιατί με ενδιαφέρει η οικονομία
100% πόλη 10,5-11,5 λίτρα...ναι, χαιδεύοντας το γκάζι

απέναντι από το σπίτι μου ένας φίλος έχει Ε39 2,2 και κατανάλωση 16-17 λίτρα
αυτό σημαίνει ότι τα 2,2 καίνε τόσο; ή μήπως ότι δεν ξέρει πότε να πατάει γκάζι και πότε όχι;

gsova
03-04-12, 10:18
100% πόλη 10,5-11,5 λίτρα...ναι, χαιδεύοντας το γκάζι

Σοβαρά μιλάς; :bugeye:

1 με 1,5 λίτρο παραπάνω το 3-λιτρο στην πόλη από το δικό μου; Λιποθυμώ... αν δεν ήταν τα τέλη και οι ασφάλειες το είχα πάρει χθές να μετακινώ την οικογένεια με το τάνκς... άτιμο κράτος!

Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, άλλες τεχνολογίες έχει η E39 530 (πολυβάλβιδη, βάλβετρόνικ) που το δικό μου 20-ετίας ούτε στον ύπνο του.

M535 E28
03-04-12, 10:24
φυσικά μπορώ να πάω την κατανάλωση πολύ ψηλά
να κάνω τον ταρζαν στην εθνική και να λιώνω το γκάζι από φανάρι σε φανάρι
εκτός από ανούσιο, δε θα είναι ενδεικτικό για τη δυνατότητα του κινητήρα να κάνει οικονομία

Bassakos
03-04-12, 10:38
...να προβλέπω πότε θα ανοίξει το φανάρι και να μη το φρενάρω μέχρι εκεί για να μην αναγκαστώ να σταματήσω τελείως και να βάλω 1η...

σωστος! σε διαδρομες που κανω στανταρ, εχω μαθει τα φαναρια και τρεχω ακριβως οσο χρειαζετε ετσι ωστε εως να φτασω στο επομενο φαναρι, αυτο να ειναι πρασινο ,να εχουν ξεκινησει και τα αμαξια που περιμενουν σε αυτο ετσι ωστε να μην χρειαστει να φρεναρω και να επιταχυνω μετα

peter79
03-04-12, 10:39
Ε90 320si

το αυτοκίνητο κινείται αποκλειστικά μέσα στην πόλη
κατανάλωση 13-15 λίτρα /100 με πολύ νορμάλ οδήγηση.

στην εθνική το φέρνει κάπου στα 11 λίτρα/100

την ίδια διαδρομή με Ε90 316 Ed την έκανα με 9,7 λίτρα/100

gsova
03-04-12, 10:43
σωστος! σε διαδρομες που κανω στανταρ, εχω μαθει τα φαναρια και τρεχω ακριβως οσο χρειαζετε ετσι ωστε εως να φτασω στο επομενο φαναρι, αυτο να ειναι πρασινο ,να εχουν ξεκινησει και τα αμαξια που περιμενουν σε αυτο ετσι ωστε να μην χρειαστει να φρεναρω και να επιταχυνω μετα

Ναί αλλά δεν είναι τραγικό που μας φτάσανε σε αυτό το σημείο; Θέλω να πώ το να έχεις ένα αμάξι με κατανάλωση γύρω στα 10λτ/100 δεν ήταν καμμιά φοβερή πολυτέλεια πρό ΔΝΤ. Αλλά με την αμόλυβδη στο 1,80 πλέον το αμάξι παρκάρισε (δηλαδή, το χρησιμοποιώ για να πηγαίνω μέχρι το Μετρό). Θα μου πείς, ρε φίλε... καλύτερα περπατάς και λίγο, χρησιμοποιείς και τα ΜΜΜ, θεωρητικά βελτιώνεις την ποιότητα ζωής σου. Θέλω όμως να μετακινήσω λίγο το όχημα μου και το σκέφτομαι πλέον... και θεωρητικά αποκαλούμαι και car enthusiast... το έχω στην πυλωτη και το πλένω :angryfire

gsova
03-04-12, 10:47
Ε90 320si

το αυτοκίνητο κινείται αποκλειστικά μέσα στην πόλη
κατανάλωση 13-15 λίτρα /100 με πολύ νορμάλ οδήγηση.

στην εθνική το φέρνει κάπου στα 11 λίτρα/100


Πάρα πολύ σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα για την πόλη, αλλά είναι και το "ειδικό" της κατασκευής. Στη εθνική όμως πάνω από 10λτ/100; Με οικονομικό τρόπο ή γκαζομένος (>150/160 χαω);


την ίδια διαδρομή με Ε90 316 Ed την έκανα με 9,7 λίτρα/100

Κι αυτό μου κάνει εντύπωση... θα περίμενα το 316Ed με τις τεχνολογίες που έχει να είναι σίγουρα πιό κάτω από τα 9λτ/100 στην πόλη... τελικά το μάρκετινγκ κάνει θαύματα! :gaysex:

rapid_fast
03-04-12, 11:14
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όσο μαλακά κι αν το πηγαίνεις και μόνο το σταμάτα-ξεκίνα στην πόλη σου ανεβάζει 2-3 λίτρα την κατανάλωση. Πραγματικά έχω μπεί στη νοοτροπία να βάζω νεκρά, να προβλέπω πότε θα ανοίξει το φανάρι και να μη το φρενάρω μέχρι εκεί για να μην αναγκαστώ να σταματήσω τελείως και να βάλω 1η.

Νεκρό=μεγάλη κατανάλωση καυσίμου..

oldcarskickass
03-04-12, 11:30
Εγώ μαζί σου είμαι...
Εμένα 30 λίτρα (μισό ρεζερβουάρ), μου φτάνει και μου περισσεύει για 500 χιλιόμετρα..
Ενα ρεζερβουάρ (60 είναι νομίζω) μου βγάζει 1000 χιλιόμετρα..
Δες και την εικόνα, και πατάω εκείνη τη στιγμή, δεν πάω χαλαρά...
Με δεδομένο οτι κάνω 15.000 χιλιόμετρα το χρόνο, ξοδεύω
15*102=1530 ευρώ βενζίνη..
Αν είχα αέριο θα ξόδευα
15*70,56=1058,4 ευρω..
Θα είχα κέρδος 1530-1058,4=472 ευρώ..
Στη δευτερη περίπτωση βέβαια, θα χρειαζόταν να ξοδέψω και βενζίνη για την εκκίνηση
και την προθέρμανση του οχήματος (περίπου 3% είναι το στάνταρ νομίζω άρα 46 ευρώ)
Αρα το κέρδος είναι 472-46=426 ευρώ..
Τοποθετώντας σύστημα των 1420 ευρώ, θα έκανα απόσβεση σε
1420/426=3,33 χρόνια..
Μέσα στα οποία θα έχανα 1420*5,5%=78.1 ευρώ τόκους..
Αρα το κέρδος μου είναι 426-78,1=347 ευρώ.. και η απόσβεση πάει στα 4 χρόνια...
Ε, όχι ρε φίλε, συγγνώμη για 347 ευρώ το μήνα, ή 28 ευρώ το μήνα, ή 0,9 ευρώ τη μέρα
(και αυτό απο τον τέταρτο χρόνο και μετά, και όχι εξαρχής)
δεν κάνω τρύπες και ζημία στο αυτοκίνητο ούτε κάθομαι να ασχοληθώ..
Ούτε έχω την όρεξη και κυρίως τα χρήματα να τρέχω στα βενζινάδικα 3πλάσιες φορές
απο ότι τώρα, ούτε έχω το χρόνο και τα χρήματα να περιμένω 4 φορές περισσότερο
για να γεμίσω..
Τα έχεις υπολογίσει άραγε??
4 λεπτά τα 60 λίτρα για να βάλεις βενζίνη.
6 λεπτά να πάς στο βενζινάδικο, 12 με επιστροφή..
LPG δεν έχει μέσα στην πόλη, πρέπει να βγώ λίγο εκτός, κάπου στο 10 λεπτο.. 20 με επιστροφή.. και 4,5 λεπτά για πλήρωση μιας δεξαμενής (θέλεις 2 γεμίσματα για να
πιάσεις την αυτονομία της βενζίνης..)
άρα, 12+4=16 λεπτά Χ 15 φορές το χρόνο=240 λεπτά=4 ώρες το χρόνο τρώμε στα
βενζινάδικα..
Αέριο
20+4,5=24,5 Χ 30 φορές το χρόνο=735 λεπτά..
735-240=495 λεπτά έξτρα στο γκαζάδικο.. ή 8,25 ώρες έξτρα.. ή ένα μεροκάματο έξτρα..
ή 100 ευρώ περισσότερα (για εμένα) σε χαμένο χρόνο..
Τι μου αφήνει στο τέλος σαν κέδρος το LPG??
347-100=247 ευρώ το χρόνο..
Απόσβεση σε 7 χρόνια και μετά εισροή χρημάτων για να έχω κέρδος πραγματικό
και όχι εικονικό..
(Ασχέτως αν θα έχω το αυτοκίνητο μου μετά απο 5 χρόνια, ή όχι)
Και αυτό με βλάβες μηδέν, τοσο του συστήματος LPG, όσο και του κινητήρα,
απο βλάβες που προκάλεσε το LPG (Αν προκάλεσε.. εγώ λέω δε θα προκαλέσει)
Στα 7 χρόνια πρέπει όμως να περάσω 3 φορές ΚΤΕΟ..
Και πρέπει να έχω μαζί μου και χαρτί απο τον εγκαταστάτη, οτι το σύστημα είναι
σωστό.. Αλλοι το δίνουν τζάμπα, άλλοι με 25 ευρώ..
Επιπρόσθετα, κάθε 20.000 χιλιόμετρα, πρέπει να κάνω και έλεγχο το LPG..
(Αλλα 50 ευρώ το χρόνο)
Ομοίως κάθε 10 χρόνια πρέπει να αλλάξω και δεξαμενή (400 ευρώ)
Στο έτος λοιπόν, έχω τα εξής πρόσθετα..
1) 25/2=12 ευρω το χαρτάκι
2) 50Χ15/20=37,5 ευρώ το σέρβις (αναλογικά στα 15000)
3) 40 ευρώ η δεξαμενή..
τι μένει σαν κέρδος??
247-12=235
235-37,5=197,5
197,5-40=157,5 ευρώ το χρόνο..
ή με άλλα λόγια απόσβεση σε 10 χρόνια...
Εντωμεταξύ, αν τα 1420 ευρώ τα είχα στην τράπεζα και τα τόκιζα,
σε 10 χρόνια θα είχα μεγαλύτερο κεφάλαιο, και μεγαλύτερο ποσό τόκων..
5,50% 80,10 1.500,10 ετος 2
5,50% 84,62 1.584,72 ετος 3
5,50% 89,39 1.674,11 ετος 4
5,50% 94,43 1.768,54
5,50% 99,76 1.868,30
5,50% 105,39 1.973,69
5,50% 111,33 2.085,02
5,50% 117,61 2.202,63
5,50% 124,25 2.326,87 ετος 10...

Αρα 157,5-40 απο τη διαφορά τόκων πάμε στα 117 ευρώ το χρόνο..
Και απόσβεση σε 15 χρόνια πλέον, χωρίς βλάβες κλπ, κλπ..
οπου οι τόκοι θα έχουν πάει στα 172 ευρώ το χρόνο, και απόσβεση δε θα έχει γίνει,
και πάμε στην εικοσαετία, όπου πλέον χάνεις και περισσότερα χρήματα απο την αποδοτική
αυτή επένδυση..
Και όλα αυτά με δεδομένο για βλάβες μηδέν..
Περαστικά...

Συμπέρασμα..
Η Ελλάδα έχει χρεοκοπήσει, επειδή κανένας δεν είναι ικανός για μια απλή αριθμητική πράξη
υπολογίζοντας 5 βασικές παραμέτρους..


Ρε συ Πάνο τον παράγοντα ΠΑΣΟΚ και κυβέρνηση Παπαδήμου γιατί δεν τον έβαλες; Και είναι και τόσο αποτελεσματικός που δεν θέλει κάν πολλαπλασαστικό παράγοντα.

Ο χοντρός γελάει πάντα τελευταία (ρώτα και τον ΓΑΠ), μάθε μπαλίτσα:kissass:
.....όποιος θέλει μικρή κατανάλωση και πολλά κυβικά, η λύση είναι μονόδρομος: Diesel

.....όποιος θέλει πατέντες, βάζει υγραέρια, υδρογόνα, ηλιακούς θερμοσίφωνες κτλ....

:whip::whip:

Diesel diesel diesel ακόμα και στο μπλέντερ (θα μας πάθει εγκεφαλικό ο rapid)
Πατέντα ο ηλιακός θερμοσίφωνας; Ο ηλιακός θερμοσίφωνας στην ελλάδα είναι ΑΠΛΑ must.
Νεκρό=μεγάλη κατανάλωση καυσίμου..

Ταχύτητα σε μεγάλη κατωφέρεια = φρενάρισμα όμως, άρα λιγότερα χλμ. Ανάλογα την διάρκεια και την κλίση της κατηφόρα (Ακόμα και στροφές να έχει, είναι άλλο θέμα αυτό, στο κράτημα) ίσως και να συμφέρει η χρήση νεκράς.

120ihatch
03-04-12, 13:28
Σοβαρά μιλάς; :bugeye:

1 με 1,5 λίτρο παραπάνω το 3-λιτρο στην πόλη από το δικό μου; Λιποθυμώ... αν δεν ήταν τα τέλη και οι ασφάλειες το είχα πάρει χθές να μετακινώ την οικογένεια με το τάνκς... άτιμο κράτος!

Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, άλλες τεχνολογίες έχει η E39 530 (πολυβάλβιδη, βάλβετρόνικ) που το δικό μου 20-ετίας ούτε στον ύπνο του.


Ακριβώς παιδιά, η τεχνολογία έχει κάνει τα μοτέρ πιο αποδοτικά.
Αποδοτικότερα μοτέρ, χαμηλή αεροδυναμική αντίσταση, χαμηλή αντίσταση κύλισης των ελαστικών, μακριές σχέσεις με ροπή από χαμηλά και σωστό στήσιμο για να διατηρούμε ταχύτητα σε στροφές χωρίς να πατάμε φρένο όπου είναι δυνατό, συμβάλλουν στην χαμηλή κατανάλωση. (και το βάρος βέβαια - και η σειρά 1 είναι πιο ελαφριά)


Με το 318i e30 έκαιγα πολλή βενζίνη, με το 316 e36 compact έκαιγα τα ίδια σχεδόν στην πόλη αλλά λιγότερο όταν οδηγούσα οικονομικά στην εθνική (καλύτερη αεροδυναμική αλλά σημαντικά μεγαλύτερο βάρος), τώρα με το 120i και το Ν46Β20 η κατανάλωση είναι πολύ-πολύ μικρότερη.
Μη σας φαίνεται περίεργο που συνήθως τα 1600άρια καίνε περισσότερο - αυτό συμβαίνει επειδή ζορίζονται περισσότερο για να κινήσουν το ίδιο σχεδόν βάρος (έλλειψη ροπής χαμηλά).
Βέβαια όταν κάποιος πάει πολύ γρήγορα (στο όριο) μια 330i, τότε αυτή θα κάψει περισσότερο από το 320i αφού τα άλογα που θα αποδόσει το μοτέρ θα είναι πολύ περισσότερα..... δεν συμβαίνει το ίδιο όταν και τα δύο οδηγούνται οικονομικά...


Υ.Γ να προσθέσω και εγώ ότι ο φίλος που βάζει νεκρά ενώ το αυτοκίνητο κινείται καίει περισσότερη βενζίνη - όταν έχουμε την κατάλληλη ταχύτητα στο κιβώτιο τότε ο κινητήρας ψεκάζει λιγότερη βενζίνη ή και καθόλου (injection) αφού γυρίζει με τη βοήθεια της ορμής του αυτοκινήτου. (όταν είναι στο ρελαντί, ο κινητήρας δουλεύει καταναλώνοντας μόνο καύσιμο και όχι μέρος της κινητικής ενέργειας του αυτοκινήτου)

Driver M
03-04-12, 13:49
Νεκρό=μεγάλη κατανάλωση καυσίμου..
Γύρω στα 2λ/100 χλμ καίει με νεκρά.
Δεν τη λες και μεγάλη κατανάλωση.
Ιδίως αν είσαι σε ίσιο ή σχετικά ανηφορικό δρόμο όπου με 5η κάνεις λιγότερη απόσταση απ'ότι με νεκρά, τότε μπορεί να συμφέρει και περισσότερο η νεκρά.

Γενικά, σε κατηφορικό δρόμο και με πάνω από 2000 στροφές περίπου συμφέρει η 5η.
Αλλά όχι ότι και με νεκρά έχει καμια τρελή κατανάλωση.

Στο ρελαντί πάντως, ο μεγάλος κυβισμός παίζει επίσης αρνητικό ρόλο στην κατανάλωση.
Και στην πόλη συνεχώς είσαι στο ρελαντί.

120ihatch
03-04-12, 14:12
Γύρω στα 2λ/100 χλμ καίει με νεκρά.
Δεν τη λες και μεγάλη κατανάλωση.
Ιδίως αν είσαι σε ίσιο ή σχετικά ανηφορικό δρόμο όπου με 5η κάνεις λιγότερη απόσταση απ'ότι με νεκρά, τότε μπορεί να συμφέρει και περισσότερο η νεκρά.

Γενικά, σε κατηφορικό δρόμο και με πάνω από 2000 στροφές περίπου συμφέρει η 5η.
Αλλά όχι ότι και με νεκρά έχει καμια τρελή κατανάλωση.

Στο ρελαντί πάντως, ο μεγάλος κυβισμός παίζει επίσης αρνητικό ρόλο στην κατανάλωση.
Και στην πόλη συνεχώς είσαι στο ρελαντί.


Αδόκιμος ο όρος της πρώτης φράσης.
Όταν το αυτοκίνητο έχει νεκρά, τότε τα lts/100km μεταβάλλονται ανάλογα με τα km/hour με τα οποία κινείται το όχημα.

Ο σωστός όρος είναι lts/hour όταν μιλάμε για νεκρά.

Dimpas
03-04-12, 14:27
Αυτοκίνητο με ΧΑΩ αλλά με ΝΕΚΡΑ είναι σαν φτερό στον άνεμο !

Ποτέ δεν θα το έκανα ! Ούτε στον εχθρό μου !

Αλήθεια έχετε δει φορτηγατζήδες να βάζουν Νεκρά στις κατηφόρες ????

Άσε που καίει και παραπάνω ! ( εκτώς από τα καρμπυρατεράτα )

ditris
03-04-12, 15:41
καλό είναι να μην ειρωνευόμαστε
δεν έχω κανέναν λόγο να πω ψέμματα
ναι 7,8 λίτρα/100χλμ με ταχύτητες 100-130 στην εθνική, με αρκετές αποστάσεις επαρχιακού ορεινού δικτύου και 3 μέρες κίνησης μέσα στην καλαμάτα
και δεν κρύβομαι πίσω από φορτηγά
επίσης δεν βλέπω που είναι το κακό να χαϊδεύεις το γκάζι
ναι χαϊδεύω το γκάζι φίλε γιατί με ενδιαφέρει η οικονομία
100% πόλη 10,5-11,5 λίτρα...ναι, χαιδεύοντας το γκάζι

απέναντι από το σπίτι μου ένας φίλος έχει Ε39 2,2 και κατανάλωση 16-17 λίτρα
αυτό σημαίνει ότι τα 2,2 καίνε τόσο; ή μήπως ότι δεν ξέρει πότε να πατάει γκάζι και πότε όχι;
Ξεκινώ με αυτά πούναι bold -->η bmw σύμφωνα με το εγχειρίδιο χρήστη της(bmw E39 530 M54) δίνει βάρος 1540 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 7,4 λίτρα μικτό κύκλο 9,3 λίτρα και αστικό κύκλο 13,1 λίτρα. Όπως γνωρίζεις μόνο στα όνειρα συμβαίνουν αυτά που υπόσχεται ο κατασκευαστής ως προς την κατανάλωση!K εσύ μας αναφέρεις 7,8 λίτρα/100χλμ με ταχύτητες 100-130 στην εθνική, με αρκετές αποστάσεις επαρχιακού ορεινού δικτύου(που σίγουρα έχει πολλά ανεβάσματα-κατεβασματα ταχυτητων, άρα κάψιμο βενζίνης!) και 3 μέρες κίνησης μέσα στην καλαμάτα.Δηλαδή αν δεν κινούσουν κ στην πόλη πόσο θακαιγες?

Παραθέτω για ευνόητους λόγους μη συμβαδισμού θεωρίας-υπόσχεσης κατασκευαστή με πράξη-αληθινές συνθήκες αντίστοιχα στοιχεία(σύμφωνα με bmw) για τη σειρά Ε46 sedan
Ε46 sedan 316 M43 102ps -->βάρος 1285 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 5,7 λίτρα μικτό κύκλο 7,8 λίτρα και αστικό κύκλο 11,3 λίτρα.
Ε46 sedan 318 M43 118ps -->βάρος 1285 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 6,1 λίτρα μικτό κύκλο 7,9 λίτρα και αστικό κύκλο 11 λίτρα. Οι 4 τροχοί σε τεύχος εν έτη 2000 μέτρησαν μεση κατανάλωση 11,2 λίτρα!
Ε46 sedan 320 M52 150ps -->βάρος 1365 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 6,8λίτρα μικτό κύκλο 8,9 λίτρα και αστικό κύκλο 12,5 λίτρα. Οι 4 τροχοί σε τεύχος εν έτη 2000 μέτρησαν μεση κατανάλωση 14,6 λίτρα!
Ε46 sedan 330 M54 231ps -->βάρος 1430 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 6,9λίτρα μικτό κύκλο 9,1 λίτρα και αστικό κύκλο 12,8 λίτρα. Οι 4 τροχοί σε τεύχος εν έτη 2001μέτρησαν μεση κατανάλωση 16 λίτρα!

Επίσης για να σου διαψεύσω πόσο διαφέρουν οι καταναλώσεις που υπόσχεται ο κατασκευαστής(π.χ bmw) σου παραθέτω προσφατες μετρησεις(απο σύγχρονα αυτοκινητα τελευταίας τεχνολογίας) που έκανε το περιοδικό 4τροχοι:
M3 E92 4TΡOXOI 494 μέση κατανάλωση 16,4λίτρα τη στιγμή που η bmw υπόσχεται 12,4 λίτρα για μικτες συνθήκες! 4 λίτρα απόκλιση θεωρίας με πράξη φίλε μου!
Οι 4 τροχοί μετρησαν ελάχιστη κατανάλωση στο ίδιο αυτοκινητο 13,8 λίτρα και 19,5 λίτρα αντίστοιχα.

νέα 5d 116 136 ps 4TΡOXOI 493μέση κατανάλωση 9,7 λίτρα τη στιγμή που η bmw υπόσχεται 5,5 λίτρα για μικτες συνθήκες! 4,2 λίτρα απόκλιση θεωρίας με πράξη φίλε μου!
νέα 5d 116 170 ps 4TΡOXOI 493μέση κατανάλωση 10,1 λίτρα τη στιγμή που η bmw υπόσχεται 5,8 λίτρα για μικτες συνθήκες! 4,3 λίτρα απόκλιση θεωρίας με πράξη!

oldcarskickass
03-04-12, 15:43
Γύρω στα 2λ/100 χλμ καίει με νεκρά.
Δεν τη λες και μεγάλη κατανάλωση.
Ιδίως αν είσαι σε ίσιο ή σχετικά ανηφορικό δρόμο όπου με 5η κάνεις λιγότερη απόσταση απ'ότι με νεκρά, τότε μπορεί να συμφέρει και περισσότερο η νεκρά.

Γενικά, σε κατηφορικό δρόμο και με πάνω από 2000 στροφές περίπου συμφέρει η 5η.
Αλλά όχι ότι και με νεκρά έχει καμια τρελή κατανάλωση.

Στο ρελαντί πάντως, ο μεγάλος κυβισμός παίζει επίσης αρνητικό ρόλο στην κατανάλωση.
Και στην πόλη συνεχώς είσαι στο ρελαντί.
Στο ρελαντί παίζει ρόλο η ειδική κατανάλωση κάθε κινητήρα, όχι απαραίτητα ο κυβισμός.
Αδόκιμος ο όρος της πρώτης φράσης.
Όταν το αυτοκίνητο έχει νεκρά, τότε τα lts/100km μεταβάλλονται ανάλογα με τα km/hour με τα οποία κινείται το όχημα.

Ο σωστός όρος είναι lts/hour όταν μιλάμε για νεκρά.
:boink:
Αυτοκίνητο με ΧΑΩ αλλά με ΝΕΚΡΑ είναι σαν φτερό στον άνεμο !

Ποτέ δεν θα το έκανα ! Ούτε στον εχθρό μου !

Αλήθεια έχετε δει φορτηγατζήδες να βάζουν Νεκρά στις κατηφόρες ????

Άσε που καίει και παραπάνω ! ( εκτώς από τα καρμπυρατεράτα )

Αυτό που ΔΕΝ καταλαβαίνω είναι το γιατί(και δεν θα το καταλάβω 1)αν δεν κάτσω να το αναλύσω μόνος μου 2)αν κάποιος το εξηγήσει σαν καθηγητής).

Με την άνωθεν λογική τα πιο ασφαλή οχήματα όταν είσαι off γκάζι είναι ΜΟΝΟ τα τετρακίνητα.

Βάζετε νεκρά λοιπόν όπου θεωρείται ότι καίτε λιγότερο, και αν σκοτωθείτε, πρόβλημά σας, έπρεπε να ξέρετε ότι δεν πρέπει να ακούμε τον κάθε τυχαίο από το ίντερνετ.

bimmerm
03-04-12, 16:39
εχει δικιο ο πανος για το νεκρα=αυξημενη καταναλωση.αρκει να παρατηρειτε το μπι-σι.με ταχυτητα μεσα γραφει 0.00.εχει δικιο και ο ντραιβ βεβαια οτι δεν ειναι τρελλη η καταναλωση ,καπου εκει ειναι 2-3.

rapid_fast
03-04-12, 17:02
Ξεκινώ με αυτά πούναι bold -->η bmw σύμφωνα με το εγχειρίδιο χρήστη της(bmw E39 530 M54) δίνει βάρος 1540 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 7,4 λίτρα μικτό κύκλο 9,3 λίτρα και αστικό κύκλο 13,1 λίτρα. Όπως γνωρίζεις μόνο στα όνειρα συμβαίνουν αυτά που υπόσχεται ο κατασκευαστής ως προς την κατανάλωση!K εσύ μας αναφέρεις 7,8 λίτρα/100χλμ με ταχύτητες 100-130 στην εθνική, με αρκετές αποστάσεις επαρχιακού ορεινού δικτύου(που σίγουρα έχει πολλά ανεβάσματα-κατεβασματα ταχυτητων, άρα κάψιμο βενζίνης!) και 3 μέρες κίνησης μέσα στην καλαμάτα.Δηλαδή αν δεν κινούσουν κ στην πόλη πόσο θακαιγες?

Παραθέτω για ευνόητους λόγους μη συμβαδισμού θεωρίας-υπόσχεσης κατασκευαστή με πράξη-αληθινές συνθήκες αντίστοιχα στοιχεία(σύμφωνα με bmw) για τη σειρά Ε46 sedan
Ε46 sedan 316 M43 102ps -->βάρος 1285 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 5,7 λίτρα μικτό κύκλο 7,8 λίτρα και αστικό κύκλο 11,3 λίτρα.
Ε46 sedan 318 M43 118ps -->βάρος 1285 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 6,1 λίτρα μικτό κύκλο 7,9 λίτρα και αστικό κύκλο 11 λίτρα. Οι 4 τροχοί σε τεύχος εν έτη 2000 μέτρησαν μεση κατανάλωση 11,2 λίτρα!
Ε46 sedan 320 M52 150ps -->βάρος 1365 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 6,8λίτρα μικτό κύκλο 8,9 λίτρα και αστικό κύκλο 12,5 λίτρα. Οι 4 τροχοί σε τεύχος εν έτη 2000 μέτρησαν μεση κατανάλωση 14,6 λίτρα!
Ε46 sedan 330 M54 231ps -->βάρος 1430 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 6,9λίτρα μικτό κύκλο 9,1 λίτρα και αστικό κύκλο 12,8 λίτρα. Οι 4 τροχοί σε τεύχος εν έτη 2001μέτρησαν μεση κατανάλωση 16 λίτρα!

Επίσης για να σου διαψεύσω πόσο διαφέρουν οι καταναλώσεις που υπόσχεται ο κατασκευαστής(π.χ bmw) σου παραθέτω προσφατες μετρησεις(απο σύγχρονα αυτοκινητα τελευταίας τεχνολογίας) που έκανε το περιοδικό 4τροχοι:
M3 E92 4TΡOXOI 494 μέση κατανάλωση 16,4λίτρα τη στιγμή που η bmw υπόσχεται 12,4 λίτρα για μικτες συνθήκες! 4 λίτρα απόκλιση θεωρίας με πράξη φίλε μου!
Οι 4 τροχοί μετρησαν ελάχιστη κατανάλωση στο ίδιο αυτοκινητο 13,8 λίτρα και 19,5 λίτρα αντίστοιχα.

νέα 5d 116 136 ps 4TΡOXOI 493μέση κατανάλωση 9,7 λίτρα τη στιγμή που η bmw υπόσχεται 5,5 λίτρα για μικτες συνθήκες! 4,2 λίτρα απόκλιση θεωρίας με πράξη φίλε μου!
νέα 5d 116 170 ps 4TΡOXOI 493μέση κατανάλωση 10,1 λίτρα τη στιγμή που η bmw υπόσχεται 5,8 λίτρα για μικτες συνθήκες! 4,3 λίτρα απόκλιση θεωρίας με πράξη!
Θα σε "αρπάξω" εσένα, και θα σπάσω και πλάκα..
Μικτή κατανάλωση 4 τροχών..
"σπάμε" το αυτοκίνητο σε 0-100, σε ρεπρίζ, σε φρεναρίσματα και
σε μπαντιλίκια για να βγάλουμε καλές φωτογραφίες, και έχουμε την κατανάλωση..
Εσύ λές να πάρει ο κάθε συνάκτης του περιοδικού ένα Μ3 και να μη του σπάσει τα άντερα??
Θές χαλαρά να ανεβάσω την κατανάλωση του αυτοκινήτου μου στα 28 λίτρα/100 εκτός πόλης?? ΜΠΟΡΩ..
Θες να μου φέρεις ένα χιλιαράκι και να σου κάψω 35 λίτρα σε 100 χιλιομετρα?? ΜΠΟΡΩ..
Ετσι απλά πληροφοριακά, το Ε46 με τον Ν46 κινητήρα, και τα 70 νόμιμα χιλιόμετρα
στον παλιό δρόμο Θεσσαλονίκης Βέροιας καίει 4,5-4,6 με πέμπτη..
Μετρημένο δεκάδες φορές..
Οχι μόνο το δικό μου, οποιοδήποτε σαν το δικό μου..

Dim77
03-04-12, 17:57
Ξ
Επίσης για να σου διαψεύσω πόσο διαφέρουν οι καταναλώσεις που υπόσχεται ο κατασκευαστής(π.χ bmw) σου παραθέτω προσφατες μετρησεις(απο σύγχρονα αυτοκινητα τελευταίας τεχνολογίας) που έκανε το περιοδικό 4τροχοι:
M3 E92 4TΡOXOI 494 μέση κατανάλωση 16,4λίτρα τη στιγμή που η bmw υπόσχεται 12,4 λίτρα για μικτες συνθήκες! 4 λίτρα απόκλιση θεωρίας με πράξη φίλε μου!
Οι 4 τροχοί μετρησαν ελάχιστη κατανάλωση στο ίδιο αυτοκινητο 13,8 λίτρα και 19,5 λίτρα αντίστοιχα.

νέα 5d 116 136 ps 4TΡOXOI 493μέση κατανάλωση 9,7 λίτρα τη στιγμή που η bmw υπόσχεται 5,5 λίτρα για μικτες συνθήκες! 4,2 λίτρα απόκλιση θεωρίας με πράξη φίλε μου!
νέα 5d 116 170 ps 4TΡOXOI 493μέση κατανάλωση 10,1 λίτρα τη στιγμή που η bmw υπόσχεται 5,8 λίτρα για μικτες συνθήκες! 4,3 λίτρα απόκλιση θεωρίας με πράξη!

Δημήτρη, άστην την κατανάλωση των 4Τ και λοιπών περιοδικών...

Το 523 που πήρα και έκανε εύκολα 9.9 lt/100km μέση κατανάλωση, στους 4Τ έγραφε min 9.8 max 14 με μέση 13+....

To E46 318i N42B20 το έβγαζαν 10.0 μέση....χαχαχα

Κάνουν δοκιμές diesel τώρα και βγάζουν μέσες βενζινοκίνητων...

Καλά-χρυσά δε λέω (τα περιοδικά και ειδικά οι 4Τ)...αλλά στην μέτρηση κατανάλωσης μην τα κοιτάς.

M535 E28
03-04-12, 18:29
Ξεκινώ με αυτά πούναι bold -->η bmw σύμφωνα με το εγχειρίδιο χρήστη της(bmw E39 530 M54) δίνει βάρος 1540 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 7,4 λίτρα μικτό κύκλο 9,3 λίτρα και αστικό κύκλο 13,1 λίτρα. Όπως γνωρίζεις μόνο στα όνειρα συμβαίνουν αυτά που υπόσχεται ο κατασκευαστής ως προς την κατανάλωση!K εσύ μας αναφέρεις 7,8 λίτρα/100χλμ με ταχύτητες 100-130 στην εθνική, με αρκετές αποστάσεις επαρχιακού ορεινού δικτύου(που σίγουρα έχει πολλά ανεβάσματα-κατεβασματα ταχυτητων, άρα κάψιμο βενζίνης!) και 3 μέρες κίνησης μέσα στην καλαμάτα.Δηλαδή αν δεν κινούσουν κ στην πόλη πόσο θακαιγες?

Παραθέτω για ευνόητους λόγους μη συμβαδισμού θεωρίας-υπόσχεσης κατασκευαστή με πράξη-αληθινές συνθήκες αντίστοιχα στοιχεία(σύμφωνα με bmw) για τη σειρά Ε46 sedan
Ε46 sedan 316 M43 102ps -->βάρος 1285 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 5,7 λίτρα μικτό κύκλο 7,8 λίτρα και αστικό κύκλο 11,3 λίτρα.
Ε46 sedan 318 M43 118ps -->βάρος 1285 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 6,1 λίτρα μικτό κύκλο 7,9 λίτρα και αστικό κύκλο 11 λίτρα. Οι 4 τροχοί σε τεύχος εν έτη 2000 μέτρησαν μεση κατανάλωση 11,2 λίτρα!
Ε46 sedan 320 M52 150ps -->βάρος 1365 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 6,8λίτρα μικτό κύκλο 8,9 λίτρα και αστικό κύκλο 12,5 λίτρα. Οι 4 τροχοί σε τεύχος εν έτη 2000 μέτρησαν μεση κατανάλωση 14,6 λίτρα!
Ε46 sedan 330 M54 231ps -->βάρος 1430 κιλά και απο κατανάλωση: εκτός πόλης 6,9λίτρα μικτό κύκλο 9,1 λίτρα και αστικό κύκλο 12,8 λίτρα. Οι 4 τροχοί σε τεύχος εν έτη 2001μέτρησαν μεση κατανάλωση 16 λίτρα!

Επίσης για να σου διαψεύσω πόσο διαφέρουν οι καταναλώσεις που υπόσχεται ο κατασκευαστής(π.χ bmw) σου παραθέτω προσφατες μετρησεις(απο σύγχρονα αυτοκινητα τελευταίας τεχνολογίας) που έκανε το περιοδικό 4τροχοι:
M3 E92 4TΡOXOI 494 μέση κατανάλωση 16,4λίτρα τη στιγμή που η bmw υπόσχεται 12,4 λίτρα για μικτες συνθήκες! 4 λίτρα απόκλιση θεωρίας με πράξη φίλε μου!
Οι 4 τροχοί μετρησαν ελάχιστη κατανάλωση στο ίδιο αυτοκινητο 13,8 λίτρα και 19,5 λίτρα αντίστοιχα.

νέα 5d 116 136 ps 4TΡOXOI 493μέση κατανάλωση 9,7 λίτρα τη στιγμή που η bmw υπόσχεται 5,5 λίτρα για μικτες συνθήκες! 4,2 λίτρα απόκλιση θεωρίας με πράξη φίλε μου!
νέα 5d 116 170 ps 4TΡOXOI 493μέση κατανάλωση 10,1 λίτρα τη στιγμή που η bmw υπόσχεται 5,8 λίτρα για μικτες συνθήκες! 4,3 λίτρα απόκλιση θεωρίας με πράξη!

τώρα τί να σου πω...
ειλικρινά ώρες ώρες μετανιώνω που γράφω
ρε άνθρωπε τί δεν καταλαβαίνεις;
γέμισα το ρεζερβουάρ 70 λίτρα και πήγαινα μέχρι που σχεδόν έμεινα με αναθυμιάσεις βενζίνης. το οδόμετρο έγραψε 894 χλμ.
άνετα σε παρόμοια ταξίδια έχω από 8,2-8,7 λίτρα...αυτή τη φορά το προσπάθησα και έπεσε κι άλλο.
ήμουν τόσο χαρούμενος που όταν γύρισα το είπα στην κοπέλα μου...το γράφω εδώ κι αμέσως αμφισβήτηση
ναι μπήκα να παραπλανήσω τους αναγνώστες και να αποθεώσω το αμάξι μου...εμπρός πάρτε όλοι 530
ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΤΟΣΟ ΕΙΤΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ
είναι η βενζίνη που πληρώνω κι όχι οι αριθμοί από τα περιοδικά

Dim77
03-04-12, 18:42
:calm: παιδιά...

Η κατανάλωση ταξιδιού που λέει ο M535 E28 είναι λογική για ένα ταξίδι με 110-130 με ήπια οδήγηση χωρίς επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις κλπ περιττή κατανάλωση καυσίμου.

Ο Δημήτρης αγαπάει τα περιοδικά και τις μετρήσεις τους, αλλά στο θέμα της κατανάλωσης...οδηγούν λές και η βενζίνη είναι τσάμπα... (ίσως γιατί είναι χρεώνοντας τη στο περιοδικό).

M535 E28
03-04-12, 18:59
:calm: παιδιά...

Η κατανάλωση ταξιδιού που λέει ο M535 E28 είναι λογική για ένα ταξίδι με 110-130 με ήπια οδήγηση χωρίς επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις κλπ περιττή κατανάλωση καυσίμου.

Ο Δημήτρης αγαπάει τα περιοδικά και τις μετρήσεις τους, αλλά στο θέμα της κατανάλωσης...οδηγούν λές και η βενζίνη είναι τσάμπα... (ίσως γιατί είναι χρεώνοντας τη στο περιοδικό).

δεν υπάρχει κάτι προσωπικό δημήτρη
απλά είναι απογοητευτικό να αντιμετωπίζεσαι ως γραφικός όταν παραθέτεις αληθινά στοιχεία :thumbsdow
πάντως προσκαλώ όποιον θέλει στο επόμενο ταξίδι μου να κάνει μετρήσεις

Dimpas
03-04-12, 19:04
Αυτό που ΔΕΝ καταλαβαίνω είναι το γιατί(και δεν θα το καταλάβω 1)αν δεν κάτσω να το αναλύσω μόνος μου 2)αν κάποιος το εξηγήσει σαν καθηγητής).

Με την άνωθεν λογική τα πιο ασφαλή οχήματα όταν είσαι off γκάζι είναι ΜΟΝΟ τα τετρακίνητα.

Βάζετε νεκρά λοιπόν όπου θεωρείται ότι καίτε λιγότερο, και αν σκοτωθείτε, πρόβλημά σας, έπρεπε να ξέρετε ότι δεν πρέπει να ακούμε τον κάθε τυχαίο από το ίντερνετ.



Άλλο το Off γκάζι , άλλο η Νεκρά στο σαζμάν !

Στην μία οι ρόδες είναι συνδεδεμένες με το μοτέρ και ο οδηγός τις ελέγχει στην άλλη περίπτωση οι ρόδες είναι ελεύθερες και ανεξέλεγκτες !
Ιδίως σε κατηφόρα μεγάλο βάρος και νεκρά και μια πιθανή στροφή οδηγούν σε μια δυσάρεστη οδηγική εμπειρία για τον μέσο οδηγό !

Αν και είμαι καθηγητής δεν θα αναλύσω (Δεν είμαι φυσικός ) γιατί δεν πρέπει να κινούμαστε με νεκρά αλλά μια αναζήτηση στο google θα λύσει τις απορίες σου !
( Απλά η ύπαρξη νεκράς στο σαζμάν αφαιρεί από το σύστημα-αυτοκίνητο την κυριότερη δύναμη την δύναμη του κινητήρα ) .

bmwz3m44
03-04-12, 19:10
το 530 το γεμισες και εκανες 894 χλμ ή εκανες 894χλμ και μετά γέμισες 70 λιτρα?

M535 E28
03-04-12, 19:26
το 530 το γεμισες και εκανες 894 χλμ ή εκανες 894χλμ και μετά γέμισες 70 λιτρα?

το γέμισα και έκανα τα 894χλμ χωρίς να μείνω κιόλας...ίσως να είχα μερικά χλμ ακόμα
όταν γέμισα πήρε 68 λίτρα, το ρεζερβουάρ χωρά 70 λίτρα
ο υπολογιστής ταξιδιού έδειξε 7,9 λίτρα, σχεδόν απόλυτη ακρίβεια

Driver M
03-04-12, 20:01
Αδόκιμος ο όρος της πρώτης φράσης.
Όταν το αυτοκίνητο έχει νεκρά, τότε τα lts/100km μεταβάλλονται ανάλογα με τα km/hour με τα οποία κινείται το όχημα.

Ο σωστός όρος είναι lts/hour όταν μιλάμε για νεκρά.
Έχεις δίκιο εν μέρει.

Αλλά όταν κινείσαι, τότε μόνο δείχνει το οικονομόμετρο την κατανάλωση σου ακόμα και με νεκρά κι αυτό είναι 2-2,5 λίτρα/100χλμ.
Αν είσαι σταματημένος δεν δείχνει κατανάλωση.

Εγώ λοιπόν είπα τι δείχνουν τα trip computer με νεκρά όταν τσουλάει το αμάξι κι αυτά μετρούν σε λ/100χλμ.
Αν θέλουμε να μετρήσουμε γενικά το ρελαντί κι όχι στιγμιαία, τότε πράγματι το σωστό είναι με την ώρα αλλά αυτό δεν υπολογίζεται με το trip computer.

bimmerm
03-04-12, 20:49
σωστα...
ρε παιδες οταν αφηνουμε το γκαζι και το αυτοκινητο εχει ταχυτητα μεσα ,το κραταει και κανουμε οικονομια στα φρενα και το ελεγχουμε καλυτερα. φανταστειτε στην κατηφορα να θελεις να πατησεις αποτομα γκαζι να κανεις μια μανουβρα αναγκης...πως θα το κανεις χωρις ταχυτητα.παντα ταχυτητα μεσα.μαυτην που ανεβαινουμε ,μαυτην κατεβαινουμε και παταμε και λγιο φρενο που και που.
τωρα αν ετσι κανουμε οικονομια η' οχι εχουμε ακουσει πολλες αποψεις που διαφωνουν.

DiMiTrIs_
03-04-12, 21:38
οταν εγω εκανα το καλοκαιρι ταξιδι(πηγαινε-ελα)(εφυγα με φουλ ρεζερβουαρ και γεμισα στο γυρισμο) με ε30 318 μ10 καρμυρατερ με 300.000κμ 3 ατομα αποσκευες και καυσωνα....πετυχα 6,7
γιατι σας φαινονται παραξενα τα νουμερα του ραπιντ?

ditris
03-04-12, 22:54
:calm: παιδιά...

Η κατανάλωση ταξιδιού που λέει ο M535 E28 είναι λογική για ένα ταξίδι με 110-130 με ήπια οδήγηση χωρίς επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις κλπ περιττή κατανάλωση καυσίμου.

Ο Δημήτρης αγαπάει τα περιοδικά και τις μετρήσεις τους, αλλά στο θέμα της κατανάλωσης...οδηγούν λές και η βενζίνη είναι τσάμπα... (ίσως γιατί είναι χρεώνοντας τη στο περιοδικό).

Δημήτρη ο συνφορουμίτης μας ανεφερε 7,8 λίτρα/100χλμ με ταχύτητες 100-130 στην εθνική, με αρκετές αποστάσεις επαρχιακού ορεινού δικτύου(που σίγουρα έχει πολλά ανεβάσματα-κατεβασματα ταχυτητων, άρα κάψιμο βενζίνης!) και 3 μέρες κίνησης μέσα στην καλαμάτα.Δηλαδή αν δεν κινούνταν κ στην πόλη πόσο θακαιγε?
Δεν πιστεύω προσωπικά πως ενα Ε60 με Μ54Β30 μπορει να καψει σε περιφερειακο 7,8 λίτρα!Υπο συνθηκες(πρακτικα 5% να μας τυχει κ να ισχυουν ισχυουν!) που ναναι απολυτη ευθεια η διαδρομη, να μην επιταχυνουμε-επιβραδυνουμε καθολου, ναχουμε cruise control, να μη φυσα αερας και να φοραμε 205-55-16 λαστιχα μπορει κ να συμβει όμως.....

ditris
03-04-12, 23:05
Θα σε "αρπάξω" εσένα, και θα σπάσω και πλάκα..
άντερα??
Θές χαλαρά να ανεβάσω την κατανάλωση του αυτοκινήτου μου στα 28 λίτρα/100 εκτός πόλης?? .
Θες να μου φέρεις ένα χιλιαράκι και να σου κάψω 35 λίτρα σε 100 χιλιομετρα?? ΜΠΟΡΩ..
Ετσι απλά πληροφοριακά, το Ε46 με τον Ν46 κινητήρα, και τα 70 νόμιμα χιλιόμετρα
στον παλιό δρόμο Θεσσαλονίκης Βέροιας καίει 4,5-4,6 με πέμπτη..
Μετρημένο δεκάδες φορές..
Οχι μόνο το δικό μου, οποιοδήποτε σαν το δικό μου..

Παναγιώτη δεν ανεβαινει ο διλιτρος κινητηρας σου σε καταναλωση στα 28 λιτρα ακομη κ και τελικιασμενος να πηγαινεις!
το corolla μας(στρογγυλοφαναρο 1300 σενταν με 175-65-14 λάστιχα) καιει σε απολυτη ευθεια με 90-100χλμ/ωρα 5 λίτρα καυσιμο!Πως ο διλιτρος με 400 κιλα βαρος παραπανω,μεγαλυτερα λαστιχα καιει 0,5 λίτρα λιγοτερο δεν καταλαβαινω!
Επίσης 1000ρι αμαξι να καψει 35 λιτρα/100χλμ δεν γινεται!Με κοφτες να το πας δεν θα καψει τοσο!
Το παλιο μου ραλι με τετραπεταλουδο,εκκεντροφορους 300 μοιρες(202 ΑΛΟΓΑ ισχυ),μπεκ απο καλιμπρα 280cc/min και στη διαδρομη θεσνικη-ασπροβαλτα(περιπου 60χλμ)που καναμε τελικες ρυθμισεις(μετα το δυναμομετρο) εκαψε 25 λιτρα..αλλα με φουλ ξεζουμισμα κ κοφτες(οταν εννοουμε κοφτες εννοουμε 8900 στροφες κ οι ακαυτες να φευγουν με φλογιδια απο το τελικο καζανι) συνεχεια...συνεχη αποτομα τερματισματα γκαζιου, κατεβασματα ταχυτητων στις 7000 στροφες ...οταν το προτοειχα φτιαξει...

Lambros
03-04-12, 23:10
Δημήτρη ο συνφορουμίτης μας ανεφερε 7,8 λίτρα/100χλμ με ταχύτητες 100-130 στην εθνική, με αρκετές αποστάσεις επαρχιακού ορεινού δικτύου(που σίγουρα έχει πολλά ανεβάσματα-κατεβασματα ταχυτητων, άρα κάψιμο βενζίνης!) και 3 μέρες κίνησης μέσα στην καλαμάτα.Δηλαδή αν δεν κινούνταν κ στην πόλη πόσο θακαιγε?
Δεν πιστεύω προσωπικά πως ενα Ε60 με Μ54Β30 μπορει να καψει σε περιφερειακο 7,8 λίτρα!Υπο συνθηκες(πρακτικα 5% να μας τυχει κ να ισχυουν ισχυουν!) που ναναι απολυτη ευθεια η διαδρομη, να μην επιταχυνουμε-επιβραδυνουμε καθολου, ναχουμε cruise control, να μη φυσα αερας και να φοραμε 205-55-16 λαστιχα μπορει κ να συμβει όμως.....

E39 νομίζω έχει το παιδί!!!

ΥΓ:Πού μας κατάντησαν ρε γαμώτο...Προσπαθούμε να βγάλουμε από τη μύγα ξύγκι,με νεκρά και λοιπές βλακείες και νοιώθουμε λες κατακτήσαμε το Έβερεστ αν κάνουμε μισό λίτρο μικρότερη κατανάλωση...

Bassakos
03-04-12, 23:10
Ναί αλλά δεν είναι τραγικό που μας φτάσανε σε αυτό το σημείο; Θέλω να πώ το να έχεις ένα αμάξι με κατανάλωση γύρω στα 10λτ/100 δεν ήταν καμμιά φοβερή πολυτέλεια πρό ΔΝΤ. Αλλά με την αμόλυβδη στο 1,80 πλέον το αμάξι παρκάρισε (δηλαδή, το χρησιμοποιώ για να πηγαίνω μέχρι το Μετρό). Θα μου πείς, ρε φίλε... καλύτερα περπατάς και λίγο, χρησιμοποιείς και τα ΜΜΜ, θεωρητικά βελτιώνεις την ποιότητα ζωής σου. Θέλω όμως να μετακινήσω λίγο το όχημα μου και το σκέφτομαι πλέον... και θεωρητικά αποκαλούμαι και car enthusiast... το έχω στην πυλωτη και το πλένω :angryfire

:+1:
αστα!

ditris
03-04-12, 23:15
τώρα τί να σου πω...
ειλικρινά ώρες ώρες μετανιώνω που γράφω
ρε άνθρωπε τί δεν καταλαβαίνεις;
γέμισα το ρεζερβουάρ 70 λίτρα και πήγαινα μέχρι που σχεδόν έμεινα με αναθυμιάσεις βενζίνης. το οδόμετρο έγραψε 894 χλμ.
άνετα σε παρόμοια ταξίδια έχω από 8,2-8,7 λίτρα...αυτή τη φορά το προσπάθησα και έπεσε κι άλλο.
ήμουν τόσο χαρούμενος που όταν γύρισα το είπα στην κοπέλα μου...το γράφω εδώ κι αμέσως αμφισβήτηση
ναι μπήκα να παραπλανήσω τους αναγνώστες και να αποθεώσω το αμάξι μου...εμπρός πάρτε όλοι 530
ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΤΟΣΟ ΕΙΤΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ
είναι η βενζίνη που πληρώνω κι όχι οι αριθμοί από τα περιοδικά
Αγαπητέ φίλε, είχα κανει μετατροπη στο αυτοκινητο μου(Ε46 κουπε) απο 318 σε 330 γ ενα χρονο! Πιστεψε με οι καταναλωσεις που αναφερεις εχουν αποκλιση τρομερη με αυτες που εβλεπα!Εχω κ πιο ελαφρυ σκαφος!Καταναλωση 10 λιτρα στο περιφερειακο εβλεπα σπανια κ αυτο εντελως χαλαρα!Στην πολη...αστο....κατω απο 15 λιτρα δεν ειχα πεσει ποτε μα ποτε!Αν το "εσπαγα" κ ξεπερναγα τις 4000-4500 στροφες εκει να δεις τι γινοταν σε περιφερειακο κ πολη!Εχανα τη μπαλα..πραγματικα!Στην πολη στανταρ 16-17 λιτρα και περιφερειακο 14-15 λιτρα!
Νομιζεις εγω επιτηδες δυσφημιζω λεγοντας τι ισχυει?Μαζοχιστης είμαι?Η μηπως δεν δουλευε καλα το μοτερ μου?Η μηπως δεν ξερω να οδηγω?....που κ να μην ξερω κ ναμαι λιγο αγαρμπος δεν καιω 5 λιτρα γ την πλακα(χωρις σπασιματα ταχυτητων ως προς τις rpm)παραπανω με λιγη αγαρμποσυνη......

M535 E28
03-04-12, 23:25
ρε παιδιά είναι θέμα πίστης;;;;;;;;;
μιλάμε για κάποια προφητεία;;;
αν δεις το BC μου που αυτή τη στιγμή γράφει στο CONS1 8,4L στα τελευταία 2000χλμ, θα αναφωνήσεις θαύμα;
μίλησα για την βενζίνη που έκαψα και τα χιλιόμετρα που έκανα
έχω κάποιο όφελος από το να πω ψέμματα; κερδίζω κάτι; απάντησέ μου φίλε μάκο γιατί θα μου πέσουν τα μαλλιά μαζί σου

M535 E28
03-04-12, 23:38
Αγαπητέ φίλε, είχα κανει μετατροπη στο αυτοκινητο μου(Ε46 κουπε) απο 318 σε 330 γ ενα χρονο! Πιστεψε με οι καταναλωσεις που αναφερεις εχουν αποκλιση τρομερη με αυτες που εβλεπα!Εχω κ πιο ελαφρυ σκαφος!Καταναλωση 10 λιτρα στο περιφερειακο εβλεπα σπανια κ αυτο εντελως χαλαρα!Στην πολη...αστο....κατω απο 15 λιτρα δεν ειχα πεσει ποτε μα ποτε!Αν το "εσπαγα" κ ξεπερναγα τις 4000-4500 στροφες εκει να δεις τι γινοταν σε περιφερειακο κ πολη!Εχανα τη μπαλα..πραγματικα!Στην πολη στανταρ 16-17 λιτρα και περιφερειακο 14-15 λιτρα!
Νομιζεις εγω επιτηδες δυσφημιζω λεγοντας τι ισχυει?Μαζοχιστης είμαι?Η μηπως δεν δουλευε καλα το μοτερ μου?Η μηπως δεν ξερω να οδηγω?....που κ να μην ξερω κ ναμαι λιγο αγαρμπος δεν καιω 5 λιτρα γ την πλακα(χωρις σπασιματα ταχυτητων ως προς τις rpm)παραπανω με λιγη αγαρμποσυνη......

δε μπορώ να μιλήσω για το αμάξι σου, ούτε για το πως οδηγείς
μπορώ να μιλήσω για το δικό μου όμως το οποίο με έχει εκπλήξει στο θέμα της οικονομίας από την πρώτη στιγμή
διαπιστωμένο και από τον πατέρα μου,τον αδελφό μου και τον φίλο με το 520 2,2
δε θα έμπαινα σε καμία περίπτωση να γράψω ανακρίβειες γιατί δεν το συνηθίζω...στην τελική ξέρω πόσα χρήματα βγαίνουν από την τσέπη μου
πέρυσι το καλοκαίρι που πήγαινα καμμένα βούρλα για ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της διαδρομής με 200-210χλμ/ώρα έκαψα 13λίτρα
όταν ακούω τις καταναλώσεις που γράφετε παθαίνω πλάκα

gearboxer
03-04-12, 23:40
Η κατανάλωση είναι κάτι ρευστό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες πέρα από τις προδιαγραφές του κάθε κινητήρα και την τεχνολογία που χρησιμοποιεί:

Μηχανικούς:
- Κατάσταση του θάλαμου κάυσης
- Κατάσταση των μπεκ
- MAF και αισθητήρες λάμδα
- Φίλτρο αέρα
- Καταλύτης και τελικό εξάτμησης
- Πίεση ελαστικών
- Ποιότητα βενζίνης
- Χρήση εξοπλισμού (a/c, κατανάλωση ρεύματος γενικά)
...και γενικά της συντήρησης του αυτοκινήτου από την αρχή της ζωής του

Ανθρώπινους:
- Αντίληψη / Ο τρόπος που προβλέπεις τις κινήσεις σου σύμφωνα με τις κινήσεις των άλλων
- Πόσο συχνά αλλάζεις ταχύτητες και σε ποιες στροφές
- Ο χαρακτήρας σου (αν είσαι άνθρωπος της τελευταίας στιγμής ή η δουλειά σου έχει άγχος και τρέξιμο είναι παραπάνω απο σίγουρο ότι η οδήγησή σου είναι αντιοικονομική)
- Η σχέση σου με το συμπλεκτη στις εκκινήσεις
- Ο τρόπος, η συχνότητα και η ένταση που φρενάρεις στις διάφορες καταστάσεις
- Η σχέση σου με τη γυναίκα σου (αν τσακώνεσαι στο αμάξι ανεβάζεις στροφές χωρίς λόγο)

Περιβαλλοντικούς:
- Θερμοκρασίες περιβάλλοντος / εισερχόμενου αέρα
- Κρύες εκκινήσεις (συχνότητα)

Ως εκ τούτου δεν βρίσκω νόημα στις διαφωνίες σας και δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος που θέλει να εντυπωσιάσει εδώ μέσα λέγοντας ότι το αυτοκίνητό του έκαψε λιγότερο από την πραγματικότητα. Δεν προσπαθεί να σας το πουλήσει..

kefalismos
03-04-12, 23:50
Ρε παιδιά δε μπορώ να καταλάβω τον λόγο που χαλιέστε και διαφωνείτε .. Λέει κάποιος την κατανάλωση του.Ωραία ως εδώ . Από εκεί και πέρα όποιος θέλει πιστεύει , όποιος δεν θέλει βάσανο μεγάλο ..!
Εγώ προσωπικά το πιστεύω το παλικάρι γιατί κ εγώ βγάζω 10%+ χαμηλότερη κατανάλωση από αυτήν που λέει το μανουαλ του αυτοκινήτου μου για εκτος πόλης . Και μάλιστα υπό την προυπόθεση να μην χρησιμοποιήσω πουθενά κρουιζ , και να ΜΗΝ είναι ίσιος ο δρομος . Δηλαδή να ξεκινήσεις από 50 μέτρα υψόμετρο , να πας πχ 150 μέτρα και να ξαναφτάσεις στα 50 πάλι . Και πιο συγκεκριμένα το μανουαλ λέει 7.3 και εγώ βγάζω μέχρι και 6.3 για σχεδόν ίσιες πορίες . (διαφορά αρχικού τελικού υψομέτρου) . το 7.3 αναφέρεται σε λαστοιχα 205 παντου .

Περίεργο ? Εμένα το μπονους κατανάλωσης μου το δίνουν τα νεκρά που βάζω στις κατηφόρες . Αν είναι ίσιο δεν θα μπορέσω να βάλω νεκρό και αναγκαστικά θα πέσω πάνω στην εργοστασιακή κατανάλωση . Για το λόγω αυτό , αυτά με τα νεκρά ότι καίνε , προσωπικά εγώ τα ακούω βερεσε ... Υπάρχει τρόπος να αξιοποιήσεις μια χαρά το νεκρό για να ριξεις την κατανάλωση .
Το αμάξι μου δεν είναι bmw , είναι μερσεντεζ, φοράει όμως 225 - 255 8.5 9.5 ζάντα, έχει σχεδόν 200 άλογα από 2 λίτρα και περνάει τα 1500 κιλά χωρίς οδηγό με τα απαρέτητα για μένα πράγματα που κουβαλάω πάντα . Όποιος θελει τα παραπάνω τα πιστεύει όποιος δεν θέλει να μη πιστέψει ποτέ ! Δεν έχω κανένα αγχος ...

Με λίγα λόγια , το τι λένε τα μανουαλ , είναι ενδεικτικά . Ενδεικτικά προς τα λιγότερα αλλά δεν είναι τα λιγότερα . Είναι αυτά που θα κάψει το αμάξι άμα το βάλεις σε κρουιζ με 80-85 κμ. Άμα παίξουν και νεκρά μέσα , η τιμή αυτή κατεβαίνει .

ditris
04-04-12, 01:47
ρε παιδιά είναι θέμα πίστης;;;;;;;;;
μιλάμε για κάποια προφητεία;;;
αν δεις το BC μου που αυτή τη στιγμή γράφει στο CONS1 8,4L στα τελευταία 2000χλμ, θα αναφωνήσεις θαύμα;
μίλησα για την βενζίνη που έκαψα και τα χιλιόμετρα που έκανα
έχω κάποιο όφελος από το να πω ψέμματα; κερδίζω κάτι; απάντησέ μου φίλε μάκο γιατί θα μου πέσουν τα μαλλιά μαζί σου

Αγαπητέ συνφορουμίτη δεν απαντάς στο εξής αν ισχύει ...δηλαδή σε αυτό που σε προηγούμενο ποστ ανεφερες :7,8 λίτρα/100χλμ με ταχύτητες 100-130 στην εθνική, με αρκετές αποστάσεις επαρχιακού ορεινού δικτύου(που σίγουρα έχει πολλά ανεβάσματα-κατεβασματα ταχυτητων, άρα κάψιμο βενζίνης!) και 3 μέρες κίνησης μέσα στην καλαμάτα.Ισχύει?
Στην πολη να κινείσαι 100% επίσης ότι καις 10-10,5 λίτρα?Και όταν λεμε πόλη εννοουμε συνεχως σταματα-ξεκίνα και με max 50-60-km/h?
Εγώ προσωπικά αυτές τις καταναλώσεις δεν τις πιστεύω!Ειναι παραλογο?Δηλώνεις στην πόλη 1,5-2,5 λίτρα παρακατω απο ότι δηλώνει ο κατασκευαστης!Τι να πώ?.......

rapid_fast
04-04-12, 08:22
Παναγιώτη δεν ανεβαινει ο διλιτρος κινητηρας σου σε καταναλωση στα 28 λιτρα ακομη κ και τελικιασμενος να πηγαινεις!
το corolla μας(στρογγυλοφαναρο 1300 σενταν με 175-65-14 λάστιχα) καιει σε απολυτη ευθεια με 90-100χλμ/ωρα 5 λίτρα καυσιμο!Πως ο διλιτρος με 400 κιλα βαρος παραπανω,μεγαλυτερα λαστιχα καιει 0,5 λίτρα λιγοτερο δεν καταλαβαινω!
Επίσης 1000ρι αμαξι να καψει 35 λιτρα/100χλμ δεν γινεται!Με κοφτες να το πας δεν θα καψει τοσο!

Ανεβαίνει και 28 και 30.. Για να στο λέω το έχω κάνει..
Δεν ξέρω για τα κορόλλα, μη με μπερδεύεις με δύσκολες λέξεις..
Δε χρειάζεται να πας τελικιασμένος για να κάψεις πολλά, δεν καίς και πάρα πολλά
τελικιασμένος άλλωστε..
Κάνε ας πούμε 100 χιλιόμετρα με όπισθεν στον κόφτη, και πες μου πόσο θα κάψεις..
Και αν δεν μπορείς 100, δεν πειράζει, μηδένισε το bc και κάνε 10 μόνο..
Η κάνε 1000 μέτρα..
Πολλά δε θα μπορέσεις να κάνεις, στο λέω απο τώρα, θα δείς υπερθέρμανση στο μοτέρ..

Και για την κουλτούρα.. Ε28 518ι
Οταν ήμασταν πιτσιρίκια, και πλήρωνε άλλος, σε 87 χιλιόμετρα μπαντιλίκια στους
χωματόδρομους του βουνού, μετρήσεις 0-100, φρεναρίσματα 100-0 και τέτοιες
χαζομαρούλες κάψαμε 70 λίτρα..καύσιμο..
Και για να κάνουμε αυτά τα χιλιόμετρα, μας πήρε 4 ώρες..
Και δεν έκαψα μόνο εγώ τόσα, και το γκολφάκι 1,6 τα ίδια είχε κάψει.. (αυτός ενδιάμεσα
είχε ξαναφουλάρει, είχε μικρότερο ρεζερβουάρ και τον κορόιδευα..)

M535 E28
04-04-12, 09:03
Αγαπητέ συνφορουμίτη δεν απαντάς στο εξής αν ισχύει ...δηλαδή σε αυτό που σε προηγούμενο ποστ ανεφερες :7,8 λίτρα/100χλμ με ταχύτητες 100-130 στην εθνική, με αρκετές αποστάσεις επαρχιακού ορεινού δικτύου(που σίγουρα έχει πολλά ανεβάσματα-κατεβασματα ταχυτητων, άρα κάψιμο βενζίνης!) και 3 μέρες κίνησης μέσα στην καλαμάτα.Ισχύει?
Στην πολη να κινείσαι 100% επίσης ότι καις 10-10,5 λίτρα?Και όταν λεμε πόλη εννοουμε συνεχως σταματα-ξεκίνα και με max 50-60-km/h?
Εγώ προσωπικά αυτές τις καταναλώσεις δεν τις πιστεύω!Ειναι παραλογο?Δηλώνεις στην πόλη 1,5-2,5 λίτρα παρακατω απο ότι δηλώνει ο κατασκευαστης!Τι να πώ?.......

τελικά είναι πρόβλημά σου αν δεν πιστεύεις, να το κοιτάξεις αυτό, ο εγωισμός δεν κάνει καλό
άλλαξε τις οδηγικές σου συνήθειες και θα πιστεψεις κι εσύ
είπα 3 μέρες κίνησης μέσα στην καλαμάτα και το εννοώ...μάλλον σου διαφεύγει ότι στην κίνηση δε χρειάζεται να ακουμπήσω καν το γκάζι
μπαίνοντας στην καλαμάτα το BC έδειχνε 7,7...φεύγοντας έδειχνε 8,2
στην πόλη είπα από 10,5 έως 11,5. δεν το διάβασες καλά
εσύ μείνε σε αυτά που διαβάζεις στα περιοδικά και στα εγχειρίδια
λες αυτοί που κάνουν τις μετρήσεις να χαϊδεύουν το γκάζι;

Dim77
04-04-12, 09:48
Αγαπητέ συνφορουμίτη δεν απαντάς στο εξής αν ισχύει ...δηλαδή σε αυτό που σε προηγούμενο ποστ ανεφερες :7,8 λίτρα/100χλμ με ταχύτητες 100-130 στην εθνική, με αρκετές αποστάσεις επαρχιακού ορεινού δικτύου(που σίγουρα έχει πολλά ανεβάσματα-κατεβασματα ταχυτητων, άρα κάψιμο βενζίνης!) και 3 μέρες κίνησης μέσα στην καλαμάτα.Ισχύει?
Στην πολη να κινείσαι 100% επίσης ότι καις 10-10,5 λίτρα?Και όταν λεμε πόλη εννοουμε συνεχως σταματα-ξεκίνα και με max 50-60-km/h?
Εγώ προσωπικά αυτές τις καταναλώσεις δεν τις πιστεύω!Ειναι παραλογο?Δηλώνεις στην πόλη 1,5-2,5 λίτρα παρακατω απο ότι δηλώνει ο κατασκευαστης!Τι να πώ?.......

Δημήτρη, εννοείται ότι το 100-130 με απαλές επιταχύνσεις και στρωτή οδήγηση (για να μην γράψω έξυπνη οδήγηση που εκμεταλλεύεται όσο γίνεται καλύτερα την κινητική ενέργεια του οχήματος και παρεξηγηθεί κανένας), όχι 7.8 αλλά 5.8 γίνεται...Και με επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις σε διόδια και όπου αλλού χρειαστεί άντε να πάει 7.8 και 8 στην Καλαμάτα.

Δηλαδή αν σε μια μικρή επαρχιακή πόλη ανεβάζεις κατανάλωση τι θα έπρεπε να γίνεται στα στενά της Αθήνας?
Ίσα ίσα που στις επαρχιακές πόλεις μπορείς να κινείσαι χαλαρά (όχι αργά) με κατανάλωση εθνικής οδού.
Πόλη επίσης δεν είναι σταμάτα-ξεκίνα και max 50kmh (στις μεγάλες πόλεις).

Έχει στενά που καίς όπως κινείσαι (δηλαδή νορμάλ και επιταχύνοντας λίγο και τσουλώντας μέχρι το επόμενο στενό και ενεργοβόρα, επιταχύνοντας δυνατά και φρενάροντας δυνατά πριν το στενό που έρχεται).
Έχει λεωφόρους που πηγαίνεις αεράτα με 60-80 και άλλους που επιταχύνουν δυνατά σαν μανιακοί και φρενάρουν πάλι συνέχεια.

(Οδηγώ και εγώ και με τους 2 τρόπους. Με τον ένα καίω 7-8lt/100km με τον άλλο 9-10-11+...αλλά προσπαθώ να κρατιέμαι και τελικά δεν έχει μεγάλη διαφορά στο χρόνο).

Στην απεργία των βενζινάδων πρόπερσι είχα κατανάλωση 5.9 (για 500χλμ) χωρίς να πηγαίνω πολύ αργά (και 6.5 με πιο σβέλτη οδήγηση μετά αφού βρήκα και έβαλα άλλα 30 ευρώ και χαλάρωσα) και το καλό είναι ότι μπορούσα και καλύτερα :D...τι σημαίνει αυτό δηλαδή? Λέω ψέμματα?
Λέω ψέμματα?

120ihatch
04-04-12, 11:06
Δημήτρη, εννοείται ότι το 100-130 με απαλές επιταχύνσεις και στρωτή οδήγηση (για να μην γράψω έξυπνη οδήγηση που εκμεταλλεύεται όσο γίνεται καλύτερα την κινητική ενέργεια του οχήματος και παρεξηγηθεί κανένας), όχι 7.8 αλλά 5.8 γίνεται...Και με επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις σε διόδια και όπου αλλού χρειαστεί άντε να πάει 7.8 και 8 στην Καλαμάτα.

Δηλαδή αν σε μια μικρή επαρχιακή πόλη ανεβάζεις κατανάλωση τι θα έπρεπε να γίνεται στα στενά της Αθήνας?
Ίσα ίσα που στις επαρχιακές πόλεις μπορείς να κινείσαι χαλαρά (όχι αργά) με κατανάλωση εθνικής οδού.
Πόλη επίσης δεν είναι σταμάτα-ξεκίνα και max 50kmh (στις μεγάλες πόλεις).

Έχει στενά που καίς όπως κινείσαι (δηλαδή νορμάλ και επιταχύνοντας λίγο και τσουλώντας μέχρι το επόμενο στενό και ενεργοβόρα, επιταχύνοντας δυνατά και φρενάροντας δυνατά πριν το στενό που έρχεται).
Έχει λεωφόρους που πηγαίνεις αεράτα με 60-80 και άλλους που επιταχύνουν δυνατά σαν μανιακοί και φρενάρουν πάλι συνέχεια.

(Οδηγώ και εγώ και με τους 2 τρόπους. Με τον ένα καίω 7-8lt/100km με τον άλλο 9-10-11+...αλλά προσπαθώ να κρατιέμαι και τελικά δεν έχει μεγάλη διαφορά στο χρόνο).

Στην απεργία των βενζινάδων πρόπερσι είχα κατανάλωση 5.9 (για 500χλμ) χωρίς να πηγαίνω πολύ αργά (και 6.5 με πιο σβέλτη οδήγηση μετά αφού βρήκα και έβαλα άλλα 30 ευρώ και χαλάρωσα) και το καλό είναι ότι μπορούσα και καλύτερα :D...τι σημαίνει αυτό δηλαδή? Λέω ψέμματα?
Λέω ψέμματα?


Πολύ σωστά !

Κάποιοι φίλοι έχουν μπερδέψει τον βαθμό απόδοσης ενός μοτέρ (ή ενός αυτοκινήτου σαν σύνολο) με την μέγιστη απόδοση (μέγιστη ιπποδύναμη) ενός μοτέρ.

Ένα 530i πηγαίνοντας σταθερά με 100χλμ/ώρα χρειάζεται να παράγει ας πούμε 55 άλογα.
Το ίδιο χρειάζεται και το 520i όταν θα έχει το ίδιο βάρος και τις ίδιες αντιστάσεις (για παράδειγμα - τριβή κύλισης - ίδια ελαστικά δηλαδή) και θα κινείται στον ίδιο δρόμο με τις ίδιες συνθήκες περιβάλλοντος και ακριβώς την ίδια ταχύτητα.

Στα 120χλμ/ώρα και πάνω υπάρχει το "πρώτο σκαλοπάτι αεροδυναμικής". Εκεί η αεροδυναμική αρχίζει να παίζει σημαντικά μεγαλύτερο ρόλο. Εκεί το 530i για παράδειγμα που είναι μακρύ και αεροδυναμικό έχει μικρότερη αντίσταση από ένα fiat panda για παράδειγμα.

Όταν το 530i κινηθεί πραγματικά γρήγορα και του ζητηθεί να παράγει όλα τα άλογα που διαθέτει, τότε θα κάψει περισσότερο από το 520i αλλά αυτές οι συνθήκες δεν είναι συνθήκες οικονομίας..... (αντίστοιχα το 530i θα κινηθεί και πολύ γρηγορότερα....)

rapid_fast
04-04-12, 11:18
Στην απεργία των βενζινάδων πρόπερσι είχα κατανάλωση 5.9 (για 500χλμ) χωρίς να πηγαίνω πολύ αργά (και 6.5 με πιο σβέλτη οδήγηση μετά αφού βρήκα και έβαλα άλλα 30 ευρώ και χαλάρωσα) και το καλό είναι ότι μπορούσα και καλύτερα :D...τι σημαίνει αυτό δηλαδή? Λέω ψέμματα?
Λέω ψέμματα?
χα χα χα χα χα..
αυτό σημαίνει οτι λέω και εγώ ψέμματα.. χα χα χα χα...
+1 απο εμένα..
όπως ακριβώς τα λές είναι....

mpjim
04-04-12, 20:12
Τι να σας πω εγω εχω ενα TOYOTA AYGO και σας πληρωφορω οτι το αυτοκινητο δεν καει τιποτα και ταξιδευει ανετα με 130 χλμ......δεν νομιζω οτι π.χ το 3,16 που εχω μπορει να καψει λιγοτερα δεν το εχω δει ποτε..................με λιγα λογια θεωριτικα π.χ στο ρελαντι ενα m3 καει παραπανω απο ενα 1,6 αρα γιατι να καει λιγοτερα στα 140 εφοσον ψεκαζει σιγουρα περισσοτερο.............τωρα πλακα πλακα βγαζει Μ3 σε ταξιδι 700 χλμ μ ενα ντεποζιτο;;;;;;;;;;

konc
04-04-12, 21:24
Μωρέ βγάζει, με 100-100κάτι μια χαρά τα βγάζει.. το θέμα είναι ότι άμα ήταν να πηγαίνω με 100 θα προτιμούσα το aygo, να κάνω και οικονομία μέσα στην πόλη. Γιατί στην πόλη, δεν έχουν καμία επαφή. Μα καμία όμως..

ditris
04-04-12, 22:06
Δημήτρη, εννοείται ότι το 100-130 με απαλές επιταχύνσεις και στρωτή οδήγηση (για να μην γράψω έξυπνη οδήγηση που εκμεταλλεύεται όσο γίνεται καλύτερα την κινητική ενέργεια του οχήματος και παρεξηγηθεί κανένας), όχι 7.8 αλλά 5.8 γίνεται...Και με επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις σε διόδια και όπου αλλού χρειαστεί άντε να πάει 7.8 και 8 στην Καλαμάτα.

Δηλαδή αν σε μια μικρή επαρχιακή πόλη ανεβάζεις κατανάλωση τι θα έπρεπε να γίνεται στα στενά της Αθήνας?
Ίσα ίσα που στις επαρχιακές πόλεις μπορείς να κινείσαι χαλαρά (όχι αργά) με κατανάλωση εθνικής οδού.
Πόλη επίσης δεν είναι σταμάτα-ξεκίνα και max 50kmh (στις μεγάλες πόλεις).

Έχει στενά που καίς όπως κινείσαι (δηλαδή νορμάλ και επιταχύνοντας λίγο και τσουλώντας μέχρι το επόμενο στενό και ενεργοβόρα, επιταχύνοντας δυνατά και φρενάροντας δυνατά πριν το στενό που έρχεται).
Έχει λεωφόρους που πηγαίνεις αεράτα με 60-80 και άλλους που επιταχύνουν δυνατά σαν μανιακοί και φρενάρουν πάλι συνέχεια.

(Οδηγώ και εγώ και με τους 2 τρόπους. Με τον ένα καίω 7-8lt/100km με τον άλλο 9-10-11+...αλλά προσπαθώ να κρατιέμαι και τελικά δεν έχει μεγάλη διαφορά στο χρόνο).

Στην απεργία των βενζινάδων πρόπερσι είχα κατανάλωση 5.9 (για 500χλμ) χωρίς να πηγαίνω πολύ αργά (και 6.5 με πιο σβέλτη οδήγηση μετά αφού βρήκα και έβαλα άλλα 30 ευρώ και χαλάρωσα) και το καλό είναι ότι μπορούσα και καλύτερα :D...τι σημαίνει αυτό δηλαδή? Λέω ψέμματα?
Λέω ψέμματα?
Δημήτρηνα δεχτω τις καταναλώσεις που λες για το δίλιτρο σε περιφερειακο κ πολη μικρη επαρχιακή χωρις πολλα σταματα ξεκινα!Αλλα να το δεχτω υπο τις συνθηκες πληρους χαιδεματος του γκαζιού!Πραγμα το οποιο μόνο ενα 5% των οδηγων το κανουν!Κ αν ειναι να οδηγουμε, να φοβομαστε να προσπερασουμε μην καψουμε, να κινδυνευουμε να τρακαρουμε(στη προσπαθεια να μην καψουμε, αφού μειωνουμε πληρως την ενεργητικη μας ασφαλεια!) κ να κινουμαστε πιο αργα κ απο τα φορτηγα....να παρουμε ενα ceicento κ για πολη κ για περιφερειακό!Είναι σαν ναχουμε την sklenarikova στο κρεββατι μας κ να την χαιδευουμε!Να φοβομαστε(κ εν τελει να μην πραττουμε εστω 5 βασικα πραματα, μη πω κ παραπανω) να της φερθουμε "αγαρμπα" ερωτικα κ να συμβιβαζομαστε με χαδακια, οπως καναμε οταν ειχαμε κοπελα στα 14 μας χρονια που δεν ξεραμε ποσες τρυπες κρυββονται κατω απο το βρακι μιας γυναικας!Να χεσω τοτε κ το μποι κ το στηθος κ την ομορφια κ τα 12ποντα κ τα εσωρουχα της κ όλα!Υπο αυτο το πρισμα κ μια Μ3 Ε46 στη πόλη καιει 13 λίτρα πραγμα που επίσης αμφιβαλλω!Παντως ενα Ε39 Μ54Β30 να καιει στην πολη 10-11 λιτρα τη στιγμη που ο κατασκευαστης δηλωνει 13...εμενα μου φαινεται πολύ περιεργο!Μου θυμιζει τις επιδοσεις που αναφερουν οι κατασκευαστες π.χ 0-100, 0-400μ που στην πραξη ποτε δεν τις βλεπει κανεις...αλλα βλεπει παντα λίγο μεγαλυτερες..κ όχι μικροτερους χρονους!

ditris
04-04-12, 22:11
Ανεβαίνει και 28 και 30.. Για να στο λέω το έχω κάνει..


Και για την κουλτούρα.. Ε28 518ι
Οταν ήμασταν πιτσιρίκια, και πλήρωνε άλλος, σε 87 χιλιόμετρα μπαντιλίκια στους
χωματόδρομους του βουνού, μετρήσεις 0-100, φρεναρίσματα 100-0 και τέτοιες
χαζομαρούλες κάψαμε 70 λίτρα..καύσιμο..
Και για να κάνουμε αυτά τα χιλιόμετρα, μας πήρε 4 ώρες..
Και δεν έκαψα μόνο εγώ τόσα, και το γκολφάκι 1,6 τα ίδια είχε κάψει.. (αυτός ενδιάμεσα
είχε ξαναφουλάρει, είχε μικρότερο ρεζερβουάρ και τον κορόιδευα..)
Με βαζεις σε σκεψεις για πειραματισμους με μπαντιλικια εστω για 20χλμ διαδρομη ενω θαχουμε γεματο τεποζιτο...και μετα θα ξαναφουλαρουμε να δουμε με αναγωγη στα 100χλμ την καταναλωση!Αλλα λυπαμαι τη bmw και εχω μεγαλωσει κ εγω για τετοιες προκλησομα-ακιούλες.......:bricks1:

ditris
04-04-12, 22:17
τελικά είναι πρόβλημά σου αν δεν πιστεύεις, να το κοιτάξεις αυτό, ο εγωισμός δεν κάνει καλό
άλλαξε τις οδηγικές σου συνήθειες και θα πιστεψεις κι εσύ
είπα 3 μέρες κίνησης μέσα στην καλαμάτα και το εννοώ...μάλλον σου διαφεύγει ότι στην κίνηση δε χρειάζεται να ακουμπήσω καν το γκάζι
μπαίνοντας στην καλαμάτα το BC έδειχνε 7,7...φεύγοντας έδειχνε 8,2
στην πόλη είπα από 10,5 έως 11,5. δεν το διάβασες καλά
εσύ μείνε σε αυτά που διαβάζεις στα περιοδικά και στα εγχειρίδια
λες αυτοί που κάνουν τις μετρήσεις να χαϊδεύουν το γκάζι;
Μια διευκρινιση...μιλαμε για το τι βλεπεις στο BC?Δεν μετρας βαση μανικας?Γιατι το BC εχει καμια 1,5 λίτρα αποκλιση απο τη μετρηση βαση μανικας.....
Επίσης όταν λες μπαίνοντας στην καλαμάτα το BC έδειχνε 7,7...φεύγοντας έδειχνε 8,2 τι εννοεις?Ποσα χλμ εκανες περιφερειακό?Μπηκες για πολύ λίγο καποιες φορες στην καλαματα κ ξαναβγηκες?Τι διαδρομη εκανες σε χλμ μεσα στην καλαματα κ υπο ποιες συνθηκες ακριβως?Επίσης υπο ποιες συνθηκες -αναλυτικα περιγραφη- γραφεις 10,5-11,5 λίτρα μεσα στην καλαματα?Παλι βαση BC ειναι οι τιμες που αναφερεις?

Lambros
04-04-12, 23:25
Μια διευκρινιση...μιλαμε για το τι βλεπεις στο BC?Δεν μετρας βαση μανικας?Γιατι το BC εχει καμια 1,5 λίτρα αποκλιση απο τη μετρηση βαση μανικας.....
Επίσης όταν λες μπαίνοντας στην καλαμάτα το BC έδειχνε 7,7...φεύγοντας έδειχνε 8,2 τι εννοεις?Ποσα χλμ εκανες περιφερειακό?Μπηκες για πολύ λίγο καποιες φορες στην καλαματα κ ξαναβγηκες?Τι διαδρομη εκανες σε χλμ μεσα στην καλαματα κ υπο ποιες συνθηκες ακριβως?Επίσης υπο ποιες συνθηκες -αναλυτικα περιγραφη- γραφεις 10,5-11,5 λίτρα μεσα στην καλαματα?Παλι βαση BC ειναι οι τιμες που αναφερεις?

Αυτό δεν είναι στάνταρ.Για παράδειγμα,το δικό μου έχει απόκλιση(το μετράω αρκετά συχνά) 0,4 λίτρα (το bc μου δείχνει λιγότερο).

6ylinder
20-12-12, 10:28
Ξέρει κανείς ή έχει παρατηρήσει από το BC, πόσο καίει σε lt/h (λίτρα/ώρα) στο ρελαντί ένας 2λιτρος Valvetronic Ε46 Ν42Β20;

Dim77
20-12-12, 10:50
Δε γράφει lt/hr το BC στο Ε46. (Στα Opel έχω δεί που γυρνάει έτσι στο ρελαντί το BC)

6ylinder
20-12-12, 10:58
ΟΚ ευχαριστώ, σε κανά Ε90-92;;;

oldcarskickass
20-12-12, 15:26
Σε κρυφό μενού δημήτρη δεν το λέει πουθενά;

PetrosD
21-12-12, 00:29
Μια διευκρινιση...μιλαμε για το τι βλεπεις στο BC?Δεν μετρας βαση μανικας?Γιατι το BC εχει καμια 1,5 λίτρα αποκλιση απο τη μετρηση βαση μανικας.....

Αυτό το σκέλος της ερώτησής σου είναι εύκολο! Ακόμα κι εγώ μπορώ να το απαντήσω, μιας και το έχει πει ο άνθρωπος ξεκάθαρα:

το γέμισα και έκανα τα 894χλμ χωρίς να μείνω κιόλας...ίσως να είχα μερικά χλμ ακόμα
όταν γέμισα πήρε 68 λίτρα, το ρεζερβουάρ χωρά 70 λίτρα
ο υπολογιστής ταξιδιού έδειξε 7,9 λίτρα, σχεδόν απόλυτη ακρίβεια

Και εγώ έτσι ακριβώς μετράω κατανάλωση στο δικό μου. Πάντα γεμίζω και μηδενίζω τα χιλιόμετρα. Κάνω αποστάσεις είτε μόνο πόλη (Αθήνα) είτε μόνο εθνική οδό, είτε μεικτές διαδρομές. Στη συνέχεια ξαναγεμίζω και διαιρώ τα λίτρα με τα χιλιόμετρα.