PDA

Επιστροφή στο Forum : ενα ζετακι στο νοσοκομειο


leonidaskal
02-04-12, 21:22
εδω και δεκα μερες εχω χασει τον υπνο μου.....
ενα απογευματακι και ενω εχω βγαλει το ζετακι μου για βολτα περναω απο ενα δρομο με συνεργεια,μπροστα μου ξαφνικα βλεπω ενα ζετακι του 98 τρακαρισμενο στο πλαι
πονεσε η καρδια μου σας λεω
χωρις να το σκεφτω και πολυ μπηκα στο συνεργειο που ηταν παρατημενο :icon_pai:και ρωταω για την περιπτωση
ο ιεροσυλος :chair:ο μα........ας ,οχι μονο το ειχε χτυπησει αλλα το παρατησε κιολας το καημενο :banhim:ευτυχως το πουλαει :scratchch
μπηκαν σκεψεις στο μυαλλο μου να το σωσω το καημενο ,να το κανω κουκλι,περνω τον αδελφο μου που απο την πρωτη μερα ζαχαρωνει τη δικια μου τη ζετουλα,και ειναι μεσα το θελει το καημενο το ζετακι
το ερωτημα ειναι τωρα ο τυπος ζηταει λεει 3 1/2 χιλιαρικα και το αμαξι εχει λενε κανα 1 1/2 χιλλιαρικο ζημια
1.μπρος ψαλιδι
2.πισω κεντρικο και διαφορικο
3.αριστερο φαναρι
4.αριστερο πλαινο μασπιε
αυτα που βλεπω εγω τουλαχιστον συν τα βαψιματα
λεω αν μου το δωσει κανα 2 χιλλιαρικα να το παρω αλλα απο ανταλακτικα ρε παιδια τι παιζει?
γνωμες και συμβουλες θα ηθελα για την περιπτωση

zaharias
02-04-12, 22:54
Κατ'αρχην.. ποιος ο λογος να δωσεις το δικο σου για να παρεις αυτο..?? Ειναι περισσοτερα κυβικα..??
Αξιζει το κοπο και τη ταλαιπωρια..??
Εχεις φιλο-γνωστο φανοποιο..??
Το σωστο ειναι να το δει φανοποιος το αμαξι.. το θεμα ειναι να ψαχτει καλα.. διοτι το χτυπημα καποιες φορες δεν ειναι μονο απεξω και οτι βλεπουμε.. μπορει απο μεσα η ζημια να ειναι πολυ μεγαλυτερη με οτι και να σημαινει αυτο..

gearboxer
02-04-12, 22:58
Ζάχο για τον αδερφό του το υπολογίζει αυτός θα κρατήσει το δικό του.
Φίλε μου πάρε προσφορά από φανοποιό και μηχανικό για έναν κατα προσέγγιση προϋπολογισμό πριν μιλήσεις με τον τύπο για την τιμή. Τα 3 1/2 που ζητάει προσωπικά μου φαίνονται πολλά

zaharias
02-04-12, 23:13
Ζάχο για τον αδερφό του το υπολογίζει αυτός θα κρατήσει το δικό του.
Φίλε μου πάρε προσφορά από φανοποιό και μηχανικό για έναν κατα προσέγγιση προϋπολογισμό πριν μιλήσεις με τον τύπο για την τιμή. Τα 3 1/2 που ζητάει προσωπικά μου φαίνονται πολλά

Ναι φιλε, εχεις δικιο.. μπερδευτηκα.. :D

leonidaskal
03-04-12, 15:50
ρωταω αν εχει μπει κανενας σε τετοια διαδικασια .αν ξερει κανενας απο ανταλακτικα .
σιγουρα ειμαι προετοιμασμενος για το χειροτερο αλλα
ελεγα να παρω και μια γνωμη καλυτερα απο εδω δεν υπαρχει να ρωτησω

street-runner
03-04-12, 22:02
ΕΓΩ ΘΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝ να κανω τετοια αγορα απο οσα περιγραφεις δεν φαινεται τυπος που προσεχε το αυτοκινητο του και αν σου βγαλει αλλα προβληματα μετα μπορει να φτασει καλοκαιρι και ακομα να βρισκεις ζημιες ή μικροζημιες που επειδη εσυ προσεχεις τι εχεις να βλεπεις πραγματα που καποιος απροσεκτος δεν τα κοιταει ... γνωμη μου δλδ

rapid_fast
04-04-12, 08:35
ρωταω αν εχει μπει κανενας σε τετοια διαδικασια .αν ξερει κανενας απο ανταλακτικα .
σιγουρα ειμαι προετοιμασμενος για το χειροτερο αλλα
ελεγα να παρω και μια γνωμη καλυτερα απο εδω δεν υπαρχει να ρωτησω
Ποιά είναι η διαδικασία για να καταλάβω?
Να παζαρέψεις το όχημα στα 2 χιλιάρικα,
και να το φτιάξεις με 700 ευρώ, άρα να σου κοστίσει 2700??
Σίγουρα μπορείς και με λιγότερα, βάζοντας μετ/μενα ανταλλακτικά, ή ιμιτασιόν..

paganis
04-04-12, 08:54
εφοσον αν ειναι το παλιο...με τα λεφτα που αναφερεις , αγοραζεις ευκολα ενα ατρακαριστο...που θα το ελενξεις , θα το οδηγησεις...και θα εισαι σιγουρος πως δεν χρειαζεται κατι επιπλεον! οποτε αποψη μου ειναι οτι δεν αξιζει να ασχοληθεις με τα λεφτα που ζηταει! εξαλλου αυτα που ειδες εσυ με μια πρωτη ματια...να σαι σιγουρος ,πως δεν θα ειναι ολα!

Dim77
04-04-12, 11:20
Με λίγα λόγια αυτός σου ζητάει 5000 ευρώ (3500+1500 η ζημιά που μπορεί να βγεί και πιο πάνω στο τέλος)...

Με 5000 ευρώ παίρνεις αυτοκίνητο που κινείται κανονικά χωρίς να χρειάζεται να επισκεφτεί φανοποιό...
Και συζητάς να το κάνεις με 2700 όπως λέει ο rapid?

Παρατημένο αμάξι, που θέλει φτερά-φανάρια-μαρσπιέ ΚΑΙ -ψαλίδι-κεντρικό-διαφορικό?

Μπορεί να θέλει και σασμάν, βολάν και ποιός ξέρει τι άλλο τελικά...

bmwz3m44
04-04-12, 19:56
ανεβασε και καμια φωτογραφια να δουμε το αυτοκινητο περα απο την στουκα.εκει θα εχουμε ολοι αποψεις,

leonidaskal
06-06-12, 19:43
το ζετακι δεν το πηρα τελικα
στο παραπεντε χαλασε η δουλεια .κατεβασα τιμη στα 1800 ευρω με εκτιμομενη ζημια απο μηχανικο και λαμαρινα στα 2700 ευρω τελικα .βεβαια μιλαμε για βαψιμο απο την αρχη και επισκευεσ και σερβις τρελο
για καλη μου τυχη τα παιδια στο συνεργειο ωρες πριν πληρωσω το τυπο βρηκαν ρηγμα στη μηχανη και παει το ζετακι παιδια τελος
δε μαμιεται ονειρο ηταν και παει

bmwdakias85
06-06-12, 20:36
για να το παρατησε ο ανθρωπος λογικα δεν αξιζει να φτιαχτει...nyway ψαξε το...αυτο που λεει ο ζαχαριας ισχυει δεν ειναι παντα αυτο που φαινεται...εγω το πρωτο 36αρι που ειχα σαν πιτσιρικας τοτε με καραφλα 18αρια ζαντολαστιχα το πλακωσα στα πατιλικια 3η μερα που το ειχα παρει ο δρομος μουσκεμα κ στην 4η παντα μου φευγει κ βρισκωμαι καρφομενος σε ενα δεντρο {ποιος μακακας το ειχε φυτεψει αυτο εκει το μοναδικο ηταν που να του κοπη το.....στη ριζα}λοιπον εμφανισιακα μου ελεγε ο φανοποιος ελα με κανα 1μιση χλρκο θα εισαι κομπλε..λεω δεν μπορει αφου το καιφαλι μου βγεικε απο το παρμπριζ πως κ τοσοι λιγη ζημια????τεσπα με το ξυλομα ειδαμε οτι ειχε φτασει το σασι κ τα πεταλ 10 ποντους μεσα αλλαξαμε ραμφος κ συν τα αλλα ολοι ολοι η δουλεια 5500ε απο εναμιση που ελεγε...κ η ειρωνια...πριν 3 μερες το ειχα αγωρασει 8000ε...το εφτιαξα ομως κ απο τοτε δεθικα με τα bmw εκεινω το αμαξη με εσωσε καφωθικα στο δεντρο μ 2ερα κ 6500σ.α.λ το αμαξη ειχε 170 αλογα κ γω πρωταρεις θα μπορουσα να ειχα σκωτοθει......σορυ για το μεγαλο κειμενο αλλα αν ο φιλος ενιωθε ετσι για ενα ξενο αμαξη φανταστιτε πως ενιωθα εγω που εβλεπα το δικο μου στραβομενο....το αμαξη για το οποιο μιλαω ειναι αυτο στο γκαραζ μου με την ηλιοροφη