PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητηρες παρκαρισματος προβλημα


greengarnet
10-04-12, 21:02
παιδιά έχω ενα e46 πετρέλαιο με αισθητήρες παρκαρίσματος πίσω το πρόβλημα μου είναι όταν βάζω την όπισθεν στο αυτόματο κιβώτιο ακούω τον ήχο του παρκαρίσματος μπιμπ και όταν πλησιάζω εμπόδιο πίσω δεν κτυπάει το σήμα κάποιος μου είπε οτι θα είναι χαλασμένος κάποιος αισθητήρας παρκαρίσματος από του 4 που εχει
ξέρετε αν μπορεί να αλλαχτεί ο ένας μεμονωμένα? η πρέπει και οι 4? και πόσο περίπου έχουν?
η υπάρχει κανένας τρόπος να επιδιορθωθούν οι ίδιοι? :bs:

sakis4paok
10-04-12, 21:11
παιδιά έχω ενα e46 πετρέλαιο με αισθητήρες παρκαρίσματος πίσω το πρόβλημα μου είναι όταν βάζω την όπισθεν στο αυτόματο κιβώτιο ακούω τον ήχο του παρκαρίσματος μπιμπ και όταν πλησιάζω εμπόδιο πίσω δεν κτυπάει το σήμα κάποιος μου είπε οτι θα είναι χαλασμένος κάποιος αισθητήρας παρκαρίσματος από του 4 που εχει
ξέρετε αν μπορεί να αλλαχτεί ο ένας μεμονωμένα? η πρέπει και οι 4? και πόσο περίπου έχουν?
η υπάρχει κανένας τρόπος να επιδιορθωθούν οι ίδιοι? :bs:Η θα εχεις καποιον αισθητηρα χαλασμενο ή μπορει να ειναι ο βομβητης.Αλλαζει ο καθε ενας μεμονομενα.Τιμη κανα 80αρι ο ενας αν θυμαμαι καλα για καινουργιο.

greengarnet
10-04-12, 21:17
ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση σου
και πως τεστάρουμε αν είναι κάποιος αισθητήρας η ο βομβητής χαλασμένος?
υπάρχει κανένας τρόπος να επιδιορθωθούν οι ίδιοι?

MZ3
11-04-12, 11:51
βαζεις την οπισθεν με το κλειδει στην θεση δυο
πας πισω σε καθε αισθητηρα και βαζεις το αυτη σου στον αισθητηρα
αν δουλευει ακους ενα χαμηλο τικ τικ τικ αν δεν κανει τιποτα ειναι καπουτ

αλος τροπος ειναι βαζεις την παλαμη σου μπρωστα στον αισθητηρα και ακους το μπιπ
μεσα στο αμαξη αλλα πρεπει να εισαι σε στιλ τιραμολα για να πιανει μονο την παλαμη σου και οχι το σωμα σου για να μπορεσεις να τους ελενξεις εναν εναν

αν δεις πιως ειναι χαλασμενος ρηξτου αντησκουριακο και πεξε του με κανα σφυρακι 5-6 ελαφριες
και ησος γλυτωσεις το βαλε βγαλε

greengarnet
11-04-12, 18:09
Σε ευχαριστώ φίλε μου θα το δοκιμάσω
αν και σήμερα που έχει βγει ήλιος και έχει στεγνα δεν μου το ξανά έκανε.....
παίζει από την υγρασία να είχε χαλάσει και τώρα που στέγνωσε να ήρθε στα ίσια του?

bimmerm
11-04-12, 18:47
ναι και απο υγρασια και απο βρωμα αν εχει .