PDA

Επιστροφή στο Forum : Άσπρη Ζ3


giorgosz3
10-04-12, 21:33
γειά σας και χαρά σας, λοιπόν σήμερα μου μπήκε μια ιδέα, αν καταφέρω να βγάλω κανένα φράγκο το καλοκαιράκι θα κάνω τα εξής:
ντύσιμο ολόκληρου του αμαξώματος με λευκή ματ μεμβράνη, βάψιμο ζαντών μαύρο, μαύρισμα φανάρια μπρός πίσω, μαύρες γρίλιες μπροστά και πλάι.
τι λέτε;

Driver M
10-04-12, 22:44
Φοβάμαι ότι θα γίνει πολύ καγκούρικο.
Ιδίως αν βάψεις και τα φανάρια όπως λες.

Στη θέση σου θα φόραγα μόνο τη μεμβράνη, άντε να έβαφα και τις ζάντες κανα gunmetal grey για λίγο αντίθεση.
Μετά θα γίνει πολύ κραυγαλέα η Ζ και είναι κρίμα για ένα κλασικό πλέον αμάξι.

kefalismos
10-04-12, 23:12
Κατά τη γνώμη μου , αυτά είναι για punto , saxo , astra , ibiza κτλ . Δεν είναι για bmw .

Straight six
11-04-12, 00:07
μην το σκεφτεσαι καν..χαλι μαυρο...bmw ειναι, οχι βιτιεσ δεκαεξι βειλβ:bugeye:

giorgosz3
11-04-12, 00:14
καγκουριστικο το να αλλαξεις χρωμα σε αμαξι, πρωτη φορα το ακουω!
εδω βγαινει σε καναρινι!
η το βαψιμο εσωτερικα των φαναριων θα αλλοιωσει την ταυτοτητα του αυτοκινητου;
νομιζω ειστε υπερβολικοι για το συγκεκριμενο θεμα (καλα ειναι θεμα γουστου κ προσωπικης αποψης) να ελεγα αεροτομες σποιλερ κλπ κλπ να πω οκ!!

giorgosz3
11-04-12, 00:18
καντε ενα search γτ θα τρελαθω!!!
και καλα η αντιθεση ασπρο-μαυρο δε σας καθετε καλα;
ετσι οπως τη φανταζομαι ειναι κουκλαρα!

Enema
11-04-12, 00:34
Καγκουριστικο το να βαψεις μονο το αμαξι δεν ειναι.

Καγκουριστικο γινεται το οχημα οταν ξεπερασεις καποια ορια.

Το λευκο θα ειναι ομορφο.
Αν οι ζαντες κανουν ωραια αντιθεση (μαυρες ή gunmetal ή γκρι ή κατι σκουρο τελοσπαντων) ειναι και αυτο δεκτον.

Οι γριλιες στο πλαϊ ειναι ομως στο χρωμα του αμαξωματος. Αν τις αλλαξεις χρωμα... θα ειναι σαν την μυγα μες στο γαλα... κυριολεκτικα.

Οι μαυρες καρδιες πανε και ερχονται.
Μαυρα φαναρια ομως... οχι... απλα οχι. :shakehead

Εννοειται ομως, οτι κανεις ΕΣΥ οτι σου αρεσει... ασχετα με την δικη μας γνωμη

Aν θες να κανεις καποιου ειδους αντιθεση, η προταση μου θα ηταν να παιξεις με τις κολωνες του παρμπριζ.

Πχ, ασπρο Ζ3 με ασπρες κολωνες
http://www.szbenz.com/wp-content/uploads/2011/03/2000-bmw-z3.jpg
και με μαυρες
http://jaskicars.com/wp-content/gallery/bmw-z3-white/dsc0184.jpg

Εμενα προσωπικα μου αρεσουν οι νικελ... νομιζω το ειχαν μερικα Ζ3 αυτο απο το εργοστασιο.

Με μαυρες κολωνες, κωλολεει παντως.

Dim77
11-04-12, 07:52
Το αυτοκίνητο σου (αν είναι όπως στις φώτο στο γκαράζ σου) είναι πανέμορφο...γιατί να το κάνεις άσπρο?

Επίσης...όταν ντύνεις ένα μαύρο (μπλέ, κόκκινο, πράσινο κλπ) αυτοκίνητο με άσπρη μεμβράνη, τι συμβαίνει με την άδεια του αυτοκινήτου που αναγράφεται το κανονικό χρώμα?

giorgosz3
11-04-12, 08:44
Το αυτοκίνητο σου (αν είναι όπως στις φώτο στο γκαράζ σου) είναι πανέμορφο...γιατί να το κάνεις άσπρο?

Επίσης...όταν ντύνεις ένα μαύρο (μπλέ, κόκκινο, πράσινο κλπ) αυτοκίνητο με άσπρη μεμβράνη, τι συμβαίνει με την άδεια του αυτοκινήτου που αναγράφεται το κανονικό χρώμα?

ναι αυτό είναι, λογικά θα είναι η ίδια διαδικασία με το να το έβαφα κανονικά... (δεν ξέρω καν ποιά είναι..)

konc
11-04-12, 12:47
Ανεξάρτητα πάντως από τα θέματα με άδειες-μαμβράνες-καγκουρέματα φαναριών κλπ, είχα πετύχει στο δρόμο Ζ3Μ (τουλάχιστον στην εμφάνιση, δεν ξέρω αν ήταν ολόκληρο Μ) άσπρο με κανονικό χρώμα και ήταν απλά πανέμορφο.. Δεν έχουν κυκλοφορήσει και πολλά άσπρα και αν το δεις σου αλλάζει την εικόνα ενός ήδη όμορφου αυτοκινήτου

andreas_R
11-04-12, 12:52
Φιλε προχωρα το.

Ασπρο ματ
Μαυρο ματ ζαντες
τα εμπρος φαναρια οπως ειναι μονο κανα γυαλισμα αμα εχουν θαμπωσει.
Μαυρα φαναρια πισω ΟΧΙ το πολυ πολυ redout

P.kwstas E36
11-04-12, 13:07
Καλησπερα παιδιά,το άσπρο είναι χρώμα που ομορφαίνει πολύ ότι βαφτεί με αυτό,για μένα,οι μαύρες κολόνες υπέροχη ιδέα,οι ζαντες ένα σκούρο χρώμα τα κέντρα με νικελ πατουρες,τώρα από φανάρια,ένα ελαφρό φιμε τα πίσω μόνο τρώγεται,γνώμη μου φυσικά όλα αυτα όπως αρέσει σε εσένα θα το κάνεις(πρώτα ο θεός) ώστε κάθε φορά που θα το βλέπεις να κοπαναν τα δύο κεφάλια μεταξύ τους ;-) ...πάντως εγω,χωρίς κάποιο λόγο,προτιμώ βάψιμο παρά πλαστικό..

paganis
11-04-12, 21:25
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2252527/

υπαρχει ενα ακομα..που το εχω δει απο κοντα και ειναι σαν το medrano ! αυτο στην αγγελια ..τουλαχιστον φαινεται περιποιημενο,,αλλα προσωπικα , ειμαι εναντια σε οποιοδηπτε ειδος μεμβρανης πανω στο αμαξι..και ιδιαιτερως ματ!

bmwz3m44
11-04-12, 23:38
paganis το medrano που λες ηταν και ο ιδιοκτητης του λιγο medrano το ειχε βγαλει αγγελια απο το 2010 και πασχιζε στο τελος να το δωσει κανα 4000 αλλα ποιος να το επαιρνε ετσι οπως το ειχε κανει(και με αυτα που εγραφε).αρχηγε κρατησου λιγο με τη σκεψη για το z3.αν θες να ριξεις λεφτα μπορεις να το κανεις τουμπανο στην ουσια και οχι στο δικο σου ματι.γιατι οπως ακουσες οι αποψεις διίστανται.

leonidaskal
12-04-12, 17:30
Ο φιλος enema εχει δικιο

leonidaskal
12-04-12, 17:36
για να ειμαι πιο σωστος ακομα και τα φωτο παραδειγματα που σου δειχνει ειναι ωραα αλλα μεχρι εκει ολα εχουν καποιο οριο.
μετα δεν βαφεις φαναρι (καγκουρια τρισμεγιστη)αν θες μαυρο φαναρι αγοραζεις φιμε εργοστασιακο, για z3 μιλαμε οχι για το rally του καθε καγκουροκοντρακια
το αμαξι σου παντως μια χαρα ειναι φιλε αψογο μην ψαχνεσαι

MrZ
12-04-12, 22:43
Φανάρια δεν βάφεις για κανένα λόγο.Το πολύ πολύ τα ντύνεις με μεμβράνη ειδική για φανάρια.Πάρε τη light για μπροστά γιατί η dark κόβει πολύ από τα φώτα σου.Πίσω βάζεις ή μεμβράνη ή crystal φανάρια.

giorgosz3
13-04-12, 14:47
γειά σας παιδιά, κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις απόψεις σας, όταν εννοώ να βάψω φανάρι εννοώ τα μπροστά βάψιμο απο μέσα (έπρεπε απο την αρχή που πήρα τα angel eyes να είχα πάρει τα μαύρα και οχι τα chrome) και τα πίσω μεμβράνη!

leonidaskal
13-04-12, 17:42
φιλε γιωργο οχι μεμβρανες και χαζα
ειχα στο δικο μου ανδεν κανω λαθος και το δικο σου προ face lift ειναι
ασε παρε ενα after market φιμε φαναρι εχει στο e-bay σε πολυ καλες τιμες καμια σχεση
αν το κανεις λευκο παντως θα γινει τελειο
για μενα παντως κουκλα ειναι και ετσι

johnstam
14-04-12, 18:48
φιλαράκο καλησπέρα εγω ούτε που τα το σκεφτόμουνα για τη μεμβράνη τι θα γίνει εαν πέσει καποιο υγρό και ξεβάψει γενικά το άσπρο χρώμα δεν αγαπαει τη βρομιά
ασε το αμαξι σου όπως είναι

ThaNOS E46coupe
15-04-12, 10:02
και στο χρώμα άμα πέσει κάποιο υγρο τι θα γινει; θα πας για βαφη... Θα βγει ιδιο το χρωμα?
Ισα ισα που τη μεμβρανη τη βγαζεις και βαζεις παλι ενα καινουριο κομματι. Κ κρατας και το χρωμα του αυτοκινητου σου σε αριστη κατασταση, εαν ηταν βεβαια πριν τοποθετησεθς τη μεμβρανη....

zografias
23-07-12, 00:40
1. Μπορείς να παίξεις με την μεμβράνη στα πίσω, όπως έκανα εγώ! Δες φωτο...
2. Έχεις πάρει καμιά τιμή για το άσπρο ντύσιμο που λες???

Babis_Compact
24-07-12, 09:02
Σε γκρι-ανθρακί ματ τι θα έλεγες?
Την είδα από κοντά στην Πάτρα πριν μερικές εβδομάδες και έπαθα πλάκα.http://technik1.gr/index.php?page=services&parent=115

Κατά την γνώμη μου καθόλου καγκούρικο, ίσα ίσα.
Μου άρεσε τόσο πολύ ο συγκεκριμένος συνδυασμός χρώματος μεμβράνης - ζάντας που με έβαλε σε σκέψεις και για το δικό μου να το κάνω ακριβώς έτσι..

Αλήθεια, στην Αθήνα έχετε να προτείνετε κάποιον καλό εγκαταστάτη μεμβρανών 3Μ? Θέλω να ρωτήσω τιμές, εγγύηση, κλπ

gupakos
24-07-12, 10:38
Σε γκρι-ανθρακί ματ τι θα έλεγες?
Την είδα από κοντά στην Πάτρα πριν μερικές εβδομάδες και έπαθα πλάκα.http://technik1.gr/index.php?page=services&parent=115

Κατά την γνώμη μου καθόλου καγκούρικο, ίσα ίσα.
Μου άρεσε τόσο πολύ ο συγκεκριμένος συνδυασμός χρώματος μεμβράνης - ζάντας που με έβαλε σε σκέψεις και για το δικό μου να το κάνω ακριβώς έτσι..

:cool:μεμβρανών 3Μ? Θέλω να ρωτήσω τιμές, εγγύηση, κλπ

Δεν 'κάνει' λίγο σε ασημί ματ το χρώμα και όχι γκρι; Ή μου φαίνεται; Πάντως το πραγματικό ανθρακί (όχι όμως σε ματ) ειναι πολύ καλό! (εντελώς τυχαία αυτό είναι το χρώμα της Ζ μου) :)

paganis
24-07-12, 11:42
ως πρωην κατοχος σαξοραλλων ,gti..κλτ...εκανα καιρο για να απαλλαχθω απο τον ιο της καγκουριασης...!
σας συστηνω ...να το κανετε και εσεις...και να γινεται ανθρωποι...