PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα σε ηλεκτρικη οροφη


leonidaskal
13-04-12, 17:28
καλα η γκαντεμια σπαει κοκκαλα
σημερα θελησα να ανοιξω την οροφη απο το ζετακι μου αλλα τιποτα νεκρο
τρελαθηκα μιλαμε:icon42:
απο ασφαλειες ειμαι ενταξει μπορει κανεισ να βοηθησει ?
τι στο καλο??? μηπως ξερει κανεις που πεφτει το μοτερ απο την ηλεκτρικη οροφη

gupakos
13-04-12, 17:41
καλα η γκαντεμια σπαει κοκκαλα
σημερα θελησα να ανοιξω την οροφη απο το ζετακι μου αλλα τιποτα νεκρο
τρελαθηκα μιλαμε:icon42:
απο ασφαλειες ειμαι ενταξει μπορει κανεισ να βοηθησει ?
τι στο καλο??? μηπως ξερει κανεις που πεφτει το μοτερ απο την ηλεκτρικη οροφη

Το μοτέρ είναι στο πορτ-μπαγκάζ, αριστερά όπως το κοιτάζεις, κάτω από την επένδυση/μοκέτα... για το τι μπορεί να φταίει δύσκολο να σου πει κάποιος online...πάντως ως προσωρινή λύση μπορείς να απομονώσεις την ηλεκτρική οροφή (δηλαδή να μην σε εμποδίζει/φέρνει αντίσταση κατά το άνοιγμα/κλείσιμο) με σχετικό διακόπτη που θα βρεις στο μοτέρ...

leonidaskal
13-04-12, 17:49
ειναι αυτο μπροστα απο την κεραια

leonidaskal
13-04-12, 17:59
ο.κ το βρηκα

leonidaskal
13-04-12, 19:33
λοιπον μιας και τα καταφερα και το βρηκα το προβλημα μου
θα το μοιραστω με τη παρεα μπας και γλυτωσουμε κανα μαστορα
χαρη στο φιλο gupako βρηκα το μοτερ της οροφης (thanks gupakos αν σε συναντησω απο κοντα ποτε κεερναω καφε)το εψαξα και τελικα βρηκα δυο ρελεδακια στο μοτερ.τα ατιμα ειχαν ψωριασει απο τον καιρο οι επαφες και δεν εκαναν επαφη πανω στις φισες.ακου τωρα να δεις.
παλι καλα δηλαδη γιατι τρομαξα λιγο σπρευ ηλεκτρικων επαφων και ολα καλα . βεβαια θελει λιγο παιδεμα αλλα ενταξει το πολυ πολυ αλλαζω δυο ρελε
αν το δουμε και απο την καλη εμαθα και λιγα για την ηλεκτρηκη οροφη
εχει ενα παξιμαδι και οχι κουμπι φιλε gupakos το λυνεις και γινεται χειροκινητη η ατιμη (παλι thanks στο φιλο για την πληροφορια )

gupakos
14-04-12, 09:06
λοιπον μιας και τα καταφερα και το βρηκα το προβλημα μου
θα το μοιραστω με τη παρεα μπας και γλυτωσουμε κανα μαστορα
χαρη στο φιλο gupako βρηκα το μοτερ της οροφης (thanks gupakos αν σε συναντησω απο κοντα ποτε κεερναω καφε)το εψαξα και τελικα βρηκα δυο ρελεδακια στο μοτερ.τα ατιμα ειχαν ψωριασει απο τον καιρο οι επαφες και δεν εκαναν επαφη πανω στις φισες.ακου τωρα να δεις.
παλι καλα δηλαδη γιατι τρομαξα λιγο σπρευ ηλεκτρικων επαφων και ολα καλα . βεβαια θελει λιγο παιδεμα αλλα ενταξει το πολυ πολυ αλλαζω δυο ρελε
αν το δουμε και απο την καλη εμαθα και λιγα για την ηλεκτρηκη οροφη
εχει ενα παξιμαδι και οχι κουμπι φιλε gupakos το λυνεις και γινεται χειροκινητη η ατιμη (παλι thanks στο φιλο για την πληροφορια )

Εμείς ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Γενικά ο μηχανισμός της κουκούλας είναι από τους πιο ευαίσθητους αλλά και πιο παραμελημένους στη Ζ3...καλό είναι και το χειμώνα να το λειτουργούμε περιοδικά (κάθε 2-3 εβδομάδες) για να κρατιέται σε 'εγρήγορση'...

leonidaskal
15-04-12, 16:02
αυτο που δεν ξερω ειναι αν ο μηχανισμος λειτουργει με υδραυλικιο συστημα για ντιζες και ιμαντες δεν ειδα πουθενα
ασε που λυνοντας τη βιδα χαλαρωσε ολη η οροφη και μπορεσε να ανοιγοκλεισει με το χερι.κατι σαν το παξιμαδι στον υδραυλικο γριλο
αν ειναι υδραυλικος (ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΔΟΧΕΙΟ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ) θελει αραγε καποια συντηρηση καποιο συμπληρωμα σε λαδακι
ξερει κανεις¨?

leonidaskal
15-04-12, 16:04
καλο πασχανα μην ξεχνιωμαστε

john batselas
22-06-12, 23:15
Καλοκαιρακι τωρα, ολα καλα με την κουκουλα?

leonidaskal
23-06-12, 21:23
αψογα φιλος ηρθε στα ισα της με το ανοιξε κλεισε
και απο οτι βλεπω εισαι και νεος καλως ορισες

john batselas
24-06-12, 15:24
αψογα φιλος ηρθε στα ισα της με το ανοιξε κλεισε
και απο οτι βλεπω εισαι και νεος καλως ορισες

Σ' ευχαρηστω πολυ Λεο, βασικα ειχα γραφτει 2 χρονια πριν, αλλα δεν ετυχε να ξαναμπω απο τοτε. Εχει ενα χρονο περιπου που απο Ε36 πηγα σε Ζ3 και χρειαστηκε να ψαξω μερικα πραγματα.

Χαρηκα, Γιαννης.

leonidaskal
25-06-12, 13:56
μονος σου ρε γιαννη κριμα τοσος κοσμος εδω μεσα

john batselas
25-06-12, 15:34
Χαλαρα Φιλος, dont worry ;)

H οροφη στα Ζ3 ειναι υδραυλικη οπως ειπες, η σταθμη πρεπει να ειναι στη μεση στην ενδειξη κατι σαν τελιτσα αν θυμαμαι καλα.

Πηγες για να μην δουλευει η οροφη αν αντιμετωπσεις ποτε προβλημα στο μελλον (μακρια απο μας αλλα καλο κανει να τα ξερουμε) επισης ειναι:

1) Συχνα, ο διακοπτης στο πενταλ του φρενου (κανει χρηση και για να αναβουν τα στοπ οταν φρεναρεις και για να ενεροποιει το μοτερ της κουκουλα) αμα σου εχει χαλασει αυτο, θα το καταλαβεις γιατι δεν θα σου αναβουν τα στοπ οταν πατας φρενο.

2) Aκομα πιο συχνα, ενας μικροδιακοπτης στο σκελετο της κουκουλας, στην πλευρα του οδηγου πανω απ το παραθυρο λεει το ποιημα. Η λειτουργεια του ειναι να μην ενεργοποιειτε το μοτερ της κουκουλας αν πρωτα δεν την εχεις απασφαλισει (γι αυτο και ενεργοποιηται αφου σηκωσουμε πρωτα λιγο το μπροστα μερος της). Και αφου ετσι και αλλιως για να ανοιξουμε την κουκουλα μας ολοι, πρωτα την απασφαλισουμε, σηκωσουμε το μπροστα μερος και βαζουμε το ποδι στο φρενο πριν πατισουμε το κουμπι, οι φιλοι στο εξωτερικο αμα χαλασει, τον αφαιρουν τελειως και ενωνουν τα δυο καλωδια του το ενα με το αλλο, και ετσι μενει παντα σε θεση λειτουργειας.
Ετσι και τα 70 ευρω που κανει γλυτωνεις και εχεις σβησει την πιθανοτητα να ειναι μια απο τις αιτιες στο μελλον. (χαλασε ο δικος μου και το εκανα ετσι).

3) Λιγο σπανια, να χαλασει ο διακοπτης.

4) Πολυ σπανια, να χαλασει το μοτερ.

paganis
25-06-12, 16:42
5) πισω απο την θεση του οδηγου..στο υψος του κεφαλιου, το καλωδιο που ξεκινα απο τον μικροδιακοπτη στην κουκουλα και καταληγει στο μοτερ...συχνα απο το ανοιξε-κλεισε...τριβεται , με αποτελεσμα να κοβεται και να μην ανοιγει η οροφη! ...ειναι συχνη αιτια...

Nickolas_s2k
25-06-12, 17:00
Ρε παιδια που βρισκονται ολα αυτα τα καλωδια και οι μηχανισμοι που συχνα πυκνα δημιουργουν προβλημα ?? εψαξα και δεν βρηκα κατι..:):):) Λευτερη μηπως δεν κανω κατι σωστα?χαχαχ

paganis
25-06-12, 17:07
Ρε παιδια που βρισκονται ολα αυτα τα καλωδια και οι μηχανισμοι που συχνα πυκνα δημιουργουν προβλημα ?? εψαξα και δεν βρηκα κατι..:):):) Λευτερη μηπως δεν κανω κατι σωστα?χαχαχ

εσυ εισαι χειροκινητος...αστα αυτα για εμας , που εχουμε εξτρας στο οχημα μας! χαχαααα

Nickolas_s2k
25-06-12, 17:16
παιζει να εχω ομως και 1 λιτρο μεγαλυτερο χωρο αποσκευων..χαχαχ

paganis
25-06-12, 17:27
σοβαρα τωρα...παιζει να εχεις τουλαχιστον 20λιτρα μεγαλυτερο χωρο αποσκευων...και πιθανοτατα κανα 15κιλα κατω σε βαρος...!

leonidaskal
25-06-12, 17:30
ωραια η ενημερωση φιλε γιαννη δεν το ηξερα αυτο για το διακοπτη στην κουκουλα .
μακρια απο μας οπως ειπες αλλα ας το ξερουμε και αυτο
τι λαδακι περνει το μοτερ της κουκουλας ξερουμε .γιατι εχω την εντυπωση πως πρεπει να χρειαζομαι λιγο

leonidaskal
25-06-12, 17:33
οπα ρε συ paganis τετοιο γαιδουρι δεν ηξερα πως εκριβα στις αποσκευες μου
δε νομιζω παντως και τοσο πολυ .εκτος και αν κανεις πλακα και δε σε πιανω

Nickolas_s2k
25-06-12, 17:34
λεωνιδα δεν κανει πλακα..εγω εκανα πλακα..ετσι ειναι οπως τα λεει ο Λευτερης! η περιπου ετσι .. χαχαχαχα

leonidaskal
25-06-12, 17:38
πασο για να το λες .
ρε συς σιγουρα ειναι πολλα τα κιλα .

Nickolas_s2k
25-06-12, 17:43
για τα κιλα δεν παιρνω ορκο μπορει να ειναι και λιγοτερα..αλλα για τον ωφελιμο χωρο αποσκευων που σου κοβει ο μηχανισμος στο πορτ μπαγκαζ θα σου δωσω ενα παραδειγμα να καταλαβεις.. σκεψου οτι εμενα χωραει 3 μεγαλα σακβουαγιαζ στη σειρα ανετα και μενει και αρκετος χωρος στο πλαι ξερεις εκει που εχει τα ανοιγματα για τσαντες κλπ..

leonidaskal
25-06-12, 17:49
ενταξει ναι εχεις δικιο αψογο το παραδειγμα γιατι τωρα εχω και εικονα χαχαχα
μια ερωτηση για την οποια θα ρωτησω και σε νεο post (εκτος αν υπαρχει και δεν το ξερω)
την κουκουλα σου την περιποιησαι καθολου και με τι

Nickolas_s2k
25-06-12, 17:57
εγω προσωπικα ΜΟΝΟ με νερακι και το χρωμα της,η υφη της κλπ ειναι σε αριστη κατασταση!! Υπαρχουν παααρα πολλα προιοντα για φροντιδα κουκουλας, την προστασια του χρωματος της, αδιαβροχοποιηση κλπ με πολυ καλα τα προιοντα της Bmw που αν δεν κανω λαθος ειναι meguiars και πολλα πολλα αλλα επωνυμα..υπαρχουν αρκετα θρεντ για την προστασια κουκουλας να βρεις οτι χρειαζεσαι..Επισης πααααρα πολυ καλο ισως το καλυτερο συμφωνα με ξενα φορουμ ειναι το ragttopp!

john batselas
25-06-12, 22:06
ενταξει ναι εχεις δικιο αψογο το παραδειγμα γιατι τωρα εχω και εικονα χαχαχα
μια ερωτηση για την οποια θα ρωτησω και σε νεο post (εκτος αν υπαρχει και δεν το ξερω)
την κουκουλα σου την περιποιησαι καθολου και με τι

Για περιποιηση κουκουλας χρησιμοποιειται πολυ το κιτ της Renovo.

http://www.ebay.co.uk/itm/Renovo-BLACK-Convertible-Hood-Soft-Top-Reviver-Kit-/290544656434?pt=UK_Car_Accessories_Car_Care_Cleani ng&hash=item43a5cfa032

Εχει καθαρηστικο, βαφη και αδιαβροχοποιητικο. Αλλα μπορεις να παρεις και το καθενα ξεχωριστα αν δεν θες καποιο. Θυμαμαι καποιος πωλητης με το κιτ σου εδινε δωρο και το προιον της Renovo για το πλαστικο παραθυρο πισω.

Για την σταθμη του μοτερ για δες αυτο το λινκ, αν εισαι μεσα στα ορια για το λαδι δεν ξερω να σου πω. αν μαθω κατι θα το ξερεις κι εσυ ;)

http://adkusters.hobby-site.com/TIS%20documents%20PDF/54/34/RA_54_34_00%20_Notes_on_EH_convertible_top_%28Z3_R oadster_M_Roadster%29.pdf