PDA

Επιστροφή στο Forum : Bmw 316 luxus 1997


karamitsos
15-04-12, 10:23
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους

Εχω βρει μια Bmw 316 luxus 1997 απο ξαδερφο ναυτικο με μολις 12000 χλμ την οποια δεν
την θελει πλεον και μου προτεινε να την αγορασω 3000 ευρω .Το αμαξι σιγουρα εχει αυτα τα
χιλιομετρα που λεει και σιγουρα ειναι ατρακαριστο διοτι το βλεπω καθε μερα ( μενουμε στην ιδια πολυκατοικια ) .

Οι αποριες που εχω ειναι οι εξης :
1) Αξιζει να παρω ενα τοσο παλιο αμαξι ?
2) Τι θα χρειαστει για να το βγαλω στην κυκλοφορια απο αποψη συντηρησης ?
3) Ειχε η συγκεκριμενη εκδοση το συστημα ASC+T ?
4) Τελος θα ηταν καλη κινηση να του βαλω συναγερμο ?

arci
15-04-12, 11:36
Όντως με τόσα λεφτα αγοράζεις ένα ατός 4ετιας.... Πλάκα κανείς προφανώς.... Το αμάξι είναι ολοκαίνουργιο και αστρωτο ακόμα. Λαδακια κ έφυγες. Και Λαστιχα ίσως. Το asc σε 316 τι ακριβώς να το κανείς...; Μην μπαίνεις σε τριπακια εντυπωσιασμού απο άχρηστο εξοπλισμό... Στο αν αξίζει να βάλεις συναγερμό η όχι τι να σου απαντήσει κανείς;

Veldrin
15-04-12, 12:23
Συναγερμό αν έχεις τη δυνατότητα εννοείται πως βάζεις. Όσο για τα υπόλοιπα αφού έχει τόσα χιλιόμετρα και ξέρεις το αυτοκίνητο πάρε τη με κλειστά τα μάτια.

Μιλάμε για Ε36 έτσι ;

120ihatch
15-04-12, 14:04
Φίλε, όπως σου είπε και ο arci, στο αμάξι θα αλλάξεις λάδια (μαζί με φίλτρο λαδιού) ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ακόμα καλύτερα πριν το βγάλεις καν βόλτα.

Καλορίζικο να είναι και άφησέ το σε εργοστασιακή κατάσταση εμφανισιακά.

Dim77
15-04-12, 15:18
Το αυτοκίνητο πρέπει να αλλάξει οπωσδήποτε πριν πάρει καν μπροστά: (Γιατί αν τσουλήσει έτσι, πιθανότατα θα έχει φθορές από τα κατεστραμμένα λιπαντικά σε μοτέρ, σασμάν, διαφορικό).

-Λάδια και φίλτρο λαδιού
-Υγρά σασμάν και διαφορικού
-Λίπανση σε όποιο εξάρτημα λιπαίνεται
-Ρουλεμάν τροχών (και όπου αλλού)
-Ότι ελαστικό σωληνάκι έχει, πιθανότατα θέλει αλλαγή. Τροφοδοσίας, φρένων (όπωσδηποτε φρένων)
-Σινεμπλόκ (και άλλα ελαστικά εξαρτήματα)
-Ελαστικά (Τροχών) ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (Από το 97 τα λάστιχα κάνουν μόνο για προστατευτικά σε βάρκες ή πίστες)
-Δίσκοι και τακάκια παντού.
-Υγρά φρένων με πολύ προσεκτική εξαέρωση να φύγει κάθε ίχνος του προηγούμενου υγρού.

Και άλλα που δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή.

Παιδιά, το να έχει ένα αυτοκίνητο 15 ετών 12000χλμ δεν σημαίνει ότι είναι σε καλύτερη κατάσταση μηχανικά από ένα 15 ετών που έχει 100.000χλμ...

Σίγουρα το σαλόνι και οι ταπετσαρίες είναι καλύτερες. Αλλά από εκεί και πέρα...

Απλά σε αυτό το αμάξι, αλλάζοντας τα προαναφερθέντα...έχεις πραγματικά καινούριο αμάξι. (Και καλό αμάξι όπως είναι ένα Ε36).

Έτσι όπως είναι αν το βάζεις μπροστά μια φορά το χρόνο...μόνο φθορές του προκαλείς από την ακινησία και το ...ξεκίνημα μετά με παγωμένα και φθαρμένα λιπαντικά σε κάθε κινούμενο μέρος του....Χώρια τα λαστιχένια εξαρτήματα που δεν είναι όπως το παλιό καλό κρασί. Ο χρόνος τους φέρεται άσχημα είτε κινούνται είτε όχι.

stelmaniac
15-04-12, 17:33
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους

Εχω βρει μια Bmw 316 luxus 1997 απο ξαδερφο ναυτικο με μολις 12000 χλμ την οποια δεν
την θελει πλεον και μου προτεινε να την αγορασω 3000 ευρω .Το αμαξι σιγουρα εχει αυτα τα
χιλιομετρα που λεει και σιγουρα ειναι ατρακαριστο διοτι το βλεπω καθε μερα ( μενουμε στην ιδια πολυκατοικια ) .

Οι αποριες που εχω ειναι οι εξης :
1) Αξιζει να παρω ενα τοσο παλιο αμαξι ?
2) Τι θα χρειαστει για να το βγαλω στην κυκλοφορια απο αποψη συντηρησης ?
3) Ειχε η συγκεκριμενη εκδοση το συστημα ASC+T ?
4) Τελος θα ηταν καλη κινηση να του βαλω συναγερμο ?

1. Aξιζει...
2. αρκει να κανεις το σερβις που προαναφερθηκε.
3. Οχι
4. Βαλε. Δεν ειναι ακριβος ενας απλος συναγερμος χωρις μπιχλιμπιδια.

karamitsos
15-04-12, 20:01
Κατοπιν επικοινωνιας με τον ιδιοκτητη του αυτοκινητου πριν λιγο μου ειπε οτι αυτος αλλαζε λαδια στην BMW
καθε 2 χρονια καθως και οτι αλλο του ελεγαν οι τεχνικοι της εταιριας διοτι ηθελε το αμαξι να ειναι τσιλικο .
Επισης τα λαστιχα μου ειπε οτι ειναι 2 χρονων περιπου αλλα για σιγουρια μου ειπε οταν θα ξεμπαρκαρει
σε 20 μερες περιπου να δουμε την ημερομηνια κατασκευης .
Οποτε κατοπιν των υποδειξεων σας προχωραω κανονικα στην αγορα του αυτοκινητου .

Ευχαριστω θερμα τους φιλους που μπηκαν στον κοπο να απαντησουν και Χρονια Πολλα σε ολους .

teo21
15-04-12, 22:31
Το αμαξι ηταν σε γκαραζ?

REDNECK
15-04-12, 23:04
Βαλε φωτος να το θαυμασουμε οταν το παρεις με το καλο .
Μιλαμε για κανονικο survivor εδω !!!!

karamitsos
16-04-12, 03:11
Ναι το αμαξι ειναι σε κλειστο γκαραζ .

ziaba
16-04-12, 07:57
ωραίο αμάξι + τα fl luxus είχαν κ δίσκοπλάκες πίσω αυτά είναι

karamitsos
21-04-12, 11:45
Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος αν ειχαν καδενα ή ιμαντα χρονισμου τα συγκεκριμενα αυτοκινητα ?

Τελος αν ξερει κανεις καποιο καλο μαστορα στη Θεσσαλονικη εκτος αντιπροσωπειας για να
παω το αμαξι για γενικο ελεγχο .Αν ειναι αντιθετο με τους κανονισμους του forum στειλτε μου ενα πμ .

ziaba
21-04-12, 13:29
εάν είναι του 97 όπως λες έχει καδενα.

Vasilis M3
21-04-12, 14:08
Mήπως θα ήταν καλό να αλλάξεις και μια αντλία βενζίνης?:nixweiss:

Καλως ήρθες κιόλας

arci
21-04-12, 14:44
Σιγα Σιγα θα του πείτε να αλλάξει όλο το αυτοκίνητο.... Άλλαξε λαδια μόνο και άρχισε να το κυκλοφορεις με το μαλακό... Ότι χρειαστεί απο τα παραπάνω το κανεις στην πορεία και αν χρειαστεί.... Υπάρχει ένας νόμος που οποίος τον παραβαινει το πληρώνει..... If it works don't fix it....

DiMiTrIs_
21-04-12, 17:09
εγω αγορασα περισυ σιερρα με 28.000κμ.του 91 και το μονο που χρειαστηκη αλλαγη ηταν φλατζα εξαγωγης και φλαντζα βαλβιδων που ειχαν ξεραθει μετα απο 20 χρονια.αλλαξα και θερμοστατη προληπτικα...και εννοειται λαδι παραφλου και φιλτρα αν το αμαξι σου ηταν παρατημενο...απο κει και περα ενας ελεγχος απο κατω θα ηταν καλος και αλλαζεις οτι ζητησει στην πορεια που δ προκειται κατι σοβαρο...καινουριο αμαξι αγοραζεις!σιγουρα να τσεκαρεις κρεμαγιερα κ γενικα το μπροστινο συστημα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!α αλλαξα και αμορτισερ γιατι τα μαμα ειχαν παει περιπατο μετα απο 20 χρονια!

paganis
21-04-12, 17:25
ας παρεις το αμαξι με το καλο...και θα την βρει την ακρη! λαδακια και φιλτρο για αρχη και βλεπεις...οπως και να χει μεταχειρισμενο αμαξι αγοραζεις.! θα κανεις οτι ακριβως θα εκανες και για καποιο εχει πολλα χιλιομετρα...! επισης το να λεμε τι καναμε σε διαφορετικα οχηματα μετα απο μεγαλο διαστημα ακινησιας...δεν εχει νοημα...καθε αμαξι εχει διαφορετικες απαιτησεις! και εγω πηρα σκαραβαιο ακινητοποιημενο για 11-12 χρονια...και αλλαξα μονο λαδια σινεμπλοκ..τι να λεει..

DiMiTrIs_
21-04-12, 17:52
καποια πραγματα ειναι λιγο πολυ κοινως αναλωσιμα με την παροδο του χρονου σε ολα τα αυτοκινητα....με αυτην την αποψη...

karamitsos
22-04-12, 08:19
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας .
Το αμαξι τελευταια φορα απο οτι μου ειπε ο ξαδερφος κινηθηκε πριν 4 μηνες
οταν ηταν δηλαδη αυτος εδω και εκανε τις βολτες του .

Οποτε μαλλον με ενα ελεγχο καλο και λαδια φιλτρα θα την βγαλω καθαρη .

rapid_fast
22-04-12, 11:30
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας .
Το αμαξι τελευταια φορα απο οτι μου ειπε ο ξαδερφος κινηθηκε πριν 4 μηνες
οταν ηταν δηλαδη αυτος εδω και εκανε τις βολτες του .

Οποτε μαλλον με ενα ελεγχο καλο και λαδια φιλτρα θα την βγαλω καθαρη .

Πριν κάνεις οτιδήποτε, πέτα απο μέσα ότι βενζίνη έχει, και άλλαξε και φίλτρο βενζίνης..

120ihatch
22-04-12, 11:56
Φίλε, μην ξεχάσεις να βάλεις και οδική βοήθεια στην ασφάλεια που θα κάνεις




:useless:



:useless:

karamitsos
31-05-12, 14:41
Το αυτοκινητο πλεον ηρθε στην κατοχη μου εδω και 10 μερες .
Αυτα που χρειαστηκε ηταν λαστιχα γιατι αυτα που ειχε ενω ηταν ολοκαινουρια ηταν απο το 2006 και ηταν τελειως ξερα επισης αμορτισερ τα οποια ηταν τελειως πεσμενα και αυτα απο την ακινησια .Αλλαξα ολα τα υγρα του αυτοκινητου
( λαδια βαλβολινες υγρα φρενων και λοιπα ) εκανα ενα γενικο ελεγχο και το αμαξι βγηκε σε κυκλοφορια κανονικα .

Το αυτοκινητο οποιος το ειδε δεν πιστευει οτι ενα τοσο παλιο αμαξι μπορει να εχει τοσο λιγα χλμ .
Στο δρομο το αμαξι ειναι τελειως διαφορετικο σε αισθηση απο τα γιαπωνεζικα που ειχα μεχρι τωρα
και σου δινει μια αισθηση ασφαλειας φοβερη ειδικα στις στροφες .

Το μονο προβλημα που ειδα ηταν στο φρεναρισμα δηλαδη οταν παταω φρενο νιωθω ενα χτυπημα στο τιμονι τις πρωτες 2 - 3 φορες που παταω φρενο .Στο συνεργειο που μου εφτιαξε τα φρενα μου ειπε οτι
αυτο οφειλετε στο οτι εχουν ψωριασει οι δισκοπλακες και με το δουλεμα θα φυγει η σκουρια και δεν θα εχω προβλημα .

Επισης το αμαξι εχει εργοστασιακο συναγερμο και θα ηθελα να μαθω αν γινεται να το κλειδωνω χωρις
να οπλιζει καθε φορα ο συναγερμος γιατι τωρα ειτε πατησω το κουμπι και κλειδωσει το αμαξι ειτε κλειδωσω την κλειδαρια στην πορτα ο συναγερμος οπλιζει καθε φορα .

ΥΓ Προσεχως θα ανεβασω και φωτογραφιες

rapid_fast
31-05-12, 14:58
Επισης το αμαξι εχει εργοστασιακο συναγερμο και θα ηθελα να μαθω αν γινεται να το κλειδωνω χωρις
να οπλιζει καθε φορα ο συναγερμος γιατι τωρα ειτε πατησω το κουμπι και κλειδωσει το αμαξι ειτε κλειδωσω την κλειδαρια στην πορτα ο συναγερμος οπλιζει καθε φορα .

ΥΓ Προσεχως θα ανεβασω και φωτογραφιες
Το νόημα του συναγερμού είναι να οπλίζει κάθε φορά που κλειδώνεις...

REDNECK
31-05-12, 14:58
Ανυπομονω να το δω , μιλαμε για πραγματικο survivor αυτοκινητο.
Καλοριζικο και καλα χιλιομετρα !

6ylinder
31-05-12, 15:00
Καλορίζικος!

teo21
31-05-12, 15:11
Καλοτάξιδη η μπεμπα!! Και μην αγχωνεσαι... Με αυτα που αλλαξες καινουριο εγινε!

stelmaniac
31-05-12, 18:07
Το αυτοκινητο πλεον ηρθε στην κατοχη μου εδω και 10 μερες .
Αυτα που χρειαστηκε ηταν λαστιχα γιατι αυτα που ειχε ενω ηταν ολοκαινουρια ηταν απο το 2006 και ηταν τελειως ξερα επισης αμορτισερ τα οποια ηταν τελειως πεσμενα και αυτα απο την ακινησια .Αλλαξα ολα τα υγρα του αυτοκινητου
( λαδια βαλβολινες υγρα φρενων και λοιπα ) εκανα ενα γενικο ελεγχο και το αμαξι βγηκε σε κυκλοφορια κανονικα .

Το αυτοκινητο οποιος το ειδε δεν πιστευει οτι ενα τοσο παλιο αμαξι μπορει να εχει τοσο λιγα χλμ .
Στο δρομο το αμαξι ειναι τελειως διαφορετικο σε αισθηση απο τα γιαπωνεζικα που ειχα μεχρι τωρα
και σου δινει μια αισθηση ασφαλειας φοβερη ειδικα στις στροφες .

Το μονο προβλημα που ειδα ηταν στο φρεναρισμα δηλαδη οταν παταω φρενο νιωθω ενα χτυπημα στο τιμονι τις πρωτες 2 - 3 φορες που παταω φρενο .Στο συνεργειο που μου εφτιαξε τα φρενα μου ειπε οτι
αυτο οφειλετε στο οτι εχουν ψωριασει οι δισκοπλακες και με το δουλεμα θα φυγει η σκουρια και δεν θα εχω προβλημα .

Επισης το αμαξι εχει εργοστασιακο συναγερμο και θα ηθελα να μαθω αν γινεται να το κλειδωνω χωρις
να οπλιζει καθε φορα ο συναγερμος γιατι τωρα ειτε πατησω το κουμπι και κλειδωσει το αμαξι ειτε κλειδωσω την κλειδαρια στην πορτα ο συναγερμος οπλιζει καθε φορα .

ΥΓ Προσεχως θα ανεβασω και φωτογραφιες

Τι ωραιες εποχες μου θυμισες ρε παλλικαρι.....Την εποχη που αγορασα το πρωτο μου 316 μετα απο κορολλα και δεν πιστευα οτι υπηρχαν αυτοκινητα σαν το μπεμβε...ειχα παθει πολιτισμικο σοκ..!!!! Ηθελα να βαλω φωτια σε οποιο γιαπωνεζικο εβλεπα στο δρομο....

karamitsos
31-05-12, 18:36
Ακριβως το ιδιο πολιτισμικο σοκ επαθα και εγω.
Αυτο το τιμονι της BMW ειναι κατι πρωτογνωρο για μενα σε κανει και συμμετεχεις στην οδηγηση
δεν πας απλα στο δρομο τα φρενα δε αν δεν φορας ζωνη και πατησεις αποτομα εχεις κολλησει στο
παρμπριζ .
Και μιλαμε για αμαξι σχεδιασμενο πριν 20 χρονια , φανταζομαι πως θα ειναι τα καινουρια μοντελα .

6ylinder
31-05-12, 21:09
Και μιλαμε για αμαξι σχεδιασμενο πριν 20 χρονια , φανταζομαι πως θα ειναι τα καινουρια μοντελα .

Ρε σαν το 36άρι δεν είναι τίποτα :pimp:

Dimzan
31-05-12, 21:25
ενταξει μην υπερβαλουμε, το Ε36 ηταν πολυ μπροστα συγκρινομενο με τα αμαξια της εποχης του. και οι ιαπωνεζοι μετα το 2000 εχουν βελτιωσει παρα πολυ την ποιοτητα κυλησης τους και την αισθηση οδηγησης (δε μιλαω για τα ΑΤΟΣ)

6ylinder
31-05-12, 23:37
E καλά...κ εγώ υπερβάλλω λιγάκι :)

BMW Power
01-06-12, 10:37
Εγώ δεν υπερβάλω καθόλου.

Από το πιο απλό, βασικό μοντέλο, η αίσθηση που σου δίνουν τα BMW δεν υπάρχει σε καμία άλλη εταιρία.

tsilis
01-06-12, 10:46
Εγώ δεν υπερβάλω καθόλου.

Από το πιο απλό, βασικό μοντέλο, η αίσθηση που σου δίνουν τα BMW δεν υπάρχει σε καμία άλλη εταιρία.

+1

...αυτό τον καιρό έτυχε να εξετάσω διάφορα μεταχειρισμένα οικογενειακά, πολύ πιο καινούργια από το δικό μου, και το μόνο που έχω να πω είναι ΖΗΤΩ Η ΒΜW!!

6ylinder
01-06-12, 10:55
Τι να πω, εσείς ξέρετε καλύτερα καθότι εγώ από καινούργια μόνο κουβάδες έχω οδηγήσει και όχι κάτι που "θεωρείται" αξιόλογο, όπως πχ κανά Α3, Golf κλπ.

karamitsos
01-06-12, 12:18
Εγω παντως που δεν εχω προηγουμενη εμπειρια απο BMW ειμαι ενθουσιασμενος .
Αν εχει και την αξιοπιστια που εχω συνηθισει απο τα ιαπωνικα δεν θελω αλλο τιποτα .

BMW Power
01-06-12, 12:19
Λόγω του ότι έχω την τύχη να μου παρέχει η εταιρία που εργάζομαι εταιρικό αυτοκίνητο, αλλά και λόγω αρκετών φίλων που με εμπιστεύονται, έχω οδηγήσει αρκετά αυτοκίνητα διαφόρων εταιριών.

Το θέτω όσο πιο απλά μπορώ: δεν υπάρχει καμία σχέση.

Αν εχει και την αξιοπιστια που εχω συνηθισει απο τα ιαπωνικα δεν θελω αλλο τιποτα

Η αξιοπιστία των Ιαπωνικών δεν υπάρχει σε καμία Γερμανική εταιρία. Για να έχεις παραπλήσια, πρέπει να κάνεις πολύ σχολαστική συντήρηση.

e60///M
01-06-12, 12:46
Βαλε φωτο να δουμε την καινουργιλα!

Καλοριζικο και καλοταξιδο!

stelmaniac
01-06-12, 15:13
To E36 τεχνολογιας '90 ηταν ρολς-ρους σε σχεση με το κορολλα vvti του '01 χωρις καμια υπερβολη. Το ιδιο 36αρι εχει τη στιγμη που μιλαμε 550χιλ. χιλιομετρα ενω τα πρωτα διπλοφαναρα vvti εχουν αρχισει σιγα σιγα και λιγοστευουν οποτε ζητω η ιαπωνικη αξιοπιστια.....

6ylinder
01-06-12, 15:40
To E36 τεχνολογιας '90 ηταν ρολς-ρους σε σχεση με το κορολλα vvti του '01 χωρις καμια υπερβολη.

Μεγάλη αλήθεια!!! Κι αν μπεις κ σε κανά 36άρι με πραγματικά προσεγμένο εσωτερικό, δέρματα κλπ, άντε ο άλλος να πιστέψει ότι μπορεί να είναι κ μοντέλο 91!!!

rapid_fast
01-06-12, 16:18
Η αξιοπιστία των Ιαπωνικών δεν υπάρχει σε καμία Γερμανική εταιρία. Για να έχεις παραπλήσια, πρέπει να κάνεις πολύ σχολαστική συντήρηση.
Η οποία πρέπει να έχει αλλαγή κινητήρα αντί λαδιών, κιβωτίου αντι βαλβολίνων,
αναρτήσεων αντι ελαστικών, αναβατορίων αντι πλυσίματος, και πάει λέγοντας!!!
:icon02:

REDNECK
01-06-12, 19:29
ΦΩΤΟ , ΦΩΤΟ , ΦΩΤΟΟΟΟΟ !!!!!!!!!

karamitsos
01-06-12, 19:32
Λιγο υπομονη και απο δευτερα θα ανεβασω φωτο .

beck m power
01-06-12, 20:08
πιό νωρίς δεν γίνεται????? ποιός περιμένει μέχρι την δευτέρα!!!!ε36 με 12000χλμ είναι για γκαράζ και όχι για κυκλοφορία!!! φίλε καλορίζικο!!!!!!!

karamitsos
01-06-12, 20:19
Δυστυχως δεν γινεται πιο νωρις .
Και τελικα το αμαξι δεν ειχε 12000χλμ αλλα 9077χλμ οταν το πηρα .
12000χλμ εχει το αλλο αμαξι του ξαδερφου μια Mercedes E300 ( που μαλλον θα την δωσει να παρει Μ5 ) .

Αμα το εχεις το χρημα παντως κανεις οτι θες .

beck m power
01-06-12, 20:51
σε καμιά 15ετία που θα έχει κάνει 7532χλμ στο Μ5 θα μου δώσεις το τηλ του ξαδέρφου σου να πάω να το αγοράσω χιχιχιχιχιχι!!!!

kplc16
02-06-12, 01:19
τι ετος ειναι το mercedes και ποσο θα τη δωσει; Πωλητης και σ'αυτη τη περιπτωση ειναι αυτος που που ειχε το bmwδακι?

e60///M
02-06-12, 02:01
σε καμιά 15ετία που θα έχει κάνει 7532χλμ στο Μ5 θα μου δώσεις το τηλ του ξαδέρφου σου να πάω να το αγοράσω χιχιχιχιχιχι!!!!

χαχαχαχαχα

και γω θελω!

karamitsos
02-06-12, 08:26
τι ετος ειναι το mercedes και ποσο θα τη δωσει; Πωλητης και σ'αυτη τη περιπτωση ειναι αυτος που που ειχε το bmwδακι?


Το μοντελο πρεπει να ειναι γυρω στο 2005 φιλε μου .
Τωρα το ποσο θα τη δωσει θα σε γελασω . Παντως εγω απο το λιγο που μιλησαμε
καταλαβα οτι θελει να τη ξεφορτωθει και να παρει Μ5 να κανει την φαση του .

Παντως σιγουρα οτι και να κανει θα το κανει μετα τον Αυγουστο γιατι σε 10 μερες φευγει ξανα
ταξιδι.

karamitsos
05-06-12, 13:54
Εδω μπορειτε να δειτε τις φωτογραφιες που σας υποσχεθηκα .

http://profile.imageshack.us/user/karamitsos/

georgepap
05-06-12, 14:58
Πραγματικα καινουριο!!!!!
Να το χαιρεσαι!!!

rapid_fast
05-06-12, 15:12
Είναι καλόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοο

Dimzan
05-06-12, 15:28
πραγματικα σαν καινουριο! να το χαιρεσαι!

καλες βολτες :)

120ihatch
05-06-12, 15:44
Εδω μπορειτε να δειτε τις φωτογραφιες που σας υποσχεθηκα .

http://profile.imageshack.us/user/karamitsos/



Γκαράζ, κουκούλα και για ότι χρειαστείς (για επισκευές κλπ) ρώτα εδώ για να πας σε σωστό τεχνικό.
Μια πρώτη κίνηση θα μπορούσε να είναι η εγκατάσταση εργοστασιακού radio/cd που θα κάνει το ταμπλώ να δείξει ενιαίο σαν σύνολο.

Δείξε του την ανάλογη προσοχή φίλε.

gregE36
05-06-12, 15:59
κουκλα... καλοταξιδο

kplc16
05-06-12, 16:04
Ρωτα τον ξαδελφο αν εχει το εργοστασιακο cd.
Απο συντηριση αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιων, τιποτα αλλο.

Μεγαλε κοτσο τον επιασες τον ξαδερφο. Μπορει και να πιαστηκε και μονος του κοτσος οταν εχει δωσει μια περιουσια για να κανει 10000 χλμ σε 15 χρονια.
Το νου σου για το merc. Εδω θα ειμαι.

Αντε καλοριζικο.Και κοιτα να μη μπλεξεις με μπαξιματα.Και το τιμονι αυτο να κρατησεις μη μπλεξεις με 3κτινο για να παραπεμπει σε κουπεδια κα καλα!

stelmaniac
05-06-12, 17:07
εγω για 3 χιλιαρικα δε θα το δινα με τιποτα παντως...

karamitsos
05-06-12, 17:41
Ρωτα τον ξαδελφο αν εχει το εργοστασιακο cd.
Απο συντηριση αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιων, τιποτα αλλο.

Μεγαλε κοτσο τον επιασες τον ξαδερφο. Μπορει και να πιαστηκε και μονος του κοτσος οταν εχει δωσει μια περιουσια για να κανει 10000 χλμ σε 15 χρονια.
Το νου σου για το merc. Εδω θα ειμαι.

Αντε καλοριζικο.Και κοιτα να μη μπλεξεις με μπαξιματα.Και το τιμονι αυτο να κρατησεις μη μπλεξεις με 3κτινο για να παραπεμπει σε κουπεδια κα καλα!

Για το CD το εργοστασιακο τον ρωτησα αλλα απο οτι μου λεει θυμαται πως δεν ειχε πανω
τιποτα .

Για κοτσο που λες ( φανταζομαι καλοπροαιρετα ) και ο ιδιος ηξερε οτι το αμαξι ηταν για παραπανω αλλα δεν τον νοιαζει αφου εχει χρημα αφθονο και ξερεις απο καποιο σημειο και μετα τα λεφτα γεννανε οποτε δεν καιγεσαι για αυτα .

Για το mercedes μολις μαθω κατι θα ενημερωσω αμεσα .

Και τελος βαλε βγαλε και αλλαξε σε αυτο το αμαξι δεν εχει.Θα μεινει οπως βγηκε απο το εργοστασιο .

trifonas
05-06-12, 18:38
Φιλε ολοκαινουριο ειναι.Μπραβο καλη αγορα.
Κρατα το οπως ειναι μην αλλαξεις τιποτα.Διατηρησε το και συ εξισου τελειο.
Δεν υπαρχουν και πολλα νομιζω στη ελλαδα σε τετοια κατασταση.
Καλοταξιδο να ειναι.

kplc16
05-06-12, 19:11
Για το CD το εργοστασιακο τον ρωτησα αλλα απο οτι μου λεει θυμαται πως δεν ειχε πανω
τιποτα .

Για κοτσο που λες ( φανταζομαι καλοπροαιρετα ) και ο ιδιος ηξερε οτι το αμαξι ηταν για παραπανω αλλα δεν τον νοιαζει αφου εχει χρημα αφθονο και ξερεις απο καποιο σημειο και μετα τα λεφτα γεννανε οποτε δεν καιγεσαι για αυτα .

Για το mercedes μολις μαθω κατι θα ενημερωσω αμεσα .

Και τελος βαλε βγαλε και αλλαξε σε αυτο το αμαξι δεν εχει.Θα μεινει οπως βγηκε απο το εργοστασιο .

εννοειται οτι κανω πλακα για τα περι κοτσου. Ειμαι σιγουρος οτι κι ο ξαδερφος το χαρηκε με το δικο του τροπο εστω και για 10000 χλμ ΜΟΝΟ. Παντως να ξερεις οτι αν ξαναβρεις τετοιο αμαξι δε θα το βρεις για λιγοτερο απο 10000ε. Προσεχε το απο οπτικης σκοπιας, και απο λειτουργικης αποψης μη του πιεις το αιμα. Ειναι απο σπανιο εως αδυνατο να καταφερει καποιος να βρει 15 ετων αυτοκινητο με 10000 και φυλαγμενο παντα σε γκαραζ.
Τετοιο ''πραμα'' βρισκεις μονο στο μουσειο της bmw
Πλυσιμο παντα στο χερι.
Σε ζηλευω με τη καλη εννοια.

Φτου φτου καλοριζικο

karamitsos
05-06-12, 19:22
Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας παιδια .

Πραγματικα και εγω νομιζω οτι ειναι εξαιρετικα σπανιο να βρεθει αμαξι 15 χρονων σε τετοια
κατασταση .

Παντως οποιος δεν το εχει δει το αμαξι απο κοντα και του λεω τα χλμ που εχει μου λεει οτι
σιγουρα ειναι κατεβασμενα κλπ.Φυσικα οταν το βλεπει απο κοντα αλλαζει γνωμη .

Dimzan
05-06-12, 22:14
Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας παιδια .

Πραγματικα και εγω νομιζω οτι ειναι εξαιρετικα σπανιο να βρεθει αμαξι 15 χρονων σε τετοια
κατασταση .

Παντως οποιος δεν το εχει δει το αμαξι απο κοντα και του λεω τα χλμ που εχει μου λεει οτι
σιγουρα ειναι κατεβασμενα κλπ.Φυσικα οταν το βλεπει απο κοντα αλλαζει γνωμη .

μα ολοι μας το ιδιο σκεφτηκαμε! σου κατσε λαχειο!

Straight six
05-06-12, 23:22
http://www.dancurtis.net/img/cd43radio.jpg



γρηγορα το εργοστασιακο ραδιο cd.

καλοριζεικο φιλε και προσεχε το.πολυ δυσκολο να βρεις ενα στα χιλιομετρα αυτα...μονο στο μουσειο της bmw. μον πλυσιμο στο χερι και μην το σπας σε κωλοδρομους και σχετικα και παντα τα σερβις στην ωρα τους. σου εκατσε λαχειο.....

e60///M
06-06-12, 00:11
Εισαι πολυ τυχερος φιλε!

Θα ειναι σαν να ταξιδευεις σε μια αλλη εποχη οταν μπαινεις μεσα.

Οπως σου ειπαν ολοι προσεχε το σαν τα ματια σου!!!!!!

καλοριζικο! :yippee: :dance:

6ylinder
06-06-12, 00:21
Καλά χιλιόμετρα φίλε και καλορίζικο!!! Να το χαρείς!

BmwΕ36Ε46
06-06-12, 00:31
Καλοτάξιδο φίλε μου.Πραγματική ευκαιρία.Να την προσέχεις και καλούς δρόμους!

REDNECK
06-06-12, 09:31
Τρελλο survivor !
Φιλε καλοριζικο και μην πειραξεις βιδα επανω του , ειναι απλα απιστευτο.
Εχω φιλο που αγορασε πριν 4 χρονια RX7 FD με 500 χιλιομετρα στο οδομετρο και τωρα εχει καπου στα 10.000 και αυτα με ευλαβια τα εκανε, το αμαξι μυριζει καινουριο ακομα!
Να την προσεχεις.

Stradale
06-06-12, 14:58
Τυχαινει καμια φορά...Εγώ πήρα Μ3 Ε46 με 40.000χλμ εδώ και κανα διμηνο. Το κακό είναι ότι και η ακινησία είναι το ίδιο κακια με το να κινείς το αυτοκίνητο....

BMW Power
06-06-12, 15:27
Η ακινησία είναι πολύ χειρότερη από τα λίγα χλμ. μοιρασμένα στο χρόνο.

geo
28-05-13, 23:58
καλησπερα.Μιας και υπαρχει αντιστοιχο ανοικτο θεμα το ξεθαβω για να μου δωσετε τα φωτα σας αν μπορειτε και θελετε.Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα 316 e36 luxus καθως υπαρχει ηδη στην οικογενεια ενα ιδιο,καλοσυντηρημενο μηχανικα μεν,ταλαιπωρημενο δε καθως ειναι επισκευασμενο απο τρακαρισμα και γενικα θελει αισθητικα μαζεματα μεσα-εξω.Εχει 185000χλμ.Σκεφτομαι στο παλιο να καταθεσω πινακιδες και να το εχω καβατζα για ανταλλακτικα.

Βρηκα αυτη την αγγελια http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3708162/ και μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες.Αρχικως το δερματινο σαλονι δεν ειναι ιδιο με αυτο που εχω εγω.Το δικο μου εχει αυτο το σαλονι http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3615336/ και γενικα ειναι ολοιδιο με αυτο το 318.Εχει πισω ηλεκτρικα παραθυρα που το πρωτο δεν εχει,αν και νομιζω οτι επρεπε να εχει.Επισης το δικο μου δεν εχει πισω δισκοφρενα.Ειναι αγορα 9/1997.Βεβαια αυτο που εχει πισω δισκοφρενα δε θα επρεπε να εχει και antispin που γνωριζω οτι προστεθηκε στα μοντελα του 1998? Το σαλονι και η ελλειψη παραθυρων πισω με προβληματιζουν.Καμια γνωμη??

Stunt Mike
29-05-13, 00:32
Εγω γιατι βλεπω οτι και τα 2 αυτοκινητα που ποσταρες εχουν το ιδιο σαλονι??Απλο δερματινο,οχι Μ-πακ δλδ....Αν εννοεις τους ελαφρως διαφορετικους χρωματικους συνδυασμους,πιθανον να'χει παραγγελθει ετσι ή να ντυθηκε αλλο δερμα μετεπειτα...15 χρονια αμαξια ειναι...

geo
29-05-13, 00:42
Κοιταξε φθορα παρουσιαζουν τα μπροστα καθισματα συνηθως.Και το δικο μου το καθισμα του οδηγου εχει ξεσκιστει στα πλαγια.Του συνοδηγου σε καλυτερη κατασταση.Τα πισω δε αθικτα.Οι ταπετσερηδες δεν μπορουν να ταιριαξουν το ιδιο χρωμα. Να ηταν τοσο μερακλης αυτος και να εντυσε με καινουργιο δερμα μπρος πισω σαλονι,ταπετσαριες + φουσκα λεβιε και χειροφρενο? Παντως το αυθεντικο χρωμα ειναι αυτο της 2ης αγγελιας απο την 318.

Driver M
29-05-13, 01:42
καλησπερα.Μιας και υπαρχει αντιστοιχο ανοικτο θεμα το ξεθαβω για να μου δωσετε τα φωτα σας αν μπορειτε και θελετε.Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα 316 e36 luxus καθως υπαρχει ηδη στην οικογενεια ενα ιδιο,καλοσυντηρημενο μηχανικα μεν,ταλαιπωρημενο δε καθως ειναι επισκευασμενο απο τρακαρισμα και γενικα θελει αισθητικα μαζεματα μεσα-εξω.Εχει 185000χλμ.Σκεφτομαι στο παλιο να καταθεσω πινακιδες και να το εχω καβατζα για ανταλλακτικα.

Βρηκα αυτη την αγγελια http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3708162/ και μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες.Αρχικως το δερματινο σαλονι δεν ειναι ιδιο με αυτο που εχω εγω.Το δικο μου εχει αυτο το σαλονι http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3615336/ και γενικα ειναι ολοιδιο με αυτο το 318.Εχει πισω ηλεκτρικα παραθυρα που το πρωτο δεν εχει,αν και νομιζω οτι επρεπε να εχει.Επισης το δικο μου δεν εχει πισω δισκοφρενα.Ειναι αγορα 9/1997.Βεβαια αυτο που εχει πισω δισκοφρενα δε θα επρεπε να εχει και antispin που γνωριζω οτι προστεθηκε στα μοντελα του 1998? Το σαλονι και η ελλειψη παραθυρων πισω με προβληματιζουν.Καμια γνωμη??
Δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτά που ρωτάς, πάντως 4 χιλιάρικα για Ε36 316 με 114.000χλμ μου φαίνονται πολλά.
Με κανα χιλιάρικο κάτω βέβαια μάλλον αξίζει αν έχει κάνει όντως όλες τις εργασίες που λέει στον κινητήρα.

geo
29-05-13, 02:05
δεν το συζητω για 4000 που ζηταει...Εννοειται οτι θα πεσει ψαλιδι.Οι εργασιες στον κινητηρα μαλλον δειχνουν οτι εχει καψει φλατζα το αυτοκινητο οπως εκαψε και το δικο μου στις 110000χλμ μονο.Εχουν θεμα τα 36αρια στις φλατζες τελικα.Εμενα με ενδιαφερει η καροτσα να ειναι σωστη,ολα τα αλλα φτιαχνονται.

karamitsos
29-05-13, 13:54
Εμενα στο δικο μου το σαλονι ειναι ιδιο με το 318 εκτος του ρολογιου το οποιο στο δικο μου
ειναι το ψηφιακο .Επισης το δικο μου εχει πισω αεροτομη που δεν εχουν και τα 2 αμαξια που εβαλες .

Για το θεμα της αεροτομης ρωτησα τον προηγουμενο ιδιοκτητη που εναι συγγενης μου και μου ειπε
οτι η αεροτομη ηταν κατα πασα πιθανοτητα στον στανταρ εξοπλισμο οταν το πηρε το αμαξι χωρις
ομως να βαζει και το χερι στη φωτια .

Το αμαξι μου ειναι κατασκευης 5/1997 με 1η αδεια 7/1997 .

geo
29-05-13, 14:39
Ελληνικο ειναι ή το εφερε απο εξωτερικο? Ποσα χιλιομετρα του εχεις γραψει παρεπιπτοντως? Λαχειο ηταν αυτο..Σε ζηλευω,με την καλη εννοια!

karamitsos
29-05-13, 19:30
Το αυτοκινητο ειναι ελληνικο και οσο για τα χιλιομετρα κοντευω τα 17,000 .

Παντως μου κανει τρομερη εντυπωση το ποσο πολλες προτασεις για ανταλλαγη μου εχουν κανει διαφοροι
γνωστοι μου ανθρωποι και με πιο καινουρια αμαξια .

DiMiTrIs_
29-05-13, 23:59
μπορεις να ξαναβαλεις τις φωτογραφιες να τις δουμε και εμεις?δεν φαινονται πλεον

6ylinder
30-05-13, 09:43
Ναι ρε karamitsos!!! Γιατι τις έβγαλες??? Βάλ' τες στο γκαράζ, σε κανά άλμπουμ, κάπου τελοσπάντων!!!!!!

karamitsos
31-05-13, 17:53
Υποσχομαι να ανεβασω αλλες απο Δευτερα για οσους θελουν να δουν το αμαξι .

karamitsos
04-06-13, 13:35
Οι φωτογραφιες που υποσχεθηκα παιδια .

http://imageshack.us/photo/my-images/43/20130604123007.jpg/

6ylinder
04-06-13, 14:36
Ωραίος! Πολύ όμορφο είναι!

Το ραδιοφωνάκι που έχεις νομίζω έχει ρύθμιση χρώματος φωτισμού. Κάν' το να ταιριάζει με το φωτισμό του υπόλοιπου εσωτερικού να είναι ομοιόμορφο.