PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY αλλαγή ταπετσαρίας ουρανού.


maintenance
18-04-12, 12:46
ε! τελικά το πήρα απόφαση να το κανω και εγω καθως εχω και εγω θεμα όπως ολα τα 36αρια.
Η αληθεια ειναι οτι φοβόμουν μην κανω καμια χαζοζημια, σπαζοντας τα κλιπσάκια απο τα κολωνάκια και άλλα τετοια.
Ηταν όμως πιο ευκολο απ ότι φανταζόμουν.
Για τα κολωνακια εφάρμοσα απο την πανω πλευρα ενα χοντρο ισιο κατσαβίδι χωνοντας το μεσα σιγα σιγα, και με μικρες κυκλικες κινησεις, ως δια μαγειας ξεκουμπωσαν σαν βουτηρο.

Πλαφονιέρες, σκιαδια και χειρολαβές, ειναι περιττο να πω ότι βγαινουν για πλάκα με ενα σταυροκατσαβιδο, και με το χερι τις φίσες.

εδω ειναι το κουφαρι του ουρανου

maintenance
18-04-12, 12:50
αφου τον ξαπλωσα τον ουρανό, εβγαλα την παλια ταπετσαρία, αφήνοντας πανω τα υπολείματα του αφρολεξ που εχει απο μονη της η ταπετσαρία..

maintenance
18-04-12, 12:54
με μια συρματόβουρτσα, τριβουμε όλο τον ουρανο να καθαρίστει απο τα υπολείματα, ώστε να ειναι καθαρος και να κολλήσει η νέα χωρις φόβο και πάθος.:dance:

maintenance
18-04-12, 12:58
Λόγω βροχής δεν παω σημερα να παρω την νεα ταπετσαρία, καθως δεν θυμαμαι που ειναι το μαγαζι στην Αθηνα (ελπίζω να μου το θυμισετε εσεις;) )

Σιγουρα θα βαλω μαυρου χρώματος και απ ότι μετρησα θελω ενα τεμαχιο 120Χ150 για να εχω και για τα μπρος κολωνάκια.

Η συνέχεια των εργασιών με φωτό, απο αυριο - μεθαυριο πάλι.

:pimp:

BMW Power
18-04-12, 13:03
Φτιάξε και τις πίσω κολόνες.

Καλή επιτυχία

maintenance
18-04-12, 13:07
Φτιάξε και τις πίσω κολόνες.

Καλή επιτυχία

Παρατηρησα το εξης.
Η εταζερα ειναι γκρι. Απ εξω θα φαινεται η παραφωνια χρωματων.
Βεβαια απο μέσα θα υπαρχει ομοιομορφια.

αυτο με προβληματίζει.

BMW Power
18-04-12, 13:20
Σωστή παρατήρηση αλλά γιατί δεν φτιάχνεις και την εταζέρα να τελειώνεις??? Συνολικά μικρή θα είναι η διαφορά στο κόστος.

paganis
18-04-12, 13:34
οταν αγορασεις το υφασμα...ανεφερε και το καταστημα,,,ωστε να γνωριζουμε και εμεις ! καλη συνεχεια

johnstam
18-04-12, 13:37
καλησπέρα και εγώ πριν κανα 6μηνο μπήκα στη διαδικασία και έφτιαξα τα πανελ στις πόρτες. είχαν ξεκολήσει οι ταπετσαρίες απο το πλαστικό και ήταν έσχος έτσι άρχισα δουλείά καταρχή άλαξα και όλα τα πλαστικα που πιάνουν οι ταπετσαρίσ στην πόρτα γιατί είχαν καεί.Ειχα ένα θέμα με τους πλαστικούσ πύρους που στηριζόταν οι πλαστικές επενδύσεις επενδύσεις πάνω στην ξύλινη επένδυση στην πόρτα οι περισσότεροι έσπασαν έτσι και εγώ περασα στο πλαστικο βίδα 2 χιλ έκανα φρέζα στο πλαστικό και έχωσα το κεφάλι τησ βίδασ μέσα στερεώνοντασ την με παξιμάδι κατόπιν στις ταπετσαρίεσ αφού έβγαλα και καθάρισα τις παλίες κόλες να σημειώθεί ότι χρησιμοποίησα και τελόβρουτσα για να κάνω σωστή δουλεία. κατόπιν πηρα και κόλησα ελστική μάυρη μοκέτα απο εταζέρα με βενζινλοκολα φυσικά το αποτέλεσμα τέλειο. Κατόπιν στερέωσα τα πλαστικά με την μοκέτα πάνω στις ξύλινες επενδύσεις της πόρτας με παξιμάδο ασφαλέιας με ροδέλα ανδιάμεσα και loctite αφου οι πλαστικοί πύροι ήταν προβληματικοι το αποτέλεσμα μιλάει από μονο του, θα ανεβάσω και φώτο κάποι αστιγμή και το κυριότερο δεν πρόκειται να ξανασπάσουν ποτε. Κάποια στιγμή θα ασχοληθώ και με τον ουρανό δεν έχω θέμα ακόμα αλλα θα το φτιάξω και αυτό.

maintenance
18-04-12, 13:40
Σωστή παρατήρηση αλλά γιατί δεν φτιάχνεις και την εταζέρα να τελειώνεις??? Συνολικά μικρή θα είναι η διαφορά στο κόστος.


ανοιγονται πολλες δουλειες.. :scratchch

θα την αφησω γκρι να ειναι ασορτι με τα σκιαδια.:peepwall:

maintenance
18-04-12, 13:42
καλησπέρα και εγώ πριν κανα 6μηνο μπήκα στη διαδικασία και έφτιαξα τα πανελ στις πόρτες. είχαν ξεκολήσει οι ταπετσαρίες απο το πλαστικό και ήταν έσχος έτσι άρχισα δουλείά καταρχή άλαξα και όλα τα πλαστικα που πιάνουν οι ταπετσαρίσ στην πόρτα γιατί είχαν καεί.Ειχα ένα θέμα με τους πλαστικούσ πύρους που στηριζόταν οι πλαστικές επενδύσεις επενδύσεις πάνω στην ξύλινη επένδυση στην πόρτα οι περισσότεροι έσπασαν έτσι και εγώ περασα στο πλαστικο βίδα 2 χιλ έκανα φρέζα στο πλαστικό και έχωσα το κεφάλι τησ βίδασ μέσα στερεώνοντασ την με παξιμάδι κατόπιν στις ταπετσαρίεσ αφού έβγαλα και καθάρισα τις παλίες κόλες να σημειώθεί ότι χρησιμοποίησα και τελόβρουτσα για να κάνω σωστή δουλεία. κατόπιν πηρα και κόλησα ελστική μάυρη μοκέτα απο εταζέρα με βενζινλοκολα φυσικά το αποτέλεσμα τέλειο. Κατόπιν στερέωσα τα πλαστικά με την μοκέτα πάνω στις ξύλινες επενδύσεις της πόρτας με παξιμάδο ασφαλέιας με ροδέλα ανδιάμεσα και loctite αφου οι πλαστικοί πύροι ήταν προβληματικοι το αποτέλεσμα μιλάει από μονο του, θα ανεβάσω και φώτο κάποι αστιγμή και το κυριότερο δεν πρόκειται να ξανασπάσουν ποτε. Κάποια στιγμή θα ασχοληθώ και με τον ουρανό δεν έχω θέμα ακόμα αλλα θα το φτιάξω και αυτό.

ευτυχως που εμενα στις πόρτες δεν εχει υφασμα. Σιγουρα θα εσπαγα και εγω πολλα κλιπακια.
Εχω θεμα με αυτα δυστυχως.

maintenance
20-04-12, 21:51
Συνεχίζουμε......

Σημερα πρωι πρωι με την δροσουλα αγοράστηκαν τα υλικά για ουρανο, και 4 κολωνάκια.

Ταπετσαρία 1,42 Χ 2,00 20 ευρώ.
Βενζινόκολλα για επαγγελματική χρηση (ετσι λεει το κουτί) για την συγκεκριμένη δουλεια, 7,70 ευρώ.
Πινέλο 1,10 ευρώ

συνολο 28,8 ευρώ.

maintenance
20-04-12, 21:54
δεν λεω οτι ηταν ευκολο αλλα ο ουρανος ειναι λιγο ζορι λογω των λιγων καμπυλων.

Παντως ειναι εφικτό.
Τα τελειωματα, ξυρισματα και τα ρεστα αυριο καθως οπως ειπα ηταν λιγο ζορι και ψιλοκουραστηκα....:smokin:

maintenance
20-04-12, 21:56
κολωνάκια.... και τα 4 τεμάχια.:greenboun

μπορω να πω οτι βγηκαν ΠΑΡΑ πολύ ωραία.

maintenance
20-04-12, 21:58
αυριο η συνεχεια....:peepwall:

georgepap
20-04-12, 22:56
Μπραβο.Πολυ καλη δουλεια φαινεται.
Ενας ταπετσερης θα ζητουσε τουλαχιστον 200ευρω..
Αυτο που δεν γλιτωνεις ειναι τα σκιαδια τα οποια
πρεπει να τα αγορασεις καινουργια.

bmw_318
21-04-12, 11:00
καλημέρα φίλε maintenance αν θες να μας πεις το μαγαζί που πήρες το ύφασμα γιατί με ενδιαφέρει άμεσα θα σου ήμουν υπόχρεος

maintenance
21-04-12, 12:53
Και συνεχίζουμε προς το τέλος...:hello:

Ο ουρανός φινιρίστηκε, καθάρισε, και ειναι ετοιμος προς τοποθετηση.....

Με αριστα το 10 μου δίνω ενα γεμάτο 8άρι.... (ειμαι και μετριόφρων).... :jester:

Οποιανού πιανουν τα χέρια του, να το κανει. Το κόστος ειναι για γέλια σε σχεση με αυτα που ζητανε καποιοι.

maintenance
21-04-12, 12:59
Το μαγαζί ειναι στην Οδό "Θερμοπυλών 35" διπλα στο "makan"

Ειμαστε Καβάλας με κατευθυνση προς Αθηνα.
Περναμε τα φαναρια στην σπυρου Πατση, και ανεβαινουμε την γεφυρα.
Εκει που τελειωνει η γεφυρα εχει φανάρια.
Εκει στριβουμε δεξιά, και αυτος ο δρομος λεγεται "θερμοπυλών". Αυτος ο δρομος φτανει στην Πειραιως.

Στο Νουμερο 35 ειναι το μαγαζι στο δεξι μας χερι.

Οταν μπηκα μεσα, ζητησα "μαυρη ταπετσαρία για ουρανο αυτοκινητου"
Με ρωτησε την μαρκα του αυτοκινητου, καθως εχει δυο ειδων "μαυρα"\
Ενα για bmw και ενα για audi.

Οι ανθρωποι ειναι εξυπηρετικοι και οτι απορια ειχα μου απαντησαν χωρις φόβο και πάθος.


Αυτα.

Η τοποθετηση και το γενικο αποτελεσμα θα το ξερουμε το βραδάκι που θα ξαναασχοληθώ.

:rockon:

maintenance
22-04-12, 21:48
ΕΤΟΙΜΟ!!!:clap:

χωρις καμια ζημια, κανενα σπασμενο κλιπάκι χωρις καμια φθορά.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα.

Χαλαλι.!!!

Panos 318is
06-11-12, 23:22
Σήμερα αγόρασα τα υλικά από το κατάστημα που ανέφερες στο κόστος που ανέφερες και σύμφωνα με τις οδηγίες σου ο ουρανός μου έγινε φανταστικός!

Αύριο θα τον τοποθετήσω

+++++1

maintenance
07-11-12, 03:56
Σήμερα αγόρασα τα υλικά από το κατάστημα που ανέφερες στο κόστος που ανέφερες και σύμφωνα με τις οδηγίες σου ο ουρανός μου έγινε φανταστικός!

Αύριο θα τον τοποθετήσω

+++++1


:rockon:

αναμενουμε και φωτογραφικό υλικό.!

gearboxer
07-11-12, 10:24
Μπράβο σε όλους σας παιδιά οι ταπετσέρηδες ζητάνε από 150-200 ευρώ γι αυτήν την δουλειά.

Μπορείτε να δώσετε πιο αναλυτικές πληροφορίες για τους επίδοξους σαν κι εμάς για την εργασία:
- Απλώνουμε κόλλα με το πινέλο σε όλο τον ουρανό και εφαρμόζουμε επάνω το νέο ύφασμα ή τοπικά και σιγά σιγά;
- Απλώνουμε λεπτό στρώμα κόλλας για μη ποτίσει η νέα ταπετσαρία;
- Το νέο ύφασμα χρειάζεται να γυρίσει και από πίσω 1-2cm για να είναι κομπλέ η το κόβεις σύριζα;

Λογικά εγώ που έχω ηλιοροφή έχω πιο δύσκολο έργο..

maintenance
07-11-12, 13:03
Μπράβο σε όλους σας παιδιά οι ταπετσέρηδες ζητάνε από 150-200 ευρώ γι αυτήν την δουλειά.

Μπορείτε να δώσετε πιο αναλυτικές πληροφορίες για τους επίδοξους σαν κι εμάς για την εργασία:
- Απλώνουμε κόλλα με το πινέλο σε όλο τον ουρανό και εφαρμόζουμε επάνω το νέο ύφασμα ή τοπικά και σιγά σιγά;
- Απλώνουμε λεπτό στρώμα κόλλας για μη ποτίσει η νέα ταπετσαρία;
- Το νέο ύφασμα χρειάζεται να γυρίσει και από πίσω 1-2cm για να είναι κομπλέ η το κόβεις σύριζα;

Λογικά εγώ που έχω ηλιοροφή έχω πιο δύσκολο έργο..

Σωστές ερωτήσεις.:)

Απλώνουμε κόλλα με πινελο σε ΟΛΟ τον ουρανό. ΣΕ ΟΛΟ.

Απλώνεις απλόχερα την κόλλα αρκει να σε φτασει. Δεν θα ποτισει.

Εγω προσωπικά δεν το ξάκρισα συριζα. Το γυρισα οπως λες γυρω στα 2 εκατοστα.


Οσο για την εταζερα οπου ηταν γκρι χρωματος και ηθελα να την κανω μαυρη, την εκανα.

Απλα πρεπει να βγει. Δεν την εντυσα. Την έβαψα, με φαρδύ πινέλο και σατινέ πλαστικό χρώμα.

αποτέλεσμα, άψογο.:)

BMW Power
07-11-12, 13:18
Δώσε και άλλες φωτογραφίες στον λαό

gearboxer
07-11-12, 16:46
Σωστές ερωτήσεις.:)

Απλώνουμε κόλλα με πινελο σε ΟΛΟ τον ουρανό. ΣΕ ΟΛΟ.

Απλώνεις απλόχερα την κόλλα αρκει να σε φτασει. Δεν θα ποτισει.

Εγω προσωπικά δεν το ξάκρισα συριζα. Το γυρισα οπως λες γυρω στα 2 εκατοστα.


Οσο για την εταζερα οπου ηταν γκρι χρωματος και ηθελα να την κανω μαυρη, την εκανα.

Απλα πρεπει να βγει. Δεν την εντυσα. Την έβαψα, με φαρδύ πινέλο και σατινέ πλαστικό χρώμα.

αποτέλεσμα, άψογο.:)


You are the best!

Επιπλέον ερωτήσεις:

- Όταν βγούν κολωνάκια-χειρολαβες και σκιάδια-πλαφονιέρα λογικά σου μένει στα χέρια ο ουρανός...Εκεί χρειάζεσαι και 2ο άτομο βοήθεια ή και μόνος την παλεύεις;
- Η κόλλα είναι λογικά βενζινόκολλα...άρα την απλώνεις την αφήνεις να τραβήξει ένα δεκάλεπτο και μετά πετάς επάνω το ύφασμα σωστά;
- Για ουρανό, κολωνάκια κτλ συνολικά με τι διάσταση ύφασμα είσαι άνετος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

maintenance
07-11-12, 18:27
You are the best!

Επιπλέον ερωτήσεις:

- Όταν βγούν κολωνάκια-χειρολαβες και σκιάδια-πλαφονιέρα λογικά σου μένει στα χέρια ο ουρανός...Εκεί χρειάζεσαι και 2ο άτομο βοήθεια ή και μόνος την παλεύεις;
- Η κόλλα είναι λογικά βενζινόκολλα...άρα την απλώνεις την αφήνεις να τραβήξει ένα δεκάλεπτο και μετά πετάς επάνω το ύφασμα σωστά;
- Για ουρανό, κολωνάκια κτλ συνολικά με τι διάσταση ύφασμα είσαι άνετος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Στο να βγει ο ουρανός, που ειναι ετσι όπως περιγραφεις, στο δικό μου κουπέ, εκατσα στο πισω κάθισμα, εριξα τις μπροστινες πλάτες, και λογω φαρδιάς πλατιάς πόρτας, βγηκε σχετικά ευκολα μονο απο μένα.
Στο μπες, θέλει και ενα ατομα παραπάνω γιατι θα μπει διαγωνια, και λογω καινουργιου υφασματος, δεν θελουμε να τραυματιστεί, αλλα πρεπει και καποιος να τον κραταει με τα χερια, ωστε να αρχισεις να δενεις ότι εχεις λύσει..

Την κόλλα την αφησα να τραβηξει όσο χρονο εκανα να περασω βενζινοκολλα όλο τον ουρανο. Ξεκινας απο πάνω, και μεχρι να φτασεις κάτω, το πάνω εχει τραβηξει.
Το Υφασμα και εδω θελει ενα δευτερο ατομο. Το κρατατε σαν σεντονι πανω απο τον ουρανο και ξεκινας με μια σπάτουλα, να "στρωνεις" σιγα σιγα το υφασμα.
Προτιμισε να ξεκινησεις, απο την πλευρα των πισω καθισματων, ωστε οι λεπτομερειες της μπροστα πλευρας, (μια καμπύλη που εχει, κατι αλλες για τα σκιαδια, η τρυπα της πλαφονιερας... κλπ) να εχεις λίγο υφασμα να το δουλεψεις. Την σπατουλα την πιεζεις στο υφασμα τοσο, ωστε να καταλάβεις οτι θα πιάσει.

Μεγεθος. Το ρολο βγαινει στο 1,20 και πληρωνεις το τρεχον μέτρο. Για κουπέ 1,50 μετρο ειναι αρκετα, για ουρανο, και 4 κολωνακια. Αρα θα ζητησεις, κομματι 1,2 Χ 1,5.

Panos 318is
07-11-12, 21:49
http://img528.imageshack.us/img528/1152/p223301071112.jpg

Έβαψα πλαφονιέρα και σκιάδια αποτέλεσμα άψογο.

Τοποθέτησα σήμερα τον ουρανό και τα 2 μπροστινά κολωνάκια.

2,00 μέτρα εμένα μου έφτασαν ίσα-ίσα για ουρανό και τα 4 κολωνάκια.

Η όλη διαδικασία είναι αυτή ακριβώς που αναφέρει ο maintenance ακριβώς από πάνω

Καλή επιτυχία σε όσους το επιχειρήσουν

maintenance
07-11-12, 22:22
πολύ πολύ ωραία!!!!

Τα σκιάδια με τι τα εβαψες?

Panos 318is
07-11-12, 23:08
Ευχαριστώ!!

Τα έβαψα με σπρέι μάτ.

maintenance
08-11-12, 11:44
ωραία.;)

Μιας και με το εσωτερικό εγω εχω τελειωσει, πρεπει να κανω τραμπα τα ζαντολαστιχά μου, και να εβαζα καθρεφτες τύπου m, δεν θα με χαλαγε καθόλου.:icon42:

gearboxer
08-11-12, 12:07
Άρα αν κατάλαβα καλά η σωστή διάσταση υφάσματος είναι 1.20x2.00m για να είσαι οκ με ουρανό και κολωνάκια;

maintenance
08-11-12, 13:00
Άρα αν κατάλαβα καλά η σωστή διάσταση υφάσματος είναι 1.20x2.00m για να είσαι οκ με ουρανό και κολωνάκια;

εγω ειχα πάρει 1,20 Χ 1,50 και ήμουν κομπλέ, για ουρανο και 4 κολωνακια. Και περρισεψε και ενα κομμάτι μεγεθους μισής εταζέρας.

Panos 318is
01-12-12, 13:42
το αποτέλεσμα....

http://img811.imageshack.us/img811/3826/51591805.jpg

teo21
01-12-12, 17:58
Σωστές ερωτήσεις.:)

Απλώνουμε κόλλα με πινελο σε ΟΛΟ τον ουρανό. ΣΕ ΟΛΟ.

Απλώνεις απλόχερα την κόλλα αρκει να σε φτασει. Δεν θα ποτισει.

Εγω προσωπικά δεν το ξάκρισα συριζα. Το γυρισα οπως λες γυρω στα 2 εκατοστα.


Οσο για την εταζερα οπου ηταν γκρι χρωματος και ηθελα να την κανω μαυρη, την εκανα.

Απλα πρεπει να βγει. Δεν την εντυσα. Την έβαψα, με φαρδύ πινέλο και σατινέ πλαστικό χρώμα.

αποτέλεσμα, άψογο.:)

Η εταζέρα στο κουπέ πως βγαίνει??

6ylinder
23-07-13, 12:20
To έχει επιχειρήσει κανείς με ηλιοροφή;;; Σε έναν που πήρα να δω ενδεικτικά για τιμή, καθώς θέλω να το κάνω μόνος μου, μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει να βγάλει την ηλιοροφή γιατί είναι δύσκολη και μου είπε να πάω στη BMW πρώτα.

Θα πέσει μελέτη στο ΤΙS...αλλά αν ξέρει κανείς από δυσκολία ας πει.

kostis47
23-07-13, 12:43
To έχει επιχειρήσει κανείς με ηλιοροφή;;; Σε έναν που πήρα να δω ενδεικτικά για τιμή, καθώς θέλω να το κάνω μόνος μου, μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει να βγάλει την ηλιοροφή γιατί είναι δύσκολη και μου είπε να πάω στη BMW πρώτα.

Θα πέσει μελέτη στο ΤΙS...αλλά αν ξέρει κανείς από δυσκολία ας πει.

Φίλε εγώ την έχω βγάλει για να την καθαρίσω. Δεν είναι ιδιαιτέρα δύσκολο εάν πιάνουν τα χέρια σου. Προσοχή μόνο πως θα ξεκουμπώσεις όλα τα κολονάκια.

bmwdakias85
25-07-13, 08:21
Στο να βγει ο ουρανός, που ειναι ετσι όπως περιγραφεις, στο δικό μου κουπέ, εκατσα στο πισω κάθισμα, εριξα τις μπροστινες πλάτες, και λογω φαρδιάς πλατιάς πόρτας, βγηκε σχετικά ευκολα μονο απο μένα.
Στο μπες, θέλει και ενα ατομα παραπάνω γιατι θα μπει διαγωνια, και λογω καινουργιου υφασματος, δεν θελουμε να τραυματιστεί, αλλα πρεπει και καποιος να τον κραταει με τα χερια, ωστε να αρχισεις να δενεις ότι εχεις λύσει..

Την κόλλα την αφησα να τραβηξει όσο χρονο εκανα να περασω βενζινοκολλα όλο τον ουρανο. Ξεκινας απο πάνω, και μεχρι να φτασεις κάτω, το πάνω εχει τραβηξει.
Το Υφασμα και εδω θελει ενα δευτερο ατομο. Το κρατατε σαν σεντονι πανω απο τον ουρανο και ξεκινας με μια σπάτουλα, να "στρωνεις" σιγα σιγα το υφασμα.
Προτιμισε να ξεκινησεις, απο την πλευρα των πισω καθισματων, ωστε οι λεπτομερειες της μπροστα πλευρας, (μια καμπύλη που εχει, κατι αλλες για τα σκιαδια, η τρυπα της πλαφονιερας... κλπ) να εχεις λίγο υφασμα να το δουλεψεις. Την σπατουλα την πιεζεις στο υφασμα τοσο, ωστε να καταλάβεις οτι θα πιάσει.

Μεγεθος. Το ρολο βγαινει στο 1,20 και πληρωνεις το τρεχον μέτρο. Για κουπέ 1,50 μετρο ειναι αρκετα, για ουρανο, και 4 κολωνακια. Αρα θα ζητησεις, κομματι 1,2 Χ 1,5.



Εγω πάλι χτες βράδυ έφτιαξα ενα ουρανό απο ε36 κ τα κολονακια του η φωτο ειναι λίγο πριν την ολοκλήρωση.
Το παλικάρι ήθελε να τα φτιάξει δερματινη,κανένα προβλημα του λέω κ του το έφτιαξα.με κούρασε πολυ γιατι νομίζω πως αν ηταν πανί θα εμπενε για πλακα

LEO328
25-07-13, 12:40
To έχει επιχειρήσει κανείς με ηλιοροφή;;; Σε έναν που πήρα να δω ενδεικτικά για τιμή, καθώς θέλω να το κάνω μόνος μου, μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει να βγάλει την ηλιοροφή γιατί είναι δύσκολη και μου είπε να πάω στη BMW πρώτα.

Θα πέσει μελέτη στο ΤΙS...αλλά αν ξέρει κανείς από δυσκολία ας πει.

στειλε π.μ. να σε στειλω εγω σε μαστορα στους αγιους αναργυρους εκει που ειχαμε συναντηθει να στα φτιαξει ολα ουρανο-ηλιοροφη-κωλονακια με 150ε περιπου...
πολυ καλος μαστορας....(οντως με την οροφη εχει πιο πολυ δουλεια).
αυτο μου χε πει ο μαστορας..(π.χ. χωρις ηλιοροφη παει κανα 50αρικο κατω το κοστος).

LEO328
25-07-13, 12:41
Εγω πάλι χτες βράδυ έφτιαξα ενα ουρανό απο ε36 κ τα κολονακια του η φωτο ειναι λίγο πριν την ολοκλήρωση.
Το παλικάρι ήθελε να τα φτιάξει δερματινη,κανένα προβλημα του λέω κ του το έφτιαξα.με κούρασε πολυ γιατι νομίζω πως αν ηταν πανί θα εμπενε για πλακα

μα και αυτος ρε φιλε του ρθε δερματινη στο ουρανο...too much weight...:p:

Dimitrisbar
13-04-14, 18:19
LEO μπορείς ρε φίλε να μου στείλεις τα στοιχεία του μάστορα στους αγίους Αναργύρους... Ευχαριστώ

paris_m3
19-04-14, 11:42
Μπράβο ωραία δουλειά. Μια ερώτηση, το μεταλλικό πλαίσιο στο οποίο μπαίνει η πλαφονιέρα πως το έκανες ? Εγώ προσπάθησα να αφαιρέσω το δικό μου αλλά είναι πολύ λεπτό και καταστρέφεται κατά την εξαγωγή από την παλιά ταπετσαρία.

mixflood
12-11-14, 15:59
Ειναι ευκολο να μαθουμε το μαγαζι στους Αγ. Αναργυρους?

alexandros82
28-03-15, 18:26
καλησπερα και απο μενα. νεος στο φορουμ εδω και εχω λιγες ερωτησεις για το θεμα.
εχω το e36 τετραπορτο και ειμαι στο να φτιαξω τον ουρανο τα κολονακια και τις ταπετσαριες στις πορτες. ουρανος και πορτες εχουν προβλημα ενω τα κολονακια ειναι μια χαρα αλλα αφου ειναι ευκολο και για να γινουν ιδια με τον ουρανο θα τα φτιαξω και αυτα.
1ον) ειδα παραπανω για δερματινη και καποιος συνφορουμιτης δυσανασχετησε λιγο με την επιλογη αυτη... μονο το βαρος πιστευετε ειναι το προβλημα? πιστευετε οτι θα υπαρχει προβλημα με το extra βαρος? ποια η αποψη σας για δερματινη σε οροφη, κολονακια και πορτες απο αυσθητικης αποψης?
2ον) το υφασμα στις πορτες μου ειναι διαφορετικης υφης και χρωματος (στον ουρανο ειναι γκρι ανοιχτο και στις πορτες σχεδον μαυρο) το να βαλω το ιδιο υφασμα (ή δερματινη) θα ειναι ασχημο αισθητικα? το υφασμα ειναι ιδιο? στον ουρανο ηταν μαλακο οταν το πιεζε καποιος (λογω αφρολεξ απο τη μεσα μερια) ενω στις πορτες οχι. μηπως στις πορτες δεν ειχε αφρολεξ?
3) επειδη μαλλον προοριζομαι για δερματινη παντου, μηπως ουρανος, κολονακια και πανελ στις πορτες δεν κουμπονουν ξανα τελεια λογω παχυτερου υλικου? οσο να'ναι η δερματινη ειναι λιγο πιο παχυα απο το υφασμα.

6ylinder
06-05-17, 12:53
Για προσωρινή επισκευή ταπετσαρίας ουρανού που έχει κρεμάσει, μέχρι να φτιαχτεί κανονικά, τί προτείνετε; Σύριγγα με κόλλα πχ; Τί είδους κόλλα;

gearboxer
06-05-17, 14:19
καλησπερα και απο μενα. νεος στο φορουμ εδω και εχω λιγες ερωτησεις για το θεμα.
εχω το e36 τετραπορτο και ειμαι στο να φτιαξω τον ουρανο τα κολονακια και τις ταπετσαριες στις πορτες. ουρανος και πορτες εχουν προβλημα ενω τα κολονακια ειναι μια χαρα αλλα αφου ειναι ευκολο και για να γινουν ιδια με τον ουρανο θα τα φτιαξω και αυτα.
1ον) ειδα παραπανω για δερματινη και καποιος συνφορουμιτης δυσανασχετησε λιγο με την επιλογη αυτη... μονο το βαρος πιστευετε ειναι το προβλημα? πιστευετε οτι θα υπαρχει προβλημα με το extra βαρος? ποια η αποψη σας για δερματινη σε οροφη, κολονακια και πορτες απο αυσθητικης αποψης?
2ον) το υφασμα στις πορτες μου ειναι διαφορετικης υφης και χρωματος (στον ουρανο ειναι γκρι ανοιχτο και στις πορτες σχεδον μαυρο) το να βαλω το ιδιο υφασμα (ή δερματινη) θα ειναι ασχημο αισθητικα? το υφασμα ειναι ιδιο? στον ουρανο ηταν μαλακο οταν το πιεζε καποιος (λογω αφρολεξ απο τη μεσα μερια) ενω στις πορτες οχι. μηπως στις πορτες δεν ειχε αφρολεξ?
3) επειδη μαλλον προοριζομαι για δερματινη παντου, μηπως ουρανος, κολονακια και πανελ στις πορτες δεν κουμπονουν ξανα τελεια λογω παχυτερου υλικου? οσο να'ναι η δερματινη ειναι λιγο πιο παχυα απο το υφασμα.

Όλα τα υλικά μπαίνουν αρκεί να γίνει σωστη δουλειά. Από και πέρα το αισθητικό κομμάτι είναι καθαρά δικό σου ζήτημα αφού σου αρέσει η δερματίνη προχωράς και δε ρωτάς κανέναν. Καλό θα ήταν να ήταν παντού το ίδιο υλικό για ομοιογένεια. Απ' όσο γνωρίζω δεν μπαίνει αφρολεξ στα πάνελ.

Για προσωρινή επισκευή ταπετσαρίας ουρανού που έχει κρεμάσει, μέχρι να φτιαχτεί κανονικά, τί προτείνετε; Σύριγγα με κόλλα πχ; Τί είδους κόλλα;

Μία σοβαρή βενζινόκολλα θέλει Μήτσο αλλά δε θα πιάσει καλά πάνω στην παλιά ξεραμένη κόλλα που έχει τώρα το ύφασμα και το υπόστρωμα.

6ylinder
06-05-17, 15:05
Ευχαριστω Γιανναρε

stauros772000
08-05-17, 08:34
Μία σοβαρή βενζινόκολλα θέλει Μήτσο αλλά δε θα πιάσει καλά πάνω στην παλιά ξεραμένη κόλλα που έχει τώρα το ύφασμα και το υπόστρωμα.
μια χαρα μπαινει η βενζινοκολλα πανω στην ξεραμενη παλια.το προβλημα ειναι το αφρολεξ που ειναι κολλημενο πανω στην παλια κολλα,διοτι το αφρολεξ ειναι που ξεκολαει-ξηραινεται απο το υφασμα,και οχι απο τον ουρανο.
για να περασει μεσα απο την συριγγα,πρεπει να αραιωθει αρκετα με βενζινη,αλλα μετα θα μυριζει οποτε ζεσταινεται.ασε που θα φανουν δαχτυλιες οταν θα λιωσει τον αφρο.βγαλτο και αλλαξε το ολακερο.δεν ειναι τπτ.ολο το ζορι ειναι στο βγαλε -βαλε

KATSARAIOS
08-05-17, 12:58
Κοστος 37 ευρω.
Χρονος 24 ωρες για να στεγνωσουν καλα.
1η φωτο το κουφαρι ,2η το ιδιο καθαρισμενο απο το παλιο αφρολεξ μαζι και τα κολωνακια,3η ντυμενο με το καινουριο υφασμα.

6ylinder
09-05-17, 23:20
Μάλλον θα πάω για κανονική επισκευή, όταν βρω χρόνο...