PDA

Επιστροφή στο Forum : βελτιωση z3


leonidaskal
20-04-12, 19:20
Εδω και καιρο σκεφτομαι να βελτιωσω λιγο τον κινητηρα μου ( 1800 8v 118 hp )
το συγκεκριμενο μοτερ του ζ3 το γνωριζετε ολοι .ασξιοπιστο μεν αλλα αργο το ατιμο
με βαση τα δικα μου γουστα οχι και πολυ αργο βεβαια .Αρα δεν μιλαμε για καμια τρελη βελτιωση,αντε καμια 15-20 αλογακια αμα βρω δε θα ηταν και ασχημα .......:nixweiss:
το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως και λεω να ρωτησω για καμια ιδεα .ισως καποια πληροφορια κατι ,καπου να αρχισω,:nixweiss:
παιδια προτασης !!!!!!! αλλα οπως ειπαμε κατι light να κανουμε το χαβαλε μας δεν παμε για αγωνες :bugeye:

Dim77
20-04-12, 19:21
Εδω και καιρο σκεφτομαι να βελτιωσω λιγο τον κινητηρα μου ( 1800 8v 118 hp )
το συγκεκριμενο μοτερ του ζ3 το γνωριζετε ολοι .ασξιοπιστο μεν αλλα αργο το ατιμο
με βαση τα δικα μου γουστα οχι και πολυ αργο βεβαια .Αρα δεν μιλαμε για καμια τρελη βελτιωση,αντε καμια 15-20 αλογακια αμα βρω δε θα ηταν και ασχημα .......:nixweiss:
το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως και λεω να ρωτησω για καμια ιδεα .ισως καποια πληροφορια κατι ,καπου να αρχισω,:nixweiss:
παιδια προτασης !!!!!!! αλλα οπως ειπαμε κατι light να κανουμε το χαβαλε μας δεν παμε για αγωνες :bugeye:

Βάζεις μοτέρ 1.8 Μ42 ή 1.9Μ44 αν γίνεται. Αλλιώς δεν υπάρχουν τα +15 με +20ps...

leonidaskal
20-04-12, 19:29
πλακα κανεις
απορια και μονο ποσο δυσκολο ειναι να πουσαρεις λιγο ενα 8βαλβιδο μοτερ
εχω δει πολυ πιο δυσκολες βελτιωσεις,οχι αυτο που λεω εγω

δε ξερω μπορει να εχεις και δικιο αλλα πετας ενα πεντακαθαρο μοτερ που δε σταζει ουτε σταγονα

paganis
20-04-12, 21:08
το πιο λογικο ειναι...να βαλεις ενα μοτερακι μ44 για 20 αλογακια που θες! αλλιως ατμοσφαιρικες βελτιωσεις...δεν ειναι value for money..,,,,ασε που θα εχεις και πολυ βαβουρα μετα! εξαρταται και απο το μπατζετ που διαθετεις..! αν το διαθετεις ομως, τοτε μια μικρη υπερσυμπιεση χωρις πολλα παρελκομενα(τουρμπο ή κομπρεσσορα)...0,3μπαρ σου δινει τα αλογα που θελεις...ακομα και χωρις προγραμμα!
με κομπρεσσορα στο 0,3 χωρις ιντερκουλερ-εξατμιση-προγραμμα ...επειδη το εχω δοκιμασει...εισαι στα επιπεδα ενος διλιτρου..

rapid_fast
20-04-12, 21:14
δε ξερω μπορει να εχεις και δικιο αλλα πετας ενα πεντακαθαρο μοτερ που δε σταζει ουτε σταγονα

Και τι ζητάμε Λεωνίδα? να πληρώσουμε 3 φορές την αξία του μοτέρ για να πάρουμε
15-20 άλογα?? (που δεν θα τα πάρουμε κιόλας..)
Βάλε ένα πιο κοντό διαφορικό 15%, θα χάσεις σε τελική 15%, και θα έχεις
στην επιτάχυνση αυτό που ζητάς..
Μετά απο ένα μήνα, θα το έχεις συνηθίσει και θα με καταριέσαι...

NIKOS Z3
20-04-12, 22:36
NITROUS OXIDE SYSTEM xi xi xi http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=20390

leonidaskal
20-04-12, 23:23
ποσο παει το μαλλι ρε παιδια για ενα μοτερακι
οχι του καφε!!! χα χα
δε θα χρειαστω μετα εγκςφαλο εξατμηση ,σασμαν
τι να κανω δηλαδη να βρω τροπετο,ποσα ζ3 εχετε δειο κομμενα
πιο τροπετο απο αλλο bmw θα εδενε στο δικο μου

BMW Power
21-04-12, 08:00
Όλα τα μοτέρ βελτιώνονται, το θέμα είναι αν αξίζει να το κάνεις από οικονομικής άποψης.

Η καλύτερη βελτίωση για το μοτέρ σου είναι turbo.

Vassilis E46 Cabrio
21-04-12, 13:43
Βάζεις μοτέρ 1.8 Μ42 ή 1.9Μ44 αν γίνεται. Αλλιώς δεν υπάρχουν τα +15 με +20ps...

Σωστός!!!!!

vaspap
27-04-12, 22:58
Εδω και καιρο σκεφτομαι να βελτιωσω λιγο τον κινητηρα μου ( 1800 8v 118 hp )
το συγκεκριμενο μοτερ του ζ3 το γνωριζετε ολοι .ασξιοπιστο μεν αλλα αργο το ατιμο
με βαση τα δικα μου γουστα οχι και πολυ αργο βεβαια .Αρα δεν μιλαμε για καμια τρελη βελτιωση,αντε καμια 15-20 αλογακια αμα βρω δε θα ηταν και ασχημα .......:nixweiss:
το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως και λεω να ρωτησω για καμια ιδεα .ισως καποια πληροφορια κατι ,καπου να αρχισω,:nixweiss:
παιδια προτασης !!!!!!! αλλα οπως ειπαμε κατι light να κανουμε το χαβαλε μας δεν παμε για αγωνες :bugeye:

Το πιο οικομονικο που μπορεις να κανεις για να δεις μια καποια βελτιωση,
ειναι:
1) ενα φιλτρο αερος ελευθερας ................60 ευρω
2) μια εξατμιση απο καταλυτη 60χιλιοστα ανοξειδωτη και τελικο ελευθερας ....350 ευρω
3) προγραμμα βελτιωσεις για αυξηση μειγματων kai στροφων, για 5 με 7 αλογα.....350 ευρω
4) και βασικο αλλαγη διαφορικου απο 3,64 βημα που φορας τωρα σε 3,92 βημα (λιγο πιο κοντο για εχεις τραβηγματα 200 ευρω + εργασια 150ευρω
ΣΥΝΟΛΟ ΠΕΡΥΠΟΥ 1100 ΕΥΡΩ και θα δεις μια καλη αλλαγη στο αμαξι σου!

teo21
28-04-12, 11:11
Με λιγοτερα κουμπωνει μοτερ M44 οπως προαναφερθηκε και +15 αλογα...