PDA

Επιστροφή στο Forum : Synagermos!


deloudis
08-09-04, 08:57
Xaireto tous eidikous! Thelo symvouli gia synagermo sto cabrio pou apektisa. Diaforoi filoi mou lene synexeia to onoma Clifford. Alloi pali einai poly enantion aytwn twn synagermwn. Ti na kano???

Ray
08-09-04, 09:03
Original stin antiproswpeia :D

M5-Matzos
08-09-04, 09:18
Με κάλυψε ο Ray !

aVog
08-09-04, 09:22
Clifford μονο και μονο για αντίδραση!!! :mad:

leftmats
08-09-04, 09:35
:) εγω θα ελεγα αν εχεις εναν καλο ηλεκτρολογο που εμπιστεύεσαι πραγματικα, να ρωτήσεις τη γνωμη του. διαφορετικα συμφωνω με τη αποψη των "συναδελφων Bmwδούχων" για το συναγερμό μαμας!

STAIO-CI
08-09-04, 09:53
Μονο original φιλε μου , ειναι εγγυηση !!!

Strax
08-09-04, 09:57
Οι Clifford φημίζονται σαν οι καλύτεροι συναγερμοί. Άμα προχωρήσεις σε aftermarket λύση στους συνιστώ ανεπιφύλακτα. Σίγουρα θα μπορείς να έχεις περισσότερες ευκολίες/λειτουργίες αλλά και μεγαλύτερη ασφάλεια. Θα είναι όμως ένα "ξένο σώμα" στα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου σου. Από την άλλη ο εργοστασιακός συναγερμός, μπαίνει κουτί! Αν και χρειάζεται να λύσεις κυριολεκτικά το μισό αμάξι!! Ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και αποφάσισε.

BMW Power
08-09-04, 13:07
Συμφωνώ ότι οι Clifford είναι οι καλύτεροι συναγερμοί γενικώς αλλά αν θέλει κάποιος να σου κλέψει το αυτοκίνητο είναι πολύ εύκολο ότι συναγερμό και να έχεις.
Η μεγαλύτερη σχετικά πάντα ασφάλεια παρέχεται από μια ασφάλεια κλοπής. Αν και δεν κάνουν πλέον όλες οι ασφαλιστικές εταιρίες ασφάλεια κλοπής μερική ή ολική για ανοιχτό πάντα αυτοκίνητο. Και αυτές που κάνουν δεν είναι σίγουρο ότι θα σε αποζημιώσουν. :mad:

Dark_Niaou
08-09-04, 13:19
Μιας και έχω και εγώ cabrio θα σε συμβούλευα να βάλεις έναν after market... όπως αυτόν που είπες.... (δεν θέλω να κάνω διαφημιση) και να σου πω το γιατί...
Εγώ όταν αγόρασα το δικό μου έβαλα τον original, αλλα όταν είναι ανοιχτο το αμάξι δεν σου προσφέρει καμία ασφάλεια.
1/. Δεν ανιχνεύει σχεδόν καμία κίνηση μέσα στο αυτοκίνητό σου!!
2/. Δεν είναι διζωνος!!!! Δηλαδή, δεν τους προειδοποιεί να απομακρυνθούν εάν έχουν πλησιάσει πολύ κοντά!! (στους 10 πόντους ακούγεται προειδοποιηση που τους λέει να απομακρυνθούν!!!)
3/. Ο μαμα δεν ε΄χει τόσο δυνατή σειρήνα!!
4/. Ο μαμά δεν έχει την δυνατότητα να εκτελεί εντολές από μακριά (πχ. να ανοίγει την κουκούλα, το AC, κ.α.)

Εγώ πάντως φίλε είχα τον μαμά και έβαλα και τον Cli....
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα χειρότερα... :confused:

tasosbmwe30
09-09-04, 15:44
Συμφωνώ ότι οι Clifford είναι οι καλύτεροι συναγερμοί γενικώς αλλά αν θέλει κάποιος να σου κλέψει το αυτοκίνητο είναι πολύ εύκολο ότι συναγερμό και να έχεις.
Η μεγαλύτερη σχετικά πάντα ασφάλεια παρέχεται από μια ασφάλεια κλοπής. Αν και δεν κάνουν πλέον όλες οι ασφαλιστικές εταιρίες ασφάλεια κλοπής μερική ή ολική για ανοιχτό πάντα αυτοκίνητο. Και αυτές που κάνουν δεν είναι σίγουρο ότι θα σε αποζημιώσουν. :mad:


απλουστατο......παιρνεις ενα Ε30....το παρατας οπου να'ναι και δεν στο πειραζει κανενας!!!!!just joke!!!!

Alexandros
09-09-04, 18:45
Συμφωνώ ότι οι Clifford είναι οι καλύτεροι συναγερμοί γενικώς αλλά αν θέλει κάποιος να σου κλέψει το αυτοκίνητο είναι πολύ εύκολο ότι συναγερμό και να έχεις.
Η μεγαλύτερη σχετικά πάντα ασφάλεια παρέχεται από μια ασφάλεια κλοπής. Αν και δεν κάνουν πλέον όλες οι ασφαλιστικές εταιρίες ασφάλεια κλοπής μερική ή ολική για ανοιχτό πάντα αυτοκίνητο. Και αυτές που κάνουν δεν είναι σίγουρο ότι θα σε αποζημιώσουν. :mad:Το να κάνεις ολική ασφάλεια κλοπής είναι σαν να μην έχεις κάνει καθόλου. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς απλά διαβάζοντας τους όρους αποζημίωσης....

Geo_3D
09-10-04, 01:20
Η καλυτερη λυση πιστευω ειναι αυτη.
1)Προειδοποιει παντα αυτον που πλησιαζει κοντα - γρυλισμα
2)Εχει δυνατη σειρηνα,ικανη να ξεσηκωσει ολοκληρη την γειτονια - γαυγισμα
3)Αν ο επιδοξος ληστης αγνοησει τα 2 προηγουμενα βηματα,τοτε ο συγκεκριμενος "συναγερμος" μπαινει σε full action ρυθμους κανοντας τους επομενους επιδοξους ληστες να το σκεφτουν x10 την επομενη φορα,καθως και τον γενναιο που αποφασισε να αγνοησει τα 2 πρωτα βηματα να μετανιωσει την ωρα και την στιγμη!!!! :D

Fanis
11-10-04, 08:21
Πολύ σωστός Geo!! ;)

Εγώ πάντως, όποτε αφήνω τον σκύλο μας μέσα στο αυτοκίνητο, τα αφήνω όλα ξεκλείδωτα και ΚΑΝΕΙΣ δεν πλησιάζει!!...Λυκόσκυλο γαρ :rolleyes:

watchd0g
14-10-04, 11:58
Εγώ εδώ και 2 μήνες περίπου έχω τοποθετήσει τον Elser LCD-6000 με τηλεειδοποίηση και πολλά πολλά άλλα πρόσθετα που δεν τα έχουν οι συμβατικοί συναγερμοί όπως μπλοκάρισμα εκκίνησης κινητήρα σε περίπτωση που δεν κάνεις ένα συνδυασμό κινήσεων .. Αν θες περισσότερα χαρακτηριστικά Pm :)

bmwfan
15-10-04, 22:48
1on:sta bmw ean gnorizete exei ena sistima pou koimizi tous egefalous(sleep mode) meta apo 16 lepta xwris na piraxis to aftokinito gia na exei mikri katanalwsi revmatos tis taxis twn 40 mAM peripou.Twra ean valis sinagermo pou oidopoiei opoion plisiazi konta simeni oti o sinagermos einai se egrigorsi sinexia me apotelesma na xipnaei to aftokinito sinexeia otan plisiazi kapios me sinepeia tin grigori apofortisi tis mpatarias. Exoun paratirithi arketes tetoies periptwsis me apwlia revmatos.

2on:Aftos pou tha vali ton after market sinagermo prepi na einai stin kiriolexia psiras giati exw di aftokinita na vgazis px:to ntoulapaki kai na peftoun ena matso kalwdia sto pataki tou aftokinitou kai na kaneis aman gia na simazepsis ta asimazefta.

3on:Ean parousiasti provlima me apofortisi tis mpatarias kai to amaxi einai stin eghisi kai pas se exousiodotimeno einai pithanon na se stiloune na aferesis ton sinagermo kai meta na tous xanapas to amaxi.

Ola pantws einai ipokoimenika vevaia.O mama sinagermos den pavi na einai o gnisios kai me swsti topothetisi ola kathonte TZAMI.

Geo_3D
15-10-04, 23:07
Γι'αυτο λεω και γω βαλτε ενα Boxer που δειχνει η παραπνω φωτο και ουτε απωλεια ρευματος θα εχετε,ουτε αμα ανοιγετε το ντουλαπακι θα πεφτουν καλωδια,και ουτε θα μεινετε απο μπαταρια.Απλα τα πραγματα!!!!! :d
Παντως ειναι απλα τα πραγματα.Αμα ο αλλος θελει να στο ληστεψει και ειναι και καλος σ'αυτο το "επαγγελμα",δεν πα να βαλεις και συναγερμο 2 εκατομυριων?Θα στο κλεψει και δεν θα παρεις και χαμπαρι

bmwfan
15-10-04, 23:11
Γι'αυτο λεω και γω βαλτε ενα Boxer που δειχνει η παραπνω φωτο και ουτε απωλεια ρευματος θα εχετε,ουτε αμα ανοιγετε το ντουλαπακι θα πεφτουν καλωδια,και ουτε θα μεινετε απο μπαταρια.Απλα τα πραγματα!!!!! :d
Παντως ειναι απλα τα πραγματα.Αμα ο αλλος θελει να στο ληστεψει και ειναι και καλος σ'αυτο το "επαγγελμα",δεν πα να βαλεις και συναγερμο 2 εκατομυριων?Θα στο κλεψει και δεν θα παρεις και χαμπαρι

Simfono apolita mazi sou.Ama sto valoun sto mati to exases to exases to amaxaki sou.

Fanis
18-10-04, 11:17
Συμφωνώ.....δεν πιστέυω οτι ο συναγερμός κάνει τίποτα. Η μάλλον κάπως βοηθάει, αλλά πιστεύω οτι δημιουργεί περισσότερα προβλήματα λόγω κακής τοποθέτησης πολλές φορές.

Τα καινούργια αυτοκίνητα έχουν τόσα ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά που εγω φοβάμαι και δεν θέλω να βάλει χέρι ο κάθε ηλεκτρολόγος, ιδίως σε θέματα τροφοδοσίας κλπ. που μπλοκάρουν οι συναγερμοί.

Εμένα πάντως έχει εργοστασιακό συναγερμό και είμαι ΟΚ (ενεργοποιήτε από την κλειδαρία του οδηγού).

Action Man
18-10-04, 14:57
Γι'αυτο λεω και γω βαλτε ενα Boxer που δειχνει η παραπνω φωτο και ουτε απωλεια ρευματος θα εχετε,ουτε αμα ανοιγετε το ντουλαπακι θα πεφτουν καλωδια,και ουτε θα μεινετε απο μπαταρια.Απλα τα πραγματα!!!!! :d
Παντως ειναι απλα τα πραγματα.Αμα ο αλλος θελει να στο ληστεψει και ειναι και καλος σ'αυτο το "επαγγελμα",δεν πα να βαλεις και συναγερμο 2 εκατομυριων?Θα στο κλεψει και δεν θα παρεις και χαμπαρι
Συμφωνω και εγω.Ο συναγερμος σε προφυλαση μονο απο τους ερασιτεχνες.Αμα στο εχουν βαλει στο ματι επαγγελματιες ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

cmos_ioan
20-10-04, 18:39
1on:sta bmw ean gnorizete exei ena sistima pou koimizi tous egefalous(sleep mode) meta apo 16 lepta xwris na piraxis to aftokinito gia na exei mikri katanalwsi revmatos tis taxis twn 40 mAM peripou.Twra ean valis sinagermo pou oidopoiei opoion plisiazi konta simeni oti o sinagermos einai se egrigorsi sinexia me apotelesma na xipnaei to aftokinito sinexeia otan plisiazi kapios me sinepeia tin grigori apofortisi tis mpatarias. Exoun paratirithi arketes tetoies periptwsis me apwlia revmatos.


Ασε που άμα το παρκάρεις σε πολυσύχναστο μέρος και προειδοποιεί με το πέρασμα κάθε περαστικού μπορεί να στο σπάσουν και οι ίδιοι οι κάτοικοι των γύρω σπιτιών. Έχει τύχει να δώ αυτοκίνητο με τέτοιο σύστημα να είναι "πιτα" στα απειλιτικά σημειώματα από τους κατοίκους :eek: