PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή-Ξαναγέμισμα BILSTEIN


petroscf
22-04-12, 14:45
Το έχει κάνει κανείς?
Αξίζει τον κόπο και το κόστος? Άκουσα ότι γίνεται πολύ επαγγελματική δουλειά, αλλάζουν και διάφορα φθαρμένα ανταλλακτικά από τη μπουκάλα, όπως τσιμούχες, κ.ά., οπότε με πολύ λιγότερα χρήματα (πόσα?ξέρει κάποιος?) έχεις ουσιαστικά καινούρια αμορτισέρ?

kplc16
22-04-12, 17:04
σχεδον ολα τα bilstein, φανταζομαι και τα υπολοιπα απο ανακυκλωση προερχονται.

LEO328
22-04-12, 22:23
πετρο βαλε ρε φιλε μια fk ρυθμιζομενη να βρεις την υγεια σου και συ με 250ε.εγω αυτο θα κανω....:ices_ange
μονο για αμορτισερ (bilstein) θελω 550ε.δεν λεει....:jester:

petroscf
23-04-12, 10:49
Τι, coilover με 250 ευρώ??
που αυτό????

LEO328
23-04-12, 11:05
αντε το πολυ 300ε.275ε την βρηκα για ακριβεια.για ε36 ομως....
τωρα εσυ θες ψαξιμο....για να δω...

petroscf
23-04-12, 11:12
Για Ε21 έχω βρεί GAZ, το σκέφτομαι, αλλά είναι πανάκριβα...

LEO328
23-04-12, 11:53
οντως φιλε και γω μονο αυτη βρηκα.
820ε απο ebay+μεταφορικα.πες 900ε ολα μεσα.
Για να βαλεις μια τετραδα bilstein ποσα θες?

petroscf
23-04-12, 12:24
Δεν το έχω ψάξει...Τα Bilstein που έχω τώρα δεν έχουν κάνει χιλιόμετρα (περίπου 30000 έχω κάνει), απλά επειδή "κοπανάει" έλεγα μήπως τα πήγαινα για γέμισμα...
Τι βελτίωση θα έχω με μια coilover ανάρτηση?

LEO328
23-04-12, 13:01
ρυθμιζεις το υψος οπως θελεις εσυ.αν η gas ρυθμιζει και σκληροτητα εισαι αρχοντας.
Κοιτα μια 4αδα κιτρινα κανουν γυρω στα 450ε.βαζεις αλλα τοσα μολις φτασεις στα 60 χιλ χλμ και κουμπωνεις την ρυθμιζομενη για μενα.

petroscf
23-04-12, 19:11
Ίσως την παραγγείλω επειδή γίνεται τώρα ένα group buy και πετυχαίνω κάποια σχετική έκπτωση, και τη βάλω όταν κάνω τα χιλιόμετρα και έρθει ο καιρός να αλλάξω τα Bilstein

kplc16
23-04-12, 19:58
προσωπικα εχω βαλει χοντρομπουκαλα κιτρινα bilstein σε ε46 και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. φορουσα m-technik sachs.την αλλαγη την εκανα μετα απο 150000 χλμ. Πολυ καλη οδικη συμπεριφορα και δε βρονταει το αυτοκινητο καθολου.

Εχω κανει κατι λιγοτερο απο 10000χλμ.

ειμαι περιεργος να δω τι επιδοσεις και τι διαρκεια παρουσιαζει μια coilover της fk

tasos.kamv
26-04-12, 21:12
Καλησπερίζω όλους τους βαυαρούς! Έχοντας ήδη διανύσει 100.000+ km με bilstein κίτρινα Β6 sport - χοντρομπούκαλα (κωδικοί εμπρός VN7-4334 & VN7-4335) ήρθε η ώρα για ανανέωση... Ξέρεις κανείς αν μπορώ τα ίδια να τα επισκευάσω...???Ρυθμίζεται η σκληρότητά τους??? Αξίζει να ασχοληθώ με τα υφιστάμενα μπας και γλιτώσω κανά ευρώπουλο...ή να κοιτάξω για καινούρια...??? Η bimmer μου είναι Ε46 318ci 2000cc valvetronic...

mike21
26-04-12, 21:30
Όταν είχα πάει στη bilstein στην καλλιθέα αρκετά χρόνια πρίν μου τα μασούσανε για την επισκευή,μετά τα πήγα σε κάποιον στο μαρούσι που ασχολείτε με αναρτήσεις μόνο,η γνωματευσή του ήταν ότι όσο επισκευάζονται όλα το ίδιο επισκευάζονται και αυτά.
Μου είπε ότι μπορώ να στα γεμίσω σε ότι πίεση θές αλλά οι τσιμούχες είναι κουρασμένες και δέν αλλάζουν(το γέμισμα κόστιζε 15ευρώ το ένα σε ότι πίεση θές)αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα στείλουμε σε ένα μηχανουργείο να μας φτιάξει βάση έτσι ώστε να αλλάζουν οι τσιμούχες(150ευρω το ζευγάρι)μετά απο αυτή τη δουλειά μπορείς να τα επισκευάζεις με 20ευρώ το ένα(τσιμούχες και γέμισμα),το δοκίμασα τότε στα πίσω μόνο και τα πράγματα έγιναν όπως μου είπε,στο πλάι είχε βάλει μία βαλβίδα και όποτε ήθελα μου άλλαζε τη πιεσή τους χωρίς να τα βγάζω απο πάνω.
Υπήρχε η δυνατότητα να τα φτιάξει και ρυθμιζόμενα,κάτι αντίστοιχο με αυτό που έχουν οι μοτοσυκλέτες πίσω.

ΥΓ,Πέτρο το Νοέμβριο θα παραγγείλω την gaz gold μαζί με τα ρυθμιζόμενα πιατέλα,εάν δέν βιάζεσαι τα παραγγέλνουμε μαζί να πέσουν λίγο τα μεταφορικά και μπορεί να πετύχουμε λίγο καλύτερη τιμή.

LEO328
27-04-12, 07:23
προσωπικα εχω βαλει χοντρομπουκαλα κιτρινα bilstein σε ε46 και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. φορουσα m-technik sachs.την αλλαγη την εκανα μετα απο 150000 χλμ. Πολυ καλη οδικη συμπεριφορα και δε βρονταει το αυτοκινητο καθολου.

Εχω κανει κατι λιγοτερο απο 10000χλμ.

ειμαι περιεργος να δω τι επιδοσεις και τι διαρκεια παρουσιαζει μια coilover της fk

και μενα στην αρχη τα sprint τα χοντρομπουκαλα ηταν μπομπα.μετα τα 30 χιλ. χλμ ομως πολυ εγιναν πολυ κουτσουρο.λες και δεν εχω αναρτηση νιωθω.πολυ κοπανημα και χωρις να εχω υπερβολικο χαμηλωμα.(3,5-2,5).
θα δοκιμασω την fk street full ρυθμιζομενη στο 36αρι.και να βγει μουφα δεν θα με πειραξει διοτι βγαινει 240ε μαζι με μεταφορικα απο γερμανια.για coilover ειναι τσαμπα!:D
ενω για να αλλαξω 4 αμορτισερ χοντρομπουκαλα θελω το λιγοτερο 500ε....:twak:
αν βγει καλη ομως θα ειναι value for money!:bigthumb:

ziaba
27-04-12, 09:24
Δεν το έχω ψάξει...Τα Bilstein που έχω τώρα δεν έχουν κάνει χιλιόμετρα (περίπου 30000 έχω κάνει), απλά επειδή "κοπανάει" έλεγα μήπως τα πήγαινα για γέμισμα...
Τι βελτίωση θα έχω με μια coilover ανάρτηση?

με καλές coilover κάνεις παπάδες πέρα από υψος, απόσβεση κτλ ρυθμίζεις camber και caster με αλλά λογια κάνεις ότι θες (σε λογικά πλαίσια) για αυτό είναι τόσο ακριβή αλλά τα αξίζει.

kplc16
27-04-12, 10:16
και μενα στην αρχη τα sprint τα χοντρομπουκαλα ηταν μπομπα.μετα τα 30 χιλ. χλμ ομως πολυ εγιναν πολυ κουτσουρο.λες και δεν εχω αναρτηση νιωθω.πολυ κοπανημα και χωρις να εχω υπερβολικο χαμηλωμα.(3,5-2,5).
θα δοκιμασω την fk street full ρυθμιζομενη στο 36αρι.και να βγει μουφα δεν θα με πειραξει διοτι βγαινει 240ε μαζι με μεταφορικα απο γερμανια.για coilover ειναι τσαμπα!:D
ενω για να αλλαξω 4 αμορτισερ χοντρομπουκαλα θελω το λιγοτερο 500ε....:twak:
αν βγει καλη ομως θα ειναι value for money!:bigthumb:

30000 xlm δε θα γραψεις πλεον με καμια αναρτηση εκει που θα παει η βενζινη.:ices_ange

περαν της πλακας σου ευχομαι καλοφορετη.

Β6 με Β8 ποια η διαφορα;

petroscf
27-04-12, 11:07
ΥΓ,Πέτρο το Νοέμβριο θα παραγγείλω την gaz gold μαζί με τα ρυθμιζόμενα πιατέλα,εάν δέν βιάζεσαι τα παραγγέλνουμε μαζί να πέσουν λίγο τα μεταφορικά και μπορεί να πετύχουμε λίγο καλύτερη τιμή.

Mike με ενδιαφέρει, θα σου τηλ σήμερα ή εντός ΣΚ να το κουβεντιάσουμε, και αν τα καταφέρουμε μήπως βρεθούμε κιόλας που λέγαμε...Πάντως check και το group buy που γίνεται τώρα από την RPM μέσω του e21.net, ίσως συμφέρει να τα χτυπήσουμε τώρα. Ρίξε μια ματιά και τα ξαναλέμε.

E36 RULES!!
27-04-12, 12:00
και μενα στην αρχη τα sprint τα χοντρομπουκαλα ηταν μπομπα.μετα τα 30 χιλ. χλμ ομως πολυ εγιναν πολυ κουτσουρο.λες και δεν εχω αναρτηση νιωθω.πολυ κοπανημα και χωρις να εχω υπερβολικο χαμηλωμα.(3,5-2,5).
θα δοκιμασω την fk street full ρυθμιζομενη στο 36αρι.και να βγει μουφα δεν θα με πειραξει διοτι βγαινει 240ε μαζι με μεταφορικα απο γερμανια.για coilover ειναι τσαμπα!:D
ενω για να αλλαξω 4 αμορτισερ χοντρομπουκαλα θελω το λιγοτερο 500ε....:twak:
αν βγει καλη ομως θα ειναι value for money!:bigthumb:

Λεό, FK εβαλε φιλος μου σε Punto φετος και σε 2 μηνες το ενα βγηκε off.. Ισως ήταν ελαττωματικό το συγκεκριμένο βεβαια, απλά το αναφέρω! Δεν ξερω ποιό μοντελο της FK ειχε, θα τον ρωτήσω.

nikosdramae30
27-04-12, 13:48
Kαλησπερα, εγω εχω Bilstein κιτρινα χοντροκαλαμα και κοντομπουκαλα, ηταν σε αθλια κατασταση και τα εστειλα θεσσαλονικη για επισκευη. Απο το τηλ μου ειπαν οτι θα ειναι σαν καινουρια κ τα κανουν οσο σκληρα θελω. Τα περιμενω απο βδομαδα κ οταν τα ξανα βαλω θα σας πω εντυπωσεις... Κοστος επισκευης, 120-150 ευρω αναλογα τη περιπτωση και σε σχεση με τα 350 που κανουν καινουρια πιστευω αξιζει. Πειτε μου αν μπορω να πω το ονομα του.

LEO328
27-04-12, 13:50
Λεό, FK εβαλε φιλος μου σε Punto φετος και σε 2 μηνες το ενα βγηκε off.. Ισως ήταν ελαττωματικό το συγκεκριμένο βεβαια, απλά το αναφέρω! Δεν ξερω ποιό μοντελο της FK ειχε, θα τον ρωτήσω.

πες του ολες οι fk εχουν 1 χρονο εγγυηση.να παει να του την αλλαξουν......:dblthumb2
πλακα πλακα καλυτερα να δωσω 50ε παραπανω και να την παρω απο δω τουλαχιστον να εχω το κεφαλι μου ησυχο για ενα χρονο.ενω αμα την φερω απεξω μετα τρεχα γυρευε...
μαλλον θα την παρω απο δω.50ε ειναι η διαφορα.ψιλοπραματα...
μαριε ποια εβαλε?την ak street?πες μου οχι....:rofl2:

LEO328
27-04-12, 13:54
30000 xlm δε θα γραψεις πλεον με καμια αναρτηση εκει που θα παει η βενζινη.:ices_ange

περαν της πλακας σου ευχομαι καλοφορετη.

Β6 με Β8 ποια η διαφορα;

χαχαχα ετσι θα λεω οτι κρατησε και πολλα χρονια....:nutkick:
β6 ειναι για μαμα ελατηρια και β8 για χαμηλωμα..

Kαλησπερα, εγω εχω Bilstein κιτρινα χοντροκαλαμα και κοντομπουκαλα, ηταν σε αθλια κατασταση και τα εστειλα θεσσαλονικη για επισκευη. Απο το τηλ μου ειπαν οτι θα ειναι σαν καινουρια κ τα κανουν οσο σκληρα θελω. Τα περιμενω απο βδομαδα κ οταν τα ξανα βαλω θα σας πω εντυπωσεις... Κοστος επισκευης, 120-150 ευρω αναλογα τη περιπτωση και σε σχεση με τα 350 που κανουν καινουρια πιστευω αξιζει. Πειτε μου αν μπορω να πω το ονομα του.

αν οντως τα κανουνε καινουργια 150ε ειναι μικρο κοστος επισκευης!αναμενουμε νεοτερα!:ylsuper:

konc
27-04-12, 15:16
Δεν ξέρω για bilstein, πάντως κάτι Koni ρυθμιζόμενα μετά από 40.000 χλμ τα είχε στείλει ο μηχανικός μου σε εξουσιοδοτημένο από την αντιπροσωπεία "επισκευαστή". Γύρισαν πίσω πραγματικά σαν καινούργια, με νέες τσιμούχες κλπ και έβγαλαν άλλα 20.000 χλμ απροβλημάτιστα μέχρι που έδωσα το αμάξι. Κόστος 130 ευρώ πριν χρόνια. Άρα σίγουρα γίνεται σε κάποια αμορτισέρ και από την προσωπική μου εμπειρία αξίζει.

E36 RULES!!
28-04-12, 13:28
πες του ολες οι fk εχουν 1 χρονο εγγυηση.να παει να του την αλλαξουν......:dblthumb2
πλακα πλακα καλυτερα να δωσω 50ε παραπανω και να την παρω απο δω τουλαχιστον να εχω το κεφαλι μου ησυχο για ενα χρονο.ενω αμα την φερω απεξω μετα τρεχα γυρευε...
μαλλον θα την παρω απο δω.50ε ειναι η διαφορα.ψιλοπραματα...
μαριε ποια εβαλε?την ak street?πες μου οχι....:rofl2:

Eλα φιλε, τον ρωτησα. Δεν θυμαται ονομα, ρυθμιζόμενες ειναι, κίτρινες με κιτρινα ελατήρια.

Αν εχουν 1 χρονο εγγυηση κομπλέ,θα'ταν το συγκεκριμενο ελαττωματικό τοτε! ;)

Απο bay τις πηρε.

nikosdramae30
29-04-12, 02:10
Το δικο μου το ενα ηταν σε πραγματικα αθλια κατασταση... Ειναι ετοιμα, απο 2α θα τα εχω και θα σας πω εντυπωσεις... Τελικα 150ε ηταν το κοστος!

race535
02-05-12, 01:08
http://www.r40.gr/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&catid=3&sobi2Id=1&Itemid=183

Ειναι πολυ καλος, εγω τον εχω ειδη δοκιμασει!

nikosdramae30
04-05-12, 00:56
http://www.r40.gr/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&catid=3&sobi2Id=1&Itemid=183

Ειναι πολυ καλος, εγω τον εχω ειδη δοκιμασει!

Σε αυτον τα εστειλα, εχουν ερθει, μενει να τα βαλω στο αυτοκινητο να εχω εντυπωσεις...

x318big
04-05-12, 13:49
ρε παιδια ,αυτα τα auto staff τι λενε?
τα βρηκα τρομερη τιμη ,αλλα δεν γνωριζω τιποτα ,για αυτα.

nikosdramae30
08-05-12, 19:50
Το πηρα το αυοκινητο, καμια σχεση, τα αμορτισερ ειναι αψογα, εκανε πολλη καλη δουλεια ο ανθρωπος...:dblthumb2

Tsatsas
08-05-12, 20:30
Η επισκευη μετραει πολυ ... ειχα την τυχη να την παρακολουθησω απο κοντα, αλλαζουν τα παντα εκτος απο το σιδερακι του εμβολου και την μπουκαλα.Για 2 χοντρομπουκαλες Β6 κιτρινες που ρωτησα σε επισημο σερβις Βιλστειν μου ειπαν 150Ε (+15Ε αν θελω λαδι μοτορσπορτ μεσα) αλλα μου ειπε οτι μπορει να μου αλλαξει και τα πλαστικα μερη των εμβολων, με μεταλικα και μου τα εδειξε κιολας, εσωτερικα μονο που εκει το κοστος ανεβαινει στα 250... και το σερβις γινεται σε ολα τα βιλστειν ακομα και τα πιο απλα

tasos.kamv
09-05-12, 07:49
Βαυαρέ "Tsatsas" καλημέρα!Για βοήθησε με λίγο αν μπορείς... έχω bilstein κίτρινα Β6 sport - διπλός σωλήνας (εμπρός) και πήρα κάπου τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν επισκευάζονται.... μου είπαν ότι επισκευάζονται μόνο τα Β6 με μονό σωλήνα.... Μπορεί κάποιος να μου στείλει pm για ρωτήσω και αλλού μήπως και καταφέρω και επισκευάσω τα υπάρχοντα....
Ευχαριστώ.

rapid_fast
09-05-12, 08:20
Μετά απο καιρό θα πώ..
Στείλτε όλοι τα αμορτισέρ σας για ανακατασκευή.
Οσοι αγοράζετε καινούρια αμορτισέρ είστε κορόιδα, έτσι και αλλιώς ότι αμορτισέρ
και να πληρώσετε για καινούριο, ανακατασκευασμένο είναι..
Για αυτό τα σημερινα μπιλσταην πάνε 100.000 χιλιόμετρα και τα παίζουν..
Ενώ τα παλιά μπιλστάην (1987) με 300.000 στο κεφάλι είχαν 90% απόδοση...
Και σε όλο αυτό που λέω, δεν έχω καμία απολύτως δόση ειρωνείας..

tasos.kamv
09-05-12, 08:31
Rapid καλά τα λες.... πες μου όπως αν ξέρεις κάτι που να πάω (Αθήνα) γιατί εκεί που ρώτησα μου έδωσαν x......

Dim77
09-05-12, 08:33
Για αυτό τα σημερινα μπιλσταην πάνε 100.000 χιλιόμετρα και τα παίζουν..
Ενώ τα παλιά μπιλστάην (1987) με 300.000 στο κεφάλι είχαν 90% απόδοση...
Και σε όλο αυτό που λέω, δεν έχω καμία απολύτως δόση ειρωνείας..

Συνήθως φτάνουν 40-50.000χλμ, ΑΝ δεν κλατάρει κάποιο από την τετράδα πολύ νωρίτερα....και δεν είναι σπάνιο...όπως μου έχουν πει. Και εμένα μου συνέβη.

Για αυτό εγώ μόνο χειροποιητα.


Αλλά μη νομίζετε...και οι άλλοι τα ίδια κάνουν. Πόσοι έχουν πάρει coilover (φτηνές ή ακριβές) και ευτυχώς που είχαν εγγύηση...

Η ποιότητα στις γραμμές παραγωγής έχει αντικατασταθεί από την οικονομία. Βάζουμε και μια εγγύηση για να μην υπάρχουν πολλά παράπονα και όλα καλά.

tasos.kamv
09-05-12, 08:54
Δημήτρη καλημέρα! Μου είχες πει ότι έχεις κάποιον που επισκευάζει τα δικά σου, τα οποία έχουν εκπληκτική αίσθηση & απόδοση στη bimmer σου!! Ασχολείται με bilstein αυτός, ξέρεις??? Αν θες στείλε pm με τσ στοιχεία του να τον πάρω τηλ.

Dim77
09-05-12, 09:07
Μου είχε πει ότι φτιάχνει μόνο τα ΟΕΜ, αλλά δεν ξέρω ακριβώς. Το έχω ξαναγράψει, είναι ο Μάκης Ζευγόλης απέναντι από το Σπανό στο Quick Fit. Δε θυμάμαι τηλέφωνο. Είναι κοντά και πάω κατευθείαν εκεί.
Από ότι ξέρω τα στέλνει στον Μαρακάκη. Εγώ δύσκολα θα ξαναεμπιστευτώ κάτι άλλο.

Το θέμα είναι ψυχολογικό πάντως. Και εγώ άκουγα ''χειροποίητα'' και χαμογελούσα....Μετά από τα κλαταρίσματα των επώνυμων...όχι ευχαριστώ.

Και ο Κυρλαγκίτσης στη Θεσ/νίκη (νομίζω είναι επίσημος επισκευαστής Bilstein) φτιάχνει άψογα αμορτισέρ-ανάρτηση χειροποίητη. Αλλά είναι διαφορετικό και σε άλλη κατηγορία τιμής. Εγώ προτιμώ αυτό που έχω.

tasos.kamv
09-05-12, 15:45
Dim σ'ευχαριστώ!
Έκανα την έρευνά μου...

race535
09-05-12, 20:38
Εχει δικιο ο Παναγιωτης για την ποιοτητα της Εταιριας, αφου τα καλαμια για την ανακατασκευη τα φερνει απο την Κινα !
Οποτε πως να κρατησουν χιλιομετρα.Made in Germany my Ass..

giotiss
10-05-12, 20:26
Παιδες καλησπέρα σας, διάβαζα το θέμα και μου δημιουργήθηκε απορία. Ειπα να μην ανοίξω νέο θέμα μιας και υπάρχει ενεργή κουβέντα εδώ... Στο e36 μου φοράω bilstein κιτρινα χαμηλώματος, νομίζω χοντρομπούκαλα (κωδικό δε ξέρω...) Πόσα χλμ αντοχή έχουν στο περίπου, γνωρίζετε ?

Gregory-36-235
11-05-12, 21:08
Εχει δοκιμασει κανεις τις fk blue line???? αν τις βρειτε στο fk automotive παρακαλω πειτε μου τι γινεται γιατι η τιμη της για coil over ειναι εξερετικα δελεαστικη!!!!:nixweiss: