PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ένδειξη μπαταρίας


coot
23-04-12, 08:00
Καλημέρα έχω μια bmw e60 520 2005 και τον τελευταίο καιρό μου βγάζει πρόβλημα με την μπαταρία. Την άλλαξα αλλά επιμένει να μου βγάζει πρόβλημα με τη μπαταρία τι θα μπορούσε να είναι; Επίσης μου βγάζει χαμηλή πίεση λαδιού όταν ζεσταίνεται, μου είπαν ότι είναι ο αισθητήρας πίεσης λαδιού τον αλλάξαμε (αντιπροσωπεία) και πάλι τα ίδια τώρα. Αν έχει κάποιος να προτείνει κανένα δοκιμασμένο σε ηλεκτρονικά συνεργείο bmw ας μου στείλει πμ. Ευχαριστώ

rapid_fast
23-04-12, 11:56
Καλημέρα έχω μια bmw e60 520 2005 και τον τελευταίο καιρό μου βγάζει πρόβλημα με την μπαταρία. Την άλλαξα αλλά επιμένει να μου βγάζει πρόβλημα με τη μπαταρία τι θα μπορούσε να είναι; Επίσης μου βγάζει χαμηλή πίεση λαδιού όταν ζεσταίνεται, μου είπαν ότι είναι ο αισθητήρας πίεσης λαδιού τον αλλάξαμε (αντιπροσωπεία) και πάλι τα ίδια τώρα. Αν έχει κάποιος να προτείνει κανένα δοκιμασμένο σε ηλεκτρονικά συνεργείο bmw ας μου στείλει πμ. Ευχαριστώ

Ξεκίνα απο τα βασικά..
Εκανες μια αλλαγή μπαταρίας, και μια αλλαγή αισθητήρα πίεσης λαδιου..
Η αντιπροσωπεία σε χρέωσε για την αλλαγή, αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε..
Αυτοί τι λένε επι του θέματος??

zgouriazmenos
23-04-12, 12:45
Να ρωτήσω κάτι άσχετο/σχετικό, ξάδερφός μου άλλαξε μπαταρία στο Ε60 520 και του είπαν ότι αναγκαστικά πρέπει να δηλωθεί η μπαταρία στον εγκέφαλο. Και αυτό μέχρι 4 ή 5 φορές. Ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά του πιάσαν τον κ*λο???

giannis 116
23-04-12, 15:37
Οι μπαταριες οταν αλλαζονται στα συγχρονα οχηματα πρεπει να 'δηλωνονται' στον εγκεφαλο. Εχει να κανει με τη φορτιση της.
Μπαταρια σου βαλανε την ιδια ή αλλης χωρητικοτητας? 'Δηλωθηκε' απο διαγνωστικο στον εγκεφαλο του αυτοκινητου η αλλαγη της?..

Αν σου εβγαλε ενδειξη προβληματος καινουριος αισθητηρας πιεσης τοτε μαλλον δεν ειναι αυτος αλλα ισως κατι πιο σοβαρο. Πρεπει να ελεγχθει το κυκλωμα λαδιου της μηχανης αμεσα μην εχεις τιποτα πιο χοντρα θεματα μετα. Ζητα να σου μετρησουν την πιεση του λαδιου μηπως και φταιει καμια αντλια λαδιου ή καμια κολλημενη ανοιχτη ανακουφιστικη βαλβιδα. Λαδια και φιλτρο λαδιου καθε ποτε αλλαζεις και τι λαδι βαζεις?..

Αληθεια κι αν επιτρεπεται σε ποια αντιπροσωπεια το πηγες?..

zgouriazmenos
23-04-12, 23:37
Κοίτα εγώ στο 46άρι μου δεν είχα τέτοια θέματα με την αλλαγή της μπαταρίας. Το ξαδερφάκι πήγε στην αντιπροσωπεία της Λάρισας, έβαλε την ίδια μπαταρία (δε γνωρίζω λεπτομέρειες) και το δήλωσανε κανονικά απο το διαγνωστικό. Απλά μου φάνηκε περίεργο...

arci
24-04-12, 00:03
Μήπως έχεις θέμα με το δυναμό και όχι με τη μπαταρία τελικά?

dionisisM3
24-04-12, 10:55
Καλημέρα έχω μια bmw e60 520 2005 και τον τελευταίο καιρό μου βγάζει πρόβλημα με την μπαταρία. Την άλλαξα αλλά επιμένει να μου βγάζει πρόβλημα με τη μπαταρία τι θα μπορούσε να είναι; Επίσης μου βγάζει χαμηλή πίεση λαδιού όταν ζεσταίνεται, μου είπαν ότι είναι ο αισθητήρας πίεσης λαδιού τον αλλάξαμε (αντιπροσωπεία) και πάλι τα ίδια τώρα. Αν έχει κάποιος να προτείνει κανένα δοκιμασμένο σε ηλεκτρονικά συνεργείο bmw ας μου στείλει πμ. Ευχαριστώ

εχω και εγω το ιδιο προβλημα σε ενα 520 που εχω πλεον στην κατοχη μου , αλλαξα και εγω μπαταρια αλλα το (high rate battery discharge) δεν εσβησε . το προβλημα υπαρχει συνηθως με τον συναγιερμο , για τον λογο οτι παιρνουν ρευμα απο ΄που να ναι οι ηλεκτρολογοι. ενω το αμαξι εχει μια αναμονη ρευματος αποκλειστικα γι αυτον τον λογο , πηγα σε ηλεκτρολογο μου συνδεσε τον συναγερμο εκει και ολα εφτιαξαν.