PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάδια 116i


Veldrin
30-04-12, 16:06
Καλησπέρα παιδιά.

Αυτές τις μέρες το αυτοκίνητο ζητάει το service των 50κ χιλιομέτρων και συμπέφτει να αλλάξω και λάδια. Παραδοσιακά έβαζα τα Castrol 0w-40 και το αμαξάκι δεν καίει σταγόνα και δεν έχω κανένα παράπονο.

Το πρόβλημα όμως είναι πως τα castrol edge sport 0w-40 είναι είδος υπο εξαφάνιση εδώ και ένα μήνα. Μόνο σε ένα site βρίσκω 5άδα και μου ζητάνε τον κούκο αηδόνι. Στο site της η Castrol απο εκεί που έδινε προτεινόμενα τα 5-30 με πρώτη εναλλακτική τα 0-40, τώρα δίνει σχετικά απόλυτα τα 0w-30 για τοποθέτηση.

Ερώτηση 1.

Σε 0w-40 ποιά μάρκα πλήν Castrol θα προτείνατε ; Βρίσκω BP visco 7000 και Aral Supertronic σχετικά εύκολα.

Ερώτηση 2.

Το 0w-30 είναι επιλογή της προκοπής ;

Ερώτηση 3.

Τα Mobil 1 ESP Formula 5w-30 τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς ; Αξίζει να πάω προς τα εκεί ;
Η Castrol για 5w-30 τοποθέτηση σε BMW δίνει πλέον τα Edge Professional, και στα απλά η προδιαγραφή LL-04 είναι εξαφανισμένη σε κάποιες νέες παρτίδες που είδα. Τι διαφορά έχουν ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο και τη βοήθεια !

Driver M
30-04-12, 18:39
Αν, για τους λόγους που λες, δεν θες να ξαναπάς σε edge 0-40, τότε πήγαινε στα αντίστοιχα 5-30.
Είναι εξίσου καλά λάδια και δεν πρόκειται να δεις καμία διαφορά, ούτε σε κατανάλωση ούτε γενικότερα.
Και τα 0-30 είναι μια χαρά, αλλά για τη χώρα μας δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να πας σε αυτά κι όχι τα 5-30.
Σε πιο κρύα κλίματα είναι ιδανικά βέβαια.

Τα mobil 1 που λες είναι κι αυτά πολύ καλά λάδια.
Αλλά προσωπικά, αφού μια ζωή χρησιμοποιείς (όπως κι εγώ) castrol στη bmw σου, δεν θα άλλαζα εταιρεία.

Veldrin
30-04-12, 19:27
Αν, για τους λόγους που λες, δεν θες να ξαναπάς σε edge 0-40, τότε πήγαινε στα αντίστοιχα 5-30.
Είναι εξίσου καλά λάδια και δεν πρόκειται να δεις καμία διαφορά, ούτε σε κατανάλωση ούτε γενικότερα.
Και τα 0-30 είναι μια χαρά, αλλά για τη χώρα μας δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να πας σε αυτά κι όχι τα 5-30.
Σε πιο κρύα κλίματα είναι ιδανικά βέβαια.

Τα mobil 1 που λες είναι κι αυτά πολύ καλά λάδια.
Αλλά προσωπικά, αφού μια ζωή χρησιμοποιείς (όπως κι εγώ) castrol στη bmw σου, δεν θα άλλαζα εταιρεία.

Σε Edge sport 0w-40 θέλω να πάω πάλι, αλλα απλά δεν υπάρχουν προς το παρόν σε λογικές τιμές εκτός αν παίξει ebay. Δυστυχώς το amazon δε στέλνει λάδια στην Ελλάδα. Και λέω λογικές τιμές, οπου πριν ένα χρόνο τα είχα πάρει 55 ευρώ, τώρα μου ζητάνε 80. Ε νιώθω λίγο βλάκας και οτι γίνονται μάγκες απο την τσέπη μου κι ας είναι απλά ένα 20ευρο.

Τα 5w-30 με προβληματίζει αυτό που είδα με την αλλαγή σε "professional" (με άλλη τιμή απο τα απλά) ως εγκεκριμένα για BMW LL-04 με την Castrol να μην τα προτείνει πιά ως default επιλογή για τον Ν45Β16, αλλα να δίνει ως προτεινόμενα τα 0w-30.

Τα professional εδώ δεν τα βρίσκεις, και η trade-wind στην καινούρια παρτίδα που έφερε σήμερα απο τα Edge 5w-30 όντως έβγαλε το LL-04 απο τις προδιαγραφές. Ευχαριστώ για την άποψη περι Mobil, δεν έχω καθόλου εμπειρία απο την εταιρία.

gupakos
30-04-12, 20:09
Σε Edge sport 0w-40 θέλω να πάω πάλι, αλλα απλά δεν υπάρχουν προς το παρόν σε λογικές τιμές εκτός αν παίξει ebay. Δυστυχώς το amazon δε στέλνει λάδια στην Ελλάδα. Και λέω λογικές τιμές, οπου πριν ένα χρόνο τα είχα πάρει 55 ευρώ, τώρα μου ζητάνε 80. Ε νιώθω λίγο βλάκας και οτι γίνονται μάγκες απο την τσέπη μου κι ας είναι απλά ένα 20ευρο.

Τα 5w-30 με προβληματίζει αυτό που είδα με την αλλαγή σε "professional" (με άλλη τιμή απο τα απλά) ως εγκεκριμένα για BMW LL-04 με την Castrol να μην τα προτείνει πιά ως default επιλογή για τον Ν45Β16, αλλα να δίνει ως προτεινόμενα τα 0w-30.

Τα professional εδώ δεν τα βρίσκεις, και η trade-wind στην καινούρια παρτίδα που έφερε σήμερα απο τα Edge 5w-30 όντως έβγαλε το LL-04 απο τις προδιαγραφές. Ευχαριστώ για την άποψη περι Mobil, δεν έχω καθόλου εμπειρία απο την εταιρία.

Από ebay γιατί δεν θες να αγοράσεις; Πόσα λίτρα χρειάζεσαι;

Veldrin
30-04-12, 21:54
5lt. Απλά επειδή σε άλλες μάρκες βρίσκω ίδιες τιμές απο εδώ είπα μήπως γλιτώσω τον έξτρα χρόνο που θα χρειαστεί για να έρθουν.

Επειδή το κοιτούσα και απο εκεί όμως, το 0w-40 edge sport είναι επίσης είδος προς εξαφάνιση. Κατα πάσα πιθανότητα θα πάρω edge prof 0w-30 αν προτιμήσω ebay.

Τα Visco 7000 0w-40 που κοιτούσα έχουν πανομοιότυπο κινηματικό ιξώδες με τα edge sport 0w-40, οπότε είναι απλά το ίδιο λάδι της αδερφής εταιρίας και με βλέπω να πηγαίνω προς τα κεί.

gupakos
01-05-12, 00:32
5lt. Απλά επειδή σε άλλες μάρκες βρίσκω ίδιες τιμές απο εδώ είπα μήπως γλιτώσω τον έξτρα χρόνο που θα χρειαστεί για να έρθουν.

Επειδή το κοιτούσα και απο εκεί όμως, το 0w-40 edge sport είναι επίσης είδος προς εξαφάνιση. Κατα πάσα πιθανότητα θα πάρω edge prof 0w-30 αν προτιμήσω ebay.

Τα Visco 7000 0w-40 που κοιτούσα έχουν πανομοιότυπο κινηματικό ιξώδες με τα edge sport 0w-40, οπότε είναι απλά το ίδιο λάδι της αδερφής εταιρίας και με βλέπω να πηγαίνω προς τα κεί.

Πάντως τα λάδια από ebay έρχονται σχετικά γρήγορα...μέσα σε 4-5 μέρες...και οι τιμές πχ στα original BMW 0W40 είναι χαμηλές...

Driver M
01-05-12, 01:06
Πάντως τα λάδια από ebay έρχονται σχετικά γρήγορα...μέσα σε 4-5 μέρες...και οι τιμές πχ στα original BMW 0W40 είναι χαμηλές...
Τα bmw 0-40 είναι κατώτερα ποιοτικά από τα αντίστοιχα edge, όπως και γενικά τα λάδια με το σήμα bmw από τη σειρά edge.
Γι'αυτό και είναι φτηνότερα.

giannis 116
01-05-12, 01:52
Λοιπον...Κατ αρχην μην αγχωνεσαι και μη μπερδευεσαι πολυ με τα λαδια... Κι εγω ειναι να κανω σερβις την αλλη βδομαδα...των 206.000χμ! :D

Για το μοτερ μας μπορεις να βαλεις 0-30, 5-30 και 0-40.

Απο προσωπικη εμπειρια τωρα...

Τα 0-30 ειναι πολυ ψιλα λαδια κι οπως προαναφερθηκε μπαινουν σε πολυ κρυα κλιματα. Δε νομιζω να χεις προβλημα με τη λιπανση του μοτερ σου εκτος κι αν το σκιζεις μες στο κατακαλοκαιρο με 40+ βαθμους και εισαι σε πιστα! Ισως σου καψει λιγο παραπανω μονο. Αυτα τα λαδια μου εβαζαν στην αντιπροσωπεια οταν ημουν Βορεια Γερμανια. Στη Νοτια Γερμανια να φανταστεις που ειχε τυχει κι εκανα ενα σερβις μου εβαλαν 5-30. Και στις 2 περιπτωσεις BMW Longlife LL 04.
Στην Ελλαδα και σε εξουσιοδοτημενα επισημα και σε εξειδικευμενα εκτος επισημου δικτυου, ομοιως μου βαζανε 5-30 BMW Longlife LL 04.
Επειδη αυτη τη φορα τα αναλωσιμα φιλτρα λαδια εψαξα και τα βρηκα μονος μου, τα πηρα απ τον Πειραια απο γνωστο μαγαζι με τετοια πραγματα, αμα θες πληροφοριες με πμ, να μη φανει οτι του κανουμε και διαφημιση... 10€/λτ το λαδι BMW Longlife LL 04 5-30 και 6.6€ το φιλτρο λαδιου, συνολο 56.6 με φπα για 5 μπουκαλακια του λιτρου και το φιλτρο.

Η καταναλωση λαδιου που εχω ειναι περιπου 1λτ στα 12-13.000χμ με αυτο το λαδι και με το μοτερακι μου φορτωμενο στην πλατη του τοσα χιλιομετρα ταλαιπωριας...

Εφ οσον τα λαδια της BMW μια χαρα ειναι με προδιαγραφες κλπ και μπορεις να τα βρεις κι εσυ σε καλη τιμη, γιατι να μπερδευεσαι με της Castrol ή αλλης μαρκας... Η αποφαση ειναι δικη σου βεβαια, και για οτι βοηθεια θες εδω ειμαστε.

gupakos
01-05-12, 09:13
Τα bmw 0-40 είναι κατώτερα ποιοτικά από τα αντίστοιχα edge, όπως και γενικά τα λάδια με το σήμα bmw από τη σειρά edge.
Γι'αυτό και είναι φτηνότερα.

Αυτό που το ξέρεις; Ευχαριστώ.

Veldrin
01-05-12, 13:10
Λοιπον...Κατ αρχην μην αγχωνεσαι και μη μπερδευεσαι πολυ με τα λαδια... Κι εγω ειναι να κανω σερβις την αλλη βδομαδα...των 206.000χμ! :D

Για το μοτερ μας μπορεις να βαλεις 0-30, 5-30 και 0-40.

Απο προσωπικη εμπειρια τωρα...

Τα 0-30 ειναι πολυ ψιλα λαδια κι οπως προαναφερθηκε μπαινουν σε πολυ κρυα κλιματα. Δε νομιζω να χεις προβλημα με τη λιπανση του μοτερ σου εκτος κι αν το σκιζεις μες στο κατακαλοκαιρο με 40+ βαθμους και εισαι σε πιστα! Ισως σου καψει λιγο παραπανω μονο. Αυτα τα λαδια μου εβαζαν στην αντιπροσωπεια οταν ημουν Βορεια Γερμανια. Στη Νοτια Γερμανια να φανταστεις που ειχε τυχει κι εκανα ενα σερβις μου εβαλαν 5-30. Και στις 2 περιπτωσεις BMW Longlife LL 04.
Στην Ελλαδα και σε εξουσιοδοτημενα επισημα και σε εξειδικευμενα εκτος επισημου δικτυου, ομοιως μου βαζανε 5-30 BMW Longlife LL 04.
Επειδη αυτη τη φορα τα αναλωσιμα φιλτρα λαδια εψαξα και τα βρηκα μονος μου, τα πηρα απ τον Πειραια απο γνωστο μαγαζι με τετοια πραγματα, αμα θες πληροφοριες με πμ, να μη φανει οτι του κανουμε και διαφημιση... 10€/λτ το λαδι BMW Longlife LL 04 5-30 και 6.6€ το φιλτρο λαδιου, συνολο 56.6 με φπα για 5 μπουκαλακια του λιτρου και το φιλτρο.

Η καταναλωση λαδιου που εχω ειναι περιπου 1λτ στα 12-13.000χμ με αυτο το λαδι και με το μοτερακι μου φορτωμενο στην πλατη του τοσα χιλιομετρα ταλαιπωριας...

Εφ οσον τα λαδια της BMW μια χαρα ειναι με προδιαγραφες κλπ και μπορεις να τα βρεις κι εσυ σε καλη τιμη, γιατι να μπερδευεσαι με της Castrol ή αλλης μαρκας... Η αποφαση ειναι δικη σου βεβαια, και για οτι βοηθεια θες εδω ειμαστε.

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη για την απάντηση. Καλά οτι έχεις 206χιλ χλμ σε αυτό το αμάξι ούτε για αστείο δε φαίνεται !

Προτιμώ να την ψάξω με Castrol πρώτα γιατί δε μου καίει σταγόνα σε κάθε αλλαγή, και αν δε βγάλω άκρη και σήμερα θα πάω για τα BMW να τα δοκιμάσουμε κι αυτά τα τιμημένα, το πμ θα φύγει άμεσα.

Όταν δεν ξέρω κάτι συνηθίζω να διυλίζω το κουνούπι και γίνομαι απο ψείρας έως σπασίκλας. Και 112i να είχα και να είχε ανώτερη ταχύτητα τα 50χλμ/ω θα έψαχνα να του βρώ λάδια με προδιαγραφές F1. :smashtard

giannis 116
01-05-12, 13:37
Σου εστειλα πμ με περισσοτερες πληροφοριες για λαδια.
Δεν σου καιει γιατι εχεις ακομα λιγα χιλιομετρα! Κι εμενα μεχρι να...200αρισω δε μου καιγε σχεδον τιποτα, περιπου ενα λιτρο καθε 20.000χλμ και τα αλλαζα κι οποτε ελεγε το bc, τωρα τ αλλαζω νωριτερα καθε περιπου 12.000χμ και εκει περιπου κι αναλογα και τη χρηση μου αναβει ενδειξη για συμπληρωση ενος λιτρου.

Driver M
01-05-12, 13:43
Αυτό που το ξέρεις; Ευχαριστώ.
Kαταρχάς είναι προφανές, αφού τα bmw είναι πιο φτηνά (ορισμένες φορές και αρκετά) από τα αντίστοιχου ιξώδους edge.
Αντίθετα, οτιδήποτε με το σήμα bmw είναι πάντα πιο ακριβό απ'ότι το αντίστοιχο προϊόν με το σήμα της μαμά εταιρείας (δεν τακάκια τέξταρ και τα ίδια τακάκια τέξταρ με το σήμα bmw που έχουν 3πλάσια λεφτά).
Αν λοιπόν ήταν τα ίδια λάδια, με το σήμα της bmw θα ήταν κανονικά ακριβότερα.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν πιο φτηνά.

Από εκεί και πέρα, επειδή και της bmw τα λάδια είναι συνήθως castrol, κατά πάσα πιθανότητα είναι από τις πιο παλιές σειρές (πιθανόν slx). Πάντως edge δεν είναι.

Προσωπικά δεν θα έβαζα λάδια bmw σε σύγχρονους κινητήρες.
Για αυτοκίνητα που έχουν προδιαγραφές LL01 ως πρώτη επιλογή είναι μια χαρά, αλλά για όσα έχουν LL04 ως πρώτη επιλογή, υπάρχουν πολύ ποιοτικότερες επιλογές στην αγορά.

kostastnt
01-05-12, 16:27
Εγώ βάζω 5-30 castrol edge που τα βρίσκεις παντού και παίζουν στο 10άρικο το λίτρο.. Τα αλλάζω κάθε 10-15k km και δεν καίει ακόμα σταγόνα στα 100.000... Ίσως επειδή τα αλλάζω νωρίς δεν το καταλαβαίνω..

gupakos
01-05-12, 20:15
Kαταρχάς είναι προφανές, αφού τα bmw είναι πιο φτηνά (ορισμένες φορές και αρκετά) από τα αντίστοιχου ιξώδους edge.
Αντίθετα, οτιδήποτε με το σήμα bmw είναι πάντα πιο ακριβό απ'ότι το αντίστοιχο προϊόν με το σήμα της μαμά εταιρείας (δεν τακάκια τέξταρ και τα ίδια τακάκια τέξταρ με το σήμα bmw που έχουν 3πλάσια λεφτά).
Αν λοιπόν ήταν τα ίδια λάδια, με το σήμα της bmw θα ήταν κανονικά ακριβότερα.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν πιο φτηνά.

Από εκεί και πέρα, επειδή και της bmw τα λάδια είναι συνήθως castrol, κατά πάσα πιθανότητα είναι από τις πιο παλιές σειρές (πιθανόν slx). Πάντως edge δεν είναι.

Προσωπικά δεν θα έβαζα λάδια bmw σε σύγχρονους κινητήρες.
Για αυτοκίνητα που έχουν προδιαγραφές LL01 ως πρώτη επιλογή είναι μια χαρά, αλλά για όσα έχουν LL04 ως πρώτη επιλογή, υπάρχουν πολύ ποιοτικότερες επιλογές στην αγορά.

Λογικοφανές το επιχειρήμά σου, αλλά αν δε γίνει κάποια απευθείας σύγκριση ανάμεσα στα δύο λάδια, δεν νομίζω ότι μπορείς να είσαι σίγουρος για τη διαφορά στην ποιότητα μόνο με βάση τη διαφορά στην τιμή.

Σε ένα τόσο ανταγωνιστικό περιβάλλον, με εύκολη πρόσβαση του καταναλωτή σε πληθώρα λαδιών, δεν παραξενεύομαι που η BMW πουλάει τα δικά της λάδια σε ανταγωνιστικές τιμές σε σχέση με την Castrol.

Και πάλι να πω ότι τα επιχείρημά σου είναι λογικοφανές, απλά μπορεί να στοιχειοθετεί μόνο υποψίες και όχι βεβαιότητα.

Driver M
01-05-12, 22:29
Λογικοφανές το επιχειρήμά σου, αλλά αν δε γίνει κάποια απευθείας σύγκριση ανάμεσα στα δύο λάδια, δεν νομίζω ότι μπορείς να είσαι σίγουρος για τη διαφορά στην ποιότητα μόνο με βάση τη διαφορά στην τιμή.

Σε ένα τόσο ανταγωνιστικό περιβάλλον, με εύκολη πρόσβαση του καταναλωτή σε πληθώρα λαδιών, δεν παραξενεύομαι που η BMW πουλάει τα δικά της λάδια σε ανταγωνιστικές τιμές σε σχέση με την Castrol.

Και πάλι να πω ότι τα επιχείρημά σου είναι λογικοφανές, απλά μπορεί να στοιχειοθετεί μόνο υποψίες και όχι βεβαιότητα.
Kοίτα, φίλος μηχανικός που εμπορεύεται και λάδια μου τα έχει πει όλα αυτά.
Είχε και λάδια bmw αλλά μου είπε για το αμάξι μου να πάρω απευθείας edge γιατί είναι καλύτερα ποιοτικά.

Έλεγχο δεν έχω κάνει σε χημείο, αλλά το θεωρώ στάνταρ ότι ισχύει.
Καλές οι ανταγωνιστικές τιμές, αλλά αν ήταν έτσι η bmw δεν θα το'κανε μόνο στα λάδια αλλά και σε όλα τα άλλα αναλώσιμα που τα πουλάει 2-3 φορές περισσότερο απ'ότι οι εταιρείες κατασκευής τους.

sdrala
02-05-12, 11:10
εγώ παιδιά το τελευταιο χρόνο βάζω τα eneos.εχω 190000 χλμ.
πριν έβαζα castrol 5-30 kai 0-40.
ετσο μου έλεγαν στο εξουσιοδοτημενο τουλαχιστον αλλα ποιος να τους πιστευει.
σκεφτείτε ότι την τελευταία φορά δεν μου άλλαξαν ούτε φίλτρο λαδιού!!!!!!!!!!!
μακρια

gupakos
02-05-12, 13:36
Kοίτα, φίλος μηχανικός που εμπορεύεται και λάδια μου τα έχει πει όλα αυτά.
Είχε και λάδια bmw αλλά μου είπε για το αμάξι μου να πάρω απευθείας edge γιατί είναι καλύτερα ποιοτικά.

Έλεγχο δεν έχω κάνει σε χημείο, αλλά το θεωρώ στάνταρ ότι ισχύει.
Καλές οι ανταγωνιστικές τιμές, αλλά αν ήταν έτσι η bmw δεν θα το'κανε μόνο στα λάδια αλλά και σε όλα τα άλλα αναλώσιμα που τα πουλάει 2-3 φορές περισσότερο απ'ότι οι εταιρείες κατασκευής τους.

Όπως είπα και πριν σίγουρος δεν μπορώ να είμαι...απλά αναρωτιέμαι ο έμπορος των λαδιών με ποιό τρόπο μπορεί να ξέρει τι είδους λάδια βάζει στα μπουκάλια της η BMW, ενώ σίγουρα μπορώ να σκεφτώ λόγους για προωθεί το ένα λάδι και όχι το άλλο...το λέω αυτό γιατί και σε ξένα φόρουμ το θέμα με το τί είδους λάδια είναι τα 'μαμά' έχει εξεταστεί χωρίς να έχει διασαφηνιστεί και να προκύψει κάτι 'επίσημο' για το τί ακριβώς λάδια χρησιμοποιεί η BMW...άρα αν δεν ξέρουμε τί είναι μέσα στο μπουκάλι, πως θα ξέρουμε αν είναι και (πιο) ποιοτικό;

Σε ότι αφορά τις τιμές, μπορώ να κάνω την εξής σκέψη...πράγματι σε γενικά ανταλλακτικά εκείνα με το σήμα της BMW είναι ακριβότερα σε σχέση με τα ίδια ανταλλακτικά που απλά δεν έχουν το σηματάκι...θα μπορούσε όμως να πει κάποιος ότι στα γενικά ανταλλακτικά δεν είναι ο καταναλωτής εκείνος που τα αγοράζει, για μπει και στον κόπο να δει αν αξίζει να πληρώσει το 'μαμα' 2-3 φορές ακριβότερα, και αυτό γιατί συνήθως τα μηχανικά ανταλλακτικά πουλιούνται από λίγα, εξειδικευμένα μαγαζιά και ο οδηγός δεν κάθεται να ψάξει και να συγκρίνει, ενώ επίσης και οι περισσότεροι οδηγοί δεν έχουν άποψη για δίσκους ή τακάκια ώστε να ζητήσουν και να επιμείνουν σε ένα ανταλλακτικό χωρίς το σηματάκι. Τελικά ο (γενικός) οδηγός βάζει ότι του πει ο μηχανικός και συχνά επειδή φοβάται για την ασφάλειά του προτιμά για να έχει το κεφάλι του ήσυχο να βάζει τα 'μαμά'
(π.χ. σε κομβικό σημείο όπως τα φρένα) .

Αντίθετα για τα λάδια ο καταναλωτής αρκετά συχνά τα επιλέγει ο ίδιος, για αυτό και βλέπουμε τα βενζινάδικα να πουλάνε κατα κόρον λάδια, βαλβολίνες κτλ. Άρα η BMW πρέπει να ανταγωνιστεί πάνω στο ράφι, τις τιμές πολλών μαρκών που εξειδικεύονται σε λάδια και δεν μπορεί απλά να πουλήσει τα ΒΜW 'μαμά' με το 'ονομά' της...

Αυτά σαν σκέψεις...αν γινόταν βέβαια και ένα συγκριτικό τεστ των BMW vs. Castrol Edge θα ήταν το ιδανικό για να καταλήξουμε σε πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Driver M
02-05-12, 15:15
Φίλε μου δεν θέλω να σε πείσω για κάτι.
Λέω τι μου έχουν πει και τι παίζει από τιμές.
Θεωρώ ότι οι περισσότερες αντιπροσωπείες τα χρησιμοποιούν καθαρά για να βγάλουν περισσότερο κέρδος (μιας και τα χρεώνουν όσο θα χρέωναν και τα edge ενώ τους κοστίζουν αρκετά πιο κάτω).
Έτσι κι αλλιώς λάδι της προκοπής σπάνια έχω δει να τοποθετούν σε αντιπροσωπείες (όχι μόνο της bmw, γενικά) αφού με τα πιο φτηνά έχουν μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.
Επίσης, αυτό που λες περί ραφιών δεν ισχύει, γιατί πχ και σαμπουάν αυτοκινήτου που της bmw είναι sonax, έχει 10-11 ευρώ ενώ στο πράκτικερ το σόναξ έχει 6 ευρώ.
Ό,τι έχει το σήμα μιας εταιρείας αυτοκινήτων, αυτόματα είναι πιο ακριβό απ'ότι αν είχε το σήμα της μαμά εταιρείας.
Κι αυτό ισχύει παντού (από μπουζί μέχρι καθαριστικό για ζάντες).

Επίσης, αν ήταν αντίστοιχων προδιαγραφών θα τα χρησιμοποιούσαν και στο group vag, όπου βάζουν κατά κανόνα edge, αλλά και σε άλλες (αν όχι οι αντιπροσωπείες επίσημα, οι κάτοχοι των αμαξιών).
Ωστόσο, δεν έχω δει σχεδόν κανένα να τα χρησιμοποιεί, σε αντίθεση με τα edge που θεωρούνται γενικά κορυφαία.

Όπως είπα, ο καθένας στο αμάξι του βάζει ό,τι θέλει.
Για τον κινητήρα μου ωστόσο, όσο και για τους περισσότερους σύγχρονους κινητήρες της bmw, δεν υπάρχει πιο ιδανικό λάδι απ'το edge 0-40 και 5-30 (τουλάχιστον για τη χώρα μας).

gupakos
02-05-12, 16:05
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αρκετά χρήσιμη.

Στη δική μου (Ζ3, 2000) με παλιό σχετικά κινητήρα, δεν έχω κάποιο παράπονο με τα λάδια (original 0W40) που χρησιμοποιώ, αλλά αν όντως τα edge είναι καλύτερα τότε γιατί όχι, ας τα δοκιμάσω. Επειδή μου έχουν μείνει τα BMW για μία ακόμα αλλαγή, θα βάλω αυτά σε 2-3 εβδομάδες στο ετήσιο service για να μην πάνε χαμένα, και από την επόμενη φορά θα το σκεφτώ και εγώ για Edge, μιας και η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή.

ΥΓ: Όταν λες τα edge εννοείς τα RS, τα professional ή τα FST;

Driver M
02-05-12, 16:19
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αρκετά χρήσιμη.

Στη δική μου (Ζ3, 2000) με παλιό σχετικά κινητήρα, δεν έχω κάποιο παράπονο με τα λάδια (original 0W40) που χρησιμοποιώ, αλλά αν όντως τα edge είναι καλύτερα τότε γιατί όχι, ας τα δοκιμάσω. Επειδή μου έχουν μείνει τα BMW για μία ακόμα αλλαγή, θα βάλω αυτά σε 2-3 εβδομάδες στο ετήσιο service για να μην πάνε χαμένα, και από την επόμενη φορά θα το σκεφτώ και εγώ για Edge, μιας και η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή.

ΥΓ: Όταν λες τα edge εννοείς τα RS, τα professional ή τα FST;
Τα 0-40 νομίζω λέγονται sport πλέον (εγώ πριν 2 χρόνια που τα είχα βάλει, γιατί μετά έβαλα 5-30, λέγονταν formula rs αν θυμάμαι καλά).
Τα 5-30 παλιά ήταν άλλα για group vag κι άλλα για bmw-merc κλπ.
Τώρα απ'ότι βλέπω, τα πρώτα (για vag) παραμένουν όπως είχαν ενώ τα δεύτερα έχουν αντικατασταθεί απ'το 0-30.

Πάντως, μιας και ο κινητήρας σου δέχεται ως πρώτη επιλογή LL01 λάδια, δε νομίζω πως θα δεις ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ edge και bmw.
Στη θέση σου κι αφού όλα είναι οκ, δεν θα άλλαζα.
Αλλά στους σύγχρονους κινητήρες προδιαγραφών LL04, θεωρώ προτιμότερα τα edge.

gupakos
02-05-12, 22:12
Τα 0-40 νομίζω λέγονται sport πλέον (εγώ πριν 2 χρόνια που τα είχα βάλει, γιατί μετά έβαλα 5-30, λέγονταν formula rs αν θυμάμαι καλά).
Τα 5-30 παλιά ήταν άλλα για group vag κι άλλα για bmw-merc κλπ.
Τώρα απ'ότι βλέπω, τα πρώτα (για vag) παραμένουν όπως είχαν ενώ τα δεύτερα έχουν αντικατασταθεί απ'το 0-30.

Πάντως, μιας και ο κινητήρας σου δέχεται ως πρώτη επιλογή LL01 λάδια, δε νομίζω πως θα δεις ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ edge και bmw.
Στη θέση σου κι αφού όλα είναι οκ, δεν θα άλλαζα.
Αλλά στους σύγχρονους κινητήρες προδιαγραφών LL04, θεωρώ προτιμότερα τα edge.

Ευχαριστώ.
Μένω προς το παρόν με τα 'μαμά'. Για φίλτρο, πιστεύεις ότι όλα είναι λίγο πολύ τα ίδια; Θα πάω μάλλον με Mann.

Driver M
02-05-12, 23:34
Ευχαριστώ.
Μένω προς το παρόν με τα 'μαμά'. Για φίλτρο, πιστεύεις ότι όλα είναι λίγο πολύ τα ίδια; Θα πάω μάλλον με Mann.
Aν αλλάζεις φίλτρο με κάθε αλλαγή λαδιών, τότε ναι δεν νομίζω πως θα υπάρξει διαφορά ότι μάρκα και να βάλεις.
Τα mann είναι μια χαρά.

Να'σαι καλά!

Veldrin
02-05-12, 23:42
Κι εγώ έδωσα παραγγελία απο το ebay για Castrol Edge FST 0w-30 με μεταφορικά 55 ευρώ απο Γερμανία.

Κυκλοφορούν κάποια πολύ δελεαστικά Total quartz με τιμή 35 ευρώ κομπλέ και έγκριση LL-04, αλλα είδα οτι το PAO είναι αμφισβητήσιμο οπότε δεν το τόλμησα, κάτι που γενικά συζητιέται για λάδια εκτός Castrol...

Τα Edge FST είναι τα LL-04 που θα αντικαταστήσουν τα απλά edge και τα Professional αυτά που αντικαθιστούν τα SLX για BMW κινητήρες.

Τα 0w-40 sport τέλος, και για LL-04 θα υπάρχουν μόνο τα Formula RS χωρίς να είναι άμεσα προτεινόμενα.

gupakos
03-05-12, 00:07
Aν αλλάζεις φίλτρο με κάθε αλλαγή λαδιών, τότε ναι δεν νομίζω πως θα υπάρξει διαφορά ότι μάρκα και να βάλεις.
Τα mann είναι μια χαρά.

Να'σαι καλά!

Καλύφθηκα. Ευχαριστώ!

Κι εγώ έδωσα παραγγελία απο το ebay για Castrol Edge FST 0w-30 με μεταφορικά 55 ευρώ απο Γερμανία.

Κυκλοφορούν κάποια πολύ δελεαστικά Total quartz με τιμή 35 ευρώ κομπλέ και έγκριση LL-04, αλλα είδα οτι το PAO είναι αμφισβητήσιμο οπότε δεν το τόλμησα, κάτι που γενικά συζητιέται για λάδια εκτός Castrol...

Τα Edge FST είναι τα LL-04 που θα αντικαταστήσουν τα απλά edge και τα Professional αυτά που αντικαθιστούν τα SLX για BMW κινητήρες.

Τα 0w-40 sport τέλος, και για LL-04 θα υπάρχουν μόνο τα Formula RS χωρίς να είναι άμεσα προτεινόμενα.

Από ebay.de οι τιμές είναι σούπερ. Αλλά με τους διάφορους διαθέσιμους τύπους Castrol, σπαζοκεφαλία έγινε η αλλαγή λαδιών! :)

giannis 116
07-01-14, 18:12
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα γραφω εδω, μπορει καποιος να μου προτεινει προμηθευτη λιπαντικων για λαδια εκτος του γνωστου μεγαλου καταστηματος στον Πειραια που εχει και υποκαταστηματα στην Φραντζη και στην Καλλιροης, για να μη γραφω ονοματα και φαινεται οτι κανω διαφημιση ή δυσφημιση...Στειλτε μου πμ αν επισης θεωρηθει οτι θα κανετε διαφημισεις, αλλιως ελευθερα εδω...

Το θεμα μου ειναι οτι ψαχνω για λαδι SAE 0W-40 BMW Longlife ή αντιστοιχο Castrol.
Μεσω ιντερνετ δεν κανω αγορες, επισης θα θελα να ακουσω και γνωμες για Mobil και Aral ιδιων προδιαγραφων...
Ο προμηθευτης που ανεφερα δεν εχει αυτα τα λαδια. Λεει, εδω και μηνες, οτι τον αλλο μηνα θα φερει της Castrol με τιμη 13.50 το λιτρο το οποιο θεωρω ακριβο. Απο αντιπροσωπεια τα δινουν περιπου 18 ευρω το λιτρο το οποιο θεωρω πανακριβο.
Για αλλα ιξωδη (5-30, 0-30) δεν ενδιαφερομαι.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Dim77
07-01-14, 18:34
Απλά το site στο ebay...o βρωμο-Γερμανός (:embarassm) τα έχει πολύ φτηνότερα βρε συ....

7.5 ευρώ το λίτρο έβγαιναν με μεταφορικά τα 0-40 BMW LL-04...

To Mobil 1 0-40 (EST, FST, κάτι τέτοιο), πρέπει να είναι πολύ καλό επίσης.

Λεπτομέρειες δεν ξέρω για την ποιότητα...

Εγώ πάντως από εδώ και πέρα μόνο Total 9000 5W40, LL-01
(καλύπτει όλες τις προδιαγραφές σύγχρονων οχημάτων, όπως 229.5 ΜΒ, και για το Clio 1.2Tce κάνει, και για τα παλιά μου Toyota)...με 23 ευρώ το 5λιτρο...)


Αν βρείς κάποιον που να θέλει και να πάρετε μαζί από τον γνωστό Γερμανό γιατί συμφέρει μόνο αν πάρεις 25λιτρα σύνολο (φτηνά λάδια, αλλά +20euro μεταφορικά για κάθε 25λιτρα) θα κάνεις τη δουλειά σου άψογα.

Δεν σε βοήθησα ακριβώς σε αυτό που ήθελες, αλλά σκέψου το...είναι ακόμα μεγαλύτερη οικονομία, βάζοντας κάτι σωστό.

giannis 116
07-01-14, 19:20
Eυχαριστω για την αμεση απαντηση οπως και να χει.

Κατι αλλο, καποιος αλλος?..

gupakos
07-01-14, 19:53
Eυχαριστω για την αμεση απαντηση οπως και να χει.

Κατι αλλο, καποιος αλλος?..

Γιάννη, χρόνια πολλά και για τη γιορτή σου. Πόσα λίτρα χρειάζεσαι; Έχω από το Γερμανό πάρει για 2 αλλαγές δικές μου, οπότε τη μία δεν τη χρειάζομαι άμεσα δηλ. έχω 8 λίτρα προς 8 ευρώ το ένα (αγόρασα 16 μπουκάλια).

giannis 116
07-01-14, 20:10
Γιάννη, χρόνια πολλά και για τη γιορτή σου. Πόσα λίτρα χρειάζεσαι; Έχω από το Γερμανό πάρει για 2 αλλαγές δικές μου, οπότε τη μία δεν τη χρειάζομαι άμεσα δηλ. έχω 8 λίτρα προς 8 ευρώ το ένα (αγόρασα 16 μπουκάλια).

Εχεις πμ :dblthumb2

kostastnt
07-01-14, 23:07
Γιάννη γιατί βάζεις 0-40? Τι κερδίζουμε σε σχέση με 5-30?

Αν ήσουν πιο βόρεια θα σε έστελνα σε μαγαζί με φθηνά λάδια :)

giannis 116
08-01-14, 16:03
Πλεον βαζω 0-40 καθως θελω να κανω μια δοκιμη να δω αν η καταναλωση λαδιου μου θα μειωθει μια που πλεον καιω λαδια.
Με τα 5-30 εκαιγα 1 λιτρο καθε 5000χλμ περιπου.
Το αυτοκινητο ειχε απιστευτα χαμηλη καταναλωση λαδιου καθως το ειχα υπολογισει οτι στην...πρωτη του νιοτη εκαιγε 1λτ καθε 18.000-20.000χλμ και μαλιστα τα πρωτα χρονια που εμενα Γερμανια και πηγαινα συχνα Δανια, Σουηδια του εβαζα 0-30 λογω πολυ χαμηλων θερμοκρασιων εκει και ακομα και αυτο το λεπτόρρευστο λαδι δεν το εκαιγε.
Με την παροδο των ετων, των χιλιομετρων και πλεον εδω στην Ελλαδα σιγα σιγα η καταναλωση αυξηθηκε, στην Ελλαδα του εβαζα 5-30 ως τωρα και θελω να δοκιμασω το 0-40 να δω αν θα βελτιωθει καπως η κατασταση.
Εχω ηδη κανει 1 αλλαγη με 0-40 και μου εκαψε 1λτ στα 6500χλμ οποτε κατι γλιτωσαμε. Γι αυτο και ψαχνω 0-40.
Η αλλαγη που εκανα ηταν με της BMW σε εξειδικευμενο και μ ετσουξε λιγακι με 18ευρω το λιτρο η προμηθεια απο αντιπροσωπεια του λαδιου. Απο εκει που επαιρνα το 5-30 σε καλη τιμη, δεν εχει 0-40 γι αυτο και το ψαξιμο.

Βορεια εννοεις, Β Ελλαδα σωστα?.. Γιατι αν ειναι Β.Προαστεια Αττικης ευχαριστως να ακουσω προτασεις!

kostastnt
08-01-14, 19:52
Θεσσαλονίκη εννοώ :)

Υπάρχει πρόβλημα αν το καίει? Απλά συμπλήρωνε! Βαρετό βέβαια κάθε τρεις και λίγο να ελέγχεις και να συμπληρώνεις..

Veldrin
08-01-14, 19:59
Γιάννη από το γνωστό ebay είναι πλέον η μόνη σοβαρή λύση για 0w-40 χωρίς να μας ξεπουπουλιάσουν! Πάντως 0w-30 που χρησιμοποιώ τώρα 1μισι χρόνο (2 αλλαγές) δε μου έχει κάψει σχεδόν τίποτα. Το ίδιο έχει γίνει και σε 0w-40 που χρησιμοποιούσα πιο πριν (άλλες 2 αλλαγές).

Πάντως και ας βάζω παραδοσιακά Castrol Edge Sport ή FST, τα Mobil έχουν τις καλύτερες προδιαγραφές στα χαρτιά και ίσως τα δοκιμάσω στην επόμενη αλλαγή μου το Μάιο.

Πολύχρονος!!!

giannis 116
08-01-14, 20:07
Κωστα το προβλημα θα ειναι να καιει πολυ κι οταν λεμε πολυ, υπαρχουν και καποια ορια καταναλωσεων, νομιζω μισο λιτρο στα 1000χλμ καπου εκει, μετα εχεις θεμα, κατι μεσα στο μοτερ δε παει καλα! Φθαρμενα ελατηρια συμπιεσης, οβαλ στον κυλινδρο, φθορες επισης στον κυλινδρο (γραμμωσεις), τσιμουχες βαλβιδων κατι τετοια ειναι οι συνηθεις υποπτοι.

veldrin ευχαριστω για τις ευχες. Το οτι δεν σου καιει σημαινει οτι εχεις καλο μοτερ. Εμενα εχει δειξει πεσμενη συμπιεση σε εναν κυλινδρο απ τους 4, εξ ου και η αυξηση καταναλωσης λαδιου. Το μοτερακι ειναι πλεον λαβωμενο...Παλιοτερα δεν ηταν ετσι.

kostastnt
09-01-14, 01:03
Γιάννη πόσα χλμ έφθασες?

Έχω 130.000 (τα τελευταία 5000 στην πολή σε κρύο) και λάδι δεν μου καίει ακόμα.. Και αν καίει σίγουρα δεν το καταλαβαίνω από αλλαγή σε αλλαγή κάθε 10.000 αν και συνήθως σε λιγότερα επειδή δεν κάνω τόσα κάθε χρόνο..

giannis 116
09-01-14, 15:11
Εχω φτασει αισιως τα 244.000χλμ καπου εκει. Κι εγω σε καθε περιπου 10-12.000χλμ τα αλλαζω, εχει τυχει ομως να τα αλλαξω και νωριτερα, 8000, οπως με βολεψει απο θεμα χρονου κλπ. Στο ενδιαμεσο του συμπληρωνω 1λτ λαδι...

Οταν ημουν κι εγω στις 130.000χλμ δεν εκαιγε τοσο, 1λτ καθε 15.000 καπου εκει το ειχα υπολογισει.