PDA

Επιστροφή στο Forum : Z3 Ανεμοθραύστης (wind deflector)


zografias
04-05-12, 00:00
Έχετε καμια ιδέα για ανεμοθραύστη σε Ζ3?
Τιμές, τρόπος εφαρμογής, μάστορας...
Προσέξτε, ΟΧΙ με εργοστασιακές μπάρες από πίσω!
Έχω τσεκάρει και μ' άρεσε μια εφαρμογή σε ΤΤ και σε S2000 με διάφανο plexyglass νομίζω..
Και αν γνωρίζετε, πρέπει να καλύψω όλη την "πλάτη" (δεν ξέρω πως να το πω) ή αν βάλω κάτι μικρότερο ανάμεσα στις 2 καμπύλες πάλι θα σταματήσει ο αέρας?
Τέλος θα με βόλευε και να μην είναι μόνιμο!

leonidaskal
04-05-12, 16:19
φιλε zografia το εχω κανει στο δικο μου z3
θα ανεβασω φωτο να το δεις αν σου αρεσει .ολο το συστημα ειναι χειροποιητο
κοστος υλικων πολυ μικρο αν σε ενδιαφερει σου λεω και πως

leonidaskal
04-05-12, 16:30
μην ψαξεις στισ φωτο του γκαζαζ δεν το ειχα βαλει τοτε

NIKOS Z3
04-05-12, 18:04
αντε να δουμε και μεις να ξεστραβο8ουμε.........

leonidaskal
05-05-12, 11:08
δες λιγο το γκαραζ μου ελπιζω να σε βοηθησει

paganis
05-05-12, 14:35
αν διαθετεις κανα 300αρι...σου εχω εργοστασιακες μπαρες μαζι με ντουλαπακι και δωρο εργοστασιακο ανεμοθραυστη! αν δεν τα διαθετεις...τοτε αποψη μου ειναι να αφησεις τις αμφιβολου ποιοτητας πατεντες ,,ωστε να μην χαλασεις το ζετακι σου και να μην σκοτωσεις καναν ανθρωπου με τα ιπταμενα πλεξικλας..

leonidaskal
05-05-12, 15:23
ρε paganis που εισαι τοσο καιρο και καθομαι και πεδευομαι
ωραια η τιμη

paganis
05-05-12, 17:31
φιλε μου η τιμη ειναι ευκαιρια! αν σκεφτεις πως μονο ο ανεμοφρακτης εχει κανα 350αρι...

zografias
06-05-12, 02:28
Paganis η τιμή μου κρέμασε το στόμα!!! Η μ@λ@κι@ είναι ότι δεν παίζουν τόσα γιατί ασχολήθηκα με μηχανικά και φρένα κι έχουν φύγει αρκετά €... Ψάχνω κάτι που να μην του χαλάσει την ομορφιά του...
Leonidaskal μάλλον είσαι πιο κοντά στην τιμή που ψάχνω! Τσέκαρε στο γκαράζ μου όμως, έχω άλλες μπάρες! Όπως και να χει, πες μου πόσο σου πήγε..!

leonidaskal
06-05-12, 09:27
λοι9πον φιλε zografia στο ebay υπαρχουν διαφανες ταινιες -δεστρες για τους γιαλυνους ανεμοθραυστες .ψαξε ει9ναι γεματος ο τοπος δυστηχως δεν ξερω ενα link να σου δωσω.
αυτο που θες ειναι ενα διαφανο πλεξιγλας 5 χιλλιοστα οχι λεπτοτερο
ενα τζαμα να στο κοψει στο σχημα αναμεσα απο τις καμπηλες .
βαρια ολα αυτα να σου βγουν 100 ευρω
το πλεξιγκλας να εχει το πολυ κανα 20 αρικο
οι ταινιες το ιδιο και αυτες μαζι με τα εξοδα αποστολης
και μετα οτι σου π-αρει αυτος που θα κανει την κατασκευη
εγω προσωπικα το εφτιαξα μονος μου ολο

gupakos
06-05-12, 09:59
λοι9πον φιλε zografia στο ebay υπαρχουν διαφανες ταινιες -δεστρες για τους γιαλυνους ανεμοθραυστες .ψαξε ει9ναι γεματος ο τοπος δυστηχως δεν ξερω ενα link να σου δωσω.
αυτο που θες ειναι ενα διαφανο πλεξιγλας 5 χιλλιοστα οχι λεπτοτερο
ενα τζαμα να στο κοψει στο σχημα αναμεσα απο τις καμπηλες .
βαρια ολα αυτα να σου βγουν 100 ευρω
το πλεξιγκλας να εχει το πολυ κανα 20 αρικο
οι ταινιες το ιδιο και αυτες μαζι με τα εξοδα αποστολης
και μετα οτι σου π-αρει αυτος που θα κανει την κατασκευη
εγω προσωπικα το εφτιαξα μονος μου ολο

Έχω τον εργοστασιακό, που περνιέται πάνω από τα roll bar, είναι υφασμάτινος΄και έχει ένα φερμουάρ στη μέση ώστε να 'κατεβαίνει' το μεσαίο κομμάτι, όταν δεν έχω ανοικτή τη Ζ. Σαν υπενθύμιση είναι αυτός:

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-wind-deflector-/180872112142?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a1cd1680e

Έχοντας δει τη χρήση του στην πράξη, έχω να προτείνω ότι αν ειδικά η τιμή των 300 ευρώ είναι κομπλέ (με τοποθέτηση δηλαδή των roll bars), είναι ελκυστική (να λέμε πάντως ότι με 100-120 ευρώ max, βρίσκεις μεταχειρισμένο ανεμοθραύστη από ebay εύκολα - εγώ τον είχα πάρει με μεταφορικά 110).

Οι μπάρες αναβαθμίζουν αισθητά το αμάξι ενώ ο υφασμάτινος ανεμοθράστης είναι πιο εργονομική λύση σε σχέση με το πλέξιγκλάς (δεν χρειάζεται να βάζεις/βγάζεις αφού μόνιμα τοποθετημένος ο πλέξιγκλας σου εμποδίζει λίγο την ορατότητα, ενώ σου αχρηστεύει σε πορεία κίνησης τον μικρό αποθηκευτικό χώρο κάτω από το πίσω πλαστικό τζάμι που είναι εξαιρετικά χρήσιμος το καλοκαίρι όταν στο αμάξι είναι 2 άτομα). Επίσης (αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό), ο πλέξιγκλάς μου δίνει την αίσθηση του φθηνού (και μιλάω για τούς έτοιμους, προσεγμένους του εμπορίου και όχι για ιδιοκατασκευή). Δεν είναι τυχαίο οι η 'μαμά έβγαλε υφασμάτινο και όχι πλέξιγκλάς.

Τα 300 ευρώ είναι προφανώς ένα σοβαρό ποσό. Αλλά στο θέμα του ανεμοθραύστη, που δεν επείγει κιόλας, δεν θα έκανα συμβιβασμό.
Καλύτερα να περιμένεις και να κάνεις (σωστή) δουλειά το επόμενο καλοκαίρι, ή διαφορετικά ζήτα μία καλύτερη ελαφρώς τιμή ή δόσεις (αν το ξέρεις το παιδί). Σε κάθε περίπτωση αν τα χέρια σου δεν 'πιάνουν' πολύ καλά, θα άφηνα τις ιδιοκατασκευές και θα πήγαινα σε μία λύση απλού ανεμοθραύστη από ebay, με λογικά χρήματα (αλλά και φυσικά χωρίς τα roll bar).

Jordan
06-05-12, 11:04
Φιλε Paganis, ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά για το σετάκι. Πως επικοινωνούμε;

leonidaskal
07-05-12, 14:16
ο φιλος gupakos εχει δικιο
απλα οτι δινεις περνεις η αληθεια ειναι

zografias
09-05-12, 23:27
λοι9πον φιλε zografia στο ebay υπαρχουν διαφανες ταινιες -δεστρες για τους γιαλυνους ανεμοθραυστες .ψαξε ει9ναι γεματος ο τοπος δυστηχως δεν ξερω ενα link να σου δωσω.


:peepwall: Είναι γνωστό πως ό,τι πληρώσεις παίρνεις... Αλλά επειδή δεν έχω να πληρώσω τώρα κι επειδή είναι καιρός για cabrio και μ' ενοχλεί ο αέρας (και περισσότερο τις γυναίκες που μπαινοβγαίνουν με το μαλλί τούρλα!) λέω να βολευτώ με κάτι προσωρινό τώρα και πιο μετά μπορεί να βάλω κάτι σε γνήσιο από κάποιο φίλο εδώ μέσα που θα με βοηθήσει όπως τώρα!

Πώς τις ψάχνω τις διάφανες ταινίες, γτ δεν βρήκα τίποτα...?

zografias
21-05-12, 14:09
Καμία ιδέα για τη διάφανη ταινία πως να την ψάξω στο ebay?

paganis
21-05-12, 14:29
βρε φιλε...θα στο πω ακομψα,,,! μαζι με την παραγγελια απο ebay...φερε και ενα φαρμακειο , να το εχεις προχειρο για αυτον που θα φαει τον χειροποιητο ανεμοφρακτη στο κεφαλι....! ρισκαρεις να σου φυγει στο δρομο και να σκοτωσεις καναν ανθρωπο??? εχεις ιδεα τι αντισταση τρωει στα 100χλμ ενα επιπεδο αντικειμενο , 0,3-0,4 τετραγωνικων μετρων???? αν το εχεις φτιαξει ο ιδιος και γινει η μαλακια...δεν θελεις να φανταστεις τι θα γινει...

Nickolas_s2k
21-05-12, 14:33
Αν δεν εχει μπαρες το αμαξι για να πιασει το plex glass απο τη μεσα μερια ωστε να μην υπαρχει ο κινδυνος να φυγει προς τα πισω οπως λεει ο λευτερης και να σκοτωσεις ΣΙΓΟΥΡΑ καποιον ατυχο ΞΕΧΝΑ ΤΟ απλα....

Edit: τωρα ειδα οτι εχεις μπαρες αλλα οχι τις εργοστασιακες οποτε χρειαζεσαι ιδιοκατασκευη στο plex glass μιας και δεν υπαρχει ετοιμο..απο την αλλη ομως δεν σου κανει ουτε εργοστασιακος ανεμοθωρακας οποτε δεν ξερω αν υπαρχει καποια αλλη λυση ..οπως σου ειπα το πλεξ γκλας απο τη μεσα μερια του ρολ μπαρ ΠΡΕΠΕΙ να μπει και η στηριξη του να ειναι απολυτως σωστη και οι ταινιες να το συγκρατουν σιγουρα και σε αρκετα σημεια διοτι τυχον fail = ........

zografias
31-05-12, 15:16
Είδατε τι τραβάω??? Και να θέλω να βάλω εργοστασιακό δεν μπορώ!!! Να αλλάξω όλο το σύστημα μου πέφτει βαρύ προσωρινά.. :takecover
Θα φροντίσω να στηρίζεται σωστά, γιατί πάνω απ' όλα βάζω την ασφάλεια!!!
Αν κάποιος ξέρει πως να βρω αυτές τις ταινίες-ιμάντες ας δώσει τα φώτα του!
Υ.Γ. 1 Υπάρχει και έτοιμο από εταιρίες αυτό που σκέφτομαι, άρα κάποια ασφάλεια θα έχει!
Υ.Γ. 2 Έχουν κλίση οι μπάρες άρα και το "γυαλί", δεν είναι κάθετο εντελώς..
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον

gupakos
31-05-12, 16:32
Πάντως βρε παιδί μου, μην το ρισκάρεις έτσι εύκολα και έχεις παρατράγουδα.
Αν βγαίνει το πακέτο κομπλέ από εταιρίες όπως λες, κάνε τότε την αγορά του κανονικά, έστω και με κάποιος κόστος...αλλιώς υπομονή μέχρι του χρόνου (όχι το ιδανικό, αλλά και πάλι τι να κάνεις).

Πάντως από προσωπική πείρα, εργόστασιακά roll bars και υφασμάτινος, 'περαστός', ανεμοθραύστης είναι ο καλύτερος συνδυασμός.

Είδατε τι τραβάω??? Και να θέλω να βάλω εργοστασιακό δεν μπορώ!!! Να αλλάξω όλο το σύστημα μου πέφτει βαρύ προσωρινά.. :takecover
Θα φροντίσω να στηρίζεται σωστά, γιατί πάνω απ' όλα βάζω την ασφάλεια!!!
Αν κάποιος ξέρει πως να βρω αυτές τις ταινίες-ιμάντες ας δώσει τα φώτα του!
Υ.Γ. 1 Υπάρχει και έτοιμο από εταιρίες αυτό που σκέφτομαι, άρα κάποια ασφάλεια θα έχει!
Υ.Γ. 2 Έχουν κλίση οι μπάρες άρα και το "γυαλί", δεν είναι κάθετο εντελώς..
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον