PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθητήρας στάθμης υγρού υαλοκαθαριστήρων


kavouras20
07-05-12, 22:18
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω 2 απλές ερωτήσεις για το αυτοκίνητό μου.

1)Εδώ και μερικές μέρες μου άναψε το λαμπάκι για την στάθμη του δοχείου με το υγρό για τους υαλοκαθαριστήρες. Αφού το ξαναγέμισα, που όντως είχε αδειάσει, εξακολουθεί και μου ανάβει ανά διαστήματα η ενδεικτική λυχνία μάζί με τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνει σαν καμπανάκι. Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να έχει πάθει?

2)Όταν είμαι σταματημένος (είτε με P είτε με Ν) και πατήσω λίγο γκάζι οι στροφές του κινητήρα απο τις 750 δεν ανεβαίνουν στις 800 η στις 900. Όσο και να έχω προσπαθήσει, κάνει ένα πέταγμα και πάει κατευθείαν στις 1100-1200 στροφές. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Geo_3D
07-05-12, 22:41
Αν δεις στα σχεδιαγραμματα της Ε39 και ειναι ιδια οπως στα Ε46,δηλαδη η γραμμη για το λαμπακι στο καντραν περναει μονο απο την μπαταρια...θες αλλαγη ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ!!!!!

kavouras20
07-05-12, 22:51
Θες αλλαγη ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ!!!!!

Παιδιά η ερώτηση για το λαμπάκι ακυρώνεται. Από ότι είδα το Ε39 έχει 2 δοχεία που βάζεις υγρό. Το ένα είναι το δοχείο για το σύστημα πλυστικής παρμπρίζ και το άλλο είναι το δοχείο πλυστικής των προβολέων. Εγώ γέμισα το δεύτερο που ήταν και αυτό άδειο. Επομένως την γλίτωσα με την μπαταρία.

Όσο για την δεύτερη ερώτηση όποια βοήθεια δεκτή.

zami
08-05-12, 07:53
Με πρόλαβες...θα σε ρωτούσα εαν εχεις συστημα εντατικού καθαρισμού.Βασικα εχεις δυο δοχεία ,ενα των 5 λιτρων (βασικό συστημα ) το οποιο ρίχνει με την δική σου βούληση νερο στο παρπρίζ και εαν εχεις αναμμένα φώτα (καθε 5η φορά που το πατας) ρίχνει και στους προβολείς και ενα δευτερο των 2,5 λιτρων το οποίο με ενα πατημα σου ριχνει συγκεκριμένη ποσοτητα νερού(αρκετη) και σε συνδυασμό με καποιο υγρο που θα εχεις βαλει εσυ μεσα ,επιτυγχανει ικανοποιητικό καθαρισμό παρπριζ....Στην ουσία είναι δυο παράλληλα συστηματα και οχι δυο ξεχωριστα για ξεχωριστες δουλειές...
Τωρα για τις στροφες σου....χωρις να ειμαι ειδικός αλλα κατοχος ιδιου αυτοκινητου ,δεν νομιζω να ειναι φυσιολογικό ....πηγαινε σε συνεργείο σύντομα....

rapid_fast
08-05-12, 08:23
2)Όταν είμαι σταματημένος (είτε με P είτε με Ν) και πατήσω λίγο γκάζι οι στροφές του κινητήρα απο τις 750 δεν ανεβαίνουν στις 800 η στις 900. Όσο και να έχω προσπαθήσει, κάνει ένα πέταγμα και πάει κατευθείαν στις 1100-1200 στροφές. Είναι φυσιολογικό αυτό?
Οχι δεν είναι..
Κάπου χάνει γείωση η πεταλούδα του γκαζιού, ή θέλει ρύθμιση / αλλαγη το ποτενσιόμετρο της..
Μακάρι να ειναι αστοχία της πεταλούδας, και όχι της γείωσης, γιατί την πάτησες..

Geo_3D
08-05-12, 09:34
Ακυρη η μπαταρια....πως διαολο διαβασα υγρο υαλοκαθαριστηρων και καταλαβα αντιψυκτικο....εφταιγαν οι μπυρες μαλλον :p:

zami
08-05-12, 14:04
Ακυρη η μπαταρια....πως διαολο διαβασα υγρο υαλοκαθαριστηρων και καταλαβα αντιψυκτικο....εφταιγαν οι μπυρες μαλλον :p:

like!!!:dance: