PDA

Επιστροφή στο Forum : βεντιλατερ


Andreasz3
18-05-12, 20:56
Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν το βεντιλατερ δουλευει συνεχεια στα bmw (Z3) ανεξαρτητως θερμοκρασιας και αν υπαρχουν 2 σκαλες ταχυτητας?Επισεις μεχρι ποιο σημειο του παγουριου του ψυγειου πρεπει να ειναι συμπληρωμενο με παραφλου?

sakis4paok
18-05-12, 21:29
Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν το βεντιλατερ δουλευει συνεχεια στα bmw (Z3) ανεξαρτητως θερμοκρασιας και αν υπαρχουν 2 σκαλες ταχυτητας?Επισεις μεχρι ποιο σημειο του παγουριου του ψυγειου πρεπει να ειναι συμπληρωμενο με παραφλου?Δε δουλευει συνεχεια πρεπει να πιασει μια θερμοκρασια.Εχει 2 τατυτητες
τη μικρη και τη μεγαλη που δουλευει απευθειας οταν βαζεις κλιματισμο.

Andreasz3
23-06-12, 21:59
Καλησπερα στο forum.Ξερει κανεις αν το z3 εχει ξεχωριστο βεντιλατερ για το air condition ή υπαρχει μονο ενα;

leonidaskal
02-07-12, 14:04
Καλησπερα στο forum.Ξερει κανεις αν το z3 εχει ξεχωριστο βεντιλατερ για το air condition ή υπαρχει μονο ενα;

το δικο μου ενα εχει

sakis4paok
02-07-12, 20:13
Καλησπερα στο forum.Ξερει κανεις αν το z3 εχει ξεχωριστο βεντιλατερ για το air condition ή υπαρχει μονο ενα;Ενα εχεις το οποιο δουλευει οταν πιασει θερμοκρασια.Με το a/c δουλευει η μεγαλη σκαλα.

Andreasz3
03-07-12, 07:12
Παιδια εχτες πηγα σε ενα συνεργειο να δω τι γινεται και μου ειπαν οτι κανονικα πρεπει να εχει και δευτερο βεντιλατερ για το air contition για το δικο μου γιατι το βεντιλατερ του ψυγειου της μηχανης ειναι υδραργυρικο.Γινεται κ αυτο που λετε αν βαλω ηλεκτρικο βεντιλατερ με δυο σκαλες.Περιμενω να μου πει προσφορα και για τις δυο περιπτωσεις για να καταληξω..

paganis
03-07-12, 12:06
ποιο μοτερ φορας???

GIANNHS M
03-07-12, 13:28
Παιδια εχτες πηγα σε ενα συνεργειο να δω τι γινεται και μου ειπαν οτι κανονικα πρεπει να εχει και δευτερο βεντιλατερ για το air contition για το δικο μου γιατι το βεντιλατερ του ψυγειου της μηχανης ειναι υδραργυρικο.Γινεται κ αυτο που λετε αν βαλω ηλεκτρικο βεντιλατερ με δυο σκαλες.Περιμενω να μου πει προσφορα και για τις δυο περιπτωσεις για να καταληξω..

αν καταλαβα καλα,,,φορας υδραργυρικο βεντιλατερ κ ταυτοχρονα εχεις κ a/c.χωρις να εχεις το βεντιλατερ του a/c????(το οποιο ειναι ηλεκτρικο)η δεν καταλαβα καλα η στο αμαξι σου κατι δεν παει καλα!παντως αν διαθεσεις λεφτα ολα γινονται. κ υπαρχουν κ αλλα βεντιλατερ στην αγορα που ισως κανουν την ιδια δουλεια που θες.

Andreasz3
03-07-12, 14:00
Το m44 φοραω το 1.9 is.Το αμαξι το εχω εξι μηνες και τωρα καταλαβα οτι απο τρακαρισμα που ειχε φαει λειπει το βεντιλατερ του aircontition.Εκτος απο αυτο εχει χαλασει και το υδραργυρικο.Μου ειπαν οτι μπορω να καταργησω το υδραργυρικο και να βαλω στη θεση του το ηλεκτρικο ωστε να γλειτωσω λεφτα.Λετε να εχω προβλημα λογω οτι ειναι 1900cc?Εννοω να μη μπορει να κατεβασει τη θερμοκρασια οταν ανοιγω ταυτοχρονα το aircontition.Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει!!!

GIANNHS M
03-07-12, 16:43
Το m44 φοραω το 1.9 is.Το αμαξι το εχω εξι μηνες και τωρα καταλαβα οτι απο τρακαρισμα που ειχε φαει λειπει το βεντιλατερ του aircontition.Εκτος απο αυτο εχει χαλασει και το υδραργυρικο.Μου ειπαν οτι μπορω να καταργησω το υδραργυρικο και να βαλω στη θεση του το ηλεκτρικο ωστε να γλειτωσω λεφτα.Λετε να εχω προβλημα λογω οτι ειναι 1900cc?Εννοω να μη μπορει να κατεβασει τη θερμοκρασια οταν ανοιγω ταυτοχρονα το aircontition.Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει!!!

φιλε ανδρεα μην αγχωνεσαι!!!(χαλασε το υδραργυρικο,πως)?καταρχην πρεπει να βρεις κ να βαλεις το ηλεκτρικο βεντιλατερ.πριν το αγορασεις να σιγουρευτεις οτι δουλευουν κ οι δυο σκαλες κ οτι δεν εχει φαει κανενα ρουλεμαν ωστε μην γρατζουναει.επειτα ειναι θεμα του ηλεκτρολογου να συνδεσει σωστα τις βαλβιδες ετσι ωστε να περνει το βεντιλατερ πρωτη σκαλα με την πρωτη βαλβιδα (θερμοκρασιας νερου) κ δευτερη σκαλα με την δευτερη βαλβιδα (θερμοκρασιας νερου).οταν θα ανοιγεις το a/c θα κομπλαρει κατευθειαν η δευτερη σκαλα,,,με την λογικη να ψυχει το ψυγειο του a/c αλλα σ΄σενα (οπως κ σε μενα) θα ψυχει κ το αυτοκινητο ταυτοχρονα.αυτο δεν δημιουργει προβλημα πουθενα.απλα κατα την δικη μου γνωμη μην πας σε τυχαιο ηλεκτρολογο,να πας σε συνεργειο ή σε ανθρωπο που εχει δουλεψει το αμαξι κ θα ξερει ακριβως που να κοψει κ που να ραψει.ελπιζω να βοηθησα...
Υ.Γ.επιφυλλασομαι για το αν σε ΄σενα μπορει να γινει ετσι ακριβως οπως περιγραφω παραπανω.μηπως κατι αλλαζει ....οποιος ξερει κατι παραπανω ας αναφερει.

Andreasz3
03-07-12, 19:28
φιλε ανδρεα μην αγχωνεσαι!!!(χαλασε το υδραργυρικο,πως)?καταρχην πρεπει να βρεις κ να βαλεις το ηλεκτρικο βεντιλατερ.πριν το αγορασεις να σιγουρευτεις οτι δουλευουν κ οι δυο σκαλες κ οτι δεν εχει φαει κανενα ρουλεμαν ωστε μην γρατζουναει.επειτα ειναι θεμα του ηλεκτρολογου να συνδεσει σωστα τις βαλβιδες ετσι ωστε να περνει το βεντιλατερ πρωτη σκαλα με την πρωτη βαλβιδα (θερμοκρασιας νερου) κ δευτερη σκαλα με την δευτερη βαλβιδα (θερμοκρασιας νερου).οταν θα ανοιγεις το a/c θα κομπλαρει κατευθειαν η δευτερη σκαλα,,,με την λογικη να ψυχει το ψυγειο του a/c αλλα σ΄σενα (οπως κ σε μενα) θα ψυχει κ το αυτοκινητο ταυτοχρονα.αυτο δεν δημιουργει προβλημα πουθενα.απλα κατα την δικη μου γνωμη μην πας σε τυχαιο ηλεκτρολογο,να πας σε συνεργειο ή σε ανθρωπο που εχει δουλεψει το αμαξι κ θα ξερει ακριβως που να κοψει κ που να ραψει.ελπιζω να βοηθησα...
Υ.Γ.επιφυλλασομαι για το αν σε ΄σενα μπορει να γινει ετσι ακριβως οπως περιγραφω παραπανω.μηπως κατι αλλαζει ....οποιος ξερει κατι παραπανω ας αναφερει.

Ευχαριστω πολυ γιαννη!!Αν καταλαβα σωστα εσυ προτεινεις να καταργησω το υδραργυρικο και να βαλω στη θεση του το ηλεκτρικο με 2 σκαλες?Μολις πηγα σε ενα εξειδηκευμενο συνεργειο bmw και αυτος επεμενε οτι δε κανει για μενα επειδη ειναι το 1.9 is γιατι οταν θα βαζω το aircontition θα παιρνει πρωτα η πρωτη σκαλα και μετα η δευτερη με αποτελεσμα να εχει ηδη ανεβασει θερμοκρασια το αμαξι και με τα δυσκολευεται να τη ριξει.Ασε που μου εκανε την καρδια περιβολι για τις τιμες που μου ειπε.Ηδη πριν 10 μερες πληρωσα για καινουριο ψυγειο(εσπασε λογω του προβληματος) 250ευρω.Ευχαριστω για τις γνωμες!

sakis4paok
03-07-12, 19:45
Ευχαριστω πολυ γιαννη!!Αν καταλαβα σωστα εσυ προτεινεις να καταργησω το υδραργυρικο και να βαλω στη θεση του το ηλεκτρικο με 2 σκαλες?Μολις πηγα σε ενα εξειδηκευμενο συνεργειο bmw και αυτος επεμενε οτι δε κανει για μενα επειδη ειναι το 1.9 is γιατι οταν θα βαζω το aircontition θα παιρνει πρωτα η πρωτη σκαλα και μετα η δευτερη με αποτελεσμα να εχει ηδη ανεβασει θερμοκρασια το αμαξι και με τα δυσκολευεται να τη ριξει.Ασε που μου εκανε την καρδια περιβολι για τις τιμες που μου ειπε.Ηδη πριν 10 μερες πληρωσα για καινουριο ψυγειο(εσπασε λογω του προβληματος) 250ευρω.Ευχαριστω για τις γνωμες!1)Δεν υπαρχει μηχανη να εχει a/c και να μην εχει ηλεκτρικο βεντιλαντερ,στο δικο σου μαλλον ειχε και το βγαλανε για καποιο λογο.Τωρα αν υπαρχει η παλια εγκατασταση μαζι με τις 2 φουσκες και δε εχει γινει κανα μαγικο θα βαλεις το βεντιλατερ και θα δουλευει κανονικα πες του μηχανικου σου οτι με το κλιμα θα δουλευει ΠΑΝΤΑ η μεγαλη σκαλα ετσι γινεται σε ολα τα αμαξια.2)στο υδραγυρικο χαλαει ο υδραγυρος ο οποιος αλλαζει χωρις την φτεροτη.

Andreasz3
03-07-12, 20:14
1)Δεν υπαρχει μηχανη να εχει a/c και να μην εχει ηλεκτρικο βεντιλαντερ,στο δικο σου μαλλον ειχε και το βγαλανε για καποιο λογο.Τωρα αν υπαρχει η παλια εγκατασταση μαζι με τις 2 φουσκες και δε εχει γινει κανα μαγικο θα βαλεις το βεντιλατερ και θα δουλευει κανονικα πες του μηχανικου σου οτι με το κλιμα θα δουλευει ΠΑΝΤΑ η μεγαλη σκαλα ετσι γινεται σε ολα τα αμαξια.2)στο υδραγυρικο χαλαει ο υδραγυρος ο οποιος αλλαζει χωρις την φτεροτη.

Φιλε μου, μου εδειξε ο μαστορας z3 με aircontition και ειχε μονο ενα ηλεκτρικο στη θεση του υδραργυρικου.Και μου ειπε οτι καποια μοντελα εβγαιναν ετσι αλλα με λιγοτερα κυβικα.Τωρα τι να σου πω, μηχανικος δεν ειμαι, bmw δεν ειχα ξανα (τα προηγουμενα ηταν toyota turbisia) γι αυτο εχω μπερδευτει και ζηταω γνωμες..Ευχαριστω και παλι!

Andreasz3
14-07-12, 11:33
Δε λεει να ηρεμησω με τιποτα.Αγορασα απο αγγλια(ebay) καινουριο ιμιτασιον υδραργυρικο.Τοποθετηθηκε εχτες.Το θεμα ειναι οτι πλεον πριν καν σηκωσει το αμαξι θερμοκρασια το βεντιλατερ ειναι κομπλαρισμενο.Δε ξερω αν εχει σχεση, αλλα το κολαρο του ψυγειου πιεζεται πολυ ευκολα,ετσι θα επρεπε να ειναι;Εκανα εξαερωση κ παλι τα ιδια.Υπαρχει περιπτωση να φταιει ο θερμοστατης;Ξερεισ κανεισ στουσ ποσουσ βαθμουσ κομπλαρει το υδραργυρικο;Οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει..

rapid_fast
14-07-12, 12:05
Δε λεει να ηρεμησω με τιποτα.Αγορασα απο αγγλια(ebay) καινουριο ιμιτασιον υδραργυρικο.Τοποθετηθηκε εχτες.Το θεμα ειναι οτι πλεον πριν καν σηκωσει το αμαξι θερμοκρασια το βεντιλατερ ειναι κομπλαρισμενο.Δε ξερω αν εχει σχεση, αλλα το κολαρο του ψυγειου πιεζεται πολυ ευκολα,ετσι θα επρεπε να ειναι;Εκανα εξαερωση κ παλι τα ιδια.Υπαρχει περιπτωση να φταιει ο θερμοστατης;Ξερεισ κανεισ στουσ ποσουσ βαθμουσ κομπλαρει το υδραργυρικο;Οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει..

Ενα καλό υδραργυρικό Ελληνικής αγοράς έχει κάπου 60 ευρώ (Μπερ)..
Πόσο σου βγήκε για να μπεις στη διαδικασία να το φέρεις απο έξω??
Το θέμα είναι αν, όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο, κομπλάρει το υδραργυρικό..
Στους 82 κομπλάρει νομίζω..
Στην πίσω πλευρά, έχει ένα μεταλλικό ορθογώνιο ταμπελάκι, εκεί έχει χτυπημένα τα νούμερα
που οπλίζει και αφοπλίζει... Και εκεί πιέζει το εμβολάκι για να οπλίσει ο συμπλέκτης..

Andreasz3
14-07-12, 21:39
55€ μου βγηκε και εδω μου ειπαν γυρω στα 85€.Το προβλημα μου ειναι οταν το βαζω μπρος το αμαξι απο κρυο, οκ σταματαει το βεντιλατερ με την εφημεριδα που δοκιμασα, ομως μεσα σε μερικα δευτερολεπτα εχει κομπλαρει.Μου φαινεται δυσκολο να εχει πιασει τους 82 βαθμους τοσο γρηγορα.Υποψιαζομαι μηπως εχει να κανει με το θερμοστατη.Ευχαριστω για την απαντηση..

MZ3
15-07-12, 01:05
δεν έχει να κάνει ο θερμοστάτης με το βεντηλατερ
ας προσεχες και ας επερνες ένα επώνυμο (behr)
έτσι είναι τα φτηνά τώρα θα σου κλέβει άλογα αφού κομπλαρη συνέχεια και στο
πολύ ζόρι δεν κάνει μια γιατί είναι πιο ελαφρύ και δεν έχει δύναμη

ο μόνος τρόπος για να ελέγξεις τον θερμοστάτη είναι διαγνωστικό και ανάγνωση θερμοκρασίας
ψυγείου και μοτέρ
όταν αναβαίνει η θερμοκρασία του ψυγείου από παγωμένο έχει ανοίξει και ο θερμοστάτης
και ξέρεις σε πια θερμοκρασία ανοιγη




στο δικό μου μοτέρ ανοιγη ο θερμοστάτης από τους 79 και το βεντιλατερ σύμφωνα με το τις στους 87 +- 10% αν θυμάμαι καλά
και κλείνει στους 65
είναι μια αλυσίδα όλα αυτά γιαυτό καλό είναι να βάζουμε τα μαμά πράγματα απάνω

Andreasz3
24-07-12, 11:04
Καλημερα,γνωριζει καποιος αν ταιριαζει το ηλεκτρικο βεντιλατερ ψυγειου νερου απο e36 σε z3?