PDA

Επιστροφή στο Forum : κομπρεσσερ αερος για βαφη με πιστολι...


paganis
21-05-12, 19:12
θελω να αγορασω ενα κομπρεσσερ αερος για να κανω καποιες εργασιες βαφης πανω στον σκαραβαιο! ρωτησα λοιπον και ο 50lt κοστιζει περιπου 130 ευρω και ο 100lt 350 ευρω ! οπως καταλαβαινεται λοιπον η οικονομικη διαφορα ειναι μεγαλη!
η απορια μου ειναι λοιπον η εξης..,με 17 μπεκ...το 50αρι θα μου βγαζει σταθερη παραχη για περιπου 1 λεπτο? δεν το θελω για επαγγελματικη χρηση...αλλα δεν θελω και ενα μηχανημα , που δεν θα μου βγαζει δουλεια!

mike21
21-05-12, 19:50
To δικό μου είναι 120lt,μόλις περάσεις το λεπτό ξεκινάει να λειτουργεί(άρα έχει πέσει η πιεσή του)με το 50άρι δέν νομίζω να κάνεις δουλειά,θα λειτουργεί συνέχεια.
Τσέκαρε μήπως βρείς κάνα μεταχείρο.

ThaNOS E46coupe
21-05-12, 19:50
θελω να αγορασω ενα κομπρεσσερ αερος για να κανω καποιες εργασιες βαφης πανω στον σκαραβαιο! ρωτησα λοιπον και ο 50lt κοστιζει περιπου 130 ευρω και ο 100lt 350 ευρω ! οπως καταλαβαινεται λοιπον η οικονομικη διαφορα ειναι μεγαλη!
η απορια μου ειναι λοιπον η εξης..,με 17 μπεκ...το 50αρι θα μου βγαζει σταθερη παραχη για περιπου 1 λεπτο? δεν το θελω για επαγγελματικη χρηση...αλλα δεν θελω και ενα μηχανημα , που δεν θα μου βγαζει δουλεια!
Το θεμα ειναι σε ποσα μπαρ θα δουλευει. Εμενα το 50λιτρο μου ειναι μικρο. Επρεπε να εχω παρει 100. Το πληρωσα 200 ευρω. Οταν βαφω κανα μηχανακι κανενος φιλου σχεδον δε σταματαει. Και βαφω με 4,5 μπαρ. Παρε το 100αρι. Το 50 μου δε σηκωνει ουτε το αεροκλειδο. Οταν παιρνεις ενα εργαλειο να κοιτας να το εκμεταλευτεις στο επακρο. Υπαρχουν πολλα εργαλεια που λειτουργουν με αερα... Κ να κοιταξεις να εχει μεγαλο μοτερ, απανω απο 2 ιππους. 2 ιπποι ειναι μικρο.... Στα λεω γιατι τα βλεπω τωρα που εμαθα. παρε 100 με 2,5 ιππους....

paganis
21-05-12, 22:30
δεν με ενδιαφερει να δουλευει αεροκλειδο ή αλλο εργαλειο...καλως ή κακως ειμαι πληρης σε ηλεκτρικα εργαλεια! επισης δεν με ενοχλει να λειτουργει το κομπρεσσερ...για μικρο διαστημα μεχρι να τελειωσω ενα κομματι..αλλα με ενδιαφερει να βγαλω ενα καπο πχ ,με συνεχες βαψιμο και οχι στο τελος η πιεση να πεσει,,,και να γινει χαλια η βαφη!

ThaNOS E46coupe
22-05-12, 01:51
οχι. Τέτοιο θέμα δε ΘΑ ΈΧΕΙς. Αφού έΧΕΙ ΌΛΑ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΊΑ πάρε το 50 αρι-Πάρε όμως με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο σε ίππους μοτέρ! Τουλάχιστον 2 ίππους!

paganis
22-05-12, 18:56
αν με το 50αρι βγαζεις το μηχανακι οπως λες με 4,5 μπαρ πιεση...τοτε θεωρω πως για ενα καπο δεν θα εχω προβλημα...! σκεφτομουν να το δοκιμαζα και στην πραξη...δηλαδη να το βαλω να δουλεψει πριν το αγορασω και να μετρησω για ποσο κραταει σταθερη πιεση με το πιστολι στο φουλ..δεν θα μου το αρνηθει , ειμαι καλος πελατης.! αν μου κραταει για περιπου 45 sec...εως 1 min...ειμαι κομπλε...! δεν με πειραζει να βαψω το αμαξι σε τμηματα...απλα θελω το καθε τμημα μονοκομματο...

ThaNOS E46coupe
23-05-12, 02:16
αν με το 50αρι βγαζεις το μηχανακι οπως λες με 4,5 μπαρ πιεση...τοτε θεωρω πως για ενα καπο δεν θα εχω προβλημα...! σκεφτομουν να το δοκιμαζα και στην πραξη...δηλαδη να το βαλω να δουλεψει πριν το αγορασω και να μετρησω για ποσο κραταει σταθερη πιεση με το πιστολι στο φουλ..δεν θα μου το αρνηθει , ειμαι καλος πελατης.! αν μου κραταει για περιπου 45 sec...εως 1 min...ειμαι κομπλε...! δεν με πειραζει να βαψω το αμαξι σε τμηματα...απλα θελω το καθε τμημα μονοκομματο...
Παναγιώτη Δεν θα κρατάει. Ειναι κρίμα να το πάρεις κ να χρειάζεσαι κατι μεγαλύτερο. Κοίτα. Το 100αρι έχει καμία φορά ίδιο μοτέρ με το 50 ή κ με το 25αρι. Βρες να έχει μεγάλο μοτέρ. Κατά τα αλλά μη κοιτάς μάρκες. Ειναι ολα ακριβώς τα ίδια. Μόνο χρώμα κ αυτοκόλλητα αλλάζουν.

paganis
23-05-12, 13:40
εχω βρει ενα της lam 100αρι..αν θυμαμαι καλα την μαρκα..στα 340 ευρω..με 2 ιππους μοτερ , αλλα με ιμαντα,,που ειναι καλυτερο! μαλλον θα κανω λιγο ακομα υπομονη...και θα παω να το παρω απο τον νεο μηνα! ακομα και οσοι δεν το διαθετουν...αυτο μου προτειναν...πιστευω να βγει καλο! φοβαμαι πως με το 50αρι...οντως δεν θα βγαζω την δουλεια που θελω..

johnye30is
24-05-12, 16:04
να παρεις 100ρι ακομα και εδω υσχυει το λογοτυπο οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα !!!! και αργοτερα να βρεις ενα παλιο με καλο καδο και να βαλεις και δευτερο καδο με βανα ενδιαμεσα , οποτε οταν θα εχεις θεμα με βαφη θα τα γεμιζεις και τα δυο και θα εισαι κομπλε , εγω ετσι βαφω ολοκληρο αυτοκ.!!!!!

johnye30is
24-05-12, 16:05
εχω βρει ενα της lam 100αρι..αν θυμαμαι καλα την μαρκα..στα 340 ευρω..με 2 ιππους μοτερ , αλλα με ιμαντα,,που ειναι καλυτερο! μαλλον θα κανω λιγο ακομα υπομονη...και θα παω να το παρω απο τον νεο μηνα! ακομα και οσοι δεν το διαθετουν...αυτο μου προτειναν...πιστευω να βγει καλο! φοβαμαι πως με το 50αρι...οντως δεν θα βγαζω την δουλεια που θελω..

και εγω αυτο της lam εχω , ΣΚΥΛΙ !!!!! :rockon:

ThaNOS E46coupe
24-05-12, 16:54
ακόμη καλύτερα με ιμάντα..!!!!!!! θα είναι και αθόρυβο!!!!

paganis
25-05-12, 19:51
σημερα...σε κουβεντα με γειτονα σιδερα,,,ανεφερα οτι ψαχνω για κομπρεσσερ! μολις εχει κλεισει το μαγαζι και με παει στην αποθηκη,,,,οπου μου δειχνει καποιο για πουλημα! εψαχνα για κανα μικρο...και βρεθηκα μπροστα σε ενα γαιδουρι της toros...μαλλον 200αρι με 3 ιππους μοτερ...ψιλοταλαιπωρημενο...αλλα δουλευει οπως ειδα! η τιμη που μου ειπε ειναι τσαμπα...80 ευρω, μου κανει δωρο και ενα πιστολι βαφης,,αλλα σκεφτομαι πως δεν θα μεταφερεται αυτο το πραμα...και επιπλεον δεν ξερω ποσο θα κρατησει! ξερετε ρε παιδια...αν βγαζουν προβληματα τα συγκεκριμενα και τι πρεπει να ελενξω σε αυτο...

mike21
25-05-12, 20:35
Έχω ένα στη δουλειά 500lt,μου το έδωσε ένας φίλος με λαστιχάδικο,το μόνο θέμα που βγάζουν είναι η κεφαλή τους,το καζάνι δέν χαλάει,το μοτέρ πολύ δύσκολα,η κεφαλή είναι το ευπαθές σημείο.

paganis
25-05-12, 21:03
μαλλον θα το παρω...στην χειροτερη θα μου βγαλει την δουλεια που θελω..και αν βγαλει καμια κεφαλη στο μελλον...την αλλαζω κανοντας το καινουριο...στα λεφτα ενος φθηνου 100αριου! θα εχω ενα βαρβατο ακριβο εργαλειο...και θα βγαζει δουλειες που θα προκυψουν στο μελλον...

johnye30is
27-05-12, 12:26
να δεις αν ειναι μονοφασικο η τριφασικο !!!!

paganis
27-05-12, 12:42
μονοφασικο ειναι...

ThaNOS E46coupe
27-05-12, 15:57
τα toros είναι τα καλύτερα στη αγορά!!! επρεπε ήδη να το έχεις πάρει πρίν αλλάξει γνώμη ο φίλος σου!!! όσο για την κεφαλή . τί νομίζεις οτι μπορεί να θέλει? ένα πιστονάκι!!!!

bmwdakias85
27-05-12, 16:58
Πληροφοριακα αν δεν το πάρεις το θέλω εγώ

paganis
27-05-12, 17:19
τριτη θα παω να το παραλαβω...με ενα σχετικο σερβις που θα του κανει ο ιδιος..(ιμαντα και κατι τσιμουχες.)...πακετο με ενα επαγγελματικο πιστολι βαφης! καλοριζικο...να ναι,,,

bmwdakias85
27-05-12, 17:35
Μια χαρά θα είναι