PDA

Επιστροφή στο Forum : aux


xristaras
24-05-12, 22:03
Παιδες να ρωτησω, σε Ε90 μπορεις να συνδεσεις φορητο mp3 player μεσα στον τεμπελη και ετσι να εχεις τραγουδια που θα τα παιζει απευθειας σττηβ οθονητου radio?ο λογος που το λεω ειναι για να αποφυγεις να βαλεις θυρα usb (284euro στην bmw).

120ihatch
24-05-12, 22:32
Μέσω της "aux in" μπορείς να συνδέσεις το κινητό σου στο οποίο να έχεις αποθηκευμένη μουσική σε mp3 και επίσης να το χρησιμοποιείς και για ανοιχτή ακρόαση :)


κόστος: 0 ευρώ

xristaras
24-05-12, 22:45
Καλα τι ειπες τωρα, πολυ καλο. Αρα χρειαζομαι ενα καλωδιο 3.5 και επαιξε?η ανοιχτη ακροαση θα παιξει και απο τα ηχεια? Εχω μπερδευτει λιγο πως θα το καανω

120ihatch
25-05-12, 07:54
Χρηστάρα, πάρε το κινητό σου, σύνδεσε την έξοδο ακουστικών του με το "aux in" και έτσι:

1. Μουσική: θα βάζεις mp3 από το κινητό σου το οποίο κατά πάσα πιθανότητα έχει καλύτερο menu από τα περισσότερα mp3players (προσωπικά του έχω βάλει και 20gb micro-sd μνήμη και έχω βάλει πολύ μουσική μέσα λέμε!)

2. Ανοιχτή ακρόαση: έχεις το κινητό κάπου κοντά σου (πχ στον τεμπέλη ή στην κεντρική κονσόλα, έχεις επιλέξει "aux" στο radio-cd και κατά τη διάρκεια της κλήσης ο ήχος από τον συνομιλητή ακούγεται από τα ηχεία (ο δικός σου ήχος περνά κανονικά από το κινητό).
-> μια μικρή συμβουλή από το (2): κάποιες φορές μπορεί ο συνομιλητής να ακούει τη φωνή του "διπλή", τότε ρύθμισε την ένταση του radio-cd, την ένταση του μικροφώνου του κινητού σε πιο χαμηλό επίπεδο και τη θέση του κινητού.
Σε μένα με business radio-cd και κινητό ΝΟΚΙΑ δουλεύει άψογα το σύστημα (με κλειστά παράθυρα και οροφή βέβαια για να μην έχουμε πάρα πολλούς εξωτερικούς θορύβους).

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ ΑΠΟ ΚΑΡΦΙ (ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ) ΣΕ ΚΑΡΦΙ (ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΟ "AUX IN")
:icon_pai:

:dblthumb2



***στις ρυθμίσεις του εργοστασιακού radio-cd υπάρχει και ρύθμιση της στάθμης της έντασης κάθε εισόδου (και της AUX) - ρύθμισέ την ανάλογα για να ακούγεται στο ίδιο επίπεδο με cd και ραδιόφωνο :)

120ihatch
25-05-12, 08:02
Αν θες να το προχωρήσεις ένα βήμα παραπέρα στην ανοιχτή ακρόαση:

Πάρε τα ακουστικά του κινητού σου (αυτά με το καλώδιο που χρησιμοποιείς για να μιλάς στο κινητό που έχουν τα ακουστικά ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΑΚΙ) και εκεί που βρίσκονται τα ακουστικά τους, κόψε το καλώδιο και βάλε το "καρφί"-βύσμα για την είσοδο του αυτοκινήτου "AUX IN" -> με αυτό τον τρόπο θα έχεις και το μικροφωνάκι τους για να μιλάς.... :):hello:


:icon11:

xristaras
25-05-12, 10:08
εισαι θεος, θα πάω σημερα να το αγοράσω!

-284 € στην τσεπη μου !!:ylsuper:

xristaras
25-05-12, 10:40
φίλε Nick εγω έχω ένα HTC desire hd με 3,5 hands free, πιστεύω ειμαι οκ

xristaras
25-05-12, 11:22
φίλε compact σε ευχαριστω πολυ ωστόσο να σε ρωτησωκατι ακομη, να υποθεσω οτι απο την aux θυρα θα φορτιζει επίσης?

Veldrin
25-05-12, 11:26
Δε φορτίζει απο την Aux φίλε, μόνο ήχος. Είναι πηγή εξωτερικής σύνδεσης ήχου και τίποτε άλλο.

xristaras
25-05-12, 11:50
άρα πρεπει να το φορτζιω καθε φορα στο σπίτι και μετα να το βαζω στο αμαξι?

giannis 116
25-05-12, 12:00
άρα πρεπει να το φορτζιω καθε φορα στο σπίτι και μετα να το βαζω στο αμαξι?

Ή να εχεις φορτιστη αυτοκινητου μαζι σου...

xristaras
25-05-12, 12:16
ωραια πραγματα, φτηνές λύσεις και αξιόπιστες.
φορτιστή έχω οπότε μόνο το βύσμα μένει, ελπίζω να το βρω σε κάποιο μαγαζι τύπου πλαισιο

Veldrin
25-05-12, 12:23
Παντού έχουν, δε θα έχεις πρόβλημα. Απλά το καλώδιο να είναι στερεοφωνικό, 3,5μμ τύπου jack.

Πάντα σε ταξίδια συνδέω το κινητό στην aux να ακούω μουσική, με ανοιχτό το bluetooth στο gps και είμαι άρχοντας. Όταν με παίρνουν η μουσική σταματάει, και όταν κλείσω συνεχίζει.

xristaras
25-05-12, 12:41
Το gps του κινητου εννοεις?

Veldrin
25-05-12, 13:02
Όχι, τη συσκευή του GPS. Το tomtom που έχω όπως και άλλα έχουν δέκτη bluetooth για να λειτουργούν και ως car kit.

giannis 116
25-05-12, 13:56
Για το καλωδιο aux καλο θα ηταν να παρετε ενα καλο και λιγο πιο ακριβο. Εγω εχω αλλαξει 2-3 καλωδια. Το ενα μου ειχε κοπει και δεν εκανε καλη επαφη. Τελευταιο εχω παρει ενα της HAMMA, με επιχρυσες ακρες (καρφακια) και εχει την καλυτερη πιστοτητα και ποιοτητα ηχου ειτε το συνδεω με κινητο ειτε με i pod, mp3 κλπ. Απλα κοιτα να παρεις μηκος τοσο ωστε να μη μπλεκεται σα καλουμπα (πολυ μακρυ), αλλα ουτε πολυ κοντο να μη μπορεις να φερεις το κινητο, πηγη ηχου κλπ απ τη μεσαια κονσολα, τεμπελη μεχρι το υψος των χεριων του οδηγου, περιπου στο τιμονι. Εγω την πατησα ετσι με το τελευταιο καλωδιο, το πηρα πολυ μακρυ και γινεται κουβαρι!

xristaras
25-05-12, 14:27
αρα φίλε γιάννη το καλώδιο θα εξεχει έξω απο τον τεμπέλη, για το κοστος μιλάμε?

Driver M
25-05-12, 14:27
Απλά με αυτό τον τρόπο δεν λειτουργούν τα κουμπιά ούτε του τιμονιού, ούτε του rcd.
Άρα για να αλλάζεις τραγούδια κλπ πρέπει να έρχεσαι σε επαφή με το κινητό, κάτι όχι και τόσο απλό όταν οδηγείς.
Εκτός κι αν απλά το αφήνεις να παίζει κι ακούς τα τραγούδια με τη σειρά που έχουν στο κινητό.

120ihatch
25-05-12, 14:30
εισαι θεος, θα πάω σημερα να το αγοράσω!

-284 € στην τσεπη μου !!


το ξέρω :woowoo::nod:


:ban:




καλές ακροάσεις Χρηστάρα! :cheers:
(τώρα που πήρες την ιδέα, την προσαρμόζεις στα γούστα σου)

giannis 116
25-05-12, 17:57
Απλά με αυτό τον τρόπο δεν λειτουργούν τα κουμπιά ούτε του τιμονιού, ούτε του rcd.
Άρα για να αλλάζεις τραγούδια κλπ πρέπει να έρχεσαι σε επαφή με το κινητό, κάτι όχι και τόσο απλό όταν οδηγείς.
Εκτός κι αν απλά το αφήνεις να παίζει κι ακούς τα τραγούδια με τη σειρά που έχουν στο κινητό.

Ναι, ετσι. Κι εγω βαζω μια playlist στο MP3 και παιζει στον αυτοματο. Σιγουρα δεν ειναι τοσο βολικο οσο να αλλαζες τραγουδια απ το ραδιο αλλα τι να κανουμε ειναι μια λυση για οσους δεν εχουν αυτη τη δυνατοτητα.

giannis 116
25-05-12, 17:58
αρα φίλε γιάννη το καλώδιο θα εξεχει έξω απο τον τεμπέλη, για το κοστος μιλάμε?

Επειδη δεν εχω τεμπελη δε ξερω. Λογικα ναι θα προεξεχει. Τωρα κοστος, δε θυαμαμαι αλλα δε νομιζω να σου παει πανω απο 5€ για ενα καλο καλωδιο...

xristaras
26-05-12, 06:37
Πηρα το καλωδιο χθες και ολα καλα, μονο που δεν εχεις την ποιοτητα που εχει το cd και δεν βλεπεις στην οθονη το τραγουδι, η ανοιχτη ακροαση μια χαρα

giannis 116
26-05-12, 12:47
Πηρα το καλωδιο χθες και ολα καλα, μονο που δεν εχεις την ποιοτητα που εχει το cd και δεν βλεπεις στην οθονη το τραγουδι, η ανοιχτη ακροαση μια χαρα

Και ομως! Οταν ειχα i pod γιατι μετα μου χαλασε και πηρα ενα MP3 της δεκαρας, με σωστη εγγραφη των τραγουδιων απο i tunes και καλη ρυθμιση των παραμετρων ηχου στο ραδιο cd, πολλες φορες επαιζε καλυτερα κι απο cd! Και φαντασου τοτε ειχα το business. Τωρα που εβαλα professional, πολυ καλυτερη πηγη, ακομα κι απ το mp3 της δεκαρας παιζει μια χαρα! Τσεκαρε ξανα τα βυσματα τα πατανε καλα, να ναι καλα κουμπωμενα, επισης προσεχε να μη τσακιζει πουθενα το καλωδιο, ετσι ειχα χαλασει ενα, με το καιρο και τα τσακισματα κοπηκε ενα καλωδιακι απο μεσα. Ρυθμισε και πριμα, μπασα, σταθμη ηχου aux κλπ στο ραδιο σου εκει που σ αρεσουν εσενα, κανε και δοκιμες μεσα σε κινηση, με κατεβασμενα παραθυρα με ανεβασμενα παραθυρα αλλα και εθνικη με υψηλες ταχυτητες, αστο εκει που εισαι ικανοποιημενος και να δεις ισως και να ακους καλυτερη ποιοτητα ηχου.

Veldrin
26-05-12, 22:23
Να φτιάξεις τη στάθμη του AUX απο την πηγή, και παίζει το ίδιο καλά αν όχι καλύτερα απο το CD player.

120ihatch
26-05-12, 22:55
Να φτιάξεις τη στάθμη του AUX απο την πηγή, και παίζει το ίδιο καλά αν όχι καλύτερα απο το CD player.



ΣΩΣΤΟΣ!!

...το έχω αναφέρει ήδη, αλλά δεν του έδωσε σημασία φαίνεται ο Χρηστάρας! :hello:
(post #4, κάτω-κάτω...)



Χρηστάρα, αν βάλεις αρχείο flac να παίξει από το aux-in θα ακουστεί χειρότερα απο cd? :D :D (20 χρόνια ασχολούμαστε με το hi-fi η αν θέλετε hi-end...)

xristaras
27-05-12, 22:04
Ειχατε δικιο εκανα τις σχετικες διορθωσεις και τωρα ειμαι κομπλε και σκεφτειτε οτι παιζω απο το κινητο

120ihatch
27-05-12, 23:52
Ειχατε δικιο εκανα τις σχετικες διορθωσεις και τωρα ειμαι κομπλε και σκεφτειτε οτι παιζω απο το κινητο


Καλές ακροάσεις! :nod::dblthumb2

xristaras
04-04-13, 09:00
καλημέρα,

επανέρχομαι για το θέμα, μέχρι στιγμής πάιζω καλά με το κινητό με aux, ωστόσο ρώτησα κάπου και μου είπαν ότι μπορώ να βγάλω θύρα usbsd μέσω αναπτορα στον ντουλαπάκι με κόστος 90 € (η κρίση λειτουργεί και θετικά).
Το καλο έιναι ότι διαβάζει το stick σαν cdιερα και σίγουρα έχεις ποιοτικότερα ακούσματα.
Έχει ασχοληθεί κανείς?

STR
04-04-13, 09:18
καλημέρα,

επανέρχομαι για το θέμα, μέχρι στιγμής πάιζω καλά με το κινητό με aux, ωστόσο ρώτησα κάπου και μου είπαν ότι μπορώ να βγάλω θύρα usbsd μέσω αναπτορα στον ντουλαπάκι με κόστος 90 € (η κρίση λειτουργεί και θετικά).
Το καλο έιναι ότι διαβάζει το stick σαν cdιερα και σίγουρα έχεις ποιοτικότερα ακούσματα.
Έχει ασχοληθεί κανείς?

Μαλλον εννοεις κατι τετοιο http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19096&highlight=dension

xristaras
04-04-13, 10:08
NAI NAI σωστός ο STR, θέλω λοιπόν αυτό να είναι και bluetooth και usb και οικονομικό, ζητάω πολλά? Διάβασα όλο το thread και ψάχνομαι

Driver M
04-04-13, 13:56
Εμένα ρε παιδιά στο aux κάτι έχει πάθει και παίζουν μόνο τα ηχεία της πλευράς του συνοηγού (μπρος και πίσω). Δηλαδή ακούγεται ήχος μόνο απ΄τη μια πλευρά του αμαξιού.
Πήγα και στις ρυθμίσεις του rcd professional και υποτίθεται ότι το balance είναι ακριβώς στη μέση.
Κούνησα και το καλώδιο (το οποίο δεν είναι και ιδιαίτερα ποιοτικό βέβαια) να κάνει καλύτερη επαφή και δεν άλλαξε κάτι.
Μιλάω για Ε90.

Τι μπορεί να φταίει?
Υπόψιν, στο ράδιο, το cd αλλά και την ανοιχτή ακρόαση (του bluetooth) τα ηχεία παίζουν κανονικότατα.
Μόνο στο aux κάνει τα δικά του.

STR
04-04-13, 15:14
Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος η μονη αιτια μου φαινεται να ειναι το καλωδιο . Μιας και το κοστος ειναι πολυ μικρο βαλε ενα καινουργιο καλυτερης ποιοτητας αυτη τη φορα

Dermatis
04-04-13, 22:02
3 πιθανα : 1 Να φταιει το καλωδιο απο την συσκευη αναπαραγωγης μεχρι και εκει που το κουμπωνεις οπως αλλωστε αναφερθηκες
2 το καλωδιο ή φισα που παει απο την υποδοχη στην πηγη
3 Η ιδια η συσκευη αναπαραγωγης ( κινητο mp3 klp klp)