PDA

Επιστροφή στο Forum : λάστιχα θυρών σε Ε46 coupe


ditris
28-05-12, 19:17
Ως γνωστό τα λαστιχα θυρών στα κουπέ 46ρια ξεκολλάνε και "κρεμονται"!Στου συνοδηγού τη μερια δεν είχα θεμα..αλλα στου οδηγού...το κολλησα προπερσι με logo στιγμής αλλα μετα απο κανα 6μηνο ξεκολλησε!Το καλοκαιρι με αφορμη την αλλαγη υφασματος στις ταπετσαριες εριξα βενζινοκολλα(ειδική για θερμοκρασιες υψηλες που χρησιμοποιουν οι ταπετσερηδες αυτοκινητων γ να κολλουν το υφασμα με τα κολωνακια,ουρανο κτλ) αλλα παλι ξεκολλησε προ ενα μηνα!Καινουργιο το λάστιχο(πάνω και κάτω το δινουν ως "ενα") στοιχιζει στην αντιπροσωπεια 200+ ευρώ οπότε απορριπτεται αυτη η λύση!Ρωτοντας λοιπον σε παμπριτζαδες και στο προσωπικο μου φιλο και φανοποιο Μακη...η λύση που μου εδωσαν(και εφαρμοζουν συνεχεια στα 46ρια κουπε) είναι η παμπριτζόκολλα.Ριχνουμε με το "πιστολι" λοιπον την παμπριτζόκολλα στο κατω λάστιχο(φωτο 2)...και με χαρτοταινια(φωτο 3) τεντωμενη(για να κρατα πιεσμενο το λαστιχο στο σημειο που πρεπει να κολληθει με το άλλο το πάνω "σταθερο" λάστιχο) περιμενουμε κανα 3ωρο(για τωρα καλοκαιρι πουχει ζεστη!) να στεγνωσει και μετα αφαιρουμε τις χαρτοταινιες.Το τελικο αποπτελεσμα ειναι στη φώτο 4.

Υ.Γ 1) Στις φωτος 5 και 6 η παμπριτζοκολα που χρησιμοποιηθηκε και κοστιζει 10 ευρώ(σωληναριο 350ml).Την προμηθευτηκα απο το παμπριτζαδικο alex glass(εκει ειχα βαλει τα φιμε) και του οποιου το αφεντικο(Αλέξη εξού και η επωνυμια του καταστηματος!) ευχαριστώ για τις συμβουλες........
2)Επισης ευχαριστω τον προσωπικο μου φίλο και φανοποιο Μακη(ιδιοκτητη της autocener Lintsas) για ολες τις εξυπηρετησεις και για τον υπερτατο βαθμο "τιτιζιας" στη λεπτομερεια που τον διακατεχει!

rapid_fast
29-05-12, 08:16
Καινουργιο το λάστιχο(πάνω και κάτω το δινουν ως "ενα") στοιχιζει στην αντιπροσωπεια 200+ ευρώ οπότε απορριπτεται αυτη η λύση!

Εγώ που τα είχα αλλάξει όλα στην Ε28 μετά απο 20 χρόνια χρήσης, τα είχα πληρώσει
καινούρια 180 ευρώ, (σε σακούλες BMW αλλά όχι απο Αντ/α..)

ditris
29-05-12, 11:34
Εγώ που τα είχα αλλάξει όλα στην Ε28 μετά απο 20 χρόνια χρήσης, τα είχα πληρώσει
καινούρια 180 ευρώ, (σε σακούλες BMW αλλά όχι απο Αντ/α..)
Παναγιώτη οι τιμές αυτές είναι φωτιά.Ακόμη και σε αυτοκινητα 20ετιας όπως λες τα ανταλλακτικά αντι ναναι φτηνα...είναι δυσαναλογα ακριβα!

rapid_fast
29-05-12, 12:19
Παναγιώτη οι τιμές αυτές είναι φωτιά.Ακόμη και σε αυτοκινητα 20ετιας όπως λες τα ανταλλακτικά αντι ναναι φτηνα...είναι δυσαναλογα ακριβα!

Επρεπε να αγοράσεις το σεντάν..
είκοσι τρία ευρώ το κορδόνι μέσα απο την μπεμβε.. οχι διακόσια.. είκοσι τρία...

ditris
29-05-12, 12:42
Επρεπε να αγοράσεις το σεντάν..
είκοσι τρία ευρώ το κορδόνι μέσα απο την μπεμβε.. οχι διακόσια.. είκοσι τρία...
Μήπως το ανταλάσεις?Λέω εγώ..................

rapid_fast
29-05-12, 14:54
Μήπως το ανταλάσεις?Λέω εγώ..................

Τρελός είσαι? να πάρω το δικό σου που καίει τα διπλά??:gaysex:

ThaNOS E46coupe
29-05-12, 14:55
XAXAXAXAXA ΠΕΘΑΙΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!

Ωραίος ο Μήτσος...άν και τα είπαμε....logo εδώ και τέσσερα χρόνια στου αδερφού μου!!!:D

bmwdakias85
29-05-12, 22:36
Μακος κ αυτό που έκανες θα ξεκολλήσει πολύ γρήγορα......η μόνη λύση καρφίτσες μέχρι μέσα να μην φαινονται κ τέλος

bmwdakias85
29-05-12, 22:38
Εγώ που τα είχα αλλάξει όλα στην Ε28 μετά απο 20 χρόνια χρήσης, τα είχα πληρώσει
καινούρια 180 ευρώ, (σε σακούλες BMW αλλά όχι απο Αντ/α..)

Τόσο έχει ολοκληρο αυτό το αμάξης κ συ πιγες κ σειρές λ?άστιχα

Stradale
30-05-12, 00:56
Και το κατηγορούσα το καημένο μου,για τα λαστιχά του.Τελικά ολα έτσι ειναι.Ελπίζω να πετύχει,θα το δοκιμάσω και εγώ!

REDNECK
30-05-12, 14:27
Ο φιλος και φαναρτζης σου εβαλε την παρμπριζοκολλα επανω στην παλια βενζινοκολλα ???
Μετρα μερες ...

ditris
30-05-12, 16:58
Ο φιλος και φαναρτζης σου εβαλε την παρμπριζοκολλα επανω στην παλια βενζινοκολλα ???
Μετρα μερες ...
Αγαπητέ φίλε που το μνμ σου δεν εμπεριέχει ίχνος "ειρωνίας-ναρκισσισμού" ....να σε ενημερώσω πως στη φώτο που ειδες η παλιά βενζινόκολλα έχει γίνει "ένα" με το λαστιχο και ξύθηκε όσο μπορούσε να ξυθεί!Ρώτησα σε 3 παμπριτζάδες και μούπαν πως δεν χρειαζεται τριψιμο το λαστιχο γ να πιασει η παμπριτζοκολλα..η οποία όταν στεγνώσει κάνει πολύ δυνατή κόλληση.

Υ.Γ 1)Ναι ο φιλος και φαναρτζης μου, μου εβαλε την παρμπριζοκολλα.......
2)Ως σήμερα μετράω 2 μερες και όλα οκ!Θα μου πεις τι έιναι 2 μέρες?Εγώ θα μετρησω μεχρι 300(γιατί μερες ανεφερες κ οχι μηνες!) μερες, δηλαδή σχεδόν χρόνο(πολλαπλασια με αυτό πουπες!).Αν ειναι παλι οκ(που θαναι!) θα αρχισω εγω τις ειρωνίες............

rapid_fast
30-05-12, 17:06
Καιρός είναι να μαλώσετε τώρα....
Εχει δίκιο ο redneck.. Αν η βενζινόκολα ήταν σταθερή σαν δομή, δε θα είχε ξεκολλήσει εξαρχής
απο τη δομή λάστιχο-μέταλο..
Επρεπε να αφαιρεθεί πλήρως..

REDNECK
30-05-12, 17:14
Ρώτησα σε 3 παμπριτζάδες και μούπαν πως δεν χρειαζεται τριψιμο το λαστιχο γ να πιασει η παμπριτζοκολλα..η οποία όταν στεγνώσει κάνει πολύ δυνατή κόλληση.

Προφανως δεν τους ειπες οτι το λαστιχο ειχα ξανακολληθει με βενζινοκολλα για αυτο σου ειπαν οτι δεν χρειαζεται τριψιμο.

Ο φιλος θα ξηλωνε εντελως την τσιμουχα , θα την καθαριζε σχολαστικα με ασετον -εφοσον εχει ξεραθει τοσο πολυ, σαφεστατα ηταν κακης ποιοτητας- και θα την κολλαγε υστερα με παρμπριζοκολλα, αλλα δυστυχως ειναι ο κλασσικος αρπακολλατζης φαναρτζης .... η' εσυ τσαμπατζης φιλος :party:

Η ειρωνεια λοιπον φιλε πηγαινε στην εμμεση διαφημιση που κανεις αναφερωντας το ονομα του φαναρτζη σου. Απο εκει και επειτα μετρα και αιωνες για το ποσο κρατησει η συγκολληση της τσιμουχας σου.

Dim77
30-05-12, 17:17
Σε μερικούς μήνες θα ξαναπέσει Δημήτρη.

Το πρόβλημα είναι πολύ γνωστό και πολύ παλιό...στα Ε46 κουπέ.

Εγώ έχω κολλήσει τα ίδια λάστιχα με λαστιχόκολλα της 3M (το είχα διαβάσει πριν 5 χρόνια σε άλλο θρεντ που πρέπει να ψάξω να βρώ για να τα ενώσω), η οποία όταν την κολλήσεις σωστά κρατάει ένα 6μηνο αν αφήνεις το αυτοκίνητο στον ήλιο, ή 1 χρόνο στη σκιά...

Μου τα είχαν κολήσει και με παρμπριζόκολλα στο συνεργείο λέγοντας μου ότι ''θα ξενοιάσω για πάντα'' και σε ένα μήνα τα κόλλαγα μόνος μου πάλι με την 3Μ :thefinger

Η μόνιμη λύση για το πρόβλημα είναι όπως έχω ανακαλύψει....ένα σωληνάριο λαστιχόκολλας στο πορτ μπαγκάζ. :owned:

ditris
30-05-12, 17:21
Καιρός είναι να μαλώσετε τώρα....
Εχει δίκιο ο redneck.. Αν η βενζινόκολα ήταν σταθερή σαν δομή, δε θα είχε ξεκολλήσει εξαρχής
απο τη δομή λάστιχο-μέταλο..
Επρεπε να αφαιρεθεί πλήρως..
Παναγιώτη προκειται για λάστιχο με λάστιχο εκει που ξεκολλά και όχι λάστιχο-μέταλλο.
Επίσης δεν είναι λύση να αφαιρεθεί πλήρως όλο το λαστιχο..........δηλαδή τι να ξεκολλήσω όλο το πάνω με το κάτω λάστιχο............που όλο το μηκος ξηλώματος είναι συνολικα 2,5 μέτρα ενω το ξεκολλημενο(αρα προβληματικο κομματι ) είναι 40cm.........

REDNECK
30-05-12, 17:21
Για τους υπολοιπους που θα διαβασουν το ποστ και εχουν το συνηθες προβλημα στην 46αρα τους, μια σωστη κολλα , ισως η καλυτερη αυτη την στιγμη παγκοσμιως για τετοιες δουλειες ειναι αυτη.

Την βρισκεται στο ebay πολυ φτηνα και απο συνεργαζομενα μαγαζια 3Μ στην Ελλαδα γυρω στα 15 ευρω.

Super Weatherstrip Adhesive
Model: 08001 SKU: 447260

Βγαινει σε κιτρινο και σε μαυρο χρωμα.

http://htsmall.dearbornclassics.com/assets/drb/images/size/600x/sku/88-0273-2.jpg

REDNECK
30-05-12, 17:26
Παναγιώτη προκειται για λάστιχο με λάστιχο εκει που ξεκολλά και όχι λάστιχο-μέταλλο.
Επίσης δεν είναι λύση να αφαιρεθεί πλήρως όλο το λαστιχο..........δηλαδή τι να ξεκολλήσω όλο το πάνω με το κάτω λάστιχο............που όλο το μηκος ξηλώματος είναι συνολικα 2,5 μέτρα ενω το ξεκολλημενο(αρα προβληματικο κομματι ) είναι 40cm.........


Ακριβως , ειναι ενα παθητικο ανταλλακτικο το οποιο θα ξεκολλησει ολο , εφοσον εκανε την αρχη δεν θα την γλτωσεις και με το υπολοιπο.

rapid_fast
30-05-12, 17:26
Παναγιώτη προκειται για λάστιχο με λάστιχο εκει που ξεκολλά και όχι λάστιχο-μέταλλο.
Επίσης δεν είναι λύση να αφαιρεθεί πλήρως όλο το λαστιχο..........δηλαδή τι να ξεκολλήσω όλο το πάνω με το κάτω λάστιχο............που όλο το μηκος ξηλώματος είναι συνολικα 2,5 μέτρα ενω το ξεκολλημενο(αρα προβληματικο κομματι ) είναι 40cm.........

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Tο λάστιχο με το πανί ξεκολάει...
Κόλα πολυουρεθανικής βάσης, και μην ακούς τίποτε..
Καμία άλλη δεν ποτίζει στο πανί..
Δοκιμασμένη στα βγαλμένα κορδόνια της Ε28...

REDNECK
30-05-12, 17:28
Οχι βρε το πανι , δεν εννοει αυτο. Το λαστιχο αποτελειται απο δυο μερη λαστιχενiα τα οποια εχουν χωρισει μεταξυ τους.
Λαστιχο με λαστιχο :)

ditris
30-05-12, 17:31
1) Προφανως δεν τους ειπες οτι το λαστιχο ειχα ξανακολληθει με βενζινοκολλα για αυτο σου ειπαν οτι δεν χρειαζεται τριψιμο.

2)Ο φιλος θα ξηλωνε εντελως την τσιμουχα , θα την καθαριζε σχολαστικα με ασετον -εφοσον εχει ξεραθει τοσο πολυ, σαφεστατα ηταν κακης ποιοτητας- και θα την κολλαγε υστερα με παρμπριζοκολλα, αλλα δυστυχως ειναι ο κλασσικος αρπακολλατζης φαναρτζης .... η' εσυ τσαμπατζης φιλος :party:

3)Η ειρωνεια λοιπον φιλε πηγαινε στην εμμεση διαφημιση που κανεις αναφερωντας το ονομα του φαναρτζη σου.
1)Το αυτοκινητο το πήγα και στους 3 διαφορετικους παμπριτζαδες να το δουν απο κοντα γ να μου πουν λύση!Δεν επαιρνα τηλ!!!!!!!
2)Το πρωτο bold.....δεν ισχύει (περι ποιοτητας τσιμουχας) μιας κ ολα τα 46ρια εχουν θεμα εκει!!!Οσο για τον φαναρτζη ούτε αρπακολλατζης είναι ούτε εγω τζαμπατζης είμαι.Εξαλλου δεν ανεφερα πουθενα οτι μου εκανε δωρεαν τπτ ή με εξεφτελιστική τιμή!
3)Η διαφημιση(εμμεση) φυσικα κ αξιζει να γινει διοτι τα δειγματα της λαμαρινοδουλειας του κ των βαφων του είναι αψεγαδιαστα!Μιλας χωρις να ξερεις ή εχεις δει πραγματα(δειγματα γραφης του) κ αυτο δεν σε τιμα διοτι εξαγεις ευκολα συμπερασματα.
Ο λαμαρινας γιαυτο παρόλης οικονομικης κρισης αντι να "σκοτωνει μύγες" δεν προλαβαινει με τις δουλειες!!Και ασχολειται επι το πλειστον με καλα αυτοκινητα!Ουτε ποτε ασχοληθηκε με μισοτιμες γ ναχει πελατεια(οπως κανει το 50%) αλλα η μισοτιμή να σημαινει και μετριο αποτελεσμα(γιατι αυτο κανουν αυτο το 50% που προειπα).....

rapid_fast
30-05-12, 17:32
Οχι βρε το πανι , δεν εννοει αυτο. Το λαστιχο αποτελειται απο δυο μερη λαστιχενiα τα οποια εχουν χωρισει μεταξυ τους.
Λαστιχο με λαστιχο :)

Μα τι συμβαίνει τελικά??
είμαι τόσο γκάου???:(

REDNECK
30-05-12, 17:35
Kαπου ειχα διαβασει οτι απαγορευονται οι διαφημισεις εδω μεσα , αλλα δεν ειμαι διαχειριστης και δεν θα το συνεχισω .

Περι ποιοτητας βενζινοκολλας εννοουσα οχι τσιμουχας ...

Το ποστ σου αναφερεται σε συγκολληση τσιμουχας οχι ποσο καλος βαφεας ειναι ο φιλος σου , οποτε δεν μπορω να καταλαβω το στραβωμα σου ολο.
Κανεις ενα ποστ για να δειξεις τι τελικα???

ditris
30-05-12, 17:36
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Tο λάστιχο με το πανί ξεκολάει...

Το πάνω λάστιχο είναι σκετο λάστιχο.Το κάτω λάστιχο(πουχει ξεκολλησει!) είναι πάλι λάστιχο αλλα στην κάτω πλευρα του(όχι η πάνω μερια που κολλάει με το άλλο το σταθερό λάστιχο αλλα αυτή που φαινεται όταν ανοιγεις την πορτα)εχει βελουδο γιαυτό ίσως το νομιζεις "πανί".........

ditris
30-05-12, 17:42
Kαπου ειχα διαβασει οτι απαγορευονται οι διαφημισεις εδω μεσα , αλλα δεν ειμαι διαχειριστης και δεν θα το συνεχισω .

Περι ποιοτητας βενζινοκολλας εννοουσα οχι τσιμουχας ...

Το ποστ σου αναφερεται σε συγκολληση τσιμουχας οχι ποσο καλος βαφεας ειναι ο φιλος σου , οποτε δεν μπορω να καταλαβω το στραβωμα σου ολο.
Κανεις ενα ποστ για να δειξεις τι τελικα???
Το ποστ εγινε για να δειξω πως να κολλησουν ιδιοκτητες ε46 κουπε τα λαστιχα θυρων που ξεκολλανε!!!!!!Ο φιλος κ βαφεας εχει βαψει προφυλακτηρες,μασπιεδες,καθρεπτες κτλ εδω κ χρονια κ δεν αναφερθηκε ποτε ονομα αν διαβασες το ιστορικό μου.Αλλα θεωρησα(μπορει κ μικρο λαθος) σωστο να πω 5 καλα λογια γιαυτον μιας κ επετρεπε σε καθε προτζεκτ(μεσω diy) που εκανα..να φωτογραφιζω....κ να "αποκαλυπτω" εστω κ μικρα μυστικα που συνηθως οι επαγγελματιες του χωρου δεν τα"αποκαλυπτουν"..........γιαυτο κ η "διαφημιση" που λες

Οσο για την βενζινοκολλα που λες, δεν ειναι απλή βενζινοκολλα αλλα επαγγελματικη(για υψηλες θερμοκρασιες) για κολληση ουρανων,ταπετσαριων,κολωνακια.......

Dim77
30-05-12, 17:57
Δείτε και εδώ (δε βρίσκω το πιο παλιό θρεντ που είχα βρεί και εγώ τη λύση)
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10927
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10900

GiannisK
12-11-12, 18:41
Καλησπερα σας!
Επειδη θελω να ρωτησω κατι σχετικο αλλα για 36αρι, για να μην ανοιξω αλλο θρεντ, το ριχνω εδω και λειτουργειστε αναλογως οι mods αν χρειαστει... ;)

Χρειαζομαι λαστιχα θυρων σε Ε36 κουπε, γιατι εχουν ψιλοσκιστει σε πολλα σημεια.. κ απ'τις δυο πορτες..
Ξερουμε καθολου τι τιμη να υπολογιζω? Ας μην ειναι απαραιτητα γνησια, εκτος και αν μονο αυτα καθονται σωστα, κλπ.
Επισης μου ειπαν και για λαστιχο που το παιρνεις με το μετρο και το κοβεις/τοποθετεις εσυ. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστη δουλεια αυτο, θα ηθελα και εδω καποια γνωμη απο τους πιο εμπειρους στο θεμα, γιατι θα ειναι σιγουρα η πιο οικονομικη λυση...!

sakis4paok
12-11-12, 18:49
Καλησπερα σας!
Επειδη θελω να ρωτησω κατι σχετικο αλλα για 36αρι, για να μην ανοιξω αλλο θρεντ, το ριχνω εδω και λειτουργειστε αναλογως οι mods αν χρειαστει... ;)

Χρειαζομαι λαστιχα θυρων σε Ε36 κουπε, γιατι εχουν ψιλοσκιστει σε πολλα σημεια.. κ απ'τις δυο πορτες..
Ξερουμε καθολου τι τιμη να υπολογιζω? Ας μην ειναι απαραιτητα γνησια, εκτος και αν μονο αυτα καθονται σωστα, κλπ.
Επισης μου ειπαν και για λαστιχο που το παιρνεις με το μετρο και το κοβεις/τοποθετεις εσυ. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστη δουλεια αυτο, θα ηθελα και εδω καποια γνωμη απο τους πιο εμπειρους στο θεμα, γιατι θα ειναι σιγουρα η πιο οικονομικη λυση...!Σιγουρα το λαστιχο με το μετρο ειναι η πιο οικονομικη λυση,απο θεμα εφαρμογης το γνησιο θα κατσει καλυτερα να υπολογιζεις γυρω στο 60αρι το καθενα απο οτι θυμαμαι.

κυριακος
12-11-12, 22:22
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙς ΚΟΛΕς........ΘΑ ΣΑς ΠΩ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗς ΧΗΜΙΚΗς ΕΝΩΣΗς ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΑΙ....................................... .................................................. ...............

GiannisK
13-11-12, 00:29
Σιγουρα το λαστιχο με το μετρο ειναι η πιο οικονομικη λυση,απο θεμα εφαρμογης το γνησιο θα κατσει καλυτερα να υπολογιζεις γυρω στο 60αρι το καθενα απο οτι θυμαμαι.

Χχμμμμ... thanx sakis4paok!
Υπαρχει μηπως και καμια προταση για το που να ρωτησω, για τυχον καλυτερες τιμες?