PDA

Επιστροφή στο Forum : Angel Eyes Z3


zografias
01-06-12, 16:25
Εδώ είμαι πάλι με τις απορίες μου, θα σας πρήξω! :D
Λοιπόν, μου αρέσουν τα angel eyes μιας και ζήλευα τον πατέρα μου (520 Ε39 είχε)!
Επειδή τα aftermarket είναι ακριβούτσικα (350€+), και δεν μου αρέσουν κιόλας είτε αυτά που είναι χρώμιο είτε τ' άλλα με το μαύρο φόντο βρήκα κάτι που είναι στα μέτρα μου!
Μιλάω για angel eyes που τα βάζεις στα εργοστασιακά φανάρια!!! Κόστος? 35-60€... :ylsuper:
Και σας ρωτάω τώρα...!
Τα φανάρια του Ζ3 είναι σαν την Ε36 που βγαίνει το "γυαλί" με κλιψάκια ή είναι με κόλλες κτλ που έχουν άλλα και θέλουν φούρνο και τέτοιες ιστορίες???
Αν κάποιος έχει επιχειρήσει να τ' ανοίξει ας μου δώσει τα φώτα του...

Επίσης αν ανοίξω το φανάρι, πώς μπορώ να κάνω λευκό το φλας????

Ευχαριστώ παιδιά και ελπίζω να μην σας κουράζω....ΠΟΛΥ!!! :pimp:

giorgosz3
01-06-12, 16:37
τα φανάρια έχουν και κλιπσάκια και το γυαλί είναι κολλημένο με μπαρμπριζόκολλα...πρίν βάλω τα aftermarket δοκίμασα αυτά, μετα απο σκληρή προσπάθεια άνοιξα τα εργοστασιακά, τα έβαλα κανονικά, και όταν τα δοκίμασα δεν άναβαν τα 2! αυτό έγινε 2 φορές κ λεω δε μαμιέται, κ πήρα τα φανάρια..

giorgosz3
01-06-12, 16:38
το φλας εγω απλα έβγαλα το πορτοκαλί...ήταν πολύ πιο ωραίο

paganis
01-06-12, 19:40
εχω ανοιξει τα δικα μου φαναρια..ωστε να αντικαταστησω τα πορτοκαλι φλας με λευκα που βρηκα απο ενα σπασμενο σετ φαναριων! η διαδικασια ειναι πολυ απλη...θεμα 10λεπτου(αν κανεις παραπανω ...κατι δεν εχεις κανει σωστα) . 7 λεπτα για ζεσταμα σε φουρνο και 3 λεπτα για το βγαλε,,,αντιστοιχοι χρονοι για τη αντιστροφη διαδικασια! αυτο που πρεπει να προσεξεις ...ειναι , να μην χρησιμοποιησεις τον φουρνο που μαγειρευεις...αλλα καποιον αλλον που δεν θα χρησιμοποιησεις στο αμμεσο μελλον! το υλικο απο τα φαναρια στο ζεσταμα...αποβαλει επικυνδινα αερια που προσκολλουνται στα τοιχωματα του φουρνου!

zografias
01-06-12, 20:09
Ωχχχ... Θέλει φούρνο ε?
1. Πρέπει να βάλω ξανα κόλλα μετά ή με την υπάρχουσα ξανακολλάει?
2. Θέλει προθέρμανση ο φούρνος? Πόση ώρα, σε πόσους βαθμούς και πόση ώρα ψήσιμο θέλει για να κολλήσει?
3. Θα έχω πρόβλημα στεγανότητας μετά απ' όλα αυτά?
4. Γιατί δεν άναβαν τα 2????
5. Συνδέονται με το φις για τα μικρά φώτα απευθείας?
6. Πως καθαρίζει μετά ο φούρνος και πόσο καιρό μετά μπορώ να τον ξαναχρησιμοποιήσω?

Ευχαριστώ για τη σύντομη απάντηση σας παιδιά!!!

leonidaskal
01-06-12, 21:01
να σου στειλω τα δικα μου τα παλια να; κανεισ το πειραμα σου
δε θελω φραγκο χωρο στην αποθηκη μου πιανουν
στειλε p.m αν τα θες
παντως για μενα μην το κανεις προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου

zografias
01-06-12, 21:25
να σου στειλω τα δικα μου τα παλια να; κανεισ το πειραμα σου
δε θελω φραγκο χωρο στην αποθηκη μου πιανουν
στειλε p.m αν τα θες
παντως για μενα μην το κανεις προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου

Λογικά τα ίδια μ' αυτά θα είναι!
http://www.ebay.com/itm/FOR-BMW-CCFL-E32E34E30E36E38E46non-projector-compact-2D-E87-Z3-Angel-Eye-X5-X3-/251071234235?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a750300bb&vxp=mtr#ht_4490wt_1270
Αν δεν τα θες και δουλεύουν, θέλω να το δοκιμάσω!!! Και τα βρίσκουμε τα χρηματικά...

gupakos
01-06-12, 22:15
να σου στειλω τα δικα μου τα παλια να; κανεισ το πειραμα σου
δε θελω φραγκο χωρο στην αποθηκη μου πιανουν
στειλε p.m αν τα θες
παντως για μενα μην το κανεις προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου

Και εγώ ήθελα να τα βάλω στην αρχή Angel...τα παιδιά όμως εδώ ήταν 'κάθετα'...και είχαν τελικά δίκιο...γυαλισμένα τα 'μαμά' απλά δεν 'πιάνονται' :)

zografias
01-06-12, 22:55
Μααα... Δεν θα αλλάξω φανάρια!!! Τα μαμα θα είναι, απλά θα μπουν επιπρόσθετα... Δεν μου φαίνεται άσχημο!

kplc16
02-06-12, 00:22
να γυαλισεις τα δικα σου και να μη τα ξεκοιλιασεις. Z3 + angel eyes= καγκουρια.

zografias
02-06-12, 01:30
:calm: Τι εννοείται ρε παιδιά να γυαλίσω?

gupakos
02-06-12, 02:16
:calm: Τι εννοείται ρε παιδιά να γυαλίσω?

Κάτι τέτοιο...
http://www.couponi.gr/deals.php?id=543

Να τα κάνεις, καθαρά, σαν καινούρια...τεράστια διαφορά... :)

zografias
02-06-12, 02:57
Αααα... Όχι ρε σεις! Σαν καινούρια είναι τα δικά μου! Τσέκαρε το... ;)

gupakos
02-06-12, 08:09
Αααα... Όχι ρε σεις! Σαν καινούρια είναι τα δικά μου! Τσέκαρε το... ;)

Ε τότε τι το ψάχνεις...απόλαυσέ το...:cool:

giorgosz3
02-06-12, 09:59
angel eyes είναι το απόλυτο must κατ'εμέ σε bmw (οχι σε όλες, αλλα στη Ζ3 ναι) η αλήθεια είναι οτι προτιμώ τα δαχτυλίδια που βάζεις στο φανάρι που δεν είναι ολοκληρωμένοι κύκλοι, γιατί το δείχνουν πιο άγριο

leonidaskal
03-06-12, 09:30
τα μαμα φαναρια του z3 98 εχω να δωσω γυαλισμενα απο την παλια θολουρα τους θελουν μερικη δπουκεια αλλα δε βαριεσαι αξιζει τον κοπο

zografias
04-06-12, 20:28
Τα έχεις έτοιμα με τα angel eyes πάνω δηλ?

zografias
11-06-12, 15:04
Λοιπόν... Εγώ τα έχω παραγγείλει και τα περιμένω! Θα σας πω εντυπώσεις αν έρθουν και καταφέρω να τα βάλω!
Ωστόσο, ψάχνω λύση για να κάνω άσπρα τα φλας μιας και θ' ανοίξω το φανάρι... Όποιος μπορεί να βοηθήσει σ' αυτό το κομμάτι, ας το κάνει! Ας ρίξει καμιά ιδέα... :yippee:

zografias
19-06-12, 13:40
Κανείς καμια ιδέα για λευκά φλας...???

Nickolas_s2k
19-06-12, 14:22
τι εννοεις ιδεα? δεν χρειαζεται ιδεα,,χαχαχαχ απλα παιρνεις τα φαναρια σου, τα ανοιγεις και αντικαθιστας τα πορτοκαλι φλας με λευκα (τα οποια πρεπει να εχεις βρει απο αλλα φαναρια φεισλιφτ δλδ να αγορασεις μτχ φαναρια με λευκα φλας!) μια αλλη λυση ειναι να βγαλεις τελειως το συγκεκριμενο πορτοκαλι πλαστικο αλλα θα ναι ασχημο...δοκιμασε το παντως δε χανεις τπτ να δεις πως φαινεται

zografias
19-06-12, 17:08
Χμ... Τα είχα σκεφτεί αυτά, όπως και να τα κάνω φιμέ με μεμβράνες σαν τα πίσω φλας μου...
Ευχαριστώ πάντως!
Καμία πιθανότητα για να βρω σκέτα τα λευκά πλαστικά από κάπου δεν παίζει ε?

zografias
23-07-12, 00:33
Έτσι έγινε η δουλειά τελικά..
Έβαλα τα angel eyes και αφαίρεσα το πλαστικό στα φλας!

leonidaskal
23-07-12, 14:01
και ποσο πηγε το μαλι ετσι για το αρχειο που λενε

zografias
23-07-12, 16:13
και ποσο πηγε το μαλι ετσι για το αρχειο που λενε

Αγορά από ebay 40€ τα 4 CCFL και όλα τα υπόλοιπα μόνος μου...

leonidaskal
23-07-12, 21:43
η τιμη και το αποτελεσμα σε δικαιωνουν
λες να κανω και τα δικα μου που τα εχω και καθονται στην αποθηκη?
το τζαμι πως το εβγαλες?

Lambros
23-07-12, 21:47
Έτσι έγινε η δουλειά τελικά..
Έβαλα τα angel eyes και αφαίρεσα το πλαστικό στα φλας!

Δοκίμασες να του ρίξεις καθόλου νερό για να δείς μήπως και "μπάζουν" από πουθενά??

zografias
24-07-12, 00:30
Κοίτα να δεις.. Έτσι κι αλλιώς πολύ νερό ακόμα και όταν βρέχει, εκεί πάνω δεν φτάνει!
Έπλυνα τη μηχανή λίγο με το πιεστικό! Πρόβλημα δεν αντιμετώπισα... Απέφυγα να το ζορίσω και πολύ το θέμα γιατί έχω τους μετασχηματιστές των ΧΕΝΟΝ και των CCFL και δεν θέλω να γίνει καμιά στραβή κι ας δίνουν εγγυήσεις αυτοί! Δεν θέλω να δοκιμάσω τις αντοχές τους...

Βγάζεις 7-8 μεταλλικά κλιψάκια αρχικά!
Το τζάμι το ζέστανα με πιστολάκι σε μια γωνία και έκανα μια αρχή με το ίσιο κατσαβίδι
Μετά το έβαλα στο φούρνο της μάνας μου για λίγο, ίσα να ζεσταθεί, μαλάκωσε η παρμπριζόκολλα που είχε και με το κατσαβίδι άνοιξε!
Για να κλείσει μετά, το ξαναζεσταίνεις με το πιστολάκι μέχρι να κλείσει όπως πριν (η κόλλα έχει παραμείνει στο φανάρι). Για extra μόνωση, έβαλα και μαύρη σιλικόνη όταν το έκλεισα... Για παν ενδεχόμενο!!

Τα CCFL ήταν λάθος που μου έστειλαν, γιατί το είχαν υπολογίσει με βάση τα στρογγυλά τζαμάκια του φαναριού! Όταν πας να κλείσεις το φανάρι ο πάτος του καλύπτει λίγο αυτά τα τζαμάκια!
Αποτέλεσμα??? Πήγα να κάνω πατέντα για να μου μπουν (τα 2 από τα 4 έχουν περισσότερο θέμα, τα εξωτερικά) κι ενώ είχα φτιάξει το ένα, το άλλο μου έσπασε (είναι και λίγο ευαίσθητα αυτά..)

Συμπέρασμα: Όποιος θέλει να τα φτιάξει, να οπλιστεί με υπομονή κι αν παραγγείλει τα ίδια με τα δικά μου, να προσέξει πάρα πολύ πως θα τα βολέψει για να μην έχει τα ίδια ατυχήματα!

Προσωπικά, μου αρέσει πάρα πολύ και πιστεύω πως αξίζει τον κόπο! Σε συνδυασμό με τα ΧΕΝΟΝ που έβαλα, άλλαξε η όψη του...

zografias
24-07-12, 00:33
Κάπως έτσι φαίνεται.. Θα ανεβάσω και με τα φώτα ανοιχτά, για να δείτε πόσο διαφορετικό φαίνεται...

zografias
24-07-12, 00:35
Και το κανονικό αποτέλεσμα, χωρίς στραβές, είναι σαν τη φωτο...
Μετράει...

leonidaskal
24-07-12, 21:48
sorry φιλε zografia αλλα το βραδυ προτιμω τα δικα μου
πολυ πιο ομορφα αποψη μου
και το αποτελεσμα το δικο σου πολυ καλο παντως

zografias
25-07-12, 11:32
sorry φιλε zografia αλλα το βραδυ προτιμω τα δικα μου
πολυ πιο ομορφα αποψη μου
και το αποτελεσμα το δικο σου πολυ καλο παντως

Να σαι καλά Λεωνίδα, γούστα είναι αυτά!:friday:

leonidaskal
25-07-12, 13:16
ενα ειναι σιγουρο αν τα εβλεπα πριν παρω τα δικα μου θα το σκεφτομουν πολυ να μπω στα εξοδα και μαλλον θα κατεληγα στην δικη σου λυση
μπραβο φιλε ωραιος και παλι

zografias
25-07-12, 16:24
ενα ειναι σιγουρο αν τα εβλεπα πριν παρω τα δικα μου θα το σκεφτομουν πολυ να μπω στα εξοδα και μαλλον θα κατεληγα στην δικη σου λυση
μπραβο φιλε ωραιος και παλι

:cheers: Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
Κοίτα να δεις, δεν πήρα έτοιμα για 3 λόγους!
1. Όπως είπες κι εσύ, μιλάμε για 350€ με το μαύρο φόντο (ποτέ μου να μην σώσω να δω δακτυλίδι στη Ζ3 μου δηλ... )
2. Τη μέρα, μου αρέσουν πιο πολύ τα μαμα φώτα, τη νύχτα είναι εξίσου όμορφα και τα έτοιμα κ τα δικά μου...
3. Τα έφτιαξα μόνος μου, και χαίρομαι (μόνος μου :D)!
:drive2:

Peter323ci
28-04-13, 17:25
εχω ανοιξει τα δικα μου φαναρια..ωστε να αντικαταστησω τα πορτοκαλι φλας με λευκα που βρηκα απο ενα σπασμενο σετ φαναριων! η διαδικασια ειναι πολυ απλη...θεμα 10λεπτου(αν κανεις παραπανω ...κατι δεν εχεις κανει σωστα) . 7 λεπτα για ζεσταμα σε φουρνο και 3 λεπτα για το βγαλε,,,αντιστοιχοι χρονοι για τη αντιστροφη διαδικασια! αυτο που πρεπει να προσεξεις ...ειναι , να μην χρησιμοποιησεις τον φουρνο που μαγειρευεις...αλλα καποιον αλλον που δεν θα χρησιμοποιησεις στο αμμεσο μελλον! το υλικο απο τα φαναρια στο ζεσταμα...αποβαλει επικυνδινα αερια που προσκολλουνται στα τοιχωματα του φουρνου!

και πού βρίσκεις σπασμένα φανάρια ;

paganis
28-04-13, 20:13
και πού βρίσκεις σπασμένα φανάρια ;

εγω ημουν τυχερος...και τα βρηκα απο καποιον γνωστο , που ειχε μια ατυχη στιγμη..
αν θες ομως παρακολουθα αγγελιες με τρακαρισμενα ζ3...