PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα BMW


IKTPQ
06-06-12, 18:51
Σκευτομαι να ανταλαξω το αμαξι μου με ενα 318ci.
Στην αρχη κοιταζα το 318is αλλα οπως καταλαβα δεν αγοραζει κανεις αμαξι τετοια εποχη οποτε
μονο η ανταλαγη μενει...
Θελω να μου πει καποιος τι παιζει με την εκτακτη εισφορα, φορους πολυτελειας κλπ.
Εχω ενα ibiza 1.4 του 2010
Τι διαφορα περιπου θα εχει στα τελη ασφαλειες?
και αν πρπ να δινω παραπανω λεφτα για πολυτελειας,εισφορες κλπ...
Το bmw ειναι του 2006 1995cc.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Dim77
06-06-12, 18:54
8800 τεκμήριο μείον 30% λόγω 5ετίας (6000 περίπου βγαίνει).
660 ευρώ τέλη κυκλοφορίας
Εισφορά λόγω κυβισμού 5% επί του τεκμηρίου (6000) = περίπου 300 ευρώ.

Ασφάλεια δεν ξέρω πόσο θα σου βγεί, όχι πολύ μεγάλη διαφορά από το Ibiza του 2010.

kplc16
06-06-12, 18:56
660 ευρω τελη κυκλοφοριας +270 ειδικος φορος επειδη θα εισαι διλιτρος.
Ασφαλεια στη ξευτιλα 450ε το χρονο για το ποιο φτωχο συμβολαιο που μπορεις να φανταστεις.

IKTPQ
06-06-12, 19:05
ο ειδικος φορος ειναι οσο τα τελη μου τωρα δηλαδη:mad:
Απο οσο εχω βρει λενε οτι η καταναλωση του ειναι 8-10 μεσα στην πολη και 6-7 εκτος μεχρι 130 max με cruise...
Και στο 318ις 12-14 μεσα στην πολη και 8-9 εξω
Ισχυουν αυτα τα νουμερα?
Η διαφορα του με το 318(ε46 το απλο ειναι τεραστια στο γκαζι?
Η καταναλωση κυμενετε στα ιδια πλαισια λογω βαρους?

rapid_fast
06-06-12, 20:46
ο ειδικος φορος ειναι οσο τα τελη μου τωρα δηλαδη:mad:
Απο οσο εχω βρει λενε οτι η καταναλωση του ειναι 8-10 μεσα στην πολη και 6-7 εκτος μεχρι 130 max με cruise...
Και στο 318ις 12-14 μεσα στην πολη και 8-9 εξω
Ισχυουν αυτα τα νουμερα?
Η διαφορα του με το 318(ε46 το απλο ειναι τεραστια στο γκαζι?
Η καταναλωση κυμενετε στα ιδια πλαισια λογω βαρους?

Φίλε,
αν τα βάζεις απο τώρα με χαρτί και με μολύβι, απλά μην το πάρεις το BMW...
Σοβαρα στο λέω, θα χασεις τον ύπνο σου..

IKTPQ
06-06-12, 21:11
Δυστυχως οι καιροι που ζουμε ειναι δυσκολοι και μια τετοια αγορα απαιτει πολυ σκεψη..
Ελπιζω να ηταν καλοπροαιρετη η απαντηση σου αλλα θελω πολυ μια Bmw και προσπαθω να βρω καποια που να την αντεχουν τα οικονομικα μου και θα προτιμουσα οχι 316,318

BmwΕ36Ε46
06-06-12, 21:19
Δυστυχως οι καιροι που ζουμε ειναι δυσκολοι και μια τετοια αγορα απαιτει πολυ σκεψη..
Ελπιζω να ηταν καλοπροαιρετη η απαντηση σου αλλα θελω πολυ μια Bmw και προσπαθω να βρω καποια που να την αντεχουν τα οικονομικα μου και θα προτιμουσα οχι 316,318

ε τότε 316.Μία ενναλακτική είναι να πας σε 318i Ε36.Κοίτα παίρνεις μια 316 46αρα και αργότερα της πετάς ενα 320 πάνω ή 318 στα 1900 και είσαι άρχοντας

IKTPQ
06-06-12, 21:24
Το μεγαλο μου προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να πουλησω το δικο μου αλλιως θα επερνα 318is και θα ταν ολα ωρεα.Αλλα δεν πουλιεται τιποτα πια..
Οποτε μονο με ανταλαγη ισης αξιας μπορω να το αλλαξω

kplc16
06-06-12, 21:31
κοιτα για καμια ανταλλαγη με 116 5πορτο.
Τα 6 και 7 λιτρα ξεχνα τα.Τετοια καταναλωση μονο σε hyundai i10 τη βρισκει κανεις.

IKTPQ
06-06-12, 21:54
Δεν θελω 5θυρο...
Ολα τα αυτοκινητα μεχρι 1600cc με σταθερα 110 καινε 6-7
Μαλλον θα περιμενω να πουληθει το δικο μου λοιπον...
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

kplc16
06-06-12, 22:30
Δεν θελω 5θυρο...
Ολα τα αυτοκινητα μεχρι 1600cc με σταθερα 110 καινε 6-7
Μαλλον θα περιμενω να πουληθει το δικο μου λοιπον...
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Nομιζεις!Σταθερα με 110 που θα πας; Μονο αν οδηγας με 800 κ.εκ και εχεις κολησει πισω απο νταλικα.Αν το seat σου ειναι τοσο οικονομικο μη το πουλας.
Χωρις καμια δοση ειρωνιας, ξεχνα το bmw.
Οι καιροι ειναι δυσκολοι κρατα το seat. Για να πας σε 1600 bmw me καταναλωση κατω απο 10lt κοιτα για Ε9χ. Δε θα βρεις ομως με 10000 γιουρια.

stelmaniac
06-06-12, 23:11
To αυτοκινητο που παντα ηθελες ειναι Ε46 318 Μ43 κουπε. 1900κε 118 ιπποι. Ικανοποιητικο στις επιδοσεις, ομορφο μεχρι αθανασιας, βελτιωσιμο μεχρι κανιβαλισμου και οικονομικοτατο για τα κυβικα του. Με 110 δεν ξεπερναει τα 9λ/100 εκτος κι αν ειναι χαλασμενο. Το σημαντικοτερο: Σε σχεση με το ιμπιζα θα σου φανει οτι μπαινεις σε maybach...Kαληνυχτα.

IKTPQ
06-06-12, 23:49
kplc16 κανεις λαθος...
Το seat που εχω με 110 εχει καταναλωση 6,3-6,7(εχει και προγραμμα)
Το μιτο turbo 135hp ειχε 5,6
Bmw e30 316 κατω απο 9 (Απο γεμισμα σε γεμισμα σε τελεια κατασταση το αμαξι ομως)
Διαδρομη αθηνα-λαμια

kplc16
07-06-12, 06:32
Στελιο με 110 δε ταξιδευει ουτε η γυναικα μου.

@προς ολους και οχι ειδικα για καποιον:Πρεπει να ειναι πολυ ματαιοδοξος καποιος για να παει να αγορασει bmw για να σκεφτεται αν καιει 8 η 10lt. Επισης το ταξιδι δεν εχει μονο κατηφορα εχεικαι ανηφορα εχει και στροφες.
Το bmw δε πρεπει να το αγορασεις με γνωμωνα την οικονομια, το αγοραζεις με γνωμωνα τα γουστα.
Ουτε πρεπει να κοιτα καποιος τι κανει ενα αμαξι με 100χλμ ανα ωρα. Υπαρχει και η πολη.....
Οταν αγοραζουμε ενα αμαξι πρεπει να βλεπουμε τα πραγματα συνολικα. Αν ο φιλος πιστευει οτι το αμαξι του κενταει και ειναι οικονομικο οφειλουμε να τον προστατευσουμε απο μια κακη αγορα. Οι καιροι ειναι δυσκολοι και δε πρεπει να σπρωχνουμε το συνανθρωπο μας σε εξοδα που δε πρεπει να κανει.

Dim77
07-06-12, 07:59
Στελιο με 110 δε ταξιδευει ουτε η γυναικα μου.

@προς ολους και οχι ειδικα για καποιον:Πρεπει να ειναι πολυ ματαιοδοξος καποιος για να παει να αγορασει bmw για να σκεφτεται αν καιει 8 η 10lt. Επισης το ταξιδι δεν εχει μονο κατηφορα εχεικαι ανηφορα εχει και στροφες.
Το bmw δε πρεπει να το αγορασεις με γνωμωνα την οικονομια, το αγοραζεις με γνωμωνα τα γουστα.
Ουτε πρεπει να κοιτα καποιος τι κανει ενα αμαξι με 100χλμ ανα ωρα. Υπαρχει και η πολη.....
Οταν αγοραζουμε ενα αμαξι πρεπει να βλεπουμε τα πραγματα συνολικα. Αν ο φιλος πιστευει οτι το αμαξι του κενταει και ειναι οικονομικο οφειλουμε να τον προστατευσουμε απο μια κακη αγορα. Οι καιροι ειναι δυσκολοι και δε πρεπει να σπρωχνουμε το συνανθρωπο μας σε εξοδα που δε πρεπει να κανει.

Προσυπογράφω σε όλα.

Με τις συνθήκες αυτές είναι 1000 φορές καλύτερο το ibiza που ήδη έχει και είναι ολοκαίνουριο, ένα Clio, ένα Yaris :king: κλπ...

stelmaniac
07-06-12, 11:17
εμενα μη μου λετε για καιρους,κρισεις και δυσκολιες γιατι οι περισσοτεροι γνωριζετε τις θεσεις μου οσον αφορα στην κατασταση του μπορδελου που γεννηθηκαμε. Απο την αλλη, η ζωη μεχρι να τελειωσει συνεχιζεται. Αν ειναι ετσι, οχι μονο να παγωσουμε τα παντα που δε μας εξυπηρετουν αλλα να αγκαλιαστουμε κσι να αυτοκτονησουμε παρεα. Οποτε μπαινω σε μπεμβε ξαναγινομαι παιδι κι ας παει στο διαολο το χιουνται με την αξιοπιστια και την οικονομια του...

Dim77
07-06-12, 12:29
το χιουνται με την αξιοπιστια και την οικονομια του...

Που να είχες και Toyota :king: :thefinger :owned: :smokin:

IKTPQ
07-06-12, 13:05
Επειδη σπουδαζω στην λαμια μες την πολη η καταναλωση δεν με νοιαζει πολυ γιατι ειναι μικρη σαν πολη οποτε τα χιλιομετρα που κανω ειναι πολυ λιγα..
Εκτος απο μενα πανε παρα πολλοι με 110 και αρκετοι με bmw...
Κανω πανω κατω αθηνα καθε σαββατοκυριακο οποτε πρπ να ταξιδευω αρκετα οικονομικα..
Δεν ξερω τι ταχυτητα πρεπει να κοιτας για την καταναλωση ξερω οτι εγω κοιταω με την ταχυτητα που ταξιδευω εγω...
Δεν ειπα ποτε οτι θα παρω Bmw για οικονομια...Δεν νομιζω να ναι κακο να γνωριζω ποσο καει ομως.
To σεατ ειναι καλο και οικονομικο αμαξι αλλα δεν προσφερει ενθουσιασμο...
Δεν ειπα ποτε οτι κενταει, αν μαρεσε θα το κραταγα...
Καθε φορα που περνω το Ε30 που εχουμε στην οικογενεια σκευτομαι οτι εκανα λαθος επιλογη που δεν πηρα εξαρχης bmw.Απλα και μονο η αισθηση της πισωκινησης το πως το νοιωθεις σε μια στροφη κλπ ειναι πολυ ανωτερη απο τα υπολοιπα...
Μπορει να κανω πολυ λαθος επιλογη οπως λετε αλλα αν μου δωθει η ευκαιρια να παρω ενα 318ις θα το παρω χωρις δευτερη σκεψη...

BMW Power
07-06-12, 14:45
Καθε φορα που περνω το Ε30 που εχουμε στην οικογενεια σκευτομαι οτι εκανα λαθος επιλογη που δεν πηρα εξαρχης bmw.Απλα και μονο η αισθηση της πισωκινησης το πως το νοιωθεις σε μια στροφη κλπ ειναι πολυ ανωτερη απο τα υπολοιπα...
Μπορει να κανω πολυ λαθος επιλογη οπως λετε αλλα αν μου δωθει η ευκαιρια να παρω ενα 318ις θα το παρω χωρις δευτερη σκεψη...

Αυτό ακριβώς είναι το "πρόβλημα" με τα BMW :dblthumb2

Όλα τα άλλα αυτοκίνητα είναι απλά λάθος επιλογή.

paganis
07-06-12, 14:51
To αυτοκινητο που παντα ηθελες ειναι Ε46 318 Μ43 κουπε. 1900κε 118 ιπποι. Ικανοποιητικο στις επιδοσεις, ομορφο μεχρι αθανασιας, βελτιωσιμο μεχρι κανιβαλισμου και οικονομικοτατο για τα κυβικα του. Με 110 δεν ξεπερναει τα 9λ/100 εκτος κι αν ειναι χαλασμενο. Το σημαντικοτερο: Σε σχεση με το ιμπιζα θα σου φανει οτι μπαινεις σε maybach...Kαληνυχτα.

η σωστοτερη επιλογη ..για ενα ταξιδιαρικο, ησυχο, ασφαλες αμαξι! στιβαρη καροτσα, μοτερ διαμαντι...με πολλες επιλογης βελτιωσης...!

stelmaniac
07-06-12, 15:14
Που να είχες και Toyota :king: :thefinger :owned: :smokin:

ειχα 2 απ'αυτους τους παλιοκουβαδες.....τα χιουνται ειναι ανωτερα σε αξιοπιστια απ'όλα τα ιαπωνικα εξαιρουμενης της μαζντα κατα τη γνωμη μου

IKTPQ
10-06-12, 04:22
Το 318ις βγαζει προβληματα γενικα?

OASIS
10-06-12, 12:24
Παίδες το bmw είναι θάνατος!!!Ποτέ δεν είχα στο μυαλό μου για μπέμπα και ούτε έμπαζα πράγματα σε όχημα τα θεωρούσα πεταμένα χρήματα.όταν όμως πήρα το μωρό (πολλά περισσότερα έξοδα απο το opel vectra c που είχα. Δε τοσυζητώ) καθε τόσο και τσέπης δυαντότητας μπάζω.Αυτή τη στιγμή είναι στο συνεργείο για ολικό βάψιμο(είχε σημαδιά απο κουτσουλιές κλειδιά πετραδάκια) φιμέ τζάμια και μετατροπή σε look m pack.

old m42
10-06-12, 12:40
Το 318ις βγαζει προβληματα γενικα?

χαιρετω ολη την παρεα.φιλε η απαντηση στο αν το 318ις βγαζει προβληματα ειναι κατηγορηματικα οχι.στο λεω εκ πειρας οντας κατοχος ε30 ις που πλησιαζει τις 400000 χλμ χωρις να εχει ανοιχτει ποτε το μοτερ του!μονο ενα δυναμο και ενα δισκο πλατω.οποτε συνισταται ανεπιφυλακτα ειδικα αν το αμαξι που θα αντικαταστησει ειναι σεατ...

DiMiTrIs_
10-06-12, 18:24
με το bmw πιστεψε με θα καις λιγοτερο εκτος πολης και τα ιδια εντος...
το μονο θεμα ειναι οτι τα διλιτρα εχουν πολλα τελη

trifonas
10-06-12, 20:34
Φιλε συμφωνωμε τους προλαλησαντες!!!
Αν ειχες μια φορα bmw και παρεις αλλο αμαξι βλαστημας την ωρα και τη στιγμη που δεν πηρες bmw.Ετσι αισθανομαι εγω τουλαχιστον.
Αφου σου αρεσει η οδικη συμπεριφορα bmw περιμενεις μεχρι να σου δωθει η ευκαιρια η να πουλησεις το δικο σου η πιθανον να το ανταλαξεις.
Αλλα πανω απ ολα υπομονη.ολο και κατι θα βρεθει.
Εγω εκανα 2 χρονια.
Προταση μου να πας σε 318ci 1900cm ανταλλαγη με το δικο σου.
Απο θεμα οικονομιας διαφορα κοστους στα δεν υπαρχει διαφορα.απο καταναλωση λιγο πιο τσιμπιμενη εντος και ισως πιο οικονομικο εκτος.
Απο θεμα αισθησης η μερα με τη νυχτα.
Nothing compares to BMW.

teo21
10-06-12, 23:29
Το 318ις βγαζει προβληματα γενικα?

To 318is είναι και λίγα χρονάκια πιο παλιό από το e46 m43 με τα 1900 κυβικά που, πολύ σωστά, σου πρότειναν προηγουμένως... Αν βρεις καλοδιατηρημένο και σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις επιλέγεις is... Αξιοπιστία κινητήρα απαράμιλλη έτσι κι αλλιώς, απλά το is θα κάνει καμιά φορά και τα γούστα σου... Αν θες πιο νέα καρότσα και λίγο καλύτερη ποιότητα κύλισης e46 m43.

ziaba
11-06-12, 08:54
Το 318ις βγαζει προβληματα γενικα?

αμάξι 20 κ βάλε χρονων με 1.000.000 χλμ που έχει αλλάξει πάνω από 3 ιδιοκτήτες κ χωρίς προβλήματα υπάρχει? Κρατά το ιμπιζα σου που ειναι ακόμα αδουλευτο κ μην μπλέξεις με τόσο παλια αμάξια. Τωρα εάν είσαι τόσο πολύ κ@βλ)-@νος με πεμβε πάρε ένα low butget 30άρι-36άρι πίσταδικο να ξεκ@?-νεις μια φορά στ τόσο.

IKTPQ
15-06-12, 11:41
αμάξι 20 κ βάλε χρονων με 1.000.000 χλμ που έχει αλλάξει πάνω από 3 ιδιοκτήτες κ χωρίς προβλήματα υπάρχει? Κρατά το ιμπιζα σου που ειναι ακόμα αδουλευτο κ μην μπλέξεις με τόσο παλια αμάξια. Τωρα εάν είσαι τόσο πολύ κ@βλ)-@νος με πεμβε πάρε ένα low butget 30άρι-36άρι πίσταδικο να ξεκ@?-νεις μια φορά στ τόσο.
Γιατι να μην υπαρχει?Το δικο μας ε30 21 χρονων δεν εχει βγαλει τιποτα ποτε..
Οσο περναει ο καιρος βεβαια καταλαβαινω οτι δεν προκειτε να το δωσω...:thumbsdow
4μηνες αγγελια τηλεφωνο μονο η σεατ με εχει παρει

trifonas
15-06-12, 17:19
Μπες στο car και ψαξε BMW που θες πατα ανταλλαγη δεκτη και το αυτοκινητο που ζητας και αρχισε τα τηλεφωνα.Αλλιως μαντρα. Υπαρχουν πολλοι υποψηφιοι για ανταλλαγη που ζητανε κατι πιο οικονομικο.

ziaba
15-06-12, 18:03
Μπες στο car και ψαξε BMW που θες πατα ανταλλαγη δεκτη και το αυτοκινητο που ζητας και αρχισε τα τηλεφωνα.Αλλιως μαντρα. Υπαρχουν πολλοι υποψηφιοι για ανταλλαγη που ζητανε κατι πιο οικονομικο.

Σωστός :cheers:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2504800/
δε γνωρίζω το αμάξι στο λινκ το έβαλα για παράδειγμα

IKTPQ
16-06-12, 12:04
Ανταλαγη μπορω να κανω μονο με 318ci που δεν θελω λογο κυβικων..
Το ις που θελω ειναι μεγαλη η διαφορα τιμης και σε οσους εχω στειλει δεν μου εχουν απαντησει καν.Για μαντρα Παω εγω σε μια μαντρα και του λεω το θες?:idea: και μου δινει μετρητα η μεεχρι να πουληθει?

trifonas
16-06-12, 12:30
Μαντρας ειναι η ευκολη λυση αλλα η πιο ασυμφορη.
μαλλον δεν ξερεις οτι βγαινει 318ci 1800cm με τον Μ43.118hp. και 316 να παρεις μια χαρα θα ειναι!!

επιλογες

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2575069/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2312986/

http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2521366/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2394504/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2528544/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2528255/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2347151/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1824481/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2520022/

Stradale
16-06-12, 12:39
Το πρώτο πολύ ωραίο!

IKTPQ
16-06-12, 12:54
Σε ευχαριστω πολυ τριφωνα για το ενδιαφερον σου:D
Αλλα δεν θελω 316 η 318 απλο.."Εχω" 316 ουτοσιαλος και ειναι σιγουρα σε καλυτερη κατασταση απο αυτα...
Μπορει να μου εξηγησει καποιος την διαδικασια με μαντρα?Το ibiza το δινω 8300 για μια ενδεικτικη προσφορα που θα μου πει..

trifonas
16-06-12, 13:02
Βοηθησε μας να καταλαβουμε τι ψαχνεις.τι εννοεις απλο;

Στο μαντρα για να πας πρωτα πρεπει να βρεις το αμαξι που σε ενδιαφερει.
Το πιθανοτερο ειναι οτι θα παρεις αμαξι χαμηλωτερης αξιας απο το δικο σου γιατι ο μαντρας ειναι εμπορος και πρεπει να βγαλει κερδος.Πχη εκτιμωμενη αξια τουδικου ειναι 8300 οπως λες και βρεις ενα στη μαντρα που θα κανει 7000 εννοειτε οτι δε θα σου δωσει τη διαφορα.
Πρεπει να πεσεις σε πολυ καλο ανθρωπο αλλα δεν νομιζω οτι και παλι γινεται.
Αν τα βρειτε στη τιμη απλα ανταλλασεται τα αυτοκινητα.

IKTPQ
16-06-12, 15:41
Εννοω αν γινεται να πουλησω το αμαξι μου σε μια μαντρα...

ziaba
16-06-12, 15:48
Εννοω αν γινεται να πουλησω το αμαξι μου σε μια μαντρα...
σε μάντρα μονο να το σκοτώσεις γίνετε :icon02:

ziaba
16-06-12, 15:53
Βοηθησε μας να καταλαβουμε τι ψαχνεις.τι εννοεις απλο;



τι δεν καταλαβαίνεις δε θελει το απλο θελει το καντιλακ http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2379873/ :yipee:

IKTPQ
16-06-12, 15:58
τι δεν καταλαβαίνεις δε θελει το απλο θελει το καντιλακ http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2379873/ :yipee:
Σε πειραξε κατι απο αυτα που ειπα?

trifonas
16-06-12, 16:23
τι δεν καταλαβαίνεις δε θελει το απλο θελει το καντιλακ http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2379873/ :yipee:

Καν'τη Λακ(τυχερε)Κανε τη τυχερε σε απλα ελληνικα!:owned:
Μη αρπαζεσε και συ αμεσω πλακα κανει!!!!!!:calm::calm:

Απλά εξηγησε μας τι ακριβως ψαχνεις να καταλαβουμε τι εννοεις οχι απλο;
Τωρα λες οτι θες να πουλησεις το αμαξι σε μαντρα και νωριτερα οτι ψαχνεις ανταλλαγη.Μας μπερδευεις.
Τεσπα σε μαντρα θα στο παρει για ενα κομματι ψωμι.καλυτερα να περιμενεις. τα μικρα κυβικα ακομα πωλουνται.

IKTPQ
16-06-12, 16:36
Ανοιξα το θεμα με σκοπο να μαθω την διαφορα συντηρησης(τελη ασφαλειες εκτακτες εισφορες κλπ..) γιατι καποιος δεχτηκε ανταλλαγη με 318ci.Τελικα δεν με ¨περνει" το 2λιτρο οποτε το απερριψα...
Ρωταω λοιπον αν υπαρχει καποιος τροπος να δωσω το ibiza σε μαντρα αλλα ειναι ασυμφορο απ΄οτι μου ειπατε..Το αμαξι που θελω να παρω ειναι 318is coupe για να γινω πιο κατανοητος..
Ε46 τελικα δεν θελω γιατι ειναι πιο βαρη, λιγοτερα αλογα, ακριβοτερα ανταλλακτικα, και δεν υπαρχει φθηνο μπλοκε

trifonas
16-06-12, 16:55
Ανοιξα το θεμα με σκοπο να μαθω την διαφορα συντηρησης(τελη ασφαλειες εκτακτες εισφορες κλπ..) γιατι καποιος δεχτηκε ανταλλαγη με 318ci.Τελικα δεν με ¨περνει" το 2λιτρο οποτε το απερριψα...
Ρωταω λοιπον αν υπαρχει καποιος τροπος να δωσω το ibiza σε μαντρα αλλα ειναι ασυμφορο απ΄οτι μου ειπατε..Το αμαξι που θελω να παρω ειναι 318is coupe για να γινω πιο κατανοητος..
Ε46 τελικα δεν θελω γιατι ειναι πιο βαρη, λιγοτερα αλογα, ακριβοτερα ανταλλακτικα, και δεν υπαρχει φθηνο μπλοκε

τωρα μιλας καθαρα φιλε μου.
Προσεξε τωρα.οφειλω να σου πω την εμπειρια μου.
318is με μπλοκε και πολυ προσεγμενο ειχα πριν.αξιοπιστο,φτηνα ανταλακτικα,143 αλογα,πιο ελαφρυ απο ενα Ε46 πιο ευκολοδηγητο,ομορφο εξισου φτηνα ανταλλακτικα αλλα...αν το πηγαινεις γρηγορα και παιχνιδιαρικα λογω παλιας τεχνολογιας καει και αρκετα απο 10 εως 15 σε γρηγορες βολτες,μετα ειναι και θεμα παθ ασφαλειας που δεν εχει οσο ενα Ε46,και να σε απογοητευσω λιγο ακομα με το μπλοκε δεν θα δεις πλαγιολισθεις με μεγαλη ταχυτητα μεχρι δευτερα σηκωνει μετα δεν εχει ροπη να σπιναρει την τριτη που μαλλον εσυ το θελεις για παιχνιδι.Αποψη μου αν θες κατι τετοιο πηγαινε σε 325 αδηλωτο.

ziaba
16-06-12, 17:06
Ανοιξα το θεμα με σκοπο να μαθω την διαφορα συντηρησης(τελη ασφαλειες εκτακτες εισφορες κλπ..) γιατι καποιος δεχτηκε ανταλλαγη με 318ci.Τελικα δεν με ¨περνει" το 2λιτρο οποτε το απερριψα...
Ρωταω λοιπον αν υπαρχει καποιος τροπος να δωσω το ibiza σε μαντρα αλλα ειναι ασυμφορο απ΄οτι μου ειπατε..Το αμαξι που θελω να παρω ειναι 318is coupe για να γινω πιο κατανοητος..
Ε46 τελικα δεν θελω γιατι ειναι πιο βαρη, λιγοτερα αλογα, ακριβοτερα ανταλλακτικα, και δεν υπαρχει φθηνο μπλοκε

ενώ το 318ις είναι πανάλαφρο , είναι πολλά αλόγα κ τα ανταλλακτικά με τα πλόκε του νομίζεις οτι τα σκοτώνουν τζάμπα;

trifonas
16-06-12, 17:10
ενώ το 318ις είναι πανάλαφρο , είναι πολλά αλόγα κ τα ανταλλακτικά με τα πλόκε του νομίζεις οτι τα σκοτώνουν τζάμπα;

Ειναι πιο ελαφρυ απο 46αρι τα αλογα ειναι ικανοποιητικα δεν κανουν τη διαφορα και μπλοκε βρισκει με 300 ευρω ενω για 46αρι 1000+:dupe:

ziaba
16-06-12, 17:24
μην συγκρίνεις μεταχερισμενο με κουτιού πλοκε τοσα εχει κ για 36αρι

ziaba
16-06-12, 17:33
το 46αρι σε ρεπριζ 80-120 είναι καλύτερο http://www.bmwheaven.com/database/compare.php?brand1=BMW&enumber1=E46_3&type1=326&brand2=BMW&enumber2=E36_3&type2=395&submit=Compare

stelmaniac
16-06-12, 17:45
Ανοιξα το θεμα με σκοπο να μαθω την διαφορα συντηρησης(τελη ασφαλειες εκτακτες εισφορες κλπ..) γιατι καποιος δεχτηκε ανταλλαγη με 318ci.Τελικα δεν με ¨περνει" το 2λιτρο οποτε το απερριψα...
Ρωταω λοιπον αν υπαρχει καποιος τροπος να δωσω το ibiza σε μαντρα αλλα ειναι ασυμφορο απ΄οτι μου ειπατε..Το αμαξι που θελω να παρω ειναι 318is coupe για να γινω πιο κατανοητος..
Ε46 τελικα δεν θελω γιατι ειναι πιο βαρη, λιγοτερα αλογα, ακριβοτερα ανταλλακτικα, και δεν υπαρχει φθηνο μπλοκε

To μονο κακο που εχει το ε46 σε σχεση με το 36αρι ειναι οτι το πρωτο ειναι ακριβοτερο. Αν δεν εχεις χρηματα να το αγορασεις,παρε ε36. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ουτε να το σκεφτεις οτι μπορει να σταθει οποιοδηποτε 36αρι μπροστα σε ε46 που ειναι 50 χρονια μπροστα και το καλυτερο 3αρι στην ιστορια της μπεμβε. Η γνωμη μου ειναι ομως οτι αν πρεπει να παρεις 318ις 20ετιας, καλυτερα κατσε με το ιμπιζα....

IKTPQ
16-06-12, 17:53
Τα γνωριζω αυτα trifwna και χειροτερα τα νομιζα ως προς την καταναλωση...
Το αμαξι το θελω για καθημερινη χρηση οποτε δεν με αφορα να κανει παπαδες...
Ειναι οντως κοντα το 318(118) με το ις σε επιδοσεις βαρος και καταναλωση..
Εχει κανεις προσωπικη εμπειρια?

IKTPQ
16-06-12, 18:14
Αρχισατε να με κανετε να το σκευτομαι:bugeye:
Πιστευω καποιος θα δεχτει ανταλλαγη με το δικο μου λογω κυβικων..
Ειναι πανω κατω το ιδιο διασκεδαστικα σαν αυτοκινητα?
Σαν συντηρηση εκτος απο την αγορα?


(Το Ε92 δεν εχει καλυτερο πλαισιο απο το Ε46?)

bmwz3m44
16-06-12, 19:32
μου φαινεται δε ξερεις τι θελεις και μιλαμε υποθετικα αν καποιος δεχτει ανταλλαγη με το δικο σου..αν δεν το χεις το οικονομικο κατσε με το ibiza.δε θελεις να μαθεις τη συντηρηση εχει ενα bmw σε σχεση με το ibiza,

tasos.kamv
17-06-12, 08:00
Βαυαρέ IKTPQ να σου πω και γω τις εντυπώσεις μου.... Τυγχάνω να έχω E46 318ci 2.000cc valvetronic (N42B20A) και ο πατέρας μου Ε36 318is 1900cc (Μ44Β19) τετράπορτο. Το 46-άρι μου έχει περίπου 180.000km και το is του πατέρα μου 260.000km.. Διαφωνώ με τον Τρύφωνα, το is πραγματικά δεν καίει και μπορώ να σου πω ότι καίει και λιγότερο από το ci μου στις ίδιες διαδρομές…. Αισθάνεσαι την λίγο λιγότερη ροπή που διαθέτει το is (180Nm vs 200Nm) αλλά ο ήχος και η αίσθηση που σου δίνει είναι εκπληκτική!!!! Από αξιοπιστία….. η μέρα με τη νύχτα…. Πραγματικό σκυλί το is!!!!!!!!!!! Τα έξοδα συντήρησης θεωρώ ότι δεν θα είναι περισσότερα από το Ibiza που διαθέτεις τώρα (φυσικά εκτός αντιπροσωπείας..). Σίγουρα ένα 46-άρι έχει καλύτερο «ρολάρισμα» από το 36-άρι, αλλά άποψη μου οτι το is (με κινητήρα Μ44 και όχι Μ42) θεωρώ ότι είναι αυτές τις εποχές είναι η κορυφαία λύση σε δύναμη - εξοδα συντήρησης - τέλη κυκλοφορίας – κόστος κτήσης - οδηγική συμπεριφορά - παιχνίδι και ωραίο look…. Βρες ένα καλό is M pack και χτύπα το!!!!!!!!

stelmaniac
17-06-12, 10:21
Ωραια λοιπον ας δωσει το καινουριο αμαξι για να παρει ενα πολυ ωραιο ις με τουλαχιστον 250000 χιλιομετρα να δουμε ποσο καιρο θα το χαιρεται.....Δεν εισαστε στα καλα σας μου φαινεται......

ziaba
17-06-12, 11:02
:+1: με τον Ντοστογιέφσκι

IKTPQ
17-06-12, 11:59
Τι πιστευετε οτι προσφερει το ιβιζα παραπανω απο το ις επειδη ειναι καινουργιο εκτος απο οικονομια?
Ασφαλεια ναι.
Ποιοτητα κατασκευης?μπααα
Ανεση?μπααα ειναι αρκετα σκληρο πιο σκληρο απο το bmw που φοραει bilstein κιτρινα
Απολαυση?μπαα

Στην περιπτωση που γινει ενα μικρο ατυχημα ασπουμε οι τιμες των ανταλακτικων δεν συγκρινονται και η ζημια σε ενα αντιστοιχο τρακαρισμα θα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο το βμς διοτι τα καινουργια απορροφανε τους κραδασμους με τις λαμαρινες(καλο σε πολλα χιλιομετρα κακο σε λιγα)

tsilis
17-06-12, 11:59
…. Πραγματικό σκυλί το is!!!!!!!!!!! Τα έξοδα συντήρησης θεωρώ ότι δεν θα είναι περισσότερα από το Ibiza που διαθέτεις τώρα (φυσικά εκτός αντιπροσωπείας..). Σίγουρα ένα 46-άρι έχει καλύτερο «ρολάρισμα» από το 36-άρι, αλλά άποψη μου οτι το is (με κινητήρα Μ44 και όχι Μ42) θεωρώ ότι είναι αυτές τις εποχές είναι η κορυφαία λύση σε δύναμη - εξοδα συντήρησης - τέλη κυκλοφορίας – κόστος κτήσης - οδηγική συμπεριφορά - παιχνίδι και ωραίο look…. Βρες ένα καλό is M pack και χτύπα το!!!!!!!!

+1
τα ίδια πιστεύω και εγώ για το Μ44...

kplc16
17-06-12, 12:10
+1000 στο captain Στελιο.
Ετσι να συνεχισουμε να ενθαρυνουμε τον Ανθρωπο να ανταλλαξει ενα ibiza(5-6 ετων) με ενα is 15ετιας που δε θα ειναι ξεσκισμενο επειδη το λεει ο ιδιοκτητης του(is).

Φιλε μου το καλο σου θελω κι εγω και ο Στελιος. Αν δε μπορεις να παρεις ενα BMW 5ετιας για τον ΑΒ λογο, μη κοιτας να παρεις ενα bmw 15ετιας, και μετα να τρεχεις και να μη φτανεις. Ειναι απο αδυνατο ως ανεφικτο να πεσεις σε E36 και ειδικα is που δε θα ειναι παρταλι.Δυο φιλους ειχα με is οικογενειαρχες και οι δυο τα ηπιαν το αιμα και τα ξεφορτωθηκαν στην 6ετια και 8ετια αντιστοιχα και πανηγυριζαν οταν τα καταφεραν να τα διωξουν.
Εξαιρεσεις παντα υπαρχουν αλλα ειναι εξαιρετικα σπανιες.Εχεις ενα αυτοκινητο χαρτι και ψαχνεις μπελαδες.

Αν δε θες να με ξαναακουσεις σου ευχομαι καλη αγορα, μη παρεις ομως Ε36 15ετιας.Θα το συνεφερεις καποια στιγμη αλλα θα ματωσεις οικονομικα και ψυχολογικα.

Dim77
17-06-12, 12:25
Οι περισσότεροι από εμάς εδώ θα προτιμούσαμε να οδηγούμε ένα 318is Ε36 του 1992 με 350.000χλμ παρά ένα ολοκαίνουριο ibiza με 0 χλμ.

Παρόλα αυτά, η λογική λέει ότι θα δώσεις το ibiza σου του 2010, και κατά 99% θα πάρεις ένα is που θα έχει από 250 εώς 400.000χλμ. Θα έχει αλλάξει 2-3-13 ιδιοκτήτες και θα του έχουν πιεί το αίμα όλοι.

Θα έχει ανάγκη από συντήρηση από τον πρώτο μήνα που θα το έχεις...

Η απόφαση είναι δική σου.

Ένα Ε46 316 πάντως για μένα είναι 1000 φορές πιο ευχαριστο από το ibiza.
Αλλά δε μπορώ να σου προτείνω να δώσεις καινούριο αμάξι για παλιό...

IKTPQ
17-06-12, 12:26
Πιστευω οτι για να με "σωσετε" τα λετε αν και δεν μαρεσει ο τροπος σας..
Επιμενετε σε κατι χωρις να το δικαιολογειτε καθολου..
Θα βγαλει προβληματα, θα εχει φαει 3 ολικες, θα εχει σβησμενα χιλιομετρα?????
Δεν μου εξηγητε τον λογο...
Σιγουρα ξερετε πολλα παραπανο απο μενα επι του θεματος...
Αν μπορει καποιος να μου τεκμηριωσει γιατι ασπουμε ε46 318σι(118) απο ε36 318ις να καταλαβω και γω γιατι επιμενετε..

Φιλικα Νικος

Dim77
17-06-12, 12:41
Θα έχει σίγουρα γυρισμένα χλμ. Από ''στο μισό'' μέχρι ''5 φορές λιγότερο''.
Δηλαδή μπορεί να δείς αμάξια με 100.000χλμ στο κοντέρ και να έχουν 200.000, όπως και με 80.000χλμ στο κοντέρ και να έχουν κάνει 400.000χλμ.

Αυτός ο λόγος κάνει το θέμα συντήρησης ένα τεράστιο ερωτηματικό.

Ε46 αντί για Ε36 γιατί είναι κατά μέσο όρο 6-8 χρόνια νεότερο και θεωρητικά θα έχει τα μισά χιλιόμετρα, ενώ είναι βελτιωμένο και πιο σύγχρονο σε πάρα πολλούς τομείς.
Επίσης το Ε36 318is ήταν το σπορτιφ μοντέλο της BMW για τα μεσαία εισοδήματα. Δεν πιστεύω πως όταν έχουν αλλάξει 2-3-10 χέρια το έπαιρναν όλοι για να πηγαίνουν ''ήρεμα ταξίδια στη Ριβιέρα''.
Φυσικά και το να οδηγηθεί ανελέητα ένα αυτοκίνητο και μετά να συντηρηθεί είναι μια χαρά.


Υπάρχουν και εξαιρέσεις is φυσικά, αλλά δε νομίζω να τα πουλάνε. Αυτά που πωλούνται συνήθως είναι αυτά που αλλάζουν χέρια και ξανα αλλάζουν χέρια πριν συντηρηθούν, και ξανα αλλάζουν χέρια........

π.χ. ο tsilis που ευτυχώς τον πείσαμε να μην το πουλήσει.


Υ.Γ. Ψάξε και αν βρείς κάτι καλό το παίρνεις.
Υ.Γ.2 Αν πας με το αυτοκίνητο σου σε μάντρα για να πάρεις λεφτά, θα πάθεις νευρικό κλονισμό με τις τιμές που θα σου πούν.

kplc16
17-06-12, 12:48
οχι απο μαντρα η απο αγγελια. Δωσε το δικο σου.Βολεψου λιγο με του πατερα σου.Περιμενε μπας και καποιο παιδι απο το φορουμ θελει να δωσει το δικο του is.
Προσπαθησε να βαδισεις σε καθαρα και σιγουρα μονοπατια.
ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ.

IKTPQ
17-06-12, 13:05
Το περνω αν καμια φορα κατεβω με κτελ :bananasmi
εχω στειλει για ανταλαγη με καποια 318σι(118)...
Θελω να παω να δω και αυτο¨
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2525399/
Αν και εχει 2 πινιελιες φθηνης καγκουριας(σημα μπροστα και λεβιες) οποτε μπορει να ναι
η κατασταση που λεγατε με τα πολλα χερια...

trifonas
17-06-12, 15:10
Θα ακουσεις πολλες αποψεις. Ζυγισε τα τιζητας και τι μπορεις να δωσεις δινεις και πανω απο ολα κανε το γουστο σου και οτι ζηταει η καρδια σου.

6ylinder
17-06-12, 16:33
Το περνω αν καμια φορα κατεβω με κτελ :bananasmi
εχω στειλει για ανταλαγη με καποια 318σι(118)...
Θελω να παω να δω και αυτο¨
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2525399/
Αν και εχει 2 πινιελιες φθηνης καγκουριας(σημα μπροστα και λεβιες) οποτε μπορει να ναι
η κατασταση που λεγατε με τα πολλα χερια...

Η περιγραφή του πωλητή είναι γενικά...κάπως.

1ον) Το πλαίσιο είναι σίγουρα πριν τον 7/96. Ο Μ44 έμπαινε από 1/96 και έπειτα. Γενικά, είναι λίγο σπάνιο να πετύχεις is προ facelift με Μ44. Εγώ όταν έψαχνα μόνο ένα τέτοιο είχα βρει. Επίσης το κοντέρ του είναι 260άρι, που απ' ό,τι ξέρω (ας επιβεβαιώσει κάποιος) μετά το 95' είχαν 240άρι. Άρα μάλλον είναι λίγο δύσκολο να είναι ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ Μ44.

2ον) Λέει ότι έχει cruise control ενώ δεν έχει.

Πάντως να πας να το δεις και καλή τύχη.

ziaba
17-06-12, 17:38
κ τα κ@λ@φαναρα δεν είναι μαμά

stelmaniac
17-06-12, 20:53
Το κερατσινι απ το σπιτι μου ειναι 800 μετρα. Θελεις να παω εγω να το δω αν και ειμαι σιγουρος οτι ειναι μουφα...

giannis 116
17-06-12, 20:56
Το κερατσινι απ το σπιτι μου ειναι 800 μετρα. Θελεις να παω εγω να το δω αν και ειμαι σιγουρος οτι ειναι μουφα...

Να κι ενας γειτονας στο φορουμ! Σορυ για το οφφτοπικ ε!

stelmaniac
17-06-12, 20:58
Παμε μαζι αν μπορεις Γιαννη, θα πεσει πολυ γελιο αν ειναι μαλακια το αμαξι,στο εγγυωμαι...

giannis 116
17-06-12, 21:01
Παμε μαζι αν μπορεις Γιαννη, θα πεσει πολυ γελιο αν ειναι μαλακια το αμαξι,στο εγγυωμαι...

Δε χρειαζεται καν να παει καποιος να το δει απο κοντα τ αμαξι... Την εχω ξαναδει αυτη τη συγκεκριμενη αγγελια, βρωμαει απο μακρυα!

trifonas
17-06-12, 21:06
Η περιγραφή του πωλητή είναι γενικά...κάπως.

1ον) Το πλαίσιο είναι σίγουρα πριν τον 7/96. Ο Μ44 έμπαινε από 1/96 και έπειτα. Γενικά, είναι λίγο σπάνιο να πετύχεις is προ facelift με Μ44. Εγώ όταν έψαχνα μόνο ένα τέτοιο είχα βρει. Επίσης το κοντέρ του είναι 260άρι, που απ' ό,τι ξέρω (ας επιβεβαιώσει κάποιος) μετά το 95' είχαν 240άρι.

Και το δικο μου 95' ειχε 260 κοντερ.ολα τα 318is 260 ειχαν.ο πισω προφυλακτηρας ειναι κομμενος θα ειχε αλλη εξατμιση.

giannis 116
17-06-12, 21:37
Το περνω αν καμια φορα κατεβω με κτελ :bananasmi
εχω στειλει για ανταλαγη με καποια 318σι(118)...
Θελω να παω να δω και αυτο¨
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2525399/Αν και εχει 2 πινιελιες φθηνης καγκουριας(σημα μπροστα και λεβιες) οποτε μπορει να ναι
η κατασταση που λεγατε με τα πολλα χερια...

Επειδη την εχω δει κι αλλυ τη συγκεκριμενη αλλα δε βρισκω τωρα να ποσταρω και βρωμαει λιγακι...Παρατηρησεις επι της αγγελιας:

Φαινεται το χρωμα φρεσκο, μαλλον ξαναβαμμενο προσφατα, μπορει και λογω στουκας καλης. Η δεξια του πλευρα φαινεται οτι εχει φαει ενα 'τσαμπουκα', θελει επισκευη. Το εσωτερικο φαινεται λιγο ταλαιπωρημενο ειδικα το καθισμα οδηγου και τα πισω καθισματα κατω σα να εχουν καποια σημαδια απο βρωμια ή φθορα.
1/2004 ισως να εκτελωνιστηκε και να ειναι ημ/νια 1ης αδειας στην Ελλαδα, τοτε δεν εβγαιναν Ε36, αλλα Ε46.
160 αλογα εβγαζε αυτο το μοτερ?! ΜΠΡΑΒΟ! Μακαρι να χα κι εγω ενα τετοιο στον ασσο!
Και το καλυτερο απ ολα: ΠΩΣ γινεται ολα σχεδον αυτα, αμα παρατηρησετε και σε αλλες παρομοιες αγγελιες, να εχουν τετοια αμαξια, τετοιων χρονολογιων 130-135 χιλ. χμ και μαλιστα στρογγυλοποιημενα! :scratchch Εδω εγω με αμαξι του 2004 και μαλιστα τελος του 04 κι εχω αισιως 210.000 και κατι ψιλα 'καλοζωισμενα' χμ και ειμαι υπερηφανος γι αυτα!

Συμπερασματα δικα σας...

6ylinder
17-06-12, 22:58
Επίσης δεν υπάρχει άνθρωπος με is και 130.000χλμ να το πουλάει 2800.

Και το δικο μου 95' ειχε 260 κοντερ.ολα τα 318is 260 ειχαν.ο πισω προφυλακτηρας ειναι κομμενος θα ειχε αλλη εξατμιση.

Όχι Τρύφωνα...μετά το 95' ήταν 240άρια.

topmar
18-06-12, 07:02
Καλημέρα,

το ιδανικό αμάξι για σένα είναι αυτό (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2357060/), και πάει "αέρα" και καίει σαν 900αράκι........

:ban:

trifonas
18-06-12, 08:16
Επίσης δεν υπάρχει άνθρωπος με is και 130.000χλμ να το πουλάει 2800.



Όχι Τρύφωνα...μετά το 95' ήταν 240άρια.

Ναι μαλλον εχεις δικιο!!

ziaba
18-06-12, 10:57
όχι στ 30άρι is κ στ 318i αμερικανικα ήταν 240 ενώ στ 36άρια is ήταν 260 όπως στ 6-κύλινδρα εκτός m

6ylinder
18-06-12, 11:10
ziaba δεν είναι έτσι...Τα παλιά 36άρια is είχαν 260άρι και τα πιο πρόσφατα 240άρι. Σίγουρο αυτό...Η αλλαγή έγινε κάπου στα 95-96'. Δεν έχει να κάνει με Αμερική και Ευρώπη. Κ το δικό μου έτσι είναι όπως κ άλλα is 96 και μετά που έχω δει.

tasos.kamv
18-06-12, 11:16
Βαυαρέ 6ylinder συμφωνώ μαζί σου!Και το is του πατέρα μου (Μ44Β19) αγορασμένο από εμάς πρώτο χέρι Δεκέμβριο του '96 έχει κοντέρ 240..... Βέβαια είναι 4-πορτο,όχι coupe, αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ιδιαίτερα ρόλο...

6ylinder
18-06-12, 11:27
Βέβαια είναι 4-πορτο,όχι coupe, αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ιδιαίτερα ρόλο...

Κανέναν Τάσο.

ziaba
18-06-12, 11:53
οκ παιδία τότε έκανα λάθος άρα τα 36άρια με m42 είχαν 260άρι κοντερ ενώ με m44 είχαν 240

IKTPQ
19-06-12, 01:59
Βαση των νεων δεδομενων λοιπον παω προς 318ci(118) και αργοτερα βλεπουμε:dblthumb2
Υπαρχει κατι που πρεπει να κοιταξω στο συγκεκριμενο μοντελο?
Εβγαζε καποιο συγκεκριμενο προβλημα?

e39_V6
19-06-12, 18:52
Ωραίος φίλε καλή επιλογή...Να σου τονίσω μόνο κι εγώ το θέμα του κατεβάσματος των χιλιομέτρων το οποίο θέλει προσοχή και στα 46αρια...Κι εγώ στο ψάξιμο είμαι για δικό μου BMW κι έχω του πατέρα μου τώρα,και αν και δεν είμαι πολύ γνώστης έχω πήξει στο car και στις αγγελίες για μπεμβεδάκια...
Και έγινα και μάρτυρας ενός τέτοιου φαινομένου μόλις εχθές και μάλιστα στο car!!!
Εδώ και κανένα μήνα χαζεύω αγγελίες και είχα τσεκάρει ένα 316 με 200.000,
είχα κρατήσει και το τηλέφωνο μάλιστα γιατί πήρα...
Προχθές το είδα να μπαίνει ξανά στο car μετά απο μία εβδομάδα απουσίας του με νέες φωτογραφίες και ως εκ θαύματος 100.000 χιλιόμετρα λιγότερα!!!!!!

trifonas
19-06-12, 19:23
Βαση των νεων δεδομενων λοιπον παω προς 318ci(118) και αργοτερα βλεπουμε:dblthumb2
Υπαρχει κατι που πρεπει να κοιταξω στο συγκεκριμενο μοντελο?
Εβγαζε καποιο συγκεκριμενο προβλημα?

Απο βλαβες δεν ξερω αν εβγαζε. το Μοτερ απο οτι διαβαζω ειναι σκυλι.
Απλα οταν προβεις σε αγορα φροντισε να παρεις Μ-πακ που ειναι πιο ομορφο απ το απλο και οτι μπορεις απο θεμα εξοπλισμου και ανεσης.

IKTPQ
19-06-12, 19:29
Νομιζω αν το πας στην bmw σου λενε ποσσα χιλιομετρα εχει βαση του κλειδιου...
Αν ειχε σβησμενα χιλιομετρα και δεν το ξερε ο προηγουμενος υπαρχει περιπτωση να εχουν γινει λαθος τα service?

Stradale
19-06-12, 19:38
Ου καλα,στο νερό..πρέπει να εχεις τύχη να καταλάβεις ..