PDA

Επιστροφή στο Forum : τρεμει το τιμονι στα 60-80


x318big
10-06-12, 16:35
Καλησπερα καταρχας ,εχω το εξης προβλημα ,αλλα πριν αρχισω να ακουω ,ο,τι να ναι απο τους μαστορους ,θελω να παρω και καποια γνωμη.
Ετρεμε το τιμονι στα 60-80 ,πηγα τα λαστιχα τα μπρος πισω ,παλι τρεμει ,εκανα ζυγοσταθμιση ,παλι τρεμει ,αλλαξε σινεμπλοκ ,αμορτισερ ,εκανα ευθυγραμιση ,ολα καλα το αμαξι τρενο ,αλλα εκει επιμενει στα 60 με 80 τρεμει.
Καμια ιδεα?

BMW2002tii
10-06-12, 16:42
τα λαστιχα σου ειναι καινουρια??

Vassilis E46 Cabrio
10-06-12, 17:22
Πιθανόν:
1)στραβωμένη ζάντα
2)στραβωμένη δισκόπλακα
3)αποστάτες αν τυχόν υπάρχουν
4)καμμένα-φρεναρισμένα λάστιχα...
5).....

x318big
10-06-12, 18:44
αφου εβαλα τις ροδες τις μπρος πισω ,δεν ισχυει για ζαντες ,θα επρεπε να ειναι ολες χτυπημενες ,τα λαστιχα εχουν 5.000 χλμ αρα ,επειδη θελω και δισκοπλακες ,την κανουν αυτες την δουλεια ,τωρα γιατι μεταξυ 60 και ογδοντα αυστηρως ,δεν το καταλαβαινω.

rapid_fast
10-06-12, 18:55
αφου εβαλα τις ροδες τις μπρος πισω ,δεν ισχυει για ζαντες ,θα επρεπε να ειναι ολες χτυπημενες ,τα λαστιχα εχουν 5.000 χλμ αρα ,επειδη θελω και δισκοπλακες ,την κανουν αυτες την δουλεια ,τωρα γιατι μεταξυ 60 και ογδοντα αυστηρως ,δεν το καταλαβαινω.

2 χτυπημένες χρειάζονται, όχι όλες.. Πχ, έσκασες σε λακούβα στην δεξια πλευρά..
Και οι 2 δεξιές χτυπήθηκαν..
Μπορεί να μην είναι οι δισκόπλακες, θα στο έκανε πολύ έντονα στο ελαφρύ φρενάρισμα..
Θα μπορούσε να είναι ρουλεμαν τροχού.. Μουαγιέ..κρεμαγιέρα.. ψαλίδι.. και πάει λέγοντας...

teo21
10-06-12, 19:25
Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με καινούρια ζάντα, λάστιχο, μουαγιέ, δισκόπλακα από μπροστά αριστερά. Μπροστινό σύστημα ελεγμένο στο έπακρο κι αλλαγμένα όλα τα αναλώσιμα. Έκανα ζυγοστάθμιση πάνω στο αμάξι και τέλειο δεν είναι ακόμα ενώ γυρίζει άψογα ο τροχός σύμφωνα με το μάστορα... Είναι καθαρά θέμα ζυγοστάθμισης γιατί δε μπορούσε να το μηδενίσει με τα βαριδάκια εσωτερικά του τροχού. Ήθελε να δείχνει ωραίο... Θα πάω να κάνω από αύριο ζυγοστάθμιση πάνω στο τροχό με καρφωτά βαριδάκια όπως ήταν και πριν (χωρίς κανένα πρόβλημα) και θα σας πω... Μια συμβουλή ήταν να μου γυρίσουν το λάστιχο μισή στροφή πάνω στη ζάντα. Ίδωμεν!

ΥΓ: Κάτι άκουσα στο συνεργείο ότι οι ζάντες μου ΒΜW radial (βλ. υπογραφή) έχουν υποδοχή για 2 βαλβίδες και παίζει ρόλο... Άκουσα καλά???

teo21
11-06-12, 18:14
Λοιπον, εκανα ευθυγραμμιση εκ νεου με τους τροχους εκτος αυτοκινητου, βελτιωθηκε λιγακι αλλα το τρεμουλο στο τιμονι παρεμενε... Επιστρεφω για νεα ζυγοσταθμιση, γυρισαμε τα μπροστα λαστιχα μιση στροφη και το προβλημα εξαφανιστηκε! Ουφ!! Και ειχα αρχισει να αγχωνομαι!

x318big
11-06-12, 20:28
ελα ρε λες? θα παω αυριο να το κανω κι εγω.

giorgos_f1
11-06-12, 21:57
Λοιπον, εκανα ευθυγραμμιση εκ νεου με τους τροχους εκτος αυτοκινητου, βελτιωθηκε λιγακι αλλα το τρεμουλο στο τιμονι παρεμενε... Επιστρεφω για νεα ζυγοσταθμιση, γυρισαμε τα μπροστα λαστιχα μιση στροφη και το προβλημα εξαφανιστηκε! Ουφ!! Και ειχα αρχισει να αγχωνομαι!

Απο την αρχη επρεπε να στα εκανε γυρησμα εφοσον χρηαζοταν πολα βαρακια, γυρηζοντας τα λαστιχα μιση στροφη αυτο κερδησε, τη μηδενησε με λιγοτερα βαρακια. Τελος καλο ολλα καλα!!!

teo21
11-06-12, 23:46
Τέλειο όπως θα ήθελα δεν είναι βέβαια, αλλά υποφερτό! Κάνει κάτι ανεπαίσθητο στα 130, τώρα που το παρατήρησα καλύτερα, αλλά σταματάει αμέσως... Δεν ασχολούμαι άλλο. Στην περίπτωση του φίλου όμως να τρέμει στα 60-80 μου φαίνεται περίεργο γιατί είναι λίγα τα χιλιόμετρα...

120ihatch
12-06-12, 11:54
Καλύτερα να πας μια βόλτα από τον Στέργιο στην καβάλας να ρίξει μια ματιά στις ζάντες και να τις κάνει απλά άψογες - μπορεί να φταίνε και άλλα πράγματα σε ιμιτασιόν ζάντες (όπως η ζυγοστάθμιση της ζάντας, αν έχει στραβώσει, η εφαρμογή της στο κέντρο).

Κανονικά δεν πρέπει να κοσκινίζει το τιμόνι καθόλου σε καμία ταχύτητα...

x318big
12-06-12, 13:09
που ειναι αυτος?
Γνησιες ειναι οι ζαντες ,δεν πηγα σημερα ,εφτιαχνα τις αποδειξεις, τον Δεκεμβριο επεσα σε τοσο μεγαλη λακουβα που δεν φαινοταν (ημουν και πολυ κουρασμενος ) που εσπασαν τα πλαστικα και επεσε το παραθυρο μεσα ,μπορει να εχουν γινει 8κταρια οι ζαντες

120ihatch
12-06-12, 15:14
που ειναι αυτος?
Γνησιες ειναι οι ζαντες ,δεν πηγα σημερα ,εφτιαχνα τις αποδειξεις, τον Δεκεμβριο επεσα σε τοσο μεγαλη λακουβα που δεν φαινοταν (ημουν και πολυ κουρασμενος ) που εσπασαν τα πλαστικα και επεσε το παραθυρο μεσα ,μπορει να εχουν γινει 8κταρια οι ζαντες


Στέργιος, Λ. Αθηνων 261 Αιγαλεω, τηλ 2105900621

teo21
12-06-12, 15:22
που ειναι αυτος?
Γνησιες ειναι οι ζαντες ,δεν πηγα σημερα ,εφτιαχνα τις αποδειξεις, τον Δεκεμβριο επεσα σε τοσο μεγαλη λακουβα που δεν φαινοταν (ημουν και πολυ κουρασμενος ) που εσπασαν τα πλαστικα και επεσε το παραθυρο μεσα ,μπορει να εχουν γινει 8κταρια οι ζαντες

Πλακα κανεις!!! Και γιατι ψαχνουμε να δουμε ποιο ειναι το προβλημα σου??? Τη λυση στην εδωσαν αμεσως πριν...

x318big
18-06-12, 20:14
Δεν μπορουσα να τρεχω στο Αιγαλεω και ετσι πηγα στο Διονυσοπουλο και μου εκανε ζυγοσταθμιση με το μηχανακι ,πανω στον τροχο ,λυθηκε το προβλημα 100% και αφου την εβγαλα φτηνα περασα κι απο τον Τουρκο και εβαλα πανω ενα καζανακι χειροποιητο εναντι 50 ευρω ,παλι φτηνα και κομπλε η γριουλα...

Bassakos
18-06-12, 20:45
....περασα κι απο τον Τουρκο και εβαλα πανω ενα καζανακι χειροποιητο εναντι 50 ευρω ,παλι φτηνα και κομπλε η γριουλα...
ποιος ειναι ο κυριος? πολυ καλη τιμη!
αν μπορεις στειλε μου ενα PM με τις πληροφοριες
φιλος θελει να βαλει σε παλιο αμαξι που εχει σαπισει τελειως το τελικο του
αν ειναι να του πω να παει εκει
ευχαριστω:)