PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατέβασμα χιλιομέτρων σε e46


e39_V6
19-06-12, 19:02
Παίδες καλησπέρα...
Θα ήθελα να ρωτήσω ως επίδοξος αγοραστής e46 αν υπάρχει κάποιος τρόπος ή κόλπο,εκτός απο τη λογική,(αμάξι δωδεκαετίας με 60.000??), να αναγνωρίσει ένα σχετικά άπειρο μάτι,όχι μάστωρα,αν στο αμάξι έχουν πειραχτεί τα χιλιόμετρα...

bmwdakias85
19-06-12, 19:18
Mονο αν συνδέσεις το αμάξι στον εγκέφαλο θα το δεις.
Αλλά μπορείς να δεις κ της βίδες του καντραν αν είναι πιραγμενες ..
Περίμενε όμως να σου απαντηση ο φίλος κ σκληρό πυρηνικος αγαπητός rapid fast

stelmaniac
19-06-12, 19:19
αν το αμαξι βρισκεται σε μαντρα τα χιλιομετρα ειναι κατα 99% γυρισμενα.
Τα χιλιομετρα εκτος του obc καταγραφονται στον εγκεφαλο, στο κλειδι και στα φωτα...Ξεκινα την ερευνα στην αντιπροσωπεια....

Dim77
19-06-12, 19:23
αν το αμαξι βρισκεται σε μαντρα τα χιλιομετρα ειναι κατα 99% γυρισμενα.
Τα χιλιομετρα εκτος του obc καταγραφονται στον εγκεφαλο, στο κλειδι και στα φωτα...Ξεκινα την ερευνα στην αντιπροσωπεια....

Και επειδή τα ξέρουν όλα...τα γυρίζουν όλα...

Με την κατάσταση του αυτοκινήτου φαίνεται (κάπως), αν δεν έχουν αλλάξει σαλόνι, τιμόνι, λεβιέ, κλπ.

Stradale
19-06-12, 19:25
Αυτα δεν επικοινωνούν μεταξύ τους; Πρέπει το μαστορι να αλλάξει πχ και τα χιλιόμετρα στο κλειδι; Και μετα στο εγκέφαλο κτλ;

bmwdakias85
19-06-12, 19:25
Ντιμ σε παραδέχομαι φίλε +1

Dimpas
19-06-12, 19:35
Επειδή ψάχνω ακόμα για BMW έπεσα πάνω σε αυτό
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2451199/
Μίλησα με τον τύπο στο τηλέφωνο ! Είναι μου είπε στα χαρτιά 2000 cc αλλά είναι εξακύλινδρο με τα 2200 !
ΔΕΝ είναι μετατροπή αλλά ήρθε έτσι στον σπανό....
Τι μπορεί να είναι ??
(η τιμή είναι σε φαντασικά πλαίσια το πολύ τα μισά ! )

stelmaniac
19-06-12, 19:36
Και επειδή τα ξέρουν όλα...τα γυρίζουν όλα...

Με την κατάσταση του αυτοκινήτου φαίνεται (κάπως), αν δεν έχουν αλλάξει σαλόνι, τιμόνι, λεβιέ, κλπ.

Δεν ξερω φιλαρακι, ψυχανεμιζομαι οτι ειναι δυσκολο και κοστοβορο να τα αλλαξεις απο παντου, επιπλεον πιστευω πως ελαχιστοι μαντραδες ξερουν τοσο ψαγμενα μυστικα, οι περισσοτεροι ειναι ηλιθιοι φιγουρατζηδες. Παντως το παιδι πρεπει να την ψαξει ουτως η αλλως....

stelmaniac
19-06-12, 19:38
Επειδή ψάχνω ακόμα για BMW έπεσα πάνω σε αυτό
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2451199/
Μίλησα με τον τύπο στο τηλέφωνο ! Είναι μου είπε στα χαρτιά 2000 cc αλλά είναι εξακύλινδρο με τα 2200 !
ΔΕΝ είναι μετατροπή αλλά ήρθε έτσι στον σπανό....
Τι μπορεί να είναι ??
(η τιμή είναι σε φαντασικά πλαίσια το πολύ τα μισά ! )

Ξαναπαρτον τηλ. να σου δωσει το vin να δεις ακριβως τι ειναι..:ices_ange

e39_V6
19-06-12, 20:07
Και στα φώτα και στο κλειδί που λες φίλε stelmaniac πώς τα βλέπουμε τα χιλιόμετρα??
Ρωτάω επειδή πρώτη φορά το ακούω...

OASIS
19-06-12, 20:39
καλά μην φέρνουμε καιι την καταστροφή. Υπάρχουν και περιπτώσεις οχήματα με λίγα χιλ/τρα.π.χ. ναέχουν κατατεθεί πινακίδες σε ΔΟΥ για μερικά χρόνια.Πάντως καλό είναι πριν πάρεις κάτι να πας για έλεγχο. Να το βάλουν σε εγκέφαλο.Να το σηκώσουν να δουν το αμάξωμα απο κάτω το οποίο αν είναι ταλαιπωρημένο θα μιλήσει απο μόνο του + αυτά που σου είπαν και οι φιλοι παραπάνω.

e39_V6
19-06-12, 20:48
Ωραία παίδες...Και κάτι άλλο που θα ήθελα βοήθεια...
Έχετε κανένα συνεργείο γνωστό σας και έμπειρο κοντά στον κορυδαλό για να πάω ένα που bmw που θα δώ την Παρασκευή?
Εννοείται με το αζημίωτο...Αν μπορείτε ενημερώστε με...

gyiama
19-06-12, 23:08
υποψην να βαλετε και τα 2 τα κλειδια να δειτε χλμ. και να παω ενα κολπακι που ισως φανει χρησημο στο να φανερωσεις τα χλμ του αυτοκινητου. βγαλτε για λιγο μια φυσα πχ του μαφ η του λ ωστε να βγαλει βλαβη ο εγκεφαλος. οταν το συνδεσετε στο διαγνωστικο γι να διαβασει τις βλαβες και να τις σβησετε θα σας βγαλει και τα χλμ του αυτοκινητου!!!!!

gyiama
19-06-12, 23:09
Επειδή ψάχνω ακόμα για BMW έπεσα πάνω σε αυτό
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2451199/
Μίλησα με τον τύπο στο τηλέφωνο ! Είναι μου είπε στα χαρτιά 2000 cc αλλά είναι εξακύλινδρο με τα 2200 !
ΔΕΝ είναι μετατροπή αλλά ήρθε έτσι στον σπανό....
Τι μπορεί να είναι ??
(η τιμή είναι σε φαντασικά πλαίσια το πολύ τα μισά ! )

το πιθανοτερο να ειναι με Μ52 κινητηρα 2λιτρο 6κυλινδρο και να σου λεει παπαριες οτι και καλα ειναι Μ54 2200.

ziaba
20-06-12, 10:40
φίλε καλώς μας βρήκες κ καλά posts. το πρωτο πράγμα που θα κανεισ ειναι να ελέγξεις τ αριθμό κινητήρα εάν δεν ειναι ίδιος με αυτον που αναγράφεται στ άδειά μακριά. Κ 12χιλ για αυτό το αμάξι ειναι πολλά. Κ άλλαξε τ nike name δεν έβγαινε το e39 με v6 μοτέ

e39_V6
20-06-12, 12:58
ziaba το δικό μου δεν είναι V6...V24 είναι,δύλιτρο μαμά...Έβαλα έτσι το όνομα επειδή είχα δεί ένα βίντεο στο tube, όπου ένας τύπος είχε ένα τέτοιο πολύ τούμπανο φταγμένο και το drift-αρε...κι έλεγε στο βίντεο πως είναι V6...Βέβαια τώρα που το έψαξα είμαι κι εγώ σίγουρος πώς μ@@@@@ιες έγραφε το βιντεάκι...Μάλλον V8 ήταν του τύπου...

e39_V6
20-06-12, 13:05
υποψην να βαλετε και τα 2 τα κλειδια να δειτε χλμ. και να παω ενα κολπακι που ισως φανει χρησημο στο να φανερωσεις τα χλμ του αυτοκινητου. βγαλτε για λιγο μια φυσα πχ του μαφ η του λ ωστε να βγαλει βλαβη ο εγκεφαλος. οταν το συνδεσετε στο διαγνωστικο γι να διαβασει τις βλαβες και να τις σβησετε θα σας βγαλει και τα χλμ του αυτοκινητου!!!!!

Δηλαδή φίλε gyiama αν κατάλαβα καλά...Βγάζω μια απο τις φύσες που είπες οσο το αμάξι είναι σβηστό...ανάβω ρεύμα και μου βγάζει ότι έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος...σβήνω ρεύμα,ξανά βάζω τη φύσα,και το βάζουμε στο διαγνωστικό και μου εμφανίζει τα πραγματικά χιλιόμετρα του αυτοκινήτου??
Σωστά??

Driver M
20-06-12, 14:27
ziaba το δικό μου δεν είναι V6...V24 είναι,δύλιτρο μαμά...Έβαλα έτσι το όνομα επειδή είχα δεί ένα βίντεο στο tube, όπου ένας τύπος είχε ένα τέτοιο πολύ τούμπανο φταγμένο και το drift-αρε...κι έλεγε στο βίντεο πως είναι V6...Βέβαια τώρα που το έψαξα είμαι κι εγώ σίγουρος πώς μ@@@@@ιες έγραφε το βιντεάκι...Μάλλον V8 ήταν του τύπου...
Kάποιο λάθος κάνεις.

Όσο για τα χιλιόμετρα, αν ο πωλητής είναι ψαγμένο λαμόγιο τότε με ηλεκτρονικά μέσα είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις πόσα έχει κάνει συνολικά το αμάξι.
Οπότε κοιτάς τα κλασικά, τιμόνι, σαλόνι και γενικά την εικόνα του εσωτερικού, βλέπεις οπωσδήποτε βιβλίο σέρβις και αν κάποια από αυτά έχουν γίνει σε εξουσιοδοτημένο (που σημαίνει ότι θα υπάρχουν και στον υπολογιστή των επίσημων συνεργείων) κλπ, για να έχεις μια καλή ένδειξη.
Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ.

Dim77
20-06-12, 14:38
Εννοεί 24 βάλβιδο, όχι 6κύλινδρο V.

rapid_fast
20-06-12, 16:12
Mονο αν συνδέσεις το αμάξι στον εγκέφαλο θα το δεις.
Αλλά μπορείς να δεις κ της βίδες του καντραν αν είναι πιραγμενες ..
Περίμενε όμως να σου απαντηση ο φίλος κ σκληρό πυρηνικος αγαπητός rapid fast

Βγάζεις το ψευτοκάπακο, αφαιρείς ένα πλήκτρο βαλβίδας, μετράς με μικρόμετρο τον εκκεντροφόρο κάτω απο το πλήκτρο, και για κάθε μικρό φθοράς έχεις 100.000 χλμ...
(σκληροπυρηνικά...)

harristheo
20-06-12, 16:15
Επειδη σε ολα μου τα αυτοκινητα παντα ειχα πολλα , μα παρα πολλα χιλιομετρα, οσο τα ειχα στην κατοχη μου..( και ακομα ειδικοτερα πολλα χιλιομετρα για τον χρονο που τα ειχα στα χερια μου)
Σας λεω οτι η εσωτερικη κατασταση του αυτοκινητου δεν προδιδει παντα την χιλιομετρικη του κατασταση.
Τι θελω να πω: κανενας δεν πιστευει οτι το ενα μου αυτοκινητο εχει αυτην την στιγμη 107.000, υπαρχει κονο μια γρατζουνια 3 εκ στο μαγουλο του καθισματος του οδηγου.
Δεν υπαρχει τιποτα αλλο μα τιποτα που να προδισει την χιλιομετρικη του ηλικια.
Σε αντιθεση με αυτο το χοντα του πατερα μου εχει μονο 80.000 και ντρεπεσαι να μπεις μεσα...διοτι ο πατερας μου ειναι οικοδομος ( και πριν με αρχισετε με τις πετερες...δεν ειναι αυτο που χρησιμοποιει στην οικοδομη...)
Φθαρμενο τιμονι, λεβιες, καθισματα, μοκετες χαλια κλπ

Οπως καταλαβαινετε αυτο δεν ειναι αποδειξη του ποσα χιλιομετρα εχει κανει ενα αυτοκινητο.
Τελος ενας βιολογικοσμκαθαρισμος και μια αλλαγη ενος καλοδουλεμενου τιμονιου και λεβιε ταχυτητων ( ολα μαζι κοστος € 200-300) μπορουν να σε παραπλανησουν...

Οσο για τους μαντραδες, πολυ απλα μην κοιταξετε καθολου το καντραν...ειναι ανουσιο.ειναι σιγουρα γυρισμενα.

Χαρης

sv2qo
20-06-12, 18:02
Ωρες λειτουργείας δεν δίνει πουθενά?

6ylinder
20-06-12, 20:43
Βγάζεις το ψευτοκάπακο, αφαιρείς ένα πλήκτρο βαλβίδας, μετράς με μικρόμετρο τον εκκεντροφόρο κάτω απο το πλήκτρο, και για κάθε μικρό φθοράς έχεις 100.000 χλμ...


Απλά θεούλης....:+1:

Stunt Mike
20-06-12, 23:57
Επειδή ψάχνω ακόμα για BMW έπεσα πάνω σε αυτό
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2451199/
Μίλησα με τον τύπο στο τηλέφωνο ! Είναι μου είπε στα χαρτιά 2000 cc αλλά είναι εξακύλινδρο με τα 2200 !
ΔΕΝ είναι μετατροπή αλλά ήρθε έτσι στον σπανό....
Τι μπορεί να είναι ??
(η τιμή είναι σε φαντασικά πλαίσια το πολύ τα μισά ! )

το πιθανοτερο να ειναι με Μ52 κινητηρα 2λιτρο 6κυλινδρο και να σου λεει παπαριες οτι και καλα ειναι Μ54 2200.

Υπαρχουν 2 περιπτωσεις:Ειτε ο τυπας δεν εχει ιδεα οτι τ'αμαξι του,που ειναι 320 με Μ54 μοτερ,ειναι στην πραγματικοτητα 2200cc(υπαρχουν πολλοι τετοιοι ασχετοι),ειτε τ'αμαξι ηταν 320 Μ52 κι αλλαξε μοτερ....Το Μ54 ειναι 2βανο,το Μ52 οχι...ειναι ευκολο να το καταλαβεις....
Υ.γ η τιμη φυσικα και ειναι εκτος τοπου και χρονου....

Dimpas
21-06-12, 00:21
Είδα εδώ
http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M52
ότι ο M52TUB20 μπηκε στα πρώτα Ε46 320 320ci !
Είναι 6 κυλινδρος αλλά έχει 148 άλογα !
Οπότε κατα πάσα πιθανότητα αυτός θα είναι !
Είναι όμορφη αρχή για μετατροπή σε 2500 ή 3000 ! Αφού στα χαρτιά θα είναι και δύλιτρο και εξακύλινδρο !
Βασικά αυτό που με τράβηξε είναι το λευκό χρωμα και η ηλιοροφή !
Η τιμή είναι απο τον Άρη ! Το πολύ 5000 να το δώσει !

ziaba
21-06-12, 08:25
Υπαρχουν 2 περιπτωσεις:Ειτε ο τυπας δεν εχει ιδεα οτι τ'αμαξι του,που ειναι 320 με Μ54 μοτερ,ειναι στην πραγματικοτητα 2200cc(υπαρχουν πολλοι τετοιοι ασχετοι),ειτε τ'αμαξι ηταν 320 Μ52 κι αλλαξε μοτερ....Το Μ54 ειναι 2βανο,το Μ52 οχι...ειναι ευκολο να το καταλαβεις....
Υ.γ η τιμη φυσικα και ειναι εκτος τοπου και χρονου....

mike στ 46άρια το m52(tu) ήταν 2βανο δεν ήταν ίδιος με του ε36.
για να ξέμπερδευει με το θέμα μοτέρ ειναι πολύ απλο, εάν έχει ηλεκρογκαζο ειναι m54 (2171cc, τόσα κυβικά θα πρέπει να γράφει κ στ άδειά μεσα) κ ο αριθμός κινητήρα στ άδειά θα πρέπει να ξεκινά από αριθμό 22 ενώ εάν φοράει τ m52 (1991cc, τόσα κυβικά θα πρέπει να αναγράφεται κ η άδειά μεσα) θα χει ντιζατο γκαζι κ ο αριθμός κινητήρα στ άδειά θα ξεκινά από τ αριθμό 20 απλά τα πράγματα

stelmaniac
21-06-12, 13:12
Βγάζεις το ψευτοκάπακο, αφαιρείς ένα πλήκτρο βαλβίδας, μετράς με μικρόμετρο τον εκκεντροφόρο κάτω απο το πλήκτρο, και για κάθε μικρό φθοράς έχεις 100.000 χλμ...
(σκληροπυρηνικά...)

Ναι ρε παναγο αλλα με κακη λιπανση φθειρεται ο εκκενντροφορος και χωρις να κανεις χιλιομετρα. Αν στα 100.000 εχεις αλλαξει 4 φορες λαδια εχεις εναν κατεστραμμενο εκκεντροφορο που θα μοιαζει να εχει κανει 300.000...

E36-Hartge
21-06-12, 17:29
Όταν ήρθε η ώρα να αγοράσω αυτοκίνητο το μόνο που δεν κοίταξα ήταν τα χιλιόμετρα.

Περισσότερο έδωσα βάση στην γενική κατάσταση του αυτοκίνητου και βέβαια έκανα τον σταυρό μου.

Μέχρι στιγμής δεν είχα κάποιο σοβαρό θέμα με το αυτοκίνητο.

Τώρα όσο αναφορά τα χιλιόμετρα είναι μια άλλη ιστορία που άλλοι την πιστεύουν και άλλοι όχι.

Παράδειγμα εγώ το πρώτο μου αυτοκίνητο το έκανα 70 κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα και αυτό που εχω τώρα 14.000km στα τρία χρόνια και όσο παω και λιγότερα.

Αν π.χ αποφασίσω να το πουλήσω την ίδια απορία θα έχει ο υποψήφιος αγοραστής όσο αναφορά τα χιλιόμετρα αλλά τη θα μπορούσα να κάνω...να τα ανεβάσω για να φαίνεται πιο αληθινό.

rapid_fast
21-06-12, 18:03
Ναι ρε παναγο αλλα με κακη λιπανση φθειρεται ο εκκενντροφορος και χωρις να κανεις χιλιομετρα. Αν στα 100.000 εχεις αλλαξει 4 φορες λαδια εχεις εναν κατεστραμμενο εκκεντροφορο που θα μοιαζει να εχει κανει 300.000...

Δε διαφωνώ καθόλου Στέλιο..
Οπότε έχουμε ένα ξοφλημένο μοτέρ έτσι και αλλιώς...
Τα χιλιόμετρα λοιπόν, δεν είναι η μόνη ένδειξη που μας δείχνει σε τί κατάσταση είναι ένα αυτοκίνητο....
:+1:

e39_V6
21-06-12, 23:50
Λοιπόν παίδες επειδή όλα αυτά για τους εκεντροφόρους κτλ κτλ μου φαίνοντε τελείως κινέζικα,θα ρωτήσω το απλό...Πάω αύριο εγώ λοιπόν,ο άσχετος,ωραία και καλά να δω το αμάξι...Σαν άσχετος τι θα πρέπει να κοιτάξω??υπόψιν ότι μου έχετε αναφέρει μέχρι στιγμής τα έχω διαβάσει και πιστεύω θα μου φανούν πολύ χρήσιμα...κάτι αλλο όμως??Υπάρχει κάτι αλλο να τσεκάρω επιπλέον???
Επίσης να αναφέρω πως το αμάξι έχει book servise...αυτό δηλώνει τίποτα αληθινό ή παίζει να έχει κάνει ο μαντράς καμία μπινιά με την αντιπροσωπία και να είναι μούφα??

Stunt Mike
21-06-12, 23:56
mike στ 46άρια το m52(tu) ήταν 2βανο δεν ήταν ίδιος με του ε36.
για να ξέμπερδευει με το θέμα μοτέρ ειναι πολύ απλο, εάν έχει ηλεκρογκαζο ειναι m54 (2171cc, τόσα κυβικά θα πρέπει να γράφει κ στ άδειά μεσα) κ ο αριθμός κινητήρα στ άδειά θα πρέπει να ξεκινά από αριθμό 22 ενώ εάν φοράει τ m52 (1991cc, τόσα κυβικά θα πρέπει να αναγράφεται κ η άδειά μεσα) θα χει ντιζατο γκαζι κ ο αριθμός κινητήρα στ άδειά θα ξεκινά από τ αριθμό 20 απλά τα πράγματα

Εχεις δικιο αρχηγε μου.Νομιζα οτι τα 320 1998-2001 φοραγαν τον μονοβανο Μ52....

BMW Power
22-06-12, 09:26
Λοιπόν παίδες επειδή όλα αυτά για τους εκεντροφόρους κτλ κτλ μου φαίνοντε τελείως κινέζικα,θα ρωτήσω το απλό...Πάω αύριο εγώ λοιπόν,ο άσχετος,ωραία και καλά να δω το αμάξι...Σαν άσχετος τι θα πρέπει να κοιτάξω??υπόψιν ότι μου έχετε αναφέρει μέχρι στιγμής τα έχω διαβάσει και πιστεύω θα μου φανούν πολύ χρήσιμα...κάτι αλλο όμως??Υπάρχει κάτι αλλο να τσεκάρω επιπλέον???
Επίσης να αναφέρω πως το αμάξι έχει book servise...αυτό δηλώνει τίποτα αληθινό ή παίζει να έχει κάνει ο μαντράς καμία μπινιά με την αντιπροσωπία και να είναι μούφα??

Αν δεν έχεις την εμπειρία να καταλάβεις αν η φθορά που βλέπεις ανταποκρίνεται στα χλμ. δεν μπορείς να κάνεις και πολλά επιτόπου. Ούτως ή άλλως όμως πρέπει να πας το αυτοκίνητο για έλεγχο σε κάποιο συνεργείο που γνωρίζεις και εμπιστεύεσαι. Το βιβλίο σέρβις φτιάχνεται πανεύκολα αν έχεις τις γνωριμίες αλλά καλό είναι να υπάρχει. Και αυτό βέβαια φαίνεται αν είναι γνήσιο η φτιαχτό.

pacman
22-06-12, 15:09
Λοιπόν παίδες επειδή όλα αυτά για τους εκεντροφόρους κτλ κτλ μου φαίνοντε τελείως κινέζικα,θα ρωτήσω το απλό...Πάω αύριο εγώ λοιπόν,ο άσχετος,ωραία και καλά να δω το αμάξι...Σαν άσχετος τι θα πρέπει να κοιτάξω??υπόψιν ότι μου έχετε αναφέρει μέχρι στιγμής τα έχω διαβάσει και πιστεύω θα μου φανούν πολύ χρήσιμα...κάτι αλλο όμως??Υπάρχει κάτι αλλο να τσεκάρω επιπλέον???
Επίσης να αναφέρω πως το αμάξι έχει book servise...αυτό δηλώνει τίποτα αληθινό ή παίζει να έχει κάνει ο μαντράς καμία μπινιά με την αντιπροσωπία και να είναι μούφα??

όπως κάθε μη γνώστης αντικειμένου, μπορεί να την πατήσεις, απλά πας προετοιμασμένος.
Δηλαδή κάνεις παζάρι όσο δεν πάει, και κρατάς στην πάντα 1000-2000€ για ζημιές.
Αμα παίρνεις μεταχειρισμένο και περιμένεις να μην βγάλει κάποια μικρή ή μεγάλη ζημιά είναι σαν να λες οτι θα παντρυετείς παρθένα γυναίκα...

επίσης θα πρέπει να ψωνίζεις τιμή και όχι αυτοκίνητο...
είναι τέτοια η υπερπροσφορά αλλά και η έλλειψη ζήτησης που πρέπει να την εκμεταλλευτείς...

παζάρεψετο...
και όταν το παζαρέψεις...
ξαναπαζερεψέτο...

Dimitris ///M
22-06-12, 20:53
Έλεγξε τα πεντάλ αν είναι φαγωμένα τα λάστιχά τους, έλεγξε διακόπτες, footrest, λάστιχα στις πόρτες, λάστιχα στο πόρτ μπαγκάζ/καπώ κλπ περιφερειακά.... ;)

Απο χιλιόμετρα μέσω εγκεφάλου κλπ μην περιμένεις να μάθεις την αλήθεια....

Α8hnaios
23-06-12, 01:28
Δεν ξερω φιλαρακι, ψυχανεμιζομαι οτι ειναι δυσκολο και κοστοβορο να τα αλλαξεις απο παντου, επιπλεον πιστευω πως ελαχιστοι μαντραδες ξερουν τοσο ψαγμενα μυστικα, οι περισσοτεροι ειναι ηλιθιοι φιγουρατζηδες...

στελιο ειναι ενας κοντερατζης στη ''βουτα''

με 140Ε στα αλλαζει ολα τα χλμ, και στα 4 σημεια! :takecover

zoltan
23-07-12, 08:32
Βγάζεις το ψευτοκάπακο, αφαιρείς ένα πλήκτρο βαλβίδας, μετράς με μικρόμετρο τον εκκεντροφόρο κάτω απο το πλήκτρο, και για κάθε μικρό φθοράς έχεις 100.000 χλμ...
(σκληροπυρηνικά...)

Σωστοοοοός

opsyktikos
23-10-12, 21:48
παδια τα χλμ ειναι σχετικο σιγουρα δεν μπορεις να εισαι σιιγουρος για τπτ!εχω ενα ε46 facelift toy 2002 coupe μετατροπη στο νταγκουνακη απο 16 σε 2λιτρο το 2004 κ τωρα εχει 66000 απο 0, η δουλεια μου ειναι ψυκτικος ολη μερα κυκλοφορω με το μηχανακι κ το φορτηγακι που εχει 275000 χλμ απο το 2001 μεχρι σημερα! σε οποιον λεω ποσα εχει μου λενε μας δουλευεις,αλλαζω καθε 7000 λαδια φιλτρο,τακακια εχω αλλαξει 2 φορες,μπουζι 30000,και ολα αυτα τα κανω μονος μου,το εβαλα αγγελια ωα το πουλησω κ ολοι με ρωτανε αν εχει γυρισμενα χλμ! τι μπορω να απαντησω! βιβλιο service εχω της bmw κ γραφω μονος μου τι εχω κανει! δεν υπαρχει περιπτωση να με πιστεψει κανενας ποτε γτ παντα υπαρχει καχυποψια απο τους παντες!

120ihatch
24-10-12, 08:19
παδια τα χλμ ειναι σχετικο σιγουρα δεν μπορεις να εισαι σιιγουρος για τπτ!εχω ενα ε46 facelift toy 2002 coupe μετατροπη στο νταγκουνακη απο 16 σε 2λιτρο το 2004 κ τωρα εχει 66000 απο 0, η δουλεια μου ειναι ψυκτικος ολη μερα κυκλοφορω με το μηχανακι κ το φορτηγακι που εχει 275000 χλμ απο το 2001 μεχρι σημερα! σε οποιον λεω ποσα εχει μου λενε μας δουλευεις,αλλαζω καθε 7000 λαδια φιλτρο,τακακια εχω αλλαξει 2 φορες,μπουζι 30000,και ολα αυτα τα κανω μονος μου,το εβαλα αγγελια ωα το πουλησω κ ολοι με ρωτανε αν εχει γυρισμενα χλμ! τι μπορω να απαντησω! βιβλιο service εχω της bmw κ γραφω μονος μου τι εχω κανει! δεν υπαρχει περιπτωση να με πιστεψει κανενας ποτε γτ παντα υπαρχει καχυποψια απο τους παντες!


Να μην απαντήσεις τίποτα σε οσους στο λένε.
Όποιος το θέλει θα το πάρει - το πρόβλημα δεν είναι τα χιλιόμετρα- το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν χρήματα - γι αυτο και δεν το έχεις πουλήσει ακόμα.

karamitsos
24-10-12, 11:33
παδια τα χλμ ειναι σχετικο σιγουρα δεν μπορεις να εισαι σιιγουρος για τπτ!εχω ενα ε46 facelift toy 2002 coupe μετατροπη στο νταγκουνακη απο 16 σε 2λιτρο το 2004 κ τωρα εχει 66000 απο 0, η δουλεια μου ειναι ψυκτικος ολη μερα κυκλοφορω με το μηχανακι κ το φορτηγακι που εχει 275000 χλμ απο το 2001 μεχρι σημερα! σε οποιον λεω ποσα εχει μου λενε μας δουλευεις,αλλαζω καθε 7000 λαδια φιλτρο,τακακια εχω αλλαξει 2 φορες,μπουζι 30000,και ολα αυτα τα κανω μονος μου,το εβαλα αγγελια ωα το πουλησω κ ολοι με ρωτανε αν εχει γυρισμενα χλμ! τι μπορω να απαντησω! βιβλιο service εχω της bmw κ γραφω μονος μου τι εχω κανει! δεν υπαρχει περιπτωση να με πιστεψει κανενας ποτε γτ παντα υπαρχει καχυποψια απο τους παντες!

Φανταζομαι οτι αμα πω οτι το δικο μου Ε36 του 1997 εχει 13000χλμ ολοι θα με παρουν με τις πετρες .
Παντως χωρις πλακα ειναι δυσκολο να πιστεψεις εναν ιδιοκτητη οταν σου λεει οτι το αμαξι του
εχει λιγα χιλιομετρα γιατι η συντριπτικη πλεοψηφια τα εχει κατεβασει .

kostastnt
24-10-12, 12:27
Έσεις είστε οι άτυχοι που αναγκαστικά καίγεστε τα χλωρά μαζί με τα ξερά.. Μόνο σε γνωστό που ξέρει ότι όντως δεν μετακίνεται το αμάξι μπορείτε να το δώσετε σε κανονική τιμή..

Έτσι πήρε φίλος ένα A-class 6 ετίας με 12.000km, από την μάνα μιας φίλης που ξέραμε ότι δεν το κουνάει καθόλου..

opsyktikos
24-10-12, 16:34
Να μην απαντήσεις τίποτα σε οσους στο λένε.
Όποιος το θέλει θα το πάρει - το πρόβλημα δεν είναι τα χιλιόμετρα- το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν χρήματα - γι αυτο και δεν το έχεις πουλήσει ακόμα.

το ξερω οτι δεν υπαρχουν λεφτα στην αγορα γενικως το βλεπω κ απο την δουλεια μου,βασικα κ να το δινα θελω να παρω μ3 η αλλιως να τουρμπιζα η δη το δικο μου αλλα σε αλλο ποστ μου γραφουν τα παιδια δεν γινετε κ δεν εχει γινει ποτε τεσπα κουβεντα να γινετε!
για να μην παρεξηγηθουμε το ολο ποστ που εγραψα δεν ειναι για να κατσω να βαλω το αμαξι αγγελια στο φορουμ! το εγραψα για ετσι ειναι η αληθεια κ οτι σε καποια αμαξια φενονται ζημιες κ στα λιγα χλμ!

ziaba
25-10-12, 10:15
1. από τ στιγμή που βλέπεις ότι δεν υπάρχουν λεφτά μέσο τ δουλειάς σ πωσ σκέφτεσαι μητρία κ τούρμπα;

2. δεν είναι μόνο τα λεφτά ( δε γνωρίζω τ αμάξι σ μπορεί να ναι πραγματικά πένα κ σε τελεία κατάσταση κτλ ) αλλά από τ λεγόμενα σ προσωπικα δε θα τ περνά
ούτε σε τιμή ευκαιρίας κ όταν λέω τιμή ευκαιρίας μιλάω για τιμή μέχρι 4 χιλ

opsyktikos
25-10-12, 13:38
1. από τ στιγμή που βλέπεις ότι δεν υπάρχουν λεφτά μέσο τ δουλειάς σ πωσ σκέφτεσαι μητρία κ τούρμπα;

2. δεν είναι μόνο τα λεφτά ( δε γνωρίζω τ αμάξι σ μπορεί να ναι πραγματικά πένα κ σε τελεία κατάσταση κτλ ) αλλά από τ λεγόμενα σ προσωπικα δε θα τ περνά
ούτε σε τιμή ευκαιρίας κ όταν λέω τιμή ευκαιρίας μιλάω για τιμή μέχρι 4 χιλ

καλα κ εγω δεν θα το δινα 4 χιλ....επιδη κανω μονος μου τα σερβις αυτο εννοειετε οποιος θελει το πιστευει ....το να τουρπμισω το ιδια το μοτερ ειναι μια σκεψη μεχρι την πραξη υπαρει μεγαλη αποσταση,για μετατροπη σε μ3 τα λφτα ειναι παλι πολλα! για αυτο κ μπηκα στο φορουμ για να κανω καποιες ερωτησεις κ να παρω τις απαντησεις απο καποιους που ξερουν!επειδη ομως εκαν το ποστ του παιδιου οτι ναναι ζητω συγνωμη!

trabakoulas
28-10-12, 12:31
παδια τα χλμ ειναι σχετικο σιγουρα δεν μπορεις να εισαι σιιγουρος για τπτ!εχω ενα ε46 facelift toy 2002 coupe μετατροπη στο νταγκουνακη απο 16 σε 2λιτρο το 2004 κ τωρα εχει 66000 απο 0

Παιδια sorry αν κανω λαθος αλλα νομιζω πως τα facelift δεν ειναι μετα 2003? Αυτο πως ειναι 2002 και facelift? Και επισης φιλε μου απο την στιγμη που ειναι μετατροπη, πως εισαι σιγουρος για τα χλμ? Ο 2λιτρος που μπηκε πανω μεταχειρισμενος δεν ηταν? Η καροτσα μπορει να εχει οντως 65000 χλχ αλλα για τον κινητηρα πως το ξερεις?

Vassilis E46 Cabrio
28-10-12, 12:41
Παιδια sorry αν κανω λαθος αλλα νομιζω πως τα facelift δεν ειναι μετα 2003? Αυτο πως ειναι 2002 και facelift? Και επισης φιλε μου απο την στιγμη που ειναι μετατροπη, πως εισαι σιγουρος για τα χλμ? Ο 2λιτρος που μπηκε πανω μεταχειρισμενος δεν ηταν? Η καροτσα μπορει να εχει οντως 65000 χλχ αλλα για τον κινητηρα πως το ξερεις?

Σωστός!!!!!
Μάλλον το παλικάρι αναφέρεται στην καρότσα γιατί απο το μοτέρ λίγο δύσκολο να γνωρίζει ακριβώς...

trabakoulas
28-10-12, 18:44
Σωστός!!!!!
Μάλλον το παλικάρι αναφέρεται στην καρότσα γιατί απο το μοτέρ λίγο δύσκολο να γνωρίζει ακριβώς...

Ναι Βασιλη, επειδη και εγω ψαχνω για facelift ειχα και εχω την εντυπωση πως ειναι μετα το 2003. Αν μπορει ο φιλος να μας απαντησει για το δικο του που λεει πως ειναι 2002 και facelift (πραγμα που λογικα δεν παιζει εκτος αν εχει αλλαξει -προφυλακτηρες-φτερα-φαναρια κλπ).

Επισης μιας κι ενδιαφερομαι οπως ειπα για FL ας μας πει αν το πουλαει καποια specs για το αμαξι, τιμη κλπ και καποιες φοτο

Ευχαριστω

Vassilis E46 Cabrio
28-10-12, 20:12
Να το αμάξι εκ πρώτης όψεως...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2734690/

paganis
29-10-12, 08:59
Να το αμάξι εκ πρώτης όψεως...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2734690/

για να χει τελη 260 ευρω...σημαινει πως ειναι δηλωμενο 1600....συνεπως κατι δεν ταιριαζει στην αγγελια...

dimimav
29-10-12, 09:20
για να χει τελη 260 ευρω...σημαινει πως ειναι δηλωμενο 1600....συνεπως κατι δεν ταιριαζει στην αγγελια...

Αφού είπε το παλικάρι ότι το έκανε μετατροπή.
απλά το θέμα είναι εάν έβαλε καινούργιο μοτερ στην
μετατροπή ή μεταχειρισμένο

rapid_fast
29-10-12, 09:44
Αφού είπε το παλικάρι ότι το έκανε μετατροπή.
απλά το θέμα είναι εάν έβαλε καινούργιο μοτερ στην
μετατροπή ή μεταχειρισμένο

Καινούριο μοτέρ να βάλει;;:ices_ange

Υ.Γ. Εγώ το μοτέρ το κόβω για 1995 κυβικά...

Vassilis E46 Cabrio
29-10-12, 10:45
Αφού είπε το παλικάρι ότι το έκανε μετατροπή.
απλά το θέμα είναι εάν έβαλε καινούργιο μοτερ στην
μετατροπή ή μεταχειρισμένο

Σωστός!!!!!!

dimimav
29-10-12, 10:54
Καινούριο μοτέρ να βάλει;;:ices_ange

Υ.Γ. Εγώ το μοτέρ το κόβω για 1995 κυβικά...

ναι μάλλον με τα 1995 είναι:)
νομίζω πως έχει πει ότι την μετατροπή την έκανε το 2004(τότε λεφτά υπήρχαν άρα μπορεί να έβαλε καινούργιο!!)κ ότι από τότε έχει από 0 χιλιόμετρα 66000κμ :screwy: