PDA

Επιστροφή στο Forum : bmw e 39 525tds


tsitsos
03-07-12, 15:02
παιδια γεια σας και παλι δυστιχως ελειπα αυστραλια για δουλεια και χαθηκα...στο θεμα μας γυρισα πισω μια εβδομαδα τωρα και η μπεμπα μου τα εχει φτυσει.....:banghead::banghead: εχει αναψει το λαμπακι τρακτιον κοντρολ και δεν δουλευει το κοντερ/ταχυμετρο και πλεον δεν εχω σωστη ενδιξη ποσοτητας καυσιμου δεν λειτουργουν τα αβς....πιγα σε σοβαρο ιλεκτρολογο με αναγκασε να αλαχω πισω αισθητιρα τροχου και ρουλεμαν τροχου...κοστος μαζι με τα 50ε του μαστορα 240ε και αποτελεσμα δεν ειδα μου λεει πως πρεπει να αλαξω και στους αλλους 3 τροχους και ισως δεν δω αποτελεσμα μιας και επιμενει πολυ πως στα ε 39 χαλαει ο εγκεφαλος πολυ συχνα και προτεινει να το δωσω οσο πιο γριγορα μπορω....και ολα προεκυψαν λογω κακης προφανως μεταχειρισης απο τον πατερα μου οσο ελειπα..σας παρακαλω το αμαξι αυτο το λατρευω και εχω φτασει σε αδιεξοδο με ολα οσα μου ειπε ο θεωριτηκα σοβαρος ηλεκτρολογος...με εχουν απελπισει θα ηθελα να ακουσω προτασεις σας η και ποιες εαν υπαρχουν πιθανες λυσεις....σας ευχαριστω εκ των προτερων

και να συμπληρωσω πως δεν αναβει το δεξι μπροστα ξενον φως μονο στην μικρι σκαλα και μου δειχνει στο καντραν πως εχω καμενη πισω δεξια λαμπα πορειας ενω αναβει...

Lambros
03-07-12, 16:20
Δυναμό ίσως??

manosm3
03-07-12, 17:16
Μηπως ειναι μοναδα ABS; Δοκιμασες να δεις αν δουλευει το ABS;

sakis4paok
03-07-12, 19:57
παιδια γεια σας και παλι δυστιχως ελειπα αυστραλια για δουλεια και χαθηκα...στο θεμα μας γυρισα πισω μια εβδομαδα τωρα και η μπεμπα μου τα εχει φτυσει.....:banghead::banghead: εχει αναψει το λαμπακι τρακτιον κοντρολ και δεν δουλευει το κοντερ/ταχυμετρο και πλεον δεν εχω σωστη ενδιξη ποσοτητας καυσιμου δεν λειτουργουν τα αβς....πιγα σε σοβαρο ιλεκτρολογο με αναγκασε να αλαχω πισω αισθητιρα τροχου και ρουλεμαν τροχου...κοστος μαζι με τα 50ε του μαστορα 240ε και αποτελεσμα δεν ειδα μου λεει πως πρεπει να αλαξω και στους αλλους 3 τροχους και ισως δεν δω αποτελεσμα μιας και επιμενει πολυ πως στα ε 39 χαλαει ο εγκεφαλος πολυ συχνα και προτεινει να το δωσω οσο πιο γριγορα μπορω....και ολα προεκυψαν λογω κακης προφανως μεταχειρισης απο τον πατερα μου οσο ελειπα..σας παρακαλω το αμαξι αυτο το λατρευω και εχω φτασει σε αδιεξοδο με ολα οσα μου ειπε ο θεωριτηκα σοβαρος ηλεκτρολογος...με εχουν απελπισει θα ηθελα να ακουσω προτασεις σας η και ποιες εαν υπαρχουν πιθανες λυσεις....σας ευχαριστω εκ των προτερωνΦιλε μου το αμαξι σου θελει ψαξιμο πολλα μπορει να ειναι.Πανε βρες ενα ηλεκτρολογο που να κατεχει απο bmw να εχει και το gt1 και ολα θα λυθουν.Δηλαδη
επειδη δε εδειχνε το κοντερ σε αλλαξε τσαμπα τον αισθητηρα σε μπορουσε να τον μετρησει;τοσο σοβαρος ειναι φιλε μου.

MZ3
03-07-12, 23:25
αντί να πει ότι δεν ξέρει να βρει τι έχει σου λέει πάνε πουλατο

ωραίος ...

Stunt Mike
04-07-12, 00:22
Πηγαινε σ'εναν σοβαρο μαστορα να το βαλει στο διαγνωστικο γιατι αυτος που πηγες ειναι για κλωτσιες....Περαν τουτου τ'αμαξι σου εμφανιζει παρα πανω απο μια βλαβες ηλεκτρολογικης φυσεως κι οχι μονο το ABS/ESP αρα καπου παιζει βραχυκυκλωμα ή καμμενος εγκεφαλος.Καμια σχεση δεν εχει ο κακομοιρης ο πατερας σου και η οποιαδηποτε πιθανη κακομεταχειριση,με τα ηλεκτρολογικα προβληματα ρε φιλε!Ελεος!!
Υ.Γ παιζει να φταιει απλα η μπαταρια σου ή το δυναμο και να δινουν χαμηλη ταση στα ηλεκτρικα....τσεκαρε κι αυτην....

tsitsos
04-07-12, 13:58
γεια σας παιδια..λοιπον εχουμε κανει μετριση δυναμο και ειναι οκ.εχουμε μετρισει την μπαταρια και παλι ειναι οκ
το αβς μου οντως δεν λειτουργει.εχουμε καθαρισει επαφες ασφαλειοθικης και εχουμε ελενξει μπρος πισω της ασφαλειες ολα οκ.θεωριτηκα εαν ο εγκεφαλος ειναι καμενος δεν θα λειτουργουσε το αμαξι..(νομιζω εγω)! το χειροτερο κακο ειναι πως στην (σερρες) οσους και εαν ρωτησα ολοι με εστηλαν στον ιδιο ηλεκτρολογο και πραγματικα δοκιμασα πρωτα αλλους 2 ηλεκτρολογους που ηλικρινα δεν μπορεσαν να βαλουν χερι στην μπεμπα..και οι ιδιοι με εστηλαν στον 3 το και φαρμακερο ηλεκτρολογο..δεν γνωριζω εαν το διαγνωστικο ειναι το γτ1 αλλα πραγματικα ηταν το μονο που μπορεσε να διαβασει τα παντα στο αμαξι

tsitsos
04-07-12, 14:06
νομιζω πως εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον βαγγελη που εχει πωσταρει κατω αοπ μενα

tsitsos
18-11-12, 19:30
και επειδη με επιασε το πεισμα μου το τρελο δεν το ξαναπηγα σε κανεναν ψευτομαστορα!!το κυκλοφορω κανονικα οπως εχει με την μονη λεπτομερεια πλεον οτι τα λαμπακια αβς-εσπ μενουν αναμενα κανονικα και απο καμια φορα σβηνουν απο μονα τους (σηνυθως μετα απο ανωμαλια δρομου η πρωι κρυο οταν το θετω σε λειτουργεια πιο συχνα) οπου μολις σβησουν λοιπον το αμαξι ανεβαζει στροφες μονο του δειχως να παταω γκαζι και μολις παταω το κουμπι αντισπιν τσακ το γκαζι επανερχετε σε λογικα επιπεδα γεγονος που με κανει να πιστευω οτι καποια φυσα ισως δεν κανει καλη επαφη..εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω να μου πει να δω ευχαριστω εκ των προτερων!

tsitsos
18-11-12, 19:42
Υ.Γ. ξεχασα να αναφερω οτι ψευτοδουλευουν(με λαθος ενδειξεις φυσικα)και το βακουμ-καταναλωση καυσιμου...ενω παλια η βελονα του βακουμ δεν κουνιοταν με τπτ και το κοντερ που δειχνει το πολυ μεχρι 50χλμ ενω δεν κουνιοταν και αυτη η βελονα....