PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΡΙΚΈΣ ΠΕΝΤΑΡΕΣ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΙΑ 5ΑΡΑ


zoltan
14-07-12, 23:58
Μεσα σε όλη τη χλαπαταγή χρειάστηκα ένα φτηνο αυτοκίνητο. Βρήκα - με πολυ κόπο - μια E34. Περίπτωση. Αγορασμενη πριν 22 χρόνια απο έλληνα αντιπρόσωπο, με σχολαστικο service book, στο αρχικό της χρωμα και όπως αποδείχτηκε στο σχετικο έλεγχο τελείως ατρακαριστη. Μου ακούστηκε απίθανο σενάριο και με μόνο 97.000 χλμ στο οδομετρο... Θέλω τα φωτα σας. Πέρα απο ιμαντα χρονισμου και ατερμονα πρέπει να αλλάξω κάτι άλλο προληπτικά;

Ευχαριστω.
(φωτό της ηλικιωμένης κυρίας μόλις βγει απο το γυάλισμα...)

zoltan
15-07-12, 00:02
Μου διέφυγε να προσθέσω: 518, ένας ιδιοκτήτης, με ABS, απο λάθος στην αρχική παραγγελία δυστυχώς χωρίς a/c....

+ απελευθερώνω το μοχλό για τη ρύθμιση της κολωνας του τιμονιου αλλα δεν μετακινειται με τίποτα. Καμία ιδέα;

120ihatch
15-07-12, 02:27
Μεσα σε όλη τη χλαπαταγή χρειάστηκα ένα φτηνο αυτοκίνητο. Βρήκα - με πολυ κόπο - μια E34. Περίπτωση. Αγορασμενη πριν 22 χρόνια απο έλληνα αντιπρόσωπο, με σχολαστικο service book, στο αρχικό της χρωμα και όπως αποδείχτηκε στο σχετικο έλεγχο τελείως ατρακαριστη. Μου ακούστηκε απίθανο σενάριο και με μόνο 97.000 χλμ στο οδομετρο... Θέλω τα φωτα σας. Πέρα απο ιμαντα χρονισμου και ατερμονα πρέπει να αλλάξω κάτι άλλο προληπτικά;

Ευχαριστω.
(φωτό της ηλικιωμένης κυρίας μόλις βγει απο το γυάλισμα...)

α. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ (οπωσδήποτε αλλαγή)
Σωληνάκια φρένων και υγρά φρένων (πακέτο)

Τσέκαρε και τα αμορτισέρ (παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στο φρενάρισμα εκτός των άλλων)

β. Σημαντικά
κοίταξε ημερομηνία στα ελαστικά-αν χρειάζονται αλλαγή και τσέκαρε και πιέσεις, τυχόν θέματα με ρουλεμάν τροχών, ευθυγράμμιση, τσέκαρε ψαλίδια και σινεμπλόκ.

γ. Τσέκαρε το σασί για σκουριές και επισκέυασε τυχόν θεματάκια το γρηγορότερο δυνατό για να μην επεκταθούν.


Φρένα (συνολικά)- Ανάρτηση (συνολικά) - Σασί (σκουριές κλπ) και μετά service κινητήρα.... το γυάλισμα έρχεται τελευταίο....

rapid_fast
15-07-12, 02:30
+ απελευθερώνω το μοχλό για τη ρύθμιση της κολωνας του τιμονιου αλλα δεν μετακινειται με τίποτα. Καμία ιδέα;

Ναι, είχε κενά το τιμόνι, και βίδωσαν τον ατέρμονα απο κάτω..
Δεν έχει πλέον κενό, αλλά δεν ρυθμίζει κιόλας..
1200 είναι η ζημιά...

120ihatch
15-07-12, 02:36
Ναι, είχε κενά το τιμόνι, και βίδωσαν τον ατέρμονα απο κάτω..
Δεν έχει πλέον κενό, αλλά δεν ρυθμίζει κιόλας..
1200 είναι η ζημιά...


Για να είμαστε και εναρμονισμένοι με τον τίτλο..... 240 πεντάρες ευρώ ζημιά φίλε zoltan...

zoltan
15-07-12, 10:22
Ναι, είχε κενά το τιμόνι, και βίδωσαν τον ατέρμονα απο κάτω..
Δεν έχει πλέον κενό, αλλά δεν ρυθμίζει κιόλας..
1200 είναι η ζημιά...



Mε εκτέλεσες :bugeye: με το καλημέρα.....

1.200€.... Φαντάσου έδωσα 1.500€ για όλο το αυτοκινητο. Επειδη θα χρησιμοποιείται για μια εβδομάδα το μήνα δεν αξίζει... Εκτός αν τίθεται θέμα ασφάλειας...?

Πληροφοριακά δηλαδή τι θα πρέπει να επισκευαστεί στο σύστημα διεύθυνσης; Η αλήθεια είναι πως έστω κι έτσι, καθώς στρίβεις το τιμόνι υπάρχουν κάποιοι σχετικοί τζόγοι στη ροή της κίνησης.

Κι ευχαριστώ guys για τα lights...

Bassakos
15-07-12, 11:59
φιλε μου αν θελεις την γνωμη μου, πηγαινε το αμαξι σε εναν μηχανικο
που να μπιστευεσε να σου κοιταξει το αυτοκινητο και να τσεκαρει βασικα
πραγματα για την λειτουργια του και την ασφαλεια σου!

και ας εχει τζογο το τιμονι, και ας εχει κανα 2 σκουργιες το αμαξωμα , και ας ακους
και κανενα θορυβο σε καμια λακουβα,... σωστα φρενα να εχεις , λαστιχα και τα αμορτισερ να μην ειναι τελιωμενα,

ετσι ωστε να εχεις ενα αμαξι να κανεις την δουλεια σου (αν καταβαλα σωστα)

απο εκει και περα αν αναζητας , μπασιμο στις στροφες με "οσα", να μην ακουγετε "τσικ" απο πουθενα (μηχανικα κτλ),και οοοοοοοολα να λειτουργουν στην εντελεια τοτε θα βαλεις βαθεια το χερι στην τσεπη , γιατι φτιαξε το ενα , φτιαξε το αλλο θα ανεβει πολυ το κοστος!

rapid_fast
15-07-12, 18:20
Mε εκτέλεσες :bugeye: με το καλημέρα.....

1.200€.... Φαντάσου έδωσα 1.500€ για όλο το αυτοκινητο. Επειδη θα χρησιμοποιείται για μια εβδομάδα το μήνα δεν αξίζει... Εκτός αν τίθεται θέμα ασφάλειας...?

Πληροφοριακά δηλαδή τι θα πρέπει να επισκευαστεί στο σύστημα διεύθυνσης; Η αλήθεια είναι πως έστω κι έτσι, καθώς στρίβεις το τιμόνι υπάρχουν κάποιοι σχετικοί τζόγοι στη ροή της κίνησης.

Κι ευχαριστώ guys για τα lights...

Θέμα ασφαλείας δεν υπάρχει από αυτό που σου είπα.
Οι άλλοι τζόγοι είναι απο ζυγαριές και ψαλίδια..
Χοντρικά όλα μαζί, κάπου στα 2500 μαζί με την εργασία..
Δύσκολο, έως αδύνατο να δείς τέτοια προβλήματα σε 90.000 χιλιόμετρα ακόμα και αν το όχημα δαπάνησε 90% του χρόνου του σε χωματόδρομους..

stelmaniac
15-07-12, 22:14
Ριξε μια ματια απο κατω στο συστημα διευθυνσης κι αν ολα ειναι καλα μην ασχολεισαι με την κολωνα του τιμονιου. Κανε ενα καλο σερβις στο μοτερ και να εισαι σιγουρος οτι το αμαξι δε θα σε προδωσει ποτε. Δεν ειναι μονο ο λεβιες κατω απ' το τιμονι που υπαρχει μα δε δουλευει...Το μαυρο μικρο κουτακι μπροστα στην πλαφονιερα ποτε δεν καταλαβα γιατι υπαρχει....

Ερωτηση: Το καντραν εχει καμμενα πιξελ εκει που αναγραφονται τα χιλιομετρα;

zoltan
16-07-12, 07:50
Ριξε μια ματια απο κατω στο συστημα διευθυνσης κι αν ολα ειναι καλα μην ασχολεισαι με την κολωνα του τιμονιου. Κανε ενα καλο σερβις στο μοτερ και να εισαι σιγουρος οτι το αμαξι δε θα σε προδωσει ποτε. Δεν ειναι μονο ο λεβιες κατω απ' το τιμονι που υπαρχει μα δε δουλευει...Το μαυρο μικρο κουτακι μπροστα στην πλαφονιερα ποτε δεν καταλαβα γιατι υπαρχει....

Ερωτηση: Το καντραν εχει καμμενα πιξελ εκει που αναγραφονται τα χιλιομετρα;

Καλό... Το μαύρο κουτάκι (της Πανδώρας) το πρόσεξα... Μυστήριο όντως...

Ο οδομετρητής δεν είναι ψηφιακός...Αν εννοείς τα πιξελ τα σχετικά με το service, ναι, δεν ανάβουν.

Ευχαριστω όλους για το feed. Να ρωτήσω κι ένα τελευταίο για να μην το λιωσω το θέμα...;

Κανένα - μη εξουσιοδοτημένο - που να ξέρει τι του γίνεται στα καρανότια (από Γλυφάδα και κάτω... μέχρι Κορωπί) έχει να συστήσει κανείς;

zoltan
16-07-12, 07:55
φιλε μου αν θελεις την γνωμη μου, πηγαινε το αμαξι σε εναν μηχανικο
που να μπιστευεσε να σου κοιταξει το αυτοκινητο και να τσεκαρει βασικα
πραγματα για την λειτουργια του και την ασφαλεια σου!

και ας εχει τζογο το τιμονι, και ας εχει κανα 2 σκουργιες το αμαξωμα , και ας ακους
και κανενα θορυβο σε καμια λακουβα,... σωστα φρενα να εχεις , λαστιχα και τα αμορτισερ να μην ειναι τελιωμενα,

ετσι ωστε να εχεις ενα αμαξι να κανεις την δουλεια σου (αν καταβαλα σωστα)

απο εκει και περα αν αναζητας , μπασιμο στις στροφες με "οσα", να μην ακουγετε "τσικ" απο πουθενα (μηχανικα κτλ),και οοοοοοοολα να λειτουργουν στην εντελεια τοτε θα βαλεις βαθεια το χερι στην τσεπη , γιατι φτιαξε το ενα , φτιαξε το αλλο θα ανεβει πολυ το κοστος!


Πολύ σωστά κατάλαβες. Ποιο μπάσιμο, ποιο turn in και τα ρέστα; Delivery boy θα είναι το αυτοκίνητο και δη για τα κοντινά.

Έχοντας στο παρελθόν από τουρμπάτο by Αλέκος αλλά επίσης 46άρι και 92άρι αμφότερα original Μ, καταλαβαίνεις το πολιτισμικό σοκ που έχω υποστεί. Ας όψεται ο Γιωργάκης και το μεγάλο φαγοπότι.

Bassakos
16-07-12, 12:36
σε καταλαβαινω οσο δεν φανταζεσε ...

rapid_fast
16-07-12, 14:17
Πολύ σωστά κατάλαβες. Ποιο μπάσιμο, ποιο turn in και τα ρέστα; Delivery boy θα είναι το αυτοκίνητο και δη για τα κοντινά.

Έχοντας στο παρελθόν από τουρμπάτο by Αλέκος αλλά επίσης 46άρι και 92άρι αμφότερα original Μ, καταλαβαίνεις το πολιτισμικό σοκ που έχω υποστεί. Ας όψεται ο Γιωργάκης και το μεγάλο φαγοπότι.

Για βοήθα με να καταλάβω..
Είχες αυτοκίνητα που έκαναν 100.000 ευρώ έκαστο,
και το φαγοπότι του Γιωργάκη σε γονάτισε??
(τα 3.000 για έκτακτη εισφορά και τέλη??)

Driver M
16-07-12, 14:37
Για βοήθα με να καταλάβω..
Είχες αυτοκίνητα που έκαναν 100.000 ευρώ έκαστο,
και το φαγοπότι του Γιωργάκη σε γονάτισε??
(τα 3.000 για έκτακτη εισφορά και τέλη??)
Δεν είναι μόνο αυτά (τα οποία και μόνα τους είναι τραγικά πολλά).
Είναι τα υπέρογκα τεκμήρια και φυσικά οι μειώσεις μισθών, συντάξεων κλπ κλπ που τα ξέρουμε όλοι.
Πλέον το να αγοράσει κάποιος μτχ μια Μ3, ιδίως Ε46, είναι το πλέον εύκολο.
Αλλά τέλη, εισφορές, τεκμήρια, ασφάλιστρα και βενζίνες αρκούν για να μην αγοράζονται ούτε με σφαίρες τέτοια αυτοκίνητα, ακόμα και 2λιτρα.

zografias
16-07-12, 22:32
Καλό... Το μαύρο κουτάκι (της Πανδώρας) το πρόσεξα... Μυστήριο όντως...

Ο οδομετρητής δεν είναι ψηφιακός...Αν εννοείς τα πιξελ τα σχετικά με το service, ναι, δεν ανάβουν.

Ευχαριστω όλους για το feed. Να ρωτήσω κι ένα τελευταίο για να μην το λιωσω το θέμα...;

Κανένα - μη εξουσιοδοτημένο - που να ξέρει τι του γίνεται στα καρανότια (από Γλυφάδα και κάτω... μέχρι Κορωπί) έχει να συστήσει κανείς;

Έχω έναν άνθρωπο λογικό σε τιμές και ξέρει πράγματα! Αυτό μου έχει δείξει τουλάχιστον στα 5 BMW που του έχω πάει.. Στείλε μου μήνυμα να σου πω αν είναι, να μην κάνω και διαφήμιση... ;)

rapid_fast
16-07-12, 23:02
Καλό... Το μαύρο κουτάκι (της Πανδώρας) το πρόσεξα... Μυστήριο όντως...

Βάλτε μια φώτο..
Να το δώ, και να γελάσω με την καρδιά μου..
Ψιλιάζομαι για ποιο πράγμα λέτε, θέλω φωτογραφική επιβεβαίωση....

zoltan
16-07-12, 23:55
Δεν είναι μόνο αυτά (τα οποία και μόνα τους είναι τραγικά πολλά).
Είναι τα υπέρογκα τεκμήρια και φυσικά οι μειώσεις μισθών, συντάξεων κλπ κλπ που τα ξέρουμε όλοι.
Πλέον το να αγοράσει κάποιος μτχ μια Μ3, ιδίως Ε46, είναι το πλέον εύκολο.
Αλλά τέλη, εισφορές, τεκμήρια, ασφάλιστρα και βενζίνες αρκούν για να μην αγοράζονται ούτε με σφαίρες τέτοια αυτοκίνητα, ακόμα και 2λιτρα.

Agreed.

Το προβλημα δεν είναι τα 15+\- χιλιαρικα για 46αρι ή τα 30 και κατι ψιλα για 92.

Η αγορα έχει ήδη φτάσει πάτο. Αλλα σε μια χώρα που δεν ξέρεις αν σε τρεις μήνες θα είσαι εντός ευρώ, αν θα τεκμαιρεται ότι κανεις διακίνηση ναρκωτικών για να έχεις ένα τριλιτρο και ζώντας σε ένα domino effect όπου κυνηγός με το καλασνικοφ για να πάρεις τα δεδουλευμένα σου, αναγκάζεσαι και παρκαρεις το πάθος σου.

Απλά τυγχάνει λόγω επαγγέλματος να παίρνω δημοσιογραφικά για δοκιμή και να έχω την ψευδαίσθηση πως δεν θα βαρεθω στην πρώτη εβδομάδα.

@@ - μετα συγχωρησεως. Καψουρα σε καταστολή.

zoltan
17-07-12, 00:05
Έτσι για την ιστορία... Πέρασα σήμερα από τον Σπανο γιατι ξέρω έναν άνθρωπο απο τα χρόνια των παχεων αγελάδων.

Με λύπηθηκε ένας γέρικος θεός της Βαυαριας και το προβλημα με την κολώνα και τους τζογους λύθηκε σε 10 λεπτά καθώς είχαν σφίξει πολυ τον ατερμονα.

Και το πιο σημαντικό επιβεβαίωσαν πως κατα πάσα πιθανότητα πως ο συνταξιούχος ναυτικός έλεγε αλήθεια. .. Lucky strike.

Veldrin
17-07-12, 16:13
Έτσι για την ιστορία... Πέρασα σήμερα από τον Σπανο γιατι ξέρω έναν άνθρωπο απο τα χρόνια των παχεων αγελάδων.

Με λύπηθηκε ένας γέρικος θεός της Βαυαριας και το προβλημα με την κολώνα και τους τζογους λύθηκε σε 10 λεπτά καθώς είχαν σφίξει πολυ τον ατερμονα.

Και το πιο σημαντικό επιβεβαίωσαν πως κατα πάσα πιθανότητα πως ο συνταξιούχος ναυτικός έλεγε αλήθεια. .. Lucky strike.

Αυτά είναι, το παρακολουθούσα το θέμα και χάρηκα που τέλος καλό όλα καλά.

m_power_lunatic
17-07-12, 16:56
Xαρηκα και εγω φιλε μου.

Ειχαμε 12 χρονια 518i E34 και το καταχαρηκαμε οικογενειακως.

Δεν σου κρυβω οτι εδω και 1-2 μηνες κοιταω και εγω να ξαναπαρω ενα Ε34.

Εκπληκτικο αυτοκινητο πραγματικα,το καλο ειναι με αυτα τα αυτοκινητα οτι εχει καποιος πολλες ελπιδες να βρει καθαρο και καλο αμαξι λογω του αγοραστικου του κοινου.

Καλα χλμ ευχομαι και τί καλυτερο αμαξι για να βαλεις μεσα την οικογενεια σου (γενικα το λεω) αν δεν θες να ξοδευτεις.Απλα πολυ αμαξι για τα λεφτα του και ανταλλακτικα παντου ακομα και στο περιπτερο.

120ihatch
17-07-12, 17:46
Και εμένα μου αρέσει πολύ το e34 (είχα κάνει test drive σε ένα 525i στην Αγγλία και ο συνοδηγός (υπάλληλος της μάντρας που το πούλαγε) πρέπει να έφτυσε λίγο αίμα στη βολτούλα που τον πήγα..... :) )

Καλορίζικο να ναι και καλοτάξιδο.

zoltan
17-07-12, 17:55
Thanks guys,

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση πως εκφράζεστε. Οι ευχές σπανίζουν στη σημερινή ελληνική κοινωνία.

Χαιρετισμούς και από τη ''γριά''. Έγινε και ευθυγράμμιση σήμερα και αισθάνεται ακόμα καλύτερα.

zografias
18-07-12, 20:39
Χαχα... Τον ίδιο χαρακτηρισμό δίνω και στο δικό μου μερικές φορές!!
Καλοτάξιδο και χωρίς προβλήματα η καινούρια γριά σου.. :p:

gregE36
19-07-12, 16:11
καλοταξιδο φιλε

120ihatch
19-07-12, 18:23
:useless:

;)

zoltan
21-07-12, 07:19
316E36COMPACT, έχεις απόλυτο δίκιο. Σήμερα της βγάζω τις αναμνηστικές της και επανέρχομαι. Αν βρω και καμιά καταγράμμα γριά να μου ποζάρει δίπλα της σε ρόλο μοντέλου, θα υπάρχει και concept.

Παρεμπιπτόντως, είναι πραγματικά απίστευτο το πως ένα τόσο παλιό αυτοκίνητο με μια καλή ανάρτηση (Bilstein μπουκάλες & HR ελατήρια) και παρά τους λάθος τροχούς (φοράει 17άρια) είμναι τόσο ενδοτικό στις ανωμαλίες του δρόμου και κυρίως δεν κοπανάει ΚΑΘΟΛΟΥ σε ανωμαλίες και εργολαβικές ελληνικές ανωμαλίες.

Αλλά καθόλου...? Σημαδεύω λακούβα κατευεθείαν κέντρο λες και παίζω darts και η γριά τίποτα. Σιωπηλή κυρία. Μπαίνεις σε ένα Χ3 με runflat και γίνεται η χλαπαταγή...

m_power_lunatic
21-07-12, 08:32
Πες μου ότι είναι μαύρη με 17αρια ΒBS RC της ΒMW??Έχει άσπρο σαλόνι;;;;

Bassakos
21-07-12, 13:48
εεε!!! εαν ξερεις και αυτο το αμαξι Γιαννη....τι να σου πω! θα επρεπε να ντρεπεσε!!!
(εχουμε βρει τον μπελα μας εδω περα.....χαχαχαχαχαχα)

zoltan
22-07-12, 22:12
Θέλω να ανεβασω φωτό της γριάς. Και μου βγάζει αυτό...

''Please enter the URL of your image:''

Τι κάνω; Με drag & drop από iMac δεν παίζει;

zoltan
22-07-12, 22:22
Πες μου ότι είναι μαύρη με 17αρια ΒBS RC της ΒMW??Έχει άσπρο σαλόνι;;;;


Χαχαχα, είναι *atlantisblau. Και με μπλε σαλόνι που πρέπει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (και μόνος για 22 χρόνια) να έμπαινε μέσα σε κενό αέρος αν κρίνω από την σχεδόν ανύπαρκτη φθορά.

Τις φωτό παλεύω να ανεβάσω....

120ihatch
23-07-12, 01:00
ανέβασε κάθε φωτογραφία πρώτα στο imageshack και πάρε το url κάθε φωτογραφίας αφού την ανεβάσεις και βαλτο στο κουτάκι που σου δίνει στο φορουμ για ανέβασμα φωτογραφιας...

zoltan
23-07-12, 08:22
Τι και που είναι το imageshack; Έχω χάσει το φως μου και δεν το βλέπω...;

Driftakos
23-07-12, 09:03
http://imageshack.us/ μπαίνεις, ανεβάζεις τη φωτό και κάπου σου δίνει ενα link που το κανεις paste εδω.

λογικα θα σου δίνει διάφορες επιλογές στο link, επέλεξε αυτη που έχει το [ IMG ] (χωρίς τα κενά) μπροστά.

BMW Power
23-07-12, 10:32
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10021

zoltan
24-07-12, 00:14
http://desmond.imageshack.us/Himg715/scaled.php?server=715&filename=img3328rl.jpg&res=landing

http://desmond.imageshack.us/Himg534/scaled.php?server=534&filename=img3329s.jpg&res=landing

http://desmond.imageshack.us/Himg521/scaled.php?server=521&filename=img3330l.jpg&res=landing


H γριά στην παραλία.
Ως γνωστόν οι μεγάλες ηλικίες πάνε πρωι πρωι πριν πιάσει ντάλα το λιοπύρι.

6ylinder
24-07-12, 08:37
Zoltan δεν έχει ανέβει κάτι...

rapid_fast
24-07-12, 08:45
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γίνεται αυτόματα η εμφάνιση..
Σωστά τα πέρασε το παιδί..
Τα τροποποίησα με αυτό τον τρόπο για να δείτε τις εικόνες..

BMW Power
24-07-12, 10:29
Για να φανεί η φωτογραφία πρέπει να πάρεις το URL της φωτογραφίας όχι το URL του site.

Με δεξί κλικ πάνω στην φωτογραφία μπορείς να πάρεις το link της.

120ihatch
24-07-12, 10:34
Πολύ όμορφο είναι!!

Το αγαπημένο μου χρώμα στην e34 είναι το λευκό (μάλλον κόλλησα με το χρώμα από το λευκό 520i που έκαναν test οι 4Τροχοί το 1992) :pimp:

zoltan
25-07-12, 00:47
Πολύ όμορφο είναι!!

Το αγαπημένο μου χρώμα στην e34 είναι το λευκό (μάλλον κόλλησα με το χρώμα από το λευκό 520i που έκαναν test οι 4Τροχοί το 1992) :pimp:


Τι σκαλίζεις τώρα... Είκοσι χρόνια πριν (και ακόμα πιο πριν με τις 037, το κόκκινο κοντό Quattro κλπ, κλπ) όταν περιμέναμε τους 4Τροχούς σαν ευαγγέλιο. Και μετά ήρθαν τα publi και οι πληρωμένες καταχωρήσεις...

120ihatch
25-07-12, 01:02
Τι σκαλίζεις τώρα... Είκοσι χρόνια πριν (και ακόμα πιο πριν με τις 037, το κόκκινο κοντό Quattro κλπ, κλπ) όταν περιμέναμε τους 4Τροχούς σαν ευαγγέλιο. Και μετά ήρθαν τα publi και οι πληρωμένες καταχωρήσεις...


Αχχχ!! Αναμνήσεις!

giannis 116
26-07-12, 02:53
Ωραιες ζαντες! Φαινεται σε πολυ καλη κατασταση τ αμαξι, να σαι καλα να το χαιρεσαι!

gregE36
31-07-12, 15:18
κουκλα ειναι θελω και εγω μια και ας μην πηγαινει μια.....

zoltan
04-08-12, 01:25
κουκλα ειναι θελω και εγω μια και ας μην πηγαινει μια.....


Ακριβως. Δεν πηγαίνει μία... Αλλά καθώς έχει πιο οικογενειακό κοινό στο βιογραφικό της, από όλες όσες είδα είμαι βέβαιος πως είναι μακράν πιο εύκολο να βρεθεί ένα καθαρό αυτοκίνητο. Ειδικά σε σχέση με 3άρα 36άρι σε πολλές από τις οποίες έχουν γίνει ασέλγειες...

gregE36
05-08-12, 14:44
δεν πειραζει κανεις την δουλεια σου μια χαρα και εισαι σιγουρος οτι θα φτασεις στον προορισμο σου σιγουρα

JimmyE34525
12-11-12, 18:25
σιδερενιο φιλε και καλοταξιδο

e30 1984
12-11-12, 18:40
Να το χαιρεσαι και παντα καλοταξιδο !!!!

M__Power
13-11-12, 02:30
Μπραβο Zoltan ,κούκλα η μιλφαρα,,,,,,και οπως παντα συμβαινει με αυτες ......διαχρονικές..!!!!!

Nick E34
16-11-12, 00:54
Και η δικιά μου η 518 έχει πολύ λίγα χιλιόμετρα (120.000) αυτή τη στιγμή και δεν τρίζει, δεν κοπανάει, και όλα μα όλα δουλεύουν άψογα.

...για να την κάνω να ξυπνήσει λίγο (εφόσον μου αρέσουν τα μπαντιλίκια που και που!) έχω κάνει τα εξής: καταρχάς αυστηρή αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού γνήσιου κάθε 6.000 χλμ, αντιτριβικό super dynamic, panel φίλτρο BMC στο μαμα φιλτροκούτι, επαναπρογραμματισμό εντός των ορίων ασφαλείας της BMW με καλύτερη απόδοση σε όλο το φάσμα, και τέλος σχεδόν πάντα racing βενζίνη (πληρώνει η εταιρεία) και occasionally TORCO racing fuel concentrate σε αναλογία 0.5λίτρο ανα 40 λίτρα βενζίνης.....

το αμάξι απλά έχει μεταμορφωθεί, δουλεύει ρολόι και εγω είμαι τρισευτυχισμένος!

Όσο για την ομορφιά, η Ε34 για μένα είναι απλά διαχρονική και σε κάθε ευκαιρία της ρίχνω "λάγνες" ματιές!!

gregE36
18-11-12, 15:19
τελικα εχω βρει και εγω μια 518 στα χαρτια μονο που φοραει μ52 2000cc αδηλωτο .το αμαξι εινα αψογο και σκεφτομαι να το χτυπησω .μου αρεσει τρομερα αλλα σκεφτομαι μην καταπινει τον αγλεορα με το 2000τρο.ειμαι σε δηλημα

Nick E34
20-11-12, 23:04
gregE36 οταν έψαχνα αγγελίες για την δικιά μου Ε34 βρήκα αρκετές με αδήλωτα μοτέρ μεγαλύτερου κυβισμού σε άψογη κατάσταση και πολύ δελεαστικές τιμές! Όμως αποφάσισα να παραμείνω νόμιμος και το κεφάλι μου ήσυχο γιατί για έναν περίεργο αστυνομικό σε μπλόκο μπορεί να χάσεις και το αμάξι εκτός απο περαιτέρω συνέπειες. Όπως ίσως να γνωρίζεις ο 1800αρής είναι τετρακύλινδρος ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι εξακύλινδρα και άρα η διαφορά πασιφανές όσο και άσχετος να είσαι.

Πάρε λοιπόν ένα καθαρό αμάξι να μην τρέμεις κάθε φορά που βλέπεις "στρουμφ"! Άποψή μου.

gregE36
21-11-12, 15:49
οντως το σκεφτομαι πολυ αυτο που λες ....ειναι μπερδεμα και ειδικοτερα στις μερες μας τα ψαχνουν πιο πολυ τωρα. βεβαια 2τρο δεν θελω να ειναι γιατι τα τελη ειναι ακριβα και ας ειναι και για μια φορα τον χρονο .εσυ τι πηρες τελικα και ποσο αν επιτρεπετε??

Nick E34
21-11-12, 16:00
Φίλε μου εγώ μετά απο αρκετή έρευνα βρήκα μια 518 του 1992 με 105,000χλμ και όλα τα σέρβις σε βιβλο σε άψογη κατάσταση στα €2,000!! Την έχω τώρα ένα χρόνο.