PDA

Επιστροφή στο Forum : Mου άναψε το λαμπάκι του ψυγείου ενώ όλα είναι ok !


BmWakIaS
01-08-12, 00:33
Φίλοι μου την βοήθεια σας !!! Εχω ένα παράξενο θεματάκι !Είναι η τρίτη φορα που μου ανάβει το λαμπάκι του ψυγείου εδώ και μια βδομάδα για κάνα πεντάλεπτο και μετά σβηνει μετά πάλι ανάβει για κάνα πεντάλεπτο και πάλι σβηνει ! Μετά δεν ξανά ανάβει άλλο. Εχω ελένξει το νερό του ψυγείου και είναι μια χαρά γεμάτο ! Ξέρει κανεις τι μπορεί να συμβαίνει να μου πει πριν το πάω στο συνεργείο για να ξέρω πάνω κάτω !! Εχω e46 2001 μοντέλο 1600 κυβικά ! Ευχάριστο φίλοι μου !

God
01-08-12, 00:38
Μήπως κόλλησε ο θερμοστάτης (αν σου κάνει νούμερα η θερμοκρασία)? Ειδάλλως μάλλον το αισθητηράκι θα χάλασε.

BmWakIaS
01-08-12, 00:41
όχι δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία καθόλου !

120ihatch
01-08-12, 17:02
Φίλοι μου την βοήθεια σας !!! Εχω ένα παράξενο θεματάκι !Είναι η τρίτη φορα που μου ανάβει το λαμπάκι του ψυγείου εδώ και μια βδομάδα για κάνα πεντάλεπτο και μετά σβηνει μετά πάλι ανάβει για κάνα πεντάλεπτο και πάλι σβηνει ! Μετά δεν ξανά ανάβει άλλο. Εχω ελένξει το νερό του ψυγείου και είναι μια χαρά γεμάτο ! Ξέρει κανεις τι μπορεί να συμβαίνει να μου πει πριν το πάω στο συνεργείο για να ξέρω πάνω κάτω !! Εχω e46 2001 μοντέλο 1600 κυβικά ! Ευχάριστο φίλοι μου !


Είναι ο αισθητήρας της στάθμης - άλλαξέ τον μην χρειαστεί κάποια φορά πραγματικά να προσθέσεις αντιψυκτικό!

Επίσης, καλό κάνει δεν κάνει κακό- κάνε και μια εξαέρωση του κυκλώματος ;)

rapid_fast
01-08-12, 17:19
Εχεις ραγισμένο δοχείο νερού..
Και μικρή διαρροή νερού, κάτω δεξιά στο ψυγείο στον μαύρο αισθητήρα με το πράσινο o-ring..

BmWakIaS
01-08-12, 18:10
Είναι ο αισθητήρας της στάθμης - άλλαξέ τον μην χρειαστεί κάποια φορά πραγματικά να προσθέσεις αντιψυκτικό!

Επίσης, καλό κάνει δεν κάνει κακό- κάνε και μια εξαέρωση του κυκλώματος ;)

και εγώ αυτό νομίζω είναι ο αισθητήρας ενδείξεις

BmWakIaS
01-08-12, 18:11
Εχεις ραγισμένο δοχείο νερού..
Και μικρή διαρροή νερού, κάτω δεξιά στο ψυγείο στον μαύρο αισθητήρα με το πράσινο o-ring..


rapid_fast μα δεν μου λίπη σταγόνα νερού ! αν μου έλειπε νερό τότε σίγουρα κάτι θα είχε να κάνει με δοχείο ! αλλα το νερό είναι κομπλέ

rapid_fast
01-08-12, 18:20
rapid_fast μα δεν μου λίπη σταγόνα νερού ! αν μου έλειπε νερό τότε σίγουρα κάτι θα είχε να κάνει με δοχείο ! αλλα το νερό είναι κομπλέ

Άναψε το καλοριφέρ σου, και θα δείς αν απουσιάζει νερό..

BmWakIaS
01-08-12, 23:44
Άναψε το καλοριφέρ σου, και θα δείς αν απουσιάζει νερό..

το άναψα ! μια χαρά δουλεύει

120ihatch
02-08-12, 02:12
^ τώρα που τσέκαρες ότι το καλοριφερ λειτουργεί τέλεια, με κρύο το μοτέρ, έλεγξε πάλι τη στάθμη στο δοχείο του αντιψυκτικού....

BmWakIaS
02-08-12, 10:45
^ τώρα που τσέκαρες ότι το καλοριφερ λειτουργεί τέλεια, με κρύο το μοτέρ, έλεγξε πάλι τη στάθμη στο δοχείο του αντιψυκτικού....

ok το έκανα και αυτό ! όλα φαίνονται ok .

Dermatis
02-08-12, 13:14
Λοιπον θα σου πω τη δικη μου περιπτωση - ατυχια μπας και βοηθησω.......
Ο λογος για ενα VW polo 1.4 2002 πριν απο 3 μηνες αναψε λαμπακι παραφλου ανοιγω και βλεπω οτι οντως λειπει γεμιζω αλλα δεν ανυσηχησα γιατι σκεφτηκα κατι τα χιλιομετρα κατι η ζεστες κλπ κλπ. Περναν 3 μερες και ξανα τα ιδια ξανα βενζιναδικο παραφλου κλπ κλπ. Μετα απο μια μερα παλι τα ιδια με το ψυγειο ομως να ειναι γεματο και θερμοκρασιες παρα πολυ καλες! Παω στον μηχανικο που εχει η θεια μου μια και ειναι δικο της το αμαξι αυτο και λεει δεν ειναι τιποτα καποια αμελητεα διαρροη, λεω οκ ξανα βαζω παραφλου ( ειχα καψει περισσοτερο παραφλου παρα βενζινη :bs: ). Εδειχναν ολα καλα ωσπου παλι τα ιδια...... μου τη δινει και παω εκει που παω και την bmw μου λεει τρυπα στο ψυγειο το αλλαζει (160ευρω) και το ειδα οτι οντως εχανε αλλα πολυ λιγο απλα σκεφτηκα πως με την πιεση που αναπτυσεται εφευγε πολυ! Περνα μια βδομαδα και ξανα ..........παω στον ιδιο και λεει σηκωνω χερια ψηλα..........:whip::rockon:
Μεσα στα νευρα γυριζω σπιτι και μου ηρθε να αναψω το καλοριφερ το οποιο μπορω να πω δουλευε καλα.......τρελα τρελα ALIENS λεω .......Και παω μετα να το καθαρισω και τι να δω κατω απο το πατακι ολα λουτσα ......... τελικα ειχε σπασει το ψυγειο του καλοριφερ που βρισκεται πισω απο την κεντρικη κονσολα ..........τεσπα το πηγα σε αυτον το εφτιξε και μου ειπε οτι του εχει τυχει αλλη μια φορα σε ενα bmw e46 coupe tou 04 .......
Να τονσω οτι απο θερμοκρασιες σε ολη τη φαση ειχε κανονικες!
Ελπιζω να βοηθησα καπως ......... αν δεν ειναι ο αισθητηρας για ψαξου λιγο παραπερα!

BmWakIaS
02-08-12, 13:26
Λοιπον θα σου πω τη δικη μου περιπτωση - ατυχια μπας και βοηθησω.......
Ο λογος για ενα VW polo 1.4 2002 πριν απο 3 μηνες αναψε λαμπακι παραφλου ανοιγω και βλεπω οτι οντως λειπει γεμιζω αλλα δεν ανυσηχησα γιατι σκεφτηκα κατι τα χιλιομετρα κατι η ζεστες κλπ κλπ. Περναν 3 μερες και ξανα τα ιδια ξανα βενζιναδικο παραφλου κλπ κλπ. Μετα απο μια μερα παλι τα ιδια με το ψυγειο ομως να ειναι γεματο και θερμοκρασιες παρα πολυ καλες! Παω στον μηχανικο που εχει η θεια μου μια και ειναι δικο της το αμαξι αυτο και λεει δεν ειναι τιποτα καποια αμελητεα διαρροη, λεω οκ ξανα βαζω παραφλου ( ειχα καψει περισσοτερο παραφλου παρα βενζινη :bs: ). Εδειχναν ολα καλα ωσπου παλι τα ιδια...... μου τη δινει και παω εκει που παω και την bmw μου λεει τρυπα στο ψυγειο το αλλαζει (160ευρω) και το ειδα οτι οντως εχανε αλλα πολυ λιγο απλα σκεφτηκα πως με την πιεση που αναπτυσεται εφευγε πολυ! Περνα μια βδομαδα και ξανα ..........παω στον ιδιο και λεει σηκωνω χερια ψηλα..........:whip::rockon:
Μεσα στα νευρα γυριζω σπιτι και μου ηρθε να αναψω το καλοριφερ το οποιο μπορω να πω δουλευε καλα.......τρελα τρελα ALIENS λεω .......Και παω μετα να το καθαρισω και τι να δω κατω απο το πατακι ολα λουτσα ......... τελικα ειχε σπασει το ψυγειο του καλοριφερ που βρισκεται πισω απο την κεντρικη κονσολα ..........τεσπα το πηγα σε αυτον το εφτιξε και μου ειπε οτι του εχει τυχει αλλη μια φορα σε ενα bmw e46 coupe tou 04 .......
Να τονσω οτι απο θερμοκρασιες σε ολη τη φαση ειχε κανονικες!
Ελπιζω να βοηθησα καπως ......... αν δεν ειναι ο αισθητηρας για ψαξου λιγο παραπερα!

ποπό !!! μη μου λες τέτοια γιατί αν είναι τίποτα τέτοιο την κάτσαμε την βάρκα ! ελπίζω να μην είναι κάτι τέτοιο πάντως και να είναι ο αισθητήρας ενδείξεις ......

BmWakIaS
02-08-12, 13:28
από βδομάδα θα κλείσω ραντεβού γιατί την παρα άλλη βδομάδα έχω ταξίδι και δεν θέλω να μου συμβεί τίποτα απρόοπτο ! θα ενημερώσω μόλις το πάω το αμάξι ! ευχάριστο φίλοι μου για τις απάντησης σας

bimmer-corfu
02-08-12, 17:39
Εχεις ραγισμένο δοχείο νερού..
Και μικρή διαρροή νερού, κάτω δεξιά στο ψυγείο στον μαύρο αισθητήρα με το πράσινο o-ring..

και όμως έχει δίκιο ο rapid, σε κάνα 2 εβδομάδες θα κάνει ένα μπαμ και θα γίνει μεγάλη ξαφνικά η ρωγμή, φυσικά θα φύγουν όλα τα υγρα

BmWakIaS
02-08-12, 22:37
και όμως έχει δίκιο ο rapid, σε κάνα 2 εβδομάδες θα κάνει ένα μπαμ και θα γίνει μεγάλη ξαφνικά η ρωγμή, φυσικά θα φύγουν όλα τα υγρα

θα δείξει . έκλεισα ραντεβού για τρίτη . ο θεός βοηθός

giannis 116
03-08-12, 11:33
Αυτο με πτωση σταθμης ψυκτικου, κανονικες θερμοκρασιες και σπασμενο καλοριφερ το ειδα και σε Φιατ Μπραβα φιλου μου. Επισης την αντλια νερου την εχετε δει?.. Μου ειχε τυχει στο παλιο καντετ που ειχα, εχανε τα νερα, οταν δουλευε, ολα οκ γιατι λογω της φυγοκεντρισης του νερου στην αντλια δεν εχανε, οταν δε δουλευε το μοτερ εχανε η αντλια απο το χαλασμενο συστημα στεγανοτητας της.

BmWakIaS
03-08-12, 14:02
Αυτο με πτωση σταθμης ψυκτικου, κανονικες θερμοκρασιες και σπασμενο καλοριφερ το ειδα και σε Φιατ Μπραβα φιλου μου. Επισης την αντλια νερου την εχετε δει?.. Μου ειχε τυχει στο παλιο καντετ που ειχα, εχανε τα νερα, οταν δουλευε, ολα οκ γιατι λογω της φυγοκεντρισης του νερου στην αντλια δεν εχανε, οταν δε δουλευε το μοτερ εχανε η αντλια απο το χαλασμενο συστημα στεγανοτητας της.

δεν έχει καθόλου πτώση στάθμης υγρού είναι γεμάτο ! θα δείξει την τρίτη που θα το πάω συνεργείο τι θα μου πουν . ίδωμεν :)

BmWakIaS
08-08-12, 01:18
Λοιπόν φίλοι μου παρέλαβα το αμάξι χωρίς να γίνει δουλειά για τον εξής λόγο............ πολύ ακριβό! το πάω το πρωί το αφήνω και με παίρνει στις 12 να με ενημέρωση ότι δεν έχει κάποιο μηχανικό πρόβλημα. Το πρόβλημα το έχει ο πινακας ενδείξεων ! Α να επισημάνω επίσης ότι εδώ και 2 με τρία χρονια περίπου το θερμόμετρο που δείχνει την εξωτερική θερμοκρασία μου δείχνει -40 και με την ευκαιρία που το πήγα είπα να το κοιτάξει και αυτό. Οπου και αποδείχτηκε και αυτό ότι ο εστιτιρας εξωτερικής θερμοκρασίας είναι μια χαρά και πως και σε αυτό φταίει ο πινακας και μου δείχνει λανθασμένη ένδειξη. Τον ρωτάω ποσο πάει το μαλλί να αλλαχτεί ο πινακας όργανον και μου λέει το θεϊκό 800 ευρώ ! ΕΕΕ βασικά άρχισα να γελάω :) αυτοκίνητο του 2001 και να κοστίζει τόσο ακριβά ! έλεος ! Εννοείτε δεν το έκανα και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω ! Από την μια μου φαίνεται λίγο κουλό να έχει θέμα ο πινακας οργάνως και από την ali λέω μήπως έχει δίκιο ! Δεν ξέρω. Και αν είναι όντως αυτό τι κάνω ! Καινούργιο με την καμια . Μεταχειρισμένο μονο ! Αλλα από που ! Και αν δεν είναι ο πινακας όργανον αλλα είναι ντουβάρι ο συγκεκριμένος και πεζή να είναι κάτι άλλο !!?? Δεν ξέρω μπερδεύτηκα. Αυτά τα περίεργα νέα μου ! Είμαι σίγουρος ότι σας κούφανα ! :twak:

120ihatch
08-08-12, 06:48
Πηγαινε το σε 1-2 συνεργεία ακόμη, αφησε τους να κάνουν διάγνωση (χωρίς να τους πεις για το πρώτο συνεργείο) και πες τους να σου πουν (αν ειναι οντως πινακας οργανων) πόσο κοστίζει μτχ αντ/κο + εργασία.

Πες την περιοχη σου και ζητα από φίλους απο εδώ να σου πουν συνεργειο για να πας συστημένος.

BmWakIaS
08-08-12, 12:08
Πηγαινε το σε 1-2 συνεργεία ακόμη, αφησε τους να κάνουν διάγνωση (χωρίς να τους πεις για το πρώτο συνεργείο) και πες τους να σου πουν (αν ειναι οντως πινακας οργανων) πόσο κοστίζει μτχ αντ/κο + εργασία.

Πες την περιοχη σου και ζητα από φίλους απο εδώ να σου πουν συνεργειο για να πας συστημένος.

Αυτό θα κάνω φιλε μου . θεσσαλονίκη . Πάντως δεν είναι τραγική η τιμή ? μα 800 ευρώ !!!!!!!

120ihatch
08-08-12, 12:33
Αυτό θα κάνω φιλε μου . θεσσαλονίκη . Πάντως δεν είναι τραγική η τιμή ? μα 800 ευρώ !!!!!!!


έχεις δίκιο! μην τα δώσεις με τίποτα, ειδικά αν είναι κοντέρ! (μτχ όταν μπορέσεις)
τσέκαρέ το σε κάποιο καλό συνεργείο.


ΠΑΙΔΕΣ, ΠΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
(ψαγμένο και τσεκαρισμένο όμως.... όχι ότι να ναι!)

BmWakIaS
08-08-12, 13:56
έχεις δίκιο! μην τα δώσεις με τίποτα, ειδικά αν είναι κοντέρ! (μτχ όταν μπορέσεις)
τσέκαρέ το σε κάποιο καλό συνεργείο.


ΠΑΙΔΕΣ, ΠΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
(ψαγμένο και τσεκαρισμένο όμως.... όχι ότι να ναι!)

Εννοείτε ! Δεν ίππαρχοι περίπτωση να δώσω τόσα για ένα κοντέρ πραγματικά . Αν δεν βρω μεταχειρισμένο ας πάει να mini έτσι χαλασμένο . Αν βεβαια είναι το κοντέρ στην τελική . Ακου 800 ευρώ !!! Στον ύπνο μου εφιάλτες έβλεπα ! :drive2:

kplc16
08-08-12, 16:22
εχεις pm..........

Geo_3D
08-08-12, 17:42
Οταν αναβει χαμηλη ενδειξη αντιψυκτικου και δεν λειπει σταγονα απο μεσα...ειναι ή ο αισθητηρας ή η μπαταρια του αυτοκινητου.


Τελος!!!

Και ειδα οτι ειναι του 2001 το αμαξι...μπαταρια εχεις αλλαξει???

BmWakIaS
08-08-12, 21:36
Οταν αναβει χαμηλη ενδειξη αντιψυκτικου και δεν λειπει σταγονα απο μεσα...ειναι ή ο αισθητηρας ή η μπαταρια του αυτοκινητου.


Τελος!!!

Και ειδα οτι ειναι του 2001 το αμαξι...μπαταρια εχεις αλλαξει???

Ναι μπαταρία έχει 1 χρόνο που την άλλαξα. καινούργια είναι . Και εγώ για αισθητηρα πίστευα Geo_3D αλλα μου είπε πρόβλημα στο πινακα ενδείξεων ! Τελείως άσχετο δηλαδή . Ασε που το έχει κάνει μονο 3 φορες και από τότε τίποτα.

God
09-08-12, 01:02
Ναι μπαταρία έχει 1 χρόνο που την άλλαξα. καινούργια είναι . Και εγώ για αισθητηρα πίστευα Geo_3D αλλα μου είπε πρόβλημα στο πινακα ενδείξεων ! Τελείως άσχετο δηλαδή . Ασε που το έχει κάνει μονο 3 φορες και από τότε τίποτα.

Πήγαινε σε έναν άλλο να σου κάνει διάγνωση, για καλό και για κακό. Πρώτον, τα 800 είναι τραγικό νούμερο. Δεύτερον, το καντραν σου είναι πλήρως ηλεκτρονικό που πάει να πει ότι κατά 99% έχει 2 φάσεις, οι οποίες είναι "δουλεύω" και "δεν δουλεύω". Να το κάνει "που και που", μάλλον δεν είναι ηλεκτρονικό καν το πρόβλημα. Τρίτον, μια 2ρη, 3η, 4η, 5η γνώμη δεν έβλαψε ποτέ...

BmWakIaS
09-08-12, 01:18
Πήγαινε σε έναν άλλο να σου κάνει διάγνωση, για καλό και για κακό. Πρώτον, τα 800 είναι τραγικό νούμερο. Δεύτερον, το καντραν σου είναι πλήρως ηλεκτρονικό που πάει να πει ότι κατά 99% έχει 2 φάσεις, οι οποίες είναι "δουλεύω" και "δεν δουλεύω". Να το κάνει "που και που", μάλλον δεν είναι ηλεκτρονικό καν το πρόβλημα. Τρίτον, μια 2ρη, 3η, 4η, 5η γνώμη δεν έβλαψε ποτέ...

Αυτό για το κατραν που λες για τις δυο φάσης δεν το ήξερα . Εδώ μου μπήκε και στο μυαλό ότι αν τους έλεγα ναι αλλαξετο το κατραν μη σου πω πως δεν θα το άλλαζαν και θα άλλαζαν πιθανόν τον αισθητηρα που κατά μεγάλη πιθανότητα αυτό είναι το πρόβλημα. Οποτε αν ο αισθητηραs πες πως κάνει κανένα 50 ευρώ τότε τα 750 8a πήγαιναν στις στέπες τους ! Δεν ξέρω σκέφτομαι διαφορα. Πάντως λίγο να φύγουν οι πολλές ζεστες και θα το πάω και σε άλλο συνεργείο εννοείτε.

Geo_3D
21-08-12, 21:24
Ναι μπαταρία έχει 1 χρόνο που την άλλαξα. καινούργια είναι . Και εγώ για αισθητηρα πίστευα Geo_3D αλλα μου είπε πρόβλημα στο πινακα ενδείξεων ! Τελείως άσχετο δηλαδή . Ασε που το έχει κάνει μονο 3 φορες και από τότε τίποτα.

To οτι την αλλαξες πριν 1 χρονο μπορει να μην λεει και απολυτως τπτ....αμα εχεις διαρροη ρευματος απο καπου,μπορει να κρατησει και 3 μηνες μια καινουργια μπαταρια.
Στο λεω γιατι εχω παθει ακριβως το ιδιο πραγμα... ;)

BmWakIaS
22-08-12, 13:46
To οτι την αλλαξες πριν 1 χρονο μπορει να μην λεει και απολυτως τπτ....αμα εχεις διαρροη ρευματος απο καπου,μπορει να κρατησει και 3 μηνες μια καινουργια μπαταρια.
Στο λεω γιατι εχω παθει ακριβως το ιδιο πραγμα... ;)

Tελικά είναι το κατραν . Xθες έβγαλα το δικό μου και έβαλα ενός φίλου μου και το θερμόμετρο έδειχνε κανονικά εξωτερική θερμοκρασία όπως και μου έδειχνε κανονική ένδειξη βενζίνης μιας και το δικό μου και εκεί είχε θέμα και μου έδειχνε πολύ περισσότερο από ότι είχε μέσα. Aσε που αντί να μειωνόταν η βενζίνη ενώ κινούταν το αμάξι αυτό αυξανόταν !! :smashtard

BmWakIaS
22-08-12, 13:55
Tώρα το θέμα είναι που να βρω σε καλή κατάσταση μεταχειρισμένο κατραν ! Eιδα στο internet τιμές με 100 euro με 150 , αλλα σκέφτηκα μιας που χάλασε να βάλω κατραν με τα ασημένια δαχτυλίδια που έχει μέσα διακοσμητικά. Πάντα μιλάω για γνήσια ! Αν ξέρει κάποιος να μου συστήσει κάπου να πάω όπου πουλάνε τα συγκεκριμένα κατραν θα του ήμουν ευγνώμων ! . Είμαι από θεσσαλονίκη.

kplc16
22-08-12, 14:34
Tώρα το θέμα είναι που να βρω σε καλή κατάσταση μεταχειρισμένο κατραν ! Eιδα στο internet τιμές με 100 euro με 150 , αλλα σκέφτηκα μιας που χάλασε να βάλω κατραν με τα ασημένια δαχτυλίδια που έχει μέσα διακοσμητικά. Πάντα μιλάω για γνήσια ! Αν ξέρει κάποιος να μου συστήσει κάπου να πάω όπου πουλάνε τα συγκεκριμένα κατραν θα του ήμουν ευγνώμων ! . Είμαι από θεσσαλονίκη.

τραβα στο καραφλο.ηταν μαργαροπουλου.τωρα μεταφερθηκε στ δρομο της χαλκιδικης διπλα στο φοιρο σιδερα.συγκρινε το καραφλο σε τιμη και με το Στρ......

ταμπλω απο το 330 το ξεχνας λογω τιμης.
ψαχνεις το ποιο φθηνο που θα βρεις και δαχτυλιδια περνας μονος(ebay)

BmWakIaS
22-08-12, 14:57
Φιλε μου ποιος είναι αυτός ο καραφλός που μου λες δεν ξέρω ! Από την ali το κατραν που φοράει η 330 δεν σημαίνει ότι δεν θα είναι και σε 316 η 318 η 320 . Απλά στην 330 είναι στάνταρ όταν την αγοράζεις την μπέμπα καινούργια ενώ στην 316 και στις υπόλοιπες είναι σαν έξτρα με την παραγγελια του αυτοκινητου αν το θέλει ο αγοραστής βεβαια ! Οποτε ότι θα ειναι son και καλά πολύ ακριβό δεν νομίζω . απλά θάχει κάποια διαφορα με το απλό . Αλλα και πάλι αυτό είναι θέμα αυτουνού που το πουλάει για τους δικούς του λόγους. Για after market δεν το συζητώ καν προτιμώ όπως είναι γνησιακι να το πάρω
:)

BmWakIaS
22-08-12, 15:39
βασικά kplc16 δεν έχεις και άδικο ! τώρα που το σκέφτομαι αγοράζεις ένα κατραν μεταχειρισμένο και απλά βάζεις δαχτυλίδια μέσα ! ouf δεν ξέρω

mike21
22-08-12, 16:46
Tελικά είναι το κατραν . Xθες έβγαλα το δικό μου και έβαλα ενός φίλου μου και το θερμόμετρο έδειχνε κανονικά εξωτερική θερμοκρασία όπως και μου έδειχνε κανονική ένδειξη βενζίνης μιας και το δικό μου και εκεί είχε θέμα και μου έδειχνε πολύ περισσότερο από ότι είχε μέσα. Aσε που αντί να μειωνόταν η βενζίνη ενώ κινούταν το αμάξι αυτό αυξανόταν !! :smashtard


Και δέν χαίρεσε;

BmWakIaS
23-08-12, 01:02
[/B]


Και δέν χαίρεσε;

εννοείτε πως χαιρόμουν ! έλεγα ποπό κοίτα που άμα δεν το τρέχω μου δείχνει ότι θα καίω λιγότερη βενζίνη γιαφτο ανεβαίνει xaxaxax . άσε με τρέλανε. τώρα άντε να δε που θα βρω κατραν μεταχειρισμένο χωρίς να έχει πρόβλημα και εκείνο !

ThaNOS E46coupe
23-08-12, 14:44
φίλε τα δαχτυλίδια τα περνάς και μονος σου..δεν ειναι τίποτα το δυσκολο.30 ευρώ κανουν...

ditris
24-08-12, 14:05
φίλε τα δαχτυλίδια τα περνάς και μονος σου..δεν ειναι τίποτα το δυσκολο.30 ευρώ κανουν...
Θάνο που τα βρήκες 30 ευρώ?Όλοι τα πουλάνε 50-60 ευρώ...........

ditris
24-08-12, 14:18
τραβα στο καραφλο.ηταν μαργαροπουλου.τωρα μεταφερθηκε στ δρομο της χαλκιδικης διπλα στο φοιρο σιδερα.συγκρινε το καραφλο σε τιμη και με το Στρ......

ταμπλω απο το 330 το ξεχνας λογω τιμης.
ψαχνεις το ποιο φθηνο που θα βρεις και δαχτυλιδια περνας μονος(ebay)

Ρώτα σε αυτούς -->
BMW MAKIS ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ BMW-MINI
ΜΑΡΓΑΡΟΠΟΥΛΟΥ 2
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 54629
Τηλ. 1: 2310535981
Τηλ. 2: 2310551669

BMW FOTIS ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ
ΔΙΠΟΤΑΜΟΣ ΚΙΛΚΙΣ
Τηλ. : 2341061490

BMW ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΑΡΑΛΑΙΚΟΣ
Ζ.ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ 4 ΜΑΡΤΙΟΥ
Τηλ. : 2310426519


BMW ΣΤΡΑΤΟΥΔΑΚΗΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ BMW-MINI
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Τηλ. 1: 2310939672
Τηλ. 2: 2310952211

Υ.Γ Ρώτα και τον ηλ/γο του forum μας(sakispaok).Παίζει ναχει κανενα μεταχειρο.Θα σου το τοποθετήσει κιόλας.Είναι καλος και εχει καλες τιμες............

ditris
24-08-12, 14:41
Tώρα το θέμα είναι που να βρω σε καλή κατάσταση μεταχειρισμένο κατραν ! Eιδα στο internet τιμές με 100 euro με 150 , αλλα σκέφτηκα μιας που χάλασε να βάλω κατραν με τα ασημένια δαχτυλίδια που έχει μέσα διακοσμητικά. Πάντα μιλάω για γνήσια !
π.χ........Ο δεύτερος (της λίστας ανταλλακτικατζήδων που σου πρότεινα) έχει καντράν για το αυτοκινητο σου(1.6 8v M43 δεν έχεις?).Τιμούλα 150 ευρώ.Δίνει και εγγύηση.Τα δαχτυλίδια αν θες κανα 50-60 ευρώ σε διαφορα μερη της ελλαδας(εχει κ αυτος παραπάνω!).Αρα συνολο με ενα 200ρι εισαι οκ.......
ελπίζω να βοήθησα........

Lambros
24-08-12, 16:15
Θάνο που τα βρήκες 30 ευρώ?Όλοι τα πουλάνε 50-60 ευρώ...........

π.χ http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E46-Silver-Matt-Cluster-gauge-ring-Dash-rings-318i-323i-/150724306482?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item2317de6632

BmWakIaS
25-08-12, 00:10
π.χ........Ο δεύτερος (της λίστας ανταλλακτικατζήδων που σου πρότεινα) έχει καντράν για το αυτοκινητο σου(1.6 8v M43 δεν έχεις?).Τιμούλα 150 ευρώ.Δίνει και εγγύηση.Τα δαχτυλίδια αν θες κανα 50-60 ευρώ σε διαφορα μερη της ελλαδας(εχει κ αυτος παραπάνω!).Αρα συνολο με ενα 200ρι εισαι οκ.......
ελπίζω να βοήθησα........

Bρήκα κατραν σήμερα από τον παπαδόπουλο με 120 euro άψογο . Tο έδωσα και για να βάλουν τα χιλιόμετρα μου και θα το πάρο δευτερα και θα το περάσω ! Oποτε τώρα μένουν δαχτυλίδια να πάρω και να βάλω και είμαι κομπλέ :)

Vassilis E46 Cabrio
25-08-12, 10:19
Bρήκα κατραν σήμερα από τον παπαδόπουλο με 120 euro άψογο . Tο έδωσα και για να βάλουν τα χιλιόμετρα μου και θα το πάρο δευτερα και θα το περάσω ! Oποτε τώρα μένουν δαχτυλίδια να πάρω και να βάλω και είμαι κομπλέ :)

Μπράβο ρε λεβέντη...Όλα πήγαν εντάξει επιτέλους...

BmWakIaS
25-08-12, 13:27
Μπράβο ρε λεβέντη...Όλα πήγαν εντάξει επιτέλους...

Ασε φιλε μου vassili με ταλαιπώρησε λίγο αλλα όλα είναι σε καλο δρόμο ! Να μπει την δευτερα το κατραν με το καλο και είμαστε ok !

tasos.kamv
01-04-14, 11:18
Καλημέρα σε όλους!
Τις τελευταίες 2-3 βδομάδες μου ανάβει για λίγο η ένδειξη αντιψυκτικού στο καντράν και μετά φυσικά σβήνει... όσες φορές έχω κοιτάξει το φλοτέρ στο παγουράκι (με κρύο μοτέρ), είναι τίγκα επάνω.
Επίσης έχω παρατηρήσει ότι έχοντας ανοιχτό το καπό και ξεκινάω το πρωί τον κινητήρα, παρατηρώ ότι για 2-3 δευτερόλεπτα βγαίνει καπνός πάνω από το μοτέρ, σαν να εξατμίζεται νερό (είμαι σίγουρος, δεν είναι μπλε από λάδι), ενώ μετά σταματάει. Δεν μπορώ διευκρινίσω από που ακριβώς βγαίνει ο καπνός... Μπορεί να είναι κάποια τάπα πλαστική, στο πίσω μέρος του μοτερ, στον καθρέφτη και να "δακρύζει" ελάχιστα??? Θεωρώ δύσκολο να τα έχει παίξει ο αισθητήρας στάθμης και να βραχυκυκλώνει. Τί λέτε..??

bimmer-corfu
01-04-14, 11:22
έχει μικρή διαρροή το παγούρι, μια χάνει μια δε χάνει αλλά κάποια στιγμή θα σε αφήσει

tasos.kamv
01-04-14, 11:27
και πως τότε το πρωί βγαίνει πάνω από τον κινητήρα για λίγο καπνός σαν να εξατμίζεται νερό???
Το παγούρι είναι μακριά από το μοτέρ. Επίσης περιέργως γιατί δεν πέφτει η στάθμη στο παγούρι??? :thinkerg:

bimmer-corfu
01-04-14, 11:30
τι να πω? μήπως το πρωι με το κρυο δεν εχει διασταλει το υγρο και τοτε χάνει? μετά με τη διαστολή μπορεί και να μη χάνει. Μπορεί να κανω και λαθος

rapid_fast
01-04-14, 11:50
τι να πω? μήπως το πρωι με το κρυο δεν εχει διασταλει το υγρο και τοτε χάνει? μετά με τη διαστολή μπορεί και να μη χάνει. Μπορεί να κανω και λαθος

Το νερό διαστέλλεται στους 3 βαθμούς κελσίου μέχρι και τους μηδέν..
σε όλες τις άλλες θερμοκρασίες είναι σε συστολή..

tasos.kamv
01-04-14, 11:56
Παναγιώτη (rapid) τί λες για την ένδειξη του υπέρτατου μοτέρ μου..?? (post #45)

Υ.Γ. Έχεις δίκαιο Rapid για τα 46-άρια.. ταιριάζει απόλυτα το ρητό... "τί είχες Γιάννη μου... τί είχα πάντα..." :rofl2:

rapid_fast
01-04-14, 11:58
και πως τότε το πρωί βγαίνει πάνω από τον κινητήρα για λίγο καπνός σαν να εξατμίζεται νερό???
Το παγούρι είναι μακριά από το μοτέρ. Επίσης περιέργως γιατί δεν πέφτει η στάθμη στο παγούρι??? :thinkerg:

Καπνός=φωτιά..
Ατμός=εξάτμιση
Το παραφλού αφήνει λεκέ όπου και αν διαρρέει.. Μπορείς λοιπόν με ένα δυνατό φακό
να εντοπίσεις που έχεις διαρροή..
Υ.Γ. το λάδι βγάζει μπλέ καπνό μόνο όταν αποτελεί προιόν καύσης..
Το μοναδικό σημείο του αυτοκινήτου σου που έχει θερμοκρασία για να κάψει λάδι, και να το αναφλέξει είναι η πολλαπλή εξαγωγής..
Σε όλα τα άλλα σημεία, απλά το ζεσταίνει και το κάνει να μοσχομυρίζει έντονα όπως ακριβώς
το λάδι μέσα στο δοχείο του.. Αλλά όχι καμένο...
Το αυτοκίνητο σου έχει 2 κυκλώματα ψύξης.
Το εσωτερικό και το εξωτερικό..
Το λαμπάκι υποψιάζομαι σου ανάβει όταν ο θερμοστάτης ανοίγει και μετά σου ξανασβήνει..γιατί φουσκώνουν τα νερά απο την πίεση του αέρα μέσα στο εσωτερικό κύκλωμα...
Χρειάζεσαι εξαέρωση στα νερά με ανοικτό θερμοστάτη, εκεί, θα δείς και την πτώση στο
φλοτερ στάθμης..

tasos.kamv
01-04-14, 12:16
Πάνο, λογικό είναι να πέσει η στάθμη αν κάνεις εξαέρωση με ζεστό το μοτόρι και ανοιχτό το θερμοστάτη..
Αν καταλαβαίνω καλά, το μυαλό σου πάει σε φλάντζα στο καπάκι.....??? :angryfire
Εγώ όπως σου αναφέρω πιο πάνω δεν έχω διαρροή λαδιού, ούτε μυρίζει λάδι, ούτε μπλε καπνούς.

rapid_fast
01-04-14, 12:44
Πάνο, λογικό είναι να πέσει η στάθμη αν κάνεις εξαέρωση με ζεστό το μοτόρι και ανοιχτό το θερμοστάτη..
Αν καταλαβαίνω καλά, το μυαλό σου πάει σε φλάντζα στο καπάκι.....??? :angryfire
Εγώ όπως σου αναφέρω πιο πάνω δεν έχω διαρροή λαδιού, ούτε μυρίζει λάδι, ούτε μπλε καπνούς.

Για να κάψει φλάντζα, πρέπει να το ζεστάνεις..
Μια τέτοια κατάσταση, όπου στην πραγματικότητα σου λείπει ψυκτικό υγρό, αλλά συνεχίζεις
να λειτουργείς τον κινητήρα, δημιουργεί τις προϋποθέσεις για τοπική υπερθέρμανση,
και τέτοιου είδους μελλοντικά προβλήματα.
Στην θέση σου θα ανησυχούσα μόνο εάν το είχα το θέμα καιρό, ή αν είχα κάνει μεγάλες
διαδρομές (χρονικά) σε αυτό το διάστημα..
Να ξέρεις, αν απουσιάζει αρκετό παραφλού απο το κύκλωμα, το ακούς και στο καλοριφέρ
αν στήσεις αφτί...
Ανοιξε το καλοριφέρ στο φούλ, άνοιξε το καπάκι απο το δοχείο, άναψε τη μηχανή, και κάτσε
με υπομονή με το κατσαβίδι στο χέρι, μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας για να κάνεις καταρχήν σωστή εξαέρωση και να συμπληρώσεις αυτό που απουσιάζει.
Ισως να είσαι τυχερός και να εντοπίσεις και τη διαρροή αν ψάχνεις καθόλα το διάστημα αυτό..

tasos.kamv
01-04-14, 12:54
Πάνο σ'ευχαριστώ!
Θα κάνω πρώτα καλού κακού μια εξαέρωση, όπως αναφέρεις και θα επιστρέψω τις επόμενες μέρες με τις εξελίξεις - διαπιστώσεις..
Για να δούμε τί κουλό θα ζητήσει πάλι το βλαξτρονικ μου... :scratchch

rapid_fast
01-04-14, 13:28
Πάνο σ'ευχαριστώ!
Θα κάνω πρώτα καλού κακού μια εξαέρωση, όπως αναφέρεις και θα επιστρέψω τις επόμενες μέρες με τις εξελίξεις - διαπιστώσεις..
Για να δούμε τί κουλό θα ζητήσει πάλι το βλαξτρονικ μου... :scratchch

Το μοτέρ είναι το πιο θαυμάσιο μοτέρ που υπάρχει..
Τα περιφερειακά του είναι άχρηστα..

tasos.kamv
24-05-14, 19:45
Feedback....
άλλαξα το δίχαλο και το o-ring (αριθμοί #4 & #5)
http://bmwfans.info/parts-catalog/E46-Coupe/Europe/318Ci-N42/L-N/jan2002/browse/engine/cooling_system_water_hoses/
και όλα ok πλέον με τη στάθμη στο παγούρι!
Είχε αρχίσει και "δάκρυζε" έντονα και δεν το είχα πάρει χαμπάρι..
Το παραφλού που έσταζε σιγά σιγά είχε γίνει σαν "ζελέ" πάνω στον μπλοκ...
Τέλος καλό, όλα καλά..... μέχρι την επόμενη βλάβη της γερασμένη πλέον, super μοτεράρας Ν42... :rofl2:

ThaNOS E46coupe
24-05-14, 23:56
Παιδια εγω επαψα να χρησιμοποιω παραφλου. Βαζω αντιψυκτικο κ συμπληρωνω με σκετο νερακι ειτε βρυσης ειτε αποιονισμενο. Εγω χρησιμοποιω το δευτερο...

tolis.kar.bmw
08-06-14, 13:45
παιδια και εγώ το ίδιο π΄ροβλημα έχω απά εμένα ανάβει το λαμπάκι μόνο όταν έχει λίγο ψύχρα η υγρασία.. στη ζέστη δεν ανάβει καθόλου..
το αμάξι είναι bmw e46 2001. 2.2cc 170 άλογα