PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το κλειδί (comfort access key)


ax1ss
01-08-12, 02:55
Όταν έχω ώρα να κινήσω το αμάξι μειώνεται κατά πολύ η εμβέλεια που πιάνει το κλειδί μου για να ξεκλειδώσω/ κλειδώσω το αμάξι. Επίσης όταν κρατάω πατημενο το κουμπι ξεκλειδώματος για να κατέβουν τα παράθυρα καπου κολάει και δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία και πρέπει να το ξαναπατήσω. Λέτε να θέλει άλλαγμα η μπαταρία του τηλεκοντρόλ? Επίσης δεν μπορώ να ανοίξω το τηλεκοντρολ για να αλλάξω μπαταρια μιας κ στο manual που εχω εχει οδηγιες κ φωτογραφιες από διαφορετικο comfort access key. Εχω την e81 face lift

ax1ss
01-08-12, 03:06
ορίστε και ενα screenshot

nikosdov116i
01-08-12, 08:36
Εγώ που είχα καιρό να χρησιμοποιήσω το δεύτερο κλειδί απενεργοποιήθηκε και δεν κάνει τίποτα.Μόνο χειροκίνητο ξεκλείδωμα και μετά παίρνει μόνο στη μίζα.Μου είχαν πει στην αντιπροσωπεία οτι πια δεν θα δουλεύει σαν τηλεκοντρόλ.

kostastnt
01-08-12, 14:02
Κι εμένα είχε φάει σκάλωμα το κλειδί έναν καιρό.. Μου είπαν όμως να κάνω ταξίδι και έστρωσε.. Αυτά για το δεύτερο που δεν χρησιμοποιούνταν σχεδόν ποτέ.. Πλέον τα χρησιμοποιώ εναλλάξ..

ax1ss
01-08-12, 15:44
εγω εκανα ταξιδι αλλα δυστυχώς δεν έφτιαξε

nikosdov116i
01-08-12, 18:57
Και εγώ το ίδιο.

sv2qo
01-08-12, 20:17
Πρέπει να χρησιμοποιούνται και τα δύο

giannis 116
01-08-12, 22:02
Κανονικα πρεπει να χρησιμοποιουνται και τα δυο εναλλαξ ανα 6μηνο για να φορτιζουν και τα δυο και να μη δημιουργουνται τετοια προβληματα. Εγω το εχω το αυτοκινητο σχεδον 8 χρονια τωρα και δεν ειχα ποτε καποιο θεμα με τα κλειδια, τα χρησιμοποιω εναλλαξ ανα 6μηνο. Για τα easy access κλειδια δε ξερω αν ειναι διαφορετικα απ τα νορμαλ κλειδια, στα κανονικα κλειδια η μπαταρια θεωρητικα δεν αλλαζεται αλλα ειναι επαναφορτιζομενη. Καπου ειχα διαβασει ομως παλιοτερα σ ενα ξενο φορουμ οτι ειχαν αλλαξει μπαταρια σε κλειδι απο 3αρα, απλα θελει λιγο 'εγχειριση' το κλειδι καθως ειναι 'φιξ' και δε μπορεις να ξεβιδωσεις κατι και το χαν ανοιξει με φαλτσετα, χειρουργικο κοπιδι ή κατι τετοιο. Η διαδικασια θελει προσοχη και μετα πρεπει παλι να το στεγανοποιησεις καλα να μη περασει υγρασια μεσα.

Αλλιως...καινουρια κλειδια με το αναλογο κοστος βεβαιως.

ax1ss
01-08-12, 22:42
στο manual λεει οτι ανοιγει το κλειδι με εναν πολυ απλο τροπο, αλλα ελα που δεν ειναι ακριβως αυτο που δειχνει με αυτο που εχω. Θα το παω αμα ειναι στο τρικαλιωτη να μου πει τι ακριβως παιζει

giannis 116
01-08-12, 23:57
στο manual λεει οτι ανοιγει το κλειδι με εναν πολυ απλο τροπο, αλλα ελα που δεν ειναι ακριβως αυτο που δειχνει με αυτο που εχω. Θα το παω αμα ειναι στο τρικαλιωτη να μου πει τι ακριβως παιζει

Εννοεις για αλλαγη μπαταριας ή για να βγαλεις το μεταλλικο κλειδι που ειναι μεσα?.. Για τα easy access δε θυμαμαι, εχω καιρο να δω το εγχειριδιο αν εχουν μπαταρια που αλλαζεται ή ειναι 'φιξ' μπαταρια οπως στα απλα κλειδια. Καλα, δεν ειναι αναγκη να πας και σε αντιπροσωπεια για μια μπαταρια. Λογικα καμια μικρη στρογγυλη θα ειναι σαν αυτες των ρολογιων. Και σε ενα εξειδικευμενο συνεργειο μπορεις να πας, σε αντιπροσωπεια θα σε γδαρουν στανταρ για μια μπαταριουλα!